Haarlem en het gedrukte boek WAAIÏIïORf' Laatste Nieuws Britsch leger naar Noorwegen D RADIO Koning Christiaan protesteert Noorsche steden gebombardeerd Haarlem, 9 April LAURENS COSTER EN DE BOEKDRUKKUNST Téeeé fnoxfi It.K.VOLKSBOiXD DINSDAG 9 APRIL 1940 STADSNIEUWS PHILIPS en ERRES 1&GEMAN - Ged. Oude Gracht 52 ïfiLEFOON 13763 HAARLEM De Emma-bloemendag KINDERUITVOERING alléén b'»i NED. NATUURHIST. VER. De microbe in de huishouding van de natuur en van den mensch LUCHTBESCHERMING Voorbeeld van de directie Frans Halstheater EXPOSITIE VAN KRISTAL R.K. Vrouwenbond De orgelconcerten in de St. Bavo STADSSCHOUWBURG Ilse Meudtner Eerste Haarlemsche Kattenbak Afhaaldienst voor Haarlem en Omstreken Vergierdeweg 109 - Tel. 22541 DE VERKEERSEXAMENS 1940 1969 candidaten De soiree van de R.K. Midden standsver eeniging Het tooneel in Nederland Het werkloosheidscijfer blijft dalen II E I A IV II (J K E EEDEIVYEIIIpAUEII IX(i Burgerlijke stand Gedeeltelijk gecorrigeerd) licht brengt geluk, genot teleur- I stelling. Duitsche berichten over bezet ting van Noorsche havens onbetrouwbaar VIJFHUIZEN SASSENHEIM AGENDA Bioscopen Stadsschouwburg 10 April Bioscopen Apotheekdiensten PRIMA VAKWERK DEBEHANCCENTRALE Statistiek van gemeentefinanciën e nederigste arbeid wordt van eeuwige waarde, mits hij met zuivere 1 intentie wordt verricht. I Als de internationals gebeurtenissen er Sich niet op onverwachte wijze tegen ver zetten, zullen.wij dezen zomer in het Frans Halsmuseum in verband met het honderd jarig eeuwfeest van de Camera Obscura °ok weer een tentoonstelling krijgen van de ontwikkeling van het boek, op welk ge bied Haarlem en de Haarlemsche uitgevers een vooraanstaande plaats innemen. Reeds eerder, in 1913, werd ter gelegenheid van de onafhankelijkheidsfeesten-1813 een der gelijke tentoonstelling in het Frans Hals- hiuseum gehouden, die niet minder dan een «0 nummers telde en goed slaagde. *n de aankondiging voor de a.s. tentoonstel ling wordt niet gesproken van een eeuwfeest v&n Laurens Janszoon Coster, noch van een Eeuwfeest der boekdrukkunst, hoewel voo-r dit laatste misschien eenige aanleiding zou be staan. omdat ook in het jaar 1740 een eeuw- 'eest der boekdrukkunst in Haarlem werd ge werd, naar de geschiedschrijver Koning mede deelt. Dit feest in 1740 blijkt ook toen echter een tentoonstelling van het boek te zijn ge feest. Er werd bij die gelegenheid o.m. een •hedaille geslagen, op de voorzijde de beeltenis Van Laurens Coster en profil vertoonende en {"et dit randschrift: Laurentius Casterus, fi- "Us Jani, senator Harlemensis, Typographiae biventor: (Laurens Janszoon Coster, Senator Van Haarlem, uitvinder der Boekdrukkunst) en °P de tegenzijde een drukpers met het stads- WaPen daarboven, benevens een duif, naar ge beend wordt: het wapen van Coster. Een ge- °Pend boek met den titel: „Speculum Huma ne Salvationis" ligt aan den voet der pers; °nder den rand leest men Typographiae Harle- inventa 1428, pervulgata 1440. ill Jub. 1740. Hn 1440 door middel van de in 1428 uitgevon- öen boekdrukkunst vermenigvuldigd. IHe eeuwfeest 1740). In verschillende encyclopedieën wordt 't jaar genoemd als dat van de uitvinding der boekdrukkunst. Dit gebeurt dan op gezag van Qe zoogenaamde Keulsche Kroniek, die dat Jaar 1440 opgeeft als het jaar, waarin de boek drukkunst zich van Mainz uit begon te ver beiden. Wanneer de Haarlemmers dus niet a"e aanspraken op de eer, dat de grootste uit lading aller eeuwen binnen de muren van hun staa was geschied, wenschten op te geven, 'Poesten zij den datum van de uitvinding wel Vroeger dan 1440 stellen. Volgens Hadrianus JPhius, een groot Haarlemsch geleerde, die bi 1580 stierf, was het dan ook het jaar 1428. Overigens is dit een kwestie, die wel immer onopgelost zal blijven. Haarlem en Mainz twis- teP cm de eer of Coster dan wel Gutenberg de eerste boekdrukker is geweest en beide beroem de mannen hebben dit gemeen, dat van beider |evensomstandigheden weinig of niets bekend Zoo kan Gutenberg b.v. onmogelijk de uit vinder