Het Noorden vat vlam A Noorwegen kiest vóór de Geallieerden Wat doen Zweden en Rusland De bezetting van Denemarken Roosevelt ijlings naar Washington net rijwiel voor Uw leven Kan Noorwegen zich verdedigen? Kardinaal Verdier overleden Buitenlandsch Overzicht TC kq^&hagen De defensie werd jaren lang verwaarloosd HEESCH? HOEST? ITALIAANSCH OORDEEL OVER ONS LAND Kerkelijk Leven Pater D. Heggelman t DINSDAG 9 APRIL 1940 Vervolg van pagina 1) Fort in Oslofjord verzette zich Duitsche oproep tot de Noren en Denen OSLO Goten-\<s borgV <3 5EEEAND f vg ANAL/AÖ De K.L.M, en de inter nationale toestand Fransche en Britsche oorlogs kabinet vergaderen Nog een Duitsch schip binnengebracht Leger, luchtmacht en vloot zeer zwak De ondergang van de ,,Rio de Janeiro" Elf officieren van Graf Spee ontsnapt Kracht en paraatheid der Nederlandsche defensie worden geprezen De beweerde sabotage op den Donau Alkmaars Groote Kerk Restauratie-werkzaamheden beginnen weldra Frankrijks groote kerkenbouwer beëindigt een leven vol on schatbare verdiensten Hulpschepen van de koopvaardijvloot DE GESCHORSTE NOTARIS Eerste pastoor der parochie Aalsmeer BENOEMINGEN IN HET AARTSBISDOM duizelingwekkende vaart, waarin de ge- ^ürtenissen zich thans afspelen en op elkan der volgen, doet ons een oogenblik verbijsterd staan. De mijnen langs de Noorsche kust dooi öe Geallieerden gelegd, zijn de sneeuwballen geweest, die, eenmaal aan het rollen gebracht, tot een lawine worden, die heel Noord-Euro- "a dreigen te bedelven. Na zeven maanden waarin de oorlog, naar het scheen, met moeite 6311 den gang werd gehouden, is de oorlogs- "tachine plots op volle toeren gaan draaien. bitsche troepen bezetten Dene- "larken en verschillende Noorsche havens, Noorwegen verklaart den °°rlog aan Duitschland, ziedaar de belangrijkste feiten, en daaromheen golver. geruchten over troepenlandingen, zee- K'agen en vliegeraanvallen. Noorwegen in oorlog. Nog geen maand is het kleden, dat de bevolking van Scandinavië' een ^ht van verlichting slaakte, omdat het dap- ^te Fïnsche volk, na drie en een halve maand °°r'°g, vrede sloot met Moskou, bukkend voor 06 overmacht. Hoe vaak hadden Noorwegen Zweden zich in die maanden niet geplaatst Bezien voor den afgrond van den oorlog, maar regeeringen te Oslo en Stockholm wisten Politiek zóó te manoeuvreeren, dat beide lan- h®11, ondanks den druk, welke zoowel van Ge lieerde als Duitsche zijde op hen werd uit- ^oefend, niet alleen zelf buiten den oorlog even, doch ook den vrede tusschen Finland Sovjet-Rusland wisten te verhaasten. Scan- bavië meende een oogenblik, dat alle gevaar BaWeken was, het kreeg slechts een adempauze nog geen maand. Al spoedig na de totstandkoming van den van Moskou pakten zich donkere wolken en boven Zweden en Noorwegen. Het re- e venvijten over en weer tusschen de Ge- a"ieerden en de regeeringen van Stockholm en j^slo over de rol, die beide partijen gespeeld a<Men bij de vredesonderhandelingen. Stond 6r biet een expeditieleger van de Geallieerden j^reed om de Finnen te hulp te komen en wearer. c'' hiet Noorwegen en Zweden, die weigerden 3311 dit leger doortocht te verleenen? De ont- ^®bUning van Londen en Parijs kwam duidelijk uitdrukking en die ontstemming werd nog footer, toen de ministers van Buitenlandsehe aken van Noorwegen en Zweden openlijk toe fen, dat zij onder druk gestaan hadden van ^Utschland. Zij waren dus voor Duitschen druk geweken. waren teekenen, dat Scandinavië langzaam 'baar