1 Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Stichting van een Bureau voor Jeugdreg istratie Waar de filmband rolt m Bond zonder Naam bestaat twee jaren Plaats dan een Omroeper voor 90.00® gezinmefi PLANTSOENEN WORDEN VERBETERD REDE H. DE GREEVE 3 |l!innillllllllllllll!l!llll!ll]||lll!l!1!llll!llllllllllll!llll1llinil!IIIH!linillll!lllillllinilllllHl!!llinil!tI!llliniin!in!| 3 illlllllllllll!!llllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllll!lllllllllll!llll!!lllllinilt!lllllll!!lll!llllllllllililllllllllllltl ZATERDAG 6 APRIL 1940 RAAD VAN BEVERWIJK Het publiek toone nu meer waar deering en respect voor onze plantsoenen Jeugdregistratie VOETBAL ONZE GEZELLEN (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) VIJF GEWONDEN BIJ EEN VERKEERSONGELUK T abaksinschrij ving Betaalde prijzen 100 pCt. boven den taxatieprijs I BRAND BIJ COÖPERATIE TE GRONINGEN iailkiAÉi Willy Forst en.... Willy Forst in de film „Ik ben Sebastian Ott" PRINS BERNHARD PRINSES JULIANA BIJ HET ROODE KRUIS IK BEN SEBASTIAN OTT Willy Forst in een dubbelrol in Frans Hals TROPENNACHT IN SAIGON Triest filmverhaal in Luxor CINEMA PALACE Volledige bekentenis" SPAARNE THEATER „De Helleveeg" en „Flash Gordon op de planeet Mars" Vrijdag is in gebouw „Frascati" te Amste rdam, de jaarlijksche inschrijving op Sumatra-tabak gehouden UIT DE HOOFDSTAD Alg. R.K, Propagandaclub belegt een bijeenkomst in de groote zaal van 't Concertgebouw Tasnady-Nagy bij Von Ribbentrop Officieel frontnieuws Byrd keert terug NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Gisteravond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester, mr. H. J. J. Scholtens. Na goedkeuring van de rekeningen 1938-'39 van het Oude-Mannen- en Vrouwenhuis te Wijk aan Zee, kwam in behandeiing het voorstel van B. en W. tot het doen uitvoeren in werk verruiming van het verbeteren van plantsoen, o.a. aan de Breestraat, de Halve Maon, den Renden Boogaard, het C. H. Moensplein en het grasveld bij het gebouw van den dienst voor Sociale Zakenk. De. kosten zijn begroot op 900Q loonen en 4050, andere kosten, mitsgaders 050 voor algemeene onkosten van het bedrijf Openbare Werken. De provincie heeft een bijdrage toe gezegd van 1566.50. De heer RIJKENS vond het jammer dat de plantsoenen door een d^el van het publiek niet gewaardeerd worden. Als een sterk staal tje noemde spr. het optreden van een officier, die te paard door een der gazons van .de Bree straat reed. Op die manier wordt het wegge gooid geld. Spr. verzocht de medewerking van allen in te roepen, ook van de hoofden van scholen, opdat de plantsoenen door kinderen, zoowel als door volwassenen, meer gerespec teerd worden. De heer ROLLNBERG verzette zich tegen de Uitvoering in werkverschaffing. De heer PASSCHIER had reeds eerder willen wijzen op de noodzaak om meer aan de plant soenen te doen. Nu deze weg gevonden is, ver heugt het spr., dat er nu verandering in komt Blijkens de plannen worden het zelfs groote verbeteringen. Spr. vroeg of het niet mogelijk is om in de plantsoenen bordjes te plaatsen waarop de beplanting in de zorg van het pu bliek wordt aanbevolen. Daar gaat wel iets van uit. De heer VAN GRONINGEN merkte Op, dat er voor de werkverschaffingsarbeiders nu een object dicht bij huis gevonden is. Wethouder VAN DOK antwoordde, dat, wan neer de plantsoenen verbeterd worden, de me dewerking van het publiek in grootere mate verkregen zal worden. B. en W. zullen alles doen om dit te stimuleeren. Wat de werkver schaffing betreft, voorheen, gebeurde het werk aan de plantsoenen in z.g. contra-prestatie. B. en W. hebben nu iets gevonden, waarbij dat vermeden kan worden) Het geld wordt nuttig besteed ook in dien zin, dat