BEV VE Laatste Nieuws 1 Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper" voor 90.0C0 gezinnen j 00RL0GSKRUIS VOOR EEN TSJECH Noorsche vuurtorenlichten gedoofd „9A lie., ifc. ybe. DINSDAG 9 APRIL 1940 Het licht In de duisternis DAMMEN EEN BIJZONDERE AVOND VOOR DAMLIEFHEBBERS Lezing over N.S. door meesters de Haas en Hoogland VERKENNERS VIERDEN EERSTE LUSTRUM „Hollands Glorie" Het tweede lustrum van „St. Petrus" R.K. DAMCLUB „T.E.P." Gemeentepersoneel in militairen dienst Toeslag inplaats van loon Alarmsirenes in werking Ziekenfonds „Velseroord" Burgerlijke stand IJMUIDEN STILLE OMGANG Fraaie prestatie van Velsens Politiecorps PLAATSGENOOTEN GEHULDIGD Uit het politierapport ALKMAARSCHE KEGELBOND Provinciaal Concours Italiaansche aankoopen op den Balkan Luchtalarm bij de Orkaden Uitvoer uit Narvik stopgezet Eerste in Frankrijk wegens groote dapperheid onderscheiden Tsjechische soldaat Een halve ton voor Finland Ongeval van het m.s. Hengelo" Architect Staal overleden VAN DE TRAP GEVALLEN EN GEDOOD TABAKAANVOER Het stooten en zinken van het m.s. „Alja" Kapitein verwaarloosde zijn meest elementaire plichten J ava-inschr ij ving op 19 April NEDERLBIOSCOOPBOND De heer Roem aanvaardt het voorzitterschap rvte., Uk jie nieti!" as 7... gj» iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiil NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STAD Voor het ontduiken van de verduisteringsvoor- ïchriften heeft de 43-jarige koopman A. G. gis terenmiddag voor den Haarlemschen Politie rechter verantwoording moeten afleggen. Hem werd ten laste gelegd, dat hij bij de verduiste ringsoefeningen, welke het vorig jaar werden ge houden, zijn vensters op onvoldoende wijze had afgeschut en zoodoende opzettelijk de oefeningen trachtte te saboteeren. Volgens verdachte, die zijn rechterarm miste was de financieele toestand bij hem niet van dien aard, dat hij zich de luxe van zwart papier kon veroorloven. V oor negen gulden, waarbij dan ook nog het geld is inbegrepen dat z'n doch ter afdraagt, kan je toch amper voor je broodje zorgen, redeneerde hij. Ik wilde wel meedoen, met alle soorten van genoegen, maar wat niet kan, dat kan niet. Volgens de controleurs, die op dien avond bij den man aanbelden en hem er opmerkzaam op maakten, dat er licht door zijn vensters naar buiten straalde, had verdachte gezegd: „Ik ver draai het om mee te doen, krijgen jullie ae cholera en ga naar den burgemeester.'' (Met dit laatste bedoelde hij, dat de burgervader nem maar geld moest geven om dat papier aan te schaffen) Verdachte echter ontkende ten sterkste dit gezegd te hebben. Rechter„U had meer medewerking kunnen verleenen, zeker in een zaak die uw eigen vei ligheid waarborgt. Ik geloof niet dat er veel geld voor de aanschaffing noodig is." Dat was verdachte echter niet met den rech ter eens. Toen de controleurs hem er op attent maakten, dat zijn vensters niet waren afgedekt had hij den mantel van zijn vrouw genomen en dien er voorgehangen. Dat die afdekking niet voldoende was, daar kon hij niets aan doen. Hij kon geen dubbeltje missen, anders had hij wel een krant gekocht en daarmee de vensters dicht geplakt. Maar zelfs dat dubbeltje kon er riet af Officier: Je had het licht heelemaal uit moeten doen." Verdachte: Neen, dat kon ik niet doen. Mim vrouw heeft een open been, dat ik geregeld moet controleeren. Als ik het licht uit had gedaan, had ik geen steek meer kunnen zien. De Officier van Justitie betoogde in zijn re quisitoir. dat verdachte het licht had moeten uit doen. Daar is geen uitvlucht voor te vinden De wet stelt voor bet nalaten van deze voor schriften een maximale straf van twee jaar ge vangenisstraf. Indien deze overtreding in tijd van oorlogsgevaar gedaan wordt wat ver dachte echter niet ten laste was gelegd dan kon verdachte aanstonds in preventieve hech tenis