Minister Koht over Noorsche grieven en wenschen Wederom Belgische treilers beschoten De stemming der Amerikanen in 1916 en thans Zeldzaam gebeuren ten Vaticane Zweden zal nota's beantwoorden De noodcompetitie weer op zolder —v Het nieuws van heden BLOKKADE ZOU OORLOG KUNNEN BETEEKENEN CR0CUSSEN BLOEIEN DE BAROMETER Merkwaardige parallellen Volgend seizoen weer een normale competitie VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 3.25. Bij onze Agenten 27y2 ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM ZONDAG 7 APRIL 1940 - OCHTENDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22328 Bombardement der „Mira" door Duitsche vliegers wekt diepe verontwaardiging Nog geen besluit over defensief verbond De verliezen ter zee De FinschRussische oorlog De Bilt meldt: AMSTERDAM FAM.-HOTEL-PEKTS20N DE BRUYN Massigli van Ankara naar Parijs geroepen ,Deze aanvallen door geen enkele reden gerechtvaardigd Burgerdienstplicht in Spanje opgeheven Roosevelt's voorsprong op Wilson Voor den H, Vader en een uit- gelezen publiek werd een concert gegeven Deze zijn gericht tegen Duitsche en Russische penetratie in Scandinavië Een orkaan bij Doornik DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN De vertrouwde.... NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor d« kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek OSLO, 6 April. In een deel onzer vorige Oplage maakten wij reeds melding van de verklaring door den Noorschen minister van Buitenlandsche Zaken, Koht, in het Storting over de positie van Noorwegen af gelegd. Volgens het Noorsehe Tel. Ag. heeft hij hierbij verklaard: Wij kunnen ons geen oorlog in- öenken, waarin Noorwegen verwikkeld zou kunner worden dan een, waartoe wij ge dwongen wPrden voor de verdediging van onze onafhankelijkheid en vrijheid. Wij kunnen ons alleen buiten den oorlog hou den door het voeren van een politiek van strikte neutraliteit naar alle rijden. Wij hebben dit gedaan in onze handelspoli tiek, waar alle kwesties geregeld zijn door ac toorden met de oorlogvoerenden, gebaseerd op het beginsel, dat wij den normalen handel zoo- Wel mogelijk trachten te handhaven. De uitvoer van Zweedsch erts naar Duitsch- land via Narvik wbrdt ongetwijfeld door velen overdreven. De hoeveellfeid is tijdens den oorlog lot een vierde teruggeloopen en thans gaat veei •beer Zweedsch erts via Narvik naar Engeland dan naar Duitschland. Van het recht op vrijen doortocht voor koopvaardijschepen in de Noor- 6che wateren profiteeren de geallieerden min stens evenzeer als Duitschland. Als de geallieerden zouden wenschen, dat Wij het vrije handelsverkeer, dat in stand gehouden wordt in overeenstemming met het internationale recht, dat de algemeene goedkeuring heeft verkregen en waaraan deze landen zelf reeds eerder hun goedkeu ring hebben gehecht, afbreken, dan zou dit öf hunzelf groote schade berokkenen, óf, zoo deze afbreking slechts ten nadeele van één der partijen zou blijken te werken, in fla- granten strijd zijn met de neutraliteit, tot handhaving waarvan wij ons verplicht heb ben, en dan zou ons land terstond in oorlog rijn. Koht maakte verder gewag van de herhaalde schendingen der neutraliteit door Duitsche, Britsche en Russische vliegtuigen. Deze kun- hen niet alle onopzettelijk zijn geschied. Wij kunnen niet steeds met protesten doorgaan en Sullen dergelijke vliegtuigen neerhalen. Met betrekking tot het geval van de „Alt- hiark" zeide de minister, dat in alle essentieele kwesties betreffende de feiten tusschen de Noorsche en Britsche regeering overeenstem ming was bereikt. "Slechts over een enkel punt bestaat nog geen eensgezindheid, doch ik hoop, dat wij ook hierin tot overeenstemming zullen komen, zoodat Noorwegen de genoegdoening Z®1 krijgen, waarop het wegens de openlijke Schending van de neutraliteit, welke in dit. ge- Val jg gepleegd, aanspraak kan maken. Koht noemde enkele andere gevallen, Waarbij hij verklaarde, dat geen hiervan zoo ver was gegaan als dat van de „Altmark". Na de jongste redevoeringen van Chamber lain en