Plaatselijke activiteit van infanterie en artillerie" Finsche dank aan Zweden en Noorwegen De Britsche handel met den Balkan Vergoeding aan vrijgezellen Geheime zitting van Lagerhuis Wij zullen dezen oorlog winnen" Het nieuws van heden Rustoord voor R.K. werklieden DUITSCHERS BEZIGEN HONDEN ALS GIDSEN Fransche officieren uit Luxemburg ontsnapt Regeling thans vastgesteld „ROME EN BOEDAPEST EENSGEZIND" DEBAT IN FRANSCHE KAMER TE WACHTEN Belangrijke stean verleend door Lord Nuffield PLICHT TOT MOREELE MOBILISATIE' DE BAROMETER VEREENÏGDE KATHOLIEKE PERS BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 3.25. Bij onze Agenten 27y2 ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VRIJDAG 5 APRIL 1940 - OCHTENDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22325 Britsche treilers aangevallen De Bilt meldt: Ter bespreking van de econo mische oorlogvoering Teleki brengt verslag uit over reis naar Italië Onderwijs in Finland wordt hervat Duitsch monument te Hangö gesloopt Chamberlain spreekt voor de con servatieve partij in Engeland Hitier heeft zijn kans gemist Düitschland heeft geen vrienden Uitwisseling van Finnen en Russen? Speciale maatschappij hiertoe door Londen in het leven geroepen Een beschouwing van Dalla Torre voor oorlogvoerenden en neutralen In den zomer zal het dienen tot vacantiever blijf plaats STAAT VAN BELEG IN IRAK OPGEHEVEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez mededeeiingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek PARIJS, 4 April (Havas). Het Fransche legerbericht van Donderdagavond luidt: „In het gebied ten Oosten van de Moe zel plaatselijke bedrijvigheid van infanterie en artillerie. Eenige activiteit aan den Rijn." De militaire correspondent van Reuter schrijft °ver de vele gevechten tusschen patrouilles aan het Westfront, die vooral tusschen de Saar en de Vogezen plaats vinden, dat men deze heter begrijpt door de omstandigheid in aan merking te nemen, dat de wachtposten vaak meer dan een kilometer van elkaar verwijderd zijn. De streek tusschen de fronten wordt in genomen door een reeks van in elkaar grijpen- öe posities, aldus opgesteld, dat elk een weer- standspunt vormt ter verdediging van zich zelf eh de nabij gelegen posten. Dit verklaart ook hoe de Duitschers, zooals vandaag werd bericht, er bijna in slaagden een Franschen post te om singelen. Het terrein is hier steil met beboschte toppen en snelle beken. De Duitschers hou den gewoonlijk overdag de boschranden bezet en trelsken des nachts terug, het terrein voor hun patrouilles vrijlatende. Deze laatste maken vaak gebruik van honden als gidsen in het donker. Vele Duitsche troepen blijven zes weken lang in de voorste linie en leeren aldus het gebied voor zich uitstekend kennen. Zij bewegen zich door het terrein met groote behendigheid, waarbij de opleiding in de Hitlerjeugd en de Duitsche voorliefde voor de wandelsport zeker ook de vaardigheid vergrooten. Toch missen de Duitsche soldaten aldus Reuter het persoonlijk initiatief, dat vaak de Franschen zoo zeer weet te helpen. Zcoals Belga uit Luxemburg bericht, zijn twee Fransche officieren, die Dinsdag ge wond waren geraakt bij de noodlanding van hun vliegtuig te Niederfeulen, vandaag uit het ziekenhuis te Ettelbruck, waar zij ter verpleging waren opgenomen, ontsnapt. Uit Doornik meldt Belga, dat vier Ëngelsche soldaten vandaag over de grens zijn gekomen. Zij werden geïnterneerd. Een Duitsch bombardementsvliegtuig heeft gisteren op de Noordzee Britsche vischtreilers aangevallen, aldus meldt Reu ter uit Londen. Er viel een bom in de na bijheid van den treiler „Gorspen" uit Aber deen; de bemanning verliet het schip en werd door een anderen treiler uit Aberdeen opgenomen. Een der opvarenden was aan den voet gewond. Later zag men de „Gorspen" nog drijvende; er is geen enkei ander schip beschadigd of gezonken. Ook de treiler „Corennie" uit Aberdeen werd aangevallen met bommen, luchttor- pedo's en machinegeweervuur. Hij ant woordde