er thans gele genheid is om ook eens een andere categorie werk te geven. De heer VINK merkte op, dat de heer Rol- lenberg, bij zijn verzet, een beroep deed op het collectief arbeidscontract, terwijl hij zeer goed weet, dat het loon der landarbeiders dan zeker niet hooger zou zijn, eerder lager. De heer Rollenberg doet het steeds voorkomen, alsof hij de belangen der arbeiders verdedigt, doch met holle frasen zijn de arbeiders niet ge diend. Spr. wees er op, dat de arbeiders liever werken dan in den steun loopen. De VOORZITTER zegde tenslotte toe, dat het college zal overleggen op welke manier het publeik meer zal kunnen worden geïnteres seerd voor het aanzien der gemeente. Het voorstel werd hierna goedgekeurd. Aan de orde kwam hierna het voorstel van B. en W. om aan de gemeentelijke arbeidsbeurs een bureau voor da jeugdregistatie te ver tinden. Naast een leider zal dan moeten wor den overgegaan tot het benoemen van een as sistent-leider, terwijl eenvoudig routinewerk bij wijze van tewerkstelling zou kunnen worden toevertrouwd aan eenige werklooze jeugdigen, die aldus ervaring van kantoorarbeid kunnen opdoen, zoolang zij nog geen werk hebben ge vonden. Aan deze laatsten zal een vergoeding kunnen worden gegeven al naar hun leeftijd van 2 of 2.50 per volle week. Mochten voor dit laatste niet voldoende of geschikte krachten beschikbaar zijn, dan zou noodge dwongen tot het aanstellen van meer perso neel moeten worden overgegaan. In de kosten wordt door den minister van Sociale Zaken op ruime wijze bijgedragen Hiet voorstel werd zonder discussie goed gekeurd. Besloten werd tot kostelooze overneming van een strook grond aan de Lijsterbeslaan, ter grootte van 300 M2 voor plantsoen- en wegen aanleg. Vervolgens werden de noodige gelden toege staan voor uitbreiding van het personeel ten kantore van den gemeente-ontvanger met een klerk. Aan de N.V. „Chemica" werd een perceel grond verhuurd aan de Nieuwe Kade, ter grootte van 500 M2, tegen een jaarlijkschen huurprijs van 200. Goedgekeurd werden voorts voorstellen tot wijziging van de poitie-verordening en tot opheffing van de door den gemeente-ontvan ger gestelde zekerheid. Een adres van de Nationale Commissie te gen het Alcoholisme, houdende verzoek aan de Kroon voor te stellen om het maximum-aantal verloven A te verlagen, werd in handen van B. en W. gesteld om advies. Hetzelfde geschiedde met een adres van het R. K. kerkbestuur van de parochie van O. L. Vr. van Goeden Raad, om de benoodigde gel den beschikbaar te stellen voor de stichting van een bijzondere school. De heer RIJKENS vroeg, wanneer nu einde lijk eens begonnen wordt met de verbetering van de straatverlichting in de afdeeling Wijk aan Zee en Duin. Verder had spr. vernomen dat de stichting van een R. K. Huishoudschool, waaromtrent de raad indertijd besloten heeft medewerking te verleenen, niet kan doorgaan Hij vroeg of B. en W. hierover iets konden me- dedeelen. De heer VISSER had berichten gelezen over opheffing van de R. K. Tuinbouwwinterschool. Hij vroeg of B. en W. reeds stappen hadden gedaan, om de beschikking over dit gebouw te verkrijgen. De heer VAN GRONINGEN informeerde naai het resultaat van de pogingen, welke zouden worden gedaan, om de werklooze landarbei ders in dezelfde steunregeling te krijgen als de overige werkloozen. Voorts of de huurtoeslager. ook kunnen worden gegeven aan hen, die na 1935 werkloos zijn geworden. De heer NIJSSEN tenslotte wilde weten of een bouwvallig perceel, dat de Breestraat ont siert, niet kan worden opgeruimd. De VOORZITTER antwoordde, dat bet raads besluit inzake de verbetering van de straat verlichting (dateerende reeds van Juli '39) nog steeds geen goedkeuring heeft verkregen. Wat