Washington vol belangstelling voor nieuwe Duitsche actie m Aspirin Waar blijft de Geallieerde hulp voor de Noren? De „echte" oorlog is begonnen VERSTANDIG ZIJN Gemobiliseerden ter zee en te land Vragen U dringend zendt ons de krant Londen en Parijs toch weer een slag achter? Jubelstemming in Duitsche pers De toestand in Zuid-Limburg Roosevelt: Meer Amerikanen zullen aan oorlog gaan denken ZeotflnbuS: JAPANSCHE POLITIEK ONGEWIJZIGD KONING CHRISTIAAN HOUDT STAATSRAAD Buitenlandsch Overzicht Kerkelijk Leven Nieuwe eischen van Moskou aan Finland WOENSDAG 10 APRIL 1940 Eén Zwaluw maakt nog geen zomer. Denk om de koele avon den. Bij verkoudheid direct Aspirin nemen. Deensche gezant te Washington is koppig ,,In goeden welstand" Nog steeds watersnood in Joego-Slavië fmm i „Wij beschermen verwante kleine volkeren tegen uitbreiding van den oorlog" Déken J. P. J. Kok Nieuwe kapel ingewijd BENOEMINGEN PATERS AUGUSTIJNEN Gouden kloosterfeest Frater M. Sulpitius Pierlot bij den Koning „Een kalme nacht Indien het waar is, wat Chamberlain in het Lagerhuis zeide,. n.l; dat de Duitsche actie in Scandinavië reeds sinds lang was voorbereid en' niet als een represaille op het mijnenleggen der Geallieerden mag worden beschouwd, dan pleit het niet voor de intelligentie van de Britsche Intelligence Service, dat Engeland daar niet van op de hoogte was. Was zij dat wel, dan zou men moe ten constateeren, dat de Geallieerden wederom niet opgewassen bleken tegen de gèweldige dynamiek en het verba zingwekkende tempo van het Derde Rijk, cmdat zij niet tijdig afdoende tegen maatregelen namen, Wat aanvankelijk na de eerste berichten een gunstige po sitie voor de Geallieerden scheen, lijkt thans tot een in ieder geval moreel échec om te zullen slaan. Practisch be vindt geheel Scandinavië zich thans in den greep van Duitschland en de Ge allieerden zullen zich genoopt zien zoo mogelijk ook dat weer uit dien greep los te wringen. Hun tactiek schijnt te zijn te trachten dien greep te verlammen door de blokkade. Een langdurige me thode, die te minder effect heeft, naar mate Duitschland over meer grondstof fen en voedingsmiddelen gaat beschik ken. Het eenige gevaar voor Duitschland bestaat hierin, dat het langzamerhand misschien méér hooi op zijn stalen vork gaat nemen dan het op den duur kan blijven torsen. Hoe schijnbaar roekeloos „draufgangerisch" Duitschland ook te werk gaat, het wordt toch steeds duide lijker, dat zelfs Duitschland den weg van den geringsten weerstand zoekt en dat is een belangrijke les, ook voor ons. Zoowel Denemarken als Noorwegen waren militair technisch niet pa raat, terwijl de weermacht tenge volge van de jarenlang gevoerde, voor de feiten blind zijnde politiek een niet meer in te halen achterstand had ge kregen. Denemarken heeft gelaten het hoofd in den Duitschen ijzeren schoot gelegd, Noorwegen redde althans de eer door eenig machteloos verzet. Gelukkig is bij ons de toestand geheel anders en het intrekken der militaire verloven maakt dat nog eens extra duidelijk aan allen, die dat weten moeten. Na het in cident met de „Altmark" hebben wij onmiddellijk betoogd, dat de geheel an- ders dan de onze luidende Noorsche neutraliteitsproclamatie ernstige geva ren voor hachelijke verwikkelingen in hield en dat de Noren in ieder geval op de achtervolgende Britten hadden moe ten vuren, hoezeer zij ook wisten, dat dat maar weinig effect zou hebben. Zij hebben dat echter niet gedaan en dien tengevolge het verwijt moeten incassee- ren, dat zij niet in staat of niet van zins waren hun neutraliteit met alle beschik bare middelen