Twee dooden bij botsing New-Yorksche Beurs ZATERDAG 6 APRIL 1940 Kaunas gedeeltelijk overstroomd Hoog water thans ook op den Donau in Bulgarije Een Britsche raad voor kolenproductie De Thetis" komt weer in dienst Rumor om de kleurfilm ,,Pinocchio" Persdirecteuren bijeen te Kopenhagen Het mysterie-toestel boven Noorwegen Ernstig busongeluk te Milaan Britsch schip in nood bij Nieuw Schotland Ongeval bij onbewaakten overweg te Oss Noorsche haringolie voor motoren Bij opladen van boomen gedood. Slachtoffer laat vrouw met zeven kinderen na Geen nieuwe beschie ting van treilers Valsche geruchten in omloop VOETBAL Het geval-Kick Smit weer opgerakeld Zijn optreden in R. K. verband nog niet voor 100% zeker TWEE BONDSELFTALLEN SAMENGESTELD ZWEMMEN Nieuw wereldrecord 100 yards rugslag heeren PAARDENSPORT Bogskar wint de Grand National UITVOER NAAR DUITSCH- LAND Clearingkoersen Stemming aanvankelijk vast slot onregelmatig, MINISTERIEEL BEZOEK Oorlog in China Rooversbenden trekken plunderend rond 4 55 WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT Kastekort bij een gemeente-ontvanger SCHIPPERSKNECHT KRIJGT VIER MAANDEN AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 5 April Academische examen» Nijverheidsonderwijs I- Stuurlieden-examens Apothekers-assistent FAILLISSEMENTEN MARKTNIEUWS KAUNAS, 5 April (Havas). Te Kaunas, dat gebouwd is op het punt, waar de Nemunas en de Nerys samenvloeien, zijn honderden huizen in de laagste deelen der stad overstroomd. Door het kruien van het ijs na den bijzonder stren gen winter heeft de waterstand in de Nemunas gisteren een peil bereikt, dat in 150 jaar niet is voorgekomen. Het peil is vandaag echter aanzienlijk gedaald en het gevaar is thans ge weken. Verder bericht D.N.B. uit Sofia, dat de overstroomingen ten gevolge van den hoo- gen stand van den Donau thans ook Bul garije hebben bereikt. Gemeld wordt, dat de steden Widin en Lom reeds bedreigd worden. LONDEN, 5 April (Reuter). Er is een raad voor de steenkoolproductie benoemd, die tot taak heeft de productie in Engeland te ver- hoogen. De regeering. de mijneigenaars en de mijnwerkers zijn in dezen raad vertegenwoor digd. Voorzitter is lord Portal. Niet alleen, aldus Reuter, zijn het binnen- landsche kolenverbruik en de behoeften der Geallieerden stijgende, doch vele neutrale markten, die geen Duitsche steenkolen meeT kunnen krijgen, trachten haar voorraden uit andere'bronnen aan te vullen, waardoor een afzetgebied voor den Britschen uitvoer ont staat. LONDEN, 5 April (Reuter), In officieele kringen verneemt men, dat de duikboot „The tis", die in het voorjaar van 1939 gezonken is, hersteld wordt en, waarschijnlijk onder een anderen naam, te zijner tijd weer in dienst ge steld zal worden. ROME, 5 April (Stefani). Ten aanzien van de nieuwe gekleurde film „Pinocchio", die Walt Disney aan de hand van den roman van Carlo Lorenzini heeft vervaardigd, heeft de neef en erfgenaam van den schrijver tegenover de pers verklaart, dat hij zich alle rechten voorbe houdt, omdat Disney zich een verandering van den roman heeft veroorloofd. Hij verklaarde verder nooit 25.000 dollar voor de reproductierechten van het werk ontvangen te hebben, zooals Amerikaansche bladen te kennen hebben gegeven. De erfgenamen van Lorenzini hebben tot dusverre voor alle wer ken van den schrijver, ook die, welke niet uit gegeven zijn. slechts een bedrag van 35.000 lire van een uitgever te Florence ontvangen. KOPENHAGEN, 5 April (Deensch Tel. Ag.). Op 3, 4 en 5 April is te Kopenhagen een confe rentie gehouden der directeuren van persbu- reaux, welke behooren tot de vereenigde Euro- peesche nieuwsagentschappen, t.w. de bureaux A.N.P. (Nederland), Belga (België), S.T.T.