Katholieke H.B.S. te Soerabaja Wij luisteren naar... Dienstregeling bij de spoorwegen FINANCIEN IVÖROL geelt een zeer actie! zacht en geurig schuim „OCEAAN" N v- Dagfili m GAFENC0E NAAR ROME WOENSDAG 10 APRIL 1940 De zware taak van den Apostoli- schen prefect Mgr. M. Verhoeks STEEDS PARAAT- De internationale gebeurtenissen Bewogen belangstelling voor het nieuws in Indië De ,,Indrapoera" naar Europa vertrokken Aan boord is a.m. Mgr. P. J. Willekens Slagkruisersontwerp in den Volksraad Geen principieele tegenstand Accountant veroordeeld tot 6 jaar Chinees vermoord MIJN AANGESPOELD Donderdag 11 April R.K. Drukkers^atroons jubileerën SCHUTTEVAER VERGADERT Minister Albarda hield een toespraak 18 koeien gestikt HEFFING WINSTBELASTING NEDERLAND IN DEN VREEMDE KATWIJK AAN ZEE VEILIG VISSCHERSVLOOT BLIJFT BIJ DE KUST Nederlandsche Stoomvaart Mij AMSTERDAM NEDERLAND5CH.INDIE Vele extra-treinen ingelegd KIND ONDER AUTO Verpleging van Zenuw- Geesteszieken en VAN HET KATHOLIEKE KAMP UIT DE STAATSCOURANT Reserve-veldpredikers Het R.K.F.-elftal in actie VOETBAL OEFENWEDSTRIJD AFGELAST POSTVLUCHTEN VISSCHERSBOOTEN NAAR CONT RÖLEHAVEN Apothekers-assistente Academische examens MARKTEN Binnenkort, op 1 Augustus a.s., zal Mgr. M. Verhoeks C. M„ Apostolisch Prefect van Soerabaja. overgaan tot de oprichting van een Katholieke H. B. S. voor jongens in deze grootste handelsstad van Oost-Java. De stichting van deze school zal de kroon zijn op een werk van vijftien lange jaren, dat begonnen werd door Mgr. Th. E. de Backere C. M. Sinds de Lazaristen in 1923 deze missie heb ben overgenomen van de Jezuïeten, is zoowel het aantal katholieke onderwijsinrichtingen als het aantal leerlingen zeer sterk uitgebreid. Het aantal scholen is in deze jaren toegenomen van 8 tot 105, het aantal leerlingen van 500 tot 6183. Deze scholen leveren elk jaar een aan zienlijk aantal jongens af, voor wie het tot dusverre niet mogelijk was hun studie voort te zetten op een katholieke inrichting, zoodat zij ofwel gedwongen waren een niet-katholieke middelbare school te bezoeken, ofwel naar el dêrs te gaan om daar het onderwijs aan een katholieke H. B. S. te volgen. Aan dezen toe stand komt nu een einde en dit is niet alleen van belang voor de stad Soerabaja zelf, maar voor geheel Oost-Jav.a en de mogelijkheid is geenszins uitgesloten, dat ook andere eilanden in dit deel van den archipel van deze katholle ke H. B. S. voordeel kunnen hebben. Deze H. B. S. zal, hoewel katholiek, ook voor andersdenkenden openstaan, zij zal ook bezocnt kunnen worden door Javanen en Chineezen. Het valt niet te betwijfelen, dat deze school metter tijd zeer druk bezocht zal worden en dat zi.i zoowel voor de studeerende jeugd als voor de stad van groot nut zal zijn. In verband met de kansen, welke de toekomst aan de jeugd zal bieden, en welke voornamelijk gezocht moeten worden in de regeeringsbureaux en in den har. del, zal de nieuwe H. B. S. het program van middelbaar onderwijs B kiezen. De school wordt opgericht in overleg met he departement van Onderwijs en Beredienst; de Oprichting heeft de goedkeuring der autoritei ten verkregen en de school zal worden gelijk gesteld met de openbare H. B. S.-sen van het Gouvernement. Het groots bezwaar is echter dat het eerste jaar begonnen moet worden zon der subsidie van het Gouvernement. Dit laatste plaatst Mgr. M. Verhoeks voor een buitengewoon zware taak. Hij kan immers zijn werk niet aanvangen zonder leeraren, die hij met een passende uitrus ting naar Iridië moet laten overkomen; hij moet zorgen voor het noodzakelijke meubi lair, dat, hoe eenvoudig het ook wezen zal, toch een aanzienlijk bedrag zal vorderen; Mgr. moet zich voor de H.B.S. leermidde len en schoolbehoeften aanschaffen. En dit alles vraagt veel, zeer veel geld. De on kosten zullen het eerste jaar vele duizen den guldens bedragen en daarom zal Mgr. Verhoeks zijn taak niet kunnen volbrengen zonder krachtige financieele hulp uit het moederland. Van hoe groot belang het tot stand komen Van deze katholieke H. B. S. te Soerabaja js, behoeft voor de katholieken van Nederland geen betoog. Het grootsche werk, dat Neder lapd in Indië te vervullen heeft, legt ook der: katholieken in ons land een plicht op, een plicht, welken zij vcor een deel kunnen vervul len door mede te werken aan de oprichtin Vae de katholieke H. B. S. teSgerabaja.