w: Geldleening aan de „Zeeland" New-Yorksche Beurs faillissementen VRIJDAG 29 MAART 1940 Vijf-staten-conferentie in Zuid-Amerika De minderheden in J oego-Slavië DARRÉ GAAT NAAR BOEDAPEST CONGRES VAN DE INTER PARLEMENTAIRE UNIE Het neergeschoten Britsche vliegtuig Het incident met den bommenwerper Vuren van neutralen mag niet worden beantwoord Intern. Kamer van Koophandel BILJARTEN Werkloosheid daalt Verdere deelname door het Rijk in het aandeelenkapitaal G. W. A. van Laer onderscheiden Zeer sterk spel van Van Eymeren In den strijd om het Nederlandsch kampioenschap WIELRENNEN Zesdaagsche te Brussel Kaersde Bruycker winnen met 3 ronden voorsprong SCHAKEN Euwe wint tournooi te Boedapest VOETBAL DEN HAAG—AMSTERDAM Blauw-WitSparta Stemming onregelmatig Laatste training voor NederlandLuxemburg Ernstig woord van den heer Herberts WATERPOLO 't IJ afdeelingskampioen -fa -fa WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT 56 Mei 66 i 67 57 - 57 Juli 67 J 68 f 58 i58 Sepl 68 5 - 69 5 216 - 214 i 216 214J 201 201 - EERSTE NED. HEEMKUND WEEK He't plattelands-gezin Boterheffing onveranderd Clearingkoersen AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 28 Maart ASUNCION. 28 Maart (D.N.B.). Bij da be sprekingen tusschen de regeering van Paraguay en den hier vertoevenden Boliviaanschen pre mier en minister van Buitenlandsche Zaken, Gutierrez, is onder meer besloten tot het bij eenroepen van een conferentie der landen, die aan den Rio de la Plata of aan den Paraguay grenzen, nl. Argentinië, Brazilië, Bolivia, Para- quay en Uruquay. De conferentie zou in een der hoofdsteden worden gehouden en betrekking hebben op maatregelen ter bevordering der eco nomische samenwerking en ter vergemakkelij king van de verbindingen van Bolivia en Para- quay, oe eenige Zuid-Amerikaansche staten, die geen directen uitweg naar zee hebben. BELGRADO, 28 Maart (Havas). Na ohder- handelingen tusschen vertegenwoordigers van d' Duitsche en de Hongaarsche minderheid in Joego-Slavië en minister-president Tswetkowitsj zijn twee Duitschers en een Hongaar tot sena tor benoemd. Tijdens de vorige zittingsperioden van het parlement hadden de Duitschers slechts één vertegenwoordiger in den senaat. BERLIJN, 28 Maart (D.N.B.) De Duitsche rijksminister voor Voeding en Landbouw, Darré, zal op uitnoodiging van den Hongaar- schen minister van Landbouw in den tijd van 2 tot 5 April een bezoek aan Boedapest bren gen ter bezichtiging van de landbouwtentoon stelling. Dit bezoek zal de mogelijkheid bieden om van gedachten te wisselen over de land- bouwbetrekkingen tusschen beide landen en hun samenwerking op landbouwgebied. BERN, 28 Maart (Havas). Onder voorzitter schap van Carton de Wiart is Donderdagoch tend te Lugano het Congres der interparlemen taire unie geopend. Het wordt bijgewoond door afgevaardigden van Frankrijk. Engeland. Zwit serland, Hongarije, Joego-Slavië, Denemarken, Roemenië, Turkije, België, Nederland en Zwe den. Het; congres zal twee onderwerpen behande len: het herstel der economische betrekkingen na den oorlog en het overgaan van de oorlogs naar de vredes-economie. Het zal evenwel geen besluiten nemen. De vergaderingen worden met gesloten deu ren gehouden. De economische commissie van het Congres der interparlementaire unie heeft ir. M. C. E. Bongaerts, lid der Nederlandsche Tweede Ka mer, tot voorzitter gekozen. Reuter seint uit Londen: Het ministerie van luchtvaart deelt mede: Een onzer toestellen wordt vermist. Ver nomen wordt, dat het neergeschoten is door Nederlandsche vliegtuigen. Nader vernemen wij dat alle inzittenden, ook de bestuurder, van den bij Pernis neergehaal den bommenwerper van Piritsche nationaliteit waren. Reuter seint ons uit Londen: Naar aanleiding van berichten, dat de Britsche vliegers, wier toestel in Neder land tot dalen werd gedwongen, het N e- derlandsche vuur zouden hebben beant woord, verneemt de luchtvaartmedewerker van Reuter in officieele kringen, dat de Britsche bommenwerpers zeer nadrukkelijke instructies hebben, dat zij bij het onopzet telijk vliegen boven neutraal grondgebied, Indien aangevallen, het vuur van neutrale