A De goede fout j boost Een redding in de Oostzee k V-m maar ZONDAG 7 APRIL 1940 x.j.1 VAN WEEK TOT WEEK Fietser verongelukt Accountantsberoep en ordening Bezwaren tegen het wetsontwerp BEERT A'S BURGEMEESTER NAM AFSCHEID GESPREKKEN MET 1NDIË FLIKKERLICHT IN PLAATS VAN SLAGBOOMEN Ax x, P Bergingspogingen bleven zonder succes Winnen de gemeenten bij winstbelasting? Wijziging Loonsom-index gedaald einde 1939 ONDEUGDELIJK MATERIEEL VOOR LUCHTBESCHERMING f 41.000 voor 't Bio-Vacantie-oord De fraude te Breda Bedrag de f 12.000 waarschijnlijk niet te boven Nieuw-Guinea- expeditïe geëerd Leider Le Roux en luit.-ter-zee 2e klasse Nepveu onderscheiden De weekprijzen zijn iets gedaald SMIRNOFF ONDERVINDT BELANGSTELLING Groote tong-aanvoer te ÏJmuiden ONDERWIJZERS IN DIENST Denaturatie van aardappelen De „Kota Inten" te Rotterdam UIT DE STAATSCOURANT Burgemeester Justitie Referendaris Kent gij het sprookje van de goede drukfout of hebt gij nooit voor dagbladen gewerkt? Dan zal ik beginnen met u het sprookje van de goede drukfout te vertellen, maar denk er vooral aan, dat het een sprookje is. Gij weet, Waar sprookjes voor zijn. Zij dienen om de kin deren zoet te houden en om de wereld mooier te maken. Het sprookje van de goede drukfout dient om journalisten zoet te houden en om de krant mooier te maken. Het is nog moeilijker Journalisten zoet te houden dan kinderen zoet te houden en het is veel moeilijker, de krant mooier te maken dan de wereld mooier te ma ken. Met andere woorden: het is een echt sprookje, dat ik ga vertellen. De goede drukfout was niet verwaand en zei hooit, dat ze eigenlijk zetfout heette, maar we' 8af ze voor, dat ze werkelijk bestond en dat zij het was, die de schrijvers gewoonlijk op hun beste ideeën bracht. Ze had daar om zoo te zeê'gen twee historische bewijzen voor en die bewijzen zijn onweersprekelijk. Het eerste bewijs is ontleend aan de geschie denis van de Fransche poëzie. Al wie te maken beeft met deze geschiedeniè, stuit op een ge- Beven moment op den naam van den dichter Malherbe. En altijd zijn het de Stances a Du Derrier, die men van dezen dichter lezen moet. Hy heeft veel mooiere dingen gemaakt dan deze Stances, maar dat hoeft u gelukkig niet te weten! De Stances zijn bedoeld als een troostlied bij den dood van het dochtertje van den heer Du Derrier en dat dochtertje heette Rose, maai bet stierf heel jong en was dus altijd in der familiekring „Roosje" genoemd, dat is in het Dransch Rosette. Nu schreef Malherbe in dat troostlied, dat Noosje geleefd had zooals een roos inderdaad Jeeft, n.l. niet langer dan een enkelen morgen. Nij drukte het als volgt uit: Et Rosette a vécu ce que vivent les roses L'espace d'un matin. Zóó heeft Malherbe het oorspronkelijk ge- Schreven. Maar het werd gedrukt en de zetter ^bst niet, dat Rose in den familiekring Rosette Benoemd wordt, en hij kon het handschrift van Malherbe niet goed lezen, kortom: hij riep de Boede drukfout in het leven en schiep den on- sterfelijken dichtregel: Et Rose, elle a vécu ce que vivent les roses Wie verstand van poëzie heeft of anderszins °oren aan zijn hoofd, zal toegeven, dat dit honderdmaal mooier is dan „Rosette a vécu" ehz. Of de zetter wist wat hij deed? De goede ht'ukfout wil geen zetfout heeten, omdat ze ®cht meent, dat ze het zelf gedaan heeft. Haar tweede argument is ontleend aan het •.Wilde licht", dat men tegenkomt in de mo derne poëzie en dat inderdaad iets verbijste rends is.. De dichter, die het voor het eerst gebruikte, is A. Roland Holst. Maar hij dankt bet aan de goede drukfout. Want hij kwam ®rtoe, omdat hij ergens, waar staan moest „het biilde licht" (dat