worden genomen met de straf van vier jaar gevangenis. De officier eischte een week hechtenis. Verdaehte legdé er nogmaals den nadruk op, dat hij gaarne bereid was mede te werken aan de verduisteringsoefeningen. Een volgenden keer zou hij er voor zorgen, dat er op het afscher men van zijn vensters niets aan te merken viel De uitspraak van den politierechter voor de Overtreding van de wet op de luchtbescherming was een week voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. H. Rump en J. v. d. Kroft hun afgebroken partij remise houden. In het 2de tiental legde de heer A. Boeree beslag op den topscoreprijs, wat ook zeer ver dienstelijk genoemd mag worden, daar hij dit jaar voor het eerst aan de competitie heeft deelgenomen. van Binnenlandsche zaken, aan de gemeente besturen verzocht ook voor het gemeenteperso- neel een soortgelijke wijziging in de rechtsposs- teregelingen te doen aanbrengen. Tegen deze beperking voor ongehuwden-niet-kostwinners hebben B. en W. geen bezwaar. Zij stellen den raad voor tot wijziging van Amtenarenreglement, Verordening gemeente politie en Arbeidsovereenkomstenbesluit in de zen zin over te gaan. Ter gelegenheid van de opening van haar nieuw speellokaal organiseerde de Haarlemsche Damclub e.d.d. een bijzonderen avond. De zoo bekende meesters J. de Haas en H. Hoogland, pioniers van de Ned. Dambeweging. waren op bezoek en zulks trekt steeds bijzon dere belangstelling. Zoo werden o.m. opge merkt de heeren J. Groenteman, voorz. N.D.B., G. Temmerman, seer. Zeeuwsche D.B., D. Kleen, bekend problemist en jurylid van tal van probl. wedstrijden o.a. voor de V.K.P. en H. J. Smid, oud-kampioen van Groningen. Na de gebruikelijke opening hield H. Hoog land een interessante lezing over diverse damspelen, zooals die in Nederland en andere landen gespeeld worden; e.e.a. werd op het demonstratiebord met voorbeelden en frappan te staaltjes van combinatiekunst verlucht. Efen hierna volgende simultaan-séance te gen 10 spelers, waarbij elk 5 stukken had 1—5 en 4fi—50 en waarbij het Hoogland-systeem werd togepast. had tot resultaat dat Hoogland 6 partijen won, 1 verloor tegen D. Kleen (een fraaie prestatie!) en 3 remise speelde tegen J. v. Looij. H. Teunisse en D. Philippo, De heer de Haas herdacht het kortelings overleden lid P. G. v. Engelen en demonstreer de eenige fraaie slagzetten door dezen in par tijen uitgevoerd. Vervolgens toonde spreker, na een uitvoe rige uiteenzetting van de N. S., verschillende mogelijkheden t.a.v. de problematiek. Over het geheel een zeer leerzame avond. In een gesprek met mr. de Haas sprak de ze zijn bewondering uit voor den 2en In ternationalen Probleem wedstrijd in de V.K.P. en roemde zeer in het bijzonder de goede keu ze van juryleden. De André Thaye-groep van de Verkennersbe weging heeft Zondagavond op feestelijke wijze haar eerste lustrum gevierd. De dag werd met een H. Mis, waaronder al- gemeene H. Communie, ingezet, waarna een gemeenschappelijk ontbijt volgde. In de gymnastiekzaal aan den Galgenweg werd des avonds een feestelijke ouderavond gehou den, waarbij ook de burgemeester, Mr. H. J. J. Scholtens en Mevr. Scholtens, tegenwoordig waren. Na een hartelijk welkomstwoord van den aal moezenier, kapelaan van Schijndel, werd een aardig en afwisselend programma opgevoerd, waarvan het kampvuur wederom een mooi on derdeel vormde. Het geslaagde feest werd, zooals gebruikelijk, met het avondgebed en het zingen van het Wil helmus. gesloten. De jonge land- en tuinbouwers, georganiseerd in de L. T.-afdeeling, vieren hedenavond het één-jarig bestaan van hun organisatie, met een feestavond in het veilinggebouw ,,'t Centrum". Het programma vermeldt o.m. de mooie film „Hollands Glorie", waarvan de vertooning als een bijzondere attractie mag worden beschouwd. Behalve de leden zijn.ook alle Jozefsgezellen voor dezen avond uitgenoodigd. Zondag 11 April zal de R.K. Vereeniging van Kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit „St. Petrus", haar tweede lustrum vieren. De dag wordt begonnen met een H. Mis in de kapel van het St. Jozefsrustoord, waarna een gemeenschappelijk ontbijt volgt in het K. S. A.