f' Britsche bombardeurs waren in actie bij Wilhelmshaven „Wij zijn nu pas gereed" Brand in het s.s. „Hoogkerk' r Finsche évacués keeren terug Acht jaar wegens spionnage Het nieuws van heden IS DUIKBOOTENGEVAAR VERMINDERD? Neder landsch—Britsch arrangement ti \pmka Eisch tegen ir. S., figuur uit de Haagsche affaire ZAL DE H. VADER DEN KANSEL BESTIJGEN? VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS bur. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 3.25. Bij onze Agenten ny2 ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM ZATERDAG 6 APRIL 1940 - OCHTENDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22326 Merkwaardige woorden van generaal Ironside, chef van den Britschen generalen staf .99 Generaal Weygand bij Poolschen premier Reynaud ontvangt Franschen gezant te Den Haag Roode soldaten vuren op een grenspaal Daarom weer eens spanning in Mandsjoekwo Göbbels voldaan over de Duitsche pers Engelsche kabelballon in België gedaald Vuurhaard moeilijk te bereiken Moskou wil handel met Engeland Moordaanslag op een Engelschen rechter ,,Uhlenfels" thans in de haven van Londen Monnet over den econo- mischen oorlog De Bilt meldt: Communistencentrum te Parijs ontdekt De beruchte Kaart van Reynaud" Retoucheur van foto wist weinig van aardrijkskunde af iritKd^i Duizend kilometer spoorweg en een derde der vischgronden zijn verloren gegaan Echtpaar v. H. ziet van hooger beroep af Goederenverkeer in België neemt toe Wederom zal 100.000 kg. boter worden ingevoerd Handelsprogram niet tot één jaar beperkt Balkan-diplomaten komen naar Londen Nationale bestemming voor ijzeren hekken Bezoék aan S. Maria sopra Minerva op Zondag 5 Mei a.s. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT c Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek LONDEN, 5 April (Reuter). De chef van den Britschen generalen staf, generaal Ironside, heeft vandaag op het ministerie Van Oorlog vertegenwoordigers der wereld pers ontvangen. Hij zeidc onder meer: „De geallieerden mogen er zeer dankbaar voor zijn, dat zij seven maanden tijd hebben gekregen Om hun legers te vervolmaken. Ik beef bij de gedachte, aan wat gebeurd zou kunnen zijn, indien de Duitschers ons in het begin, toen Wij vrijwel in het geheel geen leger bezaten, hadden aangevallen. Pas sedert veertien dagen kan men zeggen, dat wij de moeilijk heden werkelijk te boven zijn gekomen, maar wij zijn thans volledig voorbereid op olies, wat kan komen." Ironside zeide verder: „Ik heb de geallieer de legers in het veld gezien en ik weet, hoe Voortreffelijk hun geest en hun opleiding is. ^ten moet niet vergeten, dat de meeste van °nze jongemannen geen militaire oefening had den gehacj, zoodat zij moesten worden opgeleid ih veel korteren tijd dan den normalen termijn Van zes maanden. Het groote Duitsche leger, dat tegenover ons staat, is een prachtige machine, doch het be- sit geen mannen, die aan den vorigen oorlog hebben deelgenomen in een rang boven dien van kapitein, terwijl wij en de Franschen groote teserves aan ervaren leiders uit den wereld oorlog hebben. Er kan genie in het Duitsche feger zijn, maar men twijfelt er aan. Ik ken de meeste Duitsche commandanten persoonlijk en ben er van overtuigd, dat zij zich ongerust h'Oeten gevoelen, indien zij het bevel tot op- 'Ukken zouden krijgen. Zes maanden geleden S°uden zij misschien geslaagd zijn, doch thans biet. Zij hebben aan de grens gelegen met de 5jwaze wenschgedachten van hun kranten en "et resultaat der leugenpropaganda, gecombi- heerd met de werkeloosheid van hun troepen, hioet zeer slecht voor hun moreel geweest zijn Ironside zeide voorts, dat de Finsche oor log Rusland ten zeerste heeft ingespannen en de Russische voedingsbronnen heeft ver zwakt. Het zou mogelijk zijn, dat Rusland elders onrust zou gaan verwekken, doch In dat geval zou het te doen hebben met lange verbindingslijnen, die moeilijk ge handhaafd kunnen worden; het zou zich zelf nog meer