zeker dreigde weg te glijden in de Duit- 5cbe invloedssfeer. Dat de Geallieerden dit niet 2°Ucien dulden, stond als een paal boven kat aier. De regeeringen van Oslo en Stockholm échtten onmiddellijk na den vrede van Mos- °U een militair verdrag met Finland te slui- b om beveiligd te zijn tegen een verder op- "hhgen van de Roode troepen. Aanvankelijk Cee Moskou, maar spoedig deelde het Rus- f-'ie persagentschap Tass mede, dat Stalin fhih een verdrag niet zou dulden. Daarop aehtten Zweden en Noorwegen een Duitsche ^fantie te krijgen tegen agressie, maar Londen et de regeeringen te Oslo en Stockholm we- b> dat het een dergelijke garantie als een ^Vriendelijke daad zou beschouwen. Het mili- ^"r zoo zwakke Scandinavië stond geïsoleerd. ab alle kanten dreigden de laatste weken ge iten; het oorlogsmonster stond grijnzend aan ^b grenzen: Scandinavië en vooral Noorwe- Bea cte voelde, dat het de speelbal zou worden van Groote mogendheden. ^as het „Altmark"-incident, waarbij Engel se torpedobootjagers de Noorsche territoriale ^ateren binnenvoeren, om een driehonderd Ntsche zeelieden, die zich op een Duitsch "bip bevonden, te bevrijden, niet een waar- ^huwing in welke richting de Geallieerden ^Uden optreden als Noorwegen wat al te toe pend tegenover Duitschland zou blijven? °°als men weet is het afsnijden door de Ge leerden van de ijzertransporten via Narvik |*aar Duitschland de onmiddellijke aanleiding de uitbreiding van den oorlog in Noord- bropa geworden. Gisteren hebben de Geal- J^fden door het leggen van mijnen langs de °°ïsche kust een actie geforceerd, welke Noor wegen dwong kleur te bekennen. Noorwegen eeit thans gekozen: vóór de Geallieer den. „De jongste torpedeering van het Noor se schip „Navarra" kon wel eens de tegen overgestelde uitwerking hebben dan Berlijn er ab verwacht. Zij kon de weegschaal wel eens de zijde van de Geallieerden doen over gaan," schreven wij in ons overzicht van giste- ^b. Oslo heeft thans gekezen en misschien had -t al gekozen vóór de mijnen door de Gealli- *etden gelegd waren. De wegen der diplomatie vaak ondoorgrondelijk. De keuze was echter ^'et meer vrij sinds Duitschland den eisch had *®steld, dat Noorwegen zich onder Duitsche ""litaire bescherming moest stellen. ken belangrijke vraag is nu: hoe staan Zwe- ^b en Rusland tegenover deze uitbreiding van oorlog naar Noord-Europa? Zal Zweden, ^b&tandig in zijn beslissingen, kalm blijven ^ezien of wordt het door Moskou in bedwang ^houden? Zal Stalin thans dezelfde rol tegen- j^r Duitschland gaan spelen als dit laatste abd deed in het Finsch-Russisch conflict, m. w. zal Rusland zich afzijdig houden en zoo direct de Geallieerden steunen? bonden en Parijs hebben thans precies be- >e'kt wat zij wilden en wat Duitschland steeds ^t alle middelen heeft trachten te voorkomen: ^tbteiding van den oorlog. De Geallieerden hebben nu echter één v ij a n d, het nat. ooc. Duitschland, hetgeen niet het geval zou zijn geweest als zij tijdens het Finsch-Russisch con flict hadden ingegrepen, want dan hadden zij gestaan tegenover Rusland èn Duitschland. Zal Stalin wederom de lachende derde wor den? Heeft hij misschien een belofte in zijn zak. dat de geconcentreerde Geallieerde troe penmacht in het Nabije Oosten niet tegen hem gebruikt zal worden, zoolang Sovjet-Rus land neutraal blijft ten aanzien van het con flict in Scandinavië? De ontwikkelmg van den strijd, welke nu in Noord-Europa ontbrand is, zal het leeren. De Duitsche