GELEZEN COURANTEN W, De Osservatore aan de zijde der Geallieerden LAATSTE NIEUWS Zoekt gij betrouwbaar j I Personeel? 1 Plaats dan een Omroeper" voor 90.000 gezinnen STAD Weer een treiler beschoten Chamberlain over slag bij Narvik IJsland neemt de macht in handen Tegen het geweld helpt geen recht en helpen geen verdragen" SCANDINAVIË VROEG GEEN „BESCHERMING BELGIË WENSCHT GEEN HULP TE VRAGEN RUSLAND AFZIJDIG DONDERDAG 11 APRIL 1940 EEUWFEEST-TEGELTABLEAU In seinhuis op Haarlems station Groote Houtstraat-vereeniging VIT DE HOOFDSTAD BEVERWIJK VERKOOPING Tweede kruiswegstatie is gereed VELSEN Lagere toelage van inspecteurs diploma IN TIJDEN VAN SPANNING... is de spanning van uw banden dubbel van belang! Luchtgebrek ver móórdt uw banden ende bandenhan- del ligt aan banden 1 Indisch militair was zichzelf niet meester Hij stak in woede zijn vrouw neer Groote opbrengst van Emmabloemcollecte MAATSCHAPPELIJK STEUN EEN JAAR LANG OPGELICHT R.K; BOND VAN P. T. PERSONEEL T.- DRONKEMANSRELLETJE WERD EEN STEEKPARTIJ GIDS VOOR ONDERWIJS. INRICHTINGEN HISTORISCH KERKGEBOUW BESCHERMD ilt U op een eenvou dige wijze medewerken den militairen in Uw woonplaats een groot plezier te doen^ Ojeeft dan dit bla<J na lezing aan de kazerne,, het militairentehuis of andere verblijfplaats van militairen in Uw nabijheid. MEN ZAL ER U DANKBAAR VOOR ZIJN Duitsche bommenwerper opende tot tweemaal toe het vuur Honden mishandeld HET ROOPE KRUIS Nu Koning Christiaan zijn macht niet kan uitoefenen Suggesties van Lord Halifax en andere oorlogvoerenden afgewezen Het land steunt op een krachtig leger Duitsche luchtaanval bij de Oslo-fjord Nieuw kabinet in Denemarken NED. LUCHTPOST VOOR ZUID-AMERIKA NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT siiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimini Piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiii^ WASHINGTON, 10 April. (Reuter) Pre sident Roosevelt heeft een proclamatie uit gevaardigd, waarbij het gebied, dat op grond van de neutraliteitswet tot oorlogszone ver klaard is, herzien wordt, zulks in verband met de recente gebeurtenissen in Scandi navië. Krachtens deze proclamatie van Roosevelt is het aan Amerikaansche schepen verboden in de wateren rondom het Scandinavische schiereiland te komen. Roosevelt heeft vandaag de Scandinavische aangelegenheden besproken met Sumner Welles. Roosevelt heeft ook geconfereerd met Jesse Jo nes, de beheerder van de „federal loans", wiens departement door de bank voor in- en uitvoer eenige weken geleden credieten tot een totaal van 35 millioen dollar ter beschikking stelde van Noorwegen, Denemarken en Zweden. Volgens bronnen van het Witte Huis waren de leeningen ,,o.m. het onderwerp van de besprekingen van Roosevelt". De Amerikaansche pers geeft uiting aan haar ernstige bezorgdheid over den toestand na den inval in Denemarken en Noorwegen. De „Washington Post" schrijft: „De Geallieer den beleven een ernstig oogenblik: zij kunnen niet toelaten, dat de ontwikkeling Duitschland in het bezit stelt van een continentaal stelsel, hetwelk dat van Napoleon op het hoogtepunt van zijn macht evenaart. Men vraagt zich thans af, of de onderwerping van Scandinavië niet moet worden beschouwd als een zaak, die in de Vereenigde Staten groote bezorgdheid heeft ge wekt." De New-Vork Herald Tribune schrijft onder meer: „Indien het Amerikaansche geld niet voor de Geallieerden kan winnen, zal het voldoende zijn voor onze mannen, die hen zullen helpen de overwinning te behalen." TT Heden, Donderdag 11 April, des morgens te 11 uur zal de overdracht plaats hebben van een tegeltableau, dat de Nederlandsche stations kruiers ter gelegenheid van het eeuwfeest aer Spoorwegen aan de Directie der N.S. hebben aangeboden. Het tableau is geplaatst in het seinhuis op het tweede perron van het station Haarlem. Het comité van aanbieding bestaat uit de heeren K. L. Harsveld, Den Haag> P. Groen huizen, Baam; L. Muniaerts, Utrecht; Th. Veis, Amsterdam; S. Smit, Amersfoort en D. J. Wil- lemsen, Apeldoorn. Namens dit comité zal de heer Harsveld het woord voeren, terwijl de heer ir. Berdenis van Berlekom, hoofdinspecteur te Amsterdam, het tableau namens de directie der N.S. zal aan vaarden. Het tableau werd ontworpen door den heer J. Giding en gebakken door de firma Goede- wagen te Gouda. In restaurant Brinkman aan het Houtplein zal op Woensdag 17 April de Groote-Hout- straatvereeniging haar jaarvergadering houden. Gistermiddag is ten overstaan van den can- óidaat-notaris-plaatsvervanger, W. Boerlage, in het Veilinggebouw publiek verkocht: 1. een woonhuis met erf en grond aan de Groenelaan 2, groot 1.46 A. en behoorende tot de nalatenschap van wijlen mevr. P. Visser Roos. Hoogste bieder I. J. Reitsma, Beverwijk, met 2330.Gemijnd op f 110— door D. G. M. Botterop, Beverwijk. 