verzwakken. Nader wordt gemeld, dat het ministerie van Informatie bij vergissing een Amerikaanscb Journalist toegang tot den generalen staf had Verleend. Andere journalisten beklaagden zich hierover, waarop de minister van Oorlog aan Ironside verzocht de geheele pers te ontvangen. Generaal Ironside PARIJS, 5 April (Havas). Generaal Sikorskl, tie Poolsche ministerpresident en opperbevel hebber van het Poolsche leger, heeft, naar het poolsche Telega-aafagentschap meldt, gisteren generaal Wevgand ontvangen, met wien hij een langdurig onderhoud had. Verder heeft minister-president Reynaud hedenochtend den Franschen gezant te Den Haag, baron De Vitrolles, ontvangen. TOKIO, 5 April (Domei). Ongeveer 250 kilo meter ten Noorden van Tsjangkoefeng, te ^oeshekoe, ïijn Woensdag een twaalftal Rus sische soldaten over de Oostgrens van Mand sjoekwo gekomen. Zij openden het vuur op een grenspaal. Er ontstond een gespannen situatie van beide zijden werden versterkingen ge- Sonden. Den volgenden dag echter trokken de bussen zich terug, waarna de kalmte weer keerde. BERLIJN, 5 April. (D. N. B.) Minister Göb bels heeft vanmiddag de hoofdredacteuren van tie groote Duitsche bladen ontvangen, om te spreken over hetgeen de Duitsche pers tot nu toe tot stand heeft gebracht. Hij wees erop dat Duitschland, in tegenstelling met den vo rigen oorlog, thans ook propagandistisch is Voorbereid. Het Duitsche volk weet, dat de strijd gaat om zijn nationaal bestaan en der halve is het vastberadenGöbbels zeide verder, dat de pers in dezen tijd van oorlog heel bij zonder moet optreden als middelares tusschen leiding en volk. Wanneer op het oogenbliï: Duitschland een gesloten geheel vormt, dan is dit voor een groot deel te danken aan de pers, Welke zich haar verantwoordelijkheid bewust is. Duitschland is thans bereid tot ieder offer, °mdat het weet, dat alle offers door allen ge hjk worden gedragen. Het gelooft vast aan de Overwinning van het Duitsche volk. ATH, 5 April (Belga). Donderdagavond is een Engelsche versperringsballon, welks kabels on getwijfeld door den storm gebroken waren, na- tyj Ath neergekomen. Vrijdagmiddag omstreeks kwart over drie is, vermoedelijk doordat vonken van een laschapparaat in de lading zijn gevallen, brand ontstaan aan boord van het s.s. „Hoogkerk" van de HollandAmerika-Lijn, dat in de Maashaven te Rotterdam ge meerd ligt. De „Hoogkerk" was juist Donderdag in Rotterdam gearriveerd en Vrijdagmorgen was men begonnen met het lossen van de lading, welke bestaat uit kapok en aardnoten. De brandweer* werd onmiddellijk na het uit breken van den brand gealarmeerd. Inmiddels werd het blusschingswerk reeds begonnen door de eigen brandweer, die het vuur met enkele stralen aantastte. Later arriveerde nog een drijvende spuit. Het bleek buitengewoon moei lijk het vuur te bestrijden. Om het blusschings werk te vereenvoudigen en uitbreiding' van den brand te voorkomen, is het lossen van de la ding van ruim 3, waar de brand woedt, in ver sneld tempo voortgezet. Omtrent den brand der „Hoogkerk", van de Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart- Maatsehappij niet de Holland-Amerika Lijn, zooals aanvankelijk gemeld werd vernemen wij nader, dat Vrijdagavond half 11 de brand nog in volle hevigheid woedde. Het vuur wordt, behalve door eigen brandweer, door twaalf stra len van de drijvende spuiten „Havendienst 6" en „Havendienst 13" bestreden. De vuurhaard is, in verband met de groote lading in ruim 3, waai de brand woedt, zeer moeilijk te bereiken. Het was niet mogelijk het ruim onder water te zet ten, zoodat men zich genoodzaakt zag vijf gaten te hakken in een tusschenschot in het ruim en hierdoor water te geven. Aanvankelijk bestond er vrees, dat het vuur zou overslaan. Later was echter gevaar voor uit breiding vrijwel uitgesloten en men hoopt bin nen enkele uren het vuur meester te zijn. De hoofdman van de brandweer, L. A. van Gunsteren, die zich aan boord van de „Hoog