Churchill, aldus spreker, vertrouw ik, dat Engeland niet het plan heeft het in ternationale recht en onze neutraliteit te schenden. Vervolgens verklaarde de Noorsche minister: „Door den zee-oorlog hebben wij 54 schepen Verloren met een totaal van meer dan 120.000 ton en 392 man zijn gedood. Ongeveer 50 pro- ccnt der schepen is door de mijnen verloren Begaan en wij betreuren het, dat oorlogvoeren den op grond van het internationale recht mij den op zulk een wijze mogen gebruiken. Doch van de ligging van mijnenvelden moet op be hoorlijke wijze kennis worden gegeven en dit *s slechts in een paar gevallen gedaan. Boven dien zijn schepen door mijnen vernietigd op Plaatsen, waar geen mijnenvelden zouden heb ben gelegen en onder deze omstandigheden moeten wij wel aannemen, dat een of meer der delligerenten niet in overeenstemming met de mternationale rechtsregels hebben gehandeld. £>e Noorsche marine heeft tijdens den oorlog drijvende mijnen gevonden en vernietigd en Vastgesteld, dat zeven hiervan van Duitsche en twee van Engelsche makelij waren, terwijl er reden was aan te' nemen, dat 12 andere ^Uitsch, 5 Britsch en 13 Russisch waren. In sommige gevallen hebben wij niet kunnen Vaststellen, of een schip op een mijn geloopen °f getorpedeerd was, doch in minstens twaalf Bevallen weten wij, dat Noorsche schepen tot rinken gebracht zijn door duikbooten of andere Oorlogsschepen of door bombardementsvlieg tuigen"» Sterke bezwaren uitte de minister verder tegen het vuren op Noorsche vaartuigen doro- Duitsche vliegtuigen of duikbooten. Men kan zich moeiiyk kalm houden, aldus Koht, wanneer men verneemt van derge lijke schietpartijen tegen onschuldige zee lieden, zooals bijv. het bombardeeren van de Noorsche mailboot „Mira", op weg van Engeland naar Noorwegen met meer dan honderd menschcn aan boord. VVij kunnen niet aanvaarden, dat de Duit- •ehers het recht hebben zich aldus te gedragen, *®lfs indien dit Noorsche schip onder Britsche bescherming voer. Wij kunnen niet begrijpen, de Duitsche soldaten zulk een optreden in overeenstemming achten met hun gevoel van eer of met hun gevoelens van menschelijk- heid. Een dergelijk optreden verwekt in Noor wegen een verontwaardiging, welke in het be lang van geen enkele oorlogvoerende mogend heid kan zijn. De Britsche bladen hebben het denkbeeld geopperd, dat Noorwegen niet op dezelfde wijze dient te protesteeren tegen dergelijke schen dingen, als tegen, wat zij noemen, technische schendingen. Maar wat de Engelschen noemen „technische schendingen", betreft niet alleen formeele kwesties van weinig karakter; zij heb ben ook een geweldige politieke werkelijkheid, want niemand kan blind zijn voor het feit, dat dergelijke schendingen kunnen leiden tot ver wikkelingen, welke de Noorsche territoriale wa teren en misschien zelfs het Noorsche land kun nen maken tot een slagveld voor de oorlogvoe renden. Dientengevolge verdedigt Noorwegen niet alleen een recht, maar verdedigt het tevens zichzelf tegen de mogelijkheid in den oorlog te worden meegesleurd. Het vraagstuk van de zoogenaamde onschul dige neutraliteitsschendingen betreft dus den werkelijken grondslag der Noorsche politiek en is inderdaad van vitaal belang voor ons volk. Overgaande tot den Finsch-Russischen oor log zeide Koht: „Toen de oorlog was afgeloopen, en ik vrijer kon spreken, was ik in staat te verklaren, dat Duitschland het als een vijandelijke handeling beschouwd zou hebben, indien Noorwegen of wel aan de Britsche en Fransche troepen ver gunning verleend zou hebben via Noorsch grondgebied naar Finland te trekken, ofwel zelf Finland met gewapende strijdkrachten zou geholpen hebben. Het laatste optreden zou eveneens beschouwd zijn als een onderdeel van de Fransch-Britsche oorlogvoering tegen Duitschland. Sinds geruimen tijd wist ik dat de Duitsche regeering dit standpunt huldigde en kortelings werd dit bevestigd door een semi-officicele ver klaring van het Duitsche Nieuwsbureau. Dit beteekent, dat een Noorsche inmen ging in Finland van geen nut voor Fin land geweest zou zijn, doch alleen