met zijn kanon en twee geweren. Volgens een bericht van het Deensch Tel. Ag beweerden de vier Duitsche vliegers, die gis teren op het eiland Samsö waren aangeland, nadat hun toestel in het Kattegat was gedaald, dat zij in de internationale wateren waren neer gestreken. Men zoekt thans naar het wrak van het vliegtuig, om de positie te kunnen vaststel len. Over de kwestie van de interneering dei- vliegers zal daarna door het ministerie te Ko penhagen worden beslist. iiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiË De Regeeringspersdienst meldt: De minister van Defensie heeft op 1 April JJ. een regeling vastgesteld, waarbij de mo gelijkheid is geopend, dat ongehuwde dienst plichtigen, die door het verblijf in werkc- lijken dienst niet in staat zijn zekere gel delijke verplichtingen na te komen, in het genot komen van een geldelijke vergoeding. Deze regeling wordt thans gedrukt en zal "innen een paar dagen kunnen verschijnen. Deze regeling betreft voornamelijk uitgaven |'°°r kamerhuur, opbergen en bewaren van meu belen en andere goederen, ziekenfonds, begra- i^nisfondsen enz., vakbondscontributie, huis vesting gedurende verlof en loon van een tij- l'jken vervanger in het bedrijf. Het ligt niet in de bedoeling, dergelijke Uitgaven alle tot het volle bedrag te ver soeden. Er zijn verschillende grenzen gesteld. 2°o is als algemeene regel bepaald, dat Uiet uitzondering van het loon voor een ver vanger de gezamenlijke vergoeding ten hoogste 50 ct. per dag bedraagt. Verder dat kamerhuur voor niet langer wordt vergoed öan tot het einde van de maand, volgende °P die van opkomst, en dat vakbondscon- tributie slechts wordt vergoed tot een be- öra.g van ten hoogste 20 cent per week. Wat den vervanger in een bedrijf betreft, za-l de vergoeding ten hoogste 1.50 per dag bedragen. Zoowel ten opzichte van het loon van zulk vervanger als ten opzichte van al de andere Uitgaven staat voorop, dat de vergoeding nim- U?er hooger zal zijn dan noodig is om den dienstplichtige in de gelegenheid te stellen aan ?'Un geldelijke verplichtingen te voldoen. Wan- neer hij dus, uit welken hoofde ook, deze ver plichtingen kan nakomen zonder vergoeding te Genieten, komt hij niet voor een vergoeding in aanmerking. Ook wordt geen vergoeding voor dch vervanger in het bedrijf uitgekeerd, indien dit loon uit de inkomsten van het bedrijf be- aald kan worden. Het ligt voor de hand, dat zij, die kostwin ner voor familieleden zijn, in het algemeen van «en vergoeding volgens de nieuwe regeling zijn "gesloten. Voor zooveel noodig, genieten hun ,Cl'Wanten kostwinnersvergoeding en zij zelf kunnen gewoonlijk geen moeilijkheden hebben kamerhuur, opbergen van meubelen en dergelijke. Echter kan 't geval zich voordoen, de kostwinner niet met zijn verwanten sa- dat jUcnwoont, zelfs op verren afstand van hen een betrekking bekleedt, en in zulke gevallen kan het voorkomen, dat de verwanten wel met kost winnersvergoeding geholpen worden, maar dat de dienstplichtige zelf toch nog met geldelijke Ptoeilijkheden zit. De nieuwe regeling laat de gelegenheid open om in dergelijke gevallen ook ,en dienstplichtige zelf in zijn uitgaven eenigs- z'hs tegemoet te komen. De regeling is in hoofdzaak van toepas sing op ongehuwden. Echter sluit zij niet dit, dat ook gehuwden of zij, die men ge woonlijk met gehuwden gelijk stelt, voor een vergoeding in aanmerking komen, welke voor henzelf bedoeld is. Dergelijke gevallen zullen echter wel hooge uitzonderingen zijn. Men zal hier moeten denken aaSTfevallen, waar in de vader niet met vrouw en kinderen samenwoont en waarbij ook al weer gelde lijke moeilijkheden voor den dienstplichtige kunnen blijven bestaan, al genieten vrouw en kinderen kostwinnersvergoeding. De dienstplichtige, die voor een zoogenaamde ^^gezellen-vergoeding in aanmerking wil ko- U^n, moet zich bij zijn commandant vervoegen 0rh een daartoe strekkende vragenlijst te ont vangen. Deze vragenlijsten zullen binnen enkele hagen vanwege het