oorlogsschepen, die vannacht de Oslofjord zijn binnengevaren, hebben volgens Havas krachtigen tegenstand ont moet van het fort, dat den ingang' van de fjord beschermt. Alvorens door te varen tot binnen in de fjord, hebben de Duitschers een twintigtal man aan land gezet te Vallö nabij Tönsberg. Op de Noorsche kust werd een kononschot gelost, waarop de Duitschers evenwel niet antwoordden. De bevolking van Vallö heeft de plaats verlaten en is uitgeweken naar Tönsberg. Ook wordt bevestigd dat de Duit schers Narvik bezet hebben en dat zij den toegang tot de Vaesfjord bewaken. Naar Reuter bericht werd de stad Oslo te middernacht in duisternis gehuld. De telefoon verbinding met Stockholm werd verbroken. De telefonische verbindingen tusschen Lon den en Scandinavië zijn eveneens verbroken, aangezien alle telefoonlijnen van Londen naar de Scandinavische landen over Kopenhagen loopen. De Duitsche bevelhebber, generaal von Fal- kenhorst, heeft een oproep tot de weermacht en de bevolking van Noorwegen gericht. In dezen oproep wordt onder verwijzing naar de bekende Engelsch-Fransche plannen jegens Noorwegen en Denemarken verklaard, dat Duitschland besloten heeft den Britschen aan val voor te zijn en met zijn machtsmiddelen de bescherming der neutraliteit van de koninkrij ken Noorwegen en Denemarken zelf op zich te nemen en daarmee definitief veilig te stellen voor den duur van den oorlog. Het is niet het voornemen der Duitsche re geering' om zich daardoor een steunpunt voor den strijd tegen Engeland te verschaffen, maar uitsluitend te verhinderen dat Scandinavië tot het slagveld der Engelsche oorlogsuitbreiding wórdt. Tot dit doel, aldus de oproep verder hebben hedenmorgen sterke Duitsche strijd krachten de militaire belangrijke objecten van Noorwegen en Denemarken in bezit genomen. Over dezen maatregel zijn op het oogen blik onderhandelingen betreffende overeen komsten tusschen de Duitsche ï-ijksregee- ring en de koninklijke Noorsche regeering gaande. Deze zullen het bestaan van het koninkrijk, hét behoud van zijn weermacht, de vrijheid van het Noorsche volk en de toekomstige onafhankelijkheid van dit land in vollen omvang respecteeren en veilig stellen. Tot de afsluiting van deze onderhandelingen moet van het inzicht der weermacht evenals van het verstand en den goeden wil der bevol king en van alle bestuursdiensten verwacht worden, dat zij iederen pasieven tegenstand achterwege laten. Het zou volkomen nutteloos HORTEN® ch fti sr i/VV.NS a,m o FREDERiKSHAVfi HALAVSTAO /V HELS/NG <cv KORSOft FUNErt NyBo LAj\LA^° De actie der Duitschers tegen Denemarken en Noorwegen zijn en de tegenstand zou slechts met alle machtsmiddelen worden gebroken. Derhalve worden alle militaire en civiele dienstinstanties opgeroepen onmiddellijk con tact te vestigen met de Duitsche militaire be velhebbers. Laat de bevolking haar gewonen dagelijkschen arbeid verrichten en er zorg voor dragen, dat orde en rust worden behouden. Voor de beveiliging van het land echter tegen Engelsche aanvallen zal van nu af de Duitsche weermacht zorg dragen. Een soortgelijken oproep heeft de Duitsche bevelhebber, generaal Kaupisch, gericht tot de weermacht en de bevolking van Denemarken. Ondanks de nieuwe complicaties in den in ternationalen toestand, heeft de K.L.M. heden morgen zooveel mogelijk haar diensten voort gang doen vinden, waarbij evenwel niet kon worden voorkomen, dat tengevolge van de ern stige ontwikkeling der gebeurtenissen in Scan