zoo goed mogelijk te ver dedigen. Uit deze verwijten,-die door beide oorlogvoerende partijen werden geuit, hebben beide oorlogvoerende par tijen het „recht" tot rechtsschendingen gedistilleerd. Onze sympathie en deernis kunnen uitgaan naar Denemarken en Noorwegen en misschien straks ook naar Zweden terwille van het lot, dat hen getroffen heeft, maar onze bewondering voor hun houding in de uiterst moeilijke omstan digheden niet. Naar Finland kon onze bewondering onverdeeld uitgaan en het voorbeeld, dat dat land heeft gegeven, moet door ons onder alle omstandighe den worden gevolgd. In Duitschland heeft men uitdrukkelijk verzekerd, dat de Duitschers op het oogenblik niets tegen ons land wenschën te ondernemen, evenmin als tegen België en ook Enge land heeft datzelfde van de Engel- schen verklaard en wij gelooven dat graag, aangezien het nog wel eeni- gen tijd duren zal, alvorens de situa tie in Scandinavië is geconsolideerd, en onze neutraliteit voor Duitschland op het oogenblik nog voordeeliger is en tenslotte aangezien Duitschland en Engeland zeer goed weten, dat Bel gië en Nederland geen Denemar ken en Noorwegen zijn. Maar geen. enkele verzekering, hoe stellig en van welke zijde komend ook, kan ons in slaap wiegen. Waren de integriteit en souvereiniteit van Denemarken niet „expressis verbis" door Duitschland ge- gegarandeerd? Werden de territoriale wateren .van Noorwegen door de Geal lieerden geëerbiedigd? Wij weten wel, dat Duitschland de souvereiniteit en intregiteit van Denemarken ook nu nog niet geschonden acht en het voorstelt alsof het de Deensche neutraliteit slechts onder zijn mili taire bescherming heeft genomen, maar zulke opvattingen willen er bij ons volk, op misschien een zeer klein ge deelte na, nog niet in. Een neutraal land, dat noodgedwongen of vrijwillig de militaire bescherming van een oor logvoerende mogendheid aanvaardt, wordt daardoor mede oorlogvoerende partij, of kan in ieder geval niet meer ais neutrale souvereme staat beschouwd worden. D„ gang van zaken in Noorwegen, vaar thans een pro-Duitsche, na- ionaal-socialistisch gezinde regee- rixig onder Quisling zich heeft opgewor pen, doet eenigszins denken aan de ma noeuvre met ce JCuusinen-regeering te gen Finland. Zij bewijst, waar, indien ons land in een soortgelijke situatie zou raken als Noorwegen thans, de figuren gezocht zouden worden om een pro- Duitsche regeering te vormen. Ook dit is een les, die wij Ons steeds voor oogen hebben te houden en die voor ons nu reêds onafwijsbare consequenties met zich meebrengt. Wij hopen van harte, dat dé regeering, dit ziende, niet blind en doof blijft, maar de vereischte maatrè- gelen, die zeker de instemming van de overgroote meerderheid van het Neder- landsche volk zullen oogsten, eindelijk zal nemen. Naar aanleiding van het ge beurde in Scandinavië heeft men te Berlijn aan Nederlandsche persverte genwoordigers verklaard, dat men hoop te, dat Nederland in het „theoretische" geval van een soortgelijke situatie even „verstandig" als Denemarken zou zijn. Wij zijn evenals België echter tot nu toe verstandiger dan Denemarken geweest en hopen en wenschen, dat met alle energie en kracht, waarover wij beschik ken, te blijven. Onze integriteit en sou vereiniteit als volkomen zelfstandig en onafhankelijk volk met een roemrijke traditie en een hooge roeping en taak in deze helaas ontredderde, door geweld en onrecht beheerschte wereld, gaan ons boven alles. Getrouw aan onze wapen spreuk „Je maintiendrai" zullen wij als één man ons met alle kracht verzetten tegen een ieder, die ons zelfstandig