Van vischhal tot wachthuisje Steunt de collecte Tennis in en rond Haarlem ■BBB Haarlem, 29 Maart H-O of Quaker is het gezondste ontbijt, dat U geven kunt: voedzaam en heerlijk van smaak fl Een historisch plekje eenmaal doodenakker VRIJDAG 29 MAART 1940 STADSNIEUWS Jubileum bij de Centrale Werkplaats NoS Zegening van den arbeid Zondag 31 Maart R.K. Middenstandsvereeniging „Der Vice Admiral" De Vischhal die spoedig een andere bestemming zal krijgen AGENDA Bioscopen Stadsschouwburg 30 Maart Bioscopen Apotheekdiensten Jubileum bij de Posterijen R.K.S.V. „SANTPOORT" van de Graf. Gezondhcidsvereen - Collecteert IJ mee? De wijkbureaux, alwaar U zich ook als collectant kunt melden, zullen tijdens de duur van de collecte gevestigd worden: Lunchroom „de Sier- kan", Grote Markt 10, Lunchroom „de Sierkan", Zijlweg 2, Gebouw „Flora", Pretoriaplein en Lunchroom B. Hommels Zomervaart 146. Geen promotie- en degradatie wedstrijden quaker MmBmr- Gezonder ik vind quaker 4 Niet elk pak havermout is eeliter H-O of Quaker. DE REGEN KWAM.... Kleurenflim in het Rembrandt- theater BESTUURSRAAD R.K. VOLKSBOND Propaganda-actie ingezet Hei is geen overbodige weelde, dat dc oude draaibrug welke Halfweg met de Haar lemmermeer verbindt, door een nieuwe brug vervangen zal worden. Wanneer een auto de brug passeert, is men gedwongen zich zoo dun mogelijk te maken, wil men niet „meegepikt" worden De Haarlemsche vroedschap heeft heel wij selijk besloten, dat die oude vischhal, die met haar complex van lage bouwsels zoo kieken- ftchtig heul zoekt onder den hoogen. bescher menden vleugel der vertrouwde Sint Baaf, tot Wachthuisje voor tram- en bus-passagiers zal Worden ingericht. De nieuwste geschiedenis is op dit besluit Van de Haarlemsche vroede vaderen en moede ren eigenlijk al vooruit gcloopen: bij het steeds Örukkcr wordende verkeer toch heeft de visch hal zichzelf al ingeschakeld als beschuttings- lokaal voor wachtende tram- en bus-klanten; Slsof de directies van de N. Z. H. T. M. en Brockway opzettelijk daar in de buurt haltes Searrangeerd hadden. Het gemeentebestuur zal nu medewerken mei Öen drang van de zich vanzelf voltrekkende historie: we krijgen op de Groote Markt een heel ruim wachthuis; de directeur van Qpen- hare Werken behoeft daartoe slechts een een voudig karweitje te helpen opknappen; er wor den aan de zijde van de Groote Markt enkele Stukken muur weggebroken, zoodat er in- en Uitgangen komen; er zullen vischbanken ver dwijnen; hot geheel wordt' een beetje comfor tabel ingericht en.... de metamorphose is ge schied. De oude vischhal is voorbestemd geweest om Wachtlokaal te worden, maar hoe weinig heb- hen onze voorvaderen kunnen vermoeden, dat c'eze historische plek neg eenmaal de plaats zou Worden, waar knorrige reizigers zich staan te Verbijten, omdat zij precies drie seconden te laat zullen komen voor hun trein naar Am sterdam of Den Haag, en waar coquette typis- tetjes staan te trippel-voeten, omdat ze van haar chef natuurlijk een standje zulten krij sen Deze historische plek De wachtende tram- en buspassagiers zullen Zich er waarschijnlijk weinig rekenschap van Seven, dat zij staan op eenkerkhof! En toch valt aan de historie in dit opzicht biet te tomen: oudtijds lag hier een kerkhof; evenals elders was in vroegeren tijd ook hier het terrein om of bij de Groote Kerk bestemd tot begraafplaats; alleen het gedeelte, dat thans de Oude Groenmarkt genoemd wordt, Was daarvan uitgezonderd; het is onbetwij felbaar zeker, dat er vroeger, en wèl: aan de Noord- en Oostzijde der Sint Bavo een kerkhof gelegen heeft; volgens een kaart van