(Fin- land), M.T.I. (Hongarije), N.T.B. (Noorwegen), Ritzau (Denemarken) en T.T. (Zweden). Deze bureaux werken sinds eenigen tijd op technisch gebied samen om een rechtstreek- sche uitwisseling aan elkaar en een rechtstreek- sche verschaffing aan andere bureaUx te ver zekeren van nationale berichten, hun eigen land betreffende, hetgeen geschiedt door mid del van een centrum van uitzending, hetwelk gevestigd is te Amsterdam. Het doel van bovengenoemde conferentie was de vraagstukken te bespreken, verband hou dende met de organisatie der ontwikkeling van dezen gemeenschappelijken nieuwsdienst. An dere persbureaux zullen eerlang tot deze sa menwerking toetreden. OSLO, 5 April (Noorsch Tel. Ag.). Het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken heeft den Noorschen gezantschappen te Berlijn en Lon den opgedragen te informeeren, of het vreem de vliegtuig, dat gisteren boven Noorwegen is waargenomen, een Duitsch of een Engelsch toestel was, en te protesteeren tegen de schen ding van de Noorsche neutraliteit. ROME, 5 April (Havas). Te Milaan is een autobus met brandweerlieden in botsing ge komen met een tram, waarbij 2 personen ge dood zijn en meer dan 30 gewond werden. BOSTON, 5 April (Reuter). Alhier is een SOS.-sein opgevangen van het Britsche s.s. „King Edward V", groot 5244 ton. Dit is ont vangen door den Amerikaanschen kustwacht- kotter „Spencer". Men gelooft, dat de posi tie van het in nood verkeerende schip is onge veer 550 mijl ten Noordwesten van de Azoren Het S.O.S.-sein meldde, dat het schip aan de genade van een Zuiderstorm is overgeleverd Vijf dagen geleden seinde het schip, dat het zijn roer verloren had, doch kon wachten op een sleepboot uit Nieuw-Schotland. Allen sche pen in de nabijheid is opdracht gegeven de „King Edward" assistentie te verleenen. Van een technisch standpunt gezien zijn gunstige resultaten verkregen met een mengsel, bestaan de uit 80 pCt. haringolie en 20 pCt. solarolie. Haringolie is veel duurder dan solarolie, maar kan in noodgevallen gebruikt worden, wanneer solarolie niet verkrijgbaar is. Vrijdagavond omstreeks half negen is op den onbewaakten overweg in de Kortfoort- straat te Oss een ernstig ongeluk gebeurd, dat den 26-jarigen Eksters uit Nistelrode en den 24-jarigen Verhoeve, uit Nuland, het leven heeft gekost. Eksters bestuurde een vrachtwagen van de firmer Van der Oort uit Heesch. Verhoeve zat bij hem in de cabine. Bij het passeeren van den overweg werd de vrachtauto gegrepen door den trein uit 's-Hertogenbosch, welke 20.29 uur te Oss moet stoppen. De auto werd in een langs de spoorlijn loopende sloot geworpen en totaal ver nield. Beide inzittenden waren vrijwel op slag dood. Geestelijke en geneeskundige hulp was zeer spoedig na de botsing ter plaatse. De lijken van beide slachtoffers zijn per militairen ziekenauto overgebracht naar het St. Annaziekenhuis te Oss. OSLO, 5 April (Noorsch Tel. Ag.) Een speciale commissie is door het ministerie voor Openbare Werken aangesteld om proeven te ne men ten einde vast te stellen of haringolie, die in groote noeveelheden in Noorwegen tijdens het haringseizoen wordt vervaardigd, gebruikt kan worden als motorolie voor visschersvaartuigen. Vrijdagmiddag is op de buitenplaats „Wa terland" van de familie Boreel van Hoogelan den te Velsen een doodelijk ongeluk gebeurd. Op het landgoed was men bezig geweest met het vellen van zware eikenboomen. Deze wer den Vrijdagmiddag op een vrachtauto geladen, om te worden vervoerd. Reeds lagen twee boo men op den wagen. Toen men een derden stam oplaadde, braken de ketting en de staaldraden, waarmede de boom geheschen werd, met het gevolg, dat de stam, die reeds bijna op den wagen lag, naar beneden rolde. Hij trof den eigenaar van den vrachtwagen, den heer Th. Jonk, die op slag dood was. De chauffeur van den auto, de heer Klaver geraakte met een been onder den boom en kreeg een gecompliceerde beenbreuk. Hij werd vervoerd naar het St. Antoniusziekenhuis te IJmuiden-Oost. De heer Jonk laat een vrouw en zeven kin deren na. Beide slachtoffers zijn uit Purmerend afkomstig. Vrijdagmiddag deden in IJmuidén geruchten de ronde, als zou de trawler .Adelante" IJm. 19 door vliegtuigen beschoten zijn. De kapitein van de „Adelante" zou de bemanning van den even eens in IJmuidén thuisbehoorenden trawler „Haarlem" gewaarschuwd hebben niet te ver naar het Noorden te gaan en medegedeeld heb ben, dat zij zelf zoo spoedig mogelijk in Zuide lijke richting voer. Het radiogesprek tusschen