kerk" bevond werd door den rook bevangen en moest worden weggedragen. Per ziekenauto van den G.G. en G.D. werd hij naar zijn woning ver voerd. Later werd gemeld, dat men het vuur om streeks 12 uur vannacht onder de knie had. De beide drijvende stoomspuiten „Havendienst 6" en „Havendienst 13" zetten het blusschingswerk, dat vermoedelijk nog eenige dagen zal duren, met zeven stralen voort. LONDEN, 5 April (Reuter). De diplomatieke correspondent van Reuter verneemt, dat ae Sovjetambassadeur Maisky de kwestie te berde heeft gebracht van verbetering der Engelseh- Russische handelsbetrekkingen, zulks tijdens een recente ontmoeting met den minister van Buitenlandsche Zaken, lord Halifax. In Russische kringen wordt beweerd, dat de Geallieerden zouden profiteeren van betere handelsbetrekkingen met Rusland, indirect zoo wel als direct, door de clausule in de pacten tot wederzijdschen bijstand tusschen Litauen, Letland, Estland en de Sovjet-Unie. Deze clau sule behelst voorzieningen ten aanzien van transportfaciliteiten via Rusland voor goede ren uit de Baltische landen. De Oostzee is thans gesloten voor de Britsche scheepvaart, maar de Russen ver klaren, dat Engeland toegang zou kunnen hebben tot de voorraden van de Baltische landen, welke zouden kunnen worden ver scheept door Rusland via Moermansk of de havens aan de Zwarte Zee. Of het Russische transportsysteem krachtig genoeg is om een zoodanig uitgebreide handels route bruikbaar te maken is zeer twijfelachtig. Het denkbeeld vormt echter een onderdeel van de Russische argumenten, die gericht zijn op de hervatting van normale handelsbetrekkingen met de Westelijke mogendheden. LONDEN, 5 April. (Reuter) Rechter Burgis, de president van het gerechtshof voor Lan cashire en Cheshire, dat de zaken behandelt van hen, die gewetensbezwaren hebben tegen den militairen dienst, keerde heden, na den gè- heelen dag zijn functie te hebben vervuld, naar huis terug. Hij bevond zich op het station van Manchester om met den trein naar huis te gaan, toen hij plotseling vier maal in den rug werd gestoken, in emstigen toestand is hij naar het ziekenhuis gebracht. De politie heeft een arrestatie verricht. LONDEN, 5 April. (Reuter), Het ministe rie voor Luchtvaart deelt mede, dat gister middag een formatie Britsche vliegtuigen van een bommenwerperscommando doorge drongen is in de vijandelijke defensie in de Jadebocht en met succes de vlootbasis van Wilhelmshaven heeft verkend. Een vijandelijk oorlogsschip werd nabij Wilhelmshaven waargenomen en met bom men aangevallen. Verder naar het zuiden werden vier vijandelijke torpedojagers even eens aangevallen en men gelooft, dat schade is aangericht. De Britsche formatie leed geen schade en geen van de vliegers werd ge deerd; alle toestellen keerden veilig naar hun basis terug. Over den duikbootoorlog schrijft de vlootcor- respondent van Reuter: Het is thans reeds ruim een week geleden, dat een Engelsch schip is aangevallen door een duik boot. Men gelooft daarom dat de Duitschers moeilijkheden ondervinden bij het op p>eil hou den van hun duikbootoffensief. De duikboot- aanvallen komen in golven, aangezien de U- booten periodiek in zee gezonden worden en ver volgens, wanneer zij het overleven, terugkeeren naar Duitschland om uit te rusten en hersteld Als resultaat van de door een Nederlandsche delegatie te Lon den gevoerde besprekingen is tusschen Nederland en Groot- Brittannië een arrangement tot stand gekomen hetwelk bin nenkort in werking zal treden. De A. N. I. C. zal bij den goe- derenaanvoer van overzee een belangrijke rol gaan vervullen, waardoor grootendeels een ein de zal komen aan de vele be lemmeringen, welke uit de con- trabanda-contróle voor onzen handel en scheepvaart waren ontstaan. Verdere bijzonderheden vindt men op pagina 3. te worden. Deze golven worden geleidelijk zwak ker en minder veelvuldig. De grootste moeilijkheid voor Duitschland ligt zonder twijfel in het bemannen van de