Braun tou de Damstraat in dien tijd ook niet tot zoo Vlak bij de Groote Kerk geloopen hebben als hu het geval is; bij de verbouwing der visch banken in 1769 werd een groot aantal doods beenderen gevonden, evenals in het jaar 1801 bij de oprichting van het standbeeld voor den Nederlandschen uitvinder der boekdrukkunst, Laurens Coster, op de Groote Markt; voorts Vinden wij vermeld, dat ter plaatse, waar in het jaar 1867 de firma Enschedé haar lettergieterij Uitbreidde, zóóveel beenderen gevonden wer den, dat verscheiden boerenwagens noodig wa- ten om die naar het kerkhof in Schoten te ver voeren Het kerkhof moet zich oudtijds uitgestrekt hebben van den hoek der Vleeschhal, langs den toegang tot de Jansstraat, een halven cirkel beschrijvende tot aan de Damstraat; immers, bij resolutie van 11 October 1601 besloot de Vroedschap een nieuwe vleeschhal te bouwen >,aan het Marktveld, op don hoek van het groo te kerkhof." Zullen de zich verbijtende treinpassagiers en de trippel-voetende typistetjes nog griezelen bij de kerkhof-herinnering? Na het kerkhof kwam er de vischmarkt. Daar mag men niet zoo min over denken; de Vischmarkt aan den voet der Groote Kerk was in oud-Haarlem «een belangrijk economisch cen- I trum; de laatste vischkoopman in de hal ver tegenwoordigt in deze dagen wel heel povertjes de vischkoopersgilde-leden uit het glorietijdperk Van onze vischmarkt. De vischkooplieden hebben in Haarlem toen de winkeliers nog niet zoo'n belangrijke bol vervulden betere dagen gekend! i En de vroedschap hield er toezicht, dat zoo- W>el de koopman als de kooper zoo goed mo gelijk geriefd werden; merkwaardig zijn vele nkeuren" uit dien tijd, die werden toegepast iedere „ongerechtigheid" te voorkomen en dm het „vak" te beschermen. In een „keur" van 9 September 1768 lezen Wij o. a. Van alle zeevisch, ook zalm, die hier ter markt fcebracht of binnen de stad verkocht wordt, zal, Alvorens afgeslagen te worden, het recht, de kerk competeerende, betaald moeten worden (de markt stond n.l. op „kerkegrond" en de «verheid meest voor het gebruik daarvan jaar lijks 700.aan het kerkbestuur betalen)als «r eenige visch van Vlieland of andere plaat- ■ten binnen de stad heimelijk op straat ver kocht wordt, zender dat dezelve op den afslag is gebracht, volgt er boete; het is verboden «enige visch op het strand te koopen en aan «en of ander in de stad te brengen om hier te Worden geconsumeerd, tenzij de kooper dit laat je zelf doet; een eigenaardige gewoonte be stond er ten einde den afslager in de gelegen heid te stellen, „zijn officie" naar behooren er donder belet waar te nemen en den afslag van Mie visch in een behoorlijke orde te doen ge schieden. Verordonneerd was n.l. „dat de om standers van de visch, die gelegd is om afge slagen te worden, zullen moeten afblijven oi Mstaan een tusschenwijdte van zeven voeten, welken einde de afslager met een stok va.n 7 voeten lang zal zijn voorzien en zal dege ne. die met denzelfden stok, het eene end op de hsch leggende, met het andere kan worden keraakt op de voeten of anderszins, verbeuren hrie stuivers voor de armen, welke boete dooi hengene, die met den stok geraakt was, aan stonds zal moeten worden betaald aan den af- öager"! den vischlieden was het gepermit teerd „in den ring van den afslag voor de bur ners te staan, die dezelve vischlieden ook zoo toefen doorlaten op ordentelijke wijze"; den Afslager was het expresselijk verboden visch af slaan voor en aleer dezelve door keurmees ters van de eetbare waren gekeurd en goed be enden was en voorts was een iegelijk onder "et afslaan van de visch