- gebouw. Des avonds wordt in het Kennemer Theater een feestavond gehouden, met medewerking van het Holl. Cabaret-ensemble „De Lachspruiters". Ooor de laatste partij tegen St. Bavo A te Winnen, is het den heer J. Spijkers gelukt on geslagen den topscoreprijs van bovengenoemde vereeniging te veroveren. Een recordprestafie van den heer Spijkers, die al z'n partijen wist te winnen. De eindstand der topscore is als volgt: Spijkers 10 10 20 D. Rump 10 6 3 1 15 C. Koek 9 5 3 1 13 J. v. d. Kroft 9 5 2 2 12 J. Overtoom 10 5 1 4 11 A. van Losnen 10 4 3 3 11 P. Klaver 10 4 2 4 10 B. v. d. Kroft 10 2 4 4 8 H. Rump 10 3 1 6 7 J. Valk 4 2 2 6 P. Hollen berg 3 1 2 2 A. Bronstring 3 1 2 2 B« dezen stand is rekening gehouden, dat B. en W. schrijven den raad het volgende: Krachtens de bepalingen van het Ambte narenreglement, de Verordening gemeentepoli tie en het Arbeidsovereenkomstenbesluit geniet het personeel der gemeente, dat in verband met oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden, verplichten werkelijken dienst verricht, gedurende 30 dagen de volle bezoldi ging of het volle loon aan de gemeentebetrek king verbonden en daarna hetgeen deze bezol diging of dit icon meer bedraagt dan de mili taire belooning. Deze bepalingen zijn in het leven geroepen om het personeel te vrijwaren voor financieele moeilijkheden, indien de militaire belooning minder bedraagt dan de bezoldiging in ge meentedienst. Nu als gevolg van de mobilisatie die bepalin gen toepassing vinden, blijkt, dat zij van de gemeente aanzienlijke uitgaven vorderen. Naar de bewoordingen van Ambtenarenregle ment, Verordening gemeentepolitie en Arbeids overeenkomstenbesluit is het niet mogelijk de verwanten dezer gemobiliseerden voor kostwin nersvergoeding in aanmerking te doen komen; slechts de militaire belooning kan op de bezol diging of het loon in de gemeentebetrekking in mindering worden gebracht. Ook de voor schriften inzake het toekennen van kostwin nersvergoeding verzetten zich tegen het verlee nen van vergoeding, indien de werkgever het loon doorbetaalt. Dan toch kan niet worden gesproken van „derving van inkomsten" tenge volge van den militairen dienst. De door den minister van Defensie voorge stelde Moibilisatievergoedingsbeschikking d.d. 2 November 1939 bepaalt echter, dat bij de vaststelling van het bedrag der kostwinners vergoeding geen rekening wordt gehouden met de uitkeeringen van werkgevers, welke om het even onder welke benaming bij wijze van toeslag op de vergoeding worden verstrekt. Een aantal gemeenten is er daarom toe over gegaan de hiervoor bedoelde bepalingen der rechtspositieregelen die vrijwel overal ge lijkluidend zijn te wijzigen zoodanig, dat de gemobiliseerden nog slechts gedurende 30 dagen hun volle salaris of loon in de gemeentebetrek king behouden, terwijl daarna een toeslag wordt gegeven tot zoodanig bedrag, dat de mi litaire belconing en de kostwinnersvergoeding mèt dien toeslag tezamen gelijk zijn aan de bezoldiging of het loon in de gemeentebetrek king. Op deze wijze is een regeling getroffen die overeenkomt met vele welke door particuliere werkgevers zijn ingesteld. B. en W. achten het gewenscht, dat in de rechtspositie-regelingen van het personeel dezer gemeente dezelfde wijzigingen worden aangebracht. Hiermede wordt voor de ge meente een besparing van uitgaven bereikt van pl.m. f 13.000 per jaar (waarbij geen rekening is gehouden met de besparing ten aanzien van het politie-personeel). Bij Koninklijke Besluiten van 28 Februan 1940, zijn de rechtspositie-regelingen van het Rijkspersoneel gewijzigd in dien zin, dat aan de ongehuwde gemobiliseerden niet eenig kost winner zijnde, niet meer het volle salaris of loon is gegarandeerd, doch zeventig procent daarvan. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben op uitnoodiging vanden minister Het hoofd van den plaatselijken luchtbescher mingsdienst verzoekt ons, ter voorkoming van ongerustheid, te willen mededeelen, dat in de week van 812 April de alarmsirenes beproeid zullen worden. Dit alarm behoeft dus geen ver ontrusting te verwekken. Uit het 25e jaarverslag van het Ziekenfonds „Velseroord" blijkt, dat het fonds, wat de fi nanciën betreft, geen ongunstig jaar heeft ge had. Minder goed verliep de groei in ledental. In September bedankten 200 leden, daar zij in militairen dienst kwamen. Het ledental verminderde met 23 en bedroeg op 31 December 6835. Het financieel verslag vermeldt aan ont vangsten 66.362.waarvan 48.081.voer het Ziekenfonds, 16.398 voor ziekenhuisver- pleging en 1885 voor bouwfonds. In zieken huizen werden verpleegd 236 leden- met 5012 verpleegdagen. De uitgaven voor ziekenhuis- verpleging bedragen 15.239.Het vcordeeiig saldo der vereeniging bedraagt 2737. A.S. Vrijdag zal in de groote zaal van het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost de alge- meene jaarvergadering worden gehouden. Geboren: C. J. PronkJansen, z.; G. Broek huizenOrij, z.; M. VisserHoeksma, z.; A. de BoerKossen, z.; C. J. CasteleinJuffermans, d.; H. SoomerRitburg, d.; A. M. Bakker—Kra nenburg, z.; M. J. J. Groen—Esser, z.; T. Dijk huizenTaaie, d.; C. G. Gozeling—Dijkman, d. Overleden: M. C. Laenen, 66 j„ wed. van H. Dreezens, Willem de Zwijgerlaan, 39, Santpoort, A. E. Tichelaar, 73 j., wed. van J. J. van Looij, Wijkerstraatweg 91, Velsen-N.. Ondertrouwd: R. van Eijkern en M. Groot; G. A. Schuurman en H. A. van Kampen; H. Geilhausen en N. Oldenburg; J. Th. Veldman en L. Kramer. Gehuwd: P. Jonker en A. Kramer; J. v. d. Does en C. M. Bol; C. Geijteman en A. G. Nie- wind; J. A. Dudink en A M. C. Bersee; J. J. Ninaber en H. H. Bonarius; F. A. Huider en G. v. Wijk; D. Tobes en E. Th. F. Fleer; P. Slings en A. H. Prins; J. M. Jans en M. A. Wessel. Ter gelegenheid van zijn 5e lustrum zal het genootschap de „Stille Omgang" afd. IJmui- den-Oosi a.s. Zondag 14 April een feestavond organiseeren, welke gehouden wordt in het pa tronaatsgebouw. Deze bijzondere dag zal begonnen worden met een H. Mis tot de intentie van de leven de en overleden leden van den Stillen Omgang, afd. IJmuiden-Oost. Onder deze H. Mis van kwart voor elf zal tevens het nieuwe vaandel worden gewijd. Des middags zal van 34 uur in het St. Fidelisgebouw het bestuur receptie houden. Des avonds half acht zal in het St. Fidelis gebouw worden opgevoerd de revue „Wij jubi- leeren" in 2 bedrijven en finale, welke wordt verzorgd door het cabaretgezelschap van de vereeniging „Herwonnen Levenskracht" afdee- ling Beverwijk, onder leiding van den heer J. Vessies. Na de pauze wordt opgevoerd Het levensme- nue, Een lustig drietal, Opa's Verjaardag, De verliefde Jonkvrouw, De mode, De politieke groentenboer en tot slot de finale. en oprechte sympathie van een groote menigte burgers en honderden deelnemers, keerden onze plaatsgenooten naar hun „burcht" op het Ti- beriusplein terug. Een prachtige prestatie heeft het plaatselijk politiecorps Zaterdagmiddag geleverd door in den 30 K.M. marschwedstrijd, welke was geor ganiseerd door de Politie-Sportvereenigmg „Bloemendaal", beslag te leggen op den eersten prijs. Thans heeft het Velsens politiecorps voor de tweede maal in successie de massief zilve ren tropee, welke een waarde vertegenwoor digt van 125.en in 1938 geschonken werd door een inwoonster van Bloemendaal, voor één jaar kunnen plaatsen in de medaillekast. Toen onze plaatsgenooten om even over ne gen