STAD Goede studie over jazz -g/ïMffr* 5.' 3." 2? ZATERDAG - MAANDAG DINSDAG - WOENSDAG fs" Bedrukte natuurzijden Crêpe de Chine, effen- en bedrukt Linnen, bedrukte Matzijde, wasechte Zomerstoffen, Tailor- made-. Mantel- en Japonstoffen. 90 VRIJDAG 29 MAART 1940 De „Bevolking" verhuist Nieuwe lente in een niéuwe omgeving MISSIENAAIKRING TE BLOEMENDAAL Expositie in de Bispinckstichting Mandolineclub Santa Lucia Faillissement Tanis Nassau-Bank N.V, Burgerlijke Stand UIT DEN OMTREK BENNEBROEK HAARLEMMERMEER LISSE ZILK ZAANDAM KERK EN LECTUUR Mijnen op onze kust Bij Wassenaar is een projectiel ontploft D.H.V.B.-PROGRAMMA VOOR ZONDAG A.S. RIJKSVSCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Copy Blanche et Simone Copy „Suzy" Sportieve handschoen Moderne stok-parapluies Vlotte handschoen 95 D'r waren er heel wat die vanochtend een blauwtje liepen bij den Burgerlijken Stand, want in den ouden Tempel, waar vroeger zoo nijverig zegeltjes werden gelikt, en waar tot heden onze burgers aangifte deden van geboorten, huwelijken en sterfge vallen, heerscht thans een chaotische wan orde. De binnenkomenden liepen letterlijk te pletter tegen de torenliooge kisten en formidabele bureau's, die thans, hermetisch gesloten, taal noch teeken gevenr De afdeeling belasting is reeds eerder den Stijven koepel van den Postzegeltempel van voorheen ontvlucht en ook hier vond het goede voorbeeld navolging. De ..Bevolking" heeft de Stoute schoenen aangetrokken en heeft zich met de woede, verhuizers eigen, geworpen op de stel lingen met ordners, de bureau's met een rijken inventaris, en wat dies meer zij. Er heerschte een bedrijvigheid van belang en die drukte werd nog eens verhoogd door de velen, die van een verhuizing van den Burgerlijken Stand niets Wisten en dus met hun sta-in-den-weg nog eens een schepje er op gooiden. Maar de miezerigheid van den ouden Tempel vindt een contrast in den nieuwbouw van het Haarlemsche Stadhuis, waar het lentezonnetje zijn liefelijke stralen door de groote vensters schiet. Bij de vroolijke klanken van het voor jaar klinkt ook in de nieuwe afdeeling van den Burgerlijken Stand een nieuw geluid, waar de verhuisbacillen ook danig van leer trekken. De rompslomp van leegpuilende kisten en de bedrijvigheid van uitpakkende employé's wordt af en toe gestoord door het gerammel van geurige koffiekannen, die met hun warmen in houd de droge keelen verfrisschen. Het .zal nog wel eenige dagen duren voordat de Burgerlijke Stand in zijn nieuwe home is geïnstalleerd en de blauwtjes-loopers niet meer hun neus zullen stoot.cn aan de gesloten loketten. En ook het factotum van het oude gebouw van den Burgerlijken Stand, dat altijd een onafscheidelijk deel van den gevel was, zal met het vertrekken van de employé's voor goed verdwijnen. Ze zullen hem wel missen, dat grijze baardmannetje, dat altijd zoo welwillend voor ieder een wegwijzer was en een trouwe hoeder over de stalen paardjes der bezoekers. In de Bispinckstichting zal Zaterdagmiddag om vier uur de tentoonstelling van den Missie- naaikring te Blcomendaal door den zeereerw. heer pastoor L. J. Willenborg officieel geopend worden. De tentoonstelling zal Zaterdag geopend zijn tot zes uur en 's avonds van zeven tot negen uur. gröhclag van 12—6. uur.-Palcr clr, Zactia-, rias zal op deze expositie 's middags aanwezig zijn, waar hij de tentoongestelde werkén nader zal verklaren. Zondag. 