ABR. MEIJER W.ALPHENAAR DE GEBROEDERS „GOOCHEM" ^^Hiooa L LJrouw JERSEY JAPONNEN Voor 21 20 41 ALBERT HEIJWI Haarlem, 10 April een Buitengewone bijeenkomst haarlemsche smalfilm industrie Kruisweg 49 R.K.VOLKSBOND Op échte RES A-ARNHEM WOENSDAG 10 APRIL 1940 be radiopriester H. de Greeve over het driepunten-ideaal" Bedrijvigheid in de studio van den heer Bosse mièn Aanrijding op den Jansweg Ü1TSEMA 5T0FZUIGER Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk Gr. Houtstraat 16 HAARLEM vlot en warm Jaarfeest Lotisicobond SONATEN-AVOND Jan Hoeben Jac. Bijster SHAKESPEARE HET ZANDVOORTSCHE STRAND Middelbare Technische School te Haarlem BELANGRIJKE EEDENVERGADERING Expositie bij De Bois ,St. Reinoldushuis" brengt bijzonderheid Causerie door mr. Harrison voor English Association Opruimen afdekking watermeter ,DE WITTE NON' Speciale reductie voor onze lezers! Champignons Karry Cross» aa Blackweli p. flacon 38, Mm O Cerebos Zout Chalet Kaas Edammer Kaas AGENDA Bioscopen 11 April UITBETALING KOSTWINNERSVERGOEDING Bioscopen Apotheekdiensten WISKUNDE L.O. en M.O. K1 HANDELSKENNIS L.O. BUITENISSIGE door. v. RIJN STAD Woensdag 17 April aanvang te 8.15 uur ?al in de groote zaal van hotel ,,De Leeuwerik", Kruisstraat 30, bovengenoemd onderwerp be handeld worden. Naam en persoon van den spreker zijn een aanbeveling, waaraan niets behoeft te worden toegevoegd. Het is een voorrecht voor Haarlems katholieken dat ook onze stad behoort tot de uit verkoren plaatsen als Den Haag, Rotterdam, Amsterdam en Leiden, waar dezelfde gevierde 'Preker het driepunten-ideaal zal propageeren. Introducties zijn verkrijgbaar bij de firma Anton Bosse, Barteljorisstraat 12. De Haarlemsche smalfilm-industrie mag zich in een grooten bloei verheugen. Niet alleen blijft het werk, ondanks de ongun stige omstandigheden, reeglmatig doorgaan, maar zelfs blijkt het, dat er steeds meer belangstelling komt voor den smallen film band, die het groote voordeel heeft on brandbaar te zijn en waarmede thans tech nisch dezelfde resultaten bereikt kunnen Worden als met de normaalfilms, zoowel Wat, de opneming als de montage en de pro jectie betreft. Wanneer men spreekt van „smalfilmindus trie'' denkt men aan een regelmatige productie ®h zoo is het ook inderdaad: Haarlem schijnt eenige stad in Nederland te zijn, waar de Zaken groot zi.in aangepakt en dus groote suc cessen zijn behaald. Over de geheele wereld bekend is b.v. de heer Mol van Multifilm; deze heeft zich vooral op de 16 m.m. films gespe cialiseerd. Er is echter ook de lang verguisde gehoonde 8 m.m. film. Betweters hebben vaak beweerd, dat deze alleen geschikt zou zijn vOor knoeiende amateurs, doch in Haarlem hacht men er anders over. Het is de Neerlanöia Smalfilm onder directie van den heer Th. H. kl- Bosse. die zich op de fabricage van deze *oort toelegt en daarmede reeds voortreffelijke 'esultaten bereikte. Vorig jaar produceerde de toen nog pas kort bestaande onderneming de kinderfilm Jopie Slim en Dikkie Bigmans, die Overal buitengewoon in den smaak viel. Vele Plannen wachtten op de afwerking, toen in September van het vorig jaar met het uitbre ken van den oorlog en de afkondiging der mo bilisatie vele problemen rezen. Men is er echter lö geslaagd de moeilijkheden te boven te ko elen en in 't gebouw aan de Wilhelminastraat te Kaarlem heerscht nu weer 'n groote bedrijvig heid. Momenteel is de heer Bosse bezig met het Afvaardigen van industriefilms en binnenkort komt een serie sportfilms aan de beurt, ..shorts" hie op origineele wijze worden samengesteld. ?e heer Bosse is er van overtuigd, dat ook de m.m. film het pleit zal winnen. »De films op 8 m.m. hebben mogelijkheden, hie men vroeger niet heeft gezien of niet heeft gillen zien", zoo luidt zijn oordeel. „Er zijn na- "Wrlijk ook nadeelen aan verbonden, doch heze wegen niet op tegen de enorme voordeden