Voorjaar brengt activiteit aan het Westfront De zenuwen der Engelschen I „Geen wendingen te verwachten" Italië roept vele mariniers op Het nieuws van heden DARDANELLEN BLIJVEN NOG GESLOTEN VLIEGERS WEDEROM MET ELKAAR SLAAGS HERVERDEELING VAN FINSCHEN BODEM DE BAROMETER Dr. Ley beschuldigde de Britten van hysterie mWBM- fes VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 2 APRIL 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 2iy2 ct- Per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No 22319 Teleki over *het resultaat der reis naar Rome Geen „verdeeling" van den Balkan Tsjang hoopt op meer steun uit Moskou Japanners willen den raad te Sjanghai beheerschen 4 millioen Londenaars verdwenen De Bilt meldt: Duitsche vliegtuigen boven België Heinkel-toestel van de Zweedsche kust verdreven Pierlot heeft griep Britten vlogen weer boven Duitschland Poolsche ambassadeur bij den H. Vader Beslag gelegd op de „Normandie' Minister Frossard te Londen Britsche vrijwilligers blijven om te helpen bij wederopbouw Helsinki vraagt hulp Reynaud spreekt heden voor de Kamer New-York registreert een aardschok BELASTINGVERLAGING BIJ RIJDEN ZONDER BENZINE Vroolijke Paaschdagen leerden iets anders Een ethnologische flater Na 1 April Het gezantschap te Kopenhagen HET S.S. „AUSMA" NAAR AMSTERDAM IN AUDIËNTIE ONTVANGEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Boedapest, i April (Hong. xei. Ag.) uit Rome teruggekeerd heeft minister-president Teleki er in een verklaring op gewezen, dat men geenerlei nieuwe wending kon verwachten en dat zijn reis geenerlei nieuwe fase heeft teweeggebracht in de Italiaansch-Hongaarsche vriendschap, die een gevolg is van de natuur lijke omstandigheden en geen speciale accoorden hoodig maakt. De betrekkingen tusschen Italic en Hongarije zijn gegrondvest cp een langdu rige samenwerking en zijn sterker fan formeeïe verbintenissen. De politiek en de doelstellingen van Hon garije zijn bekend, zij zijn menigmaal uiteen gezet. Steeds weer is er op gewezen, dat Hon garije ze langs vreedzamen weg wil bereiken, wanneer dat mogelijk is. steeds het ocg ge vestigd houdend op de algemeene Europeerehe belangen, welke alle volken die vallen In Europa's gemeenschap moeten dienen. Dit is de opvatting der Hongaren over hun positie in het Donaubekken. Men moet het oog gevestigd, houden op twee dingen: den vrede van het oogenblik Cn den vrede, die gevestigd zal moeten worden na het groote Europeesche con flict. Laten wij den vrede van het oogen blik handhaven, want het zou schadeUjk zijn het Europeesche conflict uit te brei den. Dit is op het oogenblik het gemeen schappelijke belang van de landen in Europa- Sprekende over zijn audiëntie bij Paur- Pius XII, Verklaarde Teleki. dat hij diep ge troffen was door de aanhankelijkheid van den H. Vader jegens de Hongaarsche natie en Zijn levendige belangstelling voor de belangrijke Problemen van Hongarije. Vanmorgen is de premier door den rijks bestuurder Horthy in audiëntie ontvangen, ten linde verslag uit te brengen van zijn reis. Zooals Havas uit Boedapest verneemt worden m welingelichte Hongaarsche kringen de ge ruchten over een verdeeling van Zuid-Oost- Europa in Russische, Duitsche en Italiaansche invloedssferen tegengesproken. PARIJS, I April (Havas) De „Paris- Soir" publiceert het volgende telegram van lijn correspondent te Rome: „Er is een communiqué gepubliceerd, vol gens hetwelk tien lichtingen reservisten der marine terstond worden opgeroepen. Hun op roeping geschiedt met het oog op „oplei dingsperioden". Voorts worden alle stoom- visschersvaartuigen uitgenoodigd zich zonder