departement van Defensie aan de commandanten worden verstrekt. De dienstplichtige moet dan in deze lijst allerlei gegevens vermelden en haar vervolgens wedei bij den commandant inleveren. Deze zendt haar aan den burgemeester van de woonplaats, die een onderzoek instelt en zijn bevindingen ook in de vragenlijst vermeldt. Dan gaat zij naar den minister van Defensie, die op de aanvrage beslist. De uitbetaling van de vergoeding zal weke lijks geschieden door de zorg van de daarbij betrokken militaire autoriteit. Van tijd tot tijd zal worden gecontroleerd of de vergoeding nog noodig is. LONDEN, 4 April (Reuter) In hel Lagerhuis heeft Chamberlain medegedeeld, dat de volgende week Donderdag een ge heime vergadering van het Lagerhuis zal worden gehouden ter bespreking van de economische oorlogvoering. EE VERWACHTING: EE Betrokken tot zwaar bewolkt, nu en dan EE regen, weinig verandering in temperatuur, krachtige tot matige, Zuidelijke tot Weste- lijke wind. EE 1 OVERZICHT: Langs de Noordzijde van het Azoren- hoogedrukgebied, dat zich tot Portugal uitstrekt, bewegen zich voortdurend sto- EE ringen. Deze trekken van den Oceaan naar de Noordzee en worden daar door het EE maximum over Zuid-Scandinavië geremd. EE De ligging van deze storingen is uiterst EE problematisch; vermoed wordt, dat er zich gisteravond een nabij Ierland bevond, die vandaag op het weer ten onzent invloed kan uitoefenen. BOEDAPEST, 4 April. (Hong. Tel. Ag.). Mi nister-president graaf Teleki heeft in de Ka mercommissie voor Buiterrlandsche Zaken ver slag uitgebracht van den algemeenen interna tionalen toestand en van de indrukken, welke hij bij zijn reis naar Rome heeft opgedaan. Hij deed uitkomen dat de besprekingen, welke hij te Rome heeft gehad, als eenig doel hadden inlichtingen in te winnen, en herinnerde er aan, dat de diplomatieke kringen een bijzonder oprechte hartelijkheid bij deze besprekingen hebben geconstateerd. Dit is ook het geval met de betrekkingen tusschen Hongarije en Italië. De vriendschappelijke gedachtenwisselin- gen waren des te nuttiger, daar zij hem de gelegenheid hebben gegeven te constatee- ren dat de opvatting der Hongaarsche re geering ten aanzien van de wereldgebeur tenissen juist is en overeenkomt met die der Italiaansche leiders. Ten aanzien van het doel en de besluiten be staat de meest volledige overeenstemming tus schen de beide landen. Voor het overige is net overbodig daarop in het bijzonder te wijzen, gezien de betrekkingen van hartelijke vriend schap, welke de beide landen vereenigt. De po litiek van Hongarije blijft ongewijzigd. PARIJS, 4 April. (Havas). De radicaal-socia listische fractie heeft met. 21. tegen jg .stemmen bij talrijke onthoudingen, besloten het fractie bestuur naar Reynaud te zenden om hem op vriendschappelijke wijze kenbaar te maken, dat de fractie een debat over de algemeene regee- ringspolitiek in de Kamer wenscht. Dit debat zou na de geheime bijeenkomst van den Senaat moeten worden gehouden, waarschijnlijk Don derdag of Vrijdag a.s. Zooals Havas verder bericht heeft in overeenstemming met het besluit der radi caal-socialistische fractie een delegatie van het fractiebestuur vanmiddag een onder houd met.Reynaud gehad. Na afloop daar van verklaarden de gedelegeerden, dat de minister-president instemde met het hou den van een uitgebreid debat over de alge meene politiek, na de besloten Senaatsbij eenkomst Op Dinsdag a.s. en vóór het uit eengaan van het parlement. STOCKHOLM, 4 April (Zw. Tel. Ag.). De Finsche gezant, Erkko, heeft heden een bezoek gebracht aan Koning Gustaaf om dank te betuigen voor de Zweedsche hulp aan Finland. Te Oslo heeft de waarnemende Finsche zaakgelastigde, Toivola, een brief overhan digd aan den Noorschen minister van Bui- tenlandsche Zaken, Kcht, waarin aan de Noorsche regeering dank betuigd wordt voor faciliteiten, welke zij tijdens den oorlog heeft verleend voor het vervoer door Noor wegen van belangrijke artikelen naar Fin land en voor de op andere