verplicht „stil te zijn k°hder eenig gerucht te maken, opdat perti- hentebjk gehoord mag worden, bij wie dat er Gemijnd wordt." .Laatst vermeld voorschrift schijnt geen over- ^dige weelde geweest te zijn; de stilte en rle ^henbare orde werden in die dagen blijkbaar hug al eens verstoord; in een andere keur le- wij immers: „Alle vischkoopers en anderen, de visclimark! /"cquenteerende, zullen gehouden zijn, zich met r«hoorlijke zedigheid te gedragen, zonder el fder °f iemand anders onbehoorlijk te beje gen of hieten liegen." nauwkeurig de baantjes in den ouden tijd afgebakend en beschermd waren, blijkt o. a. uit de volgende voorschriften: „Het zal een ieder, zoowel vischverkoopers, ais particulieren, geoorloofd zijn, hun gekochte visch zelf open te snijden en te hakken zonder verplicht te zijn den vischhakker daartoe te. ge bruiken, doch zulks niet kunnende of willende doen, zullen zij niemand anders daartoe mogen gebruiken dan den ordinaris vischhakker dezei stad. Niemand zal op de zeevischmarkt rivierviscr, mogen verkoopen en omgekeerd. Evenals do zeevischverkoopers ook geen riviervisch verkoo pen mogen en omgekeerd." Voorraden visch of „iets anders, de visch be treffende" mochten alleen maar in de kelders onder de vleeschhal „en die van het tegenwoor dige vischhuis naast de vleeschhal" bewaard worden: de knecht van de vischmarkt moest „een vaste woning en verblijf" hebben in het huis, staande op de Groote Markt naast de vleeschhal. Tot slot nog enkele geschiedkundige bijzon derheden. Aanvankelijk werd de vischmarkt gehouden aan het Spaarne bij de Melkbrug, vroege! Vischbrug geheeten; enkele jaren na de stichting van de vleeschhal, n.l. in 1603, werd aan den Westelijken hoek van de Noordzijde der Groote Kerk de Zeevischmarkt gebouwd: terwijl de z.g. Boeren- of Riviervischmarkt me de aan dezelfde zijde van de kerk, doch me3v aan den Oostelijken hoek, nabij de Lange Be gijnestraat en het Klokhuisplein, werd gevon den, waar de overdekte banken tot het uitsta' len van zoetwatervisch bestemd, tusschen de contreforts van den kerkmuur zijn geplaatst. De richting der vischbanken kwam overeen met die der tegenwoordige, met dien verstande dat het geheel meer Oostelijk van den Noor delijken kerkhoek was gelegen. De oude vischmarkt was zoo vertelt Allan velen een steen des aanstoots; vooreerst ont sierde zij het marktplein; ten andere belem merde zij, vooral voor voertuigen, den toegang tot de Noorder kerkdeur tegenover de Jans- straat, en ten slotte was zij zoo ondoelmatig ingericht en gelegen, dat vooral bij regenweer koopers zoowel als verkoopers veel last onder vonden en deze laatsten door gering marktbe zoek ook geldelijk nadeel leden. Daarom besloot de vroedschap in 1769 de vischbanken te doen wegruimen en daarvocs nieuwe te doen oprichten ter plaatse, waar zich later de Zeevischmarkt bevond; die piek stond inderdaad bekend als het „Dtevenkerkhof". Van het jaar 1769 dateert dus het stukje antiek, dat een officieele functie te vervullen zal krijgen in het moderne verkeer. De heer A. H. Heintenaar, schilder le klasse bij de Centrale Werkplaats, vierde vandaag zijn zilveren jubileum. Bij deze gelegenheid ontving de jubilaris vanochtend de gebruikelijke grati ficatie en oorkonde. Hij werd toegesproken door den chef van zijn afdeeling, die zijn waardee ring uitsprak voor het verdienstelijke werk van den heer Heintenaar. Door zijn collega's werd hem een rooktafel aangeboden. De jubilaris heeft den dag verder in huise- lijken kzing doorgebracht, waar het ook aan blij ken van belangstelling niet ontbrak. ONS VERKOOPSYSTEEM ■y- ^andh6vcn van vóór den oorlog. STEEDS HET BESTE VOOR DEN LAAGSTEN PRIJS, slcefts leveren wij U van de beste ENGELSCHE stoffen, in de nieuwste dess. en keurig afgewerkt Costuum n. maat ni. twee pantalons a f 49. Vraagt U eens vrijblijv. onze stalen-eollectie Kleermakerij E.E.K., Gr. Houtslr. 