Twee Duitsche torpedojagers en twee transport schepen tot zinken gebracht Vier Heinkels neer gehaald Heldhaftige tegenstand der Noren De Britten voor Oslo Volledige blokkade van Scandinavië BERGEN EN DRONTHEIM DOOR DE GEALLIEERDEN HEROVERD Luchtmacht tegen vloot Een groote slag wordt geleverd bij Elverum op 80 K.M. ten Noorden van Oslo Kustbatterijen in werking Het nieuws van heden I VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS STOCKHOLM, 10 April, In het Skagerrak worden groote zeegevechten geleverd, waaraan door vlieg tuigen wordt deelgenomen. Duitsche troepen-transportschepen zijn door Britsche oorlogsbodems verstrooid. Twee Duitsche transport schepen en twee Duitsche torpedobootjagers zouden tot zinken zijn gebracht. In gezaghebbende Britsche kringen te Stockholm verklaart men, dat Bergen en Drontheim door de Britsche troepen zijn bezet. Britsche vliegers boven Oslo fjord Gafencoe naar Rome De Bilt meldt: Koning Haakon wil niet onderhandelen Overgave van de stad geëischt Hambro naar Stockholm BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 DONDERDAG 11 APRIL 1940 - OCHTENDDLAD Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 1 3.25. Bij onze Agenten 27^ ct. per week, per kwartaal f 3.58 DACBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-ECHTTE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22334 Het Zweedsche Telegraaf agentschap meldt hierover: Het schijnt, dat sedert verscheiden uren twee zeeslagen wor den geleverd: de eene ter hoogte van het eilandje Pater Noster, ten Noorden van Gothenhurg, de andere aan de monding van de Oslo- Fjord. Bij Pater Noster werd een tiental groote Duitsche transport schepen, welke door eenheden van de Duitsche vloot werden geëscorteerd, door Britsche oorlogsbodems aangevallen. Twee transportschepen zouden tot zinken zijn gebracht, de andere schepen Werden waarschijnlijk verspreid. Men hoort een hevig kanonvuur. Verscheiden vliegtuigen hebben aan dezen strijd deelgenomen. Visschersbooten worden gereed gehouden om de overlevenden te redden. Aan dê monding van de Oslo-fjord Werd een Duitsche tor pedojager, welke Woensdagochtend vroeg aan den grond was ge- loopen, door Britsche vliegtuigen gebombardeerd en tot zinken ge bracht. De bemanning werd door andere schepen gered. Bij het bombardement van Horten werd een Duitsche torpedojager van de Deutschland-klasse door het Noorsche oorlogsschip „Olav Trygg- vason" tot zinken gebracht. Bij den strijd voor het fort Oscarsborg werden Duitsche sche pen met een totalen inhoud van 40.000 ton tot zinken gebracht. Volgens te Londen, uit Stockholm ontvangen berichten zouden te Tromsö, in het uiterste Noorden van Noorwegen, geallieerde troepen aan land zijn gezet. Bovendien gaat het gerucht, dat Britsche matrozen te Narvik zouden zijn geland en de haven zouden hebben heroverd. NOOR W EG ZWEDEN KEN Geen ton erts zal meer uit Narvik vertrekken, verklaart Reynaud Reynaud confereert NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor d« Ideme annonces „Omroepers" zie de rubriek GROOTE ZEESLAGEN IN HET SKAGERRAK Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede: „Verkenningsvliegtuigen van het Duitsche luchtwapen hebben heden op de Noordzee wederom Britsche zeestrijdkrachten ontdekt. Terstond daarop stegen formaties gevechts toestellen op tegen dezen tegenstan der. Op het oogenblik (d. w. z. Woensdag in de late middaguren) vallen de Duitsche vliegtuigen op verscheidene plaatsen in het Noor den van de Noordzee aan. Verder meldt het D.N.B.: Het luchtwapen heeft vandaag controle-vluchten gemaakt voor he Deensche en Noorsche kusten. Over een breed front hebben verkenners boven de geheele Noordzee alsmede boven Noorwegen waame- hiingen verricht. Boven de Duitsche Bocht hebben de jager- Rfoepen in versterkte mate de beveiliging te- Ben vijandelijke vliegtuigen verzekerd. Aan het Westelijk front zijn geen vijandelijke Vliegtuigen Duitsch gebied