....élan due, hoA Uit andere bladen O Haarlem, 1 April MAANDAG 1 APRIL 1940 In memoriam pastoor de Jong »,Dit lijden draag ik op voor den vrede. waren zijn laatste woorden DE BRAND IN DE PIETER KIESSTRAAT Waar ligt de schuld? Gevonden dieren en voorwerpen H. M. BAKKER BLOEMBOL-P ARASIET EN Interessante voordracht over V irus-ziekten Opvoering van drie operettes „Voor de Stille Armen" STADSSCHOUWBURG „Goudhaartje en de troubadour" door „Aerdenhout's Kinder- tooneel" Zilveren tooneeljubi- leum Julia de Gruyter ZEGENING VAN DEN ARBEID De belangstelling groeit LIEFDADIGHEIDS-BRIDGE DRIVE Een mooie geste van de R.K.B.C. „Haarlem" GEMEENTERAAD Inbraak te Heemstede De waakhond deed zijn plicht niet Geen staking bij Hin HET RIOLEERINGSPLAN Van het Kleverparkgedeelte aanbesteed Liefdadigheidspredikatie Ontspanningsavond voor militairen Rectificatie Voor Finland English Association Kinderfeest Haarlem Zuid-West „Oom Jan" veertig jaar getrouwd AGENDA Bioscopen Stadsschouwburg 2 April Bioscopen Apotheekdiensten Rijksaanvulling STAD Met het overlijden van den zeereerw. heer B. P. M. de Jong, pastoor van de parochie der H, Engelmundus te Driehuis is een be kend figuur uit het Kerkelijk Leven heen gegaan. Vooral Katholiek Den Haag heeft van zijn groote capaciteiten, zijn onvermoeiden ijver, zijn vooruitzienden blik zeer veel vruchten mogen plukken tijdens zijn pastoraat in de Spoorwijk. Het was wei toeval dat deze groote Maria- vereerder juist zijn benoeming tot bouwpastoor van de arbeidersparochie Spoorwijk ontving, toen hij zich op 17 Augustus 1925 te Lourdes bevond. Met een zeer zware en buitengewoon moei lijke opdracht keerde hij enkele dagen later van Maria's genadeoord terug naar Den Haag om zich te wijden aan zijn groote opdracht, die, naar later is gebleken, ook een zeer groot deel van zijn krachten heeft opgeëischt. Toen pastoor de Jong hier in Driehuis kwam, aldus vernamen we van een zijner naaste me dewerkers, op 30 Maart 1935, dus juist vijf jaar geleden, hebben we wel kunnen merken welk een bijzonder zware parochie hij zoo juist had moeten achterlaten. Zelf heeft pastoor De Jong ook wel gevoeld dat zijn krachten daar te veel hadden ge- eischt en verzocht hij aan wijlen mgr. J. D. J. Aengenen, bisschop van Haarlem, hem van dit pastoraat te willen ontheffen en een meer rus tiger en kleinere parochie te mogen bestieren. Wat Katholiek Den Haag allemaal aan zijn werk en zijn initiatief reeds te danken heeft, is moeilijk in enkele woorden te zeggen Ook Gouda, zijn tweede standplaats, heeft in de negen jaren dat hij daar als kapelaan werk zaam is geweest, zeer veel aan hem te danken. Zeer vele inwoners van Gouda zullen dezen energieken en voortvarenden jongen geestelijke in hun gedachten blijven houden. Op 17 Augus tus 1925 werd hij door den Bisschop van Haar lem belast met een hoogst eervolle doch tevens ook zorgvolle opdracht als bouwpastoor in de Spoorwijk te Den Haag. Deze groote parochie van den H Jeroen, Welke voor het grootste deel bestaat uit arbei ders, vroeg van dezen jongen priester al zijn krachten. Niet alleen stond hij voor een buiten gewoon zware taak door d^ geestelijke zorg die hij reeds had voor de 3000 Katholieken, die wel als katholiek waren ingeschreven, doch niet practiseerden, maar daarnaast moest hij er voor zorgen dat in deze arme arbeiderswijk 'n flinke parochiekerk moest komen. Is het dan ook te verwonderen, dat deze zware taak zijn krachten hebben gesloopt? Om aan bet noodige geld voor deze nieuwe Jeroenskerk te komen trok hij door het ge- heele Bisdom Haarlem heen. hetgeen toen nog geoorloofd was. Dank zij ook zijn groote wel sprekendheid en enthousiasme wist hij de noo dige fondsen te verzamelen. Heel Katholiek Den Haag heeft hem bijgestaan om hem zijn op dracht en ideaal te doen verwezenlijken. Be kend is in de Residentiestad en daarbuiten het St. Jeroenfonds, dat vooral in de eerste jaren fabelachtige sommen opleverde. De crisis even wei deed de inkomsten sterk slinken en het ge volg was dat de parochie van den H. Jeroen voor zorglijke financiën stond. En deze finan- cieele moeilijkheden heeft pastoor De Jong blijkbaar moeilijk kunnen verdragen. „Ik ga er onder gebukt", aldus heeft hij zich eens uitge laten tegenover een zijner naaste medewerkers. Ook zijn gezondheid liet bij het einde van zijn pastoraat in Den Haag reeds te wenschen over en hij moest voor de kwaal, waaraan hij thans in het St. Antonius Ziekenhuis te IJmui- den is