de geruchten over de R. K. Huishoudschool be treft, hieromtrent was het college niets be kend. Ook over een eventueele opheffing van do R. K. Tuinbouwwinterschool kon de voorzit ter den raad geen mededeelingen doen. Wat de vragen van den heer Van Groningen betreft, in het eerstbedoelde geval waren B. en W. er niet in geslaagd en omtrent het twee de geval is nog geen beslissing genomen. Voor- het overige zullen B. en W. nagaan, of aan de ruïne aan de Breestraat iets gedaan kan worden. De raad ging hierna in besloten zitting. Breda, een taxi, waarin vijf personen waren ge zeten, in volle vaart tegen een achteruitrijden- ien trailer gebotst. In den personenauto bevond zich, behalve de chauffeur, de heer en mevrouw T. uit Breda en hun twaalfjarig zoontj§, als mede een kostganger van het echtpaar. Aanvankelijk liet het zich aanzien, dat me vrouw T„ die een hoofdwonde vertoonde, er ernstig aan toe was, doch bij onderzoek in het Sint Ignatiusziekenhuis bleek, dat zij slechts lichte verwondingen had opgeloopen. Dit was eveneens met de overige inzittenden het geval. Allen konden na behandeld te zijn, naar huis gaan. De auto's werden zwaar beschadigd. In deze derby welke zeer belangrijk is voor de bezetting der laatste plaats speelt de thuisclub morgen aan den Rijksstraatweg in de volgende opstelling: doel: G. Metten; ach ter: J. Smit en G. Zandstra; midden: F. v. Kessel, W. v. d. Lit en J. Snoeks: vóór: P. v. Berkel, J. v. d. Linden, J. van Riel, C. Vessies en J. Huneker. Vrijdagnacht omstreeks half twee is op den Bredaschen weg, hoek Rijnstraat te Tabak. Voor de eerste Sumatra-inschrijving, die Vrijdag gehouden werd. bestond groote be langstelling, doch de oorlogstoestand wierp ook schaduw op het aantal belangstellenden. Daar de Amerikanen en Zweedsche Regie hunne be hoeften in Indië gedekt hadden, waren deze niet aanwezig. Vele Duitsche handelaars en fabri kanten waren toch aanwezig, terwijl vanzelf sprekend alle Nederlandsche belanghebbenden en ook vele Belgen aanwezig waren om de af loop der Sumatra-inschrijving mede te maken. De oogst valt over het geheel mede. De tabakken mogen dan niet zoo mooi zijn als vorig jaar, de oogst is over het geheel genomen lichtsoortig dunbladdig met meerendeels heldere en helder- roode kleuren, hier en daar wat teer van blad en wat een voorname factor is, in doorsnede goed van brand. De inschrijving had een geanimeerd' verloop. De inschrijving opende met twee zandblad- la dingen, welke gecombineerd gekocht werden door den Nederlandschen handel en Nederl. fa brikanten. De tax werd met meer dan 100 pet. overschre den en deze ladingen brachten 367 c. op, bij een taxatie van 176 c. Een 4de aflading Senembah Mij./SA met 80 pet. boven tax gekocht door Nederl. handel. Een goedsoortige uitschot zand- blad-partij 437 pakken Senembah Mij./K/1A werd betaald met 131 c. bij tax van 61% c. en gekocht door den Nederl. handel. De 153 pakken TTR/Langkat/I werden in verhouding tot de tax (116% c.) het hoogst betaald (opbrengst 264 c.) en opgenomen door Nederl. fabrikanten. Voorts waren door Nederlandsche fabrikanten nog vastgelegd de 292 paken zandblad Deli Mij./ KB/Langkat/I, die gecombineerd gekocht waren met de 213 pakken Deli Mij./Deli Toewan/I, welke partij door binnenlandsche handelaars werd gekocut bii een tax van 184 c. brachten deze partijen 368 c. op. Ook de Deli Bat. Mij. Krossok 404 pakken werden zeer hoog betaald met 73 c. (tax 73 c.). Tenslotte werden nog de 152 pakken uitschot zandblad TTR/Langkat/1A betaald met den zeer hoogen prijs van 123 c. bij tax van 49% c., die dan in verhouding nog hoo ger was dan de origineele partij. Van Duitsche zijde bestond eveneens eenige kooplust, doch veel had zulks