ÏK- gjften voor dit doel kunnen worden gezpriden aan den oud-apostolisch prefect van Soeraba ja, Mgr. Th. E. de Backere, Seminarie „Wem houtsburg", Zundert (N. Br.), wiens giro-num mer is 28371, met vermelding van het doel: „Voor de Katholieke H.B.S. te Soerabaja." BATAVIA, 10 April (Aneta) Een bewogen belangstelling, waarbij groepen werden gevormd en debatten werden gevoerd, kenmerkte het le ven in de hoofdstad in de namiddaguren, toen de berichten overal bekend werden omtrent de nieuwe gebeurtenissen in Europa. Een zware regenbui, die tot laat in den avond aanhield, dreef het publiek, dat zich aanvankelijk, ter ge- üachtenwisseling op de verschillende terrassen had verzameld, binnen de restaurants. Het telefoonverkeer met Nederland is niet abnormaal gestegen. De groote meerderheid der gesprekken wordt van Indië aangevraagd met Nederland, waarvan de verbindingen worden verkregen. De Indrapoera van den Rott. Lloyd is vanmid dag om 12 uur van Tandjong-Priok naar Europa vertrokken. Aan boord bevindt zich de Apostolisch Vicaris Van Batavia, Mgr. P. J. Willekens, voor wiens vertrek naar Rome zeer groote belangstelling bestond. Onder de afscheidnemers waren o.a. de vice-president van den Raad van Ned.-Indië, de gouverneur van West-Java, de resident, de regent van Batavia, terwijl de commandant der zeemacht zich liet vertegenwoordigen door zijn adjudant. Voorts vertrokken nog met de Indrapoera de Nederlandsche gezant in Siam, de heer C. S. Lechner, die met verlof naar Europa gaat, en de afgetreden directeur van het officieele touris- tenbureau, de heer P. J. van Baarda, wien, na eenige maanden rust, in November a.s. een rueuwe functie wacht bij het Koloniaal Instituut te Amsterdam. BATAVIA, 10 April (Aneta) Aneta ver neemt, dat de secretarie van den Volksraad den grootsten spoed betracht met de afwerking van het afdeelingsverslag van den Volksraad over het ontwerp tot versterking der maritieme defen sie. Wellicht zal dit verslag reeds heden in een voorloopigen vprm aan de regeering worden aan geboden, ofschoon de publicatie daarvan uiter aard zal moeten wachten, totdat dit definitief is vastgesteld, hetgeen misschien 13 dezer zal zijn. Aneta verneemt verder in de wandel gangen van den Volksraad, dat de voorstel len in het college nergens op principieelen tegenstand zijn gestuit, hoewel de mceningen op ondergeschikte punten of bijkomende omstandigheden in enkele gevallen uitèen- loopen. Wanneer er soms nog menschen zijn, Die nü nog durven vragen Waarom 't voor Neerland noodig is Zoo'n zwaren last te dragen Door zulk een groote legermacht Heel 't land te doen bestrijken, Dan moeten dergelijke lui Eens naar het Noorden kijken! Daar was het veilige gebied, Daar zou nooit oorlog komen.... Wèl hard is men daar nu gewekt Uit dergelijke droomen! Maar voor ons land, in dezen tijd, Kan droomen niet meer lijden, Men moet, als men den vrede wjl, Thans klaar zijn om te strijden; En laat men ooit in euv'len moed Zijn oog op Neêrland vallen, Dan stellen wij ons forsch te weer, Soldaten, burgers, allen! Dat Nederland gewapend is Hoeft niemand op te winden, Maar 't zij een teeken dat men hier Geen open deur zal vinden. Neen, wie ons dierbaar landje schendt Heeft 't aan zichzelf te wijten Wanneer hij merkt dat Neêrlands Leeuw Flink van zich af kan bijten! HERMAN KRAMER BATAVIA, 10 April (Aneta) De Raad van Justitie veroordeelde den vroegeren accountant den belastingconsulent van de firma John Peet, E. F. J.