b.v. de lage productiekosten. Daardoor wordt - weg geëffend voor productie en afneming op ih'oote schaal. Aldus kan in ons land, door de ®f°oter wordende afzetmogelijkheden, nog vee) bereikt worden." En dat het geen holle frase is bewijst Neer- 'haia, waar de motor, van de productie op meds hooger toerental komt. In het bijzon- er legt de heer Bosse zich ook toe op de z.g "Stills", de scène-foto's. Hij kan de minuscuie m.m. beeldjes, dank zij een nieuw, door hem gevonden procédé, vergrooten tot een for ?aa-t van tien bij vijftien centimeter zonder at en albums vol foto's bewijzen het de ■S- korrel zichtbaar wordt. Daardoor gaan foto film hand in hand én wordt het mogelijk Vpische close-ups en dergelijke op groot for- b^at af te drukken, wat tot dusver niet gelukte Ander dat het beeld wazig werd. En zoo doet zich het merkwaardige verschijn- voor, dat Haarlem eigenlijk ongemerkt eer. leuwe en zich steeds uitbreidende industrie 'iker is geworden een industrie voor smalfilms flii Ande e in alle stilte geproduceerd worden en die "oer Hollywoodsche tam-tam en gala-pre- ita 'es met klinkende namen verschijnen ar in ieder geval een industrie die groote °Selijkheden heeft. *P de richting station fietsten gisterenmid- aS omstreeks half vijf twee wielrijders op den answeg. in dezelfde richting reed ook een achtuato, die onder toezicht van een drie-en- eertig-jarigen chauffeur bestuurd werd door An g.- achttien-jarigen groentenhandelaar mt loemendaal. Toen de vrachtauto de twee wiel- bijde: m passeerde, werd de acht-en-veertig-ja- VIBRATOR en vloerlicht rige N. uit Haarlem door den rechterkant van den auto geraakt. De wielrijder kwam bij deze aanrijding te vallen en brak zijn linkerboven arm. Na door den Ongevallendienst te zijn be handeld, waarbij geconstateerd moest worden, dat de 'wielrijder een vleeschwonde aan het hoofd had opgeloopen en zijn sleutelbeen ont wricht was, is hij naar de Maria-stichting over gebracht. Tegen den drie-en-veertig-jarigen chauffeur, die bij ondervraging door de politie verklaarde, niets van deze aanrijding te hebben gemerkt, is proces-verbaal opgemaakt. Donderdag 11 April 1940 des namiddags van 34 uur zal door den heer George Robert in de Groote of St. Bavokerk volgende programma ten gelioore worden gebracht: 1 Koraal met Variaties: „Meinen Jesum lass ich nicht", Joh. G. Walther 16841748. 2 „O Lamm Gottes, unschuldig", Joh. Pachel- bel, 1653—1706. 3 Toccata, G. Muffat, 1635—1704. 4 Partita over het koraal: „Jesu, deine Pas sion" (gec. 1933), Joh. Weyrauch. 5 Preludium en Fuga c.kl.t., J. S. Bach, 1685—1750. De Lotisicobond, afdeeling Haarlem en Om streken, hield Dinsdagavond in den H.K.B. het jaarfeest. De groote zaal was geheel bezet met de leden en hunne dames, terwijl de directie, alsook een deputatie van de besturen uit Den Haag, Bever wijk en Amsterdam, aan 'n uitnoodiging gehoor hadden gegeven. Na het openingswoord van den voorzitter, den heer C. C. Romijn, bracht de conferencier Ro land Wagter er direct een gezellige stemming in, wat buitengewoon door de aanwezigen werd ge waardeerd. Tijdens de pauze werden allen onthaald op versnaperingen en sigaren. De traditioneele gratis verloting met waarde volle prijzen maakte weer vele gelukkigen. Hierna volgde een zeer geanimerd bal onder leiding van den heer H. v. Meurs, terwijl door „The Harlem Boys" het muzikale gedeelte tot volle tevredenheid werd verzorgd Voor de recitals, welke de violist Jan Hoeben in samenwerking met den pianist Jacob Bijster gewoon is te geven, bestaat gemeenlijk nogal eenige belangstelling. Ook gisterenavond was dit weer het geval. Want men weet, dat deze beide hard werkende kunstenaars steeds met een interessant programma komen, dat zij ook minder vaak betreden paden kiezen en dat hun samenspel getuigt van intense studie en gezonde muzikale opvattingen. Of het