Economische voorlichting Heffing winst belasting New-ïorksche Beurs IJZEREXPORT OVER NARVIK CONGRES VOOR R.K. INSTELLINGEN VRIJDAG 5 APRIL 1940 Van weinig belang voor Duitsch- land's militaire kracht? Lagerhuisvraag over Nederlandsch schip Britsche blokkade en Japansche gevoelens Belgische tankboot nog aan den grond De luchtverbindingen van Boedapest Duitsche economische missie naar Brussel Veel drijvende mijnen op de Noordzee Heiligverklaringen op Hemelvaartsdag Nota van rapporteurs en minis terieel antwoord TIJDENS STORM GEZONKEN Commissie kan geen welgefun- deerde meening geven Scherper toezicht op auto-verlichting Wielrijders moeten hun achterlicht in orde hebben GRENSFACILITEITEN VOOR NEDERLAND—BELGIË NEDERLANDSCH-BELGISCHE HANDELSCOMMISSIE Stemming aanvankelijk vast; later verdeelde markt. Clearingkoersen 1 5 4 7 WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT Vier slachtoffers bij overvaring Roeiboot handelde in strijd met voorschrift AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 4 April Machinisten-examen Boterheffing onveranderd Boternoteering FAILLISSEMENTEN STOCKHOLM, 4 April (Zweedsch Tel. A.). Prof. Ohlin publiceert in „Stockholms Tidnin- gen" een artikel over den uitvoer van Zweedsch Ijzererts via Narvik. Hij constateert, dat deze export slechts een hoeveelheid zonder groot belang omvat. Het grootste deel gaat over de Oostzeeha vens. Stopzetting van den export over Nar vik zou geen doodelijken economischen of strategischen slag toebrengen aan Duitsch- land. De meening, dat het tegendeel het ge val zou zijn, berust op verwaarloozing van belangrijke aspecten van het probleem. In de eerste plaats moet opgemerkt worden, dat een voor den oorlog goed voorbereid land in tijd van oorlog minder behoefte schijnt te hebben aan ijzer dan in tijd van vrede, aange zien de grootste hoeveelheden ijzer verbruikt worden voor het aanleggen van autowegen enz. De huidige passieve oorlog veroorlooft Duitsch- land waarschijnlijk, ijzererts op te slaan. Trou wens, het Zweedsche ijzererts zou tot zekere hoogte vervangen kunnen worden door Duitsch erts, aangezien de Hermann Göringwerke nog niet hun maximumopbrengst hebben bereikt. De winning van dit erts zou ongetwijfeld veel tijd kosten en het product zou duur zijn, maar voor Duitschland speelt het gebruik van een paar tienduizendtallen arbeiders meer geen groote rol. Van welken kant men het probleem van den ijzerexport over Narvik ook bekijkt, men komt steeds tot dezelfde conclusie, n.l. dat die ex port weinig belang heeft voor de militaire kracht van Duitschland. LONDEN, 4 April (Beuter) Schout-by- nacht Sueater, conservatief afgevaardigde, zal den minister-president op 10 April in het Lager huis vragen, of het hem b"ekend is, dat een Nederlandsche kolenboot te Velzen aan het Noordzeekanaal onder miitaire bewaking is ge plaatst, nadat men had ontdekt, dat het schip eiectro-magnetische mijnen aan boord had, met het. doel deze in de vaargeul van een Engelsche haven te leggen, en of op een volledig onder zoek zal worden aangedrongen. (Blijkbaar heeft schout-bij-nacht Sueater het oog op het geval van de „Vre:'e" te IJmuiden, welk schip na onderzoek door de marine-auto riteiten is vrijgelaten, aangezien geen grond vooy langere aanhouding aanwezig was Bed. A. N. P.). LONDEN, 4 April. (Beuter). Over de reeds ge melde Japansche informeele stappen in Londen verneemt de diplomatieke correspondent van Keuter nog het volgende: Het standpunt alhier is, dat wij geenerlei voor nemen hebben om een of andere illegale actie te ondernemen. Zooveel mogelijk wenscht Londen rekening te houden met de Japansche gevoelig heden, die ons volkomen bekend zijn. Het is ons echter niet mogelijk onze legale rechten als oor logvoerenden te laten varen en men moet be grijpen, dat wij het voornemen hebben om die rechten ten volle uit te oefenen, waar een der gelijke koers ook noodig mag zijn. Keuter verneemt verder dat de gedachtenwis- selingen tusschen Engeland en Japan over deze kwestie dateeren van den tijd, waarin het inci dent met de „Asama Maroe" zich voordeed, of zelfs nog even voordien, toen de Japanners voor het eerst eenige ongerustheid gevoelden over de mogelijkheden van een geallieerde vlootcontröle in dat deel van den Stillen Oceaan. Ten tijde van het geval met de „Asama Maroe" gaven de Japanners te kennen, dat naar hun