( overeenkomstig den eisch tot zes jaar gevangenisstraf. De officier van Justitie had wegens valsch- heid in geschrifte, oplichting en verduistering van 184.000 zes jaar gevangenisstraf geëischt met aftrek van den tijd, doorgebracht in pre ventieve hechtenis. SOERABAJA, 10 April (Aneta) Gister middag is in den Chineeschen kamp alhier een aanslag gepleegd op een Chineeschen wiel rijder, die aan zijn verwondingen is overleden. Het slachtoffer was de heer Lauw Gwat Bo, eigenaar van hotel Paringan en voorzitter van de Chineesche begrafenisvereeniging Gie Hoo Bo. Terwijl hij fietste, werden van een voorbij rijdenden auto uit drie revolverschoten op hem gelost, waarvan er een doodelijk was. De dader wist te ontsnappen. Vermoedelijk betreft het hier een wraakneming. handigde met een korte toespraak het door den heer Aleven samengestelde gedenkboek. Namens den minister van Economische Za ken sprak vervolgens mr. dr. A. A. van Rhijn. Spr. wees op de nauwe banden, welke hem bon den met de vereeniging. Wanneer ik dan al dus vervolgde spr. een woord van zeer har telijken gelukwensch van de regeering aan de zilveren jubilaresse overbreng, dan wil ik dit doen aan de hand van haar naam R. K. Ver eeniging van Nederlandsche Drukkerspatroons. De jubilaresse is dus in de eerste plaats een R. K. vereeniging. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat velen een confessioneele or ganisatie met een onwelwillend oog beschouw den. Zij zagen daarin louter een poging tot 't scheppen van verdeeling. daar waar eenheid noodig was. Gelukkig is in deze mentaliteit verandering gekomen. Ook zij, die een twintig, dertig jaar geleden anders dachten, hebben er thans oog voor gekregen, dat er groote groepen zijn, die de behoefte hebben hun godsdienstige overtuiging ook in de practijk van het bedrijfs leven uit te leven en zich daarover gezamen lijk te beraden. Het is een bedenkelijke misvatting te denken, dat Nederland nationaal slechts sterk kan zijn, wanneer één meening al gemeen heerscht en alle afwijkende opvat tingen daaraan zijn gelijkgeschakeld. Het tegendeel is het geval. Een volk is natio naal slechts sterk, wanneer het geestelijk sterk is. Maar bij een krachtig geestelijk leven van een volk openbaren zich onver mijdelijk meeningsverschiilen. Deze mee- ningsverschillen zijn dus geen bewijs van zwakheid, maar een van kracht, mits het saamhoorigheidsgevoel maar voldoende ontwikkeld blijft. De leidende figuren van de R. K. Vereeni ging van Nederlandsche Drukkerspatroons heb ben het beginsel van sociale bescherming steeds krachtig op den voorgrond gesteld. Wij be schouwen thans het sociale vraagstuk niet als een vraagstuk van philantropie, maar van recht. De leiders der R. K. Drukkerspatroons heb ben het ook steeds zoo gezien. Spr. herdacht vervolgens den eersten voorzitter, F. J. A. N. Wierdels, en zijn opvolger F. H. M. van de Griendt. Vervolgens spraken nog de heeren S. S. Korthuis en ir. F. H. E. Guljé, resp. voorzitter van de Nederlandsche Federatie en den Ne- derlandschen Bond van Boekdrukkers en van het R. K. Verbond van Werkgevers-vakveree- nigingen, die de gelukwenschen overbrachten van hun organisaties. Na afloop van deze herdenkingsbijeenkomst had een druk bezochte receptie plaats. Deze dag werd besloten met een officieelen maaltijd. Vanochtend is onder de gemeente WIssekerke een mijn aangespoeld. De burgemeester heeft de mijn vast laten leggen en de marine-autori teiten op de hoogte gesteld. De blindengestichten van Grave De stichting „Instituut voor Blinden" te Grave, die de beide blindenhuizenhet „St. Henricusgesticht" en de „Wijnberg" beheert, heeft het 53ste jaarverslag, handelende over het jaar 1939, doen verschijnen. HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO 2.00—12.00 NCRV 8.00 Berichten ANP, 8.059.15 en 10.00 Gra- mofoonmuziek 11.00 Gramofoojamüziek, 11.30 Godsdienstig halfuur, 12.00 Berichten, 12.15 KRO-orkest, 12.451.10 Berichten ANP en gramofoonmuziek, 2.00 Handwerkuurtje, 3.00 Gramofoonmuziek, 4.45 Gramofoonmuziek, 5.00 Handenarbeid voor de jeugd, 5.30 Orgel spel, 6.30 Damles, 7.45 Gramofoonmuziek, 8.00 Berichten ANP, internationaal overzicht, her. haling SOS-berichten, 9.25 Arnhemsche or kest vereeniging en solist, 9.50 Gramofoonmu. ziek, 10.00 Berichten ANP, 10.30 Arnhemsche orkestvereeniging, 11.