uur de finish naderden, steeg een applaus op uit de zeer talrijke menigte en nam de lei der, de heer W. Ritman, de enthousiaste ova ties links en rechts in ontvangst. Ook de waarn. commissaris van politie, de heer Ytsma, deed van zijn belangstelling blijken door het corps tijdens den marsch enkele wenken te geven en aan te moedigen. Ook andere autoriteiten, met name de burgemeester van Velsen, mr M. M. Kwint, heeft zijn volle medewerking verleend, dit faaie rresultaat te bereiken. Met het hoogst aantal punten, lof der jury In intiemen kring werd door den artsleidei der transportcolonne, dr. W. van Haselen do medaille voor tienjarigen trouwen dienst uit gereikt aan het lid der transportcolonne, den ploegcommandant en aan de helpsters, mevr. C. Stuut. en mej. T. Houtsma. Met welgekozen woorden schetste dr. van Haselen de groote verdiensten van dit drietal en hij stelde hen als voorbeeld voor de aanwezige leerling-help- pers en -helpsters. De leidster der helpsters, mevr. van Haselen, bood den beiden dames ieder 'n bloemstuk aan met de Roode Kruiskleuren. De medailles waren ren vergezeld van een brevet door H.K.H. Prin ses Juliana persoonlijk onderteekend. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Voor de militairen Voor de soldaten, welke gelegerd zijn in de positie IJmuiden, werd gisteren in de garn:- zcenscantine een cultureele film vertoond „Naar het hart van Azië". Deze film zal ook hedenavond in de cantine Van 210 G.B. wor den afgedraaid In een machinefabriek te IJmuiden brak gistermorgen een begin van brand uit, dat van geringen omvang bleek te zijn. Door het per soneel van de fabriek werd de brand gebluscht. Bij de gemeentepolitie is aangifte gedaan van diefstal van een jas, vermoedelijk gepleegd door insluiting in een perceel aan de Sniidt v. Gel derstraat. Vermoedelijk is de dader door de achterdeur, welke niet gesloten was, binnenge komen. In den korpswedstrijd komt al meer teeke- ning. Alcmaria zorgde voor de verrassing en wierp 354 hout, daarmede zich aan den kop plaatsende. De vreugde der Alcmarianen is ech ter van korten duur geweest, Zaterdagavond kwam Onder Vrienden uit Amsterdam voor de baan en met 359 hout toonde zij zich de meer dere, om echter Zondagmiddag de leiding we der af te staan aan haar stadfenoot „de Kë- gelclub 1937." Ook op de jubileumbaan wist de heer T. Smit uit Amsterdam het hooge hout van 85 nog met een te vermeerderen, zoodat hier boven de 86 geworpen zal moeten worden om den eersten prijs te behalen. Mej. Hoogland uit Amsterdam liet zich ook niet onbetuigd, doch kon op de vrije baan het hout van mevr. Kokkes niet bereiken en met 2 x 43 plaatste zij zich tweede, terwijl zij op de jubileumbaan met 69 hout, doch met een 8 minder juist onder mevr. Kokkes bleef. De heer Snep uit Amsterdam werd met 85 Hout de hoogste korpswerper in Afd. A. Op de vrije baan Hamburgertelling wisten de heeren Ge- nefaas en Köllmann iedre 1 maal 45 te werpen, terwijl op de vrije baan heeren de heeren de Bakker en Köllmann nog ettelijke malen 45 wierpen, zoodat hier de leiding op het oogen- blik bij den heer Köllmann berust met 19 x 45, gevolgd door den heer de Bakker met 13 x 45. De stand der wedstrijden is thans: Korpswedstrijd afd. A: 1937, Amsterdam 369 Onder Vrienden, Amsterdam 359 Alcm. Victrix, Alkmaar 354. 1927, Amsterdam 343 H. V. K., Haarlem 341 intiem, Amsterdam 340 O. K. A., Alkmaar 333 Z. E. K. Z. Alkmaar 332 Z. A. Z. O. Z„ Amsterdam 330 De Prins, Haarlem 328 Onder Ons, Alkmaar 326 Met z'n Tienen, Alkmaar 323 Eereprijs: p. Snep, Amsterdam 85 Afd. B: 1927, Amsterdam 203 Richten en Rollen, Haarlem 198 Meteor, Amsterdam 196 Richten en Rollen, Haarlem 192 De B'urg-Onze Club, Alkmaar 191 Z. E. K. Z. Alkmaar 190 O. K. A., Alkmaar 187 H. V. K„ Haarlem 186 Onder Vrienden, Amsterdam 181 Alcm. Victrix, Alkmaar 177 Hoogste werper; Nefkens, Amsterdam 86. Dames Onder Ons, Alkmaar 211 W. I. K., Alkmaar 178 W. I. K., Alkmaar 175 Hoogste werpster; mevr. Kokkes, Alkmaar 83, OSLO, 8 April (Noordsch Tcl.