Wetenschap, cultuur en techniek bereiden daar aan millioenen beschaving en levenspoëzie Haarlem, 5 April VRIJDAG 5 APRIL 1940 Het Trïniteits-Lyceum Een avond van ontspanning AGENDA Bioscopen Stadsschouwburg De nieuwe in bedrijf Spaarnestad Julia de Gruyter Op haar zilveren tooneeljubileum Een motie Ilse Meudtner NED. REISVEREENIGING VOOR KATHOLIEKEN Een geslaagde feestavond „HET STADHUIS VOORHEEN EN THANS" Met het geld van den baas er van door 6 April Bioscopen Apotheekdiensten J. P. A. BOOGAART GEDECOREERD Een bronzen eerepenning voor menschlievend hulpbetoon Belangrijke veiling BURGERLIJKE STAND Haarlemsche Amateur-Fotografen- Vereeniging Eén van de vier diepdruk-rotatiepersen, met tal van eigen vindingen en een capaciteit van 15.000 bladen van 32 pagina's in 4 kleuren per uur De wonderen ran „De Snaarnestad" Tijdens een urenlange rondwandeling door de Brootsche, massale en ontzagwekkende fabrieks- ®n kantoorgebouwen der N.V. Drukkerij „De Spaarnestad" aan de Nassaulaan te Haarlem een rondwandeling, die nog veel te kort duurde dan dat wij ook maar een voorloopig beklijven- den indruk van het machtige geheel vermochten te krijgen hebben wij de graphische wonderen van den allernieuwsten tijd gewrocht zien wor den, de wonderen van wetenschap, cultuur en techniek, welke millioenen en millioenen in den lande dag na dag, ja, uur na uur het leven ver- lijnen en vermooien. Ontzagwekkend is dit bedrijf, temeer nu over al tot in deelen en onderdcelen toe, de inge houden ka-acht wordt aangevoeld, de ingetoomde en in sti-akke banen geleide energie, waarbij ieder ijdel vertoon uit natuurlijken drang naar oprechte zakelijkheid is vermeden. Hier heerscht een gemeenschapssfeer, die niet te definieeren is, maar waarin honderden en honderden hoofd- en hand-arbeiders zich geluk kig voelen, omdat zij weten, niet alleen een Broste, maar ook een veler leven verblijdende zaak te dienen; alles geschiedt hier in grooten ®n voornamen stijl en toch zoo eenvoudig, kis 't niet zoo paradoxaal klonk, zouden wij Welhaast durven schrijven: zoo bescheiden! Maargenoeg gephilosopheerd Na onzen phantastischen tocht door dit gra phiseh wonderland is het taak, onzen lezers en lezeressen daarvan te vertellen; daartoe toch Werd deze rondwandeling ondernomen; uit de Sroote belangstelling, welke gebleken was bij de i'eceptie van de Directie der N.V. „De Spaarne stad" op 1.1. Dinsdag, toen de gasten in de gele- Senheid gesteld werden, de gebouwen te bezich tigen, was het ons duidelijk geworden, dat een beschrijving van deze wondere wereld door heel °hzen lezerskring ongetwijfeld op prijs zou wor- öen gesteld, maar en nu moeten wij aller cleinentie inroepen wij zullen de belofte, welke onzen lezers en lezei'essen in stilte deden, stechts ten deele kunnen gestand doen: de grootheid en intensiteit van het nieuw Uitgebreide en geperfectionneerde bedrijf heeft °hs, eerlijk gezegd, een beetje doen dui zelen, en al hebben de bedrijfsleider, de heer Huyzer, en de architect, de heer Henri L. ^iein Schiphorst, zich ook nog zoo sympathiek beijverd, ons tijdens den rondgang van voorlich ting te dienen, ons bevattings- en weergave- ^ermogen schiet te kort, als wij onzen lezers en lezeressen een verhandeling over al het geziene Zouden willen aanbieden; men zal zich dus tevre den moeten stellen met een vluchtig causerietje over onze belevenissen in deze graphische too- v®rwei-eld, met wat vertelsel over enkele van bc vele dingen, die ons daar verbaasd hebben boen staan, in bewondei-ing voor zóóveel ver- öuft. Allereerst moge hier een en ander