gevechtsvliegtuigen niet mogen beantwoor den. De besprekingen in Den Haag Onder voorzitterschap van dr. F. H. Fentener van Vlissingen of van J. Siegfried Edström heeft de Internationale Kamer van Koophandel te 'sGravenhage eenige bijeenkomsten gehouden, waaraan, behalve dr. H. Colijn en de heer Paul van Zeeland, expertsëVan een aantal neutrale en oorlogvoerende landen hebben deelgenomen. Het doel dezer bijeenkomsten was eenige der voor de Internationale Kamer van Koophandel aan de orde zijnde onderwerpen te bespreken, zooals de algemeene werkzaamheden van de Kamer (hof van arbitrage, de toekomst van de bouwnijverheid, den invloed van den oorlog op privaatrechtelijke overeenkomsten, vraagstukken betrekking hebbende op economischen weder opbouw voor den tijd na den oorlog). De resul taten dezer bijeenkomsten zullen aan de natio nale organisaties van de Internationale Kamer van Koophandel worden voorgelegd. begrip van de landarbeiders, was het werk loosheidspercentage eveneens 22.0 (vorige verslagweek 27.6). In de overeenkomstige verslagweek van Maart was het werkloosheidspercentage voor alle ver zekerden in de laatste jaren als volgt (tusschen haakjes zijn vermeld de percentages indien de landarbeiders buiten beschouwing worden ge laten) 1932 26.5 (25.9)1933 30.3 (30.7)1934 25.4 (27.0) 1935 30.6 (33.0); 1936 32.0 (34.1); 1937 29.6 (30.6) 1938 25.8 (27.1); 1939 21.9 (22.8); 1940 22.0 (22.0)' De directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt de volgende resultaten mede van de ver zameling door het Centraal Bureau voor de statistiek van de voorloopige gegevens over de week van 4 tot en met 9 Maart 1940. Op 9 Maart 1940 waren bij de organen der Openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven 815.271 werkzoekenden (300.764 mannen en 14.507 vrouwen) Hiervan waren 243.139 - (233.547 mannen en B.592 vrouwen) werkloos en waren 55.615 per sonen geplaatst bij werkverruimingen, ook al mochten zij tijdelijk wegens weer- of andere omstandigheden niet hebben kunnen werken Blijkbaar waren er dus 16.517 personen als werkzoekende ingeschreven, die in het vrije bedrijf werkten, doch ander werk zochten In de week van 4 tot en met 9 Maart 1940 waren bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas aangesloten 596.872 personen, waaronder 75.252 landarbeiders Van de 521.620 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidspercen tage 22.0 (in de vorige verslagweek van 19 t.m. 24 Februari 1940 was dit percentage 27.1). Van de 596.872 verzekerden, met in- Ingediend is een tweetal wetsontwerpen, waarbij voor de ministers van Waterstaat en Financiën machtiging wordt gevraagd na mens het Rijk over te gaan tot het ver strekken van een rentedragende hypothe caire geldleening tot een bedrag van f 66.813, alsmede tot het verder deelnemen in het aandeelenkapitaal dier vennootschap tot een bedrag van f 550.000. De begrooting van het Verkeersfonds voor 1940 zal daardoor met f 616.813 worden verhoogd. In de memorie van toelichting zegt de regee- nng o.m., dat de toestand thans zoo is, dat de dienst der ..Zeeland" onder de huidige omstan digheden geen economische beteekenis meer heeft. Intusschen is de regeering van oordeel, dat deze nationale scheepvaartverbinding met Engeland, welke van ouds een belangrijke scha kel vormt in het internationaal spoorweg- en postverkeer van, naar en door Nederland en welke door de maatschappij „Zeeland" geduren de meer dan 60 jaren is onderhouden, bij terug keer van meer normale tijden moet kunnen worden hervat. Instandhouding van de „Zee land", uitstekend geoutilleerd als zij is met haar nieuwe juist in dienst gestelde motorschepen, welke geheel aan de verwachtingen, ook wat besparing van exploitatiekosten betreft, hebben voldaan, is naar de meening van de regeering, met het oog op de ontwikkeling van het vreem delingenverkeer en van het vervoer in het alge meen, een nieuw offer van 's Rijks schatkist waard. Door ontslag van een groot deel van het per soneel en een versobering tot het uiterste zou de maatschappij, ook zonder hulp van Staatswege, haar bestaan weliswaar nog een korten