zijn van de boekdrukkunst, als het in de Aeuische Kroniek opgegeven jaartal van 144G JUist zou zijn, want, volgens gevonden beschei den van notarissen en burgerlijken stand, P'oonde Gutenberg in 1440 nog in Straatsburg en *P'am hij pas in 1444 naar Mainz. In de ge schiedenis van Coster is een zeer zwak punt, "at de stelling, volgens welke de Costeriana ^crkelijk door Cokter zouden gemaakt zijn, met de tot nu toe bijgebrachte gronden niet bewezen *an worden geacht. Waarschijnlijk heeft noch de een, noch de "Pder de boekdrukkunst als zoodanig uitge vonden. Een nieuwe oplossing van het vraagstuk werd ®Pstreeks 1923 beproefd door P. Bausch, die 'P een scherpzinnig betoog de meening voor bond, dat beiden de kunst van het drukken an boeken slechts verbeterd hebben. Coster, zoo schrijft hij als conclusie van een j^Pge uiteenzetting, was de eerste drukker van .ooken en uit zijn uitvinding, welke volkomen Ogisch op de techniek der blokdrukkers voort duwde, vloeide de geheele techniek der boek drukkers voort, terwijl de techniek der xylo- °rafen zelf in rechte lijn voerde naar het ont- „aan der grafische technieken. De blokdrukker ®°°t metalen afgietsels naar zijne houtsneden, ®Peinde deze duurzamer te maken en voerde 'dus het metaal in de drukkunst in. E>e typograaf eenerzijds en de graveur an- POfzijds sproten in rechte lijn als twee takken Pit dit procédé voort. De typograaf maakte de etter van het origineel, waarnaar hij kletsen ?°°t, los en voerde aldus in het beginsel der Oekdrukkunst, de losse letter welke zich on- ?°hinderd, op natuurlijke wijze, moest ontwik- elen tot de losse gegoten letter. .He typograaf, die zich bleef bezighouden met Pil afgietsels naar houtsneden, welker slij- aSe, ten gevolge van den veel sterkeren druk ar pers, veel aanzienlijker werd dan bij het 'drukken door wrijving, ging er tce over, zoo- zijn afdrukken bewijzen, om de meest ver aten gedeelten zijner kletsen met het mes P te werken en baande aldus den weg voor 't Bmveeren van het metaal losse, gegoten letter ontstond ten slotte als allerlaatste verbetering en vereenvoudiging, J'P'ke door de maatschappij, die om spoed r°eg, werd geëischt. i Hiermede, aldus Bausch, is geschapen een ^chnisch en historisch volkomen logishe sa menhang tusschen alle grafische en typogra- lsche technieken, welke wellicht nog overtui- ?.ePder is dan alle redeneeringen en uiteenzet- 'Pgen en welke aan deze technieken schenkt eP ontwikkeling, evenals andere techniek bezit P'ke haar door de theorie der losse gegoten etter, die de uitvinding der boekdrukkunst Pet plaats vinden als een donderslag, geheel ei'd ontzegd. Wanneer de meening, dat geen Ukele techniek ooit volmaakt werd uitgevon- ®.etl of is uft te vinden, juist is, is dus deze Jenswijze reeds om die reden de juiste. In-deze Ptwikkelingsreeks komt Coster het uitvinder- °hap der typografie toe. want de techniek met °«se houten letter, door ijzerdraadjes bijeen gehouden, is de meest primitieve en eenvou- 'se. Dat bewijst zijn uitvinderschap in veel 'eerdere mate dan welk goochelen met jaar- ^Hen en half begrepen historische mededeelin- P ook. Men kan, zegt Bausch, mooi. breed en 5hg redeneeren over de mogelijkheid van een aartai en de mogelijkheid van een bepaalden Persoon, doch de feiten zeggen meer. En om dezelfde reden waarom men in de echtste, onooglijkste regels en scheeve zet regels producten heeft te zien, welke vooraf- OOK IN HUURKOOJ' gingen aan die met een rechthoekigen zet spiegel, bij welken een formaathout werd ge bruikt, heeft men in zijn onbeholpen techniek te zien het werk van den uitvinder; zij is immers primitiever, simpeler, dat is zonder eenige ervaring, en ligt dichter bij den o«r- •prong, den blokdruk met metaal, dan welke andere techniek ook. En dit feit kan door geen gocchelen met jaartallen terzijde worden gesteld: integendeel, dit werken met jaartallen heeft zich naar dit feit te voegen. En terwijl Coster van dit procédé de uitvin der was, was Gutenberg de grootste beoefenaar ervan, de man