zakelijks v°lgen uit de geschiedenis van den ver- en biouwbouw van „De Spaarnestad". Begin November 1936 werd aan den heer Henri L. Klein Schiphorst, architect N. I. V. A. de opdracht verstrekt tot het ont- W'erpen van plannen en op 30 April 1937 Was de zaak zoo ver gevorderd, dat aan Begadigde aannemers en aannemersmaat- Schappijèn de üitnoodigingen tot inschrij- ving voor het bouwwerk verzonden konden Worden. Van de 16 inschrijvers was de N.V. Aanne- btersmaatschappij „Noord Holland" te Heems kerk directeuren de heeren J. Henneman en Mok de laagste en aan haar Werd hef w'ei'k dan ook gegund. Er is met bekwamen spoed gehandeld; immers, had op 21 Mei 1937 be aanbesteding plaats, reeds tien dagen latei Werd met het sloopwerk begonnen. Opzichter Van het werk was de heer P. J. Bakker. Het eerste deel van het werk omvatte de slooping van het oude militaire hospitaal met be Magdalena-kapel, waardoor ruimte vrij kwam voor een garage, plaats biedend voor twaalf auto's, en voor uitbreiding van de rollen- Papier- en de planopapier-magazijnen. Tot het eerste deel behoorde voorts de verdere opbouw v®n het gedeelte aan de Nassaustraat met twee Verdiepingen. Van het begin af heeft de bouwmeester er tekening mee gehouden, dat op elke verdieping rond den lichthof alle afdeelingen met elkaar in verbinding zouden komen, of dat er gangen aan elkaar werden verbonden, zoodat th geval van gevaar geen doodloopende hoe ken een belemmering zouden zijn voor redding. Eind 1937 werd besloten ook het verdere ge deelte van de bouwplannen uit te voeren en op 20 Januari 1938 kreeg bovengenoemde aanne- teersmaatschappij opdracht daartoe. De Kin- berhuisveststraat verdween thans geheel er. Practisch werd nu het geheele terrein, begrensd boor Nassaulaan, Magdalenastraat, Kinderhuis vest, rollenmagazijn en Nassaustraat in to taal een oppervlakte uitmakende van mee: dan 7000 M2. vol bebouwd; de papieropslag ruimte beslaat alléén al 3000 M2. Enorm is deze ruimte en men kan er zich slechts een denkbeeld van vormen, als men bedenkt, dat hier groote vrachtauto's in- en uitrijden cn zelfs keercn kunnen; dank zij dit groote oppervlak kan het laden en lossen geheel binnenshuis plaats hebben; slechts ongeveer 120 M2. bleef nog onbe bouwd en wei ter plaatse van het antieke poortje aan de Kinderhuisvest. Het tweede gedeelte van den bouw omvatte de plano- en rotatieboekdrukaf deelingen, de zeer ruime cantine met vriendelijke woning, de aula en de geheele verbouwing van de derde verdieping. Tijdens den bouw werden nog al eens wijzi gingen wenschelijk geoordeeld en uitbreidingen aan de bestaande plannen gegeven, zoodat er nog verscheidene opdrachten, groote en kleine volgden. Een meesterstukje van bouwtechniek is het geweest de diepdrukhal, die groo- ter moest worden dan aanvankelijk geraamd was, een aantal meters onder een bestaanden buitenmuur als het ware dóór te schuiven; hiertoe moest de derde verdieping voldoende worden gestut, waarna de beneden gelegen ver diepingen werden gesloopt. Toen dit geschied was, werd alleen de tweede verdieping verbouwd. In de diepdrukafdeeling is verder een inkt- centrale gebouwd, welke de vier diepdrukper sen automatisch van vier kleuren inkt voor ziet; voor iedere kleur inkt voor elke pers werkt een pompinstallatie. Op den beganen grond is voorts in een vier meter breede gang een transportbaan voor het vervoer van de papierrollen tot achter in het rollenmagazijn aangebracht; het is een vervaar lijk gezicht de vele honderden kilogrammen zware rollen papier de lange gang af te zien zweven om