Laatste Nieuws Werklooze boeren en tuinders Zoekt gij betrouwbaar I Personeel? Plaats dan een Omroeper'7 g voor 90.0C0 gezinnen De enquête Van den K.N.B.T.B. VRIJDAG .5 APRIL 1940 Steenen des aanstoots SCHEERZEEP EN PRIJS OPDRIJVING Haarlemsch geval voor de rechtbank HAARLEMS GEMENGD KOOR Zeer belangrijke Bach-uitvoering WIE HEEFT ER IETS VERLOREN? BEVERWIJK STICHTING VAN EEN NIEUWE R.K. SCHOOL Aanvrage bij den Raad ingediend 13.000 VOOR WERK VERRUIMING Te veel verloven A? Benoeming onderwijzend personeel Verschillende plantsoenen worden verbeterd TUINBOUW EN PLANTKUNDE VELSEN AUTOMATISCHE ALARM SIRENES WORDEN BEPROEFD Scholier weggeloopen IJMUIDEN Man over boord geslagen en verdronken De IJmuider vloot Verbetering reddingbooten Jubilarissen bij Van Gelder De politie marcheert IJzerexport verminderd Totaal 14.967 In totaal waren er dus in 1938 ongeveer Nijmegen is dankbaar Behoud van Vierdaagsche vreugdevol herdacht Partijen Vorstenlanden naar Nederland Nederlandsch-Duitsch betalingsverkeer KIND DOODGEREDEN HILLEGOM UeMcAe. LuM onthoudt die ook uw banden nietOnthoudt vóór alles, dat ook ban den door gebrek aanlucht overlijden! Controleert regelmatig de banden spanning, vooral thans, nu de banden- handel aan banden hgt is dat noodig I HiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiililliiiiiiiilllillllllllllillllllllllilillliiilllllllllllllUllllllllillllllllililllilliB NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT üniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ STAD In de Gierstraat is bij den hoek van de Doel- 6traat een café en over dat café woont een radio-technicus, koopman, enzoovoorts. Tusschen den biertapper en zijn buurman boterde het al sinds lang niet meer. De eerste zou eens gezegd hebben, aat z'n overbuur „zat te sterven op zijn fiets" en de tweede uitte zijn wraak werd er althans van verdacht, want hij vroeg aan den rechter, die bij een en ander te pas was geko men „hoe komt u d'r bij?" dooi drie klinkers door de spiegelruiten te gooien op een laten Decemberavond. Op een van de keien stond ge schreven: Scheiden breekt zuur op. Toen de caféhouder naar buiten rende, leunde verdachte onverschillig tegen de pui van zijn huis en er was verder niemand in de straat te zien. President: Waarom was je nog zoo iaat op? Verdachte: Ik behoef u toch zéker geen tekst en uitleg te geven van den tijd, dat ik naar bed ga. Ik weet nergens van en zag ineens den café houder en een paar mannen aie aan 't zuipen waren naar mij toekomen. President: ïioe wist u dat er gezopen werd. U was er toch niet bij? Verdachte: Neen, ze zaten daar d'r huisgezin te verrijken, is 't nou goed! Een zo-jange schiiaer had direct de conclusie getrosken, dat de overbuur de uitdeeiing der keien had gehouden en hij hield dit voor de rechtoanK vol. Dit was aanleiding voor verdachte om opnieuw origineel uit ueia noek te komen, want nij zei: Deze getuige heelt altijd wat tegen m\j. Wat heo ik aan zoo n leeuwenverslinder?! President: Ik aacht, aat getuige scliuaer was! De Uiiicier van justitie achtte verdachte, ge zien ook zijn houamg tijdens de zitting, heel goed in staat om met klinkers zijn woede te uiten, itr was onmiddellijk na het gebeurde nie mand in de straat, benalve verdachte. Spr. eiscnte een gevangenisstraf van 3 weken. De verdediger, mr. Pot, meende, dat geen en kele grond voor een veroordeeling aanwezig is. Het is best mogelijk, dat de steenengooier Jiarei ia weggeloopen. Uitspraak 18 April. Voor de Haarlemsche Rechtbank stond giste renmiddag een 51-jarige zeepfabrikant uit Heemstede terecht, verdacht van overtreding der prijsopdrjjvings- en hamsterwet. Verdachte leverde al jaren zeep aan een kap per te Haarlemmerliede en berekende op 16 Aug. 1939 een bedrag van f 4.50 voor de vijf kilo. Een maand later, toen de oorlog dus was uitgebro ken, bestelde de kapper buiten