niet te beteeke- nen. Veel omzet in tweede hand was er niet, daar de prijzen zeer hoog waren. Het kleine aanbod werd zeer vlot opgenomen en heerschte er gedurende de geheele inschrij ving een vaste stemming. Een rest-partij van 63 pakken Deli Mij./L/2 werd nog bij inschrijving verkocht tot 166 cent; het Amerikaansche ge deelte hieruit was in Indië verkocht. AMSTERDAM, 5 April. Tabak. De afloop der inschrijving van 5464 pakken Sumatra tabak in Frascati was als volgt: Door- Afloop snee- ca. ets. Pn. tax. 511 Deli Maatschappij/1 181 Deli Maatschappij/A/1 M' 469 Senembah Mij/SA/4 54 97 453 Deli Maatschappij/IA 146 Deli Maatschij/A/A JJ/2 221 Senembah Mij/PM/1 121 224 292 Deli Mij/KB/Langk./l 214 Deli Mij/Deli/Toewa/1 104 437 Senembah Mij/K/1A 61% 131 261 Deli Ba Mij/I 155% 239 42 Deli Ba/KR/1 55 Deli B. Mij/A/KR/1 91 Deli Ba Mij/TL/KR/1 57 Deli Ba Mij/Tandem/KR/1 99 Deli Ba Mij/TH/KR/1 21'Deli Ba Mij/B/KR/1 A 21 Deli Ba Mij/Pad.Brahr/ KR/1 18 Deli Ba Mij/Pad.Tjerm./ KR/1 346 Deli Mij/KB/Lkt/1A 191 Deli Mij/DeliToewa/lA 81/2 lbt> 153 TTR/Langkat/1 116% 264 328 Deli Ba Mij/PadTjerm./l 103 178 236 Deli Ba Mij/Pad.Tjerm/lA 63% 114 205 Senembah Mij/I 90% 188 264 Senembah Mij/P/1A 61 121 152 TTR/Lnagkat/A 49% 123 Vrijdagochtend om half zeven is een felle brand uitgebroken in het gebouw van de coö peratie „Samenwerking" aan de Barestraat te Groningen. De brand ontstond in den schoorsteen van de bakkerij. De schade bleef beperkt tot een aan grenzend magazijn, waar slechts een geringe hoeveelheid goederen door het vuur werd ver nield. De zware rookontwikkeling heeft een groot gedeelte van het pand zwart geblakerd. ZK.H. Prins Bemhard heeft Vrijdag een ver gadering bijgewoond van de commissie uit den Economischen Raad, waaraan opdracht is ver leend tot het uitbrengen van advies over het prijzenvraagstuk. H. K. H. Prinses Juliana heeft Vrijdag de we- kelijksche vergadering van het dagelijksch be stuur van het Nederlandsche Roode Kruis bij gewoond. De regie van Forst is zelfs in zijn minder geslaagde producten herkenbaar. Zij bezit een charme en een zwier, die men zelden in an dere films aantreft en die zijn werk steeds van andere films onderscheiden. De galante wijze, waarop Forst zijn zaken weeUte zeggen, maakt steeds een aangenamen indruk en zoo werd ook de film Sebastian Ott tot een aangenamer amu sement dan men doorgaans van crimineele films verwacht. Een andere oorzaak van de aantrekkelijkheid van deze film vindt men in het feit, dat Forst in een dubbelrol optreedt, namelijk als een eerzaam kunsthandelaar en als zijn broer, een dief en vervalscher. De bandiet weet zijn broer Sebastian in handen van de politie te spelen en geeft zich uit voor zijn broer wiens papie ren hij gestolen heeft. Dit spel duurt eenigen tijd. Sebastian tracht de politie duidelijk te maken, dat hij een ander is dan hij schijnt, maar succes heeft hij niet. De bedrieger in- tusschen slaat zijn slag, zet een enorme schil- derijenvervalsching op t<luw en tracht de ver loofde van Sebastian op geniepige wijze te be- leedigen. Zijn optreden wekt argwaan en een vriend der familie, een gewezen rechter, be gint meer en meer tot de ontdekking te ko men, dat er iets met „Sebastian" niet in órde is. Hij gaat den gevangene bezoeken, weet hem uit het cachot te krijgen en laat hem los op den bedrieger. Een gevecht volgt, waarin Forst met zichzelf over den grond rolt en rake klap pen uitdeelt. Natuurlijk komt alles in orde en Sebastian kan weer rustig Sebastian blijven. Als gezegd: een aardige film, die u bezig houdt en die met élan en goeden smaak ver teld wordt. Achttienjarigen zullen dan ook geen berouw krijgen, wanneer zij Sebastian en Lud- wig oftewel Willy Forst gaan