pi-ecies terecht te komen op de plek, waar zij zijn moeten. Tijdens den bouw moesten vaak heel bijzon dere moeilijkheden overwonnen Worden, juist omdat het bedrijf zelf niet stil mocht staan; speciale voorzieningen dienden er te worden getroffen cm het drukken enz. mogelijk te doen blijven; de electriciteitsvoorziening alsook de verwarming gedurende de wintermaanden mochten niet gestoord woi-den; zoo is het voor gekomen, dat een in gebruik zijnde pers water en stofdicht als het ware moest worden om- manteld; en werd deze ommantellng na verloop van tijd weer afgebroken, dan was het noodig, dat de heele pers van onder tot boven ingepakt werd, om beschermd te zijn tegen vuil en puin. Op 1 December 1939 is men met den bouw ge reed gekomen, zoodat deze twee en een half jaar heeft geduurd. Een paar cijfers betreffende verwerkte materialen willen we hier tot slot van de ver- cn nieuwbouwgeschiedcnis curiositeits- halve nog noemen; gebruikt werden voor dezen bouw 1325 M3. beton; 156500 K.G. betonijzer; 193300 K.G. vloei-, constructie- en smeedijzer; 3500 M2. wandtegel; bui ten de cementvloeren zijn nog 4000 M2. tegel- en fama-vloeren aangebracht. Nu wfj den ver- en nieuwbouw van ,,De Spaarnestad" in oogenschouw hebben kunnen nemen, is het ons een behoefte, de Directie van „De Spaarnestad" geluk te wenschen met de meesterlijke praestaties van haren architect, vakkundigheid en energie, maar niet minder ook geniale ingeniositeit en vindingrijkheid heb ben hier allergelukkigst samengewerkt om te leiden tot het grootsche resultaat, dat door den heer Henri L. Klein Schiphorst bereikt werd. De verbouwde en met zoo belangrijken nieuw bouw uitgebreide „Spaarnestad" zal daar in de toekomst staan als een monument, zoowel uit- als Inwendig dat getuigenis aflegt van architecturale talenten, die in lengte van da gen, hoezeer ook de techniek voortschrijdt, groote waardeering en oprechte bewondering zullen wekken. Zeer sympathiek heeft de architect 1.1. Dins dag ter receptie zijn naasten medewerkers reeds dank gezegd en hen geprezen om hun plichts vervulling; een ieder, die 't afgeleverde werk heeft mogen bezichtigen, zal zich van ganseher harte aansluiten bij die woorden van dank en lof. In de enorme hal van de papieropslag plaats laden en lossen de vrachtauto's. De hal is zóó groot, dat de kolossale trailers er met gemak in kunnen draaien en wenden dat het inktverbruik, de hoeveelheid noodzake lijk verdunningsmiddel meegerekend, neerkomt op 36.000 kg. per maand, hetgeen voldoende zou zijn om er heel den rijweg van Haarlem naar Den Haag mee te beschilderen, dat door hes bedrijf iedere maand ongeveer 2 'A millioen liter water wordt opgeslorpt, dat het wekelijks verwerkte papier, gesneden in banen van 1 me ter breed, reikt van Amsterdam tot Constanti- nopel, en dat de wekelijksche productie van Panorama, Katholieke Illustratie, Libelle en Beatrijs, indien zij werd opgestapeld, een zuil zou doen ontstaan van 1K.M. hoogte, ofte wel vijf Eifeltorens op elkaar! Hoeveel leidende kracht, hoeveel wetenschap, hoeveel cultuur, hoeveel steeds nieuw initiatief en vooral ook hoeveel technisch vernuft en stage arbeid zijn er niet noodig om deze en dergelijke ongeloofelijkheden tot tastbare wer kelijkheid te doen worden! Men krijgt er eenig vermoeden van, als men het „Spaarnestad"-bedrijf inbedrijf heeft mogen zien. Wat de intellectueele werkers op de boven verdieping en bedenken en uitwerken, wordt oe neden, in de fantastisch groote hallen van zet terijen en drukkerijen, materieel en technisch verzorgd voor de millioenen-verspreiding, waar