31 Maart, zal de mandoline-club „Santa Lucia,'' in hotel „de Leeuwerik" haar eerste uitvoering van dit jaar geven, en wel met een zeer gevarieerd programma. Ter af wisseling van het mandoline-spel zullen eenige leden een klucht opvoeren, terwijl de heer A. Houwcling voor een fluitsolo zal zorgdragen. Na afloop dansen o.l.v. den heer W. Schro der. Men zie verder de advertentie. Hét weekblad Handelsbelangen neemt op de erediteurenlijst in het faillissement J. Tanis, ambtenaar, vroeger winkelier te Bloemendaal. Déze lijst telt 50 crediteuren waarvan 2 met be twiste vorderingen Het totaal passief bedraagt f 21.144.05 waarvan prefent f 1.984.79 en betwist f 1975. De baten bedragen f 11.772.85. De voor naamste crediteuren zijn: P. de Jong Pzn. geld- leening f 3435.83: A. de Graaf, huur, geldleening en kosten gedeeltelijk preferent f 4155.08. In de Donderdag gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders der Nassau-Bank N.V. te Haarlem, werden de balans en winst en verliesrekening over het boekjaar 1939 goed gekeurd. De bruto-winst, na afschrijvingen, be draagt ƒ29918, de onkosten en salarissen beloo- pen 16710. De netto-winst is 13208. Het dividend werd bepaald op 5 pet. De heeren D. A. C. van den Hoorn te Haarlem en mr. F. J. D. Theyse te Bloemendaal, werden als commissarissen herkozen. Geboren: 26 Maart: P. M. CanjelsGietman, 28 Maart: A. Bogaart—Ddekman, d.; C. H. Groot HuizeVallenduuk, d.; A. Versteeg—To- lenaars, z. Bloembollencultuur Alhier vergaderde in café Oud Berg en Dal de afd. Bennebroek Vogelenzang van de algemeene vereeniging voor Bloembollencultuur. De voorzitter, de heer W.' A. Philippo, opende de vergadering en memoreerde daarin, dat de toestand van het bedrijf er thans slechter dan ooit uitziet. Niet alleen de oorlogstoestand, maar ook de strenge winter en het water openbaren thans hun schade. Gelukkig zijn er thans weer eenige lichtpunten waar te nemen ten aanzien van het surplusfonds, waaromtrent gunstige berichten binnenkomen, en tevens van den vrij goeden handel in Ame rika, terwjjl er ook ten aanzien van Engeland kans bestaat op eenigen handel. Spreker hoopte dat er spoedig een einde zou komen aan dezen benarden tijd. Vervolgens las de secretaris, de heer J. G. Jansen Hendriks, de notulen van de op 12 December 1939 gehouden vergadering, welke werden goedgekeurd. De voorzitter herdacht daarna met eenige woorden het te vroeg overleden trouwe lid A. Vis. De vergadering hoorde deze woorden staande aan. Uit het financieel verslag bleek, dat de in komsten dit jaar bedroegen f 176.19. de uit- C/la Modekutii gaven waren f 95.26, zoodat er een saldo was van f 80.93. De kascommissie, bestaande uit de heeren N. Beumer en M. J. Lommerse, verklaarde, dat de boeken en bescheiden in orde waren, waarna de voorzitter zoowel den penningmeester als de commissie dank zegde. Bij de behandeling van de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering trok het punt f 3000 voor propaganda de aandacht. Uit de ver gadering gingen stemmen op om daarvan een boekje uit te geven over de behandelde zaken van scheidsgerechten om contributieverlaging voor de afdeelingen, welke dan op zich meer propaganda zouden kunnen maken. Ook wensclite men meer propaganda voor huisbroei. Ten aan zien van het laatste punt wees de voorzitter op de bestaande uitgave van den heer J. F. Dix en de artikelen van den heer Bronkhorst. Als afgevaardigden voor de algemeene ver gadering werden