verwijl naar hun thuishaven te begeven." TSJOENGKING, 1 April (Havas) In een uiteenzetting over den binneniandschen en buitenlandschen toestand van China voor den politieken raad heeft maarschalk Tsjang Kai Sjek verklaard, dat China thans sterker is dan ooit. De maarschalk zeide te hopen, dat het einde van den Russisch Finschen oorlog Rusland in staat zal stellen de samenwerking te hervatten met de groote mogendheden tot vestiging van den vrede in Oost-Azië en in de rest van de wereld. Zooals Reuter uit Sjanghai meldt hebben de Japanners medegedeeld, dat zij vijf candidaten gesteld hebben voor de op 10 dezer te houden verkiezingen voor den gemeenteraad van Sjanghai, waarmede zij opnieuw willen trachten meester te worden in de internationale neder zetting. De raad bestaat uit negen stemhebbende le den, t.w. vijf Britsch, twee Amerikaansche en twee Japansche, benevens vijf Chineezen die alleen adviseerend optreden. Op grond van een oud „gentlemens agreement" hebben de Japan ners voorheen steeds niet meer dan twee can didaten gesteld. In 1938 hebben de Japansche militaire autori teiten aan den gemeenteraad eischen gesteld, die, als zij waren ingewilligd, de nederzetting practisch aan de Japanners zouden hebben over geleverd. Slechts door den steun dien de Britsche en de Amerikaansche regeering aan den raad gaven, konden deze eischen worden afgewezen. Op het Britsche ministerie van Levensmidde lenvoorziening breekt men zich thans het noofd over de vraag waar ongeveer de helft van de in woners der Engelsche hoofdstad is gebleven. Dit vraagstuk kwam aan de orde ten gevolge van de vleeschrantsoeneering. Toen namelijk op 8 Januari de vastgestelde termijn afhep voor het afhalen der vleeschkaarten, bleek dat slechts ruim 4 millioen kaarten in ontvangst Waren ge nomen. Waarom zijn de overige vier millioen kaarten niet afgehaald? Waren de betrokkenen lui of nalatig, of zijn ze allen vegetariër geworden? De regeering speurt nog naar de werkelijke reden van dit merkwaardig verschijnsel, want zelfs in aanmerking nemend, dat de doorsnee-Engelsch- man in distributiezaken weinig ervaring heeft opgedaan, moet het toch onbegrijpelijk worden geaeht, dat vier millioen menschen het niet eens de moeite waard achten, zich het rantsoen vleesch te verzekeren, dat door de regeering met jwoweel 2QB£ ter beschikking se&teèd. VERWACHTING: betrokken, plaatselijk eenige regen. Meest matige, voornamelijk Z.-Westelijke wind. EE 1 OVERZICHT: ff S De depressie over de Britsche Eilanden, EE trok in Noord-Oostelijke richting verder. Zij deed gisteravond de barometers in Zuid-Noonvegen snel dalen. Haar sto- EE ringsfronl nadert thans onze omgeving. Ejj Er ziin echter aanwijzingen, dat zich in dit front een nieuwe storing ontwikkelt, H die zich vermoedelijk in dc richting van j= on» land zal bewegen. I STORMWAARSCHUWINGSDIENST: Maandagavond 21.00 uur werd geseind aan alle posten: „Attentiescin neerhalen." LONDEN, 1 April, (Reuter) Van gezagheb bende Britsche zijde verklaart men, dat 't be richt, volgens hetwelk Turkije de geallieer de vloot zou hebben toegestaan door de Dardanellen te varen om een blokkade in de Zwarte Zee tot stand te brengen, vol komen ongegrond is. Men wijst er op, dat volgens de conventie van Montreux geen land zijn schepen door de Dar danellen kan zenden in een oorlog, waarin Tur kije neutraal is. Wanneer Turkije oorlog voert, kant het beslissen zooals het wil. In buitenge wone gevallen, wanneer Turkije zich onmiddel lijk bedreigd voelt, kan het derhalve vreemde schepen doorlaten, doch, naar men verneemt, hebben de geallieerden Turkije niet gewaar