dinavië de diensten naar het Noorden gestaakt moesten worden, in afwachting van wat er verder gaat gebeuren. Er zijn dus geen vliegtuigen naar Kopenha gen, Malmoe, Stockholm en Oslo gestart. De Zweedsche machine uit Londen naar Stock holm is op Schiphol gebleven, terwijl de Zweedsche machine uit Stockholm naar Am sterdam niet verder ging dan Malmoe. Er bevinden zich op het oogenblik in Scan dinavië drie Nederlandsche verkeersvliegtuigen der KL.M., n.l. te Oslo de „Kemphaan", die gisteren onder commando van gezagvoerder Van Dijk daarheen vloog en twee machines staan te Malmoe, n.l. de „Roek" met Geyssen- dorfer en de „Uil" met Sillevis. Voorloopig zullen deze machines daar blijven en zullen de gezagvoerders naar hun beste in zicht handelen, zoolang geen direct contact tusschen hen en de directie der K.L.M. moge lijk is. In andere richtingen zijn de K.L.M.-vliegtui- gen vanmorgen normaal op tijd vertrokken. Dit geldt zoowel voor de,n dienst op Shoreham als voor den nieuwen dienst op Lissabon, waar heen vanmorgen te 8 uur precies de „Xema'' met gezagvoerder te Roller vertrokken is. HYDEPARK, 9 April. (Reuter). Pre sident Roosevelt werd kort voor vier uur gewekt, waarna hij terstond in kennis werd gesteld van de jongste gebeurtenissen in Europa. Speciale maatregelen werden ge troffen om den president in een extratrein snel naar Washington te brengen. Zooals Havas uit Londen bericht heeft de gezant van Noorwegen een bezoek gebracht aan den Britschen minister van Buitenlandsehe Za ken. Nog hedenmorgen komt het Britsche oor logskabinet bijeen. Ook het Fransche oorlogskabinet is vanmor gen om 9.30 uur bijeengekomen. Om 10 uur vergaderde de ministerraad. LONDEN, 9 April. (Havas). Ook het Duit sche schip „Orea" (2000 ton) is vandaag de Theems binnengebracht. Het is voorname lijk geladen met bauxiet. Het schip is in Februari door een Britsch oorlogsschip aan gehouden en naar een geallieerde haven ge bracht. Het Joego Slavische blad „Politika" ver neemt, dat het met bauxiet geladen Duitsche schip „Ankara" zonder incidenten te Triest is aangekomen. Een ander Duitsch schip, dat te Dubrovnik wordt verwacht om de rest van het bauxiet te laden, is nog niet aangekomen. Als er op de wereld één land is, dat op het oogenblik niet bij machte is, zijn grenzen tegen vreemde invallers te verdedigen, dan is het wel Noorwegen. De grillige, in duizenden fjor den uitgesneden kust: ongeveer 20.000 K.M. lang, beneemt de Noorsche vloot alle kans, een doeltreffende controle uit te oefenen op de scheepvaart in de territoriale wateren. Het is voor een vaartuig, zelfs voor groepen vaartui gen, zeer gemakkelijk, zich in de fjorden, waar van sommige honderden kilometers diep in het binnenland dringen, een veilige schuil plaats te zoeken, waar het voor Noorsche kust- schepen haast onmogelijk is hen op te sporen. Daar komt nog bij, dat de fjordkusten slechts zeer schaars bewoond worden door vissehers, die onder dó beschutting van de hooge berg wanden hun dagelijksch bedrijf uitoefenen. Al leen aar de groote, breede vaarwaters zijn steden ontstaan: Oslo, Bergen, Stavanger, Trondjem en Narvik zijn de belangrijkste ha vens. Maar buiten deze zeearmen blijven er nog tal van kleinere, onbewoonde inhammen over, die een uitstekende dekking bieden aan vijandelijke eenheden. Bovendien schiet de Noorsche oorlogsvloot in kracht te kort. Zij bestond in vredestijd uit 4 kruisers (Harald-Haarfagre, Tordenskjold, Nor- ge en Eidsvola), 7 