gekozen de heeren F. Kramer en G. Lommerse en als plaatsvervangers, de heeren P. v. Waveren en M. v. Lierop. Vervolgens waarschuwde de heer G. Lom merse tegen het koopen door particulieren van gladiolen. Deze bollen worden bij massa op markten aangeboden. Vele van deze verkocpers brengen zieke en waardelooze bollen op de markt. Op voorstel van den heer P. Kramer werd besloten het hoofdbestuur te adviseeren de scheurbodems van hyacinten in te nemen, en deze daardoor van den handel te onttrekken. Het belangrijkste punt der agenda was de be spreking evacuatieplan bloembollen.schuren. De voorzitter zegt, dat hij kort geleden een vergadering met de burgemeesters en de be sturen uit de omgeving heeft bijgewoond, waarin de regeeringsvertegenwoordiger uitleg gaf over de plannen omtrent de evacuatie. Hier uit bleek, dat bij voldoende samenwerk'ng en goed overleg het vrij eenvoudig was dit plan uit te voeren. Daarvoor was nu noodig, dat iedere schuurbezitter, wiens schuur daarvoor in aanmerking kwam, het formulier dat hij daarvoor heeft gehad nauwkeui'ig moet invul len en voor 3 April meet inleveren. Ook de heer P. de Zeeuw vertelde omtrent de evacuatie eir ried ieder aan daarin bereidwillig te zijn. Uit de vragenbus kwam de vraag waarom niet meer aandrang werd uitgeoefend om onvolwaar dige boliên op bloemenkeuringen af te wijzen. De voorzitter beantwoordde deze vraag met mede te deelen, dat dit thans ook vaak gebeur de met tot gevolg dat thans al minder onge schikte soorten ter keuring komen. Bij de rondvraag vroeg de heer P. de Zeeuw hoe het nu stond met de teelt van open gekomen land. Thans is het de tijd om deze gronden te gaan bewerken en nog niemand weet wat hij van de regeering mag telen, terwijl er velen zijn die verkeerd of onvolledig worden inge licht. De voorzitter zegt, dat er door de besturen en de regeeringsinstant'es hard aan gewerkt wordt, en binnenkort ook wel bepalingen zullen af komen. Bekend is er nog niets, evenmin over de vergoeding vpor het te telen art'kcl. Spreker hoopt op een goede regeling. Hicma werd de vergadering gesloten. Een niet ontploft projectiel Donderdagoch tend te ongeveer 5.30 uur is een niet ontploft projectiel, vermoedelijk afkomstig van afweer geschut, ongeveer 2 meter vanaf de woning van den landbouwer C. C. W. aan den Slotenveg te Hoofddorp alhier in den grond geslagen. Onmiddellijk werden door de gemeente-politic de militaire autoriteiten hiermede in kennis ge steld. waarna dit projectiel door personeel van de Hembrug is opgegraven. Het projectiel was ongeveer 2 meter in schui ne richting en ter diepte van 1 meter in den grond geslagen. Ongelukken hebben niét plaats gehad. Groene Kruis Donderdagavond had in -iet Wijkgebouw de 37e jaarvergadering plaats van het Groene Kruis, onder voorzitterschap van Dr. Til. Ruys Jr. Na een kort openingswoord van den voorzit ter en de vaststelling der notulen, bracht de penningmeester, de heer J. Zaneveld, het finan cieel jaarverslag uit, waaraan wij het volgende ontleenen: De algemeene afdeeling had aan ontvangsten een bedrag van f 3.149.67, waaronder f 1383 aan contributies. De uitgaven beliepen f 2.702.68. zoodat op deze afdeeling een batig saldo was van f 446.99. De afdeeling gezinsverpleging hact aan ontvangsten f 1320.70, waarvan f 722.45 aan contributie. Het bedrag der uitgaven beliep f 2.387.58, zoodat deze afdeeling sloot met een nadeelig saldo van f 1.066.88, hetgeen hoofdza kelijk veroorzaakt werd door de ziekte van Zr. Bosnia. De afdeeling T. B. C.