tijd heb ben kunnen rekken, maar haar verdwijning zou dan toch wel niet achterwege hebben kunnen blijven en van een hervatting van den dienst dadelijk na den oorlog zou in elk geval geen sprake hebben kunnen zijn. Bovendien mag het niet uitgesloten worden geacht, dat zich ook tijdens den oorlog omstan digheden voordoen, die een hervatting van den dienst wenschelijk doen zijn. Hierbij wordt her innerd aan vervoer van vluchtelingen en krijgs gevangenen, zooals ook in den oorlog van 1914 tot 1918 is voorgekomen, waarvoor het in be- drijfsklaren toestand voorhanden zijn van voor passagiersvervoer ingerichte schepen gewensch: zou kunnen zijn. Anderzijds ontveinst de regee ring zich niet, dat bij een langeren duur van den oorlog het tijdstip zal kunnen aanbreken, waarop men zich zal moeten afvragen of het intact houden van de „Zeeland" het daartoe te brengen offer nog wel rechtvaardigt. Voorshands lijkt het gewenscht, uit te gaan van een hervatting in de naaste toe komst van den dienst, waarvoor het van belang is, het personeel aan het bedrijf te binden. Hiertoe is een voorioopig tot 31 Maart 1940 geldende wachtgeldregeling in het leven geroepen voor het niet in dienst gehouden personeel. Door den minister van Sociale Zaken is een subsidie van 60 pCt. verleend in de uitkeeringen, die op grond van deze wachtgeldregeling worden gedaan. Indien de voorgestelde regeling tot stand komt, ligt het in de bedoeling hetdaar heen te leiden, dat de wachtgeldregeling voorshands tot 31 December 1940 wordt verlengd. Deze kosten kunnen voor het jaar 1940 wor den begroot op ƒ631.813. Daarin zijn opgeno men de belooning voor het in dienst gehouden personeel en de ten laste der maatschappij blij vende kosten der wachtgeldregeling. Ook is bij de vaststelling van voormeld bedrag rekening gehouden met de rente en de aflossing op de obligatieleening ad ƒ2.000.000.waarvoor de twee nieuwe schepen hypothecair zijn verbon den. Reeds in de eerste vier maanden van den oorlog heeft de maatschappij aanmerkelijk op liaar bedrijfskapitaal ingeteerd, zoodat het twijfelachtig mag heeten, dqt dit straks voldoen de zal zijn, indien het bedrijf weer op gang wordt gebracht. Niettemin zou de regeering den te verleenen financieelen steun voorioopig willen beperken tot een tegemoetkoming in de voor rekening der maatschappij komende kosten voor het jaar 1940. Zij zou voor dat jaar een bedrag van 616.813, voor gemeld doel willen uittrekken. Wat den vorm betreft, waarin deze steun ware te verleenen, dient het voor aflossing op de hypothecaire obligatieleening te bestemmen gedeelte afzonderlijk te worden bezien. Per 1 Februari 1940 is op deze leening een bedrag van 66.813 afgelost. Dit gedeelte van den steun zal als 4 pCt. rentedragend voorschot worden verstrekt, terwijl tot zekerheid van de terug betaling' daarvan aan den Staat een tweede hypotheek op een der nieuwe schepen zal moe ten worden verleend, zoodat voor dit gedeelte de vordering van den Staat als het ware in de plaats van de uitgelote obligaties treedt. De overige gelden tot een maximum-bedrag van 550.000. zou de regeering als aandeelen kapitaal willen verstrekken. Bij het overleg met de directie der N. V. Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" is ge heel opengebleven de vraag, hoe bij voortdu ring van den huidigen oorlogstoestand na 1940 ware te handelen. Noch het feit, dat, noch de vorm en de mate, waarin over 1940 steun is verleend, mag geacht worden ietste bepalen omtrent de vraag of en, zoo ja, op welke wijze in volgende jaren steun zou kunnen worden toegezegd. Zulks geldt derhalve ook voor het opnemen van de volgens de leeningsvoorwaar- den jaarlijks verschuldigde aflossing op de hypothecaire obligatieleening in de verstrek king van financieelen steun van rijkswege. Naar wij vernemen is de heer G. W. A. van Laer. president- van de Internationale Eislauf Vereinigung, door den Hongaarschen rijksbe stuurder Horthy onderscheiden met de „medaille de mérite Toldi Miklós" in goud. een zeldzame onderscheiding, welke wordt toegekend aan per sonen, die zich zeer verdienstelijk hebben ge maakt ten aanzien