meening een vlootactie nabij Japan ongewenscht zou zijn. Sommige Japansche bladen schenen van gevoelen te zijn, dat iedere actie van buitenlandsche sche pen in de nabijheid van den heiligen berg Foe- jijama onaangenaam was voor de nationale ge voeligheden. OOSTENDE, 4 April. (Belga). Het Belgische tankschip „Esso Belgium" zit ter reede van Middelkerken nog steeds vast op een zandbank. Alle in den loop van den afgeloopen nacht en gedurende den dag door sleepbooten, waaron der een Nederlandsche, welke speciaal ter plaat se was verschenen, ondernomen pogingen het schip weer vlot te krijgen, zijn mislukt. De lading is nog steeds ongeschonden. BOEDAPEST, 4 April (Hong. Tel. Ag.) De Hongaarsche Luchtvaartmaatschappij c'eelt mede, dat kortelings regelingen getroffen zijn, welke de luchtvaartverbindingen met bijna alle Europeesche hoofdsteden verzekeren. De verbindingen met Frankrijk en Groot- Brittannië zullen over Italië gaan en twee dagen duren. BRUSSEL, 4 April (Belga) Morgen komt hier een Duitsche economische missie aan. Met gedelegeerden der Belgische regeering ral zij de vaststelling fcestudeeren van ce resp. inmportcontingenten voor het tweede kwar taal. OOSTENDE, 4 April (Belga) Op de Noord zee zijn tengevolge van het slechte weer tal van mijnen losgeslagen. Men heeft er gesigna'eerd in de buurt der routes, welke groote vracht booten gewoonlijk volgen, met name op ander halve mijl van het lichtschip „Wandelaar". VATICAAN, 4 April. (Stefani). De H. Vader heeft vanmorgen, in tegenwoordigheid van de kardinalen en vijftig aartsbisschoppen en bis- wchonnen. een half-openbaar consistorie gehou den, waarin hij om de goedkeuring verzocht tot heiligverklaring van de Z. Gemma Galgani en de Z. Maria Euphrasia Pelletier. Na de goedkeuring verkregen te hebben, kondigde Z. H. de Paus aan, dat hij op Hemelsvaartsdag, 2 Mei a.s„ tot de heiligverklaring zal over gaan. Naar aanleiding van de memorie van Ant woord betreffende het wetsontwerp tot heffing van een winstbelasting, heeft de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer zich met een nota tot de regeering gewend, welke nota de minister schriftelijk heeft beantwoord. Aan den inhoud dezer nader gewisselde schrifturen worde het volgende ontleend: De ruimere marge, welke de winstbelasting zal laten, zal nader kunnen worden afgebakend door richtlijnen, welke bij gebleken behoefte aan den Belastingdienst zullen woro.en ver strekt. De voor den belastingplichtige wensche- 'ijke soepelheid maakt het niet geraden, in de wet ten deze limitatief bepalingen op te ne men. De minister is van oordeel, dat goed koop- mansgebruik in het algemeen medebrengt, dar bij het opmaken van de balans een eenmaal aanvaard stelsel blijft toegepast. Hij acht het niet noodig, dit in een wettelijk voorschrift neer te leggen. Nopen bijzondere omstandigheden hiervan af te wijken, dan zal ook voor de winst belasting daarmee rekening zijn te houden. Een speciale bepaling betreffende de moge lijkheid van systeemverandering, waarbij zekere bevoegdheden aan den minister van Financien zouden worden toegekend, verdient naar de meening van den minister geen aanbeveling, daar het o.a. meermalen twijfelachtig zal zijn. of er sprake is van een verandering van stelsel dan wel van toepassing van hetzelfde stelsel on der gewijzigde omstandigheden en het in al zulke gevallen niet gewenscht is den betrokke ne een rechtsinstantie te ontnemen. Toelaatbaar als passiefpost in de in art. 5 van het ontwerp bedoelde balans zullen zijn: „Naar goed koopmanstgebruik gevormde reserves" ter correctie van op de balans paraisseerende ac tiva (bijv. de reserve voor koersverschillen op effecten, die in het actief zijn opgenomen voor de beurswaarde, indien goed koopmansgebruik medebrengt, de niet gerealiseerde waardever meerdering buiten de winst- en verliesrekening te laten), reserves tot registratie van verplich tingen (bijv. de premiereserve eener levensver zekeringmaatschappij), reserves als voorziening tegen aanwijsbare risico's (bijv. de kans op het verliezen van een proces) en reserves met een bestemming van soortgelijken aard, zooals re serves, die noodig zijn in verband met bij een levering aangegane garantieverplichtingen. Het vorenstaande geldt zonder een uitdruk kelijke wetsbepaling niet voor reserves ter ega- liseering van lasten, zooals onderho.