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. AVRO-Uitzending 8.00 Berichten ANP, 8.10 Gramofoonmuziek, 10.15 Gramofoonmuziek, 10.30 Voor de vrouw, 10.35 Viool en piano, 11.15 Omroeporkest en solist, 12.15 AVRO-Dansorkest, 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek* 1.00 Francis Keth's ensemble, 2.00 Voor de vrouw, 2.30 Viool, fluit en piano, 3.00 Brei- en borduurcursus, 3.45 Gramofoonmuziek, 4.00 Voor zieken en thuiszittenaten, 4.30 Gramofoonmuziek, 5.30 AVRO-Amusementsorkest en solist, 6.30 Sport- halfuur, 7.00 Voor militairen, 7.30 Engelsche les, 8.00 Berichten ANP, 8.15 Gramofoonmu ziek met verbindenden tekst, 8.45 Orgelspel, 9.00 Radiotooneel, 9.50 Omroeporkest en solist, 10.35 AVRO-Dansorkest, 11.00 Berichten ANP. 11.10 Zigeunerorkest Pali, 11.4012.00 Gra mofoonmuziek. ENGELAND, 391 en 449 M. Na 10.20 n.m. ook 342 M. 11.20 BBC-Schotsch orkest, 12.00 Uit Zwit serland: Lichte muziek, 12.20 Berichten. 12.35 Harry Roy en zijn Band, 1.00 Het Arcadian- trio, 1.40 Orgelspel, 2.O5 Stedelijk orkest van Bournemouth. 3.00 Falkman's Apachen-orkest. 3.50 De BBC-Zangers, 4.20 Berichten en cau serie (Welsh), 6.20 Eerste acte van de opera „La Traviata", 8.20 Berichten, 9.2Ó Liedjes, 9.55 Het Blech-kwartet, 10.40 George Melachri- no's Band, 11 20 Berichten. RADIO-PARIS, 164-8 M. 11.10 en 11.35 Ensemble „Ars Rediviva", 12.05 Zang. 12.35 Pianovoordracht, 1.05 en 1.30 Cello en piano, 2.20 Orkestconcert, 5.20 Opera- uitzending, 10.05 en 11.05—11.50 Concert. KEULEN, 456 M. 4.50 Gramofoonmuziek, 6.40 Concert,. 7.50 Vocaal en instrumentaal HJ-concert, 8.30 8.50 Pi-anovoordracht, 9.50 Gramofoonmuziek, 10.20 Omroeporkest en solisten, 12.15 Muzikaal tüsschenspel, 12.35 Populair concert. 1.45 Mu zikaal tüsschenspel, 12.35 Populair concert, 1.45 muzikaal tüsschenspel, 1.50 Het Münchc- ner hoorntrio, 21.35 Omroeporkest, 4.10 Zang, 4.45 en 5.50 Gramofoonmuziek, 6.35 tot slui ting: Zie 'Deutschlandsehder. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek, 11.50 en 12.30 Om roeporkest, 12.581.20, 4.55, 5.50 en 6.20 Gra mofoonmuziek, 9.20 Omroepsymphonie-orkest en het Russische koor van Brussel, 9.5010.05 Gramofoonmuziek. 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Ra dio-orkest, 12.50—1.20, 4.20, 6.05 en 6.35 Gra mofoonmuziek, 7.50 en 8.35 Radio-orkest, 9.30 10.20 'Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.35 Omroepkleinorkest en solisten, 8.20 Be richten, 8.50 K. Albrecht's orkest, 9.20 Om roeporkest, 10.20 Berichten. Hierna tot 11.20 Nachtconcert. waardoor elke poetsing met Ivorol een ware mondwassching wordt. Heerlijker tandpasta ïs er niet. Tube 60 - 40 - 25 cent. Toespraak van den Aartsbisschop tijdens herdenkingsvergadering Onder groote belangstelling en op fees telijke wijze herdacht heden de R. K. Ver eeniging van Nederlandsche Drukkerspa troons Dinsdag te Utrecht haar 25-jarig be staan. Des middags werd in hotel des Pays- Bas 'n feestelijke herdenkingsvergadering gehouden, welke o.a. werd bijgewoond door Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong, Aartsbis schop van Utrecht, den vertegenwoordiger van den minister van Economische Zaken en den secretaris-generaal van het departe ment, mr. dr. A. A. van Rhian. In zijn openingsrede wees de voorzitter, mr Th. ten Hagen, op het baanbrekend werk op sociaal gebied door de vereeniging verricht. Spr, memoreerde de groote moeilijkheden, wel ke de vereeniging bij de oprichting had te overwinnen. Vervolgens wees de voorzitter met vreugde op de uitstekende samenwerking met de federatie, welke in 1920 werd opgericht. Ten slotte stelde spr. den leden van de vereeniging een der voormannen in den Nederlandschen Bond, den heer Ferdinand Wierdels, tot voor beeld. Daar Mgr. de Jong niet in de gelegenheid was de vergadering geheel bij te wonen, werd thans het woord verleend aan den Aartsbis schop, die in zijn toespraak wees op de groote beteekenis van de uitvinding van de boekdruk kunst in het verleden, waardoor groote invloed werd uitgeoefend op het geestelijk leven van de bevolking. Een grootere groep dan voorheen kon nu gemakkelijker worden bereikt. De boek drukkunst heeft nog steeds een hooge culturee- le waarde behouden. Doch naast de heilzame, kan ook een verderfelijke invloed worden uit geoefend op het geestelijk leven der menschen. Slechte boeken zijn immers voor de zielen verderfelijk. Er rust dus op uw bedrijven een roote verantwoordelijkheid. Daarom is 't zoo goed, dat u zich katholiek georganiseerd hebt, waardoor groote belangen van hooge cultureele waarde op katholieken grondslag kunnen wor den gediend, aldus Mgr. de