overleden, reeds daar tot tweemaal toe een operatie ondergaan. Gerust mag' verklaard worden, datin zijn pasto raat van 1925 tot 1935 in Den Haag zijn levens werk is gelegen. Na cieze tien jaren van intense zorgen ontving hij op zijn verzoek een rustiger en stiller ar beidsveld in de parochie van de H. Engelmun dus te Driehuis, alwaar hij zich zeer op zijn gemak voelde, aldus heeft hij gezegd aan een zijner naaste medewerkers. Hoewel hij soms een stuurschen indruk maak te, is het de innige overtuiging van allen die meer regelmatig met hem in contact kwamen, dat de overledene de goedheid, zelve was. Ook met de leden van het kerkbestuur heeft hij steeds een zeer prettige verstandhouding ge had. Het was hem ten eenen male onmogelijk harde woorden te spreken, zelfs indien dat noodig scheen. Zijn grootste zorg was steeds het gods dienstig deel van het parochieleven op een hoo- ger plan te brengen. Tijdens zijn pastoraat werd ook het st. En- gelmundusfonds gesticht, welk fonds het kerk bestuur mede in staat stelde de financiën volkomen te saneeren. Dit fonds werd gesticht door de sterk ver minderde inkomsten als gevolg van de econo mische crisis en de splitsingen van de parochie. In 1932 kwam een deel van de parochie van den H. Engelmundus aan de nieuwe parochie van Santpoort. Twee jaar later werd oen ander- deel dezer parochie toegewezen aan het Rec- toraat der paters Capucijnen te Ijmuiden-^ost. Dank zij dit fonds, hetwelk de parochianen met vrijwillige regelmatige bijdragen steunen, wev- den de financieele zorgen van pastoor pc J°ng belangrijk verlicht. „De lichamelijke en geestelijke toestand was evenwel van dien aard, dat niet meer van hem verwacht mocht worden, dat hij in deze paro chie nog eens van vooraf aan zou beginnen en groote daden verrichten," aldus memoreerde kapelaan Van Pol in zijn treffende, rede, die hij Zondagmorgen onder de H.H. Missen hield en met enkele gevoelvolle en treffende woorden den overledene herdacht. Met ontroerde stem zeide hij vanaf den kansel, dat hij dezen tijd, dat hij met pastoor De Jong samengewerkt heeft, altijd de mooiste herinneringen zal be houden. Hoewel zijn dood voor de parochianen kwam als een donderslag bij helderen hemel, waren zijn intieme medewerkers reeds ten deele voor bereid, daar zij wisten, dat de toestand van dei- patiënt allesbehalve gunstig was en de kwaai zich zeer verergerd had. Tweeden Paaschdag voelde hij zich plotseling' onwel en op medisch advies moest hij nog den zelfden dag worden overgebracht naar het St. Anthonius-Ziekenhuis te IJmuiden. Tijdens zijn tweede operatie in deze enkele dagen zeide hij in volle bewustzijn en overgave Gods: „Dit lij den draag ik op voor den Vrede Dit bleken later de laatste woorden te zijn. want enkele oogenblikken daarna gaf hij den geest. Zijn stoffelijk overschot werd in een Chapelle Ardente van het St. Anthonius Ziekenhuis over gebracht, waar hij tot Dinsdagavond 6 uur zal blijven opgebaard. Hier ligt thans het stoffelijk overschot van wijlen Pastoor De Jong, gekleed in priesterkleeding en aan zijn lijkbaar bran den kaarsen. De rustige gelaatstrekken bevesti gen de woorden van den hem behandelenden geneesheer, dat zijn sterven buitengewoon rustig is geschied. Nader vernemen wij nog, dat het stoffelijk overschot Dinsdagavond 6.30 uur naar de pa rochiekerk zal worden overgebracht. Om half acht zullen de Metten worden ge houden. Woensdagmorgen zal om 7 en 8 uur een stille H. Mis worden opgedragen. De Lauden begin nen om 9 uur, waarna om half 10 de plechtige Requiemmis zal worden opgedragen door den Deken van Beverwijk, den hoogoerw. heer P. J. Simons, waarna het stoffelijk overschot op her apart priestergraf op het ,St. Engelmundus- Kerkhof zal worden begraven. Naar aanleiding van den onverantwoorden woningtoestand in 't perceel in de Pieter Kies- straat, vernamen wij hedenmorgen in een on derhoud met den commissaris van politie te Haarlem, den heer E. H. Tenckinck, het vol gende: In 1939 is er een nieuw artikel no. 113 in de Strafverordening verschenen, dat een nadere toelichting geeft op de inrichting van pensions en dergelijke. Bij huisvesting van een groot aantal perso nen een toestand dus zooals hier het geval jS kunnen B. en W. nadere eischen stellen ter voorkoming van brandgevaar. Aangezien 't perceel, waar gisteren de brand is uitgebroken, niet onder het nieuwe artikel van 1939 viel, is deze woning door nalatigheid niet aan een nauwkeuriger onderzoek onderworpen. Het onderzoek zelf echter naar deze toestan den behoort uitsluitend tot het terrein van Bouw- en Woningtoezicht. Het is dan ook te hopen, en tevens een algemeene verwachting, dat deze euvelen onder de aandacht van B. en W. worden gebracht, zoodat er spoedig een ver betering, zal komen in dezen onhoudbaren toe stand, die voor velen nadeelige gevolgen met zich kan dragen. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Voetbalbroekje, Fabriek, Bataviastraat 37; Behang kiezen uit stalen is lastigKies het liever aan de rol. Wij laterr U gaarne, nadat U uit. onze boeken een voorloopige keuze gedaan hebt, eenige rollen behang thuisbezorgen, vaar U dan heel gemakke lijk uit kunt kiezen. Zoo krijgt U prachtige kamers; vooral omdat Bakker's be hangsels zoo buitengewoon mooi zijn. Gen. Cronjcstraat 135 - Haarlem - Telefoon 11657 In de vergadering van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur hield mejuffrouw dr. M. P. de Bruyn Ouboter, verbonden aan het Labora torium voor Bloembollenonderzoek een voor dracht over „Virus-ziekten, in verband met de bloembollencultuur. Zij merkte op, dat er in het algemeen twee groote groepen van ziekten te onderscheiden zijn, n.l. parasitaire ziekten, en physiologische ziekten. Terwijl de laatste zuiver stofwisselingsziekten zijn, waarbij geen parasieten een rol spelen, worden de parasitaire ziekten veroorzaakt door bepaalde parasieten tb.v, door schimmels of bacteriën). Over het weezen der viren, de veroorzakers van virusziekten, loopen de opvattingen thans nog uiteen. Velen beschouwen het virus als een levenlooze stof, een opvatting, die vooral veld gewonnen heeft na de onderzoekingen van den Amerikaan Stanley, die uit perssap van mozaïeke tabaksbladen kristallen van een hoogmoleculair eiwit isoleerde, die zeer infec- tieus bleken te zijn. Een uitvloeisel van deze op vatting zou zijn dat men de virusziekten onder de groep der physiologische ziekten moet rang schikken. Aan den anderen kant bestaat de opvatting dat men hier toch met een levende parasiet te doen heeft, aangezien de virusziek ten zich volkomen als parasitaire ziekten ge dragen. De virus-aantasting bij bloembollen behooren tot de eerst beschreven verschijnselen van vi- rusziek. Hoewel nog niet als „ziekte" onder kend vindt men in de 16de eeuw reeds gebro ken tulpen beschreven. Aanvankelijk werden in het algemeen verschijnselen als gebroken tul pen, grijze narcissen, bonte hyacinthen enz. niet al te zwaar genomen, doordat men ze toe schreef aan klimaatsinvloeden of ze als dege neratie verschijnselen beschouwde. Zoo zijn ver moedelijk verscheidene waardevolle variëteiten verloren gegaan; ze raakten z.g. „uitgeteeld", hetgeen, mogelijk door een effectieve behande- 2 gewichten Bureau van Politie Smedestraat; Pincherhond, Wiegen, Saenredamstraat 105; Schotsche terrier, Panhuizen, Kleverparkweg 125; regenjas, Düsterbeck, Lorentzplein 5; me daille, Dregt. Weltevredenplein 25; oorbel, Bannekeet, Schreveliusstraat 70; pop, Munster, Minahassastraat 44; portemonnaie m. i., Biere, Merovingenstraat 17; idem m. i., Wever, Ted. van Berkhoutstraat 19; idem m. i., Meyer, H. J. Koenenstraat 4; rozenkrans in etui, v. d. Voort. ple*ad°'-s';raat 57; rijwielplaatje, Willem- sen Midden Tuindorplaan 14; rozenkrans, Ver meren, Duvenvoordestraat 22; 1 paar heeren schoenen, Wealy, Brouwersplein 40; rijwielslot, Hollander, Pleiadenstraat 38; tasch m. i., Scheffer, Amsterdamschevaart' 126 rood. Woensdag a.s. des avonds te zeven uur zul len ten bate van de Stille Armen in den Stads schouwburg door de zangleerlingen van Anny Bonarius opgevoerd worden de operettes „Als de kinderen slapen" (Brandts Buys), „Poppe- mie Hemelcandidaat" (Fr. Gevels) en „De for tuinlijke kist" (Dr. wagenaar). Wij raden eenieder aan den Woensdagavond vrij te houden en in grooten getale op te komen. Gij steunt hiermede een mooi doel, terwijl gij tevens van een mooien avond verzekerd zijt. Het leed van de stille armen is groot en de nood is hoog. vooral in tijden, als welke wij thans beleven. Voor verdere bijzonderheden zie de adver tentie in dit nummer. Een schouwburg vol frissche en vroolijke jeugd met veel vaders en moeders, ooms en tantes, neefjes en nichtjes, die allemaal wel eens wilden zien en hooren, wat het Aerdenhoutsche kleuter- goed in zoo'n mooie en deftige tooneelzaal aan oog en oor zou kunnen bieden. Veel van verlangen tintelende oogjes, veel lus tig gesnap en gesnater, veel snoepjes ook. En