-bestrijding gaf aan ontvangsten een bedrag van f 5.045.84 en de uitgaven f 6.085.23, alzoo een nadeelig saldo van f 1.039.39. Het jarverslag van den secretaris, den heer A. H. Schrama. volgde thans. Hieruit bleek, dat het aantal leden bedroeg 1383. Van het maga zijn werden verstrekt 899 artikelen in 416 ge zinnen. In totaal werden 162 porties ijs ver strekt aan 25 gezinnen. Er werden in het afge- uauutzaS 98 ut iqoozaq uajuaned 06 Wf uadooi waarvoor werden afgelegd 3277 bezoeken. Bij het zuigelingenbureau werden 145 zuige lingen ingeschreven, zoodat er 335 zuigelingen werden gecontroleerd. Het aantal consulten be droeg 2104, terwijl hiervoor 385 huisbezoeken werden afgelegd. Voor de T. B. C.-bestrijding stonden 62 pa tiënten onder toezicht, bevattende 61 gezinnen. In 1939 werden 6 patiënten uitgezonden. In 'n sanatorium worden verpleegd 7 volwas senen en 4 kinderen. Het aantal huisbezoeken voor de T. B. C.-bestrijding bedroeg 741. Het aantal verpleegdagen in sanatorium bedroeg 2312. Bij de rondvraag werd de aandacht gevestigd op de busjes in het lokaal voor zuigelingenzorg, hetgeen den bezoekers in de belangstelling wordt aanbevolen. Hierop volgde de sluiting. Verkeersongeval Donderdagmiddag had in deze gemeente op den rijksweg in de ge vaarlijke bocht BondstraaL—Viérkant eèn ver keersongeval plaats. Vanaf de richting Haarlem had een tram trein die net gestopt had voor de halte Vier kant zich goed en wel in beweging gezet, toen van de richting Leiden een luxe-auto, bestuurd door den heer G. uit Heemstede, volgens oog getuigen in een tamelijk snel tempo kwam aangereden. Gelijk met de tram leed in de- zp.lfdAtrichting een groote. trailer van de firma- de Haan uit Alblasserdam. De luxe-auto werd door den achterkant van de trailer geraakt aan den rechterkant en tegen de in beweging zijnde tram geslingerd, daar de luxe-auto ver moedelijk slipte op de tramrails. De auto werd tusschen de trailer en tram gekraakt. De heer G. bekwam een blessure aan het lin keroog, alsmede enkele schaafwonden. Een dame beliep eveneens verschillende schaafWon den san haar arm en werd in bewustelooznn toestand per brancard in een naburige we ning binnengedragen. De doktoren J. M. van Dijk uit Lisse en Hoeffman uit Goudswaard verleenden de eerste geneeskundige hulp. Het mag een wonder genoemd worden, dat hierbij geen menschenlevens zijn te betreuren, daar de slag wel op 40 a 50 mater afstand werd gehoord. Van de luxe auto was niet veel meer over o.m. waren de spatborden aan den rechterkant geheel van den wagen af en lagen onder de tram, terwijl de wagen er overigens ontredderd uitzag. De tram werd beschadigd san de tree plank. terwijl de rechterachterveercn van de trailer over den rijksweg lagen verspreid, zoo dat ook deze zijn weg moeilijk kon voortzet ten. Met een oponthoud van ongeveer 20 minu ten vertrok de tram. De politie zorgde voor een goede verkeersregeling en nam de situatie op. Opmerkelijk mag het genoemd worden, dat hedenmiddag (Vrijdagmiddag) in den gemeen teraad van Lisse voorstellen aan de orde ko men om te geraken tot de verbetering van de gevaarlijke bocht in den rijksweg tusschen Bondstraat en Vierkant. Jaarverga flering; St. Carolus Borromeus Het ziekenhuis-verplegingsfonds St. Carolus Borromeus hield Zijn 17e jaarvergadering in het parochiehuis. Rond half negen opende de voorzitter, de