88 c/o Haarl. Dagbl. Tel. 16176 Haarlem Maart is St. Jozefs maand. En St. Jozef is vooral de patroon van den arbeid. De arbeid wordt door de Katholieke Kerk gezien in een hemelsch licht, 't Is de roeping van eiken mensch om door den arbeid ook zijn eeuwige zaligheid te verdienen. In dien geest kent de H. Kerk dan ook in haar gebeden en gezangen de zegeningen van den arbeid en van de werk tuigen, waarmede de arbeid wordt verricht. Zoo kent men de zegening van visscherssche- pen, de zegening van auto's en sinds enkele jaren de zegening van werktuigen. Dit gaat dan de commissie voor de geestelijks belangen voor de derde maal uitvoeren. Daartoe verwachten wij alle mannen van den Kath. Volksbond en jongemannen van de Jozefsgezel len en verder alle katholieken van Haarlem, die daar belang in stellen, op Zondag 31 Maart des namiddags 5 uur in de St. Jozefkerk aan de Jansstraat. De regeling van de plechtigheid is als volgt: 1. Bondslied Ned. R. K. Volksbond. 2. Litanie van den H. Jozef. 3. Gezang: God van Arbeid. 4. Korte toespraak, te houden door den geeste lijken Adviseur, den Weleerw, Heer P. Poppen. 5. Door allen te zingen: De derde Credo uit het Kyriale. 6. Het zegeningsgebed, door Priester en volk samen te bidden. 7. De zegening der werktuigen. Bij de zege ning gaan allen staan en houden de door hen meegebrachte gereedschappen in de hand ge heven. Tijdens do zegening wordt gezongen: Heilige Jozef, trouwe Hoeder! 8. Slotgebeden der zegening. 9. Kort Lof gezamenlijk te zingen: Adoro Te (3 strophen), Magnificat, Tantum Ergo. 10. Slotzang: Roomsche Blijdschap. Wil men voor deze gelegenheid een of ander gereedschap medenemen om het te laten zege nen, ieder is daar vrij in, maar zeer velen kun nen aanwezig zijn, werkenden zoowel als werk- loozen, opdat het een groot gemeenschappelijk gebed zal worden om arbeid en zegen over den arbeid. DE COMMISIE VOOR DE GEESTELIJKE BELANGEN Op Zondag 21 April houdt de R.K. Midden standsvereeniging te Haarlem in de Gem. Con certzaal een soirée dansante voor haar leden en introducé's. Het Operette Gezelschap D.I.O.G.E. geeft Zondag 31 Maart a.s. In den Stadsschouwburg de Operette „Der Vice Admiral" van Carl Millö- cker, onder leiding van den heer Jos. Mathot, regie van den heer Joh. Kaart Sr. Costumes en kapwerk van de fa. Joh. Gerritsen. Eigen orkest. .-vwo-•>-■• Gebouw St. Bavo; Haarlems Gemengd Koor, Schaakclub St. Bavo, Loodgieters, R. K. Be- volkingsbureau, Bestuur Meubelmakers, Bestuur Postpersoneel, Dm 8 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezichti ging van schilderijen en teekeningen van 10—12 uur en 2.305 uur. Dc Eikel, Lcirlschcvaart 42: Tentoonstelling van de Neclerl. Religieuze Kleinkunst „De Ze ven Sacramenten". 10—8 uur. Rembrandt; „De regen kwam", voor volwas senen, 2.30 uur, 7 en 9.15 uur. Cinema: „In het Vreemdelingenlegioen, boven 18 jaar, 2 uur, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het gestolen manuscript", boven 18 jaar. Moviac: Doorloopend programma. Spaarne: „Het huis van mysterie" en „De pi loot." Zaterdag, 30 Maart: 2.15 uur, „Goudhartje en de Troubadour", door Aerdenh. Kindertooneel. Zaterdag, 30 Maart: 8.15 uur, „Schoppenaas", ooor het Ruys Ensemble. Maandag, 1 April, 8.15 uur, „Toontje heeft een paard geteekend", door het Residentie