heel gewoon is, nietwaar?) Belezen had: „het wtilde licht" en dit inspireer de hem. Waarschijnlijk heeft de goede drukfout nog bieer argumenten, maar deze zijn ontleend aan de poëzie. Uit het proza komt de „gekreukte doornige vrouw die wij ontmoetten in de ver taling van een roman van René Bazin en die diepen indruk op ons maakte, tot wij verna men, dat zij doodgewoon een „gekrenkte toor- bige vrouw" was, waarmee men liever niet te doen heeft. Het is ons onbekend, of de goede drukfout fcich ook verhoovaardigt op deze „gekreukte doornige vrouw", maar ze heeft er in ieder ge- fkl de fantasie mee verrijkt. Dit zijn voorbeelden genoeg. Ze werden hier dangehaald om te laten zien, dat een drukfout lang niet altijd dom is. Maar de vorige week stond in deze rubriek te lezen, in den brief, dien wij aanhaalden van een vriendelijken bijbelkenner: „Christus ging niet rechts: eeuwig leven, en links eeuwige dood". Dat was e?n drukfout. Er moest staan: „met rechts: eeuwig leven". Was het eindelijk de goede drukfout? De Journalist komt zelden de goede drukfout tegen, •baar altijd de beroerde drukfout, de lamme, bare drukfout, die veroorzaakt, dat gij uw ar tikel even goed niet hadt kunnen schrijven. °bidat er nu precies het tegenovergestelde is komen te staan van hetgeen gij hadt bedoeld De goede drukfout is natuurlijk buitengewoon boos op de kwade drukfout, omdat deze haar reputatie grondig bederft en ze vertelt deswege r°nd, dat de kwade drukfout uitgevonden is boor een spèeialen duivel, het zoogenaamde •■drukfoutenduiveltje'-'. Wij hebben het er niel voor over, naar de hel te gaan, om te onder hoeken, of dit waar is, maar als het gerucht blijft aanhouden, sturen wij er misschien een specialen correspondent heen, dien wij mis schien in ons hart toch al wel eens een beetje die richting uit wenschten. De theologische beteekenis van het heele ge- vai is echter waard, dat wij er een oogenblik °ver nadenken, want terwijl de drukfout van bit duiveltje ons in het oor wilde blazen, dat niet aan den eenen kant het kwaad en aan Zaterdagmiddag, ongeveer kwart voor één, is op de Barchman Wuytierslaan te Amersfoort oen ongeveer 55-jarige parapluie-koopman, die ber fiets uit de Heinziuslaan kwam, door een vrachtaut'o gegrepen, waarbij hij dusdanig ver kondingen opliep, dat hij korten tijd daarna Js overleden. De wielrijder stak, zonder richting aan te Beven, voornoemde laan over, op een oogenblik, bat een militaire colonne naderde. Toen deze voorbij was, naderde uit de richting Vlasak kers een vrachtwagen, die den fietsrijder greep. De bestuurder had nog getracht, om den wiel rijder heen te rijden, doch dit mislukte. Het slachtoffer werd tientallen meters meegeslemd De vrachtauto botste na de aanrijding in vol- le vaart tegen een boom, die bij den grond af knapte. De auto werd aan de voorzijde gehee! Vernield. De chauffeur bekwam slechts lichte verwondingen. Kort na aanko-mst in het ziekenhuis „De lichtenberg" is de wielrijder overleden. den anderen kant het goede is, doch dat het allemaal maar kwesties van nuancen zijn. kleurschakeeringen van denzelfden regenboog zou men kunnen zeggen, wil de waarheid, dat er wel degelijk volstrekt kwade en volstrekt goede dingen bestaan. En het is de moeite waard, daar nadruk op te leggen. De duivel w'il ons altijd wijsmaken, dat het kwaad eigenlijk niet bestaat. Hij fluis tert ons in: „het kwaad, nu ja, wat is dat eigen lijk? Het is hoogstens het iets minder goede; het is één enkel keertje iets doen, dat zoovelen geregeld ondernemen. Het kwaad kortom is zoo erg niet!" Zonder te kort te willen doen aan het diep zinnige begrip der „felix culpa" de