bij natuurlijk de fotographische afdeelinger. een allerbelangrijkste plaats innemen. Op de derde verdieping bevinden zich de foto ateliers met de vervaarlijk-groote camera's, die letterlijk „voor niets staan", hier bevindt zich een atelier, waar verschillende schijnwerpers in alle mogelijke standen kunnen worden gebracht en waar verschillend-kleurige gordijnen op rond-gebogen, hangende rails, benut kunnen worden, al naargelang een bepaalde kleur of dessin gewenscht is; merkwaardig is hier de af- dekkihg met een glazen dak, waarvan men de eene helft, ongeveer 18 M2 in oppervlak, weg schuiven kan, zoodat de mogelijkheid bestaat, om binnen, met direct buitenlicht, opnamen te maken; retouche- en montage-afdeelingen, etserij en galvano-inrichtingen vormen op deze verdieping hoogst merkwaardige werelden, waar de allernieuwste procedé's worden benut; als het publiek eens wist, welk „a long way" het is: van foto tot plaatje in de illustratie, hoe zou het dan de fraaie illustraties nog dank baarder waardeeren! Hoe minutieus, maar ook, met welk een welhaast nimmer falende zeker heid wordt hier gewerkt! Op de tweede verdieping vinden wij de ruime, prachtig lichte aula, de redactie- en de admi nistratie-lokalen, de handzetterij enhet ge heimzinnig laboratorium, waar b.v. niet alleen de inkt, maar ook de grondstoffen voor de ver vaardiging daarvan vastgesteld worden; van Uur tot uur wordt hier geëxperimenteerd om op graphiseh gebied het allerbeste en allernieuwste uit te vinden en te bereiken. De eerste verdieping bevat de directie-ver trekken, het secretariaat, het bedrijfskantoor, de cantine, enkele overige administratie-loka len, de kas-afdeeling, de machinezetterij en de toonzaal; ter machine-zetterij werkten 'n groot aantal monotype's vrijwel geheel „zelfstandig" een wondertje van techniek en de toon- kamer is een juweeltje van interieur-kunst. Intusschenvooral parterre dreunt het hart van „De Spaarnestad"; hier ratelen en zoemen de machines, die met een ongelooflijk vermogen de prachtigste tijdschriften kant en klaar afleveren, hier worden de vellen en bla den gevouwen geniet en afgesneden en ma chinaal „ingestoken"; hier ontstaat en ontwik kelt zich het boek in een ontzagwekkend tempo; hier zorgt de expeditie aan den loopenden band voor de verpakking en verzending, waartoe van Gend en Loos daar een eigen kantoor heeft. Opmerkelijk is het. te zien, hoe de enorme hoeveelheden papier-snippers automatisch van onder de snij-machines worden weggezogen en ter vergaring beneden in een soort luchtkoker tei'echtkomen om in groote pakken te worden samengestampt enlater opnieuw dienstbaar te worden gemaakt. Trouwens, zoo gaat het ook met den inkt; er bestaat een complete inkt-terugwinnings-instal- latie, waarbij door een systeem van „afzuiging" een zeer groot deel der grondstoffen weer voor het bedrijf benut kan worden. Na dit alles onzen lezei's en lezeressen verteld te hebben, voelen wij ons heel onvoldaan; wij weten, dat wij tekort geschoten zijn, maar dat is niet onze schuld; dat is de schuld van „De Spaarnestad", die zich zoo grandioos uit breidde en zich in haar outillage zoo fenome naai intensiveerde, dat een doodgewone jour nalist ersprakeloos van wordt! Moge 't het bestuur van de „Spaarne stad" gegeven zijn, zijn prachtig bedrijf dank zij mede deze uitbreiding en perfectionneering nog steeds in bloei te zien toenemen! Vivat, floreat, crescat! beeld. Laten wij noemen de mooie opnamen van de op geheimzinnige wijze fluisterende vrouwtjes, de nonnen in de kloostergangen met haar devote