schuwd, dat het op het oogenblik direct be dreigd wordt. BRUSSEL, 1 April. (Belgs.) Hedenmid dag zijn Duitsche vliegtuigen over Bel gisch gebied gevlogen. Voorts zijn. hedenochtend vreemde vlieg tuigen waargenomen in de omgeving van Brussel, Leuven en Mechelen. Het luchtaf weergeschut opende het vuur. Volgens een bericht van het Zweedsche Tel Ag. uit Stockholm is vanochtend nabij de kust van Schonen tusschen Trelleborg en Falsterbö een Duitsch Heinkel-vliegtuig waargenomen. Na waarschuwingsschoten van het luchtafweenge- schut verdween het toestel in Zuidelijke rich ting. Zooals Belga uit Antwerpen bericht, heb ben scherven der projectielen van het Ant- werpsche luchtafweergeschut in de stad en de omgeving schade aangericht. Deze schade was alleen van materieelen aard; niemand werd gewond. BRUSSEL, 1 April (Havas) Pierlot, de eerste minister, heeft griep. De kabinetsraad is nu tot het einde der week uitgesteld. Zwaar Duitsch geschut op spoorwagens in de nabijheid van het Westjront PARIJS, 1 April (Havas). Met het ver beteren der weersomstandigheden neemt de activiteit aan het Westfront duidelijk toe. Zoo meldde het Fransche legerbcricht ran Maandagavond; „In de streek onmiddellijk ten Westen van de Vogezen een levendig onderhouden artillerievuur. Krachtige activiteit der beide luchtmachten. Er hebben zich verscheiden luchtgevech ten voorgedaan, welker resultaten nog niet bekend zijn. Alle vliegtuigen zijn op hun basis teruggekeerd. Op 31 Maart is een onzer patrouilles jacht vliegtuigen op veel talrijker vijandelijke lucht strijdkrachten gestooten. Twee onzer eenper soonsvliegtuigen werden omlaag geschoten; een der vliegers wist zich met zijn valscherm te redden. De andere toestellen zijn op hun bases teruggekeerd." Te Londen werd, volgens Reuter, bij na vraag op het ministerie van Luchtvaart bevestigd, dat in den afgeloopen nacht Brit sche vliegtuigen boven Duitschland geweest zijn. Alle toestellen zijn teruggekeerd. Volgens een ander Reuter-bericht is vanoch tend een Britsch vliegtuig in een veld te Thuil- lies bij Charleroi in België gedaald. De vlieger liet zijn motoren draaien en vroeg aan boeren waar hij .was. Toen steeg hij weer op. Ten slotte wordt uit Londen bericht, dat in opdracht van den minister voor de Voor raden alle fabrieken opgave moeten doen van het aantal arbeidskrachten en de pro ductie, ten einde een overzicht te krijgen van de oorlogsindustrie. Daar deze inlich tingen een beeld zullen geven van de uit breiding van de oorlogsindustrieën zullen zij niet gepubliceerd worden. VATICAANSTAD, 1 April (.Havas) Z. H. de Paus heeft den Foolschen ambassa deur bij den H. Stoel ontvangen. NEW-YORK, 1 April. Het Duitsche Nieuws bureau meldt dat een bevel tot beslaglegging is uitgevaardigd tegen de reeders van de „Nor mandie", wegens het feit, dat de 281.000 dollar schadevergoeding, die een aantal Amerikaan sche firma's het vorige jaar voor haar lading geëischt had bij den brand op de „Paris", niet zou zijn uitbetaald. LONDEN, 1 April (Reuter) Frossard, de Fransche minister van Voorlichting, is per vlieg tuig te Londen aangekomen om er overleg te plegen met Sir John Reith, zijn Britschen ambt genoot. HELSINKI, 1 April (Havas). De Fin- sche regeering zal overgaan tot een bestu deering van het wetsontwerp inzake een landbouwhervorming, dat door den gewezen minister-president Kivimaki was ingediend met het doel een herverdeeling te verzeke ren van den grond. Deze regeling zou mo gelijk maken dat de geëvacueerden uit de afgestane gebieden zich opnieuw zouden vestigen. Het beginsel der hervorming is, dat alle grondbezitters