Jong. Na het dankwoord van den voorzitter ver liet daarop de Aartsbisschop de vergadering, Mr. dr. E. J. E. M. H. Jaspar, secretaris der vereeniging, sprak daarop de feestrede uit, wel ke tot titel had: „Eenheid trots verscheiden heid," Spreker toonde vooreerst het nut en de wen- schelijkheid aan van het organiseeren en in het leven roepen van principieele stands- en vakorganisaties. In de katholieke organisatie ligt volgens mr. Jaspar een groot goed wegge legd èn voor de ondernemers èn voor de werk nemers zelf èn voor de gemeenschap, die spr. gaarne „eenheid" zou noemen. Spr. ontwikkelde vervolgens de bestaande samenwerking tusschen de R, K. vereeni ging en de federatie. Een dergelijke samen werking noemde spr. een van de gelukkig ste verschijnselen in den organisatievorm in ons land. Hier toch zien wij, aldus ver volgde mr. Jaspar een confessioneele orga-" nisatie met behoud van alles, wat haar eigen is, opgaan in een samenwerken met een organisatie, die niet op confessioneele basis rust. Ik vind dat daarom zoo geluk kig, omdat hier overduidelijk blijkt, dat samenwerking tusschen katholieke en niet- katholieke volksgroepen mogelijk is. Wan neer ooit, zij het in klein verband, gede monstreerd wordt, dat eenheid trots ver- scheidenhéid mogelijk is binnen ons land, waar hekjes en afscheidingen van oudsher ingeburgerd zijn, dan is het wel in de ver houding van de R. K. vereeniging en de fe deratie. Besloten werd aan H. M. de Koningin een telegram met betuigingen van aanhankelijk heid en trouw te zenden. Het bestuurslid, de heer van Hooidonk, ovèr- Dinsdagmorgen werd in de Buitensociëteit te Kampen de 90ste alg-emeene vergadering ge hóuden van de schippersvereniging „Schutte- vaer". Behalve hoofden van verschillende tak ken van regeeringsdienst op waterstaatkundig gebied waren aanwezig de minister van Water staat en het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist, burgemeesters uit omliggende gemeenten en het dagelijkseh bestuur van Kampen. De voorzitter der vergadering, mr. W. A. C. van Dam, hield een toespraak, waarin hij deed uitkomen, dat „Schuttevaer" niet alleen werkt voor de verbetering van de vaarwegen en wat daarmede verband houdt, maar dat de vereeni ging ook op sociaal gebied werkzaam is. Prins Bemhard, die aanvankelijk ter verga dering zou komen, moest daarvan afzien. Ook minister Albarda, die plan had, den ge- heelen eersten dag te blijven, was genoodzaakt, eerder te vertrekken. Z. Exc. hield voor zijn vertrek een toespraak, waarin hij zeide, dat hij vroeger een jacht heeft gehad en daarmee veel heeft gevaren en dat hij zoodoende vele schippers en het schip- persleven heeft leeren kennen en heeft leeren waardeeren. Hij weet, dat „Schuttevaer" veel kritiek levert. Maar gezonde critiek vond Z. Exc. ni,et erg. Hij achtte het een voorrecht, dat we in een land mogen wonen, waarin vrije critiek geoorloofd is. Zooveel mogelijk zal zijn depar tement aan de gerechtvaardigde wenschen van „Schuttevaer" tegemoet komen. Het schippers- volk, zoo besloot hij, is een stoer volk, dat rustig blijf ook bij zware stormen. Spr. voelde de kracht van ons volk, nu hij zich temidden van de schippers bevond. Laat achter op den boeg en boven op den mast, zoo besloot spr., overal de zelfde vlag wapperen, die het symbool is van onze Nederlandsche vrijheid. Na deze toespraak, waarop krachtig applaus volgde, vertrok de minister en werd de agenda verder afgehandeld. Des middags werd een bezoek gebracht aan het stadhuis, waar het gemeentebestuur reci pieerde. In verband met de gewijzigde omstandighe den zal de tweede dag van het congres, heden 'geen doorgang vinden. ploitatie van het badbedrijf ook thans in vollen omvang kan plaats "hebben. Ten aanzien van het gevaar, dat het even tueel aanspoelen van mijnen aan de kust kan veroorzaken, wordt er met nadruk op gewezen, dat dit gevaar voor wat het kunstgedeelte de zer gemeente betreft, zeer miniem is, daar zich hier geen in zee uitstekende kustwerken bevinden, waardoor ontploffingsmogelijkheden derhalve tot het uiterste beperkt blijven. Overigens doet zich de gelukkige omstandig heid voor, dat de waterlijn een zoodanige krom ming heeft, dat hetgeen zich