Tooneel. Woensdag, 3 April, 7 uur, Uitvoering Leerlin gen Kinderkoor Mej. Bonarius. Donderdag, 4 April, 8.15 uur, Jubileum Julia de Gruyter, Voordrachtavond. Gebouw St. Bavo: Gymnastiekvereeniging „Oosterkwartier", 8 uur; Gewone zittingen, 47 uur; Geel Wit, 4 tot 7 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezichti ging van schilderijen en teekeningen van 1012 uur en 2.305 uur. De Eikel, Leidschevaart 42: Tentoonstelling van de Nederl. Religieuze Kleinkunst „De Ze ven Sacramenten", 108 uur. Rembrandt: „De regen kwam", voor volwas senen, 2.30 uur, 7 en 9.15 uur. Cinema: „In het Vreemdelingenlegioen", boven 18 jaar, 2 uur, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het gestolen manuscript", boven 18 j. Moviac: Doorloopend programma. Spaarne: „Het huis van mysterie" en „De pi loot". Frans Hals: „Het zit in de lucht", boven 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. De avonddiensten worden tot Vrijdagavond waargenomen door de volgende apotheken: Fa Loomeyer en Zn., Barteljorrisstraat 11; Park apotheek, Kleverpark 13; Teylerapotheek, Tey- lerplein 79. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Binnen weg 206—208; Elswout-apotheek, Bloemendaal- scheweg 341; Aerdenhout-apotheek. Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Heemsteedsche apotheek, Binnenweg 28, telef. 28127; Bloemendaalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, telef. 22181. De heer D. H. Vrugt herdacht vandaag den dag dat hij vijf-en-twintig jaar geleden bij de Posterijen in dienst trad. Ter gelegenheid van dit heugelijke feit werd de jubilaris hedenmor gen toegesproken door den waarnemenden direc teur der Posterijen, den heer Langendijk, die hem zijn hartelijke gelukwenschen aanbood. De referendarissen, de heeren Klunhaar en van Lookeren, spraken hun waardeering' uit over de uitstekende wijze waarop de heer Vrugt zich van zijn taak gekweten heeft. Tevens werd de jubilaris gelukgewenscht door den heer Floo- ren, die namens het bestuur van de Bondsor- ganisatie van het P.T.T.-persDneel het woord voerde. Door den heer Ophuizen werd hem na mens het Jubileumfonds drie boeken aange boden, die niet alleen bedoeld zijn als een aan gename verpoozing, maar tevens een sieraad zouden vormen voor de nieuwe boekenkast, die de jubilaris van zijn familie ten geschenke had gekregen. De oud-directeur van de P.T.T., de heer Pfaff, dankte den heer Vrugt voor de aange name samenwerking, die hij in vrbeger jaren met hem mocht beleven De jubilaris ontving op dezen feestdag vele bloemstukken en werd door talrijke collega's gefeliciteerd. In den thuiswedstrijd tegen S. J. C. verschijnt Santpoort I met C. Nijssen, J. Nijssen, D. Nijs- sen, C. Tromp. Schoorl, Slok, Oosterholt, v. d. Pieterman, Bakkum, T. Tromp, Kaldenbach, Scheidsrechter W. Schimmel. De wedstrijd vangt aan te 2 uur. De langdurige vorstperiode heeft tot gevolg gehad, dat het weer „speel-klaar" maken der talrijke tennisbanen in en om Haarlem op een later tijdstip dan gebruikelijk ter hand kon wor den genomen. Dit is een belangrijk werk omdat alleen een serieuze en deskundige behande ling de banen gedurende de zomermaanden in goede conditie kan houden en waar de banen In het District Haarlem een reputatie hebben op te houden is het begrijpelijk, dat op de ver schillende tennisparken aan dit vraagstuk alle aandacht wordt besteed. Desondanks is men er in geslaagd reeds op een enkel park de gelegen heid tot spelen open te stellen en binnen enkele dagen zullen vermoedelijk de andere parken kunnen volgen waardoor de voorbereiding voor het komende