verplicht zullen zijn een deel van hun grond af te staan voor de vestiging van geëvacueerden. De nieuwe boerderijen zou den niet grooter zijn dan 15 ha. De terreinen zullen tegen vooroorlogsche prijzen wórden be paald. Ook de staat zal zijn deel afstaan. Verder verneemt Havas, dat van de 250 Britsche vrijwilligers, die voor het einde der vijandelijkheden in Finland waren aange komen, ongeveer 200 besloten hebben te blijven om te helpen aan het werk van den heropbouw der verwoeste gebieden. Volgens bericht uit Genève heeft de Volken bond vandaag een nieuwe nota van de Finsche regeering ontvangen, waarin deze betoogt, dat de behoefte aan hulp voor Finland sedert de beëindiging van den oorlog nog dringender is geworden. Van de 55.000 geëvacueerden bestaat volgens de nota 55 procent uit kinderen en 30 procent uit vrouwen. Bij luchtbombardementen zijn 4.500 woningen verwoest en 55.000 menschen zijn dakloos. Het aantal in den oorlog gedoode Finnen wordt opgegeven als 15.000 en dat der gewonden als 40.000. PARIJS, 1 April. (Havas) De Fransche ka mer komt morgenmiddag te 15.30 uur bijeen voor het opstellen der agenda. Men verwacht dat de minister-president reeds in den aanvang der vergadering een verklaring zal afleggen over de resultaten der te Londen gehouden bijeenkomst van den Geallieerden Oolrogsraad, zooals hij vanochtend reeds in den ministerraad gedaan heeft. Het schijnt, dat Reynaud's verklaring niet door debat gevolge: zal worden. NEW YORK, 1 April (Havas) Om 5 uur pl. tijd werd een aardschok geregistreerd door de seismograaph van de universiteit van Fordham De haard zou zich op ongeveer 12.000 K.M. van New York bevinden in de richting der Philip- pijnen. BRUSSEL, 1 April. (Belga). Ter aanmoedi ging van het gebruik van niet uit het buitenland afkomstige producten als brandstof voor auto mobielen wordt de motorrijtuigbelasting met ne gen tienden verlaagd voor voertuigen, waarvan de motor voortbewogen wordt door gas, stoom of electriciteit. (Van onzen Londenschen correspondent) Dr. Ley, de leider van het Duitsche Arbeids front, heeft verklaard, dat „Frankrijk en ^En geland zenuwachtiger worden met den dag" cn dat „in Engeland deze zenuwachtigheid reeds het stadium van hysterie bereikt heeft". Te Londen zegt men, dat indien de vijand der- gelijken klinkklaren onzin noodig heeft om den moed erin te houden, het met het „moreel" van het Duitsche volk wel heel treurig gesteld moet zijn.... veel treuriger dan men algemeen aan neemt. Want ofschoon er in de eerste weken van den oorlog een opvallende neiging bestond, vooral op grond van berichten uit neutrale bron, het zedelijke weerstandsvermogen der Duitschers schromelijk te onderschatten en het te doen voorkomen, alsof groote moedeloosheid onder het volk heerschte, is men reeds spoedig op deze dwaasheid teruggekomen. Het is waar, dat de bladen herhaaldelijk berichten bevatten betref fende economische moeilijkheden in Duitschland en dat ook beschouwingen gewijd worden aan de ontgoocheling, welke de Nazi-politiek, in het bij zonder ten opzichte van Sovjet-Rusland, in het kamp van Hitiers eigen onmiddellijke volgelingen zou hebben teweeggebracht, maar men wacht zich er thans wel voor het voor te stellen alsof Nazi-Duitschland min of meer op instorten staat. Of het juist is of niet, kunnen wij niet beoor- deelen, maar wat de meeste Engelsche bladen thans keer op keer beweren, is, dat de overgroote massa van het Duitsche volk, verre van den moed op te geven, ervan overtuigd is, dat Duitschland een voortreffelijke kans heeft dezen oorlog te winnen, en dat, zoo de door Hitier sinds Augustus gevolgde