zien. Bill Carey, gunsteling van New York en zijn wispelturig publiek, is met de Harrison-familie, bevattende een ouderpaar en ©en jongedochter, op weg naar Achter-Indië en wel naar de be- Nedy Lamar en Robert Taylor in „Tropennacht in Saigon" faamde havenplaats Saigon. Natuurlijk moeten de Amerikanen deze stad bezichtigen en zij zou den geen echte Amerikanen zijn, wanneer zij ook niet het nachtleven van het Oostelijke Pa rijs gingen „beleven." Al doende komen zij in aanraking met zekeren Delaroch, een machtig man, dien zij met zijn beschermelinge Manon in een café ontmoeten. En ziet, Bill Carey, beu van de New Yorksche dameswereld en haar vele en hinderlijke attenties, wordt verliefd op de exotische halfbloed. Maar zij kan geen paspoort krijgen en dus zal zij haar baas, die meer haar gevangenbewaarder is, niet kunnen verlaten. Zij vindt het daarom maar beter een midden weg te kiezen en willigt het huwelijksaanzoek in van een rijken Indischen nabob. Bill echter reist haar achterna en slaagt er op het laatste oogenblik in, haar ervan te overtuigen, dat zij glad verkeerd doet en met hem moet huwen. Maar het bezwaar is nu, dat de beide jongelui, die ter plaatse in het huwelijk getreden zijn, zonder geld komen te zitten. Wel besluit Bill dan maar aan te pakken wat hij krijgen kan. maar overal waar hij om werk vraagt, weigert men hem dit te geven. Hij raakt aan den drank en Manon ziet dat zij hun ongeluk tegemoet gaan. Zij keert naar Delaroch terug en deze geeft den jongeman een baan ergens in de binnenlanden. Met verdraaiing van de feiten wordt hem dan medegedeeld, dat Manon weer naar Delaroch is teruggekeerd en Bill ontsteekt daardoor in een zoo hevige woede, dat hij be sluit. Delaroch om het leven te brengen. Manon echter, die dit wil verhinderen, om Bill niet in moeilijkheden te brengen, voltrekt zelf deze daad en weet daarna niets beters te doen dan ook zichzelf te dooden. Dit beknopte verhaal is nogal triest,' zoodat de film voor volwassenen is voorbehouden. Over de „Katholieke" film „Volledige Beken tenis", die deze week in de Cinema Palace draait, schreven wij reeds in ons Dondagdag- avondblad. Gaarne willen wij den volwassen le zer deze Amerikaansche film, waarin een in teressant gewetensconflict wordt uitgebeeld, van harte aanbevelen. Dan Collins, een sensatiereporter van de „Tri bune", houdt ondanks de haat van de onder wereld en de society,'een meedoogenlooze raz zia op alle mogelijke sinistere gebeurtenissen. Geraldine Sloan, die hem in zijn ondernemin gen poogt te dwarsboomen, weet zich vermomd bij de „Tribune" een post te verzekeren en tracht op slinksche wijze hem een hak te zet ten. Eerst heeft de reporter de ware bedoelin gen van de millionnairsdochter niet door, maai bij een raid op gokschepen komt alles aan het licht. Deze film is een wervelwind van sensa ties, waaraan toch ook het happy end niet ont breekt. Een film waarin de stoutste fantasieën hun hoogtepunt bereiken is wel „Flash Gordon op de planeet Mars", waarin een groepje men- schen in een torpedo koers zet naar hoogere sferen om nitron aan den dampkring te ont trekken. Het spreekt vanzelf, dat zich op deze bovenaardsche streken wonderlijke gevallen voordoen, die er dan ook voor zorgen, dat men tot den laatsten meter toe gespannen blijft in den ban van avontuur. Vrijdagavond heeft de Bond zonder Naam in de groote zaal van het Concertgebouw een vergadering gehouden, ter gelegenheid van het tweejarig bestaan. Deze vergadering was georganiseerd door de Algemeene R. K. Pro pagandaclub, welker voorzitter, de heer Ed. Pouw, met enkele woorden den spreker van den avond, den zeereerw. heer H. de Greeve, inleidde. De groote zaal van het Concertgebouw, welke