gelaatsuitdnakking; hoe eenvoudig en toch zoo mooi. De vruchten zou men zoo van het witte doek willen wegnemen; de paarden, sneeuw landschappen, straatjes zoowel bij avond als bij dag waren alle echt, zóó uit de natuur. Dit was werk waarvan iedereen genoot en leeren kon. De rector van het Triniteits-Lyceum. Drs. Th Vlaar, opende gisterenavond een leerlingen festijn in gebouw St. Bavo met een kort, pittig woordje, waarin hij de aanwezigen, vooral de ouders van de leerlingen, hartelijk welkom heet te en hun bedankte voor de groote opkomst, waaruit duidelijk bleek, dat er een hechte band bestaa't tusschen de ouders en het lyceum. Hierna werd opgevoerd: „Een kreet in den Mist" door Marcel Dubois. Dit spel is ontleend aan de voornaamste gebeurtenissen van Dic- ken's roman „Oliver Twist." Uit dit stuk vallen zeer wijze levenslessen te trekken; ook uit lite rair oogpunt is de keuze van den regisseur pa ter G. Sparenberg, zeer juist geweest. Van de spelers noemen we speciaal: P. Fran se, die uitstekend een ouden heer uitbeeldde H. Hamm, die op en top een boef was, C. van Vlijmen, die van zijn klein rolletje maakte, wat er van te maken viel. Dit alles neemt niet weg. dat ook de anderen zeer goed spel gaven! Het is alleen jammer, dat het verwisselen van tafereelen en ook het aansteken van het tooneellicht in de verschillende nuances te lang zaam geschiedde, waardoor het effect min of meer verloren ging en men de sfeer verloor. Maar de bezoekers hebben deze kleinigheden gaarne over het hoofd gezien, gezien de voor treffelijkheid, waarmee de spelers het stuk ten tooneele hebben gebracht. Het was dan ook wer kelijk een succes, hetgeen niet in het minst te danken was aan de uitstekende regie van pater Sparenberg! De schoolvereeniging, die dezen avond geor ganiseerd heeft, kan met voldoening op haar initiatief terugzien. Gebouw St. Bavo: Haarlems Gemengd Koor, R. K. Bevolkingsbureau, Schaakclub St. Bavo, R. K. Lyceum, om 8 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10 12 uur en 2.30—5 uur. Dc Eikel, Leidschcvaart 142: Tentoonstelling van de Nederl. Religieuze Kleinkunst „De Ze ven Sacramenten", 108 uur. Cinema-Palace: „Volledige Bekentenis", voor volwassenen, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Tropennacht in Saigon", voor vol wassenen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Planeet Mars" en „De Helle veeg". Moviac: „De zilveren kogel", boven 18 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: „Ik ben Sebastiaan Ott", voor 18- jarigen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Vrijdag 5 April, 8.15 uur: „De orde in de na tuur en de Kunst", voordracht door Dr. L. Sen- den (voor Geloof en Wetenschap). Zondag 7 April, 8 uur: „De Dorpspoëet" door Ludamus. Maandag 8 April, 8.15 uur: Danseres Use Meudtner. Dinsdag 9 April, 8 uur: „Ik ben 17 jaar" door het Nederl. Tooneel (voor Haarl. Kunstkring). Woensdag 10 April, 8.15 uur: Hongaarsch Strijkkwartet (Voor Ver. Voor de Kunst). Donderdag 11 April, 7 uur: leerlingenuitvoe ring voor Muziekschool Toonkunst. Papier, papier, al maar papier: de stomme stof, die, als ze eenmaal bedrukt en geïllustreerd is, zoo levendig en zoo prettig spreekt tot de honderdduizenden lezers en lezeressen Op den jongsten feestdag van „De Spaarne stad" hebben wij reeds veel merkwaardigs om trent de capaciteiten en de resultaten van dit graphiseh grootbedrijf vermeld; wij gewaagden er b.v. van, dat er in de door dit bedrijf uit gegeven periodieken wekelijks ongeveer 1000 illustraties voorkomen, dat het bedrijf met zijn nieuwe