duik- booten. Dit blijkt uit den jongen leeftijd van de duikbootbemanningen, die kortelings gevangen genomen zijn. Ook zijn er aanwijzingen, dat het duikbootbouwprogram niet aan de verwachtin gen heeft beantwoord en inderdaad is het twij felachtig, of de nieuwe aanbouw thans het tempo der vernietiging bijhoudt. Aangezien het aantal Engelsche jachttoestellen toeneemt, vermindert dienovereenkomstig de kans van iedere duikboot om veilig' terug te keeren. Het optreden der Ge allieerden met dieptebommen wordt steeds doel treffender en de gevolgen voor het moreel der duikbootbemanningen worden ernstiger, waardoor de moeilijkheden om de duikbooten van beman ningen te voorzien nog toenemen. Zooals Reuter uit Londen bericht is het 7603 ton metende Duitsche s.s. „Uhlenfels", dat in November in het zuidelijke deel van den Atlantischen Oceaan door de Britsche vloot werd buitgemaakt, vandaag in de ha ven van Londen aangekomen. De lading, be staande uit maïs, paimpitten en andere West-Indische producten, wordt gelost. Schip en lading zullen voorwerp van behandeling voor het Prijzenhof uitmaken. De Fransche minister Monnet heeft te Lon den een bespreking van verscheidene uren ge had met Cross; hun gedachtenwisselingen zui len Zaterdagmorgen worden voortgezet. Mon net heeft in een verklaring het volgende ge zegd: „Er is in het geheel geen twijfel aan, dat de Duitsche zware industrie reeds een aanzienlijk tekort heeft aan grondstoffen en gedurende eenige dagen per week niet kan laten werken Het zou goed zijn, wanneer de blokkade op zichzelf den oorlog zou kunnen doen eindigen, aangezien hierin het beste middel ligt om meiischenlevens te sparen. Op zijn minst ech ter is het een sterk wapen, dat de kracht van onzen vijand vermindert en hem gereed maakt om de knock-cut in ontvangst te nemen. De geallieerden willen geen letsel toebrengen aan de rechten van vrije volken, maar wij heb ben zelf als vrije volken, die strijden voor de vrijheid in de wereld, het recht om alle mid delen te baat te nemen om den oorlog zoo spoedig wij dat kunnen te doen eindigen en met zoo min mogelijk bloedvergieten. Dit is een totale oorlog en wij hebben het recht om alle maatregelen te nemen, die in ons bereik komen." Monnet voegde hieraan toe, dat de nieu we Fransche regeering de blokkade wcnscht te versterken. Dat is ook het doel der En gelsche regeering en met dat doel voor oogen hebben Cross en hij zelve een uit muntende eerste ontmoeting gehad. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIB VERWACHTING: Brekende bewolking', overwegend droog, vrij koud, matige tot krachtige van Noord- Oost naar Zuid-Oost of Zuid ruimende wind. OVERZICHT: H Het hoogc drukgebied over Scandinavië H neemt nog voortdurend in beteekenis toe, terwijl het Azoren-maximum aan belang- jS rijkheid inboet. Waarschijrilijk nadert jE weer een depressie-storing de Britsche jË eilanden. PARIJS, 5 April (Havas). De politie heeft in het Noorden van Parijs een geheime commu nistische organisatie ontdekt. Negentien perso nen zijn gearresteerd. Een draagbare drukkerij en vele pakken pamfletten zijn in beslag ge nomen. PARIJS, 5 April. Een van Reynaud's me dewerkers, Paul Robinet, heeft tegenover ver tegenwoordigers van de pers nogmaals ver klaard, dat een foto-retoucheur met een zeer summiere kennis van de staatkundige verdee ling van Europa verantwoordelijk is voor de Italiaansche en Duitsche perscampagne teger, Frankrijk, naar aanleiding van de kaart var, Europa, die voorkomt op een foto van Sumner Welles op de voorpagina van ,,1'Hlustratién" van 16 Maart j.l. Aldus meldt United Press aan haar bladen. Robinet verklaarde, dat de kaart een ge wone gekleurde kaart van Europa van vóór den „Anschluss" was, die geheel toevallig is medegefotografeerd. Maar de retoucheur bracht op zeer in accurate wijze slechts vijftien grenslijnen aan voor geheel Europa. Daardoor leek het b.v. of bij Duitschland Denemarken en Luxemburg waren ingelijfd. De