achter het zware, donkerroode tooneelgor- dijn een heeleboel Aerdenhoutsche jongens en meisjes met kloppende hartjes om het wondere, dat zou gaan gebeuren blij, omdat ze op zoo'n voornaam tooneel voor „heel de buurt" hun spel zouden mogen vertoonen, maar tevens een tikje angstig om het „enge" van het gevalStel je voor, dat je in je rol blijft steken, of dat je verlegen wordt! Zoodra was het doek echter niet opgegaan, of alle schroom was geweken; plankenvrees bleek voor deze peuters en kleuters niet te be staan. De kleintjes „gaven" de kinder-operette van Geertruida van Vladeracken „Goudhaartje en de troubadour", een fijn afgestemd tooneel- symphonietje van de kunstenaresse, die zelf als actrice en declamatrice vermag een spel te zin gen en een lied te spelen. Veel wereldschokkends gebeurt er niet in deze kinder-operette, maar niemand zal dit hebben betreurd, integendeel, juist doordat de sen satie de aandacht niet te veel gevangen hield, kon het luisterende en toeschouwende publiek des te meer genieten van sfeer, van spel en zang, en, hoezeer ook met popelende hartjes, hebben de schouwburgbezoekertjes rustig kunnen genie ten van de rustieke romantiek: van de vreugde eener dorpsjeugd, die een lentefeest viert en heel onverwacht een fraai uitgedoste trouba dour op bezoek ontvangt, die charmant als hij is het liefste meisje zal uitnoodigen met hem een jaar lang een fantastische wèreid door te reizen; het liefste meisje moet niet alleen goudblonde haren hebben, die haar als een kleedje omhullen, maar ook echt lief en goed zijn voor alle menschen, dieren, planten en an dere dingen. Een allerliefst too ver vrouwtje zorgt ervoor, dat ook hier de braafheid zegeviert. De kleintjes in de zaal en ook de ouders heb ben genoten van dit fijn verzorgde spel: nu en dan leek het wel een sprookje, zoo b.v. toen in het tweede bedrijf de elfjes, als witte vlindertjes, over het tooneel zweefden, en de dwaallichtjes rondwaarden, terwijl de „paddestoelen" een somber decor vormden; trouwens: ieder too- neeltje was lief en fijn; de figuurtjes op de planken deden ons telkens weer aan levende porceleinen poppetjes denken. Wat 'n fleur en kleur en speelschheid van lijn! Mevrouw J. van Kampen-van den Brink, die de algemeene leiding had, mag zich verheugen in het mooie succes, dat zij met dit kinderspel wist te bereiken, en mevrouw Ruth Tobi zal met genoegen het resultaat van de instudeering der dansen gezien hebben; de pianobegeleiding van Joh. S. Otten was uitstekend en het kapwerk van de fa. Joh. Gerritsen en Zn. was uitmun tend verzorgd. Het was allemaal kinderspel, en als zoodanig hebben wij het ook beoordeeld, maar veel .respect past ons voor de leiding, die met kinder tjes dit bereikte. L. S. ling van het verschijnsel als „infectieziekte" voorkomen had kunnen worden. Daarom is het van groot belang de verschijnselen, die door viren worden veroorzaakt als zoodanig te her kennen. Het tot nu toe gebruikte diagnose-middel: infectie van een gezonde plant met perssap uit de verdachte plant, heeft bij. bolgewassen het bezwaar dat de resultaten meestal een vol jaar op zich laten wachten. Om aan dit be zwaar tegemoet te komen werd een nieuwe methode, de z.g. serologische methode in het onderzoek betrokken. Door inspuiting' van pers sap uit bladen van zieke planten bij een konijn, wordt een antiserum verkregen tegen een be paald virus. Dit antiserum kan zeer goed als diagnose-middel voor de virus dienst doen. De verspreiding der virus-ziekten geschiedt in het algemeen door bladluizen, die 't virus van de zieke plant op gezonde planten over brengen. Hieruit volgt de bestrijdingswijze: men zal in de eerste plaats zooveel mogelijk de infectie-bronnen moeten verwijderen en voortkweeken met geselecteerd volkomen zuiver materiaal. Aan den anderen kant kan ook lui- zenbestrijding en wel voornamelijk 't voorkomen van aantasting door luizen ter hand genomen worden. Daar bij vele virusziekten van bloem bollen gebleken is dat men de ziekte door sap- transmissie kan overbrengen is het tevens raadzaam met het afsnijden der bloemen en het hollen en snijden van hyacinthenbollen infectiegevaar uit te sluiten: in het eerste ge val door eerst de zieke planten te verwijderen, bij het hollen en snijden door eiken bol met een schoon mesje te behandelen. Tenslotte heeft in den laatsten tijd nog een andere methode om virus-infectie tegen te gaan perspectieven voor de toekomst geopend. Een plant, geïnfecteerd