en onafhankelijk volksbestaan, ook al is het maar tijdelijk, zou willen belagen. Geallieerden of Duitschers, zij zullen bij een poging tot aanranding van ons gé- bied ervaren, dat niet Denemarken, maar Finland ons een onvergetelijke les heeft geleerd. „Grens tusschen oorlogvoerenden en neutralen wordt ge vaarlijk smal" TOKIO, 10 April. (DomeiV. „De Japan- sche politiek, buiten het Europeesche con flict te blijven, zal door de jongste ontwik keling van de Europeesche situatie niet gewijzigd worden, hoewel Japan tracht zjjn rechten van neutralen staat evenkrachtig als tevoren te waarborgen". Aldus ver klaarde de woordvoerder van het departe ment van Buitenlandsche Zaken. De afba kening tusschen oorlogvoerenden en neu tralen in Europa wordt gevaarlijk smal, zoo vervolgde de woordvoerder, en hij voegde hieraan toe, dat de Duitsche ambassadeur Ott vanmorgen een bezoek gebracht heeft aan den minister van Buitenlandsche Za ken, Arita. Verder meldt Dctnci dat het vertrek van den Britschen ambassadeur Craigie r.aar de Ver Staten, dat was bepaald op 13 April, voorloopig is uitgesteld. WASHINGTON, 10 April (Reuter). President Roosevelt is te Washington aan gekomen en heeft in de persconferentie verklaard, dat misschien vanavond nog een proclamatie zal worden uitgevaardigd, waar bij Noorwegen en Denemarken binnen het kader der neutraliteitswet worden gebracht. Op de vraag of Roosevelt van meening was, dat de Duitsche inval in Scandinavië den oorlog dichter bij de Ver. Staten had gebracht, heeft hij geantwoord, dat de ge beurtenissen der laatste 48 uur er onge twijfeld toe zullen leiden, dat een groot aantal Amerikanen zal denken over de mogelijkheden van oorlog. Hij voegde hier aan toe, dat het voor het Amerikaansche volk een goed ding zou zijn meer te denken over de mogelijkheden van het Europeesche conflict dan het de laatste zes maanden heeft gedaan. Eveneens heeft Roosevelt verklaard, dat het dwaas was zich in gissingen te ver diepen over zaken, zooals een mogelijke uitbreiding van de Duitsche contróle tot Groenland. Wat IJsland aangaat, dat was volgens den president een onafhankelijke natie, welke niet onder Deensche leiding staat. In parlementaire kringen te Washington ver wacht men, volgens Havas, dat de Duitsche actie in Scandinavië haar uitwerking op de Amerikaansche defensiepolitiek niet zal missen. Een der eerste gevolgen zal zijn een verzoek cm aanvullende credieten voor het leger, teneinde de wapenproductie, te kunnen opvoeren. Verscheidene waarnemers wijzen op de betee- kenis voor de Vcreenigde Staten der strategi sche positie van IJsland en Groenland, de Deensche bezittingen, die op den weg tusschen de beide halfronden ziin gelegen. De „New York Herald Tribune" verneemt in gezaghebbende kringen te Washington dat hooge regeeringsautoriteiten bereid zijn de hinderpalen weg te nemen, die tot dus ver een beletsel vormden voor de levering van de door de Geallieerden bestelde vlieg tuigen tot een bedrag van 1 milliard dollar. Er wordt thans een plan uitgewerkt voor het vrijgeven van deze vliegtuigen en waar schijnlijk zal dit nog deze week tot uitvoe ring worden gebracht. De leden van de Noorsche commissie tot -ankoop van vliegtuigen, welke op het oogen blik in New-York vertoeft, hebben medege deeld. dat in de afgeloopen week tusschen 30 er "0 snelle gevechtsvliegtuigen, welke in de Ver- -enigde Staten waren gekocht, in Oslo zijn aangekomen, De commissie onderhandelde over van meer toestellen De Deensche gezant te Washington, Kaufma.nn, heeft in een persconferentie ge- -'-gd. dat hij in geen geval