heer W. H. Ruigrok. de vergadering. De secretaris, de heer L. de Winter, las daar na de notulen voor, welke werden goedgekeurd. Nadat vervolgens de ingekomen stukken waren afgehandeld kreeg de secretaris wederom het woord voor het jaarverslag. Uit dit wei-verzorgd verslag vernamen wij, dat in het afgelóopen jaar 38 leden in de verschillende ziekenhuizen zijn verpleegd met een totaal van 595 verpleeg dagen, terwijl het aantal loopende patiënten 67 heeft bedragen. De penningmeester, de heer J. Remmerswaal. gaf hierna het financieel verslag, hetgeen aan winst vermeldde een bedrag van f 1812.93. De voorzitter stelde hierna voor de vervoer kosten vanaf de plaats waar een lid iets over komt naar een ziekenhuis, waar dat lid wenscht te worden opgenomen, voor rekening van het fonds te nemen. Na breedvoerige besprekingen werd dit voorstel ten slotte voor een jaar aan- ffommpn Frt volgende nunt van de aeenda braeht ver- Wtuwinnr fTrtn hrcfui'v<d-dr>nwegens het be- -r-rk-n van den heer J. Pon en het n»rind1e'- „f+vpflpn van de heeren W. H. Rine-rok. voor zitter. en A. F. van Saase. De heer W. H. Rnie- rok stelde zieh niet herkiesbaar. Door het be stuur Werd voorgesteld te kiezen de heeren A. F -en Pees" ,T. v. d. Pero- eri Til. G. van Faaster "NT3 cfpremin"" dn If el oer vplfpvié; *f VOO^cfr»! ••on hot b'KsHmr, tm ^ercl vervolgen^ ""■'""•'en de hrrr A. H. vpn Sa «se. De npstoor siTPk h^na oco vph dpn'r tot den voorzitter, den heer W. H. Ruigrok voor de veie diensten aan het fonds en aan de narochie bewezen en sloot zich aan bij het voorstel van den heer J. J. Püners de verga- •lering voor te st"Hen den heer Ruigrok tot Met dit voorstel ging de geheele vergadering accoord. Op hèet-erdaad betrapt Donderdagochtend 6 uur ontdekten bewoners in de Oostzijde een man op hét dak van een fabrieksgebouw van Hide's koek- en beschuitfabriek. Nadat de politie gewaarschuwd was, had de zich ontdekt ziende man inmiddels het hazen pad gekozen, doch het duurde niet lang of hij werd gearresteerd. Het bleek de 35-jarige Zaandammer S. te zijn, die bezig was zich een groote partij lood, afkomstig van het dak. toe te eigenen. Ontvreemd Nadat de politie er van in kennis was gesteld, dat uit een fabrieksgebouw aan de Westzijde een koperen ketel ter waarde van f 200 ontvreemd was, mocht zij er in slagen dezen bij een opkooper op te sporen. Naar den dader wordt een onderzoek ingesteld, eveneens of hier van heling sprake is. R. K. Voetbal. Voor de V.V.Z.-clftallen is voor Zondag a.s. het volgende programma vastgesteld WZ 1—WA 1, 2.30 uur. Sch. E. v. Haasberen. SDE 1—VVZ 2, 2.30 uur, vertrek p. fiets 1.30 uur kerk. De Méér 3WZ 3, 12.30 uur, vertrek 11.10 uur station. WZ 4Oranje Zwart 2, 2.30 uur. WZ a—WSV a, 3.30 uur. Sell, B. Kok. WZ bSVA d, 12.00 uur. Sch. A. Ovcrmeer. SVA bWZ c, 1.00 uur. vertrek 11.45 uur per fiets kerk. WSV b—WZ d, 1.00 uur, vertrek 1145 per fiets kerk. PSCK bVVZ e, 12.00 uur, vertrek per fiets 11.15 v. d. kerk. WZ f—GVO d. 1.15 uur. Sch, W. Rbs. Jazzmuziek inleiding tot de volks muziek der Noord-Amerikaansche negers, door Will G. Gilbert én mr. C. Poustochkine. „De muziek" XIV. J. Philip Kruseman, 's-Gravenhage. „Het onderhavige boek beziet de muziek der Noord-Amerikaansche negers als één geheel, het tracht de godsdienstige zangen en de tegen woordige instrumentale negermuziek met el kaar in verband te brengen, de continuïteit van een logische ontwikkeling, welke