die het procédé populair heeft gemaakt, de man, die de kunst uitvond meta- 'en letters te gieten inplaats van de licht ver wijtbare houten letters van Coster. Zooals alom bekend zal zijn, wordt morgen in Haarlem en Bloemendaal de Emmabloem- Collecte ten bate van den algemeenen strijd te gen de tuberculose gehouden. Dank zij de mede werking van autoriteiten is het mogelijk om ondanks de donkere tijden aan dezen voor de tuberculose-bestrijding zoo belangrijken dag een feestelijk tintje te geven. Een tweetal muziek korpsen, de Haarl. Post Fanfare en een muziek korps, waarmede de besprekingen nog gaande zijn, zullen des middags op verschillende plaat sen in de stad concerten geven. Dat bij deze concerten wordt gecollecteerd en de bloemver- koopsters zullen trachten hun, die nog niet met het Emmabloempje zijn getooid, een bloempje te verkoopen, behoeft geen betoog. Bovendien heeft het orkest Johnny Hango and his seven Butterflies, welk orkest deze maand optreedt in Restaurant ,,'t Heerenhek", con amore zijn medewerking toegezegd om het aanzien en het succes der Emmabloem-collecte te verhoogen. In één van hun costuums zal dit orkest, gezeteld op een boerenwagen, een om megang maken door de stad. Gedurende dezen ommegang zal het trachten door goede muziek de beurzen der ingezetenen open te krijgen. Deze sympathieke medewerking wordt door het Bloemendag-Comité ten zeerste op prijs ge steld, omdat het weet welke bedragen noodig zijn om de tuberculose-bestrijding op peil te houden. Gedurende 1939 werd door de vereeni- ging ruim f 100.000 uitgegeven in het belang van patiënten en om besmettingsgevaar voor gezonden te voorkomen. Ruime steun aan het nobele doel, de bestrijding der tuberculose, is dus dringend, zeer dringend noodig. Door vele volwassen dames is dat ook begre pen. Het Comité is zeer erkentelijk voor deze hulp, doch bij al deze medewerking klinkt dit jaar toch eén dissonant en wel door de Jeugd. Hiervan ontvangt het Comité niet die mede werking, zooals het dat gedurende 30 jaar ge wend is. Steeds kon er op worden geboogd, dat het aantal bloemverkoopsters ruim voldoende was, thans is dit niet het geval en zijn er. ondanks de medewerking van vele volwassen dames, een aantal wijken onbezet. Er bestaat echter nog gelegenheid voor de Jeugd om het verzuim te herstellen en wel door nog hedenavond een taak te gaan bespre ken aan het Consultatie-bureau, Ged. Oude Gracht 41. Dezer dagen gaf de Vereeniging ter Beharti ging van de Belangen der Bewoners van Haar lem-Zuid-West een kinderuitvoering in Hotel „De Leeuwerik". Dank zij de goede zorgen van het bestuur bestond er gelegenheid om per speciaal daartoe beschikbaar gestelde autobussen van het Chr. Huygensplein af zich naar de zaal te begeven. In zijn openingswoord gaf de voorzitter, de heer W. Hommes, een korte uiteenzetting van het ontstaan van dit kindertooneel en bracht dank aan allen, die hun medewerking hadden verleend en wel in het bijzonder aan mevr. v. Kampenv. d. Brink, die geheel belangeloos de instudeering der opgevoerde stukjes, t. w. „Roodkapje en de Wolf" en „De Poppenkraam", had verzorgd. Hoewel er natuurlijk bij deze debutantjes nog wel iets te verbeteren valt, moet toch worden opgemerkt, dat onder de spe lenden, van hoe jeugdigen leeftijd ook, veel belovende krachten schuilen. Het behoeft zeker geen betoog, dat het overbekende sprookje zeer in den smaak viel bij het jeugdige publiek, ter wijl ook de „Songs" en „De Poppenkraam", die een uiterst verzorgden indruk maakten, waar toe de fraaie costuums en aardige dansjes niet weinig bijdroegen, het succes van dezen middag- verzekerden. In het geheel genomen kan het bestuur met voldoening terugzien op een zeer geslaagden middag, waarbij zoowel medespelenden als pu blick veel genoegen beleefden. Wij twijfelen er dan ook niet aan, dat bij de in het vooruitzicht gestelde opvoering van „Asschepoester" wel naar een grootere zaal zal moeten -worden omgezien. Voor leden en introducé's van de Nederland- sche Natuurhistorische