-Ag.). De Noor sche admiraliteit deelt mede, dat tot na der order alle vuurtorens tusschen dc Zweed- sche grens en Marsteinen bij Bergen gedoofd zullen worden. Ook de zes radiobakens te Lista, Feistci- ncn, Fjoloy, Tevdt, Slotteroy en Marsteinen zullen buiten dienst gesteld worden. ROME, 8 April (Reuter). Er is een Italiaan sche handelmaatschappij, de „Danubital Societa Anonima" opgericht voor het doen van aan koopen op de markten in Joego Slavië, Honga rije, Roemenië en Turkije, ten behoeve van Italiaansche importeurs. Alle vooraanstaande machinefabrikanten zijn bij deze maatschappij, die een kapitaal van vijf millioen lire heeft, ge ïnteresseerd. Men hoopt voor den invoer met Italiaansche machines te kunnen betalen LONDEN, 9 April (Reuter) Gisteren is er gedurende eenige uren luchtalarm geweest in het gebied van de Orkaden. Er waren drie dui delijke perioden, waarin het luchtdoelgeschut in actie is geweest. De bewoners hebben Duit- sche vliegtuigen gehoord, doch niet gezien. Gedurende eenigen tijd waren zeer veel Brit- sche gevechtsvliegtuigen in de lucht. De Duit- sche vliegtuigen bevonden zich op zeer groote hoogte OSLO, 9 April (Reuter) De uitvoer van ijzererts uit de Noorsche haven Narvik werd gistermiddag stopgezet. 'oede manieren, die niet uit in nerlijke beschaving voortkomen, zijn aangeleerde kunstjes, gelijk gedresseerde dieren plegen te ver- toonen. De militaire Fransche autoriteiten hebben den staf van het Tsjecho-Slowaaksche leger in Frankrijk medegedeeld dat de Tsjechische korporaal-vlieger Ch. K. met eer vermeld is in den dagorder van de brigade en dat hij het oorlogskruis heeft gekregen. Hij is de eerste in Frankrijk strijdende Tsjecho-Slowaaksche mi litair wien deze onderscheiding te beurt viel. „Korporaal Ch. K.", zegt de dagorder, „heeft tijdens een gevecht tegen een in aantal veel sterkeren vijand blijk gegeven van groote koel bloedigheid en vastberadenheid. Hij wist, hoe wel. ernstig, gewond, zijn vliegtuig, dat door het vijandelijk vuur deerlijk beschadigd was, op eenigen afstand van het front aan den grond te zetten." Korporaal K., die slechts 23 jaar oud is, heeft een maand in het hospitaal moeten doorbren gen. Hij werd geopereerd aan het been. Hij wilde zoo spoedig mogelijk na zijn genezing den dierst hervatten, maar de orders van zijn ka pitein schreven hem nog eenigen tijd rust voor. Hij brengt nu zijn verlof te Parijs door en gaf enkele inlichtingen over zijn avonturen: Den 3en Maart was hij opgestegen met een Fransch escadrille, voor een vlucht boven vijandelijk ge bied. Spoedig kwam het Duitsche luchtafweer geschut in werking. De Tsjecho-Slowaaksche vlieger bevond zich op een hoogte van 8500 me ter en was ongeveer 1500 meter van zijn metge zellen verwijderd. Toen hij probeerde weer bij hen te komen, voelde hij plotseling een schok en pijn in zijn beenen. Dadelijk stond de cabine vol rook. De motor sloeg af. Terug! In glij vlucht gelukte het hem de Fransche frontlijn te bereiken. Maar daarmee was het avontuur niet ten einde; het landingsgestel weigerde! Vastbesloten al het mogelijk te probeeren waag de de piloot een landing, zonder landingsgestel dan maar. En eindelijk, na veel moeilijk zwen ken met het brandende toestel, vond hij een plek, waar hij veilig wist neer te strijken. Toen K. zijn machine verlaten had, kon hij de schade waarnemen die het Duitsche geschut had aan gebracht: de wand van het vliegtuig, was doorboord met drie kogels, een stuk van den rechtervleugel was geheel afgeschoten en een van de beide motoren was vernield. En hijzelf was gewond aan beide beenen. Door zijn kameraden wordt deze jonge vlie ger „papillou" (vlinder) genoemd. Hij