in den stroom bevindt naar elders wórdt afgevoerd, getuige het feit, dat het aanspoelen van voorwerpen, welke onder het beheer van de strandvonderij vallen, gedurende de laatste jaren niet mper voorkomt. In den afgeloopen nacht is door nog niet be kende oorzaak brand ontstaan in een boerde rij aan den Heerenweg te Oudorp, bewoond door den heer P. Blom en eigendom van P. Kool, te Bloemendaal. De brandweer uit Alkmaar was na een kwar tier ter plaatse. De schuur en de stallen zijn afgebrand. Het woonhuis, dat reeds vlam vatte, bleef gespaard. Van de 26 koeien zijn er 18 ge stikt en verbrand. Een hoeveelheid stroo ging in de vlammen verloren. Het R. K. Tweede Kamerlid IJsselmuiden heeft op het wetsontwerp heffing van een winst belasting een amendement voorgesteld inzake progressieve heffing. Deze progressie heeft als grondslag: 1. Dat een deel van de belastbare winst, over eenkomende met 3 pet. van het zuiver Vermogen, slechts met 4 pet. wordt belast. 2. Dat de progressie, toegepast op het surplus, de nominaal kleinere winsten minder zwaar treft dan de grootere. i 3. Dat de vruchtbaarheid van het maatschap pelijk kapitaal een verhoogende werking heeft, evenals in omgekeerde richting de steriliteit van een kapitaal. Op een gezamenlijke bijeenkomst van „fo- reningen af 1860" en de Deensch-Nederland- sche vereeniging op Dinsdag 2 April j.l. hield de heer ir. D. C. C. baron van Boetzelaer, con sul der Nederlanden te Kopenhagen, met me dewerking van de vereeniging „Nederland in den vreemde", te Amsterdam, een zeer geslaag de lezing met lichtbeelden over de mijnin dustrie in Nederland. Voor de Deensche toehoorders was het een verrassing dat er in Nederland zulk een be langrijke mijnindustrie bestaat, en ook by de aanwezige Nederlanders wekte de boeiende be schrijving groote belangstelling. H.M. gezant, ridder Huyssen van Katten- dyke, en de gezantschapsattaché, de heer van Rijckevorsel, woonden de lezing bij, waar een 250 tal toehoorders aanwezig waren. Naar aanleiding van de vele verzoeken om inlichtingen, deelt het Informatie bureau van de V. V. V. te Katwijk aan Zee mede, dat door de welwillende medewer king der militaire autoriteiten zoowel de Boulevard als 't strand en de duinen, even als voorheen geheel vrij zijn, zoodat de ex- Het gebeurde met den stoomtreiler „Adelante" IJm. 19, waarvan tot heden bij de reederij te IJmuiden nog geen bericht is binnengekomen om welke reden 't van den 60en graad N.B. heeft moeten vluchten en de jongste politieke gebeur tenissen zijn aanleiding geworden, dat de IJmui- der treilervloot zich niet al te ver op de Noord zee durft te wagën. De weinige vissehersschepen, die momenteel nog aan de visscherij deelnemen, komen niet voorbij de Doggersbank, doch blijven daar ten Zuiden van. Hierdoor zal de aanvoer van be paalde soorten ïondvisch als schelvisch en ka beljauw belangrijk minder worden, daar deze vischsoorten voornamelijk rond den 60en graad N.B. worden gevangen. Ook de groote treilers moeten zich thans te vreden stellen met vischgronden. waar anders de kotters en loggers en andere kustvisschers- vaartuigen hun netten uitwerpen. Geregelde Vracht- en Passagiersdienst naar en van Agenten MEYER CO'S SCHEEPVAART MIJ. N.V AMSTERDAM - ROTTERDAM Ondanks de ingrijpende militaire maatre gelen trachten de Ned. Spoorwegen het rei- zigersvervoer zooveel mogelijk tegemoet te komen. Lukte het reeds hedenmorgen met succes speciale maatregelen te treffen ten dienste van het belangrijke forensenvervoer, in den loop van den dag is het mogelijk ge bleken nog verschillende extra-treinen aan de beperkte dienstregeling toe te voegen. Ten behoeve van de forensen in het Gooi ver trokken van Amsterdam verschillende extra- treinen, zoodat van 15.59 uur af tot 18.29 uur een kwartierdienst werd gereden op Hilversum, waarvan de treinen, die om 16.44, 17.29 en 17.44 uit Amsterdam vertrekken, doorreden naar Amersfoort. De treinen, vertrekkend uit Am sterdam om 17.59 uur en 18.29, zouden door rijden naar Utrecht. Al deze treinen stopten op alle tusschenstations. Bovendien is nog een extra-trein ingelegd van Amsterdam, vertrek kend om 19.14 uur naar Amersfoort. Van Amersfoort naar Utrecht