Vereeniging, afdeelinc Haarlem en Omstreken, sprak gisterenavond ir. Leeflang in een der bovenzalen van restaurant Brinkmann over een zeer interessant onder werp: „De microbe in de huishouding van dr natuur en van den mensch". In zijn causerie schetste spreker de microben niet alleen als de verwekkers van ziekten, maa: tevens als den onmisbaren schakel in den kring loop van het leven. Antonie van Leeuwenhoe1-, ontdekte in 167G de „kleine diertjes", doch eerst in 1864 zou de enthousiaste onderzoeker Pasteur ben geniale intuïtie de rol der microben bepa len. Nadat spr. de theorie van de microbe had uiteengezet, zelde hij, dat in de huishouding van den mensch de microbe een groote rol speelt. De mensch moet het bederf weren en zoo ontstonden conserven- en koelindustrieën De oude technieken, die van bereiding van al cohol en azijn uit vruchtensap en die van kaas. benïsten op inwerking van gist en bacterie, echter door ingrijpen van den mensch bewust geregeld. Buitengewoon interessant is het proces van de reiniging van vuil rioolwater door middel van het z.g. actieve slib, waarbij de voor de microbe gunstige voorwaarden worden geschapen, zoodat dit proces reukeloos en snel geschiedt, terwijl bovendien het slib door gisting geschikt wordt gemaakt voor meststof en het daarbij ontstaan de brongas w'ear in dit systeem past. Niets gaat dus verloren. De groote invloed der microbe heeft den ge leerde Zinser zelfs geleid tot de verrassend? uitspraak, dat de loop der geschiedenis eerder aan haar invloed dan aan die van den mensch moet worden toegeschreven, daar ziekte-epide mieën in de legers zeer vaak beslissend zijn ge weest voor de uiteindelijke beslissing van den strijd. Om de geldinzameling voor blokbrandspuiten ten behoeve van de luchtbescherming te stimu- leeren heeft de directie van het Frans Hals theater toegezegd een volledige blokbrandspuit ter beschikking te stellen. Voorts zal zij het bluschmateriaal van haar theater zoodanig uit breiden, dat ook hulp aan andere bewoners van het Frans Halsplein kan worden verleend. Een mooi voorbeeld ter navolging! In samenwerking met de oudste Nederland- sche Kristalfabriek de N.V. Kristal Unie te Maastricht, exposeert de firma H. J. Lamp te Haarlem in haar étalages en toonzaal een belangrijke collectie drinkserviezen, vlazen, sier- en gebruiksvoorwerpen. De fraaie expositie zal zeker de aandacht hebben, die zij verdient. Woensdag 10 April, des middags om half drie, draai- in ue groote zaal van „De Leeuwerik", Kruier naat 30, 'n film over de Maggi-producten. Deze film, waarvoor ook de leden van den R. K. Vrouwenbond een uitnoodiging ontvingen, is gedeeltelijk in kleuren opgenomen en brengt aai? oc„ic.en uit alie streken van het land. Wij psoren den leden van den R.K. Vrouwen bond dan ook dringend aan deze mooie en leer zame film te gaan zien. De stadsorganist, de heer George Robert, deelt ons mede, dat de eerste orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk, seizoen 1940, zal plaats hebben op Donderdag 11 April, des namiddags van 34 uur. Voor de goede orde deelen wij mede, dat deze orgelbespelingen als volgt plaats vinden: April tot en met October op Donderdagen van 34 uur; Mei tot en met September op Dinsdagavond van 8.159.15 uur. Alle concerten zijn voor het publiek gratis toe gankelijk. Ilse Meudtner, die gisteravond in den Stads schouwburg optrad, is ongetwijfeld een danse res met bepaalde groote kwaliteiten. Zij heeft vooreerst een enthousiasme en een ambitie, welke in elk harer bewegingen tot uiting komt. Daarbij zweeft ze als een veer z0° licht over het tooneel en legt verder een verbazende elasticiteit aan den dag. En tochondanks dat alles, komen we. wat haar fantaisie- dansen althans betreft niet bijster onder den indruk. De groote bezieling ontbrak. Het is blij- zonnig, onstuimig, doch het mist het element, dat in staat is te ontroeren. Har kunstig pirouetteeren, haar watervlugge lenigheid, kunnen ais technische verdiensten worden gewaardeerd, doch daar houdt ook alles