jagers, 25 torpedobooten, 9 onderzeeërs en 15 vaartuigen van ander type, meest kleiner en minder beteekenend. De totale bemanning bedroeg nauwelijks meer dan 2000. Door den oorlog is het aantal beschikbare manschappen wel aangegroeid, en waarschijn lijk ook de sterkte in schepen. Toch meent men dat deze toename niet aanzienlijk kan zijn, in aanmerking genomen den tijd die noo- dig is voor den bouw van een enkel slagschip. Hoe deze vloot tegen een Duitsche overmacht moet standhouden en hoe zij de toch al zoo moeilijk te bewaken kust voor troepenver schepingen moet vrijwaren, is een overbodige vraag. Uit de feiten is wel gebleken dat zij daartoe in geen enkel opzicht in staat is. De Noorsche autoriteiten hebben dit, naar wij meenen, geweten bij het uitbreken van den oorlog. Het landleger beteekent tegenover de Duit sche troepen niets. In tijd van oorlog worden zes divisies gevormd, dat is minder dan 100.000 man. Er bestaat een kern van beroepsmilitai ren, sterk 2000 man, waarvan 1150 officieren Zijn. Militaire dienst is verplicht voor mannen van 20 tot 44 jaar. Men heeft echter in Noor wegen gedurende de laatste jaren niets ge daan om het leger op een dergelijk peil te brengen dat het in staat zou zijn de onaf hankelijkheid van de natie desnoods met kracht van wapenen te handhaven. De ont wapening heeft in dit socialistische land hoogtij gevierd, hetgeen voor een groot deel ook te wijten is aan de meening die zich had post gevat, dat bij een eventueelen Europeeschen oorlog Scandinavië zeer zeker niet in den strijd zou betrokken worden. De jarenlange rust werkte deze meening in de hand, zoodat men de noodzakelijkheid van een krachtig leger niet langer inzag. Pas in de laatste maanden, tij dens den Finsch-Russischen oorlog vooral, is men hierover anders gaan denken. Eerst toen is de wederopbouw van de weermacht met kracht ter hand genomen. Waarschijnlijk was het reeds te laat. De luchtvloot kan zich met de Duitsche niet meten. Het aantal vliegtuigen overschreed ver leden jaar de 200 niet. Volgens officieele mede- deelingen beschikt de landmacht over ongeveer 100 toestellen, de marineluchtvaart over 70. Aangenomen dat deze getallen beduidend groo- ter geworden zouden zijn tengevolge van den Finsch-Russischen oorlog, dan nog zou de Duit sche luchtvloot numeriek de Noorsche verre overtreffen, ook wanneer men er rekening mee houdt, dat het Göring nu eenmaal niet moge lijk is, al zijn vliegtuigen naar Noorwegen te zenden. De eenige hoop die, militair gesproken, den Noren overblijft, is, dat het Engelsche expe ditieleger, volgens Britsche mededeelingen 100.000 man sterk, aankomt voordat de Duit sche transportschepen hun troepen in groot aantal aan land hebben gezet, of dat deze schepen door de Engelschen worden onder schept. Of deze hoop werkelijkheid zal worden, moeten de feiten leeren. OSLO, 9 April. (Noorsch Tel. Ag.) Omtrent den ondergang van het Duitsche transport schip „Rio de Janeiro" wordt nog gemeld, dat, nadat een hevige ontploffing te Lillesand, een badplaats in het zuiden van Zweden, was ge hoord, een kleine vloot van visschersvaartui- gen en andere kleine schepen uitvoer. Toen de redders op de plaats des onheils aankwamen, stegen groote rookwolken op van de brandende olie op zee; het schip zelf was reeds gezonken. Van het Duitsche schip werden 96 opvarenden gered, terwijl 27 dooden werden opgevischt. Nadere bijzonderheden ontbreken nog, doch naar vernomen wordt zijn misschien 200 