-.dsreser- ves en evenmin voor reserves voor assurantie eigen risico. Met onderhoudsreserves bedoelt de minister reserves, zooals die gevormd worden om daar uit niet jaarlijks terugkeerende kosten van on derhoud te bestrijden, bijv. de bij scheepvaart maatschappijen voorkomende reserves voor kos ten van survey. Zij behooren dus onder de ru briek reserves ter egaliseering van lasten. Personeelspensioenfondsen kunnen niet aan de belasting worden onttrokken, indien zij ge goten zijn in den vorm van een der in artikel 1 genoemde lichamen. Intusschen zal zulks met personeelspensioenfondsen in den regel niet het geval zijn. Althans niet naar het wezen, het welk ten deze beslissend is. Zoo zullen b.v. de, naar den minister bekend is, hier te lande be staande ondernemingspensioenfondsen welke den naam dragen van „onderlinge waarborg maatschappij" zonder dat de winst aan de deel nemers ten goede komt, niet vallen onder letter b van het artikel 1. Inderdaad doet de beperking, nader aange bracht in art. 5, lid 3 (nieuw: art. 5 lid 3 letter a), meer dan het enkel onmogelijk maken van winstafvloeiing naar het buitenland. De wijzi ging voorkomt tevens, dat een naamlooze ven nootschap winst onbelast doet afvloeien naar binnenlandsche aandeelhouders, door van hen goederen te koopen tegen t-e hooeen prijs. Het kwam den minister voor, dat de onwenschelijk- heid van een zoodanig „binnenlandsch lek" geen toelichting behoefde. Waarom zou verkoop aan aandeelhouders te gen te lagen prijs wel als winstuitdeeling gel den en aankoop bij aandeelhouders tegen te hoogen prijs niet? De minister heeft derhalve de draagwijdte van de bepaling teruggebracht tot die, welke zij naar de wezenlijke bedoeling steeds heeft gehad, ook in den te ruimen vorm waarin zij stond in artikel 5 lid 3, letter b der wet op de dividend- en tantièmebelasting 1917. De commissie, bedoeld bij artikel 2 van de Binnenvaartrampenwet heeft onlangs te Dor drecht en Rotterdam zitting gehouden, om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van het vergaan van het Belgische kanaalschip „Phile- gon" op 19 November 1939, waarbij de schipper, diens echtgenoote en hun twee kinderen zijn verdronken. Als oorzaak van deze binnenvaartramp kan, volgens het thans verschenen verslag der com missie, worden opgegeven het slechte en zware weer met hooge zeeën en windstooten van or kaankracht hetwelk ten tijde van het vast- loopen heerschte op het Brabantsch vaarwater. Doch verschillende omstandigheden, waaronder het verlageren van den sleep en het vastloopen van het sleepschip geschieddde, alsmede veel van hetgeen daarvoor en daarna is gebeurd, is in het duister gebleven, omdat de verklaringen van de twee levenden, de getuigen Van Eysden en Kooy- man, elkaar op belangrijke punten tegenspreken. Bij gebrek aan andere gegevens is de commis sie niet in staat, omtrent het gebeurde een wei- gefundeerde meening te geven, al is bij haar twij fel gerezen, of de sleepbootkapitein wel voldoen de rekening gehouden heeft met wind en drift, waardoor dan te verklaren zou zijn, dat de „Phi- legon" op de slikken van den Dortsman is ge strand. Ware een handige en ervaren dekknecht op de „Silani" als derde opvarende aanwezig geweest voor het werken aan dek onder deze uiterst moeilijke omstandigheden vooral toen de 62- jarig kapitein door de zeeën uit de stuurhut en in het gangboord werd geslagen, waardoor hij aan het hoofd werd gewond wellicht ware deze verschrikkelijke ramp, waarbij vier perso nen jammerlijk om het leven zijn gekomen, voor komen. Uitvaren bij opkomend stormweer met een sleepboot, die onderbemand is, is naar het oor deel der commissie nooit verantwoord. Evenmin was het verantwoord, dat de luiken van de „Philegon" niet van kleeden waren voor zien, geschalkt en gekegd. De minister van Justitie heeft aan de pro cureurs-generaal een schrijven gezonden, waar in er op wordt gewezen, dat de naleving van het voorschrift, dat motorrijtuigen op meer dan twee wielen voorzien moeten zijn van één of twee achterlichten, welke achterwaarts dui delijk zichtbaar voor het achterkomend ver keer een rood licht uitstralen, te wenschen overlaat. Men ziet auto's, waarvan het achter licht hetzij niet brandt, hetzij zulk een zwak licht uitstraalt, dat het inhalend verkeer dit niet tijdig opmerkt, vooral op de moderne auto wegen, waar snel gereden wordt, of daar waar het motorrijtuig