met een weinig scha delijk, soms zelfs symptoomloos virusras blijkt n.l. niet vatbaar meer te zijn voor infectie met een na verwant ras, dat eventueel veel schade aan de plant doet. Hierin zou men dus een middel hebben om door infectie met weinig schadelijke virusrassen infectie met schadelijke rassen te voorkomen. Deze methode is echter nog zeer weinig uitgewerkt. Uit alles blijkt dat er voor het wetenschappe lijk- onderzoek nog een lange weg met vele moeilijk te nemen hindernissen is af te leggen. On,s land telt tegenwoordig een vrij groot aantal actrices, die zich om haar bijzonder ta- ient in de bewondering van het tooneellievend publiek mogen verheugen. Daar rekenen we ongetwijfeld ook Julia de Gruyter toe, al is zij dan uit Zuid-Nederland tot ons gekomen en al heeft zij zich in de latere jaren geheel" op de voordrachtkunst toegelegd, waardoor men haar niet meer in een bepaald gezelschap en in een bepaalde rol zag uitblinken. Toch hebben juist haar voordrachten,- dikwijls ook voor de radio- microfoon gegeven, haar populair gemaakt in kringen, waar schouwburgbezoek geen regel is en bij anderen herinneringen opgewekt, die nog niet oud en in het algemeen zeer aangenaam waren. In dit seizoen jubileert de kunstenares we gens haar vijfentwintigjarige medewerking aan liet tooneel en in Haarlem zal haar eere-avond a.s. Donderdag zijn. Sommigen zouden haar wellicht het liefst toejuichen in een van de beduidende rollen, waarin zij haar ongewone gaven heeft getoond. Zij speelde immers in stukken van Shakespeare en Molière; zij was juffrouw Ford in „De vroolijke vrouwtjes van Windsor", zij heeft Fientje Beuier,rans voor ons cloen leven in haar sappig Vlaamsch, zoo goed als zij meisjesrollen vertolkte in spelen voor de jeugd, die ook graag door anderen gezien wer den. Nu draagt Julia de Gruyter voor uit wer ken van vooraanstaande Vlaamsche letterkun digen als Herman Teirlinck, Felix Timmer mans en dr. Ernest Claes. Daar is zij toch ook. in haar element. Men moet haar niet gaan ver gelijken met bijvoorbeeld Charlotte Kohier, die als declamatrice geheel anders geaard is, maar in Julia de Gruyter vormt juist haar groote na tuurlijkheid een voorname aantrekkingskracht. Als zij de grappige kwajongensstreken uit de jeugdherinneringen van Ernest Claes voor draagt, dan zijn er veel luisteraars, die haar vrijmoedigheid niet geheel kunnen verteren, omdat zij vergeten, dat in het gulle Vlaande ren anders geschertst wordt ook over onder werpen van min of meer religieuzen aard dan in een Hollandsch milieu. Maar wie niet zonder fantasie is en trouwhartige leut kan waardeeren, die zal met groot pleizier naar de Kempische vertellingen luisteren en de leven dige weergave van den Vlaamschen volksaard en den smeuïgen plattelandshumor bewonde ren. Hiertoe is haar kunst evenwel niet be perkt; de declamatrice weet in fijnzinnig werk diep te ontroeren. H. B. v. d. S. Voor de commissie van geestelijke belangen is er wel moed noodig geweest om de „Zegening van den arbeid" weer op haar jaarprogramma te plaatsen. Met vreugde kon men gisteren ech ter constateeren, dat de belangstelling stilaan groeit, al had de deelname veel grooter kun nen zijn. De plechtigheid in de St. Jozefkerk werd ver richt door den geestelijken adviseur, den wel- eerw. heer P. Poppen, met assistentie van de weleerw. heeren S. de Beer en L. A. M. van Tey- lingen. De gezangen werden uitgevoerd met medewerking van de R. K. Mannenzangvereeni- ging St. Caecilia, onderafd. van den R. K. Volksbond. De weleerw. kapelaan Poppen hield de predikatie, waarin hij de beteekenis van de zegening van den arbeid schetste. Hierna werden de meegebrachte werktuigen en gereedschappen gezegend. Tot slot werd een Lof gecelebreerd, waarna door allen „Roomsche Blijdschap" werd gezon gen. Moge de commissie van geestelijke belangen meer van deze mooie gebruiken invoeren. Ge lukkig groeit de belangstelling steeds meer en meer. Door de R.K. Bridge-Club „Haarlem" is een bridge-drive georganiseerd, waarvan het batig saldo ten goede kwam aan de „Stille Armen" van de St. Vincentiusvereeniging .Het zal on getwijfeld voor de organisatoren een groote vol doening zijn geweest, dat zoovelen aan den oproep gehoor hebben gegeven, te meer, daar vele niet-leden hadden ingeschreven. Van een bridge-drive in gewonen zin was hier eigenlijk geen sprake. Zijn anders de prijzen van dien aard, dat zij den strijdlust der deelnemers in niet geringe mate aanwakkeren, hier