man omgekomen. Uit Christiansand wordt gemeld, dat de op varenden van de „Rio de Janeiro" identiteits plaatjes met het nummer van bataljon en re giment om den hals droegen. BUENOS AIRES, 9 April (Reuter) Naar verluidt, zijn elf officieren van de „Graf von Spee" ontsnapt. Men gelooft, dat zij in vermom ming op weg zijn naar Chili. Hoewel de beman ning geïnterneerd was, werd aan de officieren tot dusver volledige vrijheid van beweging ver leend. Nadat onlangs drie officieren en twee ma trozen ontvlucht waren, had de Argentijnsche regeering besloten van de officieren hun eere woord te eischen of hen te intemeeren. -bereid met de genees krachtige ingrediënten van Vicks VapoRub. Groote doos 25c, Onze Romeinsche correspondent seint ons Maandagavond Het persbureau Stefani heeft een specia- len verslaggever gezonden naar de Noord- sche landen. Die verslaggever heeft ook Nederland bezocht en van de indrukken, welke hij daar opdeed, kan men heden avond in de Italiaansche pers een weergave vinden. Uit de besprekingen, die genoemde verslag gever beweert te hebben gevoerd in de hoogste zoowel als in de laagste kringen, bleek hem, dat het Nederlandsche volk noch pro-Engelsch noch pro-Duitsch, maar uitsluitend pro-Neder- landsch is. Nederland, aldus de verslaggever is vastbesloten een positieve neutraliteit te handhaven. Vijand is iedereen, die zijn grens gebied aanrandt. Tusschen België en Neder land bestaat volgens genoemden correspondent geen geschreven accoord, maar de twee landen zijn het volkomen eens over de groote lijner. van een gemeenschappelijke politiek, welke ten doel heeft de neutraliteit te verdedigen. Na in het licht te hebben gesteld, dat de verdediging van Nederland gedurende de oor logsmaanden in hooge mate geperfectionneerd Werd, meldt de correspondent van Stefani. dat het Nederlandsche volk in het algemeen rustig is en in de overtuiging leeft, dat wie de neu traliteit zal schenden, een gevaarlijk experiment onderneemt, dat slecht zal afloopen. In het algemeen kan men zeggen, dat het bericht van den correspondent van Stefani den indruk geeft, dat Nederland in ieder opzicht paraat is en in zooverre kan dat bericht dar ook welkom zijn. Als minder welkom mag men echter wel de mededeeling waardeeren, dat de Nederlandsche regeering, voor geval Nederland in den oorlog betrokken zou worden, er voor gezorgd heeft, dat de onafhankelijkheid van Nederlandsch- Indië de hoogste belangstelling zal genieten, die Duitschland noch Engeland welgevallig is Het schijnt ons evident toe, dat de corres pondent van Stefani iets wat zonder mee: voortvloeit uit de internationale politieke ver houdingen, op eigen rekening tot het voorwerp van zijn uitspraak maakt. BOEKAREST, 9 April (Havas). Het Duitsche Nieuwsbureau had gemeld, dat de Roemeen- sche autoriteiten vijf Engelsche schepen op den Donau hadden opgebracht en honderd zeelie den gearresteerd. Dit bericht, aldus Havas, is niet overeenkomstig de werkelijkheid. Er is slechts een vaartuig opgebracht, omdat zich goederen aan boord bevonden, welke niet op de lijst stonden, en omdat bovendien revolvers gevonden werden. De schuldigen moesten ter stond het land verlaten. De beslissing over het begin van de restau ratie van de Groote of St. Laurenskerk in Alk maar is door het uitbreken van den oorlog in September 1939 vertraagd, hoewel alle moeilijk heden, welke aanvankelijk gerezen waren, uit den weg waren geruimd. Naar wij nu evenwel vernemen, zal bin