beide trawlers had een Katwijksche logger op gevangen, welke hiervan mededeeling had ge daan. In verband met deze geruchten heeft de ree- derij van de „Haarlem", de N.V. V.E.M., zich langs radiografischen weg in verbinding gesteld met den marconist van de „Haarlem" om na dere bijzonderheden. Het antwoord luidde: •Geen bijzonderheden te melden. Aan boord van de „Adelante", voor zoo ver ons bekend, alles wel." Uit dit radiobericht meent de directie der N.V. V.E.M. te mogen opmaken, dat bovengenoemde geruchten niet op waarheid berusten en dat de „Adelante" niet is beschoten. De „Haarlem" en de „Adelante" hebben wel radiografisch contact gehad en vermoedelijk is dit gesprek bij het afluisteren verminkt overge komen, waardoor foutieve conclusies zijn ge trokken. Zouden wij waardige zonen en doch ters zfjn van de martelaren, de verdrukten, de lijders en strijders, als wij te kort schoten in het laatste en toch waarlijk niet het zwaarste werk van onze emancipatie: instandhouding en uit bouw onzer eigen Universiteit? Hoewel Kick Smit Zondag j.l. reeds in het R.K.-voetbal uitkwam, is het blijkbaar nog niet zeker of de Haarlemmer ook in de toekomst voor een R.K. vereeniging zal blijven spelen, aldus het Hbld. In Haarlem verluidde heden, dat de bekende internationaal zich zou hebben bedacht en dat hij wellicht weer in K.N.V.B,.- verband zou uitkomen, weshalve d&n de moge lijkheid bestond, dat hij weer gekozen zou kun nen worden in het Nederlandsch elftal, het welk Zondag 21 April as. te Amsterdam tegen België uitkomt. Het blad heeft zich tot Kick Smit gewend met de vraag of deze geruchten eenigen grond van waarheid hebben. De internationaal hield zich zéér aan de oppervlakte en zeide, dat hij niet kon weten wat er de volgende dagen zou gebeuren. „Maar is het 100 pet. zeker, dat je voor den R.K. Voetbalbond blijft spelen?" vroegen we. „Dat niet", antwoordde Kick Smit. Woensdag 10 April spelen twee bondselftallen in de avonduren op het VUC-terrein te Den Haag een oefenwedstrijd tegen elkaar, dit ir. verband met de ontmoeting tegen België op 21 April as. te Amsterdam. Deze bondselftal len zijn als volgt samengesteld: Elftal A: Doel: Van Male (Feyenoord). Achter; Caldenhove (DWS), Van Stokken (DWS). Midden: Paauwe (Feyenoord), Pienter (HFC. De Vroet (Feyenoord). Voor: Draegcr (DWS), Van Spaandonck (Neptunus), Vente (Feyenoord), Lenstra (Hee renveen), De Harder (VUC). Elftal B: Doel: Dijkstra (APGS). Achter: Wilders (Blauw Wit), Choufoer (ADO). Midden; Koole (Eindhoven), Schijvenaar (EDO), Fanger (DWS). Voor: Van der Engel (DHC). Seton (Sparta), Vroomen (Juliana), Van der Veen (Heracles) en Bergman (Blauw-Wit). Aangeteekend moet nog worden, dat Drok van Sparta niet beschikbaar is in verband met een tijdens den wedstrijd tegen Luxemburg op- geloopen schouderblessure. Gemeld wordt, dat Adolf Kiefer het wereld record over 100 yards rugslag heeft verbeterd, door dezen afstand af te leggen in den fan tastisch snellen tijd van 57.2 sec. Het wereld record stond op zijn naam met een tijd van 58.8 sec.,' gevestigd 1 April 1939 te Columbus. Af te wachten is, of' aan alle bepalingen, welke vereischt worden, wil een verbetering van een wereldrecord worden erkend, is voldaan. De Grand National werd Vrijdagmiddag te Liverpool geloopcn en gewonnen door het paard Bogskar, eigenaar Lord Stalbridge, jockey M. A. Jones. Tweede werd op vier lengten „Macmof- fat", eigenaar capt. Scott Briggs, gereden door I. Aider. Als derde kwam aan op zes lengten „Gold Ar row", eigenaar mr. J. Neill, jockey P. Lay. Het veld 'bestond uit dertig deelnemers. Op betreffende vragen van het N.S.B.