Adriatische Zee loopt bijna tot den Bren ner; Oostenrijk ligt aan de Adriatische Zee. De retoucheur heeft voorts Polen verdeeld met een geheimzinnige lijn, die de Duitsch- Russische demarcatielijn slechts in zeer gerin ge mate volgt. De Belgisch-Hollandsche grens is vervallen Er zijn voorts nog' slechts twee Baltische landen zichtbaar. Reynaud heeft, naar verklaard wordt, slechts een glimlach over gehad voor de opwinding, die in Italië en Duitschland over deze kaart is ontstaan. Hij heeft den Italiaanschen ambassade'!: Guariglia ontboden en hem de origineele ka?' getoond. Reynaud heeft den Italiaanschen d: plomaat vervolgens de vergissingen van den retoucheur uiteengezet. Naar verluidt.- heeft Guariglia een volledig rapport van zijn bevindingen en Reynaud's verklaringen aan Rome doen toekomen. Ten slotte bericht Reuter dat vertegenwoor digers van de pers vandaag zijn uitgenoodigd om de „Landkaart van Reynaud" in oogen- schouw te nemen, waarover dezer dagen zooveel te doen is geweest, doordat een foto daarvan door een retoucheur voorzien was van uit het hoofd ingeteekende grenzen. Zij konden zich er van overtuigen, dat dergelijke grenslijnen op het origineel niet voorkomen. mmm L)e veeibesproKen „Kaart van Reynaud" HELSINKI, 5 April. (D. N. B.) Dc minis ter van Binnenlandsche Zaken heeft een verordening uitgegeven, waarin bepaald wordt, dat het thans den mot dwang gc- cvaeiieerden veroorloofd is naar hun plaat sen van herkomst terug te keeren. Alleen een kleine militaire zone langs de nieuwe staatsgrens mag niet worden bewoond. Naar Havas opmerkt kunnen de verliezen, die een land door een oorlog lijdt, niet in een dag vastgesteld worden en het is daarom te begrij pen, dat Finsche bladen lederen dag met nieu we berichten komen over schade, waarvan de omvang pas na verscheidene weken kon worden bepaald. Ongeveer duizend kilometer spoorweg met stations, depots en werkplaatsen en een derde der visscherij gronden van het land zijn verloren gegaan. Verder is er volgens D. N. B. in Finland een algemeen slachtverbod voor rundvee afgekon digd, dat terstond van kracht wordt. Uitge zonderd is het vee uit de afgestane gebieder Voor noodslachtingen is een speciale vergun ning noodig'. Tegelijkertijd is een verbod vooi verkoop van rundvleesch afgekondigd. Een gevangenisstraf voor den tijd van acht jaar heeft de officier van justitie bij de Rotterdamsche recht bank, mr. J. C. V. Meischke, ge- eischt tegen den 50-jarigen ir. F. W. J- H. S., van Duitsche afkomst, die, zooals men weet, een belangrijke rol heeft gespeeld in de Haagsche spionnagezaak, waarbij mr. B. en Van H. en echtgenoote zijn veroor deeld. Aan S. was ten laste gelegd overtreding van de artikelen 45 en 98 W. v. S.: Poging tot opzettelijk openbaar maken-aan een buiten landsche mogendheid en het mededeeien of in handen spelen van berichtenof inlichtingen omtrent zaken, waarvan geheimhouding in het belang van den Staat wordt geboden. De zaak werd met gesloten deuren behandeld. Hst O. M. werd waargenomen door mr. J. C. V. Meischke, president was mr. H. de Bie. Als getuigen waren opgeroepen dr. Th. P. van der Kooy, van het departement van Eco nomische Zaken, de kapitein van den genera len staf, J. Daniëls, en bovengenoemde Van H. Verdediger was mr. D. A. van der Linden. De hooge straf die tegen ir. S. geëischt werd, vindt oorzaak in een samenloop van feiten, waardoor de maximum straf van 6 jaar met een derde werd verhoogd. In zijn requisitoir bracht de Officier van Justitie naar voren, dat S. reeds eens is ver oordeeld wegens bigamie en oplichting. De uitspraak is 17 April. De referendaris aan het departement van Sociale Zaken, G. W. F. van H., die in ver band met de Haagsche spionnage-zaak is veroordeeld tot 2 jaar en 8 maanden gevan genisstraf, zal van dit vonnis niet in hooger beroep gaan. Naar verluidt zou ook de echtgenoote van Van H„ die zooals bekend is veroor deeld tot I jaar en 6 maanden gevangenis