politiek al niet de al gemeene instemming wegdraagt, het vertrouwen in zijn leiderschap toch ongeschokt gebleven is, en dat de oorlog veeleer een versterking dan een verslapping van de eensgezindheid van het Duit- Sëke vttklt ten. gevc^gg géhad heeft. Dr. Ley's merkwaardige onthulling omtrent den hysterischen toestand, waarin zich thans het Engelsche volk bevinden zou, heeft dus in veel hooger mate de aandacht getrokken dan ontel bare andere Duitsche uitlatingen, welke men ge woonlijk slechts als krasse staaltjes van „propa ganda" belachelijk maakt. Men vraagt zich af met welk doel Dr. Ley een zoo fantastische on waarheid debiteeren kan. Beweert de Duitsche propaganda, dat eenige Britsche oorlogsschepen tot zinken gebracht zijn, of dat de Geallieerden gebrek aan munitie hebben, of dat een Britsche luchtaanval op Sylt zonder noemenswaardige resultaten gebleven is, dan zal de gemiddelde Engelschman de tegenspraken en lezingen zijner eigen regeering met vertrouwen aanvaarden, maar hij is niet in staat persoonlijk na te gaan of de beweringen van den vijand waarheid be vatten of niet. De Duitsche propaganda kan dus hopen, dat hetgeen zij verspreidt, niet alleen in Duitschland en in neutrale landen geloof vindt, maar dat het vooral indien het vaak genoeg herhaald wordt ook eenigen twijfel gaande maakt in de landen der tegenstanders. Maar of hier „zenuwachtigheid" en zelfs „hysterie" heerscht, kan eenieder die in Enge land woont, zelf beoordeelen. Dr. Ley kan deze ver bazingwekkende fantasie onmogelijk opgedischt hebben met het oogmerk het „moreel" in Enge land zelf te ondermijnen. Men kan zelfs bezwaar lijk aannemen, dat hij in dit geval den neutralen iets op de mouw heeft willen spelden, want de ze worden zelf vrij geregeld en nauwkeurig omtrent de stemming in Engeland ingelicht. Bij gevolg neemt men aan, dat hij het noodig geoor deeld heeft zijn eigen volk een hart onder den riem te steken en hierover verwondert men zich, omdat men niet gedacht had, dat er in Duitsch land een wankelmoedigheid heerschte, welke zulk een hartversterking wenschelijk maakte. Eenigszins scherpzinnige beoordeelaars geloo- ven het ook thans niet. Ofschoon corresponden ten in neutrale landen de laatste dagen werk maken van berichten, waaruit blijken zou, dat de Duitschers, na de tot nu toe opgedane ervaringen, opzien tegen een tweeden oorlogswinter (en dit doen wij, in zekeren zin, allen!) neemt men geen teekenen waar, die tot de conclusie zouden kun nen leiden, dat het „moreel" in Duitschland hersteld zou moeten worden door verhaaltjes om trent „hysterie" in Engeland. Wat men veeleer gelooft is, dat het krachtige diplomatieke offen sief van Duitschland (te Rome, te Moskou, te Boekarest, enz.) teleurstellende resultaten gehad bovendien ae „groote verrassing". welke van Duitsche zijde voor de vorige week-end aan gekondigd werd, uitgebleven. Dr. Ley aldus meent men hier acht het dus noodig zijn landgenooten wijs te maken, dat al de Duitsche bedrijvigheid der laatste weken ten minste tot gevolg gehad heeft, dat de Engelschen in een staat van hysterie verkeeren. Het is een eenigszins zonderlinge toestand, zoo wel voor den Engelschman individueel als voor de Engelschen als natie. Welke karakterzwak heden de Brit ook moge hebben, aanleg tot massa-hysterie is nooit een zijner eigenschappen geweest. Dr. Ley heeft een ethnologischen flater begaan. Hij heeft de Engelschen op de gebeurte nissen doen reageeren met een eigenschap, welke zij in veel geringer mate dan bijna elk ander volk bezitten. Zeker was het mogelijk geweest, dat de ruste- looze bedrijvigheid van