binnengevlogen. ®Hgen verkenners hebben verkenningsvluchten Bemaa&t boven Noord- en Midden-Frankrijk. Berichten in de Zweedsche bladen vermelden dat Woensdag Britsche vliegtuigen boven de Oslofjord hebben gevlogen, doch geen bommen hebben geworpen. Te Oslo werd luchtalarm gemaakt. Omtrent den*1 Britschen luchtaanval van Woensdagmiddag op Duitsche oorlogsschepen wordt nader door Reuter uit Londen gemeld, dat deze aanval gedaan is door elkander af lossende groepen vliegtuigen, die snel op el kaar volgden. De aanval werd uitgevoerd door een sterke strijdmacht van lange afstands-bommenwer- pers, terwijl oorlogsschepen een hevig lucht- afweervuur onderhielden. De in afdeelingen in linie vliegende toestellen ondernamen een reeks bomaanvallen, met als voornaamste doelwit twee groote kruisers en twee destroyers, die voor anker lagen op de reede van Bergen. Bij het schemerige licht was het moeilijk de resul taten van den aanval nauwkeurig waar te ne men. Er was echter gezien, dat een zware bom een rechtstreekschen treffer plaatste op het achterdeel van een grooten kruiser der Köln- klasse. Men gelooft, dat andere oorlogsschepen beschadigd zijn. Britsche vliegtuigen zijn Woensdag langs de Noorsche kust bezig geweest met de noteering der aantallen en omschrijvingen van Duitsche schepen. Een Britsch verkenningsvliegtuig heeft boven Stavanger gevlogen op een hoogte van 200 meter. Alle Duitsche vliegtuigen, die er stonden opgesteld, zijn geteld. De Britsche vlie ger had opdracht foto's te maken. Hij heeft zich onthouden van het doen van aanvallen, ten einde zijn behouden terugkeer niet in de waagschaal te stellen. Een Heinkel-toestel werd beschadigd, terwijl de schutter van een ander vliegtuig naar men gelooft gedood of gewond is. LONDEN, 10 April (Reuter). Of ficieel wordt medegedeeld, dat Woensdag in het begin van den avond ter hoogte van de Noordoost kust van Engeland vier Heinkel- bommenwerpers zijn omlaag gescho ten. LONDEN, 10 April. (Reuter) Volgens het radiostation te Rome is de Roemeensche minis ter van Buitenlandsche Zaken, Gafencoe, op weg naar Rome. VERWACHTING: VOOR HET GEHEELE LAND: koude ochtend, overdag iets zachter dan 5 gisteren. Gedeeltelijk bewolkt. Droog weer. Meest matige wind uit Noordelijke rich- tingen. I OVERZICHT: Het hooge drukgebied over de Britsche eilanden wordt aan de Noordzijde ernstig S aangetast door een depressie, welke over IJsland nadert. Ons land verkeert echter thans nog onder invloed van den hoogen luchtdruk. naar Trondheim Horten wngeiL. Egersund Arendal Flekkefiord Christiaansan GOTENBURG Aa/bo, atteq lat Haim tad Hols te bro ganders j iX T L AND Aarhus Kdbenha ^Xalundborg tbs berg Mtddelfi SLEESWUK VfffFoPg Apenrad 4024M.T Flensburg Bovenstaande kaart geeft den lezer een goed denkbeeld van de bliksem-operaties der Duitschers, zoowel te land als ter zee, die in de laatste 48 uur hebben plaats gegrepen. De Duitsche opmarsch naar Jutland ging uit van Flensburg; de zwarte lijnen daarin geven het gemotoriseerde oprukken weer. De onderstreepte plaatsen waren in de eerste 24 uur reeds door de Duitschers bezet; de steden van strategisch belang vindt men verder op de kaart vermeld dus niet onderstreept)De actie ter zee voltrok zich door de Kleine en de Groote Belt, het Kattegat en 't Skagerrak. Het Skagerrak is thans het tooneel van twee verwoede zeeslagen tusschen de Geallieerde en de Duitsche vloot. Men ziet op de kaart duidelijk de Oslofjord aan welks monding thans heftig wordt gestreden, als ook de stad Gotenburg in Zweden, teh Noorden waarvan eveneens een zeeslag wordt geleverd MALMö, 10 April (Reuter). De Noorsche troepen hebben zich bij Elverum op ongeveer tachtig K.M. ten Noorden van Oslo ingegraven. Zij bieden hardnekkig tegenstand aan de Duitsche pogingen hun linie te doorbreken. Volgens de laatste berichten zijn gevechten op groote schaal nog steeds gaande, doch bijzonderheden ontbreken. Reuter verklaart, dat ook de Noorsche