de gebruikelijke hoeveelheid enkele vaatjes zachte zeep, zeep poeder etc. De fabrikant, die het razend druk had, omdat iedereen zich dekken wilde, stuurde zijn 18- jarigen zoon naar Haarlemmerliede, liet hem zeggen, dat er zoo goed als niets te leveren was. maar dat hij 5 K.G. rose scheerzeep had mee gebracht, die echter f 9.25 de 5 K.G. moesten kosten. De prijs was verhoogd door 't oploopen van den loonprijs en ook was de kwaliteit beter De kapper meende dat hij slachtoffer van prijsopdrijving werd en waarschuwde de politie, die de zeep in beslag nam. De rechter-commissaris der Haarlemsche Rechtbank achtte het raadzaam een deskundige in deze zaak te raadplegen en deze legde dan ook gisterenmiddag een verklaring af. Het was de 57-jarige technische directeur van de firma J. C. Boldoot, die zoowel de oude als de nieuwe zeep onderzocht en daarbij tot de conclusie kwam na de oorlogsfactoren verdisconteerd te hebben dat de 5 K.G. rose zeep slechts weinig van de andere verschilde en had mogen kosten f 7. Hieruit concludeerde de president van de rechtbank op zijn beurt, dat er dus f 2.25 teveel gevraagd was. Verdachte merkte op, dat hij een heel andere zaak heeft en veel onkosten moet maken door reizen etc. Hij stuurde zijn zoon met het pakket per bus en moest hem, juist in dien zeer druk ken tijd, eenige uren missen, wat toch ook in de calculatie verrekend moest worden. President: Waarom hebt u het pakje niet per bode verzonden? Verdachte: Juist omdat de kapper een goede klant was en ik het onprettig vond, dat ik hem teleur moest stellen en méér moest vragen. De Officier van Justitie achtte het wettig en overtuigend bewijs aanwezig nu de deskundige verklaarde, dat het hier een zoo goed als dezelfde soort zeep betrof. Er is een onredelijke prijs ge vraagd, die den perken van het normaal zaken doen te buiten gaat. Hij heeft gebruik gemaakt van de stemming die in de eerste oorlogsmaan den bij de klanten heerschte en zijn zax willen spekken. Spr. eischte een geldboete van f 75 Verdachte merkte op, dat b.v Colgate-zeep ook van hetzelfde soort is en dat daar een hoogeren prijs voor betaald moet worden. De verdediger, mr. Junge, vroeg vrijspraak op juridische en practische gronden. Uitspraak 18 April. Door Haarlems Gemengd Koor, dirigent de heer Jan Booda, zal op Maandag 15 April m de Gemeentelijke Concertzaal een uitvoering gegeven worden van het Magnificat van J. S. Bach, voor koor. soli, orkest, cembalo en orgel. Dit zal voor Haarlem een evenement wor den. daar dit werk een der allerschoonste van Bach is. Aan de uitvoering zijn echter groote moeilijkheden verbonden. De héér Booda echter, bekend om zijn groote voorliefde voor de kunst van Bach, heeft met groote toewijding en inspanning de studie ter hand genomen en gedurende vele maanden, vele malen per week, met het koor op dit werk gestudeerd. Om ook tot een goed geheel te komen zijn reeds verscheidene repetities gehouden met koor en orkest. Men mag alleen maar hopen, dat vele mu- ziekvrienden zullen komen, om dit wondervolle werk te hooren. Inlichtingen aan het bureau van politie. Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Autoped: Lantinga, Bataviastraat 4; arm band: De Bruin, Reitzstraat 22; kerkboekje: Brantjes, Ipenrodestraat 16; bril in étui: Spee, Kruistochtstraat 4; étui met vulpen en -pot lood: Molenkamp, Teylerstraat 43a rood; ge wicht: Ruurda, Eemstraat 21; geldstuk: Meul- man, Spijkermanslaan 15; damesarmbandhor loge: Kremer, II-I-12 R.I. Ie legerkorps, Veld post I, St. Catharinaschool; herdershond: Asyl Ridderstraat 11; herdershond: Asyl, Ridder straat 11; herdershond: Asyl, Ridderstraat 11; foxterrier: Asyl, Ridderstraat 11; keeshond; Asyl, Ridderstraat 11; heerenoverjas: bureau van politie, Smedestraat; kettinkje: Velu, Groo te Houtstraat 96: 4 katten: Asyl, Ridderstraat 11; kettinkje: Groot, Fabriciusstraat 