geluk kige schuld meenen wij dan ook, dat niet slechts de kwade drukfout, maar ook de goeds drukfout en iedere „goedefout" iets met een duiveltje te maken heeft, en al begaan wij nog zooveel fouten, wij mogen ons niet door het duiveltje laten verleiden, te denken, dat fouten niet verkeerd zijn. A. v. D. Voor het Algemeen Verbond van Accountants heeft Zaterdagmiddag in hotel Wittebrug te 's-Gravenhage prof. dr. J. A. Veraart, hoog leeraar aan de Technische Hoogeschool, een in leiding gehouden over: „De wettelijke regeling van het accountantswezen". De ordeningsgedachte aldus spr. is groei ende en in deze ordening zal ook het beroep van den accountant dienen te worden opgenomen. De organieke wet ingevolge de grondwetsher vorming van 1938 is er nog niet. Wel zijn er al lerlei aanwijzingen, dat aanslagen op den rechts staat op komst zijn. Bij den opbouw in de richting van een pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie mag in een regeling van het accountantsberoep slechts de zoogenaamde relatieve sluiting worden toege past. Er mogen geen slachtoffers van hun beroep vallen. Tweede leidende gedachte is, dat de ordening geschiedt in overeenstemming met den rechts staat. In de derde plaats moet zulk een ordening berusten op het belang der geheele Nederland- sche gemeenschap. Naar spreker's overtuiging voldoet het onder havige wetsontwerp aan geen van deze drie lei dende gedachten. Men gaat een geprivilegieerde groep, de z.g. „registeraccountants", in het leven roepen. Vele accountants met jarenlange practijk zouden, om „registeraccountant" te worden, zich aan het oordeel van een commissie van toelating moeten onderwerpen, indien zij niet de door de wet voor geschreven examens met succes hebben afge legd. Indien de commissie hen niet toelaat, kun nen zij nog voor een beroepsinstantie verschij nen, doch wie waarborgt, dat zij daarin ver trouwen zullen hebben? Het gevaar blijft voor hen bestaan, dat zij, ondanks efvaring en ken nis van zaken, niet worden toegelaten en dat zij als het ware zullen worden neergetrapt in hun bestaan, aldus spr., die verder uiting gaf aan zijn vrees, dat de Staten-Generaal dit wetsont werp, zonder op de genoemde punten te zijn gewijzigd, zouden aannemen, hetgeen voor eeni- ge honderden accountants fatale gevolgen zou kunnen hebben. Bij de op de rede volgende gedachtenwisseling vroeg de heer Nanninga, of het niet gewenscht zou zijn, dat de verschillende accountants organisaties, niet behoorende tot de twee be voorrechte (het- Ned. Instituut van Accountants en de Ver. van academisch gevormde accoun tants) te zamen overleg plegen, om haar stand punt tegenover het wetsontwerp te bepalen. Prof. Veraart antwoordde, dat de minister geen overleg met de overige bestaande accoun tantsorganisaties noodig heeft geacht en hij zelf zag het nut er niet van in, de Kamer te over stelpen met allerlei materiaal. Bij de beoor deeling van het ontwerp moet men zich niet op een individueel standpunt plaatsen, doch de be zwaren van een groote groep moeten worden erkend. Dezer dagen heeft de heer J. H. Nannenga, burgemeester van Beerta, in de laatste raads vergadering, die hij presideerde, afscheid go- nomen. Na een tegenstrijdige ministerieele be schikking, waardoor hij zijn gezag aangetast zag, heeft de heer Nannenga indertijd ontslag aangevraagd, dat hem per 15 April verleend werd. In deze raadsvergadering heeft het raadslid J. R. Leemhuis, benoemd tot loco-burge meester, een afscheidsrede uitgesproken, waar in hij den scheidenden burgemeester om zijn besluit als een man uit één stuk roemde. Spr verzekerde, dat een groot deel der bevolking den burgervader met leedwezen zag vertrekken Nadat de heer Nannenga eeni^e dankwoor den gesproken had, vroeg de communistischr- wetnouder Stek het woord. Zijn fractie, ver klaarde hij, kon de woorden van den heer Leemhuis allerminst onderschrijven. Daarvoor had spr.'s fractie te vele moeilijkheden gehaci met dezen burgemeester. In Maart j.l. werden in het radiotelefoon- verkeer met Ned.