zonder deugdelijk achterlicht stilstaat. De minister verzoekt daarom te bevorderen, dat op de naleving van dit voorschrift nauw lettend toezicht wordt uitgeoefend, evenals zulks zal dienen te geschieden ten aanzien van de naleving der bepalingen betreffende de verboden verblindende verlichting. Eenzelfde gedragslijn moet worden gevolgd ten opzichte van het verbod, om over een weg te rijden met een motorrijtuig of een aanhang wagen, die met inbegrip van de lading 3 A me ter boven den weg reikt. Deze bepaling wordt meermalen overtreden, met gevolg, dat schade aan viaducten ontstaat. Bovendien kunnen voertuigen met te hooge la ding, vooral bij het uitwijken op wegen met tonronding, licht omkantelen. Ten aanzien van het voeren van roode ach terlichten door wielrijders is den minister de wenschelijkheid gebleken, terug te komen op de tot dusver toegelaten tegemoetkomende re geling, daar de praktijk heeft uitgewezen, dat deze regeling, hoewel zij ten aanzien van de te goeder trouw zijnde overtreders zeer voldeed ten gevolge had, dat een deel der wielrijders hiervan misbruik maakte, met gevolg, dat het aantal wielrijders, in het bijzonder in de groote steden, dat zich na zonsondergang bij den weg bevindt zonder voorzien te zijn van een rood licht uitstralend achterlicht, nog vrij aanzien lijk is, hetgeen, gelet op de verkeersveiligheid, als een ongewenschte toestand moet worden beschouwd. Mede wordt als een bezwaar tegen bedoelde regeling aangevoerd, dat dit tegemoetkomende optreden op den duur het politlegezag niet ten goede zou komen. In verband hiermede heeft de minister thans bepaald, dat in den vervolge ook dan verbaliseerend moet worden opgetre den, indien de in overtreding zijnde wiel rijder ter plaatse van aanhouding en bin nen korten tijd er niet in slaagt, het ach terlicht in behoorlijk brandenden toestand te brengen. De minister van Justitie heeft na overleg met zijn ambtgenoot van Buitenlandsche Zaken be paald, dat voor Belgische onderdanen, die dezen wedstrijd In het stadion te Amsterdam bijwo nen, ontheffing wordt verleend van het ver plichte bezit van een Belgisch paspoort voor binnenkomst in Nederland over de Zuidelijke landsgrens en voor verblijf in Nederland tus schen Zaterdag 20 April 1940 te 7 uur en Maan dag 22 April te 24 uur, onder voorwaarde, dat zij in het bezit zijn van een Belgische identi teitskaart (eenzelvigheidskaart), alsmede een bewijs van toegang voor dien wedstrijd. Met nadruk wordt er op gewezen, dat deze fa ciliteiten niet gelden voor andere dan Belgische onderdanen, die in België verblijven of geves tigd zjjn. Zaterdagmorgen om 11 uur zal in het gebouw van het provinciale bestuur te Brugge, de permanente NederlandschBelgischLuxem- burgsche handelscommissie vergaderen, onder leiding van den Belgischen oud-minister Van Isacker en den Nederlandschen oud-minister Fosthuma. Op de agenda staat oa. een onderzoek naar de kwestie van de aangehouden ladingen en naar de moeilijkheden, welke zich voordoen in het handelsverkeer tus schen Nederland en België. Na de bijeenkomst zullen de gedelegeerden de gasten zijn van den heer Baels, gouverneur der provincie, en van de Gedeputeerde Staten van West-Vlaanderen, in het provinciale be stuursgebouw. De vorige vergadering der commissie werd gehouden te 's-Gravenhage. NEW YORK, 4 April. (Part.). De koersstij ging van gisteren heeft het sentiment ter beur ze in gunstigen zin beïnvloed en er bestond he den bij opening dan ook ruime belangstelling De stemming bleef dientengevolge vast en noe- wel op vrij groote schaal winstnemingen volg den, was er voldoende nieuwe vraag om dit aanbod te absorbeeren, zoodat de eerste koersen meerendeels zelfs verdere stijgingen te zien ga ven, al bleven die in hoofdzaak tot fracties be perkt. De markt werd gestimuleerd door de ka binetsreconstructie in Engeland, die men, mede in het licht van de gisteren door Goering en Reynaud gehouden radio-redevoeringen, ziet als de inleiding van een verscherping van de oor logvoering in de allernaaste toekomst en daar aan ontleent men de verwachting van grootere buitenlandsche aankoopen van grondstoffen en oorlogsmateriaal. Een en ander had ook tot gevolg, dat men geneigd is de binnenlandsche economische situatie iets gunstiger te beoor- deelen, al zijn er nog niet veel werkelijke aan wijzingen voor een toeneming van de