mee op. Het is knap, maar niet grootsch, of verheven, al tracht ze wel eens die suggestie te wekken. Iets anders is het echter als zij gaat parodiee- rfen of haar grotesken te aanschouwen geeft. Zelfs daar, waar zij een overmatige hoeveelheid levenslust ten toon kan spreiden, zooals in haar dans: Bacchante (Rachmaninoff) dan be grijpt men onmiddellijk waaraan zij haar groote reputatie te danken heeft. Daarin leeft zij zich uit, vurig en fel en laat zij aan haar jong tem perament den vrijen loop. Deze. en de boeren dans naar Breughel (Wosier), waren van haar in het eerste gedeelte va.n het programma on getwijfeld het beste van de heele reeks, al was ook de kleine Tarentella (von Takacs) opmer kelijk goed van choreografie. Doch eerst in het tweede gedeelte ontplooide zij ten volle haar talent, waar zij de bekende figuren uit den album van Wilhelm Busch ten leven wekte. „Die witwe Bolte", „Die fromme Helene" en ,-Ein Mannlein steht im Walde" waren fijn be studeerde grotesken en ware copieën van dezen typisch Duitschen meester. Het waren stuk voor stuk karakters waarop het komische accent nauwkeurig en juist werd geplaatst. Minder bekoren kon ons echter de suite: „In een bodega" (Volksmuziek, waarvan de onderscheiden „bedrijven" of ..tafereelen" niet voldoende afwisseling boden om tot het einde te blijven boeien. Er zaten aardige dingen in, doch geen groote origineele vondsten, welke voor iedere passage afzonderlijk dwingend de aandacht opeischten. Haar spel met rooden doek van een mouw in het wit en van een mouw in het zwart (resp. Kreutz en Torina) kunnen we uitsluitend waar- deeren voor de idee als zoodanig, doch achten de uitvoering er van niet bijzonder geslaagd, ondanks de, zooals gezegd, knappe tchnische vaardigheid, welke zij ook daarin toonde te be zitten. Trouwens, dat viel reeds te constatee- ren in haar openingsdans: Variaties Mozart), waarin zij practisch alle vormen, figuren en kundigheden, waarover zij beschikte, uit- bee'dde en demonstreerde. Ilse Meudtner's kracht ligt dan ook o. i. voornamelijk en uitsluitend in de parodie, de groteske en verder in alle dansen, waarin tem perament en onstuimigheid zich aan blijheid paren. Dat is haar speciale kunst, welke zij zoo goed als volledig beheerscht, en wat een aparte niet genoeg te waardeeren gave is. Het opge togen publiek dwong dan ook juist van die ko mische dansen enkele „bissen" af. terwijl het verder van zijn ingenomenheid ook voor de begeleiding van Helga Schone op luidruchtige wijze blijk gaf. De Duitsche gezant had bij wijze van waar deering voor zijn landgenoote prachtige bloemen gezonden. V-t, Geregelde bezorging in groote emaïlle bakken De examencommissie Verkeersexamen 1940 heeft aan de hoofden van de openbare en bij zondere scholen te Haarlem keurig gedrukte vragenlijsten voor het schriftelijk verkeersexa men toegezonden. De leerlingen zullen het werk op 9 April maken en den dag daarna zullen de schoolhoofden voor doorzending van de ant woorden zorgen. De mondelinge examens zijn op 15, 16 en 17 April in de Marnixstraat bij de Kleverlaan. op 18, 19, 20, 22, 23 April in de Mercuriusstraat bij de Zaanenlaan, op 24. 25, 26 April aan de Zui- tenrustlaan, op 27 April en 3 Mei in de Godfried van Bouillonstraat, op 4, 6, 7 en 3 Mei aan het Lorentzplein. Aan het examen zullen totaal 1969 candidaten deelnemen. Zooals bericht organiseert de R. K. Mictden- standsvereeniging te Haarlem op 21 April een soirée dansante voor haar leden in alle zalen van het Gemeentelijk Concertgebouw. Thans deelt men ons mede, dat medewerking zullen verleenen „Sidney Welsh and his Band" en „The Bagon Boys". Het programma vermeldt verder dansdemon- straties, voordrachten enz. Be aïgeheele leiding berust bij den heer W. S. Schroder, dansleeraar. Ter gelegenheid van de opvoering van „De zaaki des Konings" voor den Amsterdamschen Kunstkring „Voor Allen" op Maandag 15 April, zal de heer W. Ph. Pos Donderdag 11 April, 3.15 uur in het Muzieklyceum dit stuk voor de leden inleiden met een