4; por- temonnaie m.i.: Hoefsmit, Adr. Loosjesstraat 27; heerenportemonnaie m.i.: Gans, Parkstraat 18; schort: Vreenegoor, Hunzestraat 10; vul pen: Altena Oosterduinweg 265, Aerdenhout; vulpotlood: Diekman, Wouwermanstraat 74. »r-CllöUIie- ijke soepelheid maakt het niet geraden, in de wet ten deze limitatief bepalingen op te ne men. De minister is van oordeel, dat goed koop- mansgebruik in het algemeen medebrengt, da! 1 bij het opmaken van de balans een eenmaal aanvaard stelsel blijft toegepast. Hij acht het 'niet noodig, dit in een wettelijk voorschrift neer te leggen. Nopen bijzondere omstandigheden hiervan af te wijken, dan zal ook Zooals wij reeds gemeld hebben heeft de voortdurende toeneming van het aantal leer lingen bij het Katholiek bijzonder onderwijs de noodzakelijkheid geschapen om een nieuwe school te stichten en wel in de omgeving,%waar de bebouwing zich in sterke mate uitbreidt, in casu de omgeving van de Populierenlaan. Het kerkbestuur der parochie van O. L. Vr. van Goeden Raad hesft thans tot den ge meenteraad het verzoek gericht de benoo- digde gelden beschikbaar te stellen voor de stichting van een bijzondere school. In de hedenavond te houden raadsvergade ring zullen B. en W. voorstellen het verzoek in handen van het college te stellen om advies. zicht zijn belast (de commissie) moeten, ter wille van hun objectiviteit, geen deel hebber, aan het beheer (berustende bij B. en W. en de directrice en, voor zooveel de benoeming van het personeel aangaat bij den gemeente raad). De commissie moet onbevooroordeeld op de resultaten van het onderwijs kunnen toe zien. Heeft zij aan een benoeming medege werkt, dan bestaat het gevaar, dat zij daartoe niet in staat is. Principieel is het daarom, naar de meening van B. en W. onjuist, aan den wensch der com missie tegemoet te komen. B. en W. stellen den raad voor de commissie in dezen zin in te lichten en de overige pun ten, in het verslag aangeroerd, ter afdoening naar het college te verwijzen. Bij den gemeenteraad is een adres ingeko men van de nationale commissie t'gen het al coholisme, houdende verzoek aan de Kroon voor te stellen het maximum aantal der verloven A te verlagen. B. en W. stellen den raad voor het adres in hun handen te stellen om advies. Onder de ingekomen stukken van de he denavond te houden raadsvergadering bevindt zich het verslag van de Commissie van Toe zicht op de gemeentelijke Huishoud- en In dustrieschool over 1939. In dit verslag geeft de commissie den wensch te kennen, bij de be noeming van personeel te worden gehoord. Naar aanleiding hiervan merken B. en W. op, dat de commissie blijkbaar niet voldoende onderscheidt tusschen beheer en toezicht. Zij aldus B. en W. die met het toe- Zooals bekend is. streeft de minister van So ciale Zaken er naar, dat zooveel mogelijk uit breiding wordt gegeven aan de mogelijkheid om werkloozen arbeiders werk te verschaffen door plaatsing bij werkobjecten. Het spreekt van zelf, dat daarbij de voorkeur moet worden gegeven aan gemeentelijke objecten, hoewel bij gebreke daarvan gaarne gebruik is gemaakt van de mo gelijkheid om arbeiders bij centrale objecten te plaatsen. B. en W. hebben de voorbereiding van eenige objecten binnen de gemeente ter hand genomen; op een daarvan: het verbe teren van verschillende plantsoenen, o.a. aan de Breestraat, de Halve Maan, den Ronden Boogaard, het C. H. Moensplein en het gras veld bij het gebouw van den dienst voor Sociale Zaken hebben B. en W. de ministe- rieele goedkeuring verkregen. De kosten van dit werk worden door de Ne- derlandsche Heide Maatschappij begroot op 9000 loonen en 4050 andere kosten, waarbij gevoegd moet worden een bedrag van 650 voor algemeene onkosten van het bedrijf Openbare Werken. Door Ged. Staten is toezegging gedaan voor een provinciale bijdrage van een derde deel der z.g. bijkomende kosten van dit