ditmaal echter aan ons lag, of dat zulks meer aan den druk der omstandigheden te wijten valt, het wilde ons nochtans voor komen, dat er een niet geringe mate van on rust en gejaagdheid hing over het spel der beide kunstenaars individueel zoowel als in combina tie. Zelfs de zoo tot het meditatieve neigende Sonate van César Franck, aan Eugène Ysaye opgedragen, waarvan we gedurende de tweede concerthelft een auditie kregen, had onder het gesignaleerde euvel te lijden. De voor de pauze geïnterpreteerde nummers, de eendeelige sonate van M. Talbot-Hodge, de Ballade (op. 73) van S. Coleridge-Taylor en het Rondeau Brillant (op. 70) van Fr. Schubert konden, dewijl ze over het algemeen sterker zijn van motorische be wogenheid, evenwel wat meer verdragen. Toch misten we ook hierin sterkere concentratie, een fijnere kleurenanalyse, een dieper ingaan op melodische en dynamische détails, verfijning van het klankbeeld. Gang zat er steeds voldoende, soms meer dan voldoende, in, zoodat zelfs de voordracht wel eens wat onstuimig werd, wat een. enkele maal leidde tot slordige intonaties. Daar komt dan nog bij. dat de kleine zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw al heel weinig geschikt is voor dit genre kamermuziek. Zij mist intimiteit, ook in het klankeffect, dat spoedig hard wordt en droog. Desondanks vermochten beide kunstenaars ons toch te boeien met hun kernige interpre tatie van de Ballade van Coleridge, waarin het gegeven goed gedramatiseerd werd ver tolkt, en in het inderdaad brillante Rondo van Schubert, waarin we alleen het tempo wat te sterk zagen opgevoerd, zoodat het een enkel oogenblik wat al te snel werd en er weinig ge legenheid bleef tot een dieper doordringen in de psyche van het werk. Zoo hadden we ook in het Ben-moderatodeel van de Sonate van Franck een wat breeder uitgezongen Cantilene als welkome afwisseling begroet. Wat inniger poëzie ware hier volkomen op haar plaats geweest. Overigens waren beide kunstenaars uitstekend op elkaar ingesteld. Maar zij mogen zich er toch wel voor hoeden, dat hun concerteeren al te zeer den indruk zou gaan vestigen van een te vlot musiceeren, met groote kundigheid en tech nisch vaak verbluffende vaardigheid wel, maar zonder een rustige, op alle détails bedachte kunstzinnige concentratie. De aanwezigen bleken nochtans ten zeerste ingenomen met het gehoorde op dezen avond en beloonden beide kunstenaars na elk werk met een hartelijk en dankbaar applaus. Wat ze voor hun ingespannen en verdienstelijken ar beid dan ook terecht hadden verdiend. J. S. Gisteren is het Zandvoortsche strand voor- loopig en gedeeltelijk vrij gegeven. Men is reeds begonnen met het plaatsen van de badstoelen tegen den duinreep. Een 10-tal strandpachters wachten nog een nadere beslissing af omtrent het toelaten van hun consumptietenten op het zeestrand. In vasten dienst bij de M.T.S. te Haarlem zijn aangesteld: als leeraar in de bouwkunde en aanverwante vakken ir. J. H. van Epen. voor heen in tijdelijken dienst, en als leeraar in de werktuigbouwkunde en aanverwante vakken ir. H. G. van Welsenes, thans leeraar aan de M.T.S. te Leeuwarden. Donderdag 11 April a.s., des avonds 8 uur, in het gebouw „St. Bavo" w.o. zal besproken worden: Propaganda-aetie, zeer belang rijke mededeelingen en verder de agenda voor de centrale raadsvergadering. Opkomst zeer dringend verzocht van alle leden van den Kath. Volksbond HET BESTUUR In den kunsthandel van De Bois aan den Kruisweg zal van 1030 April een tentoon stelling van schilderijen en teekeningen van Han Boskamp worden gehouden. De expositie is op alle werkdagen van 10—5 uur geopend. De étalages van den kunsthandel „St. Rei noldushuis" aan het Verwulft trekken op het oogenblik de aandacht door een bijzondere expositie van een collectie teekeningen, vervaar digd door Jan Wiegman. Des avonds zullen bij