Duitschland in zoovele hoofdsteden en de dreigende toon, de vorige week zoo herhaaldelijk van Duitsche zijde aan geslagen, in Londen 'n zekere bezorgdheid, neer slachtigheid, moedeloosheid of iets van dien aard in sommige lagen van 't volk hadden gaande ge maakt. Dit is echter heel iets anders dan hyste rie. Maar zelfs van zenuwachtigheid is niets te bespeuren. Een zenuwachtig-gestemd volk had zeker niet zijn Paaschdagen kunnen doorbrengen zooals de Engelschen het gedaan hebben. Het zou er niet bij millioenen op uitgetrokken zijn in schijnbaar onbezorgde vacantie-stemming. Indien Duitschland zich Zondag op genade of ongenade overgegeven had, dan had het West End op Maandagavond niet veel drukker en fees telijker kunnen zijn met dit verschil, dat dan de lichten waarschijnlijk weder gebrand zouden hebben, terwijl thans duizenden zaklantaarns te zamen minder licht verspreidden dan de volle maan, die voornamelijk verantwoordelijk was voor de illuminatie en zich aan geen verduiste ringsvoorschriften stoort. Toen wij terugkeerden van een paar vacantie- dagen aan de kust, hadden wij gedacht de stad betrekkelijk stil te zullen vinden. In geen geval waren wij erop voorbereid geweest, dat Piccadilly en andere hoofdstraten van het West End nog zwarter van de menschen dan van de verduiste ring zouden zijn. Merkwaardiger nog dan de voorbeeldelooze drukte (in sommige straten puil den de voetgangers uit tot ver op de rijwegen, zoodat de auto's zich slechts langzaam een weg door de menschenmassa konden banen) was de feestelijke stemming, die alom scheen te heer- schen. Deze was blijkbaar door de bezoekers van schouwburgen, music-halls en bioscopen voort geplant op straat. Wij vernamen, dat reeds Za terdag het bezoek aan de openbare vermakelijk heden, zoowel in het West End als in de voor steden, buitengewoon druk geweest was. Maan dagavond moet het echter alle records geslagen hebben. Er vormden zich files van honderden menschen voor de ingangen der voornaamste schouwburgen en de meeste hunner moesten honderden bezoekers afwijzen. Na des middags vijf uur was het niet meer mogelijk ergens een plaats te nemen of te bespreken. Zelfs voor de middagvoorstellingen waren de meeste zalen na genoeg uitverkocht geweest. Eén schouwburg directeur gaf als zijn indruk weer, dat het West End in geen 35 jaren zulk een overweldigenden toeloop gekend had. Het komt ons voor, dat blijk gegeven werd van een luchthartigheid, die, hoe loffelijk ook op zichzelf, wat al te zeer het gevolg is van onderschatting van de kansen op gevaar, welke de oorlog voor de burgerbevolking met zich brengt. Het zou ons niet verwonderen indien de overheden, al hebben zij redenen tot tevreden heid over de hier heerschende stemming, het publiek opnieuw dringend onder de oogen brach ten, dat volstrekte veiligheid voor de bewoners van een oorlogvoerend land niet bestaat. Ook alle sportvelden te Londen en in de om geving der stad werden druk bezocht. Een gewel dige menschenmenigte woonde de rennen in Hurst Park bij. De tribunes der voetbalterreinen waren tot de laatste plaats toe bezet. Overwel digende belangstelling heerschte voor de honden- rennen. De Harringay Hondenrenbaan moest zijn poorten sluiten, omdat geen van de 8000 plaatsen meer vrij was, waarop duizenden teleurgestelden poogden binnen te dringen en eenige honderden hierin slaagden vóór voldoende politieversterking aangerukt was. En bijna 30.000 personen woon den het openlucht-program bij op de terreinen van het eenige jaren geleden afgebrande Crystal Palace, te Sydenham, in Zuid-Londen! Wanneer deze oorlog uitsluitend een kwestie van „zenuwen" was, dan zou Engeland er heel wat minder milliarden ponden aan ten koste behoeven te leggen om zich tamelijk zeker van de overwinning te voelen. Het is dwaasheid van „hysterie" te spreken in verband met dit eenigs zins koelbloedige volk, maar de Duitsche leiders vergissen zich ook wanneer zij meenen, dat door hun koortsachtige bedrijvigheid in tal van hoofd steden te Londen „zenuwachtigheid" ontstaat. Zeker houdt de „man in the street" rekening met de mogelijkheid, dat zulke bedrijvigheid lei den zal tot resultaten, die een versterking van Duitschlands positie ten gevolge kunnen hebben. Zeker houdt hij rekening met de mogelijkheid, dat moeilijke tijden voor den boeg staan. Maar zijn vertrouwen wordt hierdoor niet ondermijnd. En van zenuwachtigheid heeft hij zóó weinig last, dat zelfs de flegmatieke Hollander zich wel eens eraan ergert en hem van onverschilligheid .verdenk# Aan het Westfront levendig artillerievuur en activiteit der beide luchtmachten. Italië roept tien lichtingen reservisten der vloot op. Verzwaring van straf geëischt tegen twee directeuren van effecten-kantoren, schuldig aan zwendelpractijken. Bezoek van Prins Bernhard aan Rotter dam. Het zoeken naar het wrak van de „Eka- ma" is zonder resultaat gebleven. Verklaring van den voorzitter der Alge meene Rekenkamer over zijn politieke gezindheid. Directies der mijnen wenschen loonen en toeslagen onveranderd te laten. De déconfiture van Mendelssohn en Co; tweede verslag van bewindvoerders ver schenen. Oordeel in kringen der Scheepvaart inspectie over reddingsmiddelen aan boord van visschersschepen. Pastoor A. van Delden O. E. S. A. te Nieuwendam overleden. New-Yorkscbe beurs: stemming onge animeerd. Bent u er in geloopen op 1 April? Wees niet boos. Lach om de aardig heid al weten wijHollanders weinig van grappen af. We zijn zelf droog komiek, maar hebben weinig zin voor geestigheid en weten zelfs een grap niet erg te waardeeren. Een van de weinige uitingen eener nationale be hoefte om te lachen is 1 April. Doch we lachen dan graag om anderen maar zijn gewoonlijk geweldig boos al willen we het niet bekennen wanneer we zelf zijn beetgenomen. Zoo n eerste Aprildag is ten minste een dag van jolijt en lach. Laten we hem daarom in eere houden. Hij leere ons vooral, nooit kwaad te worden om een kleine beetnemerij doch mee~te-lachen met anderen, juist wanneer we zelf de dupe van een grap werden. Daarvoor hebben wij, Neder landers. een stukje eigenaardig zelf respect weg te werken. We moeten het weten te „nemen" wanneer de worden beetgenomen en zoo'n proeve van zelf overwinning is waarlijk niet kwaad. De Nwe. Roti. Crt. meent reden te hebben aan te mogen nemen, dat mr. C. G. W. H baron van Boetzelaer van Oosterhout, thans p ezantscha psraad te Berlijn, bestemd is om be noemd te worden tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Kopenhagen als op volger van gezant h. W. G. M. ridder Huyssen van Kat ten ij ke, die, zooals gemeld, aan het hoofd van ons gezantschap te Rome komt te staan. Het Letlandsche s.s. „Ausma". dat, zooals ge meld, Zondag bij Vlieland aan den grond heeft gezeten, en Maandagochtend naar IJmuiden is gesleept, waar het om twaalf uur arriveerde, is vandaar naar Amsterdam opgevaren. Het schip, dat lek gestooten is, zal voor onderzoek bij de Amsterdamsche Droogdok Mij. worder opgenomen. H. M. de Koningin heeft Maandagmiddag den gepens. vice-admiraal H. Ferwerda. afgetreden commandant-zeemacht in Nederlandsch-Indië, in audiëntie ontvangen. Stand op Dinsdag 1 nur r.m.: 756.1 Vorige stand; 764.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1