kustbatterijen in de Oslo fjord Woensdagavond blijkbaar nog steeds in actie waren. Om kwart voor zes werd door het radiosta tion van Oslo, dat onder Duitsche controle staat, aan de batterijen bevel gegeven het vuren te staken. Gezegd werd, dat het bevel afkomstig was van den Noorschen commandant te Oslo Volgens het Zweedsche blad de „Goeteborgs Handels- och Sjoefartstidnung" heeft het Duit sche s.s. „Curityba" vanochtend in de Oslofjcro noodseinen uitgezonden. Het zou door de kust batterijen te Nyviken gebombardeerd zijn. De Oestersundsposten meldt, dat twee Duit sche vliegtuigen, die over het militaire kamt te Vaernes vlogen, door Noorsche troepen zijn beschoten. De correspondent van het Zweedsche tele- graafagentschap te Charlottenberg verneemt, van Noorsche vluchtelingen, dat bij Elveruro een geregelde slag tusschen Duitsche infante rie, gesteund door vliegtuigen, en Noorsche in fanterie zou hebben plaats gehad. De gevechten bij Elverum zijn volgens Aftonbladet zeer bloedig geweest.Duitsche gevechtsvliegtuigen namen aan den strijd deel. De Noren zouden Duitsche eenheden volkomen vernietigd hebben. De Duitschers zouden hierbij honderden dooden te betreu ren hebben. De Duitsche troepen zouden versterkingen ontvangen, die met gequireer- de auto's en autobussen onder escorte van vliegtuigen worden aangevoerd. In de Noorseh-Zweedsche grensstreek doen vele geruchten de ronde over den strijd tus schen Noorsche en Duitsche troepen bij Elve rum. Bijzonderheden zijn echter niet te krij gen. De Duitschers, die indertijd de prijsbeman- ning op de City of Plint vormden en te Konigs- vinger geïnterneerd waren, zijn door de Duit schers bevrijd. Zij hebben zich volgens een niet bevestigd bericht naar het terrein van den strijd bij Elverum begeven. Stavanger is Dinsdag te 13 uur bezet na een gevecht tusschen Duitsche en Noorsche sche pen, waarbij aan beide zijden verscheidene dooden vielen. De Noorsche torpedoboot Aeair bracht een Duitschen bodem tot zinken, doen werd daarop zelf gebombardeerd, zoodat zij zonk. Benige opvarenden werden gedood of ge wond. Te Oslo schijnt thans alles rustig te zijn. De stad Arendal zou zijn bezet door lan dingstroepen van een oorlogsschip, dat bij het uitloopen in de nabijheid van Tromoe- sund is gezonken na een ontploffing, welke werd veroorzaakt door een mijn of een tor pedo. Een Zweed, die tijdens de Duitsche bezetting te Narvik vertoefde, vertelde dat de Noorsche douanebeambten, die Maandagavond ter hoog te van Narvik een groot Duitsch schip wilden mspecteeren, door de Duitschers werden vast gehouden, hetgeen verklaart, waarom men te Narvik niet wist, dat er reeds Duitsche troepen waren. Gisteren bleek, dat men inderdaad met een troepentransportschip te doen had. Dinsdagochtend te 5 uur loste een Noorsch pantserschip een waarschuwingsschot, toen twee Duitsche torpedobooten voor Narvik ver schenen. De Duitschers antwoordden met het torpedeeren van het Noorsche schip en voeren de haven binnen, waar het pantserschip Eids- vold lag. Ook deze Noorsche bodem werd ge torpedeerd. Even later kwamen de eerste Duit sche detachementen aan land. Alle openbare gebouwen werden zonder tegenstand bezet, doch het is niet bekend, of in de omgeving van de stad gevochten is. NEW YORK, 10 April (Reuter) De Columbia Broadcasting Com pany heeft een bericht van de Zweedsche radio opgevangen, waarin werd gezegd, dat Koning Haakon van Noorwegen het Duit sche verzoek om de regeering- Quisling te erkennen, zou hebben geweigerd. Hieraan werd toegevoegd, dat er geen sprake was van onderhande lingen tusschen Noorwegen en Duitschland. Zooals .bekend is, had de Duit sche gezant te Oslo, dr. Braeuer zich naar Elverum begeven met de op dracht van Berlijn aan Koning Haakon te verklaren, dat Duitsch land slechts één regeering wensc' t te erkennen, die werkelijk uit naam van het volk en den souverein van Noorwegen kan spreken. Dit bericht wordt door het Zweedsche telegraafagentschap be vestigd. STOCKHOLM. 