naar schatting tweeduizend aanwezigen bevatte, was ademloos stil, toen de eerw. spreker zijn rede aanving. Spr. begon met zijn voldoening er over te uiten, dat de opkomst voor deze bijeenkomst zoo groot is geweest. Een woord van dank aan allen, die hiertoe hun medewerking hebben ver leend', was hier zeker op zijn plaats. De eerw. heer de Greeve beschreef daarop, hoe de Bond zonder Naam in korten tijd zeer veel succes heeft gehad. De eerste week van het bestaan bracht reeds 15.000 brieven, het archief is in deze twee jaren uitgegroeid tot honderdduizenden stukken. Vervolgens zette spr. uiteen, wat de achter grond van den Bond is. De maatschappij is door en door ziek. Wij ondervinden het fiasco van het verleden en wij ondervinden dit in ons per soonlijk leven. Wij hebben de kennis van deze ellende en wij verlangen met hartstocht naar een betere maatschappij. Millioenen hebben dit ver langen en er gebeurt niets. De oorzaak van de ellende is in ons binnenste en als wij willen kun nen wij ons ervan bevrijden. De oorzaak is het geweldige egoïsme, dat zoowel de personen indi vidueel als de gemeenschappen beheerscht. Wij zijn allen egoïst, en wij kunnen dit controleeren aan de gewone feiten van iederen dag. Deze maatschappelijke ellende komt voort uit de heer- schende mentaliteit; verander de mentaliteit en men zal een andere wereld krijgen. Dit wil de Bond zonder Naam, en zijn gansche program is de eenvoudige zin: Verbeter de wereld, begin bij je zelf. Het is een verzoek aan alle menschen om een campagne van naastenliefde te beginnen. Het verzoek gaat uit van een katholiek priester tot zijn eigen geloofsgenooten en tot alle ande ren. elk volgens zijn geweten. De katholiek vol gens zijn geloofsleer, de anderen op hun wijze. Maar voor allen geldt het gebod van de naasten liefde. De gedachte van den Bond is zoo oud als de Kerk. Deze gedachte is niets bijzonders, maar de Bond heeft toch iets nieuws. Het is een bond, die geen bond is en toch bindt; een vereeniging, die niet vereenigt en toch een band legt. Het doel van den Bond laat niet toe, dat hij bezwaard wordt met statuten, contributie, e.d. De Bond kan geen organisatievorm gebruiken, die het doel in den weg staat. De Bond zonder Naam moet altijd en overal kunnen werken onder alle om standigheden. Dit is een verklaring van zijn succes. Een tweede verklaring is, dat de Bond de ziekte van de gansche ingewikkelde maatschap pij formuleert in één enkelen korten, eenvou- digen zin. Ook dit is iets nieuws van den Bond; het ontneemt den menschen het gevoel van machteloosheid tegen het geweldige leed, dat ons allen overkomt. Tegen het ontzettende wereldgebeuren kunnen wij elk afzonderlijk niets doen, maar wij kunnen wel met ons zelf beginnen om de wereld te verbeteren en zoo het ontzettende wereldgebeuren af te wenden Hiervoor wordt niets anders gevraagd, dan dat we iederen dag weer opnieuw gewone, fatsoen lijke Christenen zijn, die onze evennaasten liefdevol behandelen. Dit kan iedereen doen en er is voor niemand een excuus om het na te laten. Het is een kenmerk van den Bond, dat niemand zijn persoonlijke verantwoordelijkheid af kan wentelen op een bestuur of op wie dan ook. Vervolgens weerlegde spr. eenige opmerkin gen, welke vaak tegen den Bond gemaakt wor den. De menschen zijn over het algemeen van binnen beter, dan zij zich buiten voordoen. Men kan de menschen daarom zeer goed be reiken, mits men komt met liefde en nederig heid. De gedachte van den Bond is wereldom vattend; zij kan niet worden tegengehouden door grenzen of tolmuren. In korten tijd heeft deze gedachte zich over vele landen verspreid Spr, verhaalt zelfs, hoe missionarissen alleen met de gedachten van den Bond kunnen