gevaar lijk zou zijn geweest voor ons zelf. De Zweedsche regeering huldigde het. zelfde standpunt en uiteraard moesten Noorwegen en Zweden in dit vraagstuk een zelfde politiek volgen, zoowel om geogra fische als om politieke redenen. Overigens heeft Finland nooit ons om militairen bijstand verzocht. Overgaande op de kwestie van een defensief verbond tusschen de Noordsche landen zeide de minister, dat het denkbeeld waarschijnlijk voortspruit uit de verzwakking van Finland uit militair oogpunt, na den vrede van Moskou. De regeering heeft dé Noorsehe militaire autoriteiten verzocht het vraagstuk uit mili tair oogpunt te bestudeeren. Dit is van belang, maar van nog meer belang zijn wellicht de politieke overwegingen. Koht vermeldde de Russische bezwaren tegen een dergelijk verbond en zeide, dat Finland moet letten op de Russische inter pretatie van het vredesverdrag, aangezien Noorwegen en Zweden aan dit vredesver drag geen deel hebben. Doch hoe het ook z;j. aldus Koht, ik ben van meening, dat wij beter kunnen wachten met eenig be sluit te nemen inzake zulk een verbond, totdat de betrekkingen tusschen Finland en Sovjet-Rusland duidelijker zijn geworden. Het moet immers voor Finland een kwes tie van het grootste belang zijn, met zijn machtigen oostelijken nabuur in blijven- den vrede te kunnen leven. De Noorsche regeering zal het land niet bin den zoolang het Storting niet de gelegenheid gehad heeft zich hierover uit te spreken. Op Een kijkje in een der Junkers-werkplaats en, waar tientallen vliegtuigen voor de Duitsche luchtmacht worden vervaardigd lllllllllllllllllllllllllllllllllld H VERWACHTING: 5 Helder tot halfbewolkt, droog weer, koude ochtend, op den middag iets warmer dan gisteren, zwakke tot matige, Oostelijke tot Zuidelijke wind. 1 OVERZICHT: 1 Over de Oostzee ligt een uitgebreid hooge drukgebied, dat zich geleidelijk naar het Zuiden verplaatst. Vrij diepe depressies trekken over de E= Noorsche zee en over IJsland naar de Poolzee. B. C. Hooftstr. 8-10 ojj Museum en LeidschepJ. Logies met ontbijt ƒ2.—. Volledig pension 3.50 Per week of per maand speciale prijzen het oogenblik is het van meer belang er voor te zorgen, dat Finland wordt hersteld, en ik ben er zeker van, dat wij in Noorwegen, zoo wel de regeering als de particulieren, bereid zijn hulp te verleenen. De verwikkelingen in Finland en dc ver dere ontwikkeling in Europa van dc laat ste jaren heeft voor alle kleine landen ter wereld zeer dringende vraagstukken doen ontstaan. Wij vragen ons zelf af of wij niet het recht hebben te bestaan en in vrijheid en onafhankelijkheid te leven. Wij aanschou wen het vreemdsoortige feil. dat alle oor logvoerenden verklaren in beginsel het recht op nationale onafhankelijkheid te handhaven. Wy, kleine landen, moeten dientengevol ge kunnen eischen, dat de oorlogvoerenden er mede accoord gaan naar dit beginsel in de practijk te handelen. Het is van vitaal belang voor ons, dat het recht van iedere natie op een onafhan kelijk bestaan volledig erkend wordt. Wij hopen, dat de groote landen dat recht tij dens den oorlog zullen eerbiedigen en dat rij na den oorlog dat recht zullen verkon digen. Wij gelooven niet, dat een blijvende vrede in de wereld op een anderen grond slag kan berusten. «rieTANBOEL' 6 April' (HavasN De ambas- komf Van Prankrijk te Ankara, Massigli, VanriJrnayTd Uit Ankara Istanboel aan. iaaar zal hij terstond doorreizen naar Parijs, waarheen hij door den premier Reynaud geroe pen is om overleg te plegen. OSTENDE, 6 April (Belga). Opnieuw zijn drie Belgische visschcrsboten op dc Noord zee door vliegtuigen beschoten. Deze trei lers, welke duidelijke nationaliteilskentee- kenen droegen, waren rustig aan het vis- schen. Verwijzende naar de vele gevallen, dat treilers op de Noordzee beschoten zijn, ver klaart de Raad voor de Scheepvaart te Ostende, dat deze aanvallen door niets ge rechtvaardigd worden, aangezien deze trei lers in vrije wateren vischten, duidelijk de nationale kleuren vertoonden, geen deel uitmaakten van een konvooi, onbewapend waren, geen enkel