waren prijzen bijzaak. Niet dat deze minder waren, maar door de schenkers waren deze ter be schikking gesteld, ten einde, het batig slot zoo hoog mogelijk op te voeren. Anderen ver hoogden het inschrijfgeld en droegen op deze wijze bij voor het goede doel. Na een kort woord van welkom van den lei der van dezen avond, den heer B. Hommes, en nadat eenige technische gegevens waren ver strekt, nam het spel een aanvang. Er waren 60 deelnemers en er werd gespeeld volgens „Scheveningsch Systeem". Het was een genoeglijke en interessante bridge-avond en toen de uitslag werd bekend gemaakt, was het allen een voldoening, op aan gename wijze te hebben bijgedragen om het on geweten leed van velen te verzachten. De mede- deeling van den leider, dat het batig saldo f 64.25 bedroeg, werd met luid gejuich ont vangen. Een woord van dank voor de uitste kende leiding en voor den prettigen sportleven geest der deelnemers mag hier niet achterwege blijven. Mogen velen ook, na de eerste kennis making met d'e R.K.B.C. „Haarlem", zich ge roepen voelen, deze spoedig te hernieuwen. Bridge is ook in clubverband een gezeilig, onderhoudend spel; kan het ten minste Zijn, dat heeft deze drive bewezen. Bekerwinnaars waren de heeren Hogenslag Sr. en Jr. Eerste prijswinnaars waren: de dames Kor- delaarGigengack, hr. en mevr. van Oosten, hr. Verkroost en mej. Ostendorf, mevr. Klerx en hr. G. Smits, hr. Hogenslag Sr. en Jr., hr. en mej. Draayers. De tweede prijzen werden gewonnen door: hr. en mej. L. Muringer, mej. Ramzeier en hr. van Midden, hr. Marchand—Turnhout, hr. Osten- dorfLiesker, mej. Gigengack en hr. Korde- laar Jr„ hr. Nelis Sr. en Jr. De agenda der vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag, 3 April, des namiddags om 2 uur, zoo noodig voort te zetten des avonds om 8.15 uur, in de Staten zaal, vermeldt o.a.: Verzoek van mej. J. van Slooten om eervol ontslag als onderwijzeres aan de Wouwerman- school; Aangaan van een geldleening; Jaarstukken over 1938 van den Keurings dienst van Waren; Rekening en verslag over 1939 van de Com missie voor schoolkleeding; Aankoop van grond aan de Houtmankade en van gedeelten grond van de N.V. Nederland- sche Spoorwegen; Verkoop van grond aan de Stephensonstraat; Onbewoonbaarverklaring van 68 patrien: Door een misverstand van de redactie w Zaterdag vermeld dat de fa. H. Vissers Zn. is opgeheven, evenwel is de vennootschap slechts ontbonden en wordt de zaak op het Verwulft 3 gewoon voortgezet door den firmant F. A. Vissers onder den naam Vissers-schoenenmagazijn. (Adv.) Wijziging van de verordening voor den In casso- benevens Stortings- en Ophaaldienst; Vaststelling van een verordening ter uitvoe ring der artt. 6 en 9 der Winkelsluitingswet (kapperszaken op Zaterdagavond) Wijziging van de verordening op de heffing van rechten voor het begraven op de algemee ne begrasf plaats; Wijziging van de verordening op de heffing van precariorechten Advies aan Ged. Staten inzake uitbreidin; van het enderwijs aan de Prot. Chr. Nijver heidsschool; Beschikbaarstelling van gelden voor herstel ling' van het gobelin in de oude raadzaal; Verleening van een crediet voor de tentoon stelling van de ontwikkeling van het gedrukte boek. Benoeming van: een onderwijzer aan de Jan Ligthartschool. In den nacht van Zaterdag op Zondag om streeks 2 uur werd de bewoonster van een villa aan den Heerenweg tusschen Kerklaan en van Merlenlaan te Heemstede wakker, doordat zij verdachte geluiden hoorde. Aangezien de waakhond, welke in de keuken ligt, niet aansloeg, vermoedde zij zich te hebben vergist. Teen zij het gordijn aan de voorzijde opende en naar buiten keek, zag zij op het trottoir voor haar woning een man in de rich ting van Haarlem loopen. Het was een kort gezet persoon, die een soort schippers- of chauffeurspet op had. Zij begaf zich weer ter ruste hoewel het beter geweest ware de politie onmiddellijk met een en ander op de hoogte te brengen. Toen zij namelijk 6 uur in dien morgen beneden 'kwam. ontdekte zij dat er een inbreker aan het werk was geweest. Aan de achterzijde der serre was bij de espagnoletsluiting een gat in de deur geboerd waarna het mogelijk was binnen te komen door de handel op te lichten. Vermist wordt een hoeveelheid Gero tafelzil ver ter waarde van pl.m. f 250.Waarschijnlijk is de inbreker toch door het opstaan van de be woonster gestoord, daar anders waardevolle zil veren voorwerpen onaangeroerd zijn gebleven. Het is een raadsel dat de