werk, tot een maximum van 1566.50. Ten laste van den gewonen dienst zal moeten worden gebracht het voor loonen begroote be drag van 9000, terwijl de overige kosten ten laste van den kap'taaldienst behooren te worden gebracht. Het niet door de provinciale bijdrage gedekte deel daarvan moet in 5 jaar ten laste van den gewonen dienst komen. B. en W. stellen den raad voor hen te mach tigen tot uitvoering dei- werkzaamheden over te gaan en de benoodigde gelden beschikbaar te stellen. Colk nog vele jaren in gezondheid in Zijn bedrijf moge doorbrengen. Nadat enkele huishoudelijke aangelegenheden waren afgehandeld, o.m. het verleenen van een' bijdrage voor de reclame voor den Moeder dag, hield de heer v. d. Colk een causerie over het snoeien van struiken en heesters. De heer v. d. Colk had eenige exemplaren meegebracht, zoodat hij het deskundig snoeier, in de praktijk kon demonstresren. De metho de van snoeien is verschillend, al naar den aard van het materiaal en dit brengt mede, dat de hovenier een zeer uitgebreide kennis van struiken en heesters moet hebben. Spr. vond hierbij aanleiding om op een eigenaar dige moeilijkheid te wijzen. Het komt n.l. meer malen voor, dat de principalen uit zuinig heidsoverwegingen of om andere redenen hun tuinman nopen te snoeien op een manier, welke voor de plaats niet de juiste is. Ook wordt den tuinman wel verweten, dat hij „teveel" heeft gesnoeid, terwijl deze als vakman, weet, dat flink ingrijpen in sommige gevallen de beste resultaten oplevert. De interessante causerie werd door een le vendige gedachtenwisseling gevolgd, waarbij de heer v. d. Colk toszegde, over eenigen tijd een causerie te houden, die speciaal gewijd zal zijr. aan klimplanten. Gisteravond hield de plaatselijke afdeeling van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde een ledenvergadering in het veilingge bouw 't Centrum. De voorzitter, de heer C. Brosze richtte een bijzonder woord van welkom tot het lid van het hoofdbestuur, den heer Pytman Cramer en tot de afgevaardigden van de L. T.-beweging. Vervolgens herinnerde de voorzitter aan het 65-jarig bestaan, onlangs, van het bedrijf van den secretaris-penningmeester, den he$r H. C. v. d. Colk. Het bestuur heeft op den dag van het jubileum namens de afdeeling gelukwen- schen aangeboden, die vergezeld gingen van een fraaie bloemenmand. De voorzitter sprak nog eens den wensch uit, dat de heer v. d. Reeds enkele malen heeft de burgerij de alarmsirenes van de luchtbescherming kunnen hooren. Telkenmale werd het alarmsignaal op het gehoor overgenomen door de personen, die daarvoor bij de onderscheiden sirenes geplaatst waren. Zij stelden dan de sirenes in werking door middel van handkracht. Dit was een zeer primitieve toestand, daar in geval van oorlog noodgedwongen bij elke si rene 24 uur zou moeten worden gepost. De P. T. T. heeft thans de sirenes geautoma tiseerd, zcodat het mogelijk zal zijn vanuit een centraal punt, in casu vanuit de hoofd post, alle sirenes tegelijkertijd in werking te stellen. Het behoeft geen betoog, dat dit vele vcordeelen biedt. Bovendien is de automatiseering dusdanig ge maakt, dat het mogelijk is vanuit de hoofdpost alleen een bepaald deel van de gemeente te alarmeeren. Ook dit kan van belang zijn met het oog op de uitgestrektheid van de gemeente en de lig ging der vakken en wijken ten opzichte van vermoedelijke oorlogsdoelen. Deze automatiseering wordt Zaterdag 6Apri' om 9 uur v.m. geprobeerd. Ze behoeft geen ver ontrusting te wekken. Maandagavond werd aan de politie kennis ge geven, dat de minderjarige R., wonende te f-Jmuiden, des morgens van school was wegge loopen en niet in de ouderlijke woning was teruggekeerd. Dinsdagmorgen werd de jongen door de Amsterdamsche politie in een spoor wagen aangetroffen, waarna hij op transport naar IJmuiden gesteld werd en aan zijn moe der teruggegeven. deeling