algemee- ne bedrijvigheid. De wagonverladingen zijn in de afgeloopen week echter met bijna 9000 tot 628.300 toegenomen hetgeen in elk geval niet op een verderen achteruitgang van de bedrij vigheid wijst en sporen lag dan ook vrij vast in de markt. Het feit, dat aandeelen U. S. Steel heden ex-dividend verhandeld werden, vormde bovendien een stimulans op zichzelf, want het is altijd zoo, dat, wanneer een fonds ex-dividend is, de theoretische lagere koers eenige vraag uitlokt. De omzetten waren heden zeer omvangrijk en er ging zelfs aanzienlijk meer om dan gisteren- Toen de voorbeurs binnengekomen kooporders verwerkt waren, trad even een aarzeling in, die gepaard ging met een lichte afbrokkeling, waar door de aanvankelijk behaalde winsten meeren deels ten deele verloren gingen, maar in het tweede uur werd de opwaartsche beweging krachtig hervat, toen zich nieuwe koopluit openbaarde. In snel tempo werden toen te winsten tot a 1 dollar en in sommige ge vallen nog meer uitgebreid, waarbij de handel zeer levendig bleef. Zelfs de vliegtuigfondsen deelden in de algemeene verbetering, daar men de vertraging, die er is ontstaan in de buiten landsche opdrachten, onder de huidige omstan digheden toch niet als ernstig beschouwt en cr dus eigenlijk geen aanleiding was voor - het achterblijven dezer fondsen op gisteren. Een aanzienlijk aantal fondsen bereikte tij ens de eerste beursuren heden nieuwe hcogterecords voor dit jaar. De omzetten bedroegen in het eerste uur 560.000 shares en in het tweede uur 460.000 shares. Langen tijd bleef het koerspeil in de tweede beurshelft op het verhoogde niveau hangen, doch later in den middag veroorzaakten winst nemingen een lichten drukop het koerspeil, doch tot kort voor het slot waren de koersen niet veel terug geloopen. De handel onderging wel eenige vermindering (n.l. in het derde uur 240.000 shares en in het vierde uur 350.000 stuks), doch de vraag kon het aangeboden ma teriaal tamelijk goed absorbeeren, gestimuleerd door gunstige verwachtingen zoowel voor het bedrijfsleven als voor de beurs, het laatste op ce overweging, dat groote kapitalen wachten op een goede belegging. Tevens werkte de groote goudtoevloeiing de verwachting in de hand, dat nu spoedig de geallieerde orders voor oorlogs materiaal zullen loskomen. Bij het ingaan van het laatste uur was het koerspeil in meerdere of mindere mate boven het vorig slot, doch het aanbod nam toen wat grootere afmetingen aan, waardoor o.a. U. S. Steels een halven dol lar beneden gisteren terecht kwamen, waarbij geen rekening werd gehouden met de dividend betaling van 1. Voor Bethlehem Steel was toen de winst gereduceerd tot 'A punt. Tot het slot blepf het koerspeil langzaam afbrokkelen, waarbij de staalwaarden in onregelmatige hou ding de markt verlieten, terwijl het zelfde het geval was met sporen, kunstzijdewaarden en aandeelen in le vensmiddelen bedrijven. De ove rige rubrieken waren vast. De nadeelige ver schillen bleven bij de staalwaarden van kleine afmetingen, evenals de voordeelige verschillen. Luchtvaartwaarden zetten echter zoo goed als ononderbroken de stijging voort, waarbij voor de leidende fondsen winsten tot 1 5/8 dollar vie len op te teekenen. Bendix Aviat. bleven echter ten achter en waren fractioneel beter. Van de mijnen en koperwaarden waren het Smelting, die eerst laatbeurs een lichte reactie vertoon den en per saldo i yK punt winst boekten, ter- Koérsen voor stortingen op 5 April 1940 te gen verplichtingen, luidende in: Reichsmarken 75.60, lires 9.55. In de groote aula van het Bisschoppelijk Seminarie Beekvliet te St. Michiels Gestel is Donderdag het tweede economencongres van de Stichting Technische en Economische Voorlich tingsdienst voor katholieke instellingen gehou den. Na een openingswoord van den voorzitter, mr. H. A. J. Drost, hield mej. Dröge, hoofd van de keuken van het Academisch Ziekenhuis te Leiden, een voordracht over „Doelmatig huis houden". Als eerste punt behandelde spr. de kwestie van economisch inkoopen voor groote instellingen. De voorlichting bij inkoop is uiter aard van groot belang. Wat men zelf niet kan beoordeelen late men keuren. Dit voorkomt on doelmatig inkoopen. Even belangrijk mag ge noemd worden het magazijn. Doelmatig huishouden in een inrichting is zeer veelzijdig. Evenwel bestaat hiervoor nog geen opleiding in katholieken kring. Het zou een