bevelen van de Duitsche regeering in ontvangst zal nemen. Hij vertegenwoordigt den Konin" van De nemarken en niemand anders. Hij voegde hieraan toe, dat hij nog niets uit Kopen hagen had ™„hoord. Vele Canadeezen bieden zich aan De Noorsche consul-generaal te Montreal heeft verklaard, dat de Canadeezen zich „in enorme aantallen" aanbieden om te gaan vech ten voor de verdediging van Noorwegen. Hij voegde hieraan toe dat in afwachting van ff de instructies zijner regeering geen actie zal worden ondernomen. Het aantal Scandinaviërs in Canada bedraagt 100.000 Noren, 80.000 Zweden en 34.000 Denen. Verder heeft Eino Lacfetrom, de commandant van de Flnsche veteranen medegedeeld, dat 2000 Canadeesche vrijwilligers, die naar Fin land hadden willen gaan en na den vrede naar huis teruggezonden waren, hun diensten hebben aangeboden om Noorwegen te verdedigen. Volgens bericht uit Londen deelde bij het sluiten van de Britsche radio dé omroeper mede, dat in plaats van te sluiten met het Britsche Volkslied, thans zou worden geslo ten met het eigen volkslied, alsmede met de volksliederen van de bondgenooten Noor wegen, Polen en Frankrijk. Het Noorsche volkslied Werd het eerst gespeeld. LONDEN, 10 April (Reuter) Volgens der, onder controle der Duitschers werkenden Ko- penhaagschen omroep heeft Koning Christiaan in het paleis van Christiansborg vandaag een staatsraad gehouden. Verklaard wordt, dat de raad besloten heeft zes nieuwe ministers zon der portefeuille aan te stellen. Mededeeling over de Nederlanders in Denemarken Van Hr. Ms. gezantschap is via Berlijn bij het ministerie van Buitenlandsche Za ken bericht ontvangen, dat de Nederlanders in Denemarken zich in goeden welstand be vinden. BELGRADO, 10 April. (D.N.B.). Het gevaar voor nieuwe dijkdoorbraken in het overstroom de gebied is nog steeds niet geweken. Steeds opnieuw storten huizen in onder de kracht van het water. De geëvacueerde bevolking, welker aantal op 20.000 geraamd wordt, ontvangt over- ai steun. De regeering heeft 4.5 millioen dinar tot leniging van den nood ter beschikking ge steld, terwijl bovendien 2.5 millioen dinar oe- steed zal worden voor de verstrekking van mais. Prof. Dr. Andrea Majocchi's „CHIRUR G" Een menschwaardig boek in een mensch- onteerenden tijd. Wanneer wij op het oogenblik nauwelijks zes en dertig uur nadat het Duitsche militaire apparaat tegen Scandinavië in werking werd gesteld, de door de Duitschers bereikte resul taten overzien, dan kunnen wij niet anders dan erkennen dat het tempo waarin zich alle., heeft voltrokken aan het ongelooflijke grenst Zelfs kunnen wij ons niet aan den indruk ont trekken, dat de snelheid van het Duitsche op treden ook voor de Geallieerden een verrassing is geweest en dat zij, toen zij in den vroegen Maandagochtend op sommige plaatsen langs de Noorsche Westkust mijnen legden, reeds een slag achter waren. De traagheid waarmee de Westersche mogendheden vaak optreden, heeft haar al meer dan eens parten gespeeld, zoodat men zich verwonderd afvraagt of de les van zeven jaar Duitsche nat. socialistische politiek haar nog niets geleerd heeft. Wij zouden deze opmerking niet gemaakt hebben als ook het Fransche hoofdorgaan, de „Temps" bij zijn bespreking over de strategische kwesties van den nieuwen toestand niet letter lijk schreef: „wij moeten althans hopen, dat het Duitsche optreden geen verrassing voor de Geallieerden was." Het aangekondigde expe- ditieleger der Giallieerden is op het moment, dat wij dit schrijven, nog steeds niet in Noor wegen geland én zelfs gaan er geruchten dat liet iegèr niet eens