competitie-seizoen de spelers en speelsters naar de banen roept.. Het is maar gelukkig, dat de competitie dit seizoen eveneens op een lateren dan den gebrui- kelijken datum, n.l. 28 April a.s., aanvangt want gedurende de wintermaanden is dit jaar weinig aan tennis gedaan kunnen worden. De open ba nen waren uit den aard der zaak onbespeelbaar en van overdekt tennis kon evenmin iets komen omdat de in dit opzicht zoo uitstekende speel- gelegenheid in het Krelagehuis niet beschikbaar was in verband met de ingebruikneming van dit gebouw door de militairen. Een groot vraagpunt was dit seizoen welke in vloed de mobilisatie zou blijken te hebben op het aantal inschrijvingen voor de competitie. Over het algemeen is dit nogal meegevallen. Het aan tal deelnemende teams over het geheele land is weliswaar lager dan in 1939 maar toch niet veel. In het district Haarlem ondervinden ver schillende yereenigingen natuurlijk eveneens terugslag door het in militairen dienst zijn van spelers. Zoo missen wij dit seizoen b.v. de teams Haarlem 3, Heemstede 3, 4 en 5, de Ruïne 3 en 4, Duinlust 3, Bonzo en Allright'. Wimbledon daarentegen zag kans met een derde team in te schrijven. Evenals in vorige jaren zijn er ook thans weer eenige wijzigingen in de indeeling te ver melden. Haarlem I, vorig jaar wel niet een der sterkste teams in de hoofdklasse, maar toch zeker niet zwakker b.v. dan Festina, was in den beslissenden wedstrijd niet fortuinlijk waardoor de plaats in de hoofdklasse reeds na 1 jaar ver loren ging; 't zal thans in de le klasse moeten uitkomen. Haarlem 2 degradeerde eveneens n.l. van 2 A naar 2 B. Westrust had een zeer gunstig seizoen vorig jaar want niet minder dan 3 teams promoveer den n.l. Westrust 1 naar 2 A, Westrust 2 naar 2 B en Westrust 3 naar 3 A. T.C.G., dat het komende seizoen (evenals T. C. H.) een jubileum viert was in 1939 ook een der sterkste vereenigingen in dit district. Het eerste team met de zoo sterke damesbezetting (een gunstige uitzondering in de tenniswereld) promoveerde naar de Overgangsklasse en T. C. G. 2 kwam van 2 B in 2 A. Wimbledon 1 werd bij keuzenaar 3 A overge bracht. Ruïne 2 had zich reeds een plaats in 3 A ver overd, terwijl ten slotte T.C.H. 3 naar 3 B degra deerde. In de sinds eenige jaren bestaande „huisves ting" van enkele vereenigingen vallen enkele mutaties te vermelden, Westrust zal met haar 4 teams op het Kennemer Lyceum gaan spelen en waar T.C.H. hier reeds vele jaren speelt zal dit complex nu des Zondags uitsluitend door com- petitie-vereenigingen worden bespeeld met de daaraan verbonden gezellige drukte. Heemstede speelde jaren op de banen in het Wandelpark Groenendaal maar gaat over naar het Tennispark Emdenhout waar Wimbledon met haar 3 teams reeds speelt maar waar All right is verdwenen. Door de opheffing van Bonzo heeft het banencomplex Wimbledon de laatste K.N.L.T.B.-vereeniging verloren. Vermelden wij vervolgens de competitie-indee- ling van den Koninklijken Nederlandschen Lawn Tennis Bond voor het seizoen 1940 voor zoover het de vereenigingen uit het district Haarlem betreft, waarbij opgemerkt dient te worden, dat dit jaar geen promotie- en degradatie-wedstrij den zullen worden gespeeld: Eerste Klasse: Haarlem 1, Thor 1 (Den Haag). Kat 1 (Am sterdam) en Park Marlot 1 (Den Haag). Overgangsklasse T.C.H. 1, T.C.G. 1, Sobri 1 (Den Haag) en Spiegel 2 (Bussum). 