kunstlicht schaduw beelden te zien zijn van het schimmenspel „Jesus' leven." „Dit briefje is van den man met het lapje voor zijn oog," zoo lazen zij. „Jullie zijn op een Chineesch piratenschip", stond er verder op het briefje. „Ik ben zelf al jarenlang een gevangpene. Denk er om, dat het zeer gevaarlijk is aan boord. Ik zal over jullie waken." Éénoog. „Dat is wat anders dan met een brandglas door de stad loe pen," zei Pit. „Ik begrijp niet, dat we zoover van land af zijn. Maair je moet niet denken, dat ik me zoo maar gevangen geef. Ik ga vannacht op onderzoek uit." „Als jij maar begrijpt, dat ik niet meega," bibberde Pat. In de. „Kerkuil" aan de Nieuwe Gracht sprak gisterenavond de bekende Shakespeare-kenner, Mr. Harrison, voor de leden van English Associa tion over de interessante figuur Shakespeare. Mr. Harrison, die verscheidene uitgaven van dezen schrijver heeft verzorgd en de geheele Shake- speariaansche sfeer beheerscht, spak in zijn cau serie voornamelijk over Engeland in den tijd van den grooten meester. Hij beschreef de toestanden in een stad als Londen, waar meer dan 250.000 menschen woonden en de hygiënische toestanden veel te wenschen overlieten. In den tijd van Sha kespeare braken dan ook verscheidene epide mieën uit, die een vierde van het volk naar het graf sleurden. Uitvoerig besprak hij de regeering van Koningin Elisabeth, die volgens de Engel- sche opvatting een directe afgezante van God was. De aantasting van de vorstelijke macht stond dan ook gelijk met een openlijk verzet te gen God. Deze opvatting zal men telkens in zijn werken weervinden. Na de kerkelijke en politieke toestanden te hebben besproken, gaf spreker ons nog een kijkje in het gezinsleven uit die dagen, waarin absoluut geen genegenheid bestond tus- schen ouders en de kinderen, maar door de laat- sten werden geen besluiten genomen van wel ken aard ook zonder daarin eerst den vader te kennen. Bij het beschouwen van Shakespeare's werken zoo besloot mr. Harrison zijn voordracht, moeten wij bedenken, dat zij geschreven zijn tegen een achtergrond van den grooten oorlog, waarin En geland toendertijd gewikkeld was. In het najaar maakten wij, op verzoek van den Directeur van het Waterbedrijf Haarlem, onze lezers tijdig attent op de maatregelen, welke toen genomen moesten worden tegen het bevriezen van den watermeter. Thans, nu geen vorst van beteekenis meer te verwachten is, is de tijd aangebroken om de bedekking van den watermeter te verwijderen en den meterput schoon te maken. Alle zakken, stroo, oude dekens en dergelijke dienen derhalve nu uit den meterput gehaald te worden, opdat de meteropnemers behoorlijk hun werk kunnen doen. Deze zijn geenszins verplicht de bedekking van den watermeter te verwijderen, integendeel zij kunnen vorderen, dat dit terstond door of vanwege den bewoner geschiedt. Indien een en ander niet tijdig op geruimd wordt is er groote kans dat er door rotting een vieze boel met ongedierte in den watermeterput ontstaat, welke daar in geen geval geduld kan worden. Indien men overeenkomsig het advies van de Waterleiding den watermeter tegen vorst be schermt door het aanbrengen van een houten tusschendeksel met handvat, behoorlijk slui tend op halve hoogte in den meterput aange bracht, dan moet ook dit tusschendeksel thans verwijderd en opgeborgen worden. Dit tusschendeksel kan het volgende jaar we derom dienst doen en is op den duur niet al leen veel goedkooper. doch vooral veel zindelij- ker en gemakkelijker dan zakken, stroo, oude dekens of andere materialen die in den vochti- gen meterput aan verrotting onderhevig zijn Zondagavond 14 April, aanvang 8.15 uur, zal het Groot Nederlandsch Volkstooneel (hetzelf de gezelschap, dat zooveel lauweren oogstee met „Het Biechtgeheim") in de Gem. Concert zaal te Haarlem op veler aanvraag één enkele opvoering geven van het meest