van de lichamelijke opvoe ding. De inzet van het tournooi om het Neder landsch kampioenschap 71/2 is wel bijzonder fraai geweest: de Rotterdammer van Eymeren maakte de 300 punten in zijn partij tegen van Vliet in 12 beurten vol en evenaarde daarmede het Nederlandsch record gemiddelde in één partij, n.l. 25, dat op naam van Van Vliet staat. Van Eymeren heeft anders volop gelegenheid gehad dit record te breken, ja, zelfs was hij op weg ook het Nederlandsch record hoogste serie, dat Arie Bos het vorig jaar te Groningen op 116 bracht, te verbeteren. Hij begon zeer sterk, in 4 beurten had hij 160 caramboles, waarbij zich een serie van 68 bevond. De Rotterdammer bewees dit genre, dat zijn aparte moeilijkheden heeft, uitnemend te beheerschen. Zijn maatgevoel was voortreffe lijk en sterk bandspeler als hij is, steeg de score snel. Enkele beurten waren wat zwakker, .rnaar in de 3e beurt vlotte het weer uitstekend. De Rotterdammer brak met de traditie, welke wil, dat op den eersten avond van een kam pioenschap de slechtste partijen worden ge speeld. Integendeel, de serie, die van Eymeren nu produceerde, was zoo volmaakt, dat men het record van Bos reeds geslagen dacht. De 100 gingen op. op zichzelf reeds een uitzonder lijke verrichting, maar op 104 strandde de serie met een gemist trekballetje aan den langen band. Ook kreeg van Eymeren enkele malen gelegenheid het gemiddelde record te verbeteren, doch ook dit mocht niet gelukken, voornamelijk dcor nervositeit. De partij op de andere tafel tusschen Gehrels en Dommering was zeer spannend, al stond het peil wat minder hoog dan in de ontmoeting tusschen van Eymeren en van Vliet. Dommering maakte in precies 30 beurten de partij uit. De cijfers luiden: Van Vliet 173 12 80 14.41 Van Eymeren 300 12 104 25.— Gehrels 293 30 65 9.76 Dommering 300 30 51 10.— Het slot van den avond werd gevormd door de partijen De Leeuw—Katoen en Sweering— Kobus. De Leeuw speelde zeer regelmatig, zonder tot grootsche prestaties te komen. In 10 beurten had hij 250 punten. Hij had nog 6 beurten noo- dig vcor de laatste 50 punten, zoodat zijn schit terende gemiddelde verscheidene punten zakte. Ook Sweering won gemakkelijk, zijn slot- .serie van 65 getuigde van groote kracht. De resultaten luiden: De Leeuw 300 16 46 18.75 Katoen 86 16 18 5.37 Sweering 300 17 84 17.64 Kobus 142 17 29 8.35 De laatste avond van de Brusselsche Zes daagsche is op ietwat vreemde wijze verloopen, al hebben Kaersde Bruycker, die algemeen als winnaars gedoodverfd waren, dan toch de zegè behaald. In den vooravond stonden Kaers de Bruycker met één ronde voor, doch nau welijks waren de jachten aangevangen of deze renners slaagden er in nog een ronde te ne men. om acht uur nam de jury de volgende kop pels uit de race, teneinde de strijd zoo zuiver mogelijk te doen verloopen: Deynaevevan Kerckhoven, Dissaux—Samijn en Meulenbergh Deltour, waarna Bonduelde Caluwe en WalschotGrysolle uit de baan verdwenen. Zij kregen echter de verzekering, dat zij met den zelfden achterstand als om acht uur in het eindklassement zouden worden opgenomen. De jacht duurde twee uur, daarna werd het wat kalmer, maar een kwartier voor het einde slaagden Kaers—de Bruycker er in nog een ronde aan hun voorsprong toe te voegen, zoo dat het eindresultaat luidt: 1. Kaersde Bruycker, 353 punten. Op 3 ronden ScherensBruneel, 532 punten. Naeyevan Simaeys, 405 punten. Sylveer en Romain Maes, 207 punten. Op 4 ronden Somers—Thijssen, 226 punten. Op 7 ronden ClautierVermeyren, 310 pun ten. Op 10 ronden GrysolleWalschot. Op 12 ronden Bonduelde Caluwe. Seynaevevan de Kerckhoven. Op 15 ronden DissauxSamijn. Op 20 ronden MeulenberghDeltour. Na afloop van de Zesdaagsche verklaarde winnaar Kaers zeer sportief, dat het hem enorm had gespeten, dat de Hollanders Schul- te en Boeyen, door een val van den laatste, uit den strijd waren verdwenen, waardoor zij de laatste drie dagen practisch geen tegenstand hadden en gemakkelijk konden zegevieren. De situatie in het internationale tournooi te Boedapest was Donderdagavond dusdanig, dat, de afgebroken partijen tevens in aanmerking ge nomen, dr. M. Euwe in ieder geval de eerste plaats heeft. Het Haagsche elftal Het Haagschc elftal, dat Woensdagavond 3 April een wedstrijd op het V. U. C.