2e Klasse A: T.C.H. 2, T.C.G. 2, Enkhuizen 1 en Swift 1 (Amsterdam), Westrust 1, Festina 2 (A'dam), Shell 1 (A'dam) en Beverwijk I. 2e Klasse B: Haarlem 2, Heemstede 1, Deuge 1 (A'dam), Rood Zwart 1 (A'dam), T.C.G. 3, Westrust 2, Game and set I (A'dam) en Ready '28 1 (Am sterdam) 3e Klasse A: Ruïne I, Duinlust 1, Shell 2 (Amsterdam) en Red Cover 1 (Amsterdam). Ruïne 2, Dash 1 (Amsterdam), Groen Wit 3 iAmsterdam) en Smash (Krommenie). Wimbledon 1, Westrust 3, Stadivo 2 (Amster dam) en Prinses Beatrix 1 (Amsterdam), 3e Klasse B: T.C.G. 4, K.N.SM. (Amsterdam), Verblifa (Krommenie) en Juliana (Hoorn). Wimbledon 2, Westrust 4, Enkhuizen 2 en Pinokkio (Amsterdam). Duinlust 2, Heemstede 2, Bakkum en Toss (Hoorn). Wimbledon 3. LTV Zaandam, Game and set 2 (Amsterdam) en Pinokkio 2 (Amsterdam). T.C.G. 5, T.C.H. 3, Be Quick 3 (Alkmaar) en SM.N. 2 (Amsterdam). Het aantal aangevraagde tournooien is weer groot en ook voor Haarlem staan de gebruike lijke tournooien op het programma n.l. het Finkstertournooi van de Haarl. Lawn Tennis Club, en op de complexen van de Tennisparken Eindenhout, Groenendaal en Jatilo. Dank zij de goede K.NL.T.B.-organisatie was het vraagstuk of er wel tennisballen zouden zijn reeds opgelost voor de handel zekerheid had of de import gewaarborgd was. Waar dit laatste eveneens het geval blijkt te zijn kunnen de tal rijke beoefenaars van de tennissport in ons land met vertrouwen het komende seizoen tegemoet zien. ZE KREEG HIER OOK ELKEN OCHTEND ZOON VOEDZAAM BORD ire nc i WAT ZIET ANNIE ER UITSTEKEND UIT, VEEL FLINKER EN KRIJG IK HET THUIS OOK MOEDER- ZOO LEKKER Want H-0 en Quaker zijn rijk aan Vitamine B„ liet edele element van ge zonde voeding. Dagelijks moet het lichaam Vitamine B, krijgen, want het kan er geen voorraad van maken. H-O en Quaker zijn bovendien rijk aan eiwit voor stevige spieren en weef sels; rijk aan belangrijke minerale stoffen, ijzer en phos phorus, voor krachtig bloed; kracbtvoedsel, dat niet dik, maar sterk en onvermoeibaar maakt. Bij liet ontbijt, of als nagerecht, altijd smaakt H-O of Quaker even heerlijk. Dit tien keer geroosterd haver mout wordt, volgens een speciaal procédé, gemaakt van de beste zongerijpte haver ter wereld. Dat is de reden, dat alleen bij H-O en Quaker de volle voedingswaarde en de heerlijke smaak voor U behouden blijven. Klaar in een paar minuten Sta er dus op, dat men U het origiueele pak geefL Dan alleen kunt IJ er zeker van ziju, de onveranderde, gewaarborgde kwaliteit te ontvangen, 't Lekkere H-O of Quaker bespaart II tijd en geld en uw geheele gezin smult er van. Denk er aan: Koop vandaag nog een pak bij uw kruidenier. Een verrassing voor me kinderen Tegen inzending van slechts 2 Quaker of H-O mannetjes, plus 10 ct aan post zegels, krijgt Cl. zoolang de voorraad strekt, 55 verschillende postzegelsfranco toegezonden. Voor 2 collecties 4 man netjes en 20 cl aan postzegels. Knipt de mannetjes uit de origineele groote Quaker. H-O of Kivix pakken en zendt ze met 2 postzegels van 5 cl ingesloten con vert als brief', voldoende gefrankeerd, met uw adres aan Quaker, afd. 34 Postbus 905, Rotterdam. Aan één adres worden niet meer dan 2 coll. gezonden. NEER LANDS POPULAIRE, ZUINIGE ONTBIJT! Films van dit kaliber zijn ware technische wonderwerken. De toeschouwer vraagt zich met een zeker ontzag af hoe het mogelijk is geweest dergelijke tafereelen te maken en in elkaar te zetten, zonder dat er honderden menschenle- vens bij verloren gingen. Vanzelfsprekend is het echter voornamelijk de illusie welke die gedachte teweeg brengt, aangezien het niet aan te nemen is, dat er figuranten te vinden zijn, die voor een bepaalde gage het leven er bij in willen schieten. Wij hebben de rampen van San Francisco ge had, we hebben een schitterende reconstruc tie van den brand van Chicago bewonderd, we