aangrijpende tooneel-épos van den laatsten tijd „De Witte Non", naar den veelgelezen roman. De Witte Non behandelt den vreeselijken strijd van een jonge vrouw, die in het leven alles moet verliezen. Moet zij haar roeping verloochenen? Een waarlijk grootsch gegeven over liefde en gelofte Voor onze lezers is voor deze buitengewone voorstelling een groote reductie op de toegangs prijzen verkregen: tegen inlevering van de in dit blad afgedrukte advertentie. Op vertoon hiervan betalen zij slechts 60 cent bij den rang van f 1— of 75 ct. bij den rang van f 1.50. Men knippe dus dezen bon uit en voorzie zich vooral tijdig van plaatsbewijzen, daar de toeloop groot zal zijn. De plaatsbespreking vangt aan Vrijdag 12 April, 11 uur 's morgens. per blik55, 31, per bus40, per doos 6 12 porties 43, et. 11 J» per heele Kaas Voordeligste Kruideniers be drijf in Nederland Stadsschouwburg: Vereeniging „Voor de Kunst": Nieuw Hongaarsch Strijkkwartet, 8.15 uur. Brinkmann, Groote Markt: Vereeniging „Haarlem": Voordracht met lichtbeelden, 8 uur. Gem. Concertzaal: Propaganda-avond voor mooi België Felix Timmermans, 8.15 uur. Gebouw St. Bavo; Dameskoor St. Caecilia, 8 uur proza, 8 uur Bestuur Grafische Bond, 8 uur Bestuur Bouwvakbond. 8 uur Be stuur Bakkers, 6.30 uur en St. Marcus, 8 uur. Cinema-Palace: „Volledige Bekentenis", voor volwassenen, 2 en 8.15 uur. Luxor: „Tropennacht in Saigon", voor volwas senen, 2.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Planeet Mars" en „De Helle- veeg". Moviac: „De zilveren kogel", boven IS Jaar, 8.15 uur. Frans Hals: „Ik ben Sebastian Ott", voor 18- jarigen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 7.15 uur leerlingenuitvoe ring voor Muziekschool Toonkunst. St. Bavo-kerk: Orgelconcert George Robert, 34 uur. Brinkmann: Tentoonstelling en causerie Ver. voor Vakonderwijs in de Illustratiebedrijven. 8 uur. Gebouw St. Bavo: Ledenvergadering R. K. Volksbond, 8 uur; Bestuur Spoorweg-personeel, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Kern groep Bouwvakbond, 8 uur en R.K. Caféhou ders, 7.30 uur. Kunsthandel J. H. de Bois: Expositie Han Boskamp, 10—5 uur. (Ingezonden Mededeeltngt De Burgemeester van Haarlem maakt be kend, dat de uitbetaling van kostwinners vergoeding aan de verwanten van gemobili seerde dienstplichtigen in het vervolg zal plaats hebben 's Zaterdags in het gebouw „St. Bavo" aan de Smedestraat, alhier. De uren van uitbetaling zijn niet gewijzigd. Cinema-Palace: „Volledige Bekentenis", voor volwassenen, 2 en 8.15 uur. Luxor: „Tropennacht in Saigon", voor volwas senen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Planeet Mars" en „De Helle veeg." Moviac: „De zilveren kogel", boven 18 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: „Ik ben Sebastian Ott", voor 18- jarigen, 2.30. 7 en 9.15 uur. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Bosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, tel. 13290; H. Remmers en Zn., Kruisstraat 6, tel. 10354; Noorderapotheek, Jan Gijzenkade 181, tel. 23821. 4'raagt ons Trospectus (Bekende Schriftelijke Cursus) Eusebiusbuitensingel 16 van het oogenblik af, dat ze oud genoeg wass ®|n te gaan begrijpen, dat handelslui er op ge steld zijn, betaald te krijgen, wat ze geleverd "ebben, had Doris Carlington het stille ver goeden gekoesterd, dat haar moeder een dwaze Vrouw was. Want wie kon zich nu toch ver beelden, in staat te zijn, een huis met veertien hamers in Parijs, een flat van zes kamers in L°nden en een villa in Monte Carlo te hebben te onderhouden, zonder inkomen van eenige j*5teekenis, dan alleen een dwaas, een doorge fourneerde dwaas? jVTe anders zou zich hebben kunnen ver- poelöen, dat de compagnons uit Wallstreet an wijlen den heer Frank Carlington op slag genegen zouden zijn, tot in het oneindige toe, "e grillen van diens weduwe te bevredigen? En