-Indië in totaal 1529 gesprek ken gevoerd (in Maart 1939: 995). Hiervan werden in Nederland 515 en 1014 in Indië aan gevraagd. Van de in Nederland aangevraagde gesprek ken waren 425 gewone en 90 goedkoope fa- miliegesprekken. Van de in Indië aangevraag de gesprekken bedroegen deze aantallen resp. 645 en 369. Voorts kwamen 33 verzamelgesprekken tot stand, waarvan 5 in Nederland en 28 in Indië werden gevoerd. Van andere landen uit kwamen via Neder land met Ned.-Indië in totaal 29 gesprekken tot stand, nl. uit België 3, uit Duitschland 6, uit Hongarije 2, Zweden 5, Zwitserland 9 en uit Italië, Litauen, Noorwegen en Uruguay elk 1. De minister van Waterstaat heeft onthef fing verleend van de verplichting tot afslui ting en bewaking van den overweg, gelegen in den weg van Beerta naar Ulsda onder de gemeente Beerta. Bij den overweg zal een automatisch lichtsignaal worden geplaatst. Hetzelfde geldt voor den overweg in den spoorweg HarlingenNieuweschans, in de ge meente Beerta. Ook van deze machtigingen zal de directie der Ned. Spoorwegen voorloopig geen gebruik maken, daar zij de ter beschikking komende automatische flikkerlichtinstallatie allereerst wcnscht te gebruiken ter beveiliging van thans onbewaakte overwegen. De bemanning van de Nederiandsche sleep boot „Hoek van Holland", die Donderdag j.l. met drie baggermachines in de Oostzee in een Duitsch mijnenveld terecht kwam en door de □uitsche veerboot „Preussen" werd gered, werd, naar United Press haar bladen meldt, Vrijdag avond in Malmö verwacht. De kapitein van de sleepboot vertelde den correspondent van de U.P. het volgende om trent de redding: „Wij hadden ÏJmuiden 28 Maart verlaten en zijn toen naar het Kielerkanaal gevaren. Bij Sassnik zijn we in een hevigen storm terecht gekomen, die ons naar gebieden van grooten ijsgang dreef, waardoor we vlak bij het Duitsche nijnenveld belandden. Toen de Duitsche veerboot ons redde, wa ren we daar nog maar 200 meter van ver wijderd. De redding verliep zeer moeilijk en wij moesten al onze bezittingen achterlaten. Wij hadden maar drie minuten om in de reddingbooten over te gaan. De „Preussen" zelf kon niet dicht bij ons komen." De sleepboot is van de kust af nog steeds zichtbaar, maar alle bergingspogingen zijn tot dusverre zonder succes gebleven. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de heffing van opcen ten ten behoeve van de gemeenten op de winst belasting is het volgende ontleend: Hoewel het ontwerp inderdaad, zooals verscheidene leden naar voren brachten, aan de gemeenten uit hoofde van de nieu we opcenten dezelfde opbrengst wil verze keren, als zij tot dusver ontvingen als op brengst van de opcenten op de dividend en tantièmebelasting, is toch niet geheel juist de daaraan verbonden conclusie, dat de gemeenten niet mede zouden profiteeren van de voordeelen, welke de vervanging van de bestaande uitdeelingsbelasting door winstbelasting in fiscaal opzicht heeft. Im mers zijn de hoogere inkomsten, welke het Rijk door de bedoelde vervanging zal ver krijgen mede bestemd om een deel van de dekking te vormen voor de ruim 26.000.000, welke op de begrooting van het departe- ypu ninnenlandsche Zaken worden uitgetick.xu ten behoeve van de gemeen ten. Het feit, dat, zoo het aantal