taak zijn voor den Voorlichtingsdienst voor Katholieken, om hiertoe te komen Mr. H. A. J. Drost sprak vervolgens over be lastingproblemen van katholieke instellingen. Hij begon met te constateeren, dat belastingen ner gens sympathiek zijn. Iedereen tracht van nature er aan te ontkomen. Belastingontduiking is uiteraard ongeoorloofd, wel geoorloofd is maatre gelen te nemen, dat men niet meer betaalt dan noodzakelijk is. Belastingproblemen zijn dus: problemen betreffende het feit of men al of niet moet betalen, problemen over hoeveel men moet betalen. Spr, behandelde dan vragen be treffende de inkomstenbelasting, de personeele belasting en de grondbelasting. Spr. ging uitvoerig in op kwesties betreffende de inkomstenbelasting, vooral wat aangaat reli gieuzen en groote instellingen. Aangaande personeele belasting merkte spr. op dat alleen belastingplichtig zijn zij, die een be lastbaar voorwerp gebruiken. Als men geen biljet ontvangt, is men verplicht het aan te vragen. Allen, die rechtspersoonlijkheid bezitten, zijn belastingplichtig. In de middagbijeenkomst sprak oud-minister prof. dr. ir. H. Gelissen, directeur van de Pro vinciale Limburgsche Electriciteits-Maatschappij, over „Economisch electnciteitsgebruik in katho lieke instellingen". Als men zich afvraagt, hoe men electriciteit het meest economisch kan toepassen, dan ligt er de kwestie, of men energie zelf moet opwekken, of wel zich moet aansluiten bij provinciaal' of gemeentelijk electriciteitsbedrijf. Beter, aldus spr,. kan men aansluiting zoeken bij een officieel bedrijf. Dan volgt vanzelf de vraag, hoe men de energie moet toepassen en de aard dezer toepassing. Spr. beschouwde ver volgens de electriciteit uit het oogpunt van ver lichting, motorische aandrijving en warmte. Hij besprak de tarieven, kostprijs en verkoops prijs. Naar spr.'s meening is het het meest aanbe velenswaardig voor groote instellingen, een vast bedrag en 'n kilowatuur'prijs te betalen. Daar bij moet de energie inderdaad doelmatig worden gebruikt, terwijl bepaalde toestellen, gedreven door electrische energie, moeten worden ge bruikt. Er wordt nog steeds, aldus spr., te weinig aan dacht besteed aan het verlichtingsprobleem, ook door de architecten. De adviseurs der electrici- teitsbedrijven zijn ter zake kundig. Voor de hoofdverwarming staat spr. op het standpunt, dat wij in ons land niet tot electri sche verwarming kunnen overgaan. Bijverwar ming met electriciteit is evenwel uitermate nuttig en derhalve zeer bruikbaar. Maakt men een' kostenvergelijking voor koken, dan zal deze steeds voordeelig voor kolenstoken uitkomen. Electrisch koken heeft evenwel ont zaglijke voordeelen, mits men de goede fornuizen gebruikt. Op den duur zullen niet twee energiebronnen, zooals electriciteit en gas, in onze woningen worden gebruikt. Er wordt in Nederland telken- jare meer electriciteit gebruikt, doch groei is nog in alle opzichten mogelijk. Spr. besloot met te zeggen, dat de Nederland sche electriciteitsvoorziening haar best zal doen, alle mogelijke gebieden tot zich te trek ken op de juiste wijze en onder de juiste om standigheden. Na de drie inleidingen bestond gelegenheid tot {iet stellen van vragen, waarvan ruim gebruik werd gemaakt. Ongeveer 200 katholieke instellingen waren op het congres vertegenwoordigd. wijl Kennecott 1 punt monteerden. Zooals ge zegd, waren spoorwegwaarden na een vaste stemming later verdeeld; Great Northern, South. Rails en Union Pacific wisten zich echter 1 a l'A dollar hooger te plaatsen. Van de chemi sche waarden hadden Allied Chemical nogal van verkoopen te lijden; de inzet was een hal ven dollar hocger, doch nadien sloeg de no teering een benedenwaartsche richting in en het slot was l'A punt lager. Du Pont echter liepen langzaam aan op en incasseerden 1 dol lar winst. Voorts waren nog Phillips Oil en Amer. Tel. Tel. resp. 1 punt en l'A punt beter. Rubbers, automobielwaarden, warenhuis fondsen, public-utilities, tabakken en aandee len in fabrieken van electrische apparaten ver toonden slechts kleine koersfluctuaties en be toonden zich goed prijshoudend. De omzetten bedroegen in totaal 1.990.000 shares. Laatst gedane koersen April 4 3 2 Allied Chemical American 'tan Co \m. Oar F.drv A n. Rollins Mille Am. Smelt ef. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B Am. Waterworks Anaconda Conner A iaon Toneke Baltimore Ohi Bethlehem Steei Canadian Pacific Case T reshing Chase Nationa. B. Ches. Ohio Chicago Rock 1st. Chrvslet Motor Cities Service Consol Gas N.Y Continental Oil 7 Dawesl. 5 'A Young Deleware Of Huds Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. Genera Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific idem oret. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North. Am. Av North. Amer. n.a Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Gamble Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Rep. steel Sears Roebuck' Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil ot N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S Stect Western Union Westingh. Elcctr. Wool worth Building - ex dividend ex coupon. nieuwe aar Heden gedaan en tuten t meden. 178 179 179 115 115 115 27 27 25} 15 15 14 i 52 50 50 174 173 172} 89 89 88 i tl i 10} 30-1 30 29 23 t 24 23 5 5 80 80} 77 6 5} 5} 68 68 67 35 34 34 41} 41. 40 i 89 89 86} 32~+ 32 32 23 23 22} 15 15} 15 12 11 19 1 18 17} 85 84} 8l} 188 f 187} 185 54 151 151 8 7} 7} 39} 39 38 55 i 55} 54 24 24 23 6 5} 9i 12} 11 11 57 58 57} 34 33 32} 4 4 37} 36} 35} i TT Tf is 54 54 53} 29 24 29 17} 18 17} 17} 17 16 25 23} 24 2* 22 22 217 217 216 2-1 23 22} 39 38 38} 6ö 68 68 42 42 41 7 7 i 7 22 22 20 87 87 86} 12 12 12 12 12 11 13} 13 12 18 17 16 i 7 7 43} 43 43 11 10 10 97 95 95 50 48} 48} 2} 2} 2 37~i 37 34} 61 62} 59} 24 25 23 114 113} 112} 41} 40} 40 NEW YORK, 4 April Slotkoersen April 4 3 2 Brussel 17.04 17.06 17.09 Rome 5.05 5.05. 5.05 Madrid 9.95 9.95 9.95 Bern 22.44 22.44 22.43 Oslo 22.72 22.73 22.73 A'dam 53.09 53.01 53.09 Londen 3.57 3.55 3.58 Parijs 2.02 2.01 2.03 Berlijn 40.20 40.20 40.20 NEW YORK, 4 April 4 April 3 April 4 April 3 April Rubber Standaard Dec. 18.19+18.32 Dec. t7.36t 17.55+ Juli 17.71+— 17.86 Jan. 17.32 17,:>1 Sept. 17.50 17.70 Mrt. 17,32 i7.51 Oct. 17.46 17.65 Katoen Nieuw contract J an. - - Mei 10.78-- 10.80 Juli 10.5510.51 - Koffie (Rio - Nieuw contract) Mei 4.2b- Juli 4.254.25. Sept. 4.24-4.25. Dec. 4 234.24. Mrt. 4.23. Oct. 9.86 9,87. Dec. 9.699.72.74 Mrt. 9.559.55- Mrt. Mei Juli Sept. Dec. Mrt. (Santos) 5.90- 6X0 6.09-- 6.20 6. 29 - 5.90- 6.00 6.09.— 6.20 6.30.- 1.98* Nov. 1,99* Dec. Jan. 2.00+ 1.98+ Mrt. 2.02+ 2.00+ Suiker Mei 1.82+ Juli l.88t 1.82+ Sept. 1.95+ 1.88+ Tin Loco 45.50 46.75 Termijn 45.37 1 46.75 90 dagen 45.25 46,75 CHICAGO, 4 April 4 April 3 April 4 April 3 April Tarwe Haver Mei 105+.} 104 ï-i Mei 40}-- 40+ Juli 104 i - 1 103 f - f «Jvüi 36 i 36 f Sept. c4 03 103 i Sept. 33 33 Maïs Rogge Mei 57 - 56 f Mei 65}— 65 Juli 58 58 Juli 66}-— 66} Sept. 58 J 58 Sept. 67 67 Reuzel Mei 5.77 5.70+ Sept. 6.20+ 6.12 Juli 6 00+ 5.92 Oct. 6.30+ 6.22 WINNIPEG, 4 April 4 April 3 April 4 April 3 April Tarwe Gerst Mei 89+88 J-- Mei 52 52+ Juli 90 90+Juli 50+- 50+ Oct. 92+-- 91}Oct. 49 48 f - Rogge Lijnzaad Mei 70}— 70} Mei 221- 219 Oct. 71 71} Juli 220 - 2P Juli 7f I 71 Oct. 212 208 t Haver Mei 38} 38+ Oct. 35+ 35 Juli 37 l De commissie, bedoeld bij artikel 2 der Bin nenvaartrampenwet, heeft onlangs een onder zoek ingesteld naar de oorzaak van de ramp op 11 December van het vorig jaar op den Amer, waarbij een werkbootje dcor een motor boot werd overvaren en vier inzittenden aer werkboot ten gevolge hiervan zijn verdronken Volgens het verslag der commissie ligt de oorzaak van deze aanvaring in de omstandig heid, dat op de roeiboot, in strijd met het duidelijke voorschrift van artikel 14 van het Binnenaanvaringsreglement, geen licht ge toond is. Een helder wit licht gevende lantaarn had géreeügehouden en tijdig getoond moeten worden, om aanvaring te voorkomen. De koers van de „Catharina Maria" was in strijd met artikel 35 van het Binnenaanva- rmgsregiement, maar in overeenstemming met de wijze, waarop bij eb ter plaatse naar goede zeemanschap wordt gevaren. De „Catharina Maria" mocht, daar zij door geenerlei sein gewaarschuwd werd, oordeeten. dat de vaarweg vrij was. Zij behoefde 68 ton groot geen uitkijk te hebben; haar bouw maakte dit niet noodig. Er mag aangenomen worden, dat, indien de werkboot een licht had getoond, dit aan boord van de „Catharina Ma ria" zou zijn gezien en dat daarnaar gema noeuvreerd zou zijn. Omtrent de werkboot moet helaas gezegd worden, dat menige boot van Raamsdonksvee.x of Werkendam of van waar ook den Biesbosch ingaat, zonder zich iets van de