radiobericht hebben uit gezonden en uitsluitend aan het visscher. waren om de Belgische markt te voorzien. MADRID, 6 April. (D.N.B.). De ministerraad heeft een wet uitgevaardigd, waarbij de bur gerlijke dienstplicht wordt opgeheven, welken elke Spanjaard tot dusver moest vervullen voor het economisch herstel van het land. De K. N. A. C. heeft uit de bloembollenstreek bericht ont vangen, dat de crocusvelden in vollen bloei staan en de moeite van een bezoek alleszins loo- nen, te meer, omdat in verband met de beperking van de tul- pencjultuur het aantal crocus velden grooter is dan gewoon lijk. Niet alleen een in oorlog gedompeld Europa maar heel de wereld ziet met spanning uit naar Roosevelt's reacties op de door Sumner Welles van zijn Europeeschen verkenningstocht meegebrachte informaties. Die aanwijzingen toch zullen waarde hebben voor allen, die de verkiezing van een president der Vereenigde Staten in tijd van oorlog van gewicht achten voor het verloop zoowel van den strijd, als van dien der vredesonderhandelingen. Er bestaat een merkwaardig parallelisme tusschen den „wereldpolitieken" toestand tij dens de verkiezingscampagne in 1915'16, voor de tweede ambtsperiode van Woodrow Wilson en dien van heden, tijdens de tweede ambts periode van Fr. Roosevelt. In 1915'16 had Amerika een democratische regeering, juist als in 1940. Toen, evenals nu, was de algemeene opinie in de Vereenigde Sta ten overwegend aan den kant der Geallieerden. Zoowel in 1915 als dit jaar zond Amerika's pre sident een specialen vertegenwoordiger naar Europa, om door hem over den oorlogstoestand persoonlijk voorgelicht te worden. In 1915 en nu was die president druk in de weer, om den oor logvoerenden partijen zijn goede bemiddelings diensten aan te bieden, ten einde zoo spoedig mogelijk tot vrede-door-onderhandelingen te kunnen geraken. Destijds en ook nu weer was het Amerikaansche yolk in groote meerderheid besloten buiten den oorlog te blijven. In 1915 als in 1940 bleken de Vereenigde Staten de voornaamste leveranciers van oorlogsmateriaal, zoowel voor Europa ais voor het Verre Oosten terwijl in 1915, evenals in 1940, er in Ameri ka een groeiende verontwaardiging merkbaar was over de aanvallen van belligerente duikboo ten op de neutrale scheepvaart; maar evengoed verontwaardiging over de onbetrouwbare oor logspropaganda, van beide zijden ijverig in de Vereenigde Staten onderhouden. Wat thans de inhoud is van de diploma tieke correspondentie tusschen den Britschen gezant te Washington en Lord Halifax, is geen onderwerp voor nuttige bespiegeling; maar wat Sir Cecil Spring-Rice, die deze positie in 191516 innam, toen naar Londen seinde, we ten wij toch uit de sindsdien gepubliceerde me moires en witboeken. Bijvoorbeeld: OCTOBER 1915. „De Amerikaansche pers meent voor elke onsympathieke opmerking over Duitschland iets onaangenaams over Engeland te moeten schrijven. Er schijnt hier een algemeen en zeer sterk verlan gen te bestaan, dat de Vereenigde Staten als bemiddelaar zouden optreden, maar er is niet de minste aanwijzing, dat de Ame rikanen ook als handhavers van den vrede willen aangezien worden, mocht er vrede komen. NOVEMBER 1915. Het overwegend gevoe len is in de Vereenigde Staten wel dit: wat er ook moge gebeuren, laat Amerika zich buiten den oorlog houden en ondertus- schen zooveel geld trachten te verdienen, als mogelijk is. Dc goede betrekkingen tusschen Engelschen en Amerikanen werden er in den loop van 1915'16 niet beter op, toen Engeland een „zwarte lijst" had aangelegd van Amerikaan sche firma's, die nog goederen leverden aan Duitschers. Ook het openen van Amerikaan sche brieven naar Europa en bovenal de hin derlijke Britsche contrabande-controle, die den handel als het ware onder curateele stelde, prikkelden toen de Amerikaansche gevoelig heid ten zeerste. In het Congres hadden meer malen heftige uitbarstingen van toorn tegen Engeland plaatsgevonden. Zooals uit de citaten in de reeds genoemde geschriften van Sir Cecil kan blijken. Wat de Engelschen toen bewaard heeft voor een