wijze betoonde sympathie. De Finsche regeering spreekt verder de hoop uit, dat Finland voor den thans aangevangen arbeid van wederopbouw kan rekenen op de medewerking van regeering en volk van Noor wegen. Koht deelde Toivola mede, dat de Noorsche regeering de vraag, hoe Finland geholpen zou kunnen worden, reeds besproken had, doch dat de regeering natuurlijk geen besluiten zal ne men zonder overleg te hebben gepleegd met de Finsche regeering. Volgens Reuter heeft het Finsche bureau voor hulpverleening te Londen onthuld, dat de financleele steun, verleend door lord Nuffield, den motormagnaat, het recrutee- ringswerk voor vrijwilligers in Engeland mogelijk heeft gemaakt. Vele honderden anderen volgden het voorbeeld van lord Nuffield, en nog' vóór de vrede gesloten werd, was voldoende geld ontvangen om 500 vrijwilligers te velde voor onbepaalden tijd te onderhouden. De helft dezer vrij willigers blijft in Finland om hulp te bie den bij den wederopbouw van het land. Volgens een mededeeling van het ministerie van Opvoeding te Helsinki zal begin Mei in beperkten omvang, voor zoover schoolgebouwen en leerkrachten weer ter beschikking staan, het werk op de Finsche scholen hervat worden. Men verwacht echter, dat in het eerst slechts enkele weken gewerkt zal kunnen worden om den stand der kennis van de leerlingen te pei len. De overige tijd zal gewijd zijn aan lectuur en zelfstudie volgens richtlijnen der onderwij zers. De minister voor de Opvoeding, Kukkonen, heeft in een interview verklaard, dat van een regelmatige hervatting van de colleges in de universiteiten en hoogescholen vooreerst geen sprake zal zijn, maar dat vooral de wetenschap pelijke studie in beperkte mate moet worden voortgezet om het merkbare gebrek aan artsen op te heffen. De minister richtte vooral tot het buitenland het verzoek, zooveel mogelijk de universiteitsbibliotheken van de belangrijkste nieuwe publicaties te voorzien De te Rome verschijnende „Telegrafo" meldt, dat de Russen te Hangö het monument ter 1 LONDEN, 4 April. (Reuter). Minister-presi dent Chamberlain heeft heden in Londen een redevoering uitgesproken voor den centralen raad der conservatieve partij. De premier her innerde er aan, dat hij eenigen tijd geleden be loofd had deze vergadering bij te wonen, wan neer hij niet zou worden verhinderd door open bare verplichtingen. Voortgaande zeide hij: „Ik heb vanmorgen naar de radio geluisterd om te hooren of er iets te doen was aan den anderen kant van den Rijn. Er was echter niets anders dan de afgezaagde oude bedreigingen en daarom besloot ik, dat mijn openbare plicht mij niet zou verhinderen de vergadering bij te wonen". Chamberlain wees er vervolgens op, dat de partijorganisaties een groote bijdrage leverden voor de nationale inspanning, niet het minst door het binnenlandsche front standvastig te houden. „Wij zullen deze organisaties noodig hebben om ons te helpen den vrede te winnen" Verwijzende naar een voor de vergadering op gestelde resolutie zeide de premier, dat men niet wist hoe lang het zou duren voor de vrede gewonnen zou zijn, en welke omstandigheden dan zouden heerschen. Tot het zoover is ge loofde hij dat „wij ons moeten houden aan den geest der resolutie die inderdaad verklaarde, dat in den oorlog wij zoo ver wij dat konden, den partijstrijd terzijde moeten stellen, teneinde ons te concentreeren op het winnen van den oorlog. Ik geloof niet, dat de natie in heel haar ge schiedenis ooit zoo volkomen eensgezind is ge weest ten aanzien van de breede doelstellingen van onze politiek en onze vastberadenheid om dezen strijd voort te zetten tot wij ons doei hebben bereikt. Toen wij in September j.l. dezen oorlog ingingen, voelde ik, dat wij hem moesten winnen. Thans na zeven maanden oorlog gevoel ik tien maal zoo veel vertrouwen in de overwinning als in het begin", In den loop van zijn rede zeide Chamberlain nog, dat hij niet beweerde, dat de regeering vrij moest zijn van critiek. Wel zou ik het toejuichen, wanneer