separatie van de Cellulosefabriek viert dit jubileum op 6 April as. De heer H. Schuller, geboren 25 Maart 1875 te Zevenbergen en werkzaam in de afdeeling buitenploeg, herdenkt dezen dag op 15 April a.s., evenals de heer P. Baas, die op 18 Maart 1888 te Spanbroek werd geboren en sedert vele jaren verbonden is aan de afdeeling expeditie van de papierfabriek. Ten slotte zal de heer B. Wester van de af deeling Malerij der papierfabriek en geboren 25 Juli 1881 te Beverwijk, op 30 April a.s. de jubilea in deze maand sluiten. De schipper van den stoomtrawler Caroline IJM. 26 die Woensdagmiddag naar zee ver trokken is heeft medegedeeld, dat de 46-jarige matroos Scholder, wonende te Katwijk aan Zee, des namiddags tusschen vijf en zes uur ver mist werd. Hij is naar voren gegaan om een kop thee te drinken maar men heeft hem niet teruggezien, zoodat hij op een onverklaarbare wijze over boord moet zijn geslagen en ver dronken is. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De vloot van stoomtrawlers te IJmuiden is in het eerste kwartaal van dit jaar met drie schepen verminderd, namelijk met de „Pet ten", op de Noordzee lek gestooten en gezon ken, de „Protinus", in den grond geschoten en de „Holland" IV welke naar het binnenland werd verkocht voor sloop. De IJmuider vloot telt nu 83 stoomtrawlers, 4 motorloggers, en 5 motorkotters of tezamen 92 schepen. Naar wij vernemen heeft men de reddingboo ten van de stoomtreilers Caroline IJM. 26 en de Haarlem IJM. 9, van de VEM, van een zeil voorzien, hetgien ongetwijfeld als een be langrijke verbetering mag worden beschouwd Deze maand zullen niet minder dan vier ar beiders, werkzaam bij de papierfabriek van v. Gelder Zonen een dertig-jarig dienstjubileum vieren. De heer G. v. Leeuwen, geboren 28 Septem ber 1880 te Leimuiden en werkzaam in de af- Reeds eenige weken is een aantal agenten van ons politiecorps duchtig in training voor een op Zaterdag 2 dezer te Blcemendaal te houden 30 K.M. wandelmarsch. Een twintigtal agenten onder leiding van in specteur Ritman zal aldaar den in 1938 op zoo fraaie wijze verworven zilveren wisselbeker verdedigen. Een drietal trommelslagers zal aan de groep een bijzonder cachet gr ven. Het wil ons voorkomen, dat hun tegenstanders het zwaar te verantwoorden zullen krijgen. Wij wenschen onzen politiemannen veel succes toe, opdat de wisselbeker weder een jaar in hun bezit blijve. i o 1 Van uit de zeehaven van het Hoogovenbe- drijf werden in de vorige maand slechts viei ladingen piekijzer verscheept tegen 21 ladin gen in diezelfde maand van het vorig jaar. Ov-sr de eerste drie maanden van dit jaar bedroeg dat aantal 10 ladingen of 35 minder dan over de overeenkomstige periode van 1939. Het gebrek aan grond voor de boeren is een maatschappelijk verschijnsel van het allergrootste belang, dat een nadere beschouwing overwaard is. Wij kunnen die geven aan de hand van de enquête, welke de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond in 1938 heeft gehouden om vast te stellen, hoeveel jonge boeren en tuinders, die bereid waren om een bedrijf over te nemen of te vestigen, daartoe geen gelegenheid konden vinden. Deze enquête is van zeer groot nut ge weest, want wel was de omvang van de werkloosheid onder de loonarbeiders op het platteland bekend, maar van de werk loosheid onder de zelfstandige boeren en tuinders was men niet goed op de hoogte Men wist wel, dat zij voorkwam, en aan de hand van de cijfers omtrent de bevol kingstoename en die van den cultuurgrond kon men wel eenige concluhies trekken, maar de verhoudingen waren nog nooit onderzocht. In 1936 had de L.L.T.B. (Lim- burgsche Land- en Tuinbouwbond) reeds een poging ondernomen om de juiste cijfers te verzamelen, maar deze enquête betrof alleen den toestand in Limburg en daarenboven werden de vragenlijsten on volledig beantwoord, daar slechts de