zich over vele decaden uitstrekt, aannemelijk te maken." Met deze woorden trachten de beide schrij vers, van dit kleine in de serie „De muziek" verschenen boekje, de taak. die zij zich gesteld hebben, te omschrijven. Zij hebben er een goed werk aan gedaan door dit boekje te schrijven, evenals de uitgever geprezen dient te worden voor het feit, dat hij daartoe juist hen uitnoo- digde. Want Gilbert' en Poustochkine behooren tot de weinigen in ons land, die de jazz ken nen. Dit moge bevreemdend klinken in een land, waar, zoo goed als elders, eigenlijk ieder een het woord jazz in den mond bestorven ligt, en iedereen meent, dat hij op elk oogenblik van zijn leven, in theaters, in bioscopen, in dan cings en café's jazz kan hooren. Het tegendeel is waar: zonder te overdrijven kan men zeggen, dat verreweg de meeste menschcn, die de jazz heel fraai vinden, slechts uiterst zelden, zooal ooit, jazz gehoord hebben. De jazz, dat is té zeggen, de echte jazz is een zeldzaam verschijn sel in de Europeesche landen, zoo zeldzaam als de pseudo-jazz veelvuldig voorkomt. Trouwens, niet alleen de jazz, maar de geheele Afro- Amerikaansche volksmuziek, de muziek van den Amerikaanschen neger, wordt zelden in Europa in authentieken staat géhoord. Dit is heel be grijpelijk. Volksmuziek is niet zoo cosmopoli- tisch als men wel eens gelooft. Hooren wij da gelijks de volksmuziek van de Hongaren, van de Balkanvolkeren, van de Russen, de Scandi- naviërs, of zelfs maar van de Franschen? Wij hooren deze muziek uiterst zelden, en zoo is het ook ondanks den wijd-verbreiden jazz-cultus een uitzondering, wanneer wij de muziek van clen Amerikaanschen neger te hooren krijgen. Hoe het komt, dat dit enorme misverstand ontstaan is, waaraan de ontzaglijke popu lariteit van, men zou beter kunnen, zeggen dit enorme geliefhebber in de instrumentale en vocale muziek van den Amerikaanschen neger zijn ontstaan te danken heeft, dit zijn vra gen, waarop de schrijvers van het boekje over jazz-muziek niet ingaan, al zou het wel de moeite waard zijn daaraan eens een afzonder- iijke studie te wijden. De heeren Gilbert en Poustochkine hebben zich bepaald tot de be schrijving van de volksmuziek der Amerikaan- sche negers en door de manier, waarop zij dit werk volbracht hebben, leveren zij een ware verkwikking temidden van den baaierd van onbedaarlijken onzin, dien men over dit on derwerp vaak kan lezen en hooren verkondigen. De beide auteurs hebben zich ten aanzien van de jazz op strikt musicologisch stand punt geplaatst. De zoogenaamde jazz-liefheb- ber, die deze soort muziek alleen mooi vindt vanwege de sensaties, welke zij in hem wekt, kan hier niets van zijn gading vinden. Het zal niet eens mogelijk zijn, dat dit boekje gelezen wordt door degenen, die meenen, dat zij uit sluitend kunnen houden van jazz-muziek zon der daarbij iets te weten van muziek in het al gemeen. Er zijn van die liefhebbers, die op het gebied van de muziek volslagen analfabeet zijn, maar zich wel verbeelden alle muziek te kun nen verwerpen om alleen de jazzmuziek aan te hangen. Jazzmuziek echter is evenmin als welke volksmuziek ook amusementsmuziek in de ongunstige beteekenis, die wij in het Westen daaraan toekennen. Men kan haar niét kennen, men kan haar onmogelijk verstaan en op haar waarde schatten, wanneer men geen begrip heeft van muziek. Men mag van jazz-muziek hcuden of niet voor men tot een dergelijke uitspraak komt, moet