vlaag van Amerikaansche anti pathie is eigenlijk de massa grove psychologi sche fouten, die door de Duitsche ambassade en haar propagandisten in Amerika gemaakt werden, toen een verscherpte duikbooten-oor- log dé Amerikaansche pers in beroering had gebracht. President Wilson werd tenslotte glansrijk herkozen op zijn pakkende verkiezingsleuze: „Hij heeft ons buiten den oorlog weten te hou den!" Maar de Duitsche duikbooten-oorlog en de hooghartige, keizerlijke diplomatie der Wilhelm- strasse hebben toen in slechts weinige weken dien nationalen ommekeer bij 't Amerikaansche volk teweeg weten te brengen, waardoor het President Wilson's nieuwste betoog over de noodzakelijkheid van „in den oorlog te komen om de democratie te redden", zonder meer aan vaardde. Dat was het Amerikaansche wonder van 1916—1917. Thans is de openbare meening veel sterker tegen het „Hitlerisme" gekant, dan ze in 1915- 1916 ooit geweest is tegen het „Pruisisch mili tarisme". En Duitschland, als militaire mogend heid, wordt in 1940 veel minder door Amerika gevreesd, dan in 1914, omdat thans het volk der Vereenigde Staten zich zooveel beter bewa pend en economisch sterker weet dan toen. De Amerikanen willen ook nu nog de gelegenheid om oorlogswinst te maken zeker niet laten voorbijgaan, maar het Congres is al een half jaar aan het werk geweest, om „war-profitee- ring" wettelijk onmogelijk te maken. Tenslotte wordt de Britsche controle over de Amerikaansche post naar Europa thans met veel meer tact uitgeoefend dan in 1915-1916 mogelijk was. Onze Romeinsche correspondent seint ons Zaterdagavond: Een zeer zeldzame gebeurtenis vond heden ten Vaticane plaats: In de zgn. Salla dalla Benedic- zione bracht het orkest van de aca demie van St. Cecilia, onder leiding van Maestro Molinari, een concert ten gehoore. Z. H. de Paus troonde links voor aan op een verhooging. Het talrijke publiek, dat het getal van 1400 overschreed, kon ieder van Zijn reacties op de muziek waarnemen. De H. Vader is, zooals men weet, een groot muziekliefhebber. Hij heeft in vroe ger tijden zelf viool gespeeld. Zijn liefde tot de muziek kwam tijdens het concert duidelijk tot uiting in de wijze waarop Hy met de muziek meeleefde. Vooral tij dens Wagner was de H. Vader een en al aandacht en scheen Hij zijn omgeving ge heel vergeten te hebben. Zijn lange smalle hand bewoog zich met het rhythme der muziek op en neer; de Paus dirigeerde als het ware. Telkens gaf Hij met zelf te ap- plaudisseeren aan de overige toehoorders toestemming om eveneens hun geestdrift over de uitstekende concerteering te doen biijken. Tijdens de pauze onderhield de H. Vader zich minzaam met den president en later met den vice-president van de academie van St. Cecilia. Tenslotte bracht de Paus zijn dank baarheid nog tot uiting in een toespraak, waar in Hij genoemde academie, den dirigent en den leden van het orkest zijn gelukwenschen met de muzikale prestatie aanbood. De H. Va der sprak den wensch uit, dat de geteisterde en de ontredderde wereld de harmonie, welke de natuur haar leert, mocht hervinden. Het concert, dat zoo juist ten gehoore was ge bracht, mocht op die harmonie een preludium vormen, aldus de H. Vader Vele Kardinalen woonden het concert bij, alsmede de vertegenwoordigers van het diplomatieke corps met hun dames, de Ro meinsche adel, de Vaticaansche autoritei ten en talrijke andere hooggeplaatste per sonen. Het was een uitgelezen gehoor, dat een schitterenden aanblik bood De heeren waren gekleed in uniform of rok, de da mes in lange zwarte robe, met ais hoofd bedekking den voorgeschreven zwarten kanten sluier De Paus kwam te voet de zaal binnen, aangekondigd door bazuinge schal. De aanwezigen bogen diep; er klonk geen applaus. Geapplaudisseerd werd er wèl toen de H. Vader de Salla dalla Benediczione verliet. Langzaam schreed de Paus tusschen de rijen door, links en rechts de gelegenheid gevend om den Visschersring te kussen. Tijdens het concert werden werken uitgevoerd van Ar- cangelo Corelli, Ludwig van Beethoven, De bussy, Martucci, Schubert en