-lid der Tweede Kamer Dieters, heeft de min. v. Economi sche Zaken geantwoord, dat de uitvoer van groenten naar Duitschland in hoofdzaak afhan kelijk is van den stand der Nederlandsch-Duit- sche clearing. De minister geeft zich rekenschap van den toe stand van den tuinbouw, doch hij moet er we) op wijzen, dat exportmoeilijkheden naar Enge land niet steeds gecompenseerd kunnen worden door vermeerderden uitvoer naar andere landen al wordt uiteraard in deze richting gestreefd. Koersen voor stortingen op 6 April 1940 tegen verplichtingen, luidende in Reichsmarken 75.60 lires 9.55. NEW-YORK, 5 April (Part.). Wallstreet opende vandaag wederom in een zeer vaste stemming. De wijze, waarop de markt gisteren de aanzienlijke stijging van den voorafgaanden dag geconsolideerd heeft, heeft groote bevredi ging gewekt en is aan het sentiment zeer ten goede gekomen, zoodat, ondanks het feit, dat er uit. het bedrijfsleven ook heden geen stimulee- rend nieuws was, de aarzeling, die gisteren in de tweede beurshelft was ingetreden, heden vol komen overwonnen bleek te zijn. Bij opnieuw ruime omzetten stelden de eerste koersen zich vrijwel algemeen weer op hooger niveau, dank zij voorbeurs binnengekomen vrij omvangrijken kooporders. Staalwaarden en vliegtuigfondsen bleken daarbij weer het meest gefavoriseerd te zijn en deze fondsen boekten koerswinsten van 1 dollar of meer. Daarnaast lagen echter ook de meeste andere fondsen vast in de markt, al namen de koersstijgingen niet overal een even grooten omvang aan. Goed gevraagd waren ook aandeelen van warenhuizen op grond van de zeer bevredigende omzetcijfers, die gisteren de grootste drie concerns op dit gebied, n.l. Montgomery Ward, Sears Roebuck en Wool- worth hebben gepubliceerd. De omzetten over Maart, resp. over de laat ste vierwekelijksche periode dezer ondernemin gen, waren niet alleen aanzienlijk grooter dan over de voorafgegane periode, maar ook over de overeenkomstige periode van het vorige jaar, hetgeen wel een duidelijk beeld geeft van de sterk gestegen algemeene welvaart en koop kracht van het land. Hieraan, alsmede aan de verwachting op grootere buitenlandsche aan- koopen, ontleende de markt hernieuwden steun. Een der weinig rubrieken, die eenigszins ten achter bleven, was die der koperfondsen, maar in het verdere verloop werd de stemming hiei ook vaster op de verwachting, dat de dalende beweging van de koperprijzen eerlang voor een herstel plaats zal maken, in het tweede uur werd de markt kalmer en trad vrijwel alge meen een terugslag in als gevolg van winst nemingen, waartegenover de vraag grootendeels bevredigend bleek te zijn. Toch bleef een deel der aanvankelijk bepaalde winsten behouden. Het sterkst liepen de fondsen terug, die de grootste openingswinsten hadden behaald. De affaire kromp tijdens de daling echter in en tegen het einde van het tweede uur nam het aanbod reeds weer af en bewogen de koersen zich hier en daar reeds weer in opwaartsche richting. De ondertoon bleef dan ook vast en het sentiment optimistisch. De omzetten be droegen in het eerste uur 400.000 shares en in het tweede uur 250.000 shares. Hoewel de handel nog zeer ruim bleef, ver toonde deze toch ten opzichte van de vorige dagen een inkrimping. In het vierde uur was deze zelfs terug geloopen tot 180.000 shares en het totaal kwam op 1.260.000 stuks terecht. De stemming was daarbij aanvankelijk prijshou dend. Kleine koersschommelingen vielen op te teekenen, waardoor er in het koerspeil niet veel wijziging werd gebracht. Het laatste uur echter verkreeg het aanbod uit hoofde van winstnemingen (ook van buitenlandsche zijde, mede als gevolg van het naderende weekeinde) de overhand. Het slot kwam dan ook in on regelmatige houding tot stand, met over het algemeen kleine verschillen, waarbij de nadee- lige eerder de overhand hadden. Voor vele fondsen kwam het slot zelfs op het laagste punt van den dag. Het aanbod werd echter goed opgenomen en was niet dringend. De koers- teruggang werd eenigszins geremd door de gunstige verwachtingen omtrent het bedrijfs- en zakenleven, terwijl men inzake de politieke vooruitzichten niet pessimistisch gestemd was. Staalwaarden konden zich tot het laatste uur goed handhaven als gevolg van de toenemende vraag voor export en van de zijde van het binnenland. Laatbeurs echter gaven U.S. Steels een teruggang van een halven dollar en Beth lehem Steel van 5/8 punt te zien. Eerstgenoemd fonds boekte per saldo een klein verlies, ter wijl het tweede een' kleine winst incasseerde. Ook sporen, public-utilities, waren verdeeld, evenals