capaciteit zonder bezwaar iedere week 2 millioen Panorama's van 48 pagina's in zwart en 3 kleuren zou kunnen drukken, De viering van een tooneeljubilé heeft dit tegen, dat het over een geheel seizoen gerekt wordt. Op het laatst is er dan niet bijster vee) meer over van de nu eens spontane, dan weel kunstmatig gewekte geestdrift, waarmee de feesteling aanvankelijk in de bloemetjes werd gezet. Een gewone voordrachtavond voor het Haar- lemsche publiek in den Stadsschouwburg, daai komt niet de warme geest uit op, dien we om een jubilaresse als mevrouw Julia de Gruyter graag zouden waarnemen. Bij het goed-ronde, malsch-Vlaamsche van deze kunstenares past een volle zaal met gul zich gevende menschel) in een opgewekte sfeer. Toch mogen we hiermee bij de vele afwezigen niet den indruk wekken, dat het gisteravond aan een waardeerende huldiging ontbroken heeft. Julia de Gruyter, die door Rien van Nop pen met een enkel woord werd ingeleid, heeft na elk van haar voordrachten uit het levendige applaus kunnen opmaken, dat haar optreden op prijs werd gesteld. Vóór de pauze en op he einde van den avond werden haar telkens twee bouquetten aangeboden en de nog vrij talrijke aanwezigen ondersteunden dat vriendelijk ge baar met een ovatie. Nadat haar confrère door een leuke voor dracht van het welbekende „Versken" ons mei de Vlaamsehe taal vertrouwd had gemaakt, de clameerde Julia de Gruyter uit vertellingen van Emest Claes, Herman Teirlinck en Felix Tim mermans. Het waren de voordrachten, die men al door de radio van haar kent, maar bij dit meer persoonlijke contact zijn de indrukken toch levendiger. Er is veel vrijmoedigheid in deze voordrachten, waarbij het Kempische dorpslever rondom de pastorie leutig wordt geschetst. Zelfs moeten we wel eens van „op 't kantje af" spre ken, maar volwassenen, die zich in de geschetste mentaliteit kunnen verplaatsen, zullen er den humor van waardeeren. Dat de declamatrice ook een fijneren toen weet te treffen, bewees zij met het in zijn een voud zoo klemmende verhaal van Feiix Tim mermans „Het verbeternishuis". In die bc heerschte voordracht sprak het leed van kleine menschjes uit een weinig' democratischen tijd zich duidelijk uit. Na de pauze werkte Rien van Noppen mee aan de weergave van enkele kostelijke dialogen uit „D, Witte" van Ernest Claes. Naar het uiter lijk hadden deze duetten waarbij Julia de Gruyter op onverbeterlijke wijze den Vlaam- schen rakker typeerde wel iets te veel van een vlotte repetitie zonder décor en costumes, zoodat er veel van de verbeelding werd gevergd, maar beider voordracht was wel zoo karakte ristiek, dat de verschillende tafereeltjes uit het kwajongensleven van de Witte hier toch hun lijn vonden. In zijn geheel was het een avond, die het ta lent van de jubilaresse tot zijn recht deed ko men en die door duidelijk blijkende waardee ring van de genietende aanwezigen een feeste- lijk tintje kreeg. H. B. v. d. S. De bekende kunstdanseres Ilse Meudtner, die, zooals reeds eerder gemeld, Maandag 8 April in den Stadsschouwburg te Haarlem zal optre den, geeft dien avond een uitvoering van een dans-suite in zes tafereelen „In de bodega"; „Figuren van Wilhelm Busch"; „Die Witwe Bolte" en „Die fromme Hele". Verder vermeldt het programma een uitvoe ring van „Ein Mannlein steht im Walde...."; „Boerendans Breughel"; „Bachante"; „Spel met het roode doek"; „Vrouw in het wit"; „Vróuw in 't zwart". Haar begeleidster is Heiga Schone. Gisteren organiseerde de Nederlandsche Reisvereeniging voor Katholieken in hotel „De Leeuwerik" voor leden en introducés een