de partijstrijd gestaakt werd voor dezen tijd, omdat er niets is, dat zoo berekend is op de ontmoediging van onze vijanden en op de aan moediging van onze vrienden, dan aan te toonen, dat wij deze binnenlandsche geschillen kunnen laten vallen om den gemeenschappelijken vijand te bestrijden en dat er voor hem geen kans is te rekenen op eenigerlei verdeeldheid onder ons tot de oorlog voorbij is." Voorts zeide de Eerste Minister: „Toen de oorlog uitbrak, waren de Duitsche voorbereidin gen die van ons ver vooruit en toen was het natuurlijk te verwachten, dat de vijand zijn voordeel zou doen met deze aanvankelijke meer derheid om te trachten ons en Frankrijk te over weldigen, voor wij tijd zouden hebben gehad onzen achterstand in te halen." Is het niet iets zeer bijzonders, dat een dergelijke poging met is ondernomen? Wat daarvan ook de reden moge zijn, of het nu was, dat Hitier dacht er af te kunnen komen met wat hij had verkregen zonder er voor te vechten, of dat tenslotte de voorbereidin gen niet volledig genoeg waren, hoe het ook zij, een ding is zeker: hij heeft zijn kans ge mist. Die zeven maanden, die wij gehad heb ben, hebben ons in staat gesteld onze zwak heden te herstellen en weg te nemen, ons te consolideeren, ieder wapen, offensief en de fensief, in orde te brengen en onze gevechts sterkte zoo enorm op te voeren, dat wij de toekomst met kalmte en een rustigen geest tegemoet kunnen zien, wat zij ook moge brengen. Ik zou de laatste willen zijn in onderschatting van de kracht van den vijand of van zijn vast beslotenheid om die kracht te gebruiken zonder scrupule en zonder genade, wanneer hij denkt dat te kunnen doen zonder zijn slagen met in terest terug te krijgen. En dit zeg ik ook juist de volledigheid van zijn voorbereidingen heeft hem een zeer geringe marge van kracht ge laten, waar hij nog een beroep op kan doen." In de genoemde zeven maanden, aldus ging de Eerste Minister verder, zijn „de gevoelens te onzen gunste onder de neutrale landen toege nomen. Er is een hemelsbreed verschil, en de neutralen weten dat, tusschen hetgeen wü ge daan hebben waardoor levens noch eigen dommen zijn vernield en dat brute, ongevoe lige, gemeene optreden van den kant der Duit schers, die neutrale schepen zonder waarschu wing' tot zinken hebben gebracht en de beman ningen, wellicht voor heele dagen, hebben bloot gesteld aan de gevaren van de zee en de stor men. Een feit is, dat heden ten dage Düitsch land geen werkelijken vriend in de wereld heeft, ofschoon er velen mogen zijn en er zijn er velen die nog overheerscht worden door vrees voor zijn militaire macht. Ofschoon wij nooit zoo laag zullen zinken, dat wij den neutralen letsel of verliezen zouden toebrengen, ofschoon wij er naar streven alle regels in acht te nemen, kan niet verwacht worden, dat wij Düitschland zouden toestaan voor onbepaalden tijd profijt te trekken van onze nauwgezetheid en hulp en steun te trekken uit de neutralen, die niet vrij zijn in hun handelen en die in hun hart weten, wat zij ook mogen zeggen, dat onze overwinning vrijheid voor hen beteekent, terwijl onze neder laag hen tot slavernij zou doemen. In het ver leden is de blokkade het machtigste wapen ge weest, dat dit land ooit ter hand heeft genomen, en heden ten dage Is het niet minder doeltref fend dan het placht te zijn. Juist het feit, dat wij pogen consideratie te hebben met de rechten en belangen der neutralen, beteekent, dat wij tot zekere hoogte belemmerd worden in onze operaties en dat er lekken en achterdeurtjes blijven. Gij kunt van mij aannemen, dat deze lek ken cn achterdeurtjes, de een na den ander, gedicht zullen worden en dat bij het voort duren van den oorlog dat wurgende effect van de blokkade meer en meer het levens bloed van onzen vijand zal aftappen." Sprekende over de recente Fransch-Britsche verklaring zeide de premier: „De bepalingen van die verklaring vormden de beste verzeke ring, die gij kondt krijgen, dat wij niet weer beroofd