luchtvaartfondsen en chemische waar den, doch bij deze beide laatste rubrieken vie len er grooter verschillen op te teekenen. United Aircraft zagen zich n.l. 1 dollar ont gaan, terwijl van de chemische waarden Allied Chemical 1 punt opliepen en Du Pont de Ne mours punt inzakten. Koperwaarden ontleen den geen stimulans aan het ongedaan maken van de prijsverlaging voor binnenlandsch koper De minister van Defensie, de heer A. Q. H. Dijxhoorn, heeft Vrijdag een bezoek gebracht aan dp fabriek Aviolanda te Papendrecht, aan de werf Wilton-Feijenoórd en aan de werf Gusto, beide te Schiedam, ten einde de aldaar in aan bouw zijnde vliegtuigen en schepen voor de Ma rine te bezichtigen. De minister was vergezeld van den schout bij nacht L. A. C. M. Doorman, chef materieel der marine, en van zijn adjudant luitenant ter zee eerste klasse 3. E. A. Post Uiterweer. Het Apostolisch Vicariaat Luanfu in Zuid- Shansi is sinds 1890 toevertrouwd aan de Hol- landsche Paters Minderbroeders (Francisca nen), terwijl door splitsing van dit groote mis siegebied in 1937 de Apost. Prefectuur Kiang- chow ontstond. De Paters worden daar in hun zwaar missiewerk bijgestaan door de Zusters van Heerlen (Congregatie Kleine Zusters van den H. Joseph). Dit missiegebied in het verre China ligt ge heel in de oorlogszone en wordt meermalen niet alleen overstroomd door soldaten nu eens Chineesche, dan weer Japansche maar ook zeer dikwijls door oorlogszuchtige roovers benden, die dan een groote landstreek onvelig maken. Om een kleine weergave te geven van de groote moeilijkheden, waarin de Paters Missio narissen genoodzaakt zijn hun priesterlijke be diening uit te oeienen, zullen wij u een uittrek sel geven van een brief, die een der eerw. zus ters onlangs geschreven heeft aan Pater Fruc- tuosus Goedhart OF.M., die na een zwaar en werkzaam leven van 12 jaren in die Missie, in het vaderland verbleef bij zijn ouders te Wor- mer, om een welverdiende vaeantie te genieten. De zuster schreef ongeveer het volgende: „Er is hier sinds uw vertrek naar Holland al heel wat gebeurd'. Hier in Laokiunchwang (standplaats van Pater Goedhart) en in den wijden omtrek is alles weer door Japansche soldaten bezet. In Lucheng, waar pater Ga briel pastoor is, hebben zij de kerk ingericht als apotheek: hier en daar een muurtje afge broken of opgebouwd. Protesten van den pater hielpen niets; ze deden toch hun eigen zin. Zooals vorig jaar gaan ze alle dorpen af om koren enz. op te vorderen. Gelukkig komt Laokiunchwang er nog al genadig af. Het volk is niet zoo bang meer en dus krijgen we niet meer zooveel vluchtelingen. Als de Japanners in het dorp zijn, komen er nog wel eenigen in de kerk gevlucht, doch zoodra alles weer veilig is gaan ze weer naar huis. Luanfu, de residentie van Mgr. Spruit, is ook bezet. Niemand mag in of uit de stad, zoo dat Mgr. en de paters nergens heen kunnen. Onlangs ben ik aan de stadspoort geweest om Moeder Adelbertha te spreken. Vijf minuten werden mij toegestaan; terwijl Moeder geen voet buiten de poort en ik geen voet binnen de poort mocht zetten en daar had ik nu een reis van vijf uur gaans voor gemaakt. Ook heerscht hier in hevige mate de zoozeer gevreesde ziekte vlektyphus. In Machwang en Sinchwang waren de kerken overvol met vluchtelingen. De een na den ander werd ziek. In Sinchwang was geen vertrek meer in de kerk of er lag een zieke. Begrijpelijk hadden de zusters het bijzonder druk. Helaas is ook zuster Chantal het slachtoffer geworden van deze gevreesde ziekte en daaraan overleden. Zelfs is ook Moeder Francina van de laatste H.H. Sacramenten voorzien geweest, maar ze is nu gelukkig weer herstellende. Jammer evenwel, dat pater Rembertus Gra- man aan deze ziekte is gestorven; hij is slechts zeven dagen ziek geweest. Dat pater Ludwinus door roovers is ver moord, zult u mogelijk wel gehoord hebben. Op een avond kwamen 6 of 7 roovers binnen. De knecht moest de deur uit en kreeg nog een revolverschot achterna; de kogel ging rakelings over z'n hoofd. Een der roovers hield de wacht en de anderen maakten zich van den pater meester. Nu