hebben in Orkaan het huishouden van een cy cloon kunnen volgen, maar we moeten eerlijk toegeven, dat deze regen plus aardbeving alles overtreft wat het ondernemende Hollywood tot nog toe heeft gepresteerd. Een week vooruitgang in de Amerikaansche filmindustrie schijnt reeds heel wat te betee- kenen. Laat staan een jaar. Alles wat voor dien gemaakt werd is door het nieuwe weer overtroffen. En wanneer dan het verhaal zelf nog krioelt van menschen, die schitteren door oppervlak kigheid, zoowel wat betreft levenshouding als hun opvattingen, dan kan het niet anders of het zien van een dusdanige gigantische uitspatting van de natuur moet tot nadenken stemmen en den indruk van de felheid van de ramp nog aanmerkelijk vergrooten. De story speelt zich af ergens in het Oosten, waar blank en bruin genoeglijk te zamen le ven, doch met dit verschil, dat sommige blan ken in beschaving ver ten achter staan bij hun donkere broeders. De fout is alleen, dat zij in hun hoogmoed dat zelf niet weten en er ook geen erg in hebben, dat tientallen dingen en ge bruiken om hen heen, hen er iederen dag aan herinneren. George Brent vertolkt den uitgeweken blanke, die in Mysore probeert de slechtste reputatie te verwerven welke in dat deel van Indië maar mogelijk is te krijgen. Myrna Loy komt hem op een gegeven oogenblik daarbij helpen, even als een geëxalteerd jong meisje, dat luistert naar den naam van Brenda Joyce. Tyrone Po wer is eigenlijk de eenige nette man, doch wie met pek omgaat, nietwaar.... en dus komt de regen en de aardbeving juist op tijd om al die verdorven gemoederen schoon te spoelen en van het heele stelletje, hulpvaardige, nobele en opofferende menschen te maken. Het geheel werd gemaakt naar den roman van Louis Brom- field al gelooven we wel, dat het verhaal van de menschen in het boek sterker en dat van de aardbeving in de film grootscher is uitge werkt. Hoe het zij, wij voor ons moeten eerlijk erkennen, dat hetgeen in deze film tot het technische gedeelte behoort werkelijk alles overtreft wat we tot op heden gezien hebben. Het mag dan kunstmatig of wat ook zijn. nie mand kan ontkennen, dat het een buitengewoon knap stukje werk is dat hier gepresteerd werd. De suggestie is in één woord volko men en dat wil heel wat zeggen voor dengene die nota genomen heeft van de eischen, welke de makers zich stelden. Dat we desondanks voorbehoud voor volwassenen moeten maken, is niet te wijten aan de onhebbelijkheden van de natuur, maar zooals steeds aan de afwij kingen in de menschelijke naturen. Want de correctie van hun gebreken komt net even te laat. De film loopt deze week in het Rembrandt- theater. V-t- Onder voorzitterschap van den heer J. Castri- cum hielden de onderafdelingen van den R. K. Volksbond een bestuursvergadering. Langs de wanden der vergaderzaal hingen groote artis tieke billetten en spreuken, voorteekenen van een nieuwe propaganda-actie. Behandeld werd een schrijven van de contactcommissie der vier vakcentrales. Tot voorzitter is benoemd de heer A. van der Veld, vertegenwoordiger van den R. K. Volks bond, tot secretaris de heer Smit van den Haarlemschen Bestuurdersbond. Ten behoeve van het Mgr. van Schaik-fonds (opleiding van priester-studenten) zullen ther mometers verkocht worden aan het gebouw St. Bavo. De verschillende jaarstukken werden na der bekeken en zoo noodig aan critiek onder worpen. Aan het eind der vergadering wekte de voor zitter de afgevaardigden op om steeds op de bres te staan voor de moeder-organisatie en haar instellingen. ;ÉII?Ss|s|ÉÉiSÉS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5