onderweg is. Wij kunnen dit laatste nauwelijks gelooven, maar de tijd, die intusschen is verloopen, zonder dat de No ren hulp zagén opdagen, heef: naar het schijnt, ook de Noorsche wettige regeering, die gisteren naar Hamar was uitgeweken, aan het wanke len gebracht, als men tenminste de berichten mag gelooven, dat zij met de Duitsche autori teiten in contact tracht te komen. Een Geallieerd expeditieleger zou op het oogenblik een grootere steun voor de Noor sche regeering te Hamar zijn dan het herhaal delijk spelen van het Noorsche volkslied door de Britsche radio! Zooals wel te verwachten was, is nog giste ren in Noorwegen een nieuwe pro-Duitscne regeering gevormd door den oud-minister van Defensie, Vidkun Quisling, den leider van de Noorsche nationaal-socialisten. Alles verloopt weer volgens het oude recept: in Oostenrijk. Tsjecho-Slowakije en nog onlangs In Finland hebben wij hetzelfde zien gebeuren. Alleen is in Finland de zoogenaamde volksregeering van Otto Kuusinen weer even snel van het tooneel verdwenen als zij er Was verschenen. Het is thans de vraag, hoelang Noorwegen zich nog aan de „bescherming", welke Dene marken zich zonder eenig verzet heeft laten welgevallen, kan onttrekken. Zullen de Geal lieerden nog-op tijd te hulp komen om te ver hinderen dat groote Duitsche troepenafdeelingen zich op alle strategisch belangrijke punten van Scandinavië nestelen? Want dit is wel zeker: een werkelijk groote troepenmacht hebben, de Duitschers in Noorwegen nog niet aan land kunnen zetten, ofschoon over enkele dager, dll w e 1 het geval zou kunnen zijn, wanneer de Geallieerden geen kans zouden zien verdere troepenlandingen te verhinderen. Intusschen zijn in de Noorsche wateren op verschillende plaat sen de vloten der Geallieerden en Duitschers slaags geraakt. Natuurlijk tast men over den afloop van deze zeegevechten nog volkomen ir, het duister, doch hier is Engeland zeker in zijr element en kan het zijn heerschappij ter zee bewijzen. Hierdoor zou de situatie zich weer geheel kunnen wijzigen, want een nederlaag van de Duitsche vloot brengt immers tevens de Duitsche expeditietroepen in het grootste gevaar. De „Daily Telegraph" speculeert hierop: ^Zonder twijfel neemt Duitschland een gewel dig risico op zich, wanneer het, zonder de heerschappij ter zee te bezitten een strijdmacht dooi het Skagerrak naar Noorwe gen zendt. Niets zou de Britsche vloot meer gelegen komen dan dat de Duitschers na een strijdmacht in Noorwegen aan land te hebben gezet, zouden trachten deze over zee te ravi- tailleeren, aldus schrijft het vooraanstaande Engelsche blad. De Britsche vloot heeft evenwel vandaag nog niet bewezen in de Scandinavische wateren de heerschappij te bezitten. Volgens de jongste berichten uit-Engelsche bron heeft de Brit sche vloot tijdens een zeeslag bij Narvik eenige verliezen moeten incasseeren: de torpedojager „Hunter" werd door de Duitschers tot zinken gebracht en de „Harder" liep aan den grond. Op het oogenblik schijnen de Duitschers het initiatief dus nog volkomen in handen te heb ben. Van belang voor de verdere ontwikkeling var de situatie wij wezen daar gisteren reeds op is de houding van Zweden. Is het juist, dat de Duitschers geëischt hebben, dat Zweden neutraal moet blijven en dat het land anders hetzelfde lot te wachten staat als Noorwegen? Men weet, dat reeds tijdens het Finsch-Rus- sisch conflict gebleken is, hoé verdeeld de re geering is in haar sympathieën jegens de Ge allieerden en Duitschland. Of misschien nog juister, hoe Stockholm reeds onder druk stond van Berlijn. Zweden is thans in een positie gedrongen, welke het 't land moeilijk zal maken zelfstandig een keus te doen. Politiek en economisch is het volkomen ln de macht van Duitschland, tenzij Rusland anders wil. De strijd is uitgebreid naar Noord-Europa en heel de wereld ziet ln spanning toe, hoe hij zich verder zal ontwikkelen. 