nenkort deze beslissing vallen, waardoor- een der schoonste kerkgebouwen in ons land voor verval wordt behoed. Zij, die den laatsten tijd Alkmaar bezochten, hebben misschien gedacht, dat de restaurateurs onder leiding van architect van der Kloot Mey- burg reeds aan het werk waren. Dit is evenwel niet het geval. Wel is een aantal werklieden in het kerkgebouw bezig, doch het betreft hiel den aanleg van een waterleiding-net, waardoor bij het uitbreken van brand de vlammen auto matisch en radicaal worden gebluscht. De bui zen worden in de muren en gewelven van de kerk aangebracht volgens een nieuw systeem: zoodra de buizen door een begin van brand te sterk worden verhit, wordt automatisch een pompinstallatie ingeschakeld, zoodat het vuur van binnen uit wordt bestreden. Binnenkort is men met den aanleg van deze leidingen gereed, zoodat niets het begin der restauratiewerkzaamheden in den weg staat, nadat het werk in 1924 wegens gebrek aan de noodige gelden moest worden gestaakt. In het laatste decennium is de prachtige kerk, in de vijftiende eeuw door de beroemde architecten familie Keldermans gebouwd, steeds verder tot een bouwval geworden en in 1937 was de toe stand zelfs zoo ernstig, dat men niet ten on rechte voor instorting vreesde. In 1937 waarschuwde het gebouw als het ware zelf: tijdens een vergadering in de kerk stortte een der steunbeeren van den westelijken muur in. Bij onderzoek bleek, dat deze muren in deplorabelen toestand verkeerden, het ge vaar van algeheele instorting was niet denk beeldig. Het vorig jaar werden opnieuw onder handelingen gevoerd. Ten slotte kwamen de belanghebbende instanties tot overeenstem ming: een benoodigde som van f 620.000 zou voor 56 procent door het Rijk worden opge bracht, terwijl provincie en gemeente ieder 20 procent en de kerkvoogdij 4 procent zou bij dragen. Inmiddels was een groot gedeelte van de kerk voor openbare eerediensten gesloten. Het mid denschip en het koor werden door schuttin gen van de zijbeuken afgescheiden. In het over blijvende deel was plaats voor 850 menschen, zoodat hier de diensten zij het in een wei nig stichtende omgeving konden worden voortgezet. Het prachtige orgel, een der schoon ste instrumenten in ons land, werd door enor me schuttingen tegen beschadigingen gevrij waard, de kostbare, historische stukken, aan de kerk toebehoorend, werden ingepakt en de kroonluchters kregen een plaats in den graf kelder. Zoo stond de St. Laurens er bij het uitbreken van den oorlog. Zoo staat zij er nu nog: uitwen dig vervallen, hoewel de schoonheid der lijnen door geen verval kan worden aangetast en in wendig gebruikt als stapelplaats voor school banken, gymnastiektoestellen en teekenbor den..#. PARIJS, 9 April. (Havas). Kar dinaal Verdier, sinds 1929 aarts bisschop van Parijs, is hedenmorgen op 76-jarigen leeftijd overleden. Mgr. Verdier t Kardinaal Jean Verdier werd in Februari 1864 te Lacroix (Aveyron) geboren. Hij voelde zich tot het geestelijk ambt geroepen en trad in de Sociëteit der Priesters van den H. Sulpi- cius, de congregatie die zich reeds meer dan drie eeuwen opleiding van jonge Fransche priesters tot taak stelt. In April 1887 werd hij priester gewijd. Aan het Seminarie van Péri- gueux werd Verdier professor. Vervolgens kwam hij naar Lyon en in 1905 naar het Semi narie van Parijs. In 1912 werd hij Superior van het Seminarie te Carmes. In opdracht van Mgr. Baudrillart gaf hij de „Revue pratique d'Apolo- gétique" uit, en werd