men zich dan alléén ver gewissen, of men inderdaad oordeelt na kennis genomen te hebben van jazz-muziek en niet van een ellendig surrogaat maar of men van jazz houdt of niet, is een kwestie van persoon lijken aard. Waarschijnlijk echter zal de echte, de onbevangen muziekliefhebber, die zich uit waarlijke belangstelling voor de muziek voor al haar verschijnselen open stelt, zich tegenover de jazz ook wel onbevangen verhouden en er zich door laten boeien. Voor hen is dit boekje van Gilbert en mr. Poustochkine van groote beteekenis. Voor zoo- Vanaf haar stichting heeft de Kerk gewaakt ovèr dê lectuur harer kinderen Op instigatie van Paulus verhrandden de geloovigen van Efese hun slechte boeken In 496 liet Paus Gëlasius reeds een lijst opstellen van verboden boeken, welke de eerste, ons bekende, officieele index is ge weest. Sedertdien heeft de Kerk niet nagela ten hare kinderen op te wekken tot den strjjd VOOR HET GOEDE TEGEN HET SLECHTE BOEK ver mij bekend bestond er in onze taal nog geen geschrift, waarin ernstig en zakelijk over de jazz als muzikaal verschijnsel gehandeld werd. In dit boekje wordt het nu gedaan met een grondigheid, die menschen van helder oor deel en groote kennis van zaken kenmerkt. Zij behandelen de stof zoo, dat men een duidelijk beeld krijgt van de wijze, waarop de alleroud ste gezongen negroïde muziek langzamerhand geëvolueerd is naar de instrumentale muziek. Tot dat doel bespreken zij eerst de spiritual, het geestelijke volkslied der negers, die niet recht streeks aansluit op de instrumentale muziek, maar die er toch wel blijkens allerlei stijlaffi niteiten mee verwant is. De jazz, de instrumen tale negermuziek, is voortgekomen uit het pro fane volkslied der negers, de „blues", en de bladzijden, die daaraan gewijd zijn, vormen wel het interessantste gedeelte uit het boekje De beide auteurs toonen zeer duidelijk de struc tuur van de blues aan naar den inhoud en naar den vorm in den tekst en in den harmo- nischen en melodischen bouw. Bij de blues sluit dan aan de opkomst der instrumentale jazz muziek, waarvan de kenmerken in rhythmisch en metrisch opzicht worden blootgelegd. In zonderheid over de „swing", dit moeilijk defi nieerbare begrip zonder hetwelk geen jazz muziek denkbaar is, zeggen de auteurs zeer verhelderende dingen. Tot slot bespreken Gil bert ert Poustochkine dan nog enkele der voor naamste artisten van de jazz. als Louis Arm strong en „Duke" Ellington, alsmede hun stij len, waarbij dan ook nog een aparte paragraaf is gewijd aan den curieuzen Chicago-stijl. In een aanhangsel vindt men nog een hoofdstukje over de rumba-muziek, die ofschoon geen jazz toch in dit verband ter sprake komt, voorts zijn er muziekvoorbeelden van rhythmiek en polyphonic. In de ongeveer honderd bladzijden van dit boekje is een groote hoeveelheid stof verwerkt. Voor dat onuitstaanbare soort van aan „jazz" verslaafden, die de oogen al beginnen te ver draaien en met de knieën gaan wiebelen, wan neer zij het woord maar hooren, is het niets. En men voegt er hartgrondig aan toe: geluk kig. Men moet het lezen met kennis van za ken en met de oprechte bedoeling om de jazz te begrijpen als muzikaal verschijnsel. Maar daarmee is dan ook de beteekenis van dit boekje gekenschetst. Het geeft eindelijk in ons land aan de jazz de plaats, die haar in de belang stelling van Intelligente menschen toekomt. Het is een van de belangrijkste publicaties, die op