ra.t enkel en alleen omdat indertijd, vijftien jaar Beieden, „die goeie ouwe Frank" hun huid had ®?red, door gewillig het land te verlaten en c" in het buitenland te vestigen, in plaats van als getuige op te treden voor een al te nieuwsgierige Senaats-commissie. Wie, dan alleen een warhoofd, kon op het idee zijn gekomen, om bijna geheel de nalaten schap van haar in verbanning levenden echt genoot te versmijten aan een zeewaardig pleizierjacht, een frisch opgeverfd onding, dat in een droogdok te Monte Carlo gedurende de laatste tien jaar had liggen rotten, om de een voudige reden, dat het een bemanning van drie en veertig koppen en een onderhoudsbedrag van vijftigduizend dollar in het jaar vereischte? En welke vrouw, dan alleen iemand van de mentaliteit van Helen Parker Carlington, kon het gezegde, bestemd om Doris als een nacht merrie te kwellen, tot het hare gemaakt heb ben: „We hebben niets te eten in huis, kind lief. De slager is een lomperd en de kruidenier ook. Laten we in Ritz gaan lunchen. Ik kan er voor teekenen." „Ik kan er voor teekenen!" Nu, onderteekenen kon ze goed. Ze onderteekende de haar voorge legde rekeningen in hotel Ritz te Parijs. Ze onderteekende bij Ciro in Monte Carlo. Ze onderteekende in het Excelsior Hotel op het Lido. Ze onderteekende in de Bar Basque te Biarritz. Ze onderteekende in het Adlon Hotel in Berlijn. Ze onderteekende in Hotel Impérial in Weenen. Haar onderteekenen was een kunst op zichzelf. Reeds heel spoedig was ze tot de ontdekking gekomen, dat men nooit, maar dan ook nooit, een ober ongerust moest maken door een te be scheiden bestelling. Als je van zins was, door te gaan met onderteekenen, dan moest je de duurste, de bijna onverkrijgbare, de meest buitenissige dingen bestellendingen, die den indruk wekten, dat je aan het allerbeste ge wend was en niet gaf, om wat het kosten moest. Ze was zoo dom niet om te zeggen: „Och, ik heb eigenlijk niet veel trek. Een vxtor roereieren en een glas melk is wel voldoende." Trek of geen trek, ze bestudeerde het menu zoowat tien minuten op z'n minst en zei dan: „Hoe komt het toch, dat jullie hier nooit eens iets bijzonders te offreeren hebben?" Dan kreeg de maitre d'hotel een kleur. „Maar madame kan toch alles krijgen, wat madame verlangt? Madame behoeft totaal geen rekening te houden met het menu." Dat deed ze dan ook nooit. Ze bestelde een soep, die er niet op stond en waarvan de bereiding den chef de cuisine minstens een half uur kostte. Ze bestelde asper ges, als het aspergesseizoen al lang voorbij was en ze zoo goed als niet te krijgen waren. Ze bestelde Zeeuwsche oesters in Frankrijk en Fransche oesters in Holland. Ze wilde beslist in Berlijn Italiaanschen wijn drinken en Rijnwijn in Italië. Bijna onveranderlijk stuurde ze het voorgerecht weg. Het was óf te slecht, óf te goed klaargemaakt naar haar zin. En wanneer de maalijd dan was afgeloopen Doris kon er maar nooit achter komen, wat je eraan had, een groot deel van den achtermiddag te besteden met het terugsturen van gebraden vleesch en het ruiken aan kurken loosde ze meestal een diepen zucht en wenkte den beang stigden maitre dTiótel: „L'addition!" De manier, waarop ze dat doodgewone Fransche woord uit sprak, zou de grootste tragédienne van haar tijd beschaamd hebben. Noch Sarah Bernhardt, noch Eleonora Duse, noch Elisabeth Bergner zou in staat zijn geweest, zooveel bekommernis, zooveel afmatting, zooveel teleurstelling in één enkel woord te leggen. „Was madame tevreden over haar lunch?" „Och, het was heel goed, Olivier. Heb je soms even een potlood?" Elke maitre d'hótel was „Olivier" voor haar, niet omdat ze hun werkelijken naam niet kende, maar omdat ze ervan overtuigd was, dat ze hen vleide, door hen aan te zien voor den be roemden Olivier van het Ritz Hotel. De eenige maitre d'hótel, dien ze nooit met „Olivier" aan