zullen worden inge legd de volgende treinen, uit Amersfoort ver trekkend 18.07, 18.47, 19.47 en 20.37 uur. Deze treinen stoppen te Den Dolder en Bilt- hoven. Van Hilversum werd van 16-35 uur af tot 17.50 eveneens een kwartierdienst gereden in de richting Amsterdam. Ten behoeve van het ver keer UtrechtHilversumAmsterdam vertrek ken treinen uit Utrecht om 15.24, 16.39 en 17.20 uui. Ten behoeve van de terugkeerende forensen naar de Zaanstreek zullen extra-treinen uit Amsterdam vertrekken om 17.20, 18.20 en 20.20 uur in de richting Alkmaar. Zij zullen stoppen de de voornaamste tusschenstations. Van Alkmaar uit worden ingelegd twee trei nen, om 18.31 en 21.41 uur uit Alkmaar ver rekkend. De werklieden-treinen reden van de Zaan uit naar Amsterdam volkomen normaal. Van Utrecht over Nieuwersluis naar Amster dam werden eveneens twee treinen ingelegd uit Utrecht vertrekkend 16.54 en 18.54 uur, terwijl in omgekeerde richting treinen liepen, uit Amsterdam vertrekkend 14.46 uur en 16.46 uur. Van Utrecht naai Geldermalser. sa; een trein worden ingelegd uit Utrecht vertrekkend 18.42 uur, in Geldermalsen aankomend 19.09 uur, ter wijl in omgekeerde richting een trein vertrekt uit Geldermaise.n 19.22 uur, aankomst Utrecht 19.49 uur. Dinsdagmiddag is op den Rijksstraatweg Zut- fenBrummen het 5-jarig zoontje van de fa milie L. onder een auto geraakt, toen het kind den weg overstak. De jongen wérd ernstig ge wond en is in het ziekenhuis te Zutfén over leden. De examencommissie van de R.K. Gestichts artsen-vereeniging heeft de overgangs-examens afgenomen in de St. Joseph-Stichting te Apel doorn. De uitslag o'er examens luidt: Eerste over gangsexamen 5 candidaten. Gestaagd: eerw Broeder Simon (Th. van Breugel), leerling verpleger H. Leerkes, leerling-verpleger J. G. W. Röthengatter, leerling-verpleegr S. B. H. Adema. Tweede overgangsexamen vier candidaten. Geslaagd: eerw. Broeder Bernulphus (Fr. van der Linden, eerw. Broeder Eduardus (J. C. Vermeulen), de verpleger H. A. Bonekamp. Ds. O. S. Jellema, predikant te Bellen en ds. K. G. van Smeden, predikant te Groningen, is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend als reserve-veldprediker voor den tijd van oorlog bij het leger te velde, zulks voor eerstgenoem de met ingang van 1 April 1940, Wij vernemen dat het R.K.F.-elftal waar schijnlijk op Zondag 9 Juni a.s. zal uitkomen tegen het elftal van den Kring Twente. Evenals het vorig jaar organiseert deze kring op dien Zondag een sportdag waarvan de ont moeting Twentsch elftalR.K.F.-elftal weder om den hoofdschotel zal vormen. In verband met de door de militairen geno men maatregelen en de daardoor ontstane moeilijkheden bij het reizen per trein, zal de oefenwedstrijd tusschen de twee bondselftallen, welke hedenavond op het V.U.C.-terrein te Den Haag zou worden gespeeld, geen doorgang vin den. HEEN TERUG Driemaal per week luchtpost naar Indie NAPELS ATHENE RHODES ALEXANDRIÊ LYDDA BAGDAD BASRAH DJASK KARACHI JODHPUR ALLAHABA1 CALCUTTA RANGOON BANGKOK PENANG MED AN SINGAPORE BANDOENG April 9 9 6 7 April 9 8 7 6 De Bank van Frankrijk deelt mede, dat tijdelijk aan opvragingen van Deensche èn Noorsche saldi tot nader order niet mag worden voldaan Cities Service boekte in 1939 een netto winst van 6.58 millioen tegen 5.81 mill, in 1938. De geconsolideerde bruto-inkomsten beliepen S 220.37 millioen tegen 215.33 mill. Mc. Keesport Tinplate boekte in 1939 een netto-ivinst van 178.486 of 0.24 per aan deel tegen een verlies van S 679.238 het vo rig jaar. De verkoopen zijn met 30 pCt: ge stegen. De United Fruit boekte in het eerste kwartaal een netto-winst van 3.07 millioen tegen 3.50 millioen in het eerste kwartaal 1939. De gemiddelde dagelijksche petroleum- productie in de Vereenigde Staten in April ivordt op 3.55 millioen vaten geraamd of 49.400 vaten meer dan in Maart j.l. De Britsche minister van Financiën deel de mede, dat de regeeringspolitiek er op ge richt is, de koopkracht van het Pond voor de nationale behoeften te handhaven en dat de uitvoering van transacties geschiedt te gen de officieel vastgestelde valuta-noteè- ringen. Verreweg het grootste deel der Ster- ling-trahsacties werd tegen de officieele koersen