straf, in het vonnis hebben berust en van hooger beroep hebben afgezien. BRUSSEL, 5 April (Belga). Het dage- lijksch gemiddelde der wagonladingen, zoo wel in 't buitenlandsch verkeer als in het verkeer uit het buitenland, is met 13.4 pro cent gestegen, vergeleken met de overeen komstige week van het vorige jaar. Het Belgisch internationaal comité voor de economische coördinatie heeft vanmiddag be sloten machtiging te geven tot den invoer van een tweede contingent van 100.000 k.g. boter uit het buitenland om een abnormale prijsstij ging tegen te gaan. WASHINGTON, 5 April. (Reuter) De Se naat heeft met 46 tegen 34 stemmen geweigerd het handelsverdragenprogram tot één jaar te beperken. Hiermede heeft Roosevelt een over winning behaald, aangezien de regeering uit breiding wilde van het program voor den tijci van drie jaar. LONDEN, 5 April (Havas) Alle diploma tieke vertegenwoordigers van Engeland op den Balkan zullen waarschijnlijk Maandag te Lon den zijn en dan besprekingen voeren met Halifax. ROME, 5 April. (April) Naar vernomen wordt zullen ingevolge een door den ministerraad ge nomen besluit binnen een maand alle ijzeren hekken moeten worden aangegeven. Zij zullen vóór 31 December op kosten der eigenaars ge sloopt en ter beschikking van den Staat wor den gesteld. Onze Romeinsche correspondent seint ons Vrijdagavond: In welingelichte Vaticaansche kringen vernemen wij, dat de H. Vader zich 5 Mei a.s. naar de Santa Maria sopra Minerva zal be geven ter gelegenheid van de slui tingsplechtigheden, die plaats vin den ter eere van de H. Catharina van Siëna, die door Paus Pius XII tezamen met St. Franciscus van As- sisië tot patronesse van Italië ge proclameerd werd. Waarschijnlijk zal de H. Vader onder de H. Mis, die opgedragen zal worden door Kardinaal Tisse- rant, een homelie uitspreken, waar toe Hij, zoo wordt in genoemde kringen medegedeeld, den preek stoel zal beklimmen. Dit bericht is nog niet officieel en wij geven het daarom onder eenig voorbehoud. Vroeger en nu! Wanneer wc in vergeelde papieren en historie-boeken de dagen ons voor oogen tooveren, waarop onze katho lieke voorouders oilers van eer, van geld, van lijfsbehoud zelfs, zich moes ten getroosten dan voelen wij ons klein en nietig bij het zien van al de trot- sche Godshuizen wier torenspitsen den naam van den Eeuwige aan den hemel schrijven. Dat is ons geslacht. We kunnen jier gaan op onze katho lieke stichtingen. Maarkunnen we even fier gaan op ons zelf? Hoeveel gemakkelijker hebben wij het. We be hoeven niet meer in duisternis heen te sluipen naar een schuilkerkje. Onze vrouwen behoeven niet meer hun kerkboek onder den schorteldoek te verstoppen. Katholiek is zoetjes aan een onderscheidende titel geworden. Maar dat brengt een gevaar mede: we hebben het te gemakkelijk. Gelijk berechtiging is een schoon iets om er voor te strijden en offers te brengen, maar het als een goede erfenis te aanvaarden brengt zware verplichtin gen mede. Voldoen we aan die ver plichtingen? Ons huidig geslacht moet het zich eens ernstig afvragen. Een merkwaardige verklaring van gene raal Ironside over de militaire toebereid selen der Geallieerden. Britsche bombardeurs hebben Donderdag bij Wilhelmshaven Duitsche oorlogsbo dems aangevallen. De geëvacueerden in Finland kunnen naar hun woonplaatsen terugkeeren. Dr. Teulings benoemd tot kanunnik van het Bossche Kapittel en tot deken van Nijmegen; secretaris Van Loon deken van Beek-Ubbergen. Acht jaar gevangenisstraf is geëischt te gen ir. S., betrokken bij de Haagsche spionnagezaak. Brand in het te Rotterdam liggende stoomschip „Hoogkerk". Twee dooden bij ongeval op onbewaak- ten overweg te Oss. Binnenkort wordt het Nederlandsch ar rangement met Engeland in werking ge steld. New-Yorksche beurs: Stemming aanvan kelijk vast; slot onregelmatig. O l wwvwnUHIUIII If li w, 4//O Stand op Zaterdag 1 uur v.m. Vorige stand; 757.8 765.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1