was 't den knecht gelukt door een achterdeur naar buiten te komen en hij ging de klok luiden. Toen zijn de bandieten op de vlucht gegaan en hadden geen tijd iets mee te nemen. De arme pater vond men dood in den refter. Hij had een schot door het hoofd en de longen. Twee dagen later werd de pater begraven. Wanneer u al deze dingen leest, zult u er wel tegenop zien om weer naar hier te komen. Maar de christenen zien verlangend uit naar uw terugkomst. Nog zooveel maanden zeggen ze, dan kan de Tsi-chen-fou weer hier zijn. zij waren er zoo blij om, dat u in Holland nog aan hen dacht." Tot zoover het schrijven van zuster Milburga. Pater Goedhart is reeds vertrokken naar zijn dierbare Chineesjes, zooals hij zich ge woonlijk uitdrukte. En met.... vreugde! Dit kunnen getuigen de velen die den goeden en eenvoudigen pater tijdens zijn verblijf in het vaderland ontmoet hebben of zijn causerie met lichtbeelden hebben bijgewoond. Wat had hij er slag van om op treffende en pakkende wijze zijn toehoorders de toestanden in het groote en uitgestrekte China duidelijk te maken. Zelfs een niet-katholiek was door zijn eenvoud ge troffen. Toen hij vernam dat de pater naar China ging om de heidenen te bekeeren riep hij uit: „Moet die beste man daarvoor naar China gaan? Zijn er hier geen heidenen ^ge noeg! Wat ben ik anders dan een heiden!" Onwillekeurig zegt men bij zich zelf: Wat zijn die Missionarissen toch helden. Vader en moeder verlaten en afscheid nemen van a'len en alles wat dierbaar is; een leven vol ontbe ring voor oogen! Alleen steunend op de Godde lijke Voorzienigheid alle gevaren tegemoet te gaan; is dat geen heldenmoed? Ziedaar een uiting van ware liefde tot God en den even- mensch! Neen, wij zijn niet gewoon onze Missionaris sen met een onderscheiding te vereeren, wij geven geen decoraties of lintjes. Zeker, wij katholieken gaan trotsch op zulke helden van den eersten rang! Maar, mogen wij die helden aan hun lot overlaten en het bij bewonderen laten! Wat zij doen in de verre landen, doen zij ook voor ons, omdat ook tot ons gezegd is. „Gaat en onderwijst alle volken!" Beschouwen wij het als plicht de Missiën te steunen, vooral door ons gebed, maar ook door onze aalmoes. In dit verband mogen wij uwe aandacht wel vragen voor onze zwaar beproefde en ge teisterde Missie in Zuid-Shansi (China). Gebed en.... offer zijn Gode bijzonder aan genaam: „Al wat gij den minsten der Mijnen hebt gedaan, hebt gij aan Mij gedaan!" Nieuwe-Niedorp. (Giro: 134525) Br. N. VAN VLIET, OJVM. Procurator. door enkele maatschappijen. Het slot kwam hier, evenals voor mijn waarden, wat lager af. Phelps Dodge hadden echter van grooter aanbod te lijden en belandden 1 dollar lager. Hoewel wa renhuisfondsen iets beneden het hoogste punt van den dag de noteering verlieten, bleven deze toch goed gedisponeerd. Voor equipmentshares, kunstzijdefondsen en aandeelen in telegraaf- maatschappijen kwam het einde van den beurs handel in prijshoudende stemming tot stand. Voorts valt nog te vermelden, dat Amer. To bacco B. geleidelijk aan, na een hoogeren inzet, opliepen en een winst konden boeken van 1 punt. Oliewaarden waren of iets hooger of iets lager. De teleurstellende bedrijfsresultaten van de Standard Oil of Cal. (netto winst over 1939 17.823.000 tegen 28.876.000 over 1938, de laag ste winst sinds een viertal jaren) lieten niet na, hier eenigen invloed uit te oefenen. Laatst gedane koersen April Allied Chemical American Can Co. \m. Car F.dry Am. Rolling Mills Am. Smelt .ef. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B Am. Waterworks Anaconda Cooper A .ison Topeke Baltimore 6 Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ches, Gf Ohio Chicago Rock Isl. Chrvsler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5 Young Deleware Huds Douglas Aircraft Dupont, de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. Genera Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem oref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North. Am. Av. North. Amer. n.a Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Camblc Publ. Scrv. N. J. Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United 'Aircraft United Corp A. U. S. Ueather U. S. Rubber U. S Steel Western Union Westingh. Electr. Woolworth Building - ex dividend ex 4- nieuwe aar (eelen gedaan en tuten t 179 178 179 4 115 115 115 28 27} 27 4 155 154 154 52| 52 4 50 5 174 4 174 4 173 4 90 i 89 4 89 11 5 H 4 11 4 30 5 30| 30 4 23 4 23 4 28 5 5 54 54 80 5 80 5 80 4 6 6 55 68 68 68-5 33 35 34 4 414 41 4 4 88 5 89 5 89 4 32| 32 4 32 4 23| 23 4 23 4 154 154 12} 124 19 5 19 5 18 S 86 85 4 84 5 187 5 188 4 187 5 155 |58 15) 4 7 4 8 75 39 4 39 5 39 4 55 55| 55 5 24 5 2t 4 24 64 6 12 5 125 11 4 57 5 57 4 58 4 34 4 34 33 4 45 4 4 44 37 4 37 5 36 5 TT rV 4 i 534 54 4 58 29} 29 294 17 4 17 5 18 17 5 174 17 4 25 4 25 4 23 4 23 5 22 5 22 4 217 4 217 i 217 J 23 J 2)4 23 3'i 39 5 38 5 68 5 68 t 68 j 42 42 42 i 7 7 74 22} 22 4 22 4 87 4 87 4 87 12 4 124 124 12 12 4 12 '3 5 13 5 134 17 18 17 7 5 7 74 43 43 4 43 2 11 11 10 5 96 5 97 95 4 49 50 88 2 5 25 25 37 37 4 37 5 bl 4 61 5 62 5 24} 24 4 25 115} 114 4 113 5 42 41 4 80 4 coupon. Dleden. NEW YORK, 5 April Slotkoersen April 5 4 3 Brussel 17.03} 17.04 17.06} Rome 5.05 5.05 5.05 Madrid 9.95 9.95 9.95 Bern 22.83 22.88 22.88 Oslo 22.7, 22.72 22.73 A'dam 53.09 53.00 53.0) Londen 3.59 5 3,;7 4 3.55} Parijs 2.03} 2.02 5 2.0) 4 Berlijn 80.20 80.20 80.20 NEW YORK, 5 April 5 April 4 April 5 April 4 April Rubber Standaard Dec. 18.26 18.19+— Dec. (7.40 17.36+ Juli 17.80 17.71+— Jan. 17.37 17.32 Sept 17.57 17.50 Mrt. 7.33 17.32 Oct. 17.51 17.86 Katoen Nieuw contract Jan. Oct. 9,sg, 9.86 - - Mei 10.80 10.78-- Dec. 9.71.72 9.69 Juli 10.57 10.55-- Mrt. 9.57- 9.55 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Mei 8.2a Mrt. 5.90 - Juli 8.25. 8.25-- Mei 5.?7 6.10 Sept. 8.25. 8.28 Juli 5.97-- 6.09-- Dec. 4.24. 823-- Sept. 6.06.— 6.20 Mrt. 8 23. Dec. 6.18 6.19 Mrt. 6.27.— Suiker Mei .85+ 1.82+ Nov. 2.01* 1.99* Juli 1.90+ 1.88+ Dec. Sept. 1.96+ 1.95+ Jan. 2.03+ 2.00+ Mrt. 2.08+ 2.02+ Tin Loco 85.50 86.75 Termijn 85.37 4 86.75 90 dagen 45.25 46.75 CHICAGO, 5 April 4 April Tarwe Mei 106 i ,06 105 4 Mel 1054 i 104 i - i Juli 105.04 1 IC4 031 Sept, Juli Sept. Mai's Mei Juli Sept. 5 April Haver 41 37 33J Rogge 66 •- 67f-l 68 5 •- April April 40 J 361 33 5 57 1 - 57 .-Mei 66 5 65 5' 58 5-- 58 - Juli 67 5 1 66 5 59 i - - 58 1 Sept. 68 1 67 Reuzel Mei 5.77 5 4- 5.77 If Sept. 6,17 5 6,20+ Juli 6.00+ 6.00+ Oct. 6.27 5 6 30+ WINNIPEG, 5 April 5 April 4 April Gerst 89 5 - Mei 52 5 90 5 Juli 501 •- 92 5 - Oct. 49 5 - Lijnzaad 701 Mei 2.25 5 - 221 7 if,-Juli 2.26 71 5 Oct. 2.21 5 5 April 4 April Tarwe Mei 89 I - Juli 901 Oct. 92 5 Rogge Mei 715 Oct. 711 Juli 71 1 Haver Mei 381 Juli 371 52 5 50 5 49 2201 - 212 Naar wij vernemen, is er een tekort ont dekt in de kas van den gemeente-ontvan ger, mr. C„ te Breda, dat duizenden gul dens zou bedragen. Hangende het onderzoek is de ambtenaar voorloopig geschorst. Aangenomen wordt, dat C. het geld. in verband met huiselijke omstandigheden, te eigen bate heeft aangewend. De rechtbank te Rotterdam heeft den 47-. jarigen schippersknecht J. V., die op valschen naam getracht had 'n bewijs van Nederlander schap te krijgen, veroordeeld tot een gevange nisstraf van vier maanden, met aftrek der preventieve hechtenis. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.30 uur tot 4.30 uur Kon. Olie 231 1/2231 Anaconda 23 1/223 5/16 Kon. Boot 120 3/4 U. S. Steel 47 1/446 5/8 Beth. Steel 60 3/8—59 3/4 Rep. Steel 17 3/817 1/8 Shell Union 9 13/169 7/8 North. Am. Aviation 18 5/8 Am. Bemberg 14 3/8 Van 4.30 uur tot 5.00 uur Anaconda 23 1/223 5/8 Beth. Steel 59 3/4—60 Rep. Steel 17 3/1617 1/8 Tidewater 8 7/8 Shell Union 9 7/8 North. Am. R19 7/8 UTRECHT Geslaagd voor het tfteoretisch tandheelkundig examen (2e deel) mej. E. Kreu peling, de heer F. J. Goené. UTRECHT. Geslaagd voor coupeuse mej. M. Rochemont, Buitenzorg. Voor costumière: B. Brevet, Sas van Gent; Kwee Toan Kiok, Cheribon; M. Soeriadi, Che- ribon; Mis Tjhie Paij Sie, P. Malang; Tan Lian Hoa, Cheribon; Ietje Oey, Cheribom; Yeo Gwat Lioe, Cheribon. Voor lingerie: D. Visser, Zwijndrecht; D. Ba- rendrecht, Dordrecht. Diploma A. M. Dokter, J. Vos, G. Gozijnse, H. van Ramshorst, W. Buitendijk, Nijkerk; M- Boers, Veenendaal; M. Oskam, Benschop; D. M. Kloten, Nw. Beijerland; P. A. v. Dr., E. de Rijke, Axel; P. de Haze; B. A. Vaase; C. P. de Smit, Kamperland; H. M. van Roosmalen; M. Derks, Boxtel; C. Penning, AlblasserdamM. Troon, Oud-Zevenaar; M. Verhoeven. Babbe- rich; J Admiraal; K. de Zeeuw; J. D. Slijkhuis; J. E. van Gent, Dordrecht; D. Zenges; C. Hen driks; A. Gardien; A. Otten, Zevenaar; E. Eeu- wes, 't Loo; C. H. van Meeteren, Nijmegen; C. J. van Gelder. Weurt. Al deze dames leerden volgens methode ENSAID. 38 5 Oct. 351 35 •s-GRAVENHAGE. Geslaagd voor het examen van 2en stuurman groote handelsvaart de heer P. J. Gerdingh en voor het examen van 3cn stuurman groote handelsvaart de heeren B. R- HartmanHaanen, J. Bakker en J. M. Drijver. AMSTERDAM, Geslaagd de dames A. Tim merman, Sijbekarspel en M. Kort, Enkhuizen. GRONINGEN Geslaagd voor het examen apothekers-assistent de dames: ,Tj. Wiarda, Nij- land (Fr.) en F. Posthumus, Woudsend. Opgegeven door v. d. Graaf en Co., N.V., A'dam (afd. Handelsinformaties). Failliet verklaard: 3 April: A. Boer, Rotterdam', Rodenrijschelaan 7. B,c. mr. F. G. Schalkwijk; Curator mr. W. Ja- link, Rotterdam. L. Kranendonk, handelsreiziger, Rotterdam:. Rusthof laan 68. R.c. mi". F. G. Schalkwijk; Cura tor jhr. mr. W. L. Schorer. Rotterdam. W. H. van der Wilt, garagehouder, Rotter dam, Tollensstraat 71 b„ zaalidoende Zomerhof straat 81, Rotterdam. R.c. mr. F. G. Schalkwijk; Curatir mr. O. B. de Kat, Rotterdam'. De Vennootschap o. d. Firma Clichéfabriek Wolfshoek. Rotterdam 2 era haar vennooten: Adr. J. Treijtel; Meent 7 a, Rotterdam en Adr. J. A. de Wolf, Meent 7 a, Rotterdam.'. R.c. mr. F. G. Schalkwijk; Curator mr. P. H. Verheul. Rotter dam- 4 April- J. C. Schilpzand—Nieuwenhuis, Texel, Rozendijk. R.c. mr. H. Th. A. van der Loos; Cu rator mr. C. Smal. Alkmaar. G. van Driesten, Harskamp, gemeente Ede, O. D. 31 R.c. jhr. mr. van Nispen tot Sevenaer; Curator mr. K. H. Koers, Arnhem Vclperbinrnn- singel 9. J. Dirkzwager, koopman, Rijswijk (Z.-H.), Broekslootkade 37. R.c. mr. A. W. J. van' Vrij- berghe de Coningh; Curator mr. A. M. Stuyt, Den Haag. j. H. Nieasie, koopman. Den Haag, Egelan tierstraat 18. R.C. mr. G. H. B. van den Boom: Curator mr. U. J. W. Sibmacher van Nöoten, Den Haag. j. C. Hoos, Den H&ag, agentuur- eni com missiehandel, Daendelsstraat 42. R.c. mr. A. Hil- bingh Prins; Curator mr. B'. Spier, Den Haag. Tr. Haarsma, weduwe van S. A. Lenger, zon der beroep, Harlingen, Nieuwstraat. R.c. mr. H. J. van Maanen; Curator mr. dr. P. B. Wind, Leeu warden. J. Kooistra Azn., zonder beroep, Wartena. R.c. mr. H. J. van Maanen; Curator mr. dr. P. B. Wind. Leeuwarden. J. K. Keratgens, installateur ccnitralo ver warming, wonende te Geleen, Rijkswee 61, han delende onder de Firma J, H. Kentgens. R.c. mr, Gadiot; Curator mr. Pijls, Beek. Vernietigd op grond van Verzet het faillisse ment van P. P. Dobbe. directeur Aziöpa Trading Company, gewoond hebbende te Santpoort, thans verblijvende te Hongkong. Opgeheven wegens gebrek aan actief de faillis sementen van G. Vossen, Eindhoven era H. Luten. Utrecht. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: 26 Maart: D. Pöierrié, Den Bosch. Geëindigd door het verbindend worden der ecnige uitdeë- ltngslilst. Uitk. nihil aan conc. crediteuren. 29 Maart: G. Hartman, brandstoffenhandelaar, wonende te Maartensdijk. Idem. Uitk. nihil aan conc. crediteuren. 30 Maart: P. H. Hatt. manufacturen, Drieber gen)Ri'senburg. Idem'. Uitk. 12,49 pCt. Th. J. Chr. Bausch, Den Haag. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdee- lingsnjst. A W Alkemade Jzn., destijds handelende onder de Firmanamen „Alkemade van Bragt" en „Exporthuis Noordwijk", Noordwijk. Idem. K Jacubowski. gehandeld hebbende onder den naam Eika's Kleeding, Amsterdam. Idem. 's-HERTOGENBOSCH, 5 April. N.V. Boter- mijn. Aanvoer 13605 kg. Hoogste prijs 1.67, laag ste prijs 1.55, middelprijs 1.64 per kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2