hond. een groote Bel gische herder, geen alarm heeft geslagen. Na de ontdekking van den inbraak is door de politie een uitgebreid onderzoek ingesteld. De burgemeester van Heemstede verzoekt degenen die omstreeks 2 uur dien nacht iemand op dat gedeelte van den Heerenweg hebben zien loopen en die aan voormeld signalement vol doet, daarvan onmiddellijk te willen kennis geven aan het bureau van politie, Raadhuis straat 27 te Heemstede. Naar wij vernemen is de dreigende staking bij Hin's Kousenfabrieken afgewend. Na verschil lende conferenties is het conflict tot genoegen van beide partijen opgelost. Ten stadhuize is openbaar aanbesteed het maken van rioleeringen in het stadsdeel, gelegen tusschen Santpoorterstraat, Saenredamstraat en Schotersingel. De inschrijvers waren: fa. A. Schoorl, Haarlem f 80.300. verg. f 50 per dag; fa. de Geer en Stuifzand, Leiden f 80.700, verg. f 150 per dag; J. de Later, Oegstgeest f 80.900, verg. f 60 per dag; A. C. Heemskerk, Leiden f 80.786. verg. f 150 per dag; J. Goris, Zeist f 92.000, verg. f 300 per dag; Bouwmij. de Moei en Hermes, Alkmaar f 81.955, verg. f 75 per dag: fa. Dienaar en Zn., IJmuiden f 33.973, verg. f 150 per dag. De gunning zal nog nader bekend worden ge maakt. Gisteren heeft de weleerw. heer L. A. M. van Teylingen een liefdadigheidspredikatie gehou den voor het H. Land. De opbrengst van de col lecte bedraagt f 339. Woensdag 3 April organiseert het Comité Leidsche Kwartier, onderafd. O. en O. te Haar lem, wederom een ontspanningsavond. Om aan de talrijke aanvragen te voldoen, zoo wel van militairen als burgerij, zal op dezen avond de groote Show-Revue ..Een avondje bij onze Veld" voor de laatste maal worden opge voerd. De regie berust bij den heer J. M. Knoop, het staf show-orkest staat onder leiding van D. Sloos. In ons avondblad van Zaterdag 30 Maart vermeldden wij abusievelijk dat de bekende fir ma H. Vissers Zn. op het Verwulft, die meer dan vijftig jaar bestond, was opgeheven. Dit is een misvatting onzerzijds. Slechts de vennootschap werd ontbonden, doch de zaak wordt voortgezet door den firmant F. A. Vis sers. onder den naam Vissers Schoenmagazijn en blijft gevestigd op het Verwulft. Ten behoeve van Finland ontvingen wij nog van N. N. f 2.50. Op Dinsdag 9 April, des avonds om 8 uur, zal de heer Harrison voor de leden van English Association een lezing houden over Shake speare. De bijeenkomst vindt plaats in de „Kerkuil", Nieuwe Gracht 23. De vereeniging ter behartiging van de be langen der bewoners van Haarlem Zuid-West heeft evenals verleden jaar een feest door en voor de kinderen georganiseerd, dat plaats zal vinden op Zaterdag 6 April in hotel „De Leeu werik". O.a. zullen de kinderen ten tooneele brengen het bekende sprookje „Roodkapje en de Wolf" en „De Poppenkraam". Een in sportkringen zeer populaire Haarlem mer, Jan Dreyer, de bekende terreinknecht van E.D.O., is 4 April veertig jaar getrouwd. Het, %,'htpaar dat Schutterstraat 14 vervn -aljflMfeaz belangstelling te klagen^kbbe Gebouw St. Bavo: Haarlems Zanggenot, RK. Armbestuur, R.K. Bevolkingsbureau. B. V. L. 8 uur, Best. Kleermakers 8.30 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekenineen van 10 —12 uur cn 2.305 uur. Rembrandt: ..De regen kwam", voor volwas senen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „In het Vreemdelingenlegioen", bo ven 18 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het gestolen manuscrips", boven 18 jaar Me viae: Doorloopend programma. Spaarne: „Het huis van mysterie" en „De piloot. Frans Hals: ..Het zit in de lucht", boven 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Maandag 1 April, 8.15 uur, ..Toontje heeft een paard geteekend", door het Residentie Tooneel. Woensdag, 3 April, 7 uur. Uitvoering Leerlin gen Kinderkoor Mej. Bonarius. Donderdag. 4 April, 8 15 uur, Jubileum Julia de Gruyter. Voordrachtavond. Gebouw St. Bavo: Cursus Melkhandelaren, Best. Hengelaars, Best. Herwonnen Levens kracht. St. Cecilia Rechtskundig Advies, Cen traal Comité Werkloozen. om 8 uur. Huis van Looy. Kleine Houtweg 103; Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10— 12 uur en 2.30—5 uur. De Eikel. Leidschcvaart 142: Tentoonstelling" van de Nederl. Religieuze Kleinkunst „De Ze ven Sacramenten", 108 uur. Rembrandt: „De regen kwam", voor volwas senen. 