Simplex Cycloïde rijwiel, 70% minder wrijving Waar Franschen tegenover Duitschers liggen De Britsch-Fransche samenwerking De ring om het Derde Rijk ROODE STER Onder den grond in de Maginot-linie Een volledige oorlogsgemeenschap De waarde van zeven maanden oorlog ZATERDAG 6 APRIL 1940 Buitenlandsch Overzicht DE NIEUWE BEURS TE ROTTERDAM Examen Verpleging van Zenuw en Geesteszieken Technische Hoogeschool Zeldzaam zacht en licht in de pijp! Dreigend conflict in de metaalnijverheid TE PAARD DOOR HONGARIJE Beschenen door veel lampen verrichten de Fransche soldaten hun arbeid, welke deze ook is. Op den voorgrond de transformatiezaal, op den achtergrond de toestellen die de electriciteit opwekken Komt er een kink in den kabel, dan worden VLISSINGEN MINISTER WELTER WERK IN DUIT SC HE VENEN NIEUWE BOULEVARD TE Nederl. Wereldomroep Eindeloos zijn de gangen in de Maginot-linie. In 't midden loopen de rails van den ondergrondschen, trein, aan weerskanten zijn op geregelde afstanden munitiecellen in de muren aangebracht Vlissingen beschikt reeds eeuwenlang over kilometerslange breede boulevards, de zoo ge waardeerde wandelpromenades met haar bree- den verkeersweg en volgebouwd met hotels, pensions, scheepvaartkantoren, dienstgebouwen van het Belgisch en Nederlandsch loodswezen, de De Ruytersehool en vele particuliere wo ningen. Tot voor kort werden deze boulevards ter hoogte van de bomvrije kazerne onderbroken door een smalle twee meter breede houten brug, die rond den gevangentoren, het oudste gebouw van Vlissingen, dateerend uit de 13e of 15e eeuw, was gelegd, terwijl voorbij de zee vaartschool de breede boulevard plotseling over ging in een 150 meter langen rechthoekig om- gelegden zeedijk, eveneens twee meter breed. Dit waren belemmeringen, die het onmogelijk maakten om de boulevards overeenkomstig hun beteekenis te doen aanpassen aan de eischen van het moderne snelverkeer. Thans is, dank zij de overeenstemming die kon worden bereikt met het departement van Defensie, den rijks- en provincialen waterstaat, den polder Walcheren en met medewerking van het provinciaal- en gemeentebestuur en een belangrijke bijdrage uit het Werkfonds, een breede verkeersbaan ontstaan. De gevan- gentoren kwam hierbij geheel vrij. Het Rijk nam daarbij de restauratie van dezen toren voor zijn rekening. Langs de boulevards werden breede tegelpla,- teaux voor de wandelaars aangelegd. Dit sei zoen zal Vlissingen zijn gasten dus de gereed gekomen boulevards als nieuwe attractie kun nen aanbieden. Vandaag is de vernieuwde boulevard officieel in gebruik genomen. Tegen drie uur verzamel den de genoodigden zich bij het standbeeld van De Ruyter, vanwaar de particuliere auto's en touringcars in file afreden voor den eersten tocht langs de nieuwe zeepromenade. Bij den gevangentoren werd stil gehouden. Hier memoreerde burgemeester C. A. van Woel- aeren het heugelijke gebeuren met een rede. vervolgens spraken de waarnemend wethouder voor openbare werken, tevens voorzitter van de plaatselijke vereeniging oor vreemdelingen verkeer J. L. Verhagen en mr. H. L. van Zan ten als waarnemend voorzitter der V.V.V. Hier op voltrok mevrouw Van WoelderenSpren- ger de symbolische handeling der openstelling en ingebruikneming, door het doorknippen van een oranje-lint. Hierna werd de tocht voortge zet over de verder gelegen overdamming van den voormaligen spuiboezem naar hotel-restau rant Oosterhuis, waar gelegenheid tot het aar- bieden van gelukwenschen was. De beurshal in de nieuwe beurs aan den