helft van de afdeelingen van dezen bond het vragenformulier ingevuld terugzond. De K.N.B.T.B. zond nu in 1938 aan alle plaatselijke afdeelingen een vragenlijst waarvan de voornaamste vragen deze waren: Hoeveel jonge boeren zijn er in uw afdeeling, die een gezin zouden willer. stichten, maar hiertoe geen gelegenheid hebben, omdat zij geen eigen bedrijf kun nen vinden? Hoeveel van deze jonge boe ren zouden voldoende kapitaal voor een eigen bedrijf hébben? In de toelichting bij deze vragen werd gezegd, dat alleen jonge boeren opgegeven moeten worden, die ouder zijn dan 21 jaar, doch niet alleen ledên of zoons van leden van den Bond, maar ook niet-leden. Dezelfde vragen met dezelfde bemerkingen werden gesteld ten aanzien van de tuinders. De uitkomsten dezer enquête werden nog gecontroleerd, in zooverre men antwoorden, welke bijzon der hooge of lage cijfers bevatten, ter veri- fleering voorlegde aan autoriteiten uit de plaats van herkomst. Er werd echter geen enkel cijfer verhoogd en wanneer het ant woord geen cijfer bevatte, maar alleen de mededeeling, „dat er nogal wat waren", werd bij de telling het cijfer nul aangeno men. Er werd aldus bijzonder gewaakt tegen overdrijving, zoodat de uitkomsten der enquête geacht mogen worden, aan den lagen kant te zijn. Helaas hebben slechts 62 pCt. der afdee lingen, vertegenwoordigende 73 pCt. dei leden, de moeite genomen mede te werken aan de enquête. Al is dit tekort aan belang stelling ernstig te betreuren, de waarde van de enquête wordt er niet door aange tast. Van de 816 afdeelingen van den K. N. B. T. B. hebben 507 afdeelingen, omvattende 53.767 van de 73.944 leden, de vragen be antwoord. Het resultaat van de enquête is saam- gevat in de volgende cijfers, die wij ontleenen aan het jaarverslag over 1938 van den K.N.B.T.B. Gebied der organisatie N. C. B. Tilburg L. L. T. B. Roermond A. B. T. B. Arnhem L. T. B. Haarlem Totaal werklooze waarvan met boeren en voldoende tuinders 4.805 1.593 2.489 1.703 10.590 kapitaal 1.487 483 590 462 3.022 De 507 medewerkende afdeelingen ver tegenwoordigden, zooals reeds gezegd, on geveer 73 pCt. der leden. Neemt men nu aan, dat het gemiddelde van het aantal werklooze jonge boeren en tuinders in de afdeelingen, die niet geantwoord hebben even groot is ais in de afdeelingen, die we' een antwoord inzonden, dan kan men komen tot een in groote lijnen verantwoor de schatting van het totaal aantal katho lieke jonge boeren en tuinders, dat geen vestigingsmogelijkheid heeft. De omreke ning geeft voor de verschillende geweste lijke organisaties de volgende cijfers: N. C. B. L. L. T. B. A. B. T. B. L. T. B. 5.813 2.568 3.917 2.669 15.000 katholieke jonge boeren en tuinders, die geen nieuw bedrijf konden vestigen of een bestaand bedrijf overnemen. Ten aan zien van het getal der werkloozen, die over voldoende kapitaal beschikken, is een om rekening niet goed mogelijk. Men moest bij de vaststelling van dit punt afgaan op het oordeel der plaatselijke bestuursleden, ten deze werd in het formulier der enquête aangedrongen op voorzichtige schatting Bij de beoordeeling van de waarde van het cijfer mag men in aanmerking nemen, dal de dorpsgenooten elkander meestal door en door kennen. Men weet ai vlug, wie een goed en vak kundig boer is en welke zijn bedrijfs resultaten zijn. Daarbij zijn de bestuurs leden van de plaatselijke boerenbonden ook de vertrouwenslieden van de leden, zoodat het bestuur over het algemeen wel kan schatten, hoeveel van de werklooze jonge lui over voldoende kapitaal kan beschik ken om een nieuw bedrijf te beginnen. Maar de enquête was in deze geheel afhan kelijk van de plaatselijke bestuursleden en men kan dus voor de afdeelingen, die geen antwoord inzonden, moeilijk een schatting gaan maken. Doch ook wanneer men het getal 3.022 vasthoudt en van een evenredige omreke ning afziet, staat men voor het