het gebied van de muziek sinds geruimen tijd het licht zagen. L. H. De inwoners van een groet gedeelte van Wassenaar en vooral de bewoners van het ho tel „Duinoord" zijn van ochtend vroeg het was half zes wakker geschrokken door het doordringende geluid van een explodeerende mijn, die tusschen de strandpalen 93 en 94 was aangespoeld. Er werd geen schade aangericht Vanochtend half elf is ongeveer op dezelfde plaats een tweede mijn aangespoeld. Het pro jectiel ligt op het strand en zal waarschijnlijk gedemonteerd worden. Op het strand te Scheveningen spoelde Don derdagavond een mijn aan. Omstreeks midder nacht hebben militairen het projectiel onscha delijk gemaakt door het te demonteeren. Hoe sneller u rijdthoe sneller d« benzee-distributie arriveert! Denkt daar aan, voordat u het „gas op de plank trapt"! Rijdt niet sneller dan 70 KM/u. Afdeeling Noord A LSVV—Grash. 1 Alw. Forward 2 REO 1 VIOS 1—AFC 1 BHSV 1—DEM 2 ADO 2—IETV 1 USV 1—Llmmen 1 C SDE 1—VVZ 2 GVO 2—Volendam 3 Purmerend 1 WSV 1 NVA 1—De Meer 2 D Geel-Zwart 1St. Victor 1 ZAP 1—SVW 1 EZouaven l—VVW 1 SEw 1W.-Friezen 1 De Valken 1 Union 1 Wit-Rood 1— Spartanen 1 F Crash. 2—SEW 2 Union 2De Valken 2 REO 2St. George 2 G SVA 1PSCK 1 ADO 3Meerv. 1 Zeev. 2Vitesse 2 WSV 2—HSV 2 H AFC 2—Hugo B. f Kolping B. 1—SRC 1 VZV 1—LSVV 2 VIOS 2—Con Zelo 1 J WBSV 1—Zouaven 2 Strandv, 1—DVO 1 Woudia 1De Blokkers 1 KIEV 3—USV 2 GVO 3—ADO 4 AFC 3—SVA 2 SDE 2Zeevogels 3 L SVW 2—VZV 2 Afa'eeling Centrum A DOSS 2—SVO 1 St. Martinus 1The Unity 1 Gez. Vier 1India 1 ZPC 1-RODA I B TYBB 2—Geel-Wit 1 Vog.zang 1Onze Gezellen 2 Van Nispen 1 Alliance 1 DEK 1—OIV 1 CDOSR 2—Lisse 2 Meerburg 1DES 1 SJC 2—Foreholle 1 VVSB 1Alphensclie Boys 1 D St. Louis 1—NEA 2 PVCB 1RCM 1 RKAV 2—NAS 1 St. Pancratius 1 ODA 1 smv 2—HBC 3 .Santp. 3—TYBB 3 Teylingen 2Lisse 3 Findia 2DOSS 3 The Unity 2—WA 3 Wilskracht 3 Constantius 2 G DES 2—DOSS 4 WA 4Zwal. 2 De Meer 3—VVZ 8 VIC 2—St. MArtinus 2 H VDO 1Leimuiden 1 Do.Co.S. 2—VCH 1 J Hoofddorp Boj'S 1 DEK 2 Concordia 1TZB 1 HBC 5IKV 2 KTYBB 5—HBC 4 L Do.Co.S. 3—VVSB 3 VVSB 4—Meerb. 2 SMC 1—SJC 3 N NAS 2—Constant. 3 India 3De Meer 4 DOSS 5—Wilekr. 4 O Constantius 4 ZPC 2 VVZ 4Or.-Zwart 2 St. Louis 2Gez. Vier 2 P Wilskr. 5—RODA 8 ODA" 2—NVA 2 SVO 3—The Unity 3 St. Pancratius 3 WA 5 R Geel-Wit 3— Vog.zang 2 DEM 4—Santp. 4 Van Nispen 2 Hoofddorp B 2 Alliance 2TZÉ 2 Afdeeling Zuid A GDA 2—BI.-Zwart Westlandia 1AW KRVC 1—VELO 1 Lenig en Snel 1 GDS IJMUIDEN. 29 Maart. Versche viseh. Tarbot 1.251,50. Tong 0.84—1.15 per kg. Groote Schol 16.00, middel Schol 15—16.50, Zetschol 14.00—19, kleine Schol 10.80—18.50. Bot 4.50—6.70. Schar 8.5011. groote Gullen 16 00. Wijting 4.385 50. versche Haring 13 00 per 50 kg. Kabeljauw 50.00 —60 per 125 kg. Rog 5.1010 per koop. van de heden aangekomen LOG GEUS K.W. 33 600.—. K.W. 31 1480.- 1350.—. KOTTERS IJm 203 1390.— IJm. 21 390.—. K.W. 25 vervaardigd van fijn liseré-stro, met geboor de rand en grosgrain- lintgarnering, diverse modekleuren Eén elegante matelot van grót stro mét brede lintgarnering en speld met parel, diverse modetinten van mooi nappaleder met gevlochten naden. Verkrijgbaar in zwart, marine, <7U bruin en tan ineenkeurcollectié nieuwe dessins en knoppen, solide montuur met nik- - kelen stok. Alle O 90 modetinten+J* slip-on model v*n prima nappa-leder, mét aparte perforatie, div. modekleuren Uw Modehui*?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 7