opcenten op 15 bepaald blijft en de raming der regeering van de opbrengst der winstbelasting, welke aan den veiligen kant genomen is, niet overschre den wordt, sommige gemeenten eenig verlies kunnen lijden, is juist, maar daarom is dan ook het aantal opcenten thans slechts voor één jaar vastgesteld. De bedoeling is, tegen het volgend jaar het resultaat der nieuwe belasting uit dit gezichtspunt na te gaan. Een garantiebepaling, als waarop gedoeld wordt, zou zeer ongelijkmatig werken, daar het vaak van allerlei toevallige omstandigheden af hankelijk is, of de opbrengst van een heffing als deze in een bepaald jaar hoog dan wei laag is. Bovendien kan de ontbinding van een enkele rendabele naamlooze vennootschap, als gevolg van de invoering der winstbelasting, voor de gemeente harer vestiging onder be paalde omstandigheden een aanmerkelijke winst beteekenen in den vorm van een hoogere opbrengst van de opcenten op de gemeente- fondsbflasting, welke van die ontbinding het gevolg kan zijn, terwijl dan tegelijk een daling intreedt van de opbrengst der winstbelasting in vergelijking met die van de dividend- en tantième belasting. Bij nota van wijzigingen wordt o.m. het vol gende voorgesteld: Aan artikel 2 wordt een lid toegevoegd van den volgenden inhoud: Indien, overeenkomstig artikel 26 bis van de wet op de winstbelasting 1940 de winstbelasting geheven wordt, alsof een naamlooze vennoot schap was' opgegaan in een lichaam, dat al hare aandeelen bezit, worden de inrichtingen van eerst-bedoelde naamlooze vennootschap beschouwd als inrichtingen van dit lichaam. De loonsom-index over het laatste kwartaal 1939 bedraagt, zooals het Centraal Bureau voor de Statistiek mededeelt, 103.3, terwijl het cijfer in het tweede en derde kwartaal resp. 105 8 en 105.5 bedroeg. (Het eerste kwartaal 1939 is als basis voor dit indexcijfer genomen). De laatste drie maanden van het jaar brachten derhalve eenige dahng van het totale uitgekeerde bedrag, waartoe naast seizoen invloeden wellicht ook vermindering van personeelsterkte door de mobilisatie, of an: ere gevolgen van het uitbreken van den oorlog voor den bedrijfstoestand hebben bijgedragen. Tegen deze factoren hebben blijkbaar de in het vier de kwartaal in een aantal bedrijven ingevoerde loonsverhoogingen niet opgewogen. Naar de afzonderlijke bedrijfstakken be schouwd, is de totale loonsom in het vierde kwartaal, vergeleken met het daaraan vooraf gaande tijdvak, gedaald o.a. in de grafische in dustrie, de bouwbedrijven, verschillende on'er acelen van de metaalindustrie (in andere is zij weer toegenomen) de haven-bedrijven, het bank- en verzekeringswezen. Gestegen is zij o.a. in de kleedingindustrie, schoenindustrie, papierfabricage, wolindustrie, katoenindustrie, chocolade- en suikerwerkindus trie, de sigarenfabrieken, de scheepvaart. Voor de werkverschaffing, welke de laatste twee weken van December heeft stilgestaan, was het uitgekeerde loonbedrag 16 pet. lager dan in het derde kwartaal 1939. Officieel wordt gemeld: In verband met minder aangename ervarin gen, welke in den laatsten tyd hier en daar zijn opgedaan, wordt het publiek met nadruk gewaarschuwd tegen aankoop van luchtbe- chermingsmaterialen. die niet van overheids wege zijn goedgekeurd. De inspectie voor de bescherming van de be- j volking tegen luchtaanvallen, Heerengracht 23 te 's-Gravenhage, is bereid desgevraagd van voorlichting te dienen. De Paaschcollecte, welke ten bate van het Bio-Vacantie-oord van den Nederlandschen Bioscoopbond in alle bioscooptheaters van Ne- derland is gehouden, heeft ruim 41.000 op- I gebracht. Verleden jaar was de opbrengst i 28.000. De