feit, dat een vijfde gedeelte van de 15.000 katholieke jonge boeren en tuinders onmiddellijk een bedrijf zou kunnen beginnen, als er maar cultuurgrond aanwezig was. Volledigheidshalve zij hier nog vermeld, dat blijkens de enquête het aantal boe ren zonder bedrijf 8.982 bedroeg, waarvan 2.625 met voldoende kapitaal; voor de tuinders zijn deze cijfers 1.698 en 397. Hieruit zou dus kunnen blijken, dat de financieele mogelijkheden bij de boeren gunstiger zijn dan bij de tuinders, hetgeen echter voor het algemeene aspect van den toestand weinig verschil maakt. Het was niet mogelijk, op grond van de enquête een berekening te maken van het aantal werklooze jonge boe ren en tuinders in bepaalde belangrijke landbouwgebieden, omdat niet voldoende afdeelingen uit deze gebieden een ant woord hadden ingezonden. Zulk een bere kening zou bijzondere waarde hebben ge had, omdat zij wellicht ook eenige conclu sies had kunnen leveren nopens den in vloed van den aard van het bedrijf op de mogelijkheid tot het stichten van nieuwe boerderijen. Wel heeft men een opstelling van de cijfers per provincie kunnen maken, en hoewel hieruit geen definitieve conclusies zijn ,te trekken, onidat de enquête alleen onder de katholieken is gehouden, wier aantal van provincie tot provincie sterk uiteenloopt, zijn deze cijfers toch sprekens genoeg om ze hier weer te geven: Provincie totaal aantal aantal leden aantal leden der medew. werklooze afdeelingen boeren en tuinders Groningen 158 62 37 Friesland 609 449 133 Drenthe 360 302 145 Overijsel 4.657 2.710 830 Gelderland 8.638 4.651 1.150 Utrecht 1.213 709 370 Z. Holland 3.018 2.245- 895 N. Holland 5.205 2.971 876 Zeeland 1.166 865 305 N. Brabant 32.761 28.779 4.256 Limburg 16.159 10.024 1.593 Totaal 73.944 53.767 10.590 In Zuid- en Noord-Holland zijn van 895 en 876 werkloozen resp. 540 en 395 alleen tuinders. Uit dit overzicht naar de provincie blijkt, dat Brabant de meeste werkloozen telt. Het is geen gewaagde conclusie als men de oorzaak hiervan zoekt in de omstandig heid, dat in Brabant het geboortecijfer grooter is dan in de andere provincies. Kan men op grond van deze cijfers, die alleen voor de katholiek-georganiseerde boeren en tuinders gelden, nu ook het totaal aantal werklooze jonge boeren en tuinders schatten? Bij zulk een schat ting moet men dan rekening houden met verschillende omstandigheden en men mag de verhouding der gods dienstige gezindten in Nederland niet zon der meer nemen als basis voor de bereke ning. Terwijl het percentage katholieken in de bevolking van het Rijk 36 bedraagt, is dat vooi het platteland 42, terwijl voorts de katholieken doorgaans grootere gezin nen hebben. Het is duidelijk, dat juist kin deren uit een grooter gezin de moeilijkheid cm een eigen bedrijf te krijgen het meest zullen ondervinden. Rekening houdende met deze om standigheden en voorzichtig schattende, zal men het aantal jonge boeren en tuin ders in Nederland, dat geen mogelijkheid heeft tot ondernemen van een bestaand oi tot het stichten van een nieuw bedrijf, o.i. wel op 35.000 mogen stellen. Vijf en dertig duizend jonge boeren en tuinders zitten dus werkloos te wachten op een bedrijf. Velen van hen hebben geen enkel perspectief voor de toekomst. Het moreel der jonge menschen op de dorpen ondergaat door dit ontbreken van elk uit zicht een grondige verwoesting. Het is een onherstelbaar verlies voor de geestelijke en lichamelijke kracht van de geheele bevol king. Daarom is deze aangelegenheid er eene, die het gansche volk aangaat. Als slot van de welgeslaagde Spoorwegfeesten te Nijmegen werd Donderdagavond op initiatief van het Nijmeegsche Wandelverbond een geest driftige demonstratie gehouden ter viering van het feit, dat de dertigste Vierdaagsche dit jaar in Nijmegen officieel doorgaat. Alle Nijmeeg sche wandelclubs hadden zich met vier muziek corpsen in een