verhandeling over „Het Tocneel in Nederland als spiegel van onzen tijd\ Er staan thans op de Arbeidsbeurs 4122 werk zoekenden ingeschreven, wat een nieuwe daling in het werkloosheidscijfer beteekent. Vorige week bedroeg het aantal werkloozen 4216. Ver geleken met de vorige week zijn er 94 werkloo zen minder. Er is dus nog steeds een vooruit gang te bespeuren Donderdag 11 April a.s., des avonds 8 uur, in het gebouw „St. Bavo" w.o. zal besproken worden: Propaganda-actie, zeer belang rijke mededeelingen en verder de agenda voor de centrale raadsvergadering. Opkomst zeer dringend verzocht van alle leden van den Kath. Volksbond HET BESTUUR Geboren 8 April: d. van M. VerkooijWeg- ner. Getrouwd 9 April: W. J. L. de Gee en C. Om- vlee: Overleden 5 April: C. Peerdeman, 68 j., Kam perlaan; 7 April: E. van der WeijdenLaten- stein van Voorst, 70 j., Kleverpaï'kweg; R. M. T. 1 m„ d. van J. R. Overmeer, Witte Heeren straat; J. W. P. Carton, 65 j., Oostvest; D. J. Huijer, 84 j., Zijlweg; 8 April: J. W. F. van Wordt, 65 j., Gen. Joubertstraat; H. J. H. Kuijpers, 78 j., Kamperlaan; A. C. Groenevelt de Lugt, 85 j.. Ripperdapark; J. A. J. Pompe, 51 j„ Kamperlaan. LONDEN, 9 April (Reuter) Dc Koning van Denemarken heeft uit het paleis van Amaliënborg een proclamatie uitgegeven, waarin hij protesteert tegen de bezetting van Denemarken en er bij de bevolking op aandringt kalm te blijven. Naar Reuter verneemt, zullen de Duit- schers waarschijnlijk naar voren brengen, dat hun bezetting van Denemarken mede IJsland betreft, evenals de Deensche be zittingen in Groenland. Op die wijze zou den zij hopen vloot- en luchtbases te krij gen en hun scheepvaartverbinding met Amerika te handhaven. Naar Reuter verneemt, waren er slechts Om streeks 10.000 man troepen in Jutland, toen de Duitsche invasie begon. Het totaie aantal dei- in het geheele land beschikbare Deensche troe pen is lang niet boven de 25.000. Wanneer de Denen tijd gehad hadden tot mobilisatie, zouden zij 100.000 man op de been hebben kunnen brengen. De Duitsche Blitzkrieg echter heeft hun niet de gelegenheid daartoe gegeven. De Deensche legatie heeft in groote spanning gewacht op instructies. Het uitblijven van nieuws echter wekte de vrees, dat de Deensche regeering in Kopenhagen geheel in Duitsche handen was. Dit was oorzaak, dat de Deensche gezant geen grondslag had voor een démarche bij het Foreign Office. LONDEN, 9 April (Reuter). De laatste be richten uit Noorsche klingen te Londen behel zen, dat de Duitschers de havenstad Egersund hebben bezet, waar de voornaamste kabelver binding Noorwegen verlaat. Dit verklaart de schaarschte aan nieurws. Twee Duitsche oorlogs schepen zijn de haven van Trondjem binnenge varen en een Duitsch oorlogsschip is in Berger, binnengelocpen. De stad Kristiansand is uit zee cn ook door Duitsche vliegtuigen gebombardeerd; de stad Porsgrunn is omstreeks 12 uur even- "ens uit de lucht gebombardeerd. De evacuatie van Oslo wordt zoo snel moge lijk ten uitvoer gebracht. Vier Duitsche oorlogs schepen zijn de Oslofjord vanmogen vroeg binnengeloopen. doch zij werden verdreven door kustgeschut. Daarop werd een tweede poging om de fjord binnen te varen door één Duitsch oor logsschip ondernomen, doch dit liep aan de1? grond. Verder «chrijft de diplomatieke correspon dent van Reuter; De Duitsche beweringen over de bezetting van een aantal havens op de kust van Noor wegen. van Narvik rot Kristiansand, worden in Loonden niet geloofd. Zij worden toege schreven san de Duitsche propaganda. Een Ft-„nschc militaire woordvoerder heeft heden een waarschuwing doen hooren tegen het met te veel vertrouwen opnemen van Noorscb radionieuws. Naar hij zeide is het zeer wel mo gelijk. dat de Duitschers werkten op Noorsche golflengten, zoo a Is zij dat in andere gevallen ook reeds hebben gedaan. Volgens het Duitsche iegerbericht vordert dc bezetting door Duitsche troepen van de belang rijkste militaire steunpunten in geheel Noorwe gen snel. Eenheden van alle drie de deelen dei- weermacht werken