afgewikkeld. De regeering is niet voornemenshet Pond op de vrije markt ie steunen. Op de New-Yorksche obligatiemarkt leden gisteren Scandinavische obligaties verlie zen van 22 tot 38 punten. Amerikaansche Staatsfondsen daalden 1 punt en buiten- landsche fondsen 2 tot 16 punten. De 6 pCt. Noorsche leening liep 40 pCt. terug. Volgens verklaring van den president van de Bethlehem Steel Corporation zijn de re sultaten over het eerste kwartaal van dien aard, dat de behaalde winst de Mij. in staat zal stellen, wederom een dividend op dè ge wone aandeelen uit te keeren. De United Corporation boekte in het eer ste kwartaal een netto-winst van 2.12 millioen tegen 2.05 millioen in het eerste kwartaal 1939. De Commonwealth and Southern boekte in het jaar per einde Februari een netto winst van 13.66 millioen of 0.14 per aan deel tegen 11.12 millioen of 0.06 per aan deel het vorig jaar. In Februari j.l. een netto-winst van 1.54 millioen. De Chicago Rock Island boekte in de eer ste twee maanden een netto-verlies van 1.78 millioen tegen 2.23 millioen in de zelfde periode van het vorig jaar. De Northern Pacific boekte in de eerste twee maanden een netto-verlies van 1.58 millioen tegen 2.20 millioen in de overeen komstige periode van het vorig jaar. De koperprijzen in de Vereenigde Staten zijn gisteren wegens de gebeurtenissen in Europa gestegen. Tot den verhoogden prijs van HVi dollarcent per lb. was geen koper verkrijgbaar. Producenten verkochten tegen 111/z dollarcent. De goudinvoer in de Vereenigde Stater verminderde in de afgeloopen week, met S 2.70 millioen. De invoer bedroeg 85.2 mil lioen, waarvan 21.9 millioen uit Zweden, 18.1 millioen uit Zwitserland, 15.5 mill- uit Engeland. 10.1 millioen uit Z.-Afrika, 10.0 millioen uit Italië en 5.9 millioen uit Hongarije. De gemiddelde dagelijksche petroleum- productie in de Vereen. Staten bedroeg in de afgeloopen week 3.745.000 vaten tegen ".841.000 vaten in de voorafgaande week en .443.000 vaten in dezelfde week van het vorig jaar. De Pennsylvania Rrd„ boekte in het eerste kwartaal 1 millioen hoogere netto-inkom sten dan in het eerste kwartaal 1939. ROME, 10 April (Havas). De „Message gero" meldt, dat de Roemeensche minister van Buitenlandsche Zaken Gafencoe van daag uit Boekarest naar Rome zal vertrek ken. De reis van Gafencoe zou verband houden met de gebeurtenissen in Scandina vië en den eventueelen terugslag hiervan op den Balkan. OOSTENDE, 9 April (Beliga). Twee Belgi sche visscherschepen zijn op de Noordzee doof Engelsche oorlogsbodems gepraaid en naar een contrólehaven opgebracht. Men meent, dat ook een Nederlandsche treiler zich in dezelfde om standigheden bevindt. UTRECHT. Geslaagd de dames T. BlaauboeT en J. P. Uiterwaal, beiden te Utrecht. LEIDEN Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlandsch recht: mej. I. H. Ph. Ver schoor, Amsterdam. Candidaatsexamen - wis- en natuurkunde) Ietter L: mej. C, Valkis, Den Haag. Doctoraal examen wis- en natuurkunde) hoofdvak scheikunde, mej. C. H. van Stavereh) Den Haag. AMSTERDAM. 10 April. Veemarkt. Aanvoer: Ij9 vette kalveren: le kwal. 82—88, 2e kwal. 70—%' 3e kwal. 6068 cent per kg. levend gewicht. 1*". nuchtere kalveren 6.0010 per stuk. 91 varken»- vleeschvarkens, wegende van 90110 kg. 70 zware varkens 7073. vette varkens 7073 een per kg. slachtgewicht. Aangevoerd 3 wagons ge slachte runderen uit Denemarken. Overzicht. Vette kalveren matige aanvoer, han del stug, goede goed prijshoudend. Nuchtere kal veren minder aanvoer, handel vlug en prijshou dend. Varkens korte aamvoer. weinig handel m0 onveranderde prijzen. BROEK OP LANGENDIJK, 10 April. 14000 *8- Roode kool 7.30—7.90, 48000 kg. Gele kool 4.50--- 5. 50.000 kg. Deensche Witte kool 4.50—4.80, 710" kg. Uien 1.10—1.80, grove 1.40—1.90. 5900 kg. Pee» 1.60—2.40. 2800 kg. Bieten 1.50—1.80. NOORD-SCHARWOUDE, 10 April. 36600 k-S- Roode kool 7.30—8.20. 24000 kg. Gele kOol 4.8" —5.30. 99400 kg. Deensche witte kool 4.504,70- 2450 kg. Uien 1.70—1.90. Grove uien 2.70. Drie ling uien 1.00. UTRECHT, 10 April. Nuchtere kalveren markt. Aanvoer 745 nuchtere kalveren. Hande' matig. Prijzen 57.25 per stuk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6