wer ken tegen de propaganda van den Bond der Godloozen. De geest, die waait waar hij wil. heeft deze vruchtbare gedachte verbreid en er voor gezorgd, dat deze gedachte overal weer klank kon vinden. De gedachte van den Bond kan bij allen weerklank vinden, zelfs ook bij hen, die niet eens in God gelooven. Noch geld, noch geweld kunnen deze gedachte tegenhouden, want konden zij dit wel, dan beteekende dit het fiasco van Gods genade en Gods wetten. Geld wordt daarenboven gehanteerd door menschen en de menschen kunnen wij benaderen. Na de padfee vervolgde de eerw. heer H. de Greeve zijn rede, in welk tweede gedeelte spr. vooral de werkwijze van den Bond behandelde. Alleen reclame maken geeft geen succes, want aan reclame went men. Daarom heeft de Bond de Hefboomactie, geïnspireerd op het woord van Archimedes: „Geef me een hefboom en een vast punt en ik verplaats de wereld Elke maand wordt een bepaald euvel speciaal bestreden. Deze actie heeft in vele gevallen zeer veel succes. Eveneens worden de speciale punten van de hefboomactie gepropageerd bij schrijvers en sprekers, opdat zij ook aan deze punten aandacht schenken. Deze punten ne men iedere maand een bepaald aspect van het maatschappelijk euvel onder handen. Spr. ver haalt enkele voorvallen, welke hij heeft mee gemaakt met de hefboomactie Een andere actie van den Bond is de anti lastercampagne. Spr. verhaalde de voorgeschie denis van deze campagne. Laster is een gees telijke volkskanker. Dagelijks wordt overal ge leden door het verspreiden van laster. Jaren heeft spr. gewerkt aan het tegenhouden van dit euvel, tot hij enkele maanden geleden in Deventer de idee aan de hand gedaan kreeg van de anti-lastercampagne. Alle kaarten en andere documenten, die de Bond verspreidt," worden gratis geschonken. De Bond collecteert nooit. Hjj werkt alleen met vrijwillige bijdragen, waarvan er zeer vele binnenkomen van eenvoudige lieden. De eenige eisch, die gesteld wordt om de kaarten en bro chures te ontvangen, is, dat men persoonlijk zijn naam opgeeft aan den leider van den Bond. Als laatste onderwerp behandelde sör. de wijze, waarop de jeugd met den Bond mee werkt. Met enkele voorbeelden typeerde sar. den geest, welke bij de jeugd heerscht, en de wijze, waarop de jeugd reageert op de ge dachte van den Bond. De eerw. heer de Greeve besloot zijn rede - met het verzoek aan allen, te bidden voor het welslagen van het werk, en op deze wijze mee te werken aan het verbeteren van de maatschappelijke toestanden. Na deze rede, welke enkele malen door ap plaus werd onderbroken, zongen de aanwezigen „Aan U, o Koning der Eeuwen", terwijl onmid dellijk na de pauze „Wilt heden nu treden" uit Valerius' Gedenck-Clanck gezongen werd. Vóór de rede van den eerw. heer H. de Gree ve speelde de heer A. Thoenies het „Alleluja" van Handel. BERLIJN, 5 April. (D. N.B.) Rijksminister von Ribbentrop heeft heden den voorzitter van de Hongaarsche kamer, Tasnady-Nagy, die ter gelegenheid van de oprichting der Duitsch- Hongaarsche vereeniging in Berlijn vertoeft, ontvangen. PARIJS, 5 April. (Havas). Het Fransche avondlegerbericht luidt: „Een vijandelijke groep verkenners werd door een van onze posten afgeslagen. De officier, dio het bevel over de groep voerde, is in onze han den gebleven." WASHINGTON, 5 April. (Havas). Zooals pre sident Roosevelt heeft medegedeeld is hij er door de expeditie van Byrd van in kennis ge steld, dat zij haar missie op volkomen bevredi gende wijze ten uitvoer heeft gelegd en dat Byrd op het oogenblik op den terugweg is. Op twee Zuidpoolbases heeft hij 50 man achtergelaten, die zullen worden afgelost, zoodra het weer dat mogelijk zal maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4