Coolsingel te Rotterdam zal 1 Juni a.s. in ge bruik worden genomen. Er zullen geen feestelijk heden aan deze opening zijn verbonden. Op 5 Mei zal de schutting rondom het gebouw verdwijnen. Het zal nog wel eenigen tijd duren voor het geheele gebouw gereed is. Zoo zal de concertzaal niet voor het volgende «eizoen in gebruik kunnen worden genomen en ook het groote café-restaurant is voorloopig nog niet klaar. De examencommissie van de R.K. Gestichts- artsen-vereeniging heeft de overgangsexamens afgenomen in de psychiatrische kliniek St. Ja- cobusstichting, Wassenaar. De uitslag der exa mens luidt: Eerste overgangsexamen. Geslaagd: de dames P. M. van Lingen, C. Lentering, A. Vogel en A. van Pelt. Tweede overgangsexamen. Geslaagd: de da mes M. J. A. v. Dalen, C. Franz, D. Giling, F. A. A. van Heusden, M. J. Kerkhof, P. Meyer, A. H. Nefkens, A. van Paradijs, H. F. v. Poete ren en M. P. A. A. v. d Vaart. De katholieke, algemeene en christelijke me taalbewerkersbonden hebben sinds begin Fe bruari met de katholieke vereeniging van werk gevers in de metaalnijverheid onderhandeld over de toepassing van een duurtetoeslag. Tot heden is hierover geen overeenstemming bereikt. De samenwerkende metaalbewerkers bonden hebben thans ter verkrijging van 10 procent duurtetoeslag bij de volgende leden van genoemde werkgeversorganisatie een ultima tum gesteld, dat Zaterdag 13 April afloopt: Auping N.V, Eerste Nederlandsche fabriek van stalen gezondheidsmatrassen te Deventer; Ijzergieterij en haardenfabriek H. C. Beckers, te Bergen op Zoom; Bodewes, N.V. Scheeps werven te Millingen; Anker- en kettingfabriek, te Schiedam; Cosijn, N.V. IJzer- en Metaal gieterij te Breda; Daalderop, N.V. Kon. Me- taalwarenfabriek te Tiel; Etna. N.V. Ijzergiete rij en Emailleerfabrieken, te Brede; Everts en v. d. Weyden, schroefbouten, moeren etc., te Helmond; Lemafa, N.V. Ledikanten- en Ma- trassenfabriek, te 's-Gravenhage; H. van Thiel, N.V. Sch roef bouten fabriek, te Helmond; P. van Thiel en Zonen, fabriek van Klinknagels etc., te Beek en Donk; N.V. van Thiel's Draadin- dusttie te Beek en Donk; Frans Smulders, N.V. Utr. Machinefabriek te Utrecht; Rogier. Ne- rincx. Richter, N.V. Machinefabriek te Berg""! op Zoom. Voor de vereeniging „NederlandHongarije" afd. Amsterdam, hield de heer W. A. M. Wes- terouen van Meeteren, in samenwerking met de Noord-Hollandsehe Jachtvereeniging, Vrij dagavond een lezing over het onderwerp „Te paard door Hongarije". Na den oorlog van 1914, zoo begon de heer Westerouen van Meeteren, begon in Hongarije het vreemdelingenverkeer op te komen. Maar behalve per trein en per auto is er nog een an dere wijze om Hongarije te leeren kennen, n.1. te paard. Het paard ligt den Hongaar na aan t hart, en omgekeerd heeft het Hongaarsche paard ook eigenschappen van zijn heer, het is trouw, aanhankelijk en dankbaar, en heeft initiatief. De mogelijkheid, om Hongarije te paard te doorkruisen, werd het eerst in het leven geroe pen door den „Bund Ungarischer Landwirte" die begon met de z.g. Horthy-ritten buitenlandsche paardrijders uit te noodigen naar Hongarije te komen. Daar deze ritten veel succes hadden, was dit een aanleiding voor de Nederlandsche rui- tertouristenclub eveneens dergelijke tochten in Hongarije te organiseeren. Tijdens deze ritten maakten de deelnemers niet alleen kennis met het Hongaarsche volk van het platteland, maar ook met de verschil lende stoeterijen, waar de Hongaarsche paar den, gedeeltelijk zuiver Arabisch ras, gedeelte lijk gekruist met inheemsche