feestavond. De heer J. Beijk, voorzitter der vereeniging. memoreerde in zijn welkomstwoord dat de reisvereeniging, ondanks de huidige om standigheden, gehandhaafd zal blijven. Op alle mógelijke wijze zal getracht worden nog vele trips en gezellige avonden te organiseeren. De in Haarlem reeds zoo bekende band van Jan Nibbering. wist in weinige oogenblikken een feestelijke stemming te scheppen. Er volgde een cabaret-program, verzorgd door de Rederij kerskamer „Alberdinck Thijm", rijk aan varia ties en zeer komische intermezzo's. Zelfs een Hollandsche opera werd opgevoerd, meesterlijk in onzinnigheid. De heer Beijk dankte de vele aanwezigen voor hun liefde voor de vereeniging, maar vooral het Alberdinck Thijm-gezelschap, dat dezen avond tot een groot succes heeft gemaakt. De dames van het gezelschap ontvingen ieder een fraai bouquet bloemen. Onder de aanwezigen werden twee groote fruitmanden verloot, ter wijl een gezellig bal deze in alle opzichten ge slaagde bijeenkomst besloot. Het bestuur van den Kring Haarlem-Nrd. van den Ned. Kath. Volksbond nam in zijn bestuursvergadering van 4 April het besluit de volgende motie op de e.k. ledenvergadering van genoemden kring, d.d. 10 Mei, aan de leden voor te leggen: .De Kring Haarlem-Nrd. van den Ned. Kath. Volksbond in huishoudelijke vergadering bijeen. kennis genomen hebbende van het conflict tusschen de Kath. Raadsfractie en het bestuur van den Kieskring Haarlem eenerzijds en den voorzitter van de afd. Haarlem van den Ned. Kath. Volksbond anderzijds; is van meening dat dit conflict hoofdzakelijk 't gevolg is van verschil van inzicht inzake maat regelen tot bestrijding der werkloosheid en ten aanzien van de belangenbehartiging der minst- draagkrachtige bevolkingsgroepen (o.a. tarieven gemeente-bedrijven) is van meening dat de inzichten ten deze door den afdeelingsvoorzitter van den Ned. Kath. Volksbond, bijna unaniem door de leden van dezen bond worden gedeeld; besluit den afd. voorzitter van den Kath. Volksbond dank te brengen voor de wijze waar op hij de belangen van den arbeidenden mensch en de minstdraagkrachtige bevolkingsgroepen in den Raad heeft bepleit; besluit deze belangenbehartiging in de toe komst krachtig te zullen steunen en gaat over tot de orde van den dag." Naar wij bij nadere informatie vernemen, wordt in kringen van de R. K. arbeidersbewe ging het optreden van haar voorzitter, den heet J. Ph. Castricum, tijdens de behandeling' der gemeente-begrooting niet gelukkig geacht; dit optreden is voor bedoelde kringen echter geen aanleiding, den heer Castricum te desavouee- ren. Bovenstaande motie heeft men gekozen om van deze gezindheid te doen blijken; wij ver oorloven ons intusschen eraan te herinneren, dat het conflict in laatste instantie voortgeko men is uit een openbare, incidenteele uitlating van den heer Castricum; bestrijding' der werk loosheid en bescherming van het groote en minstdraagkrachtige gezin staat in iedere ka tholieke vaan geschreven. REDACTIE. Morgenochtend wordt in de Raadzaal aan 't Prinsenhof bij gelegenheid van de ingebruikne ming van den nieuwen stadhuisvleugel 'n inte ressante tentoonstelling' geopend onder den ti tel „Het Stadhuis voorheen eri thans". De or ganisatie van deze expositie is in de handen van de gemeentelijke archivaresse mejuffrouw dr. G. H. Kurtz. Gisterenmiddag vervoegde zich een bakker uit Haarlem-Noord bij de politie met de mede- deeling, dat zijn portemonnaie met een in houd van 21.spoorloos verdwenen was. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in en als verdacht werd de negentienjarige bakkersknecht, die bij den bakker uit Haarlem- Noord werkzaam is, aangehouden en naar het politiebureau meegenomen, waar hij den dief stal bekende. De portemonnaie met geld is in de woning teruggevonden. Hedenmorgen is de bakkers knecht voor de Justitie geleid. Gebouw St. Bavo: Geel Wit, 6.30 uur; Gewone zittingen 47 uur; Best. Coöperatieve Bond 4 u. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10 12 uur en 2.305 uur. De Eikel, Leidschevaart 142: Tentoonstelling van de Nederl. Religieuze Kleinkunst „De Ze ven Sacramenten", 108 uur. Cinema-Palace: „Volledige Bekentenis", voor volwassenen, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor; „Tropennacht in Saigon", voor volwas senen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Planeet Mars" en „De Helle veeg." Moviac: „De zilveren kogel", boven 18 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: „Ik ben Sebastiaan Ott", voor 18- jarigen, 2.30, 7 en 9.15 uur. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met hedenavond worden waarge nomen door de volgende apotheken; Apotheek van Rijn N.V., Kleine Houtweg 15; fa, C. G. Loomeyer en Zn., Zijlweg 34; Schoterbosch-Apo theek, Rijksstraatweg 19. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Binnen weg 206208; Elswout-apotheek, Bloemendaal- scheweg 341; Aerdenhout-apotheek Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Heemsteedsche apotheek, Binnenweg 28, telef. 28127; Bloemendaalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, telef. 22181. Bij Koninklijk Besluit van 28 Februari 1940, no. 25, heeft H. M. de Koningin als blijk van goedkeuring en tevredenheid een getuigschrift en bronzen eerepenning voor menschlievend hulpbetoon verleend aan den agent van politie J. P. A. Boog aart te Haarlem. Zooals onze le zers zich nog zullen herinneren, heeft genoemde agent op 18 December j.l. op de Kinderhuis- vest, alhier, met gevaar voor eigen leven, een op hol geslagen paard tot stilstaan weten te brengen. De burgemeester heeft ten stadhuize persoonlijk de onderscheiding aan den agent Boogaart uitgereikt en hij is ook door den Com missaris van Politie gecomplimenteerd. Zaterdagmiddag wordt in het Algemeen Ver- kooplokgal aan de Nieuwe Gracht een bijzondere collectie juweelen en Perzische tapijten publiek verkocht. Geboren 3 April: T. E. J. van Zuthem—Det- mers, z.; 4 April: M. S. CammengaBenit, d.; 3 April: A. C. Gerrits—van der Vlist, z.; 3 April: A. A. van EedenKrul, z.; 4 April: A. H. Rij broekvan der Voort, d.; 4 April: W. J. H. Simons—Weijts, d.; 4 April: C. C. Olsthoorn— Stokman, z.; 4 April: E. J. MeijerVerniers, d.; 2 April: A. AlphenaarBoxs, z.; 5 April: C. J. M. van Wooningde Ruiter, z.; 3 April: J. M. R. RoelandsLamparter, d.; 3 April: G. van Dongen—van der Linden, z. Overleden 4 April: W. ten Kate, 65 j., Lange Poellaan; 4 April; J. S. Hagelen-Meijerink, 66 j„ A'damschevaart; 4 April W. P. M. van Dam, 20 j., Kamperlaan. Gisterenavond sprak de heer Guggenheimei' voor de H. A. F. V. Spreker verklaarde, dat hij werk zou laten zien zoowel uit den ouden als den tegenwoordigen. tijd, lantaarnplaatjes, op genomen met de goede oude 1318-camera met statief en met de kleinbeeldcamera. Het is te hopen, dat de heer Guggenheimei nog langen tijd in ons land mag vertoeven, want de fotokunst kan hiervan niet anders dan voor deel hebben. Wat een prachtplaatjesEn met welk een humor werd iedere dia toegelicht en besproken. Met récht kunnen deze zwart-wit beelden den toets doorstaan met het gekleurde

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5