verplichtingen wat betreft het gereed hebben van een helder wit licht, ten einde dit indien noodig on middellijk te kunnen toonen, aan te trekken (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.30 uur tot 4.30 uur Kon. Olie 232 1/2—233 Anaconda 23 3/823 1/2 U. S. Steel 46 1/4—4T 1/2 Beth, steel 59 7/8—60 5/8 Rep. Steel 17 1/8—17 7/16 Wilson 4 1/4 Th. Railway 13 1111. Central 9 1/2 Interl. Rubbei 3 13/163 15/16 Van 4.30 uur tot 5.00 uur Gew. Marine 7 1/2 Kon. Olie 233232 3/4 Anaconda 23 9/1623 5/8 U. S. Steel 47 3/8—47 1/4 Beth. Steel 60 11/1660 3/8 Rep. Steel 17 3/817 1/2 Tidewater 8 3/4 Am. Car. <fc Foundry 20 5/820 3/4 Wilson 4 1/4 111. Central 9 5/8 's GRAY ENHAGE. Geslaagd voor het eerste gedeelte van diploma B de heeren: F. H. Meijer te Rotterdam; J. C. Boogaard te 's Gravenhage en D. J. Straatman te Rotterdam; voor het eerste gedeelte van diploma C: J. van Boven te Borssele, T. Suiker te Sliedrecht en G. J. de Jonge te Rotterdn- Het bedrag van de heffing en steunuitkeering op boter is, behoudens tusschentijdsche wijzi ging, voor de week van 4 tot 11 April vastge steld op 80 cent per k.g. (onveranderd). De commissienoteering voor' Nederlandsche boter is vastgesteld op 81 cent per K.G. (onver anderd). Opeeeeven door v. d. Graaf en. Co., N.V., A dam (afd. Handelsinformaties). Surséance van betaling: 1 April 1940 is aan P. Visser, fabrikant van ge neesmiddelen en pharmaceutische artikelen, Em- mer-Erfscheidenveen, Emmen, voorloopig surse ance van betaling verleend met benoeming van Mr A Jonker, te Emmen, tot bewindvoerder. Ver boor: 16 April 1940, 10</, uur, ter raadkamer der Arrondisse-ments-Rechtbank te Assen. Failliet verklaard: 3 April: G. J. J. M. Geerdink, wever, gedomici lieerd te Hengelo (O.), Dennenboschweg 209. R.c jhr. mr. Mollerus; Curator mr. H. J. F. ten Cate, Hengelo (O.). Cornells Johannes Hendrikus van der Ulgt, wonende te Soest, timmerman en aannemer, R.c. jhr, mr. D. Rutgers v. Rozenburg; Curator mr. F. C Terlingen, Soest. Jan van Leeuwen, veehouder, wonende te Woerden, aan het Kromwijk. R.c. mr. jhr. D. Rut gers van Rozenburg; Curator mr. K. F. van den Bosch, Woerden. jje n.V. Th. P. Baars, Aannemersbedrijf N.V.. gevestigd te Soest, en aldaar kantoor li oud end e aan den Buntlaan 20. R.c. mr. jhr. D. Rutgers ran Rozenburg; Curator mr. W. J. B. Versfeit, Amers- fafort. Johanna Margo van de Rotte, weduwe van G. T. van Vliet, wonende te Soest, aan de Ver lengde Talm'alaan 3a. R.c. jhr. mr. D. Rutgers van Rozenburg; Curator mr. H. E. Beunke, te Amersfoort. H. Groeneveld, wonende te Utrecht, aan de Laan van Nieuw Guinea no. 105, brood en ban ketbakker. R.c. jhr. mr. D. Rutgers van Rozen burg- Curator C. L. Eldering, Utrecht, De Christelijke Vereeniging „Buitenzorg gevestigd te Soest aan de Heideweg 52, kantoor- houdende te Zeist, aan de Krullelaan no. 25. R.c. jhr. mr. D. Rutgers Van Rozenburg; Curator mr. dr. M. Tydeman, Amersfoort. HG. Landaal, zonder beroep, wonende te Driebergen—Risenburg, Engweg 93. R.c. Jhr. mr. D. Rutgers van Rozenburg. Curator mr. J. de Graaf, Zeist. Mejuffrouw de Weduwe M. Klerks, Drunen, Achterömpad 111. R.c. mr. J. M. Huizinga; Cu rator mr. J. van Nes, Tiel. —r A. Uithoven, kapper, wonende te Hilversum 's-dravelandscheweg 7. R.c. mr. J. Sprey; Curator mr A. E. Koefoed, Koningsstraat 24a, Hilversum. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 2 April: J- M. Wassink, houder van een lasch- bedrijf, Haarlem. Gedeponeerde uitdeelingslijsten 26 Maart: J. F. H. van den Dries, koopman in manufacturen, Tilburg, Geëindigd door het ver bindend worden der uitdeelingslijst. Uitk. 9,663 pet. 28 Maart: N.V L.ederwareiifabriek „Lico Eind-, hoven Geëindigd door het verbindend worden der. eenige uitdeelingslijst. Uitk. nihil aan conc. crediteuren. 30 Maart: J. B. van Wees, handelaar ln naaima chines wonende te Tilburg, St. Annaplein 15 en a'daar' handelende onder de Firma van Eyck en van Wees ên van WeesWynen. Geëindigd door het verbindend worden der slotuitdeellngslijst. Uitk. 2,059 pCt. 2- April' Firma Gebrs. de Vries en Westerhof, sigarenfabriek P. A. v. d. Werff te Steenwijk en de vennooten: Wolter de Vries, Frans de Vries en Folkert Westerhof, allen te Steenwijk. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdee- linesliist. Uitk. nihil voor conc. crediteuren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2