daarbij met succes samen Op de meeste punten is aan den geringen plaat selijken tegenstand der Noorsche troepen een einde gekomen. Op de vliegvelden in Jutland en Zuid-Noorwegen zijn Duitsche luchtstrijdkrach ten geland. Het Zweedsche blad „Dagens Nyheter" meldt, dat volgens ontvangen berichten een luchtgevecht zou zijn geleverd hoven de Oslo-fjord. Bijzonderheden zijn echter nog niet bekend. LONDEN, 9 April. (Reuter). De zender van het American Columbia Broadcast System deelt mede, dat te New York berichten zijn ontvan gen, volgens welke een Britsch ex- peditieleger op weg is naar Noor wegen. Verder wordt er volgens Reuter te Lon den de nadruk op gelegd, dat het giste ren door Britsche vloot strijdkrachten ge torpedeerde Duitsche troepenschip zich in een dusdanige positie bevond, dat iedere suggestie, volgens welke het binnenrukken van Noorwegen door Duitsche troepen een represaillemaatregel ls voor net leggen van mijnen in de Noorsche territoriale wateren, er krachtig door wordt ontzenuwd. Het Duitsche troepenschip moet uit Duitsch- land vertrokken zijn vóór de Duitsche auto riteiten inlichtingen hadden over het plan der Geallieerden, mijnen te leggen. Eveneens wordt bericht dat het Britsche ministerie van Economische Oorlogvoering in structie heeft gegeven alle voor Scan dinavië of de Oostzee bestemde schepen, van welke nationaliteit ook, terstond vast te hou den, in afwachting van de verdere ontwikke ling in die gebieden. Bonte avond Ü.S.O. Zondagavond orga niseerde de R.K. sportvereeniging D.S.O. een feestavond voor haar leden en donateurs. Na dat de voorzitter, de heer P. Hendriks, een inleidend woord had gesproken, werd aan het programma, dat verzorgd werd door de D.S.O.- amusementsclub, begonnen. Niet minder dan veertien stuks voordrachten of tooneelstukjes werden gespeeld en in aan merking genomen, dat verschillende dames en heeren voor het eerst op de planken stonden, mogen wij er toch niet anders dan lof van ver melden. Vooral den gebroeders v. d. Putten komt een extra pluim toe. Tijdens de pauze sprak pastoor v. d. Waar der nog een opwekkend en propagandistisch woord voor de vereeniging. De Elsnerus-band zorgde voor passende en opwekkende muziek Zwembad Voordat het zwemmen in het Gemeentelijk Zwembad weer een aanvang zal gaan nemen, wordt een en ander grondig opge knapt. Thans zal ook in meerdere gelegenheid aan kleedruimte worden voorzien in het damesbatl, zoodat dit tekort zal komen te vervallen. Vijftien kleedkamertjes worden bijgebouwd. De nieuwe Rijksweg no. 4 Aan het ge deelte van dezen weg. gelegen tusschen Post- brug en Ringvaart, is men thans druk bezig met beplanting. Daarvoor bezigt men boom- en heestergewassen in een hoeveelheid van 10.000 stuks. Menig Sassenheimer heeft hier aan productieven arbeid. Gebouw St. Bavo: Bestuur Melkhandel, St. Caecilia. Rechtskundig Bureau. O. en O.. R.K. Vereeniging voor Slechthoorenden, om 8 uur. Kerkuil, Nieuwe Gracht 23: English Associa tion, om 8 ufur. Raadzaal, Stadhuis: Tentoonstelling „Voor heen en Thans", 10—5 en 7—9 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10—12 en van 2.305 uur. Cinema-Palace: „Volledige Bekentenis" voor volwassenen, 2 en 8.15 uur. Luxor: „Tropennacht in Saigon", voor volwas senen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Planeet Mars" en „De Helle veeg." Moviac: „De zilveren kogel", boven 18 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: „Ik ben Sebastian Ott", voor 18- jarigen, 2.30 7 en 9.15 uur Dinsdag 9 April, 8 uur: „Ik ben 17 jaar" door het Nederl. Tooneel (voor Haarl. Kunstkring). Woensdag 10 April, 8.15 uur: Hongaarsch Strijkkwartet (voor Ver. Voor de Kunst). Donderdag 11 April. 7 uur: leerlingenuitvoe ring voor Muziekschool Toonkunst. Stadsschouwburg; Vereeniging „Voor de Kunst": Nieuw Hongaarsch Strijkkwartet, 8.15 uur. Brinkmann. Groote Markt: Vereeniging ..Haarlem": Voordracht met lichtbeelden. 8 uur. Gem. Concertzaal: Propaganda-avond voor mooi België Felix Timmermans, 8.1-5 uur. Gebouw St. Bavo; Dameskoor St. Caecilia, 8 uur Proza. 