leerlingen herkenden den Heer Jezus aan hel breken van hel Brood. Alleluia Over de te Breda gepleegde fraude deelt de Telegraaf nog het volgende mede: Het plotselinge oneervolle ontslag van den ge meente-ontvanger mr. C. heeft te Breda groot opzien gebaard. Mr. C., die uit een oude Breda- sche familie stamde, nam in December 1914 dit ambt van gemeente-ontvanger over van zijn va der, die te Breda hetzelfde ambt bijna een halve eeuw had bekleed. Het bedrag der fraude zal waarschijnlijk de f 12.000 niet te boven gaan- Het onderzoek is nog in vollen gang. De fraudes en de onjuiste boekingen loepen, over een tijdvak van zes jaar, namelijk van 1932 tot 1938. Gedurende de laatste anderhalf jaar heeft de thans ontslagen ontvanger geen fraude meer gepleegd. Mr. C. heeft de gepleegde fraude toegegeven. Nadat de leider van de Nieuw-Guinea-expe- ditie, de heer C. C. F. M. le Roux, voor de leden van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Ge nootschap een voordracht had gehouden, ver zamelden allen zich aan een noenmaal in het Amstel Hotel te Amsterdam. l Tijdens de lunch sprak de voorzitter van de j Nieuw-Guinea-commissie van het genootschap, j dr. E. Heldring, woorden van hulde tot de leden van de expeditie, die hun taak tot zulk een uitstekend resultaat hebben gebracht. Bij ontstentenis van den minister van Kolo niën voerde het woord de minister van Onder wijs. Kunsten en Wetenschappen, dr. G. Bolke- stèin, die namens de regeering dank bracht aan het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap voor het genomen initiatief inzake de exploratie van gedeelten van Nieuw-Guinea. Spr. deelde daarbij mede, dat het H. M. de Koningin had behaagd, den leider der expeditie, den heer C. C. F. M. le Roux. j te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Omdat ook de Ko- j ninklijke Marine een groot aandeel heeft gehad in het welslagen van de jongste Nieuw-Guinea-exploratie, had het H.M. de Koningin behaagd, den luitenant-ber-zee tweede klasse J. H. J. Nepveu te benoemen tot ridder in de orde van Oranje-Nassau met de zwaarden. Voorts spraken nog aan het noenmaal dr. H. J. T. Bvlmer, leider van de Nieuw-Guinea- expeditie 1936, en de heer Le Roux. De luitenant-ter-zee tweede klasse J. H. J. Nepveu is commandant geweest van de aan de expeditie medewerkende groep vliegtuigen der marine. Berekend door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Indexcijfers groothandelprijzen19361938 is 100. Aug. Dec. Jan. Febr. Mrt. 26 Mrt. 2 Apr. 1939 1939 1940 1940 1940 1940 1940 Plandaard. voedingsm. 92,9 106,5 109a 112,2 111,2 111.3 110,1 Dierl. voedingm. 101,3 120,7 123,6 124.8 121.4 118,2 113,9 Totaal voedingsm. 97,3 114,0 117.1 118,9 116,5 115,0 112,1 Grondstoffen 96,8 137,0 140,7 144.0 146,5 145,8 143 8 Afgew. producten 101,8 117,7 119.2 121,0 122,5 123,3 123,3 Algemeen indexc. 99.8 119.9 122,0 124,0 124,7 124,7 123,6 Indexcijfers kleinhandelsprijzen van een aan tal der voornaamste voedingsmiddelen. Wat het verloop der kleinhandelsprijzen be treft, geven de volgende gewogen indexcijfers van winkelprijzen in de tien grootste gemeen ten van ons land eenig inzicht. In de bereke ning zijn prijzen opgenomen van aardappelen, brood, grutterswaren, vleesch, melk, kaas, eie ren, vetten en kruidenierswaren. Hierbij zij opgemerkt, dat een stijging van 10,4 procent der prijzen van voedingsmiddelen een stijging veroorzaakt van de uitgaven voor het geheele gezinsbudget van 4,2 pCt., waarbij aangenomen is, dat 40 pCt. van de gezinsuit gaven besteed wordt aan voeding. Augustus 1939 is 100. Aug. 1939 Jan. 1940 Fbr. 1940 Mrt. 26 Mrt. 2 fAp. 100,0 108,6 110,2 110,7 111,1 