zullen worden van de vruchten der over winning en dat de wezenlijke elementen van de Europeesche veiligheid voor ons beschikbaar zullen zijn, wanneer de oorlog voorbij is. Dit is een oorlog van wilskrachten en de wil om te overwinnen moet ons in staat stellen om of wel weerstand te bieden aan een geïntensifieerde oorlogvoering met alle tegenslagen en teleurstel lingen welke zich ook mogen voordoen tegenover onze triumfen, of wel ook opgewassen te zijn tegen een langen en vervelenden orlog, waarin het gedurende vele maanden voor een van beide par tijen onmogelijk zou kunnen lijken om een be slissend voordeel te verwerven. Dit zijn de beide alternatieven en welk van de twee ook mag blijken werkelijkheid te worden, ik stel mijn vertrouwen op den moed en de hardnekkigheid van ons ras, dat ons in het verleden nooit in den steek heeft gelaten." t eere van Düitschland hebben gesloopt. Dit mo nument herinnerde aan de ontscheping der troepen van von der Göltz, die in 1918 de Finnen tegen Rusland bijstonden. De „Tele grafo" schrijft: „De Duitsch-Russische betrek kingen kunnen zeer wel t „stekend zijn; wij willen daaraan niet twijfelen. Doch het gebaar der Russen, die onmiddellijk na hun aankomst het monument ter herdenking van de Duitsche expeditie sloopen, is waarlijk niet beminnelijk." Naar Havas bericht heeft de Finsche minister van Binnenlandsche Zaken, baron von Born, verklaard goede hoop te hebben dat de 2000 Finnen, die sedert het uitbreken van c'en oor log achter de Russische linies ter hoogte van den 62sten breedtegraad zijn gebleven, naar Finland terug zullen keeren. De Finsche auto riteiten hebben voor deze menschen vrijen door tocht gevraagd en onder meer uitwisseing tegen Russische krijgsgevangenen voorgesteld. Hoewel zij nog geen antwoord hebben ontvangen, ver wachten zij, dat haar stappen succes zullen hebben. LONDEN, 4 April (Reuter). Naar offi cieel wordt medegedeeld, heeft de Britsche regeering het wcnschelijk geacht, dat een speciale handelsmaatschappij wordt opge richt voor de ontwikkeling van den handel met zekere neutrale landen, vooral in Zuid oost Europa. Het besluit hiertoe werd door den mi nister van Financiën, Simon, bekend ge maakt in een schriftelijk antwoord op een vraag uit het Lagerhuis. In dit antwoord zegt Simon: „Deze maat schappij zal zich in de eerste plaats bezig houden met den handel met Bulgarije, Griekenland, Hongarije, Roemenië, Turkije en Joego-Slavië. Bij geschikte gelegenhe den kan zij echter ook elders optreden." De maatschappij zal „English Commercial Corporation Ltd." heeten; haar kapitaal wordt door de schatkist geleverd. Zij zal optrèden als onafhankelijk handelsorgaan en met de regee ring overleg plegen over de groote lijnen harer politiek. Het is niet de bedoeling, dat de maat schappij de bestaande handelskanalen ver vangt; zij moet daarvan, aldus Simon, juist een zoo groot mogelijk gebruik maken. 1 President-directeur wordt lord Swinton en va.n de directie maken verder deel uit Chester Beatty, Beasley, Lister, Mcewan, Hambro en Nixon. Minister Simon zeide verder te verwachten, dat de nieuwe handelmaatschappij op 15 April te Londen zal worden ingeschreven. Volgens den parlementairen redacteur van Reuter moet de maatschappij als een permanent lichaam beschouwd worden. Men hoopt, dat zij een algemeene uitbreiding van het handelsverkeer met de Balkanlan- den zal kunnen bewerken. Zij zal de handelsondernemingen waarschijn lijk kunnen bijstaan door financieelen steunen door het verstrekken van inlichtingen. De maat schappij is in de eerste plaats een financieele instelling, doch zal ook de vrijheid hebben za ken te doen. Men acht het waarschijnlijk, dat zij ook eenige overeenkomsten voor handel met gesloten beurzen zal sluiten. Naar men gelooft, is het de eerste maal, dat het kapitaal van een handelmaat schappij geheel door de Britsche regeering verstrekt wordt. Aan het Westfront plaatselijke actie van infanterie en artillerie. De Britsche regeering