is een van de dapperen die hun vaderland verlaten heb ben, om in het Fransche leger te strijden voor de zaak die sü als de goede beschouwen. De Finsch-Nederlandsche Vereeniging heeft 50.000 ter beschikking gesteld van hét Finsch relief-comité tot leniging van den nood van Finlands burgerbevolking. De raad voor de scheepvaart heeft uitspraak gedaan in zake het over den grond schuren van het m.s. Hengelo nabij het eiland Aspoe aan de zuidkust van Zweden, op 23 Augustus 1939 en de klacht van den inspecteur-generaal voor de scheepvaart tegen den kapitein van dit vaartuig, wegens het niet-vermelden van voormeld onge val in het scheepsdagboek. De raad is van oordeel, dat het over den grond schuren van het motorschip Hengelo nabij het eiland Aspoe hieraan is toe te schrijven.dat het schip verkeerdelijk tusschen het eiland en de boei is doorgegaan, in plaats van tusschen de twee boeien, die ten deze het vaarwater aange ven. De raad wil aannemen, dat door schittering van het zonlicht de boeien moeilijk waren te zien, maar dat had voor den kapitein een reden moeten zijn om met doorvaren te wachten tot hij de beide boeien zag. De raad meent, dat jeugdige onervarenheid de kapitein was 22 jaar oud hier een rol heeft gespeeld. Hij heeft zich ook verder van het ongeval niets aangetrokken, hoewel de ervaring bij stooten of aan den grond schuren dikwijls leert, dat de bodemschade, ook als het schip droog blijft, niet meevalt. Dat de klacht gegrond is, geeft de kapitein toe. Hij achtte het voorgevallene niet van vol doende gewicht om het in zijn journaal te ver melden en om 'n expert van een erkend onder zoekingsbureau te raadplegen. Deswege kan naar het oordeel van de raad thans nog met een be risping worden volstaan. In den ouderdom van 61 jaar is in het zie kenhuis der Vereeniging voor Ziekenverpleging te Amsterdam overleden de bekende ar chitect J. F. Staal. De heer Staal was lijdende aan een maagkwaal en had eenige weken ge leden een operatie ondergaan (zie ook pag. 3). Maandagmorgen is de heer Hoevenaars in zijn woning aan de Ranonkelstraat te Eindhoven van de trap gevallen. Hij was op slag dood. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. Aangevoerd werden per m.s. Kota-Inten 3330 pakken Sumatra als: 154 pakken Deli Mij. /E/2; 281 pakken Deli Mij./H/2A; 16 pakken Deli Mij ./K/2; 161 pakken Deli Mij./M/2A; 61 pakken Deli Mij./JB/2; 237 pakken Deli. Mij. /KB/Langkat/2; 155 pakken Deli Mij. /A/KR/2; 83 pakken Deli Mij./QB/KR/2; 44 pakken Deli Mij./WB/KR./2; 40 pakken G/Deli /A; 32 pakken Q/Langkat/WB; 150 pakken Q/ Langkat/QB; 23 pakken TT R/Langkat/5; 607 pakken Deli Bat. Mij./3; 1012 pakken Deli Bat. Mij ./A/3; 274 pakken Deli Bat./B/3. Voorts de eerste partijen der nieuwe oogst zijnde 3316 pakken als; 57 pakken Modjo/2G; 151 pakken Modjo- KPN/ZG; 183 pakken Grogolan/V; 339 pakken A/Grogolan/V129 pakken Tmoy; 190 pakker Grogol; 2466 pakken B/Tegalgondo/2G; 301 pakken Toendongan; 425 pakken Ngoepit/VA; 145 pakken Djongrongan/VA; 311 pakken A/ Samber; 471 pakken A/Tjandi/V; 229 pakken B/Sumping/V; 1339 pakken A/Teman/V. De raad voor de 'scheepvaart heeft in zijn zitting van Maandagmiddag een onderzoek in gesteld naar het verloren gaan van het motor schip „Alja", dat op 18' Februari j.l. nabij het eiland Aux Moutons aan de Westkust van Franki'ijk aan den grond heeft gestooten en ver volgens-is gezonken. De Zitting stond onder lei ding van den waarnemend voorzitter, mr. dr. F. O. van Geer. De „Alja" was een motorkustvaartuig van den reeder G. van Dijk te Groningen. Het schip was op 13 Februari met stukgoed uit Lissabon ver trokken om in Setubal bij te laden. Den volgen den dag vertrok men met bestemming Rotter dam. Op Zondagmorgen 18 Februari, nadat men in de Golf van Biscaye stormachtig weer had ge troffen, zag men tegen 4 uur 's nachts een