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: „In het Vreemdelingenle gioen"', boven 18 jaar. 2' en 8.15 yur. Luxor: ..Het gestolen manuscript", boven 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac; ..De zilveren kogel", 8.15 uur, boven 18 jaar. 2.30 uur: Dik Trom. Spaarne; ..Het huis van mysterie" en „De pi loot". Frans Hals: „Het zit in de lucht", boven 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waarge nomen door de volgende apotheken: Apotheek van Rijn N.V., Kleine Houtweg 15; fa. C. G. Loomeyer en Zn., Zijlweg 34; Schoterbosch-Apo- theek, Rijksstraatweg 19. Naar aanleiding van de installatie van het Instituut voor Nederlandsche Economische Belangen in Ned. Indië betoogt het A1 g. Handelsblad, dat een dergelijke belan- genbevordering slechts dan gerechtvaardigd is door regeeringsingrijpen wanneer de particu liere zelfwerkzaamheid door moeilijkheden bui ten eigen toedoen de zaak niet zou aankunnen en te kort zou schieten. Die noodzaak en dat voordeel zijn nu opgetreden sedert de oorlogsomstandighe den het contact tusschen moederland en overzeesche gewesten begonnen te belem meren, zoodat het den particulier in me nig opzicht niet meer mogelijk was onge hinderd zijn weg te gaan. Er ontstond toen dus voor overheidsingrijpen een gerecht vaardigde reden, en er lag ook een aan wijsbaar voordeel in, omdat het in benar de tijden voor een particulier op velerlei gebied niet mogelijk is zich voldoenden vrijen armslag te verschaffen, terwijl voor de overheid ook dan nog wegen kunnen openstaan, welke de particulier niet meer kan bewandelen. Door overheidsbemoeienis is nu het In stituut tot stand gekomen. Het zal den af- zet van Nederlandsche goederen op de In dische markt moeten helpen bevorderen. Het zal gegevens verzamelen betreffende In- dië's industrialisatie en aanwending van Nederlandsch kapitaal, naast de reeds be staande kapitaalsinvestatie in de agrari sche productie en den mijnbouw daarbij bevorderen. Het bestuur is daarbij samen gesteld op een wijze, die wij een goede combinatie mogen noemen van particuliere en ambtelijke deskundigheid. Minister Steenberghe heeft in zijn in- stallatierede dan ook met klem opgemerkt, dat in de economische samenwerking tus schen de Rijksdeelen overheidsmaatregelen niet voldoende zijn, doch aangevuld dienen te worden door een stelselmatig georden de activiteit van het bedrijfsleven zelf. Wij zouden die stelling nog liever willen om draaien, in dien zin, dat de energie van het bedrijfsleven in abnormaal benarde tij den aanvulling kan behoeven door activi teit der overheid; wij verheugen ons over het feit, dat nu alle moederlandsche krach ten kunnen worden gemobiliseerd om deel te nemen aan de verruiming van de Indi sche markt, waar scherpe buitenlandsche concurrentie bestaat, en waar dus zeer za kelijk te werk zal moeten worden gegaan. Waarbij niet vergeten mag worden, dat wat Indië in de eerste plaats behoeft, is: producten, die het noodig heeft en kan be talen, niet producten, die men er bij ge brek aan afzet elders „wel zou willen slij ten", maar die voor de nu eenmaal niet ka pitaalkrachtige inheemsche Indische sa menleving te duur zouden uitkomen. Aan den anderen kant mag men er zich ook over verheugen, dat bovendien deelne ming door moederlandsch kapitaal in de Indische industrialisatie zal worden be vorderd. Dat moge in zekeren zin in tegen spraak lijken met het eerste doel, doch dat is het allesbehalve, wanneer dit probleem verstandig wordt aangepakt. Door industri alisatie van Indië kan de Indische gemeen schap zelf kapitaalkrachtiger worden, kan er meer vraag ontstaan, ook naar import, al zal zich op dit gebied een verschuiving voordoen van de behoeften. Er is dus nu een tweeledige taak van het Instituut, die op de juiste wijze moet voeren tot een be hoorlijke verhouding tusschen de Indische industrie en de Indische markt voor moe derlandsche producten. Met andere woorden: men make in Indië, wat men daar het beste en het goedkoop ste maken kan. Men vermijde zooveel mo- gelfjk industrieele concurrentie tusschen de Rijksdeelen. Men make in Nederland datgene wat de industrie in Indië bevor dert (bijv. verfijnde machines). En men wachte zich er voor aan Indië te willen op dringen wat daar te duur uitkomt of niet noodig is. Dan zal men het juiste econo mische evenwicht op industrieel gebied kunnen bereiken, waarbij in de totale pro ductie van het Rijk elk rijksdeel datgene voortbrengt, waartoe het 't meest geschikt is door aanleg en omstandigheden. Zoo zal ook erni _i C1 de eenheid des Rr,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5