110,4 Bij aankomst op het vliegveld te Medan ver telde gezagvoerder Smirnoff, dat hij overal langs de route blijken van belangstelling had ontvangen, in verband met zijn vijftigste In- dië-vlucht als gezagvoerder. Te Napels had hij een kleinen gouden jubileum-krans in ont vangst te nemen, welke hulde thans de deur van de cabine siert. Smirnoff verhaalde voorts over zijn eerste vlucht naar Indië in 1928 en haalde nog eens de algemeen-bekende record-vlucht met de „Pe likaan" op. „Het' gaat nog altijd goed," zoo zeide de be kende piloot, „en ik hoop, dat het zoo zal blij ven gaan. Dan kan ik er nog vijftig vluchten bij doen." Smirnoff is, na een kort oponthoud, met zijn toestel naar Singapore doorgevlogen. Zaterdagochtend hebben acht loggers te za men 10.000 kg. tong aangevoerd te ÏJmuiden. Een der loggers had daarbij de ongekend groote hoeveelheid van 3600 kg. gevangen, waarvoor de schipper een besomming van f 3500 maakte. Men verwachtte, dat deze groote aanvoer ook nog in de komende week zou aanhouden, doch uit Zaterdag ontvangen radio-praam-rapporten is gebleken, dat de vangsten snel in grootte af nemen. Dat dergelijke vangsten mogelijk zijn, is te danken aan het feit, dat omtrent dezen tijd de tong naar bepaalde broedplaatsen trekt. Erva ren visschers, die met deze broedplaatsen be kend zijn, weten van dien trek een dankbaar gebruik te maken. Hierbij dient evenwel opgemerkt, dat het aan tal uitgevaren visschers nog steeds belangrijk minder is dan voorgaande jaren, zoodat de to taalvangst niet van dien aard is, dat men voor een overvoering van de markt zou behoeven te vreezen. Bij Kon. Besluit is de voor ambtenaren en werklieden in dienst van het Rijk geldende re geling ten aanzien van hun bezoldiging gedu- rende den tijd, waarin zij zich wegens buiten- I gewone omstandigheden in militairen dienst bevinden, thans ook van toepassing verklaard 1 voor de onderwijzers aan de openbare scholen, Naar ons van officieele zijde wordt medege deeld, zal met ingang van Maandag 8 April 1940 de denaturatievergoeding voor andere aardappelen dan de kleiconsumptie-aardappe- len van de z.g. rubriek A worden verhoogd van f 0,70 tot f0,90 per 100 Kg. Met ingang van denzelfden datum wordt de vergoeding bij denaturatie van kleinconsump- tie-aardappelen van de z.g. rubriek A verhoogd tot f 2,40 per 100 Kg. Aan de eischen van deze rubriek voldoende aardappelen van de rassen Zeeuwsche bonte, Zeeuwsche blauwe, Westein der bonte en Westeinder blauwe, Roode Staren Bonte Star kunnen niet worden gedenatureerd. De denaturatievergoeding voor de goedge keurde pootaardappelen wordt met ingang van 8 April f3,70 per 100 Kg. voor in de klasse A goedgekeurde pootaardappelen van de vier- kantsmaten 3555 mm. en tusschenmaten en f 3,40, respectievelijk f 2,90, voor in de klassen B en C goedgekeurde pootaardappelen van de vierkantsmaten 3550 mm. en tusschenmaten. Partijen goedgekeurde pootaardappelen van de in de tweede alinea genoemde rassen, die aan de eischen van de rubriek A, dus aan con- sumptie-eischen, voldoen, kunnen eveneens niet worden gedenatureerd. Zaterdag is het m.s. „Kota inten", van den Rotterdamschen Lloyd, van Java te Rotterdam aangekomen. Aan P. Erasmus is op zijn verzoek, met in gang van 20 April 1940, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Oostburg. Benoemd is tot griffier bij het kantonge recht ie Sittard mr. G. M. H. R. Dahmen, waarnemend griffier bij het kantongerecht te Roermond. Met ingang van 1 Mei 1940 is bij het depar tement van Financiën benoemd tot referenda ris mr. G. W. Toebes te 's-Gravenhagc.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5