vuur, waarvan het karakter niet was te onder scheiden. De koers, die N.O. ten N. was, werd toen gewijzigd tot Noord. Op hetzelfde moment stootte het schip, eerst achter, toen voor. Dade lijk maakte het slagzij naar bakboord, en wel zoo sterk, dat de stuurboordboot niet meer kon worden gestreken. De kapitein en de zeven leden der bemanning verlieten de „Alja" in de bak boordsloep en bleven in de nabijheid van het schip, dat na 10 minuten was gezonken. Later wist men met vlaggen de aandacht van een visscher te trekken, die hen naar Concarneau aan den vasten wal bracht. De kapitein, die als getuige gehoord werd, gaf als zijn overtuiging te kennen, dat het schip op een wrak had gestooten. Hij voer reeds sedert 1916 als kapitein, en heeft gedurende 24 jaar herhaaldelijk in de Golf van Biscaye gevaren, die voor hem dus geen onbekend terrein is. Uit het onderzoek bleek, dat de kapitein niet gelood heeft en vrijwel geheel op gegist bestek heeft gevaren. Toen hij het schip voelde stoo ten, heeft hij evenmin de machine gestopt en daarna zou hij zijn doorgevaren, indien het schip niet was begonnen slagzij te maken. Zoowel de raad als de inspecteur-generaal, de heer P. S. van 't Haaff, meende dat er aan leiding was, om den kapitein op schuld te hoo ien en te onderzoeken, of het niet aan het ver- waarloozen van de geëigende middelen om de positie van het schip te bepalen, geweten moet worden, dat schip en lading verloren gingen. De kapitein voerde aan, dat de westelijke storm, die na het passeeren van kaap Finisterre was opgestoken, zeer krachtig was geweest, ter wijl de trek grooter moet zijn geweest, dan ver wacht kon worden. De com passen blijken niet regelmatig te zijn bijgesteld. De inspecteur-generaal van de scheepvaart, de heer P. van 't Haaff, constateerde, dat het den kapitein bekend was, dat men op het oogen- blik op de vuren langs de Fransche kust niet kan rekenen. Dit had moeten leiden tot bijzon dere maatregelen voor den kapitein. Om de gevaarlijke rotsachtige kust te vermijden heeft hij direct koers gezet op Ouessant. Een Wester storm heeft hem toen toch de Golf van Biscaye ingedreven. Van het lood heeft men geen ge bruik gemaakt hoewel dat, ondanks alle moei lijkheden, het eenige middel was waarover men beschikte. Toen de kapitein een licht zag, kon hij weten dat dit niet Ouessant was, en dus was het gevaarlijk. Hij stuurde toen Noordelijk, maar hij had terstond geheel uit de kust moeten sturen. De veronderstelling, dat de „Alja" op een wrak zou zijn gestooten, wordt door niets gerechtvaai - digd, en de inspecteur-generaal kwam dan ook tot de conclusie, dat het schip verloren is ge gaan door nalatigheid van den kapitein. De raad zal later uitspraak doen. Op 19 April zal een Java-inschrijving ge houden worden, waarin de eerste partijen Vor stenlanden van den nieuwen oogst, ongeveer 3800 pakken, ter markt zullen komen, benevens nog verschillende partijen Java. Zooals gemeld, is in de onlangs gehouden jaarlijksche ledenvergadering van den Neder- landschen Bioscoop-Bond de heer C. S. Roem. directeur van de N. V. Filmfabriek „Profilti" te 's-Gravenhage, tot voorzitter van dien bond benoemd en heeft de heer Roem deze be noeming in beraad gehouden. Naar wij thans vernemen, heeft de heer Roem. na zich er van overtuigd te hebben, dat alle besturen van de afdeelingen van den Neder- landschen bioscoopbond hem hun vertrouwen hebben geschonken, te kennen gegeven zijn be noeming tot bondsvoorzitter te aanvaarden. Geen wonder, want het gordijntje zit voor uw auto-achterruit! Maar als de politie ziet, dat u niets ziet, dan zult u nog eens wat anders zien Slechts ter voorkoming van verblinding mag dat gordijntje dicht! Daarna moet het uitzicht weer onbelemmerd zijn (tenzij u een buitenspiegel aan uw wogen hebt).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4