2. een woon- en winkelhuis met erf en grond, aan den Bol weg 4. groot 84 c.A. en eigendom van den heer P. C. Zuurbier. Hoogste bieder N. Schuyt, Beverwijk, met 3000.—. Gemijnd op 225 door P. C. Zuur bier. De tweede Kruiswegstatie voor de parochie van O. L. Vr. van Goec'en Raad, voorstellende „Simon van Cyrene helpt Jezus Zijn kruis dra gen", is door den Haarlemschen kunstschilder Hans Bijvoet voltooid. Thans zal een op'ossing gezocht worden om de kunstwerken op de juiste wijze te plaatsen. Het raadsbesluit d.d. 25 April 1939. tot wij ziging van de Verordening gemeentepolitie heeft den minister van Binnenlandsche Zaken aan leiding gegeven tot het maken van opmerkin gen. Nader is hieromtrent overleg gepleegd met als resultaat, dat de minister bereid is met de verordening in te stemmen indien in plaats van „inspecteur'' en „adjunct-inspecteur" wordt ge lezen respectievelijk .inspecteur 1ste klas" en „inspecteur 2de klas" en de toelage voor het bezit van een inspecteursdiploma aan hoofd agenten. brigadiers en agenten wordt gesteld op 50.—. B. en W. stellen den raad voor, de be treffende verordening dienovereenkomstig te wijzigen. Een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek van zes maanden voorarrest eischte de procureur-generaal mr. J. Versteeg giste ren tegen den 50-jarigen oud-indisch mili tair, die op Hemelvaartsdag van het vorige jaar te Amsterdam zijn vrouw, de inland- sche Lena Babola met een mes doodstak. De rechtbank had den man in November j.l. veroordeeld tot een zelfde straf. Het was een tragische geschiedenis. De man heeft jaren lang in het Indische leger gediend en met een medaille voor een kwart eeuw trou wen dienst repatrieerde hij. De Indische vrouw die hij getrouwd had, volgde hem naar Neder land, maar het huwelijk was zeer ongelukkig. Zij knoopte relaties aan met andere mannen en liep tenslotte van hem weg. Op Hemelvaartsdag kwam hij zijn vrouw tegen. Hij poogde tevergeefs haar te bewegen om weer in de echtelijke woning terug te keeren. De vrouw weigerde, er kwam ruzie en zij pro beerde weg te vluchten. De oud-militair liep haar na, wierp haar op den grond, trok een mes en bracht haar doodelijke steken in den hals toe. Bloedend zakte de vrouw in elkaar en korten tijd later overleed zij. De dader werd gearresteerd en in het huis van bewaring ingesloten. Daar vertoeft hij i.u bijna een jaar. De rechtbank was genoodzaakt deze strafzaak te berechten in de regenten kamer van het huis van bewaring. Verd. immers was zwaar ziek en lijdende aan tuberculose. De zitting werd geschorst om een psychiatrisch rapport te doen uitbrengen. Verd. bleek te be- hooren tot de ernstig psychopathische karak ters met gebrekkig ontwikkelde geestvermogens, bij wie geldelijke beslommeringen, huiselijke on- eenigheid en de zware tuberculose verzwakkend op de normale remmingen hebben gewerkt, waardoor drifthandelingen gemakkelijk tot stand komen De procureur-generaal was het met de recht bank eens, dat verzachtende omstandigheden een clemente straf wettigen, al moet niet uit het oog worden verloren, dat verd.'s misdrijf hoogst ernstig is. De verdediger mr. W. van Everdingen hield een uitvoerig pleidooi, waarin hij verd.'s leven als Indisch militair schetste en zijn ondergang in het huwelijk met de inlandsche vrouw be schreef. Een lange gevangenisstraf zou voor verd., die zwaar ziek is, funest zijn, zoodat pl. met klem aandrong op de uiterste clementie. Arrest 24 April. De gisteren alhier gehoufen Emmabloem collecte heeft in totaal een bedrag van ruim f 13.200.— opgebracht. Als men in aanmerking neemt, dat deze col lecte werd voorafgegaan door twee groote col lectes voor Finland en voor de F.IK.A. kan dit resultaat niet anders dan verheugend ge noemd worden. Een thans werklooze kantoorbediende, een 35-jarige man, die Maatschappelijk Steun een jaar lang had bedrogen, zoodat de gemeente voor f 600 werd benadeeld, stond Woensdag terecht voor de strafkamer der rechtbank. De man genoot met zijn vrouw en kind een steun van f 14.40 per week gedurende de win termaanden en f 13.10 's zomers. Gedurende ruim een jaar vervulde hij een tijdelijke be trekking bij de Spoorwegen, waar hij een be hoorlijk weekloon ontving. Hij was ambulant, zoodat hij de gelegenheid had iederen dag bij het bureau van Maatschappelijken Steun te gaan stempelen. Over zijn inkomsten zweeg hij een jaar lang Ten slotte werd hij gesnapt. Bij de Spoorwe gen, aldus merkte de president verontwaardigd op, merkte niemand er iets van, dat verd. er een jaar lang iederen dag