8 uur Bestuur Grafische Bond, 8 uur Bestuur Bouwvakbond. 8 uur Be stuur Bakkers. 6.30 uur en St. Marcus, 8 uur Cinema-Palace: „Volledige Bekentenis", voor volwassenen, 2 en 8.15 uur. Luxor: ..Tropennacht in Saigon", voor volwas senen, 2.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Planeet Mare" en „De Helle veeg". Moviac: „De zilveren kogel", boven 18 jaar. 8.15 uur. Frans Hals; ..Ik ben Sebastian Ott", voor 18- jarigen. 2.30. 7 en 9.15 uur. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Bosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraat 26. tel. 13290; H. Remmers en Zn., Kruisstraat 6. tel. 10354; Noorderapotheek, Jan Gijzenkaöe 181, tel. 23821. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Binnen weg 206—208; Elswout-apotheek, Bloemendaal- scheweg 341; Aerdenliout-apotheek, Zandvoort- schelaan. tel. 26772; Heemsteedsche apotheek. Binnenweg 28. telef. 28127; Bloemendaalsche Apotheek. Bloemendaalscheweg 85, teief. 22181. voor 4.50 of 5.50 per kamer (van 10 rollen). Laat nti behangen, volgend jaar kon het wel eens dub bel zoo duur zijn. GIERSTRAAT 63 - HAARLEM - TEL. 18401 Bleek over 1938, dat de totale uitgaven van gemeenten voor den gewonen dienst volgens de primitieve begrootingen na een reeks van jaren voor het eerst waren gedaald, over 1939 bleken zij weer te zijn gestegen en wel van 777 mil- lioen over 1938 tot 790 millioen over 1939. Van laatstgenoemd bedrag werd alleen reeds 359 millioen geraamd door de zes gemeenten boven 100.000 inwoners te zamen. Geraamd wordt, dat tot dekking van genoemde totale uit gaven voor alle gemeenten te zamen onder meer geput zal worden uit rechtstreeks ten behoeve der gemeente geheven belastingen 164 mil lioen en in den vorm van uitkeeringen uit het Gemeente- en Werkloosheidssubsidiefonds 225 millioen. De verplichte uitgaven voor politie en lager onderwijs daalden van 69 millioen over 1932 tot f 60 millioen over 1939, terwijl de uitgaven voor armenzorg (zonder die voor werkloosheid) stegen van 80 millioen tot 90 millioen. Van alle begrootingshoofdstukken leverde dat van ondersteuning aan behoeftigen en werkloo zen voor 1939 het hoogste nadeelige slot op 13 per hoofd der bevolking). Voor het hoofd stuk onderwijs, kunsten en wetenschappen be liep dit cijfer 7, voor openbare veiligheid 5 en voor openbare werken 4. De kapitaalsuitgaven beliepen over 1937 vol gens de gemeenterekeningen 240 millioen. De invloed van de economische crisis blijkt duidelijk hieruit, dat de totale beschikbare re serves daalden. Bedroegen zij op 31 December 1932 68 millioen, op 31 December 1938 belie pen zij nog slechts 23 millioen. Voor het eerst zijn thans gegevens bekend omtrent de nog niet definitief gedekte tekorten van den gewonen dienst. Deze beliepen op 31 December 1938 199 millioen. De totale schulden der gemeenten stegen van 1.531 millioen op 1 Januari 1924, het eerste jaar waarover dit gegeven beschikbaar is, tot 2.626 millioen (of 301 per hoofd der bevol king) op 1 Januari 1939. Van laatstgenoemd bedrag kon 1.562 millioen of 59 pet. geldelijk rendabel worden geacht. Het bedrag der rijksvoorschotten, begrepen in het totaalbedrag der schuld, vormde in 1939 nog 23 pet. van dit totaal. Het in de begrootingen voor 1939 geraamde bedrag wegens rente en aflossing beliep per hoofd der bevolking 21, terwijl de geraamde opbrengst der rechtstreeks ten behoeve van de gemeenten geheven belastingen 19 bedroeg. Van de 1.054 gemeenten exploiteerden in 1939 435 gemeenten in totaal 1.276 bedrijven, waar van 227 electriciteits-, 187 gas- en 154 water leidingbedrijven. In de inleiding van de juist verschenen sta tistiek der gemeente-financiën, waaraan boven genoemde gegeven zijn ontleend, zijn verder uitvoerige bijzonderheden opgenomen betref fende de door of ten behoeve der gemeenten ge heven belastingen, alsmede betreffende de in komsten van en uitkeeringen uit het Gemeente en het Werkloosheidssubsidiefonds.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5