-terreln zal spelen tegen Amsterdam ten bate van het Fin- sche Roode Kruis, is als volgt samengesteld: Doel: Pellikaan (H.B.S.): achter: Walhain (H.B.S.) en Choufocr (A.D.O.); midden: Bommelee (D.H.C.), Stam (V.U.C.) en Loof (A.D.O.); voor: van den Engel (D.H.C.), van der Vegt (H.B.S.), Ditmars (D.H.C.), de Heer iA.D.O.) en B. de Harder (V.U.C.). Voor bovengenoemden wedstrijd, welke Zon dag as. in het Olympisch Stadion te Amster dam wordt gespeeld, zal Blauw-Wit als volgt NEW YORK, 28 Maart. (Part.) De betere stem ming, waarvan Wallstreet gisteren blijk had ge geven, bleef heden in het algemeen gehandhaafd, doch aanvankelijk had de koersstijging toch geen verderen voortgang, of was het tempo daarvan in elk geval veel langzamer geworden. Het sen timent was echter weer gunstig, niettegenstaan de er uit het bedrijfsleven nog steeds, geen posi tieve aanwijzingen voor een toenemende bedrij vigheid zijn en de toestand in Europa bij voort during aanleiding tot bezorgdheid blijft geven. De vrees voor vrede, die men hier nog kort ge leden heeft gekoesterd, is echter geheel verdwe nen en dientengevolge hadden ook de terugkeer van Sumner Welles en het feit, dat hij nog heden zijn rapporten aan den President zal overhan digen, geen invloed op de markt meer, die in tegendeel eerder weer een hausse-motief putte uit de gisteren door den minister van Oorlog afgelegde verklaringen t.a.v. de vliegtuigleveran ties aan het buitenland, die belangrijke additio- neele bestellingen voor de vliegtuigindustrie doen verwachten. Er waren heden dan ook weer nieu we koopers, aangelokt mede door de stijgende koersbeweging van gisteren, maar uiteraard werd ook op vrij ruime schaal tot winstneming overgegaan, zoodat aanbod en vraag elkander aanvankelijk ongeveer in evenwicht hielden, zij het, dat er in vele gevallen toch weer fractioneele verbeteringen werden geboekt. Daartegenover stonden echter ook kleine nadeelige verschillen, zoodat de markt over het geheel genomen aan vankelijk een eenigszins onregelmatigen indruk maakte, waarbij de omzetten echter vrij ruim waren, zoodat de beurs een vrij levendigen aan blik bood. Gedurende het eerste uur kwam in dezen toestand geen verandering, maar in het tweede uur scheen het aanbod in omvang af te nemen en toen zich nieuwe kooplust voor staal- en vliegtuigwaarden begon te openbaren, liepen de koersen dan ook weer spoedig op, al werd deze beweging op de andere afdeelingen slechts in zeer kalm tempo gevolgd. Eerstgenoemde fondsensoorten boekten in het tweede uur echter weer verbeteringen, varieerende van tot meer dan een dollar. Vooral de vliegtuigfondsen lagen vast in de markt. Douglas Aircraft kwam zelfs V/z dollar boven het vorig slot te liggen. Sporen waren weinig veranderd en stil. De wagonver- ladihgen zijn in de afgeloopen week vrijwel on veranderd gebleven, n.l. 619.900 vergeleken met 618.900 in de vorige week. De omzetten bedroegen in het eerste uur 300.000 shares en in het tweede uur 240.000 shares. De markt vertoonde in de overige beursuren een kalm voorkomen. De verkoopers kwamen echter weer in de meerderheid, hetgeen resul teerde in een langzame koersafbrokkeling. De beurs verkeerde in een afwachtende houding en over de geheele linie kwam 't koerspeil op lager niveau. Het slot kwam in ongeanimeerde hou ding tot stand, met over het algemeen kleine na deelige verschillen, terwijl veelal het einde van den beurshandel op of iets boven het laagste punt van den dag terecht kwam. Van de staal- waarden waren het National Steel, die goed weerstand boden, doch de overige staalwaarden gaven een grooter of kleiner verlies te zien. Voor Bethlehem Steel en Youngstown bedroeg dit résp. IV2 en 1 dollar. Verwachtingen, dat de bedrijvig heid tot pijn. 55 pet. van de capaciteit zal tèrug- loopen, oefenden mede een ongunstigen invloed uit. Luchtvaartwaarden, die 's morgens gesteund werden door berichten, dat de geallieerden over zouden gaan tot een bestelling van vliegtuigen bij Curtiss Wright, Douglas Aircraft, Lockheed en Glenn L. Martin tot een bedrag van 600.000.000, konden zich later niet aan verkoop druk onttrekken en zagen de winst omgezet in uitkomen: Doel: Ferwerda. Achter: Peters en Weerman. Midden; Van Keulen, Boscher, Stq'ger. Voor: Geluk, Tiggeman, van No'.. Westphal, Ouderkerk. Aan den vooravond van den internationalen voetbalwedstrijd Nederland—Luxemburg zijn de spelers en de reserves van ons nationale elftal zooals gebruikelijk nog eenmaal op het V.U.C.