9 April 1940 was de eerste dag van den „echten" oorlog. Hij kan nog vele verrassingen brengen. Dat hebben de afgeloopen 24 uur wel bewezen. Deken J. P. J. Kok BERLIJN, 10 April (D.N. B.) De kolommen van de Duitsche Woensdagochtendbladen zijn uiteraard bijna volledig gewijd aan de gebeurte nissen, die ziel. gisteren in Scandinavië hebben afgespeeld, en welker beteekenis ook in hoofd artikelen wordt besproken. Er kan geen. twijfel aan bestaan, schrijft de „Berliner Börsenzeitung", dat de bezetting van Denemarken en Noorwegen de grootste en uit gebreidste militaire landingsactie in de geschie denis is, en thans kan niemand er meer over in twijfel verkeeren, wie de Noordzee beheerscht. De Duitsche schepen hebben zich om hun doel te bereiken veel verder van hun bases moeten verwijderen dan de Engelschen van Scapa Flow, en zij hebben hun doel bereikt ondanks de ..Grand Fleet" en oncanks Engelsche patrouille- schepen en mijnversperringen. Waar zijn nu de strategen, die beweerden. Duitschland het initiatief uit de hand te hebben geslagen?" De „Völkischer Beobachter" schrijft, dat Duitschlands recht en plicht, den Britscnen over val op Scandinavië te verijdelen, het Duitsche rijk niet alleen bevrijdt van de bedreiginr? in de flank, c'och tevens de vrijheid, onafhanke lijkheid en souvereiniteit van de Noordsche landen waarborgt. Duitschland zoekt in het Noorden geen goedkoope lauweren. Wij voeren geen oorlog tegen verwante kleine volken, met wie wij sinds eeuwen in vrede leven. Het Duitsche volk is echter vast besloten, het Noorden te sparen voor de ge volgen van den misdadigen Britschen oor log. De politiek van oorlogsuitbreiding zal met doodelijke slagen vernietigd worden, waarheen zij haar handen ook uitstrekt. Dat niemand dit woord meer vergete". Hongaarsch blad over de positie der neutralen De te Boedapest verschijnende „Pester L'oyd" schrijft in een artikel over het vraagstuk der neutraliteit: „Het zou in het belang van alle neutralen zijn, wanneer een buiten den oorlog staande groote mogendheid dringend een conferentie bijeen zou roepen om de rechten en plichten der neutralen op te helderen, en in gemeen schappelijk overleg normen vast te stellen, waardoor deze staten zich in hun doen en laten tegenover de oorlogvoerenden zouden moeten laten leiden". Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, heeft den zeereerw. heer J. P. J. Kok pastoor te Delft (parochie St. Hippolytus) be noemd tot Deken van het dekenaat Delft. De nieuwbenoemde deken van Delft is te Den Haag geboren op 21 December 1883. 13 Augustus 1908 ontving hij de H. Priesterwijding, waarna hij 28 Augustus d.a-v. werd benoemd tot kapelaan te Amsterdam (H.H. Petrus en Paulus De Papegaai). Op 17 April volgde zijn overplaatsing naar Poeldijk. Vandaar ver trok hij '30 Augustus 1913 naar de parochie van den H. Hippolytus te Delft. Op 21 Januari 1921 volgde zijn benoeming tot Rector van het St. Joseph-Gesticht te Bioemendaal (toen nog aan het Spaarne te Haarlem gevestigd). Te Delft beijverde de Rector zich voor het R.K. Huishoudonderwijs. Zijn streven had tot resultaat de oprichting van een RK. Vak school voor Meisjes. Eenmal te Bioemendaal werd Z. E. benoemd tot geestelijk adviseur van den R.K. Diocesgnen Land- en Tuinbouwbond, van den