10 April. Een particuliere correspondent van het Zweedsch Telegraaf Agentschap te Charlottenberg deelt mede, dat de bewoners van Oslo Woensdagmid dag te kwart voor twaalf opdracht kregen de stad te verlaten, aange zien zich Britsche oorlogsbodems in de Oslo-fjord bevonden, die dreig den de stad te bombardeeren, wan neer de stad zich niet voor 1 3 uur zou hebben overgegeven. Het schijnt, dat het bevel is gege ven door de Noorsche militaire auto riteiten. De correspondent bericht verder, dat de evacuatie in haast werd uit gevoerd, waarbij zich aangrijpende tooneelen afspeelden. Men deelt zelfs mede, dat de Britsche oorlogsschepen reeds in den ochtend de fjord waren binnen ge- Verder wordt gemeld, dat het manoeuvre terrein bij Eidsvold Woensdagochtend door de Duitsche troepen is bezet. Van Noorsche mili taire zijde wordt medegedeeld, dat een afdee- ling van 500 man van het Noorsche leger ver moedelijk op weg naar Elverum, blijkbaar zon der tegenstand te bieden, door de Duitschers gevangen is genomen. Te vijf uur waaide de Noorsche vlag van het nieuwe fort Kongsvinger. De voorzitter van het Noorsche Storting, Hambro, is naar Stock holm vertrokken. Twee groote zeeslagen in het Skagerrak; twee Duitsche torpedojagers en twee troe pentransportschepen tot zinken gebracht. Het ministerie van IJsland heeft de macht overgenomen, nu de Koning van Dene marken deze niet langer kan uitoefenen. Reynaud kondigt een volledige blokkade aan van Scandinavië. Lord Halifax over de houding van Lon den tegenover Rusland en over de positie der neutralen. Heldhaftige tegenstand der Noren bij Elverum. De beperkte dienstregeling bij de Neder- landsche spoorwegen blijft voorloopig nog van kracht. Beurs van New York: Stemming onregel matig; slot lui. PARIJS, 10 April. (Havas) De Fransche pre mier, Reynaud, heeft over de gebeurtenissen in Scandinavië voor den Senaat de volgende ver klaring afgelegd: Frankrijk heeft een einde willen maken aan de voortdurende zendingen van Zweedsch ijzererts naar Duitschland. Wij hebben daarom de zee aan de Noorsche kust ge blokkeerd. Aangezien de Noorsche neutrali teit toch niet meer bestond, zijn wij hande lend opgetreden. De regeering neemt de volkomen verant woordelijkheid op zich voor de oorlogsdaad tegen Duitschland verricht. Geen ton erts zal meer uit Narvik naar Duitschland vertrek ken. Zijnerzijds is ook Duitschland handelend op getreden. Het heeft dat zelfs vóór ons gedaan. Be't liet uit zijn havens zijn vloot naar Noor wegen vertrekken. Duitsche matrozen, die zich in burgerkleeren gestoken hadden, hebben zich van de Noorsche havens meester gemaakt. Bovendien heeft Duitschland Denemarken veroverd, tegenover welk land het zich verplicht had, geen enkel geweld te gebruiken. Eenerzijds was er dus een blokkademaatregel, anderzijds een invasie, want de inval in Dene marken hield geen enkel verband met de blok kade. Deze schending van het volkerenrecht door het nationaal-socialistische regime is voor ons geen verrassing. Van morgen af zal de geallieerde blokkade met volle kracht toegepast worden op alle gebieden, die onder de Duitsche controle staan. Meer dan de helft van de Duitsche vloot heeft zich blootgesteld aan de Britsche en Fransche vloten. Uit het Duitsche communiqué van heden vernemen wij, dat Duitschland twee kruisers, de Blücher en de Karlsruhe heeft verloren en dat de andere Duitsche schepen in de Noorsche havens geblokkeerd zijn. Ten slotte bracht Reynaud hulde aan de Fransche vloot en de marine. Wij volgen haar strijd, zoo besloot lijj, van ganscher harte en eensgezind. De zitting werd tot Dinsdag a.s. verdaagd om de regeering volkomen vrij te laten. Reynaud heeft Woensdagmiddag geconfereerd met Daladier, den minister van Landsverdedi ging en Campinchi, den minister van Marine, die vergezeld waren van generaal Gamelm en admiraal Darlam

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1