lichtfeeststoet verzameld en trokken onder daverende muziek langs het huis van den burgemeester, den heer J. A. H. Stein- weg, die de leiders begroette. Vervolgens toog de stoet langs de singels naar het Keizer Ka- relplein, waar op het bordes van „Germania" een huldiging volgde van de burger-commissie en van de commissie van actie tot behoud van de Vierdaagsche. De heer J. Kramer, comman dant van het mobiele vendel van de Burger wacht, vertolkte hier de vreugde der Nijmege- naren over het behoud der Vierdaagsche en over de ondervonden medewerking van den heer Breunese en den N. B. v. L. O. Spr. hul digde de heeren N. Payens, J. van Groeningen, G. P. Wijers en den heer Wayenburg, die bij ontstentenis was vervangen door mr. Haring, secretaris van de burgerij-commissie. Hij dank te allen, die de actie hadden ingezet, om de Vierdaagsche voor Nijmegen te behouden in den geest van den N. B.v.L. O. Van de zijde der burgerij-commissie en van de commissie van actie merkten verschillende sprekers op, dat Nij megen zich verheugde over het besluit, dat de Vierdaagsche officieel weer kon doorgaan. Nij megen heeft zich sedert 1918 opgesteld achter den N.B.v.L.O. en majoor Breunese en zegt voor de toekomst ook alle mogelijke medewer king toe, om de Vierdaagsche, de dertigste in rij, nog succesvoller te doen slagen dan in het verleden. De N. B.-v.L.O. kan rekenen op de volle daadwerkelijke sympathie van heel de Nij meegsche burgerij. De muziek speelde het „Wilhelmus" en den N. B. v.L. O.-marsch en trok vervolgens in feestjubel door de stad. Wij vernemen nog, dat de heeren Van Wayen burg en Van Westrenen Donderdag in Den Haag een bespreking gevoerd hebben, als officieele gedelegeerden, over de huisvesting der deelne mers in Nijmegen. Vermoedelijk komn dit jaar twee kazernes beschikbaar en zullen ook de manschappen der Koloniale Reserve op de Viei- daagsche uitkomen. Naar wij vernemen zullen de inschrijvingen oj het Amerikaansche gedeelte der verschillende partijen Vorstenlanden niet op Java plaats vinden. Alle partijen zullen naar Nederland worden verscheept. Op 3 April 1940 heeft te 's-Gravenhage de uitwisseling plaats gehad van de akten van be krachtiging van de op 21 December 1939 te Ber lijn tusschen Nederland en Duitschland geslo ten tweede overeenkomst nopens het verdrag over het Nederlandsch-Duitsche betalingsver keer van 18 December 1937. Overeenkomstig het bepaalde in artikel 3 zal de overeenkomst op 18 April 1940 voor Neder land, Ned.-Indië, Suriname en Curagao in wer king treden. De overeenkomst is krachtens op 21 Decem ber 1939 te Berlijn gewisselde nóta's van 1 Ja nuari 1940 af voorloopig toegepast. Te Gulpen is het achtjarig zoontje van de familie L. door een vrachtauto aangereden en gedood. R. K. Schaakclub „Hillegom". De uitslagen van de competitie-wedstrijden zijn: G. MooyekindS. Lieverse 10 P. v. d. MeyF. Nyssen 10 S. LieverseJ. J. Balm 01 E. Th. La FeberF. Nyssen 01 De stand van den ladderwedstrijd is: M. v. d. Pol 5; L. Koeken 4; E. Th. La Fe ber 4; J. Langeveld 2<4; R. J. J. Heirman 2; P. v. d. Mey 2; G. Kroon 114', S. Lieverse 1. Distributie. De distributie van goedkoope levensmiddelen ten behoeve van werkloozen en armlastigen is voor het tijdvak van 7 t/m. 20 April '40 geregeld als volgt: Onvermengde margarine, bak- en braadvet, tomatensoep in blik bij M. J. Brouwer, Weere- steinstraat; varkensvleesch, gemengd rund-var- kensvleesch, gemengd rund-varkensgehakt bij W. Husemeijer, Hoofdstraat. N. B. Gemengd rund-varkensvleesch en ge hakt in blik zijn nog in zeer beperkte hoeveel heden verkrijgbaar, zoolang de voorraad strekt. Wanneer deze voorraden uitverkocht zijn is alleen nog maar varkensvleesch in blik ver krijgbaar. De Rijksvoorraden van gemengd rund-varkensvleesch en gehakt in blik zijn ge heel uitgeput. 111 -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4