R.K. Land- arbeidersbond ,.St. Deus dedit", van den Ka tholieken Nederla'ndschien Boeren- en Tuin- dersbond, van den R.K. Bond van Wasch- industrieelen en eenige meer plaatselijke ver- eenigingen. Bovendien bekleedde de jubilaris nog andere bestuursfuncties, zooaJs bestuurslid van de Zui- derzeestichting, iid, tevens Bisschoppelijk com missaris, van de Zuiderzeecommissie van den N.B T.B., lid van de Commissie tot onderzoek van de ontwikkeling van den Land- en Tuin bouw in Noordholland (Commissie Minderhoud) enz. Alhoewel elk dezer adviseurschappen en lid maatschappen van besturen en commissies zjj a werkzaamheden, eigenaardigheden en moeilijk heden had, heeft Z. E. zich met grooten i.iver en werklust daaraan gewijd. In 1934 benoemde de toenmalige bisschop van Haarlem, Mgr. J. D. J. Aengenent, rector Kok tot pastoor van de St. Hippolytuskerk te Delft. Door zijn bijzondere karaktereigenschappen wist pastoor Kok zich hier evena's tijdens zijn kapelaanschap in die parochie zeer bemind te maken en toonde hij zich door zijn grooten ijver een actief priester, in den waren zin des woords. Ook in zijn functie van voorzitter van de Vakschool voor meisjes verwierf hij vele ver diensten en wist hij veel in haar belang te bereiken. Aan het Geneeskundig gesticht Coudewater onder de gemeente Rosmalen heeft Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertógén- bosch, heden de nieuwe kapel en het Zuster huis plechtig ingewijd. In verband daarmede was er gisterenrr.'ddag een intieme plechtig heid. De bijeenkomst werd geopend door den voor zitter der personeelcommissie, den heer P. van der Plas, die het woord verleende aan den heer Van 't Hooft, die sprak namens het per soneel. Hij stelde de belangrijkheid van het oogenblik in het licht. Het huis van O. L. Heer voldeed niet meer aan de eischen, die gesteld moesten worden en het bestuur besloot tot in richting van een nieuwe woning. Thans is het personeel verheugd over hetgeen bereikt is. Hij wen,sch te het bestuur geluk met .dit resultaat Aangeboden'werden twee timpanen. zich bevin dend bij den uitgang en den ingang dér nieu we kapel. Nog werden geschonken twee glas- in-lood-ramen met toepasselijke spreuken. Tot slot zich wendend tot de overste der zusters, sprak hij den wensch uit, dat Gods zegen op Coudewater moge blijven rusten. De voorzitter, de heer Tilman, verklaarde, dat wat hier ge bouwd wordt, nog niet werd gezien. Namens het bestuur dankte hij voor de aangeboden ge schenken. STOCKHOLM, 10 April. Volgens een bèricht van United Press aan haar bladen meldt de Zweedsche radio, dat Rusland aan Finland nieuwe eischen heeft gesteld, n.l.: Ie. Het sluiten van een handelsovereenkomst; 2e. Onmiddellijke aanleg van een spoorlijn naar de Zweedsche grens; 3e. Oprichting van z.g. gemengde maatschap pijen, gedeeltelijk Russisch en ten deele Finsch waarbij Rusland 45 pet. der productie van de Finsche nikkelmijnen zou krijgen. Men schrijft ons uit Maastricht: In Zuid-Limburg leek de situatie bij de nieu we .internationale gebeurtenissen op een van de mobilisatiedagen of op die in November 1.1. Natuurlijk zijn de waterwegen weer schoon geveegd. De in de kolenhavens liggende vaar tuigen zijn de Maas afgezakt. De op de geka naliseerde Maas gelegen schepen namen lig plaats op de oude kanalen en de Belgische ver trokken naar hun eigen land. De kolenverla- dingen liggen dus weer stil. Laten wij hopeii voor niet lang, want het was hierin juist vrij druk. Het treinverkeer werd zeer beperkt. Naar het Noorden rijden slechts vier treinen. De verbin ding van Maastricht met de mijnstreek