Wagner. STOCKHOLM, 6 April. Reuter verneemt, dat Zweden zal antwoorden op dc nota's van Parijs en Londen betreffende de Scan dinavische neutraliteit, hoewel niet met nadruk om een antwoord was verzocht. Men gelooft, dat Zweden en Noonvefgen eerst daarover van gedachten zullen wisse len. Zooals vernomen wordt verwijzen de nota's naar de mogelijkheid, dat Noorwegen en Zweden naar Duitsche waarborgen zou den streven uit vrees voor nieuwe Russi sche aanvallen. Een dergelijke actie dooi de Scandinavische landen zou door de Ge allieerden ongunstig worden opgevat. Even min zouden de Geallieerden onverschillig blijven tegenover een opdringen van Rus land naar den Atlantischen Oceaan via Scandinavië. De kwestie van het ijzererts werd nauwe lijks vermeld. In de Britsche nota worden van Zweden en Noorwegen geen onmiddel lijke maatregelen gevraagd, en worden even min Fransche of Britsche maatregelen ver meld. Berlijn en de positie van Noorwegen Naar de Berlijnsche correspondent van de Kopenhaagsche „Berlingske Tidende" meldt, heeft de Duitsche regeering volgens welinge lichte kringen langs diplomatieken weg de aan dacht der Noorsche regeering gevestigd op de gevolgen van een eventueele schending der Noorsche neutraliteit door Engeland, waardoor dat land in den strijd tegen Duitschland mili taire voordeelen zou verkrijgen. DOORNIK, 6 April (Belga) De streek van Doornik is door een waren orkaan geteisterd Deuren en daken werden weggeslingerd, boo- men werden ontworteld en een dorp werd van electrischen stroom verstoken. De orkaan ging vergezeld van zware stortregens en duurde een tiental minuten. De Noorsche minister van Buitenland sche Zaken Koht bespreekt in het Stor ting de buitenlandsche politiek. Drie Belgische treilers werden op de Noordzee beschoten. Aan het Westfront heeft een Fransch es kader twee Dornier-toestellen neerge haald- Memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake wetsontwerp tot heffing van opcenten voor de gemeenten op de winstbelasting. Koninklijke onderscheidingen voor lei der der Nieuw-Guinea-expeditie en voor den commandant der daarbij medewer kende groep marine-vliegtuigen. Militaire Willemsorde herdenkt einde April het 125-jarig bestaan. De voetbalwedstrijd NoorwegenNe derland gaat niet door; NederlandBel gië wordt uitgezonden. Het volgend seizoen weer een normale voetbalcompetitie met promotie-degra datiewedstrijden. New-Yorksche beurs: stemming vast. Naar wij vernemen, heeft het be stuur van den K. N. V- B. het be sluit genomen, dat in het seizoen 1940-1941 een normale competitie zal worden gespeeld, ongeacht, öf er in ons land dan nog mobilisatie is. Aan deze competitie zullen pro motie-degradatiewedstrijden ver bonden zijn. De noodcompetitie, zooals deze dit seizoen heeft gefungeerd, zal dus in geen geval worden verlengd. Wie in de stad nabij 'n ouden stads toren woont met slagklok en carillon wie in dorp oj op 't land in zijn nabijheid de torenklok kan hooren luiden heeft iets vertrouwelijks in zijn omgeving waarnaar hij onwillekeurig zijn leven richt. Het stadscarilloh brengt ons wat fleurigheid en afwis seling in het leven en naar de slagen der klok tellen we onze werk- of rust uren. We vertrouwen op den toren wanneer deze ons den tijd van dag of nacht aangeeft en we kennen precies Gods kerktijd aan het luiden der klok ken over de velden. Wie in de hurric van een moderne stadswijk woont mist veelal dit vertrouwde van onze torens welke den Eeuwige wijzen. On der de schutse van een kerktoren is het altijd rustig wonen want de stem men van Gods klokken vermanen ons waarschuwen ons, wekken ons, leven met ons, bidden voor ons, jubelen of treuren met ons. Gods toren is onze vertrouwde en moet dit zoo blijven. Laten we ons bestaan regelen naar zijn geheimzinnige en toch zoo dui delijke aanwijzingen. Gelukkig een volk dat woont onder de schaduwen der torens van Gods tempels en zijn leven inricht naar de stemmen van hun Godsverkondiging Stand op Zondag 1 uur v.m.: 771.3 Vorige stand: 768.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1