-veld in Den Haag bij elkaar ge komen om onder leiding van Bob Glendenning een half uurtje intensief te trainen en/om daarna in het knusse clubgebouwtje rond een lange tafel te gaan zitten met heete thee en koek. Daarbij heeft de heer H. W. H. Herberts de spelers en de reserves zooals gewoonlijk toegesproken. Dezen keer was het wel een zeer ernstig geluid, dat de heer Herberts liet hoo- ren. De heer Herberts het spreekt vanzelf herinnerde aan de verpletterende nederlaag van ons nationale elftal veettien dagen gele den in Antwerpen. Hetzelfde Belgische elftal won nog niet zoo heel lang geleden ternauwer nood met 43 van Luxemburg. Deze feiten zoo sprak de heer Herberts spreken boek- deelen. Oogenschijnlijk heeft de wedstrijd van Zondag weinig om het lijf. Zoo was het vroeger in de gloriejaren van het Nederlandsche voet bal, maar nu niet meer. We gaan een harden strijd tegemoet, hij wordt moeilijker dan wij denken en wanneer we niet geducht oppassen gaan wij onder in den waan, dat wij de Luxem burgers gemakkelijk onder de knie zullen krij gen. De heer Herberts waarschuwde de spelers met klem, dat zij de tegenpartij van Zondag niet moeten onderschatten. In het vervolg van zijn toespraak richtte de heer Herberts een bijzonder woord van welkom tot Van Male, wiens terugkeer in den kring van het Nederlandsche elftal hij met blijd schap begroette, terpeer omdat de Feyenoord- doelman bereid is gevonden het aanvoerder schap van dit uit jonge spelers bestaande elf tal op zich te nemen, nu Caldenhove wegens een blessure niet van de partij kan zijn. De heer Herberts gewaagde ook nog van het afscheid van Smit. „Ik zal er niet veel van zeggen" zoo zeide hij „dat zou Smit ook niet graag willen hebben, maar ik voel me ge drongen hem van deze plaats af namens de keuzecommissie en de spelers van het Neder landsche elftal te danken voor zijn vriend schap en voor de wijze, waarop hij altijd de kleuren van het Nederlandsche voetbal heeft verdedigd. We zullen hem zeker missen." Spr. eindigde zijn toespraak met den spelers ieder afzonderlijk enkele aanwijzingen voor den strijd tegen Luxemburg te geven. Voor de wintercompetitie van den K.N.Z.B. is vanavond in het sportfondsenbad te Amster dam voor de eerste klasse A gespeeld de wed strijd 't IJ—DKR. 't IJ won met 200 en behaalde met deze overwinning tevens het kampioenschap van zijn afdeeling. een verlies. Bendix Aviation verloren 1 dollar. Van de warenhuisfondsen verkeerden Montgo mery Ward 1 dollar in reactie. Chemische fond sen lagen verdeeld in de markt; Du Pont, die nogal van verkoopen te lijden hadden, zakten na een lagere opening verder in en belandden 2 punt lager; Allied Chemical daarentegen waren goed gedisponeerd en 1% punt beter. Van de overige afdeelingen, die alle binnen nauwe gren zen rangeerden, waren koperwaarden (als ge volg van de wat betere stemming voor het pro duct) en equipmentshares prijshoudend, terwijl mijnen, rubbers, oliewaarden, public-utilities en aandeelen in fabrieken van electrische apparaten verdeeld waren. Sporen, automobielwaarden, kunstzijde-aandeelen, tabakken en aandeelen in telegraafmaatschappijen stelden zich op fractio- neel lager niveau. De omzetten bedroegen in totaal 1.020.000 shares. Laatst gedane koersen Maart 28 Allied Chemical American Can Co. Am. Car F.dry Am. Rolling Mills Am. Smelt hef. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper At rison Topeke Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Con'sol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5 Young Dcleware Huds Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastirfan Kodak El. Bond Sh. Genera. Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North. Am. Av. North. Amer. n.a. Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Camble Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil ot N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S4 Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. Woolv.-orth Building 27 26 1181 179 5 177 14 f 115 114 5 25 25 5 24 4 14 14f 13 5 149 5 49 49 5 721 172 5 172 89 89 5 884 9! 9 i 91 29 29 27 5 22 23 21 5 5 45 75 5 761 74 51 55 5 I '68 5 68 5 67 34 34 5 33 5 39 5 39 5 39 5 5 5 86 865 841 31 31 30 5 22 22 5 22 5 155 15 12 9 12 17 5 18 5 16 84 i 85 83 184 186 5 185 150 5 151 150 5 65 6 55 38 5 38 5 37 5 54 5 54 53 5 22 f 22 5 22 5 55 5 5 55 11 11 10 57 5 55 5 54 5 33 32 5 32 5 4 4 4 35 5 35 5 34 5 5 5 5 5 52| 53 5 53 5 29 5 2)5 28 5 185 17 5 17 t 15 f 16 5 15 5 24 5 25 23 5 2i5 21 20 5 216 216 214 5 22 5 22 5 21,5 38 5 37 37 5 68 j 68 5 68 41 f 41 5 41 5 65 6 6 5 20 J 21 5 19 5 86 5 86 5 86 5 11 1 11 1 11 5 12 11 5 11 5 12 S 12 5 12 15| 16 5 '14 5 65 65 43 43 5 43 f 10 5 10 5 10 t 95 f 95 5 95 5 47 5 48 4 2 5 25 25 33J $45 32~j 57 57 5 54 5 22 5 22 5 21 5 112 5 112 5 UI 40 40 5 40 4 - ex dividend ex coupon, -t- nieuwe aar ïeelen. gedaan en tuten t - pled en. Slotkoersen Maart NEW YORK, 28 Maart 28 27 26 Brussel 17.07 5 17.06 17.02 Rome 5.05 5.05 5.05 Madrid 9.95 9.95 9.95 Bern 22.42 5 22.42 5 22.42 4 Oslo 22.73 - 22.73 22.73 A'dam 53.11 53.10 53.09 Londeh 3.19 5 3.48 5 3.54 5 Parijs 2.03 5 1.97 5 2.01 Berlijn 40.20 40.20 40.20 NEW YORK, 28 Maart 28 Maart 27 Maart 28 Maart 27 Maart Rubber Standaard Mei 18.171- 18.12 Dec. 17.58 17.55 Juli 17.89— 17.85+ Jan. 17.54 17.51 Sept 17.7* f 17.70+ Mrt Oct. 17.69+ 17.65 Katoen Nieuw contract Jan - Oct. 9.84 9.79.- Mei 10.67 10*61 Dec. 9.709.6b Juli 10.47- 10.42-- Mrt. 9.55 9.48 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Mrt 4.2i Mrt 5.92.— Mei 4.25 4.20. Mei 6.025.88 - Juli 4.25 4.22. Juli 6.085.98- Sept 4 25 4.24. Sept 6.19-- 6.04.- Dec 4 26. Dec 6.29-— 6.15 Mrt. 6.24.— Suiker Mrt 1.88+ NOV 2.02+ Mei 1.94+ 1.88+ Dec. Jul) 1.99+ 1.93+ Jan. 2.01+ 2.0C+ Sept 2.03+ 1.98+ Mrt. 2.04t 2.03+ Tin Locc 45.87 5 46.75 ,m 45.7b 46.75 90 dagen 45.75 46.75 28 Maart 27 Maart tarwe Mej Juli Sept Maïs Mei Juli Sept Reuzel Mrt 5.57 i f Mei 3.65 104 i 103| 103 i 56 105i .05 103 J - 103+i CHICAGO, 28 Maart 28 Maart 27 Maart Baver ■ie) 4 1 j -- 4j f Juli 36 36 i Sept 33 -5 33 i Rogge 5.50t Juli 5.57 i tSept 5.77 it 6.00 28 Maart 27 Maart Tarwe Mei 89 i Juli 90 f Jet 92 Rogge Mei 72 i Oct T. i )un 72 Haver Mei 39 i 39 Juli 37 S 37 i 89 f 90 J 92 i 72 f 73 i Ti i 5.85 6.0/ i WINNIPEG, 28 Maart 28 Maart 27 Maart Gerst 53 i 53| - 51| - 51 i 49 J 50 - Lijnzaad Mei Juli Oct Mei Juli Oct De Woensdag werd begonnen met een lange wandeling, welke zich uitstrekte tot Wolfheeze. Het slot vormde de bezichtiging van het Le germuseum, het Geldersch Museum, en de ver gaderzaal der Johanniter Ridders in kasteel Doorwerth. Nadat in den middag dr. Elise v. d. Venten Beusel als leidster van het Nederl. Centraal Bureau voor Volksdansen het woord voerde over „Waarom dansen wij?", gaf dr. P. J. Kruyt, sociograaf uit Arnhem, een beschouwing over „Het Nederlandsche gezinsleven op het plat teland". In het gezin aldus spr. valt sinds vroe ger tijden een verandering te bespeuren, die zich verklaren lakt door verschil in godsdienst, volksaard en geestelijken inventaris bij de indivi duen. De groote scheidingslijn ligt evenwel in de tegenstelling prae-historische en modern- kapitalistische maatschappij. Het best zijn de gezinsverhoudingen beschre ven door den medicus P. A. Barentsen in zijn publicaties over het Kempendorp Bergeyk. Het gezin is volgens dezen schrijver niet alleen het orgaan voor de voortplanting, maar ook het organisatie- en distributiecentrum voor het geen de'menschen voor hun leven noodig heb ben. De verschillen tusschen de generaties zijn dus ook niet groot: de maatschappij is sta tisch. De verhouding ouders-kinderen is over 't al gemeen nuchter. Er komen, door gemis aan gevoelsfactoren, weinig slechte huwelijken voor. Echtscheidingen zijn zeldzaam