wordt door vijf treinen onderhouden. Voor de rest voorzien de regelmatige autobusdiensten in de verkeersbehpeften. De goedkoope trein, die he den naar Amsterdam zou rijden, kwam te ver vallen. Daar men de reizigers niet had kunnen waarschuwen, waren de menschen in alle vroeg te present, zaten een paar uur in een der trei nen te wachten en moesten toen toch uitstap pen. Voor de reislustigen een tegenvaller, voor den ondernemer een strop. Natuurlijk trokken de speciale voorzorgsmaatregelen aan de groote verkeersaders sterk de aandacht. Toch wekten ze geen paniekstemming, zooals met Paschen van verleden jaar of in November. Men is met zekere alarmtoestanden al iets vertrouwd ge raakt. Zoo werd gedurende de pauze van een druk bezocht concert te Maastricht medege deeld, dat een bepaald stadsgedeelte vrijwel geïsoleerd zou raken, doch dit wekte nauwe lijks onrust. Natuurlijk zijn er ook menschen, vooral in Noord-Limburg, die zich onveilig voe len en die wilden wegtrekken, doch voor af gesloten wegen kwamen te staan, evenals in November, doch hun aantal is niet groot. Men weet overigens toch niet, waar men al of niet veilig is. Op voordracht van den Hoogeerw. Provin ciaal der Pater Augustijnen heeft Z. H. Exc. at Bisschop van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers, tot pastoor van de parochie van den H. Augus- tinus te Amsterdam-N. (Nieuwendam) benoemd den zeereerw. pater Andreas Makaaij O.E.S.A. Het Hoogwaardig Definitorium der paters Augustijnen heeft benoemd tot Prior van het Convent van den H. Augustinus te Amsterdam- N. (Nieuwendam) den zeereerw. pater Andreas Makaaij, tot Prior van het klooster „Mariën- hage" te Eindhoven den zeereerw. pater Eus- tachius Frantzen en tot Prior van het Kloos ter te Culemborg den zeereerw. pater Adel- bertus Darnen. Zondag werd te Tilburg het gouden klooster- feest gevierd van den Eerw. Frater M. Sulpitius. die 32 jaar werkzaam is geweest aan de St. Denisscliool in Tilburg. De oud-leerlingen var Frater Sulpitius hebben aan dit feest bijzon deren luister bijgezet. Des morgens werd in dé kapel van het Fraterhuis St. Denis een plech tige H. Mis opgedragen door de oud-leerlingen van den jubilaris, prof. P. Eygenraam van het Klein-Seminarie, met assistentie van rector A. Knegtel uit Den Bosch en kapelaan A. Boelaars uit Eindhoven. Op de receptie zagen wij o.m. het Eerste Kamerlid, den heer P. W. de Jong, prof. mr. E. G. Gimbrère, hoogleeraar, en dr. Jules Janssens, lector aan de Kath. Econ. Hoogeschool, wethou der Laurent Janssens Czn., die voorzitter was van het Eere-Comité, ir. J. Kriigers en dr.. C. Enneking. Tijdens de reünie van oud-leeriingen, welke des avonds werd gehouden, bood wethou der Janssens den jubilaris als feestgeschenk aan een wit kazuifel en andere misgewaden voor de kapel van St. Denis, alsmede een album, bevattende werken van kunstenaars onder de oud-leerlingen. Frater Superior van de Congregatie van de Fraters van Tilburg dankte voor de hulde aan Frater Sulpitius en de congregatie gebracht. Dezen avond zijn de banden tusschèn Tilbur? en de Fraters-congregatie weer nauwer aange haald. Frater Sulpitius sprak ten slotte een ontroe rend dankwoord. BRUSSEL, 10 April (Belga) De eerste minister Pierlot heeft zich vanmorgen naar den Koning begéven. .Om tien uur kwam de kabi netsraad bijeen. Ook Spaak, de minister van Buitenlandsche Zaken, is door den Koning ont vangen. PARIJS, 10 April (Havas) Het lèger- bericht van hedenochtend luidt: „Een kalme nacht aan het front in Elzas- Lotharingen".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2