richt een speciale maatschappij op ter bevordering van den handel met de Balkanlanden. Finland betuigt dank aan Zweden en Noorwegen voor den verleenden steun. Het R. K. Werkliedenverbond zal een Rust- en Vacantie-oord voor R. K. werklieden laten bouwen. Voor den Raad voor de Scheepvaart is behandeld de ondergang van de „Ame land De Tweede Kamer heeft aangenomen het wetsontwerp tot heffingen ten behoe ve van het-Leeningfonds 1940.' Tweede economencongres van de Stich ting Technische en Economische Voor lichtingsdienst voor katholieke instellin gen. New-Yorksche beurs: Stemming aanvan kelijk vast.; later werd de markt eenigs- zins verdeeld. Onze Romeinsche correspondent seint ons Donderdagavond: In een hoofdartikel dat hedenavond ge publiceerd wordt door de „Osservatore Ro mano" werkt graaf Dalla Torre, de hoofd redacteur van het Vaticaansche orgaan, het idee van een moreele mobilisatie, dat hij reeds eenige malen tot onderwerp van zijn beschouwing koos, weer wat verder uit. Tot deze moreele mobilisatie, zoo schrijft hij o.a., zijn zoowel de oorlogvoerenden als de niet- oorlogvoerenden verplicht. Neutraal kan men zijn wat de politiek betreft, niet wat de moraal betreft en hij waarschuwt de neutralen er voor te waken, dat men ze niet gelijk zal kun nen stellen aan den priester en den leviet uit de parabel van den barmhartigen Samaritaan Dalla Torre zegt, dat er een moreel embargo gehandhaafd moet worden op iedere geweld daad tegen de menschelijkheid en de bescha ving. „Een moreel embargo uit moreele overwe gingen en strekkende tot moreele doeleinden, een moreel embargo, dat overal daar wordt op gelegd, waar een hooger beginsel om bevesti ging vraagt." Indien het. aldus besluit graaf Dalla Torre, met de wapenen en de macht Is, dat men den politieken vrede voorbereidt, dan is het met de trouw aan de moreele begin selen, dat men den moreelen vrede voorbereidt. Morgen Mor gen wordt ieder hier gratis ge spijsd" stond boven een landelijke herberg. En met gretige oogen keek menige landlooper of vermoeide wan delaar naar dit uitnoodigend opschrift voor morgen". Doch wanneer hij dan den volgenden dag voor zijn hapje- Gin-niet bij den waard kwam, wees deze den hongerigen gast op zijn uit hangbord. Daar stond niet geschre ven, dat men heden voor niets eten kon, maar morgen. En die morgen kwam nooit, want de belofte gold steeds maar: morgen. Die nooii-komende morgen geldt ook voor vele andere schepsels. Zij die almaar uitstellen wat ze vandaag doen kunnen. Ze willen wel het goede doen, ze willen wel zich beteren, maar 't is hun heden nog te moeilijk. Mor gen dan maar. Dit eigenaardig soort lijntrekkerstrekken ten slotte aan het kortste eind. Want hun morgen komt nooit. Van uitstel komt afstel en de dood overvalt hen ten slotte zonder dat het eerst-noodige is gedaan! Wacht u dus voor „morgen". Naar wij vernemen heeft het R. K. Werkliedenverbond den Utrechtschen architect Nic. de Jong opdracht gegeven tot het bouwen van een Rust- en Vacantie-oord op de terreinen van „Drakenburg" te Baarn, waar ook, zooals reeds eer der werd gemeld, de architecten Maas en Van Putten het Katholiek Gemeenschapsoord zullen bouwen. Met den bouw van het nieuwe Rust- en Va cantie-oord zet het R. K. Werkliedenverbond wederom een goeden stap op den weg, die werd ingeslagen, toen men besloot den leden op elk terrein van het sociaal gebied van dienst te zijn. H-et nieuwe gebouw zal gedurende de zo mermaanden dienen als vacantie-oord voor den katholieken arbeider en Zijn gezin. Hij zal er enkele dagen kunnen toeven te midden van bosch en hei, in een omgeving, welke hem de vacantie tot een genoegen zai maken. L>e negen maanden buiten den zomer zal het nieuwe tehuis, dat plaats biedt aan onge veer 125 personen, in gebruik zijn als rustoord. BAGDAD, 4 April. (Havas). Het nieuwe kabinet van Irak heeft den staat van beleg opgeheven. Stand op Vrijdag 1 uur v.m.: 752.1 Vorige stand: 751.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1