in 1929 door zijn congre gatie tot Algemeen Superior benoemd. Kort Voor zijn dood wees de Aartsbisschop van Parijs. Kardinaal Dubois, Verdier als zijn opvolger aan. De benoeming volgde den 18den Novem ber 1929. Als Kardinaal-Aartsbisschop heeft Mgr. Verdier zich zoowel voor zijn diocees als voor geheel Frankrijk onschatbare verdien sten verworven. Hij is de groote kerkenbou wer van zijn land en van zijn eeuw. Zijn bis dom zag het aantal kerken en kapellen in enkele jaren tijd met meer dan 100 groeien, voorwaar een gigantische prestatie in een tijd waarin men er op uit was de Kerk zooveel mogelijk te benadeelen. En als een groot monument van Verdier's levenswerk staat, hoog op den heuvel van Montmartre, de basiliek van het H. Hart. En de Kardi naal gaf zelf zijn Parijsche volk het goede voorbeeld, door dagelijks de eenvoudige be dehuizen van de wereldstad te bezoeken. Kardinaal Verdier heeft ook een heerlijk Apostolaat ondernomen. Als een andere Vin- eentius a, Paulo ging hij rond te midden van de bewoners der voorsteden, de industrie-haar den van Frankrijks hoofdstad. Zijn liefde, zijn weldadigheid en de kerken die hij heeft opge richt, ten koste van geweldige inspanning en zware persoonlijke beproeving, zijn blijvende herinneringen aan dezen grooten Kerkvorst, die nu na een leven van werken en verdiensten het hoofd heeft neergelegd in den schoot van God. zijn Schepper. Omtrent de plannen, die men in reederij- kringen in voorbereiding heeft, om enkele sche pen patrouillediensten te laten verrichten, ten einde bij voorkomende rampen spoediger hulp te kunnen verleenen dan tot nu mogelijk was, vernemen wij nog, dat dergelijke plannen ge heel van particuliere zijde worden gekoesterd. Deze patrouilleering zal dus niet onder staats toezicht geschieden. SEMARANG, 9 April (Aneta). De strafzaak tegen den Semarangschen notaris B., waarover eenige dagen geleden werd bericht, zal reeds in het begin van de volgende maand door den Raad van Justitie worden behandeld. In het klooster der paters Carmelieten te Aalsmeer is Maandagavond na een zeer kortstondige ziekte overleden pater Dionysius Heggelman O.Carm., tot voor kort pastoor te Aalsmeer. Omstreeks half tien had pater Heggelman zich te bed begeven, omdat hij zich onwel gevoelde. Hij had een hartaanval te verduren, waarna hij rond elf uur zacht en kalm is ontslapen. De overledene werd 16 September 1876 te Schiedam geboren; 3 October 1899 "erd hij ge profest en 17 Juni 1905 priester gewijd. Na vele jaren in talrijke parochies, voornamelijk in het bisdom Haarlem, in de zielzorg werkzaam te zijn geweest, werd hij stichter en eerste pastoor van de parochie Aalsmeer. Hij heeft daar, met inzet van al zijn krachten, gearbeid aan de ziel zorg en zoo een hechten grondslag gelegd voor een bloeiend godsdienstig leven. Door zijn onver- moeiden arbeid had zijn gestel echter zeer gele den, zoodat hij twee maanden geleden, 63 jaren oud, emeritaat moest aanvragen, dat de Bis schop en de kloosterlijke overheid hem eervol verleenden. Sindsdien vertoefde pater Heggel man in het klooster te Aalsmeer, waar hij tot den laatsten dag voortdurend werkzaam bleef. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Raalte (H. Kruis verheffing) den zeereerw. heer G. B. Ellen broek, tot pastoor te Arnhem (H. Hart van Jezus) den zeereerw. heer J. G. A. Mets en tot pastoor te Assen den zeereerw. heer J. G. A. van Benthem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 9