en in de spo radische gevallen uit het misnoegen der buurt zich in demonstratieve vijandigheid. De voornaamste oorzaak van het verdwijnen van het patrarchale gezin op het platteland is gelegen in het functie-verlies van het ge zin, met name het verlies van de productie functie, de verplaatsing van den arbeid buiten de gezinssfeer door zuivelfabrieken, loondienst in fabrieken en de evolutie van de boerin tot „dame" door het verdwijnen van de huisnij verheid. De rijpere jeugd wordt zelfstandiger door re latief goed betaald werk buitenshuis. De in vloed van de oudere generatie wordt minder. De jeugdbeweging krijgt een kans, maar oude banden verdwijnen. Ook de verhouding tusschen de naast elkaar wonende gezinnen heeft zich gewijzigd. In c!it verband wijst spr. op het verdwijnen van de burendiensten bij oogst, ziekte, verhuizing enz. (verzekeringsmaatschappijen). Het gezinsindi- vidualisme doet nu zijn intrede. Het duldt geen bemoeizucht van buiten. De zichtbare teekenen: gesloten voordeur, bel, gordijnen, schuttingen enz. De keerzijde van burenhulp is nu buren ruzie Samenvattend concludeert spr.; de gezins band in Nederland is stevig. Heeft het gezin zijn economische functie verloren, zijn biolo gische heeft het behouden, al oefent het die met meer „menscheneconomie" uit door betere ver zorging, minder kindersterfte. Het bedrag van de ^effing en steunuitkeerirg op boter is, behoudens tusschentijdsche wijzi- •ging, voor de week van 28 Maart tot 4 April vastgesteld op 80 cent per Kg (onveranderd). Machinisten-examen s-GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma A de heer W. M. van Dijk te Utrecht. Koersen voor stortingen op 29 Maart 1940 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75,60 en Lires 9,55. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur 225)4226 Ié 92 "A 56 '.a—56% 16 Va 18 Va Kon. Olie Unilever Beth. Steel Rep. Steel North Am. Aviation Van. 4.305 uur Kon. Olie Aku Anaconda U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel Shell Union Can. Pacific met verkl. 2281/2 39% 221422% 42 42% 56% '1614—163/g 914 4l/8 Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling: 1 Februari 1940 is definitief surséance van b®* taiing verleend aan de Venn. o.d. Firma G. Tim* m'er Zn. en haar vennooten G. Timmer en c' Timmer, Delft, voor den tijd van lij, jaar. B®" windvoerder Is mr. C. J. de Vries, Den Haag. Namens de Naamlooze Vennootschap Handel" maatschappij „Wokar" in liquidatie, gevestigd Amsterdam, is door den procureur mr. H. O. JJ' Worst, kantoorhoudende te Amsterdam aan d Keizersgracht co. 497, bij de Arrondlssements- Rechtbank te Amsterdam ingediend een verzoek" schrift om surséance van betaling. Dd. 27 Maart 1940 voorioopig verleend en noem'd tot bewindvoerder mr. E. J. Korthals Ai" tes, te Amsterdam, Heerengracht 460. 10 Verhoor: Donderdag 6 Juni 1940 des v.m. te 1 uur, in haar Raadkamer in het Paleis va*i Just' tie aan de Prinsengracht te Amsterdam. Paiiliet verklaard 27 Maart: Mevrouw de Weduwe M. Heinek® Visser, wonende te Bilthoven. gemeente de Julianalaan 242. R.c. mr. C. Veen. Curatrice juffrouw mr. M. A. Sebus, te De Bilt. G. Goedkoop, grossier in electrische artl* Ien, Zwollerkerspel, Spoo.de, Beukenallee. R-c- "V A J. M. van Heijst. Cur. mr. H. J. Boum»1 Zwolle, Koestraat 18. A. J. G. Haemtjes Dekker, wonende te A» g sterdam, P. C. Hooftstraat 139. R.c. mr. B- „g Gaaij Fortm'an. Cur. mr. J. Heil, Oosteinde Amsterdam. n. P. F. H. Vorstermans. fabrieksschoorstee bouwer, wonende te Amsterdam. Corn. Troo straat 31 belét. R.c. mr. B'. de Gaaij Fortn-1 Cur. mr. J. Heil, Oosteinde 25, Amsterdam- A. Wolff, koopman, laatstelijk gewoond n p, bende te Amsterdam, Dintelstraat 77. R.c. tr-x- - de Gaaij Fortman. Cur. mr. J. Verdam', Heer gracht 138, Amsterdam. Gedeponeerde uitdeelingslijsten,Ker, 22 Maart: J. F. M. Bouir.an, uurwerkm» p Haarlem. Geëindigd door het verbindend WO> der eenige uitdeelingslijst. Uitk. 100 pCt. Oct. 35 i 35 i ie zich over zijn geloof schaaf1' schaamt zich over God Wie over God schaamt, over dien God zich schamen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2