sprak, was Olivier zelf. Hij was „mijn vriend!" En dan kwam het potlood te voorschijn en weid er weer een rekening versierd met „Helen Parker Carlington" geschreven in een forschen krabbel. Onveranderlijk ging die vergezeld van een fooi van vijf en twintig percent niet in contanten, want vaak had ze geen cent op zak, maar op schrift. Madame is wel vriendelijk. Ik kan Madame de verzekering geven, dat zij, een volgenden keer met Dan stond ze op en stapte, zonder te letten op de tallooze verontschuldigingen, het hotel uit, groot en blond, met flefcs-blauwe oogen, die schenen te zeggen: „Hoe kon ik.... hoe kon ik er in vredesnaam toe komen, hierheen te gaan!" En naast haar liep een donkerharig, donkeroogig meisje, enkel armen en beenen, dat, beu van Caviar Malosol Russe en Homard a l'Américaine, heel diep in haar hartje de hoop koesterde, nog eenmaal, hoe dan ook, in staat te zijn, een eer lijk maal te bekomen, zonder de tooneeltrucjes en het potlood van haar moeder. Niet dat Doris een afkeer had van caviaar, of niet van oesters hield. Verre van datMaar ze had een afschuw van het naspel dier over dadige, weelderige maaltijden. Ze wist immers, dat er een berg rekeningen op hen zou liggen wachten, wanneer ze in hun veertienkamershuis op de Avenue Henri Martin in Parijs terugkeer den. Rekeningen van restaurants. Rekeningen van naaisters en modehuizen. Rekeningen van handelaren in délicatessen. Rekeningen van hun huisheeren in Parijs, Londen en Monte Carlo. Rekeningen van haar Fransche leer meesters en gouvernantes, die per maand betaald moesten worden, als verbleven de Carlingtons nooit langer dan één week per maand in Parijs. Rekeningen.... rekeningenreke ningen En verder die smoezelige briefjes, met een naam, een adres en het woord „huissier" in den linkerbovenhoek gedrukt. „Raymond Belforge Boulevard des Italiens Huissier." „Robert Dupont Boulevard Montmartre Huissier." ..Gaston Dufarge Rue de la Paix Huissier." De beteekenis van „huissier" was Doris onbe kend. Het was nog nimmer in het hoofd van haar onderwijzeres opgekomen, dat de erfgename van het fortuin der Carlingtons dergelijke woor den moest kennen. In het begin, minstens vijf jaar lang, dacht Doris, dat die beduimelde papiertjes als visitekaartjes van arme menschen dienden, die bij haar moeder in de gunst tracht ten te komen, of die haar iets wilden verkoopen. „Wat ztjn dat toch voor lui, moeder?" „Och.... snertlui.... niets dan snert lui." kreeg ze ten antwoord. Maar daarna sloot mevrouw Carlington zich in haar slaapkamer op en kwam er eerst uren later uit met gezwollen oogen van het huilen. Pas toen Doris achttien werd, kwam ze van de keuken meid een ronde frangaise, die een pot een pot noemde te weten, dat een „huissier" geen „rondleurende koopman" was, maar niets anders dan een deurwaarder. En al die lui lieten hun kaartjes ten huize van mevrouw Carlington achter, om haar eraan te herinneren, dat ze failliet verklaard zou worden, als ze niet binnen vier en twintig uur te hunne kantore een reeds lang achterstallige schuld had afge daan. Failliet gaan beteekent in Frankrijk wider meer, dat elk meubelstuk, uitgezonderd één bed, alle keukengerei, uitgezonderd éénbraadpaïi en alle kleeren, uitgezonderd één japon of pak in beslag kan worden genomen ten huize van iemand, die failliet verklaard is. „Daarom heb ik er zoo'n hekel aan, die af schuwelijke papieren van die lui te ondertee kenen," riep mevrouw Carlington uit, toen Doris op naderen uitleg aandrong. „Rekeningen onder teekenen kan me niet schelen. Het duurt jaren en jaren, om iemand failliet verklaard te krijgen, wegens schuldbekentenissen of onderteekende rekeningen. Maar die wissels, die afgrijselijke wissels! Ze kunnen je met een week failliet verklaren, als je dat soort papieren geteekend hebt." .(Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5