paarden, worden gefokt. Op onderhoudende wijze liet spr. zich uit over de buitengewone^ gastvrijheid der Hon gaarsche bevolking, over de zeer aparte schoon heid van het landschap, dat niet, zooals men zich vaak voorstelt, een onafzienbare vlakte is, doch afwisselend bouwland, hooggelegen wei land, bergen en natuurlijk ook de puszta's. Het rijden in zulk een omgeving is prettig en inte ressant, al heeft men natuurlijk in de uitge strekte bosschen een gids noodig. De hotels in de kleine dorpen zijn, in tegenstelling met wat men vaak aanneemt, zeer goed, alhoewel ietwat primitief. Maar de buitengewone hartelijkheid van de eigenaars en de vroolijke nachten, daar met zigeunermuziek en Hongaarschen wijn door gebracht, doen dit laatste spoedig vergeten. Aan de hand van eenige films, opgenomen door den heer v. Westerouen van Meeteren Jr., il lustreerde spreker zijn voordracht. (Van onzen Parijschen correspondent) Dien middag waren er schoone bloemen in een der voornaamste vestingwerken van de Ligne Maginot, die, zooals ge weet, een keten van per manente vestingwerken vormt. Die bloemen Waren een attentie van het officierscorps aan het adres van de eerste vrouwelijke verslaggeef ster, wie het vergund was een bezoek te bren gen aan Frankrijks voornaamste verdedigings werken. Vóór haar had geen pers-zuster nog dit deel van de Maginot-lijn betreden. Die pers-zuster was een Iersche. Zij had in zeer moeilijke omstandigheden den Spaanschen burgeroorlog meegemaakt, was herhaaldelijk in levensgevaar geweest en kende dus het klap pen van de zweep. Zij was groot, vriendelijk en wist wat ze wilde. Mij was de eer te beurt ge vallen den auto met haar te mogen deelen. Daar zij op haar tallooze zwerftochten zeer veel had beleefd en een boeiend vertelster was, viel de tijd mij kort, korter nog dan hij reeds was in deze wereld, waarin men niet uitgekeken raakt, waarin iedere mensch zijn werkelijke beteekenis, elk ding haar volle waarde herkregen heeft. Een gedenkwaardige ontvangst was ons be reid voor den hoofdingang van de' werken, die wij bezoeken zouden. Daar stonden, onder lei ding van den bevelvoerenden officier, van vrij wel eiken lageren rang in het Fransche leger een of meer vertegenwoordigers. De hartelijke begroeting bestond uit het militaire saluut, dat Wjj elkaar brachten, de ferme handdrukken die Wij wisselden en eenige gevoelige woorden van Welkom door den commandant uitgesproken. Dien commandant zullen we zeker nooit meer vergeten. Wat een fijnzinnig, geestig mensch Was hij! Hij zag eruit als een slotheer, een dier zeldzame nakomelingen van de kruisridders. Hij had een bijzonder aristocratisch gezicht, een slank en lenig lichaam, mooie verzorgde han den. Aan den Duitschen kant heeft men den gordel van versterkingen den naam Siegfried gegeven, maar de moderne Parcival is een on- vervalschte Franschman, de waardige zoon van het volk der kruistochten. De laatste officier, die ons werd voorgesteld, was een jonge tweede luitenant. In zijn blik trof ik een zachte weemoedigheid, in zijn stem een groote deernis. Ik voelde instinctmatig, dat deze man niet geboren was voor dit leven, doch dat hij er tegelijkertijd een schoone roeping te vervullen had. Luitenant X. was de aalmoeze nier van dezen sector, een van de duizenden priesters in uniform, die op zoo ontroerende wijze demonstreeren, dat levend Christendom en vaderlandsliefde elkaar aanvullende begrip pen zijn. Al wandelend door de ondergrondsche gan gen hadden wij ruimschoots de gelegenheid ons met onzen jongen geestelijke te onderhouden. Ir. vergelijking met velen van zijn collega's had hij hier een bevoorrechte positie. Vrijwel alle verdedigers van de Maginot-linie hebben een dubbele selectie ondergaan. Zij zijn niet alleen buitengewone militairen, zij zijn tevens hoog staande menschen, menschen met een ernstige levensopvatting, die de beste waarborg is voor een uitstekend moreel. Want de wacht en de dienst in deze ondergrondsche ruimten zijn zwaar. Niemand kan ontkennen, dat de mili taire autoriteit alles in het werk gesteld heeft om het hun zoo aangenaam mogelijk te maken. Met het gerief van de manschappen is in alle opzichten rekening gehouden. De verzorging en de omgang zijn voorbeeldig. De officier is er niet alleen de chef van den soldaat, hij is vooral zijn vriend, die met hem lief en leed deelt. Hierom heerscht er zoo'n uitmuntende geest. Maar zwaar is en blijft het er voor allen. Want allen leven er weken achtereen geheel geïso leerd van de rest der wereld en het gebeurt, dat de jongens geruimen tijd zelfs het daglicht niet Zien. Onze jonge aalmoezenier, tevens tweede lui tenant, heeft dus de zielzorg van een uitgebrei de ondergrondsche parochie. Hij beleeft er een der moeilijkste episodes van de menschelijke geschiedenis op de meest intense wijze zijn roeping. Met een niet te onderdrukken aan doening betraden wij zijn eenvoudig kapelletje met het grove houten altaar en de vermoeide stoelen, het oude tapijt. Hieraan ontbrak elk uiterlijk schoon, maar welk een verheffenden innerlijken rijkdom bezat dit alles en van welk een onbeperkte liefde sprak het. Hier, op eenige tientallen meters onder den grond vindt de be zoeker het ware, het levende Christendom. Zoo als men op den bodem van een diepen put over dag duidelijk de sterren kan zien, zoo schouwt men hier door de dikke betonnen wanden van uit de duisternis ver onder de aardoppervlakte in het stralende, het jubelende licht van de Goddelijke vreugde. En wat beteekent de on verbreekbare materieele kracht van deze gewel dige versterkingswerken, indien zij niet gedra gen wordt door den onvernietigbaren geest van offervaardigheid, waarin de Christelijke leer den mensch drenkt? Het is het vaststellen van deze harmonieuze verbinding tusschen de be zielende en de stoffelijke krachten, die den be zoeker van de Maginot-linie de overtuiging schenkt, dat het ditmaal geen vijandelijk leger gelukken zal het Fransche grondgebied binnen te vallen. Het is onmogelijk de schier cindelooze gan gen van den sector, dien wij bezochten, af te wandelen. Men gaat in den regel niet te voet dwars door Amsterdam of door Parijs. Men stapt hiervoor in de tram of in de onder grondsche. Zoo heeft ook de Maginot-linie haar metro, die het midden houdt tusschen een ten toonstellingstreintje en een echte ondergrond sche. Alvorens het andere einde van deze wereld te bekijken, namen we nauwkeurig alles in oogenschouw, wat zij aan deze zijde ter bezich tiging bood. We begonnen met de keuken, een ruime, mo derne, zindelijke en helderverlichte keuken. Daarin waren de koks, die zelfs in den letter lijken zin uitmuntend gemutst waren, druk in de weer. Het verzorgde menu van den dag kon men van een bord aflezen. Voor het diner be stond het hoofdgerecht uit ossevleesch, dat in een bewerkelijke saus werd opgediend. De daar bij behoorende groente bestond uit speciaal toe bereide linzen. Dit alles zag er zeer smakelijk Uit en, na zorgvuldig geproefd te hebben, von den zelfs de lastigsten onder ons, dat het ook inderdaad zeer goed smaakte. Voor zoo'n avond maal waren we best te vinden, oordeelden wij. En naderhand, toen we die gezonde, stevige jongens van de Maginot-linie zagen, waren we er meer dan zeker van, dat ze hier niet van honger sterven zouden. Zulke goede en goed- koope pensions vinden we in de steden niet. We zagen de indrukwekkende machinekamer, Waarin voor deze samenleving het licht wordt opgewekt, het licht dat zij geen oogenblik ont beren kan. Electro-motoren en dynamo's zijn er in rijen opgesteld. DELFT. Geslaagd voor het candidaatsexamen voor civiel ingenieur A. Lekkerkerker, Bame- veld; candidaatsexamen voor bouwkundig inge nieur mej. C. Strumphler, Oldenzaal. De heer Ch. J. I. M. Weiter, minister van Ko loniën, is vandaag zestig jaar geworden. Toen Hitier, thans ruim een jaar geleden, het accoord van München, dat de handteekeningen droeg van den Führer, Mussolini, Chamberlain en Daladier in flarden scheurde door de be zetting van Bohemen en Moravië, bsloot En geland door middel van verdragen een ring te smeden om Duitschland, teneinde het volkomen te isoleeren en daardoor nieuwe agressies on mogelijk te maken. Engeland trachtte door een zoogenaamd vredesfront den vre.de te win nen. Men weet, dat de ring door de houding- van Stalin niet gesloten kon worden, daar noch Londen, noch Parijs den prijs, dien de Russische dictator vroeg het opofferen van de zelf standigheid van de Oostzeestaten wenschte te betalen. Het nat.-socialistische Duitschland, dat jarenland de rol gespeeld bad van verde diger der Europeesche beschaving tegen het barbaarsche communisme, wenschte den prijs, dien Stalin eischte, w e 1 te betalen en sloot den 23sten Augustus met Moskou een non-agressie pact. De wereld sloeg met verbijstering het schouwspel gade. Engeland wist, dat zijn vre desfront mislukt was; het kon den vrede niet meer winnen: de oorlog werd een feit. Thans, een jaar na het „verraad van Mün chen" en zeven maanden na het uitbreken van den oorlog tusschen Engeland, Frankrijk en Duitschland, zijn de Geallieerden opnieuw be gonnen een ring rond het Derde Rijk te sme den, thans echter niet om den vrede, maar om den oorlog te winnen. De Geallieerden trachten nu dan ook geen vr e d e sfront, maar 'n oorlogsfront te vormen. Daar deze oorlog echter op het oogenblik nog steeds niet op het slagveld, maar op economisch terrein wordt ge voerd en mogelijk hier de beslissing valt, stre ven de Geallieerden er naar een economisch front tegen Duitschland te formeeren, waar door, naar zij meenen, het Derde Rijk spoedig gedwongen zal 'zijn de wapens neer te leggen. De blokkade moet zóó effectief gaan werken, dat zij de strop wordt, dien Londen en Parijs maar behoeven toe te halen om Hitier te doen capituleeren. Zullen de Geallieerden in dezen opzet slagen of zullen zij Over eenigen tijd, evenals in Augus tus van het vorig jaar, moeten erkennen, dat het niet gelukt is Duitschland te isoleeren? Er is één groot verschil met de situatie van zeven maanden geleden: Engeland en Frankrijk zijn veel sterker geworden, zeker op militair, en waarschijnlijk ook, ondanks iiet Finsche échec, op diplomatiek terrein. De Geallieerden weten thans heel precies, hoe Moskou tegenover Ber lijn staat; zij weten, dat de Russische beloften aan Duitschland nog niet door daden behoeven te worden gevolgd; zij weten, dat de Roode Tsaar voor iederen dienst aan Hitier een bui tengewoon hoogen prijs bedingt: niets gratis is immers zijn parool; zij weten, dat, toen Ber lijn, na de bijeenkomst van Hitler en Mussolini op den Brenner hoog opgaf over de sensatio- neele gebeurtenissen, die de wereld zouden ver bazen bedoeld werd de driehoek Berlijn MoskouRome de Russische ambassadeur te Londen Maisky, een bezoek aan Halifax bracht en den Britschen minister voorstelde, onderhandelingen te openen over een handels verdrag. En de FinschRussische oorlog heeft eveneens de talrijke zwakheden van het Roode leger, waar zoovele politici in het Westen hoog tegen op zagen, bloot gelegd. Londen en Pa rijs kennen nu de waarde van het Duitsch Russische vriendschapsverdrag Maar er is nog iets in deze zeven maanden oorlog gebeurd, waardoor de Geallieerden te genover Duitschland militair en diplomatiek s! erker zijn komen te staan: dat is de nauwe samenwerking op alle gebieden, die langzaam gegroeid is en welke in het officieele commu niqué van den Oppersten Oorlogsraad op 28 Maart tot uitdrukking is gekomen. Beiden ver plichten zich geen vrede te sluiten, zonder dat zij het beiden over de vredesvoorwaarden vol komen eens zijn. Ook na den oorlog zal de samenwerking blijven bestaan en het schijnt, dat Engeland zelfs bereid is garanties aan Frankrijk hiervoor te geven. Frankrijk zal dus niet meer, zooals na Versailles zoo vaak ge beurd is, door Engeland worden tegengewerkt inplaats van gesteund. Beide willen van de vruchten van een eventueele overwinning op Duitschland profiteeren en ze elkander niet misgunnen, zooals in het verleden. De samensmelting van Engeland en Frankrijk tot één. militair politiek en econo misch blok maakt deze landen sterker dan zij ooit ook in den wereldoorlog ge weest zijn. Langzaam maar zeker verdwijnt de angst, dien Frankrijk voor het steeds mach tiger wordende nat. socialistische Duitschland koesterde. De angst, die grooter werd, naar mate Engeland tot steeds meer concessies aan het Derde Rijk bereid scheen. 15 Maart 1939 was een keerpunt, 28 M'aart 1940 kan beslissend geweest zijn voor de toe komst van Europa. Zal deze datum misschien den vrede een heel stuk dichterbij gebracht hebben?. Maandag zal onder leiding van de Arbeid - oemiddeling te Emmen een groep van ongeveer honderd veenarbeiders uit deze omgeving via Nieuweschans naar Duitschland vertrekken om daar, evenals andere jaren, in het turfbedrijf te werk gesteld te worden. De Duitsche autoritei ten hebben toelating zonder pasvisum goedge keurd voor zoover betreft arbeiders voor de ve nen in Oldenburg en onder voorwaarde, dat col lectief gereisd wordt. De mannen gaan van Emmen naar Nieuwe-Schans en worden daar overgedragen aan de zorgen van het Duitsche Arbeitsamt. Naar wij vernemen zullen de ar beidsvoorwaarden gelijk zijn aan die van an dere jaren en kunnen de arbeiders, wanneer zij dat verkiezen, een visum voor de terugreis krij gen. De vraag naar Nederlandsche arbeids krachten voor de Duitsche veenderijen is grooter dan het aantal arbeiders, dat om uitzending heeft gevraagd. Er was eens een hopman in Vught „Roode Ster" sprak hij „smaakt mij geduch' En niet duur ook, zoo'n pak Van die prima tabak! Kolossaal, wat 'n heerlijke lucht!" de eigen motoren onmiddellijk ingeschakeld en zorgt de sector zelf voor zijn electriciteit. Aangezien we een bezoek brachten aan een volledige maatschappij troffen we er ook een zieken-inrichting onder leiding van een dokter chirurg en voorzien van het noodige medische personeel. We bezochten de operatiekamer, de consultatiezaal, de ziekenzalen en meer nog, en we stelden vast, dat de inrichting aan alle eischen voldeed. De dokter deelde ons mede, dat hij nog steeds op zijn eersten patiënt wacht te. De dokter, die natuurlijk een officier van gezondheid was, deed ons eenigszins denken aan den rechtsgeleerde, die, net afgestudeerd, op zoek is naar zijn eersten klant. Dikwijls laat die klant lang op zich wachten. Laten we voor onzen officier van gezondheid in de Maginot- linie hopen, dat hij zijn post daar spoedig ver laten kan, zonder een gewonde of zieke te heb ben behandeld. Dat er zich tot nog toe zelfs geen ziektegeval in dezen sector heeft voorge daan, bewijst dat het er gezond leven is. We zagen een der ruime, vroolijk versierde ontspanningslokalen der soldaten. We zagen een keurige mess voor de onder-officieren en ten slotte gebruikten we onze ondergrondsche thee in de gezellige mess der officieren. We voelden, dat we die thee verdiend had den. We waren onzen fijnzinnigen gastheer recht dankbaar voor zijn goede zorgen op het oogenblik, dat we, na het eene eind van deze wereld nauwlettend opgenomen te hebben, onze reis naar het andere einde ervan zouden aan vangen. De thee was voortreffelijk, de toast, die welke we verorberden en die waarnaar we aandachtig luisterden, was het ook. De cake detoneerde evenmin. De fraaie bloemen, welke de commandant uit naam van de officieren onze vrouwelijke collega aanbood, vormden de climax van deze ongedachte ontvangst. In dit jaargetijde zijn er geen bloemen te krijgen in de nabijheid van de Maginot-linie. Wij re kenden uit, dat ze een reis van minstens 150 K.M. hadden gemaakt. De eerste journaliste, die de Maginot-linie bezocht heeft, toonde zich zeer getroffen. Zoo'n lieve attentie had zij niet kunnen verwachten. Voor haar was deze bloe menhulde het bewijs, dat Frankrijk zelfs in de zwaarste oogenblikken van zijn bestaan zijn ridderlijken geest niet verloochent. Nadat de commandant elk van ons een insigne van de Maginot-linie had uitgereikt, moesten we, veel eerder dan ons lief was, verder. We hadden na melijk niet veel tijd meer te verliezen en er moest nog zoo'n groote afstand worden af gelegd en zooveel worden bekeken. Dies stapten we in de metro. We reden in de open wagentjes langer dan een kwartier met een betamelijke vaart. Het was alsof we ergens op de Place de la Con corde waren ingestapt voor een ritje naar de Place de la Bastille. In werkelijkheid stapten we in het andere deel van den sector uit. De afgelegde afstand was vrijwel gelijk, 4% K.M. Toen waren we in het deel, dat ons onmid dellijk aan den oorlog herinnerde. Dat deel rechtvaardigde in alle opzichten den naam „moderne vesting". Voor enkelen van ons werd het zooveel trappen loopen als ze zeker al in geen jaren hebben gedaan. Anderen deden zeer verstandig door de lift te nemen. Toen we een hoogte van ruim zes étages geklauterd hadden, konden we ons goed voorstellen hoe diep onder den grond we geweest waren. Boven den grond zijn we in de Maginot-linie niet geweest. De geschutskoepels die we bezocht hebben komen daar ter nauwernood boven uit. Het zijn ruime, men zou bijna zeggen, comfortabele geschuts koepels. Men kan zich erin bewegen. De bedie nende manschappen zitten er niet als haringen opeen gepakt. Maar zij zien ook nooit den vij and of zelfs het landschap, waarin die vijand zich verborgen kan houden. We zagen dat deel van den sector, waar men, in overeenstemming met den sector ernaast, een ongenaakbaar sper vuur kon afgeven. Als de kraters hier en ginds in eikaars richting hun inhoud van dood en ver derf verspreidende granaten uitbraken, dan kan er ook niets meer voorbij. Elke opening is dan hermetisch dichtgegrendeld en de meest in genieuze inbreker moet zich gewonnen geven. Een demonstratie moesten we toch meemaken. De korte bevelen volgden elkaar op. Het alarmsein stampte de bedienende manschappen uit den grond, „zooals wanneer Achilles zijn Myrmidonen te zamen riep". Op een bord flak kerden roode en groene en witte lichten. Dat waren de commando's die electrisch vanuit den commando-toren werden aangegeven. Een der manschappen richtte het kanon, een ander laad de het, een derde, een vierde en een vijfde kwa men eraan te pas. Dit alles ging zoo snel, dat we ei ons geen duidelijke rekenschap van geven konden. Vuur! Onze verbazing veranderde in spanning. De laatste man vuurde! Er ging geen schot af. Het was een demonstratie, maar een die zoo bedrieglijk was, dat we ons heelemaal in het oorlogsbedrijf opgenomen voelden, maar dan als volslagen leeken. Hoe verschrikkelijk de moderne oorlog is, merkten we daar, toen we naast die vervolmaakte oorlogswerktuigen ston den, die dagelijks duizenden tonnen springstof fen de ruimte kunnen inslingeren. Het groote leger van Napoleon heeft nooit meer dan 1 millioen kanonskogels afgeschoten, thans ver slindt een oorlog milliarden granaten. Het is niet moeilijk vast te stellen, dat de wereld ook in dit opzicht vooruit is gegaan. Na de geschutstorens bezochten we de cham- brées en ook wat deze aangaat moesten we be sluiten, dat niets over het hoofd is gezien om het soldatenleven in deze ondergrondsche we reld te veraangenamen. Ook in hun slaap heb ben de jongens het er goed. Op onze terugreis naar den uitgang hadden we veel te overpeinzen. De gevolgtrekkingen van ons bezoek aan de zen sector van de Maginot-linie kunnen kort samengevat luiden: Het leven is er draaglijk, zoo draaglijk moge lijk gemaakt. In alles wat voor een mensche- lijk bestaan strikt noodig geacht moet worden is voorzien. Daarnaast is met zorg gelet op de mogelijkheid van ontspanning; de soldaten zijn er goed gehuisvest en genieten de verzorging, die zij verdien»!. Zij ontberen er hun vrijheid, leven niet als vrije menschen in de buitenlucht, doch daarvoor in de plaats hebben zij de liefde en de vriendschap van hun chefs. Het zijn jonge menschen, waaruit deze samenleving in hoofdzaak bestaat, jonge menschen met ge zonde levensidealen, die begrijpen, waarom hun aanwezigheid er noodzakelijk is, en die dit des te beter begrijpen, omdat zij voor het grootste gedeelte overtuigde Christenen zijn. Zij zijn bereid alle offers te brengen, die men van hen eischt voor de goede zaak, welke zij verdedigen. Als versterking moeten de werken van de Maginot-linie onneembaar worden geacht. De bezettingen kunnen zich gedurende zes maan den tegen den vijand verdedigen. Zij beschikken over zes maanden munitie en leeftocht. Dé constructie is zoo sterk, dat er geen projectiel bestaat, dat deze werken zou kunnen beschadi gen. Een granaat op een der koepels van de Maginot-linie maakt hetzelfde effect als een hagelkorrel, die uit een windbuks op een olifant wordt afgeschoten. Na ons bezoek aan deze versterkingswerken waren we ervan overtuigd, dat Frankrijk daar achter gerust kan zijn. Een vijandelijken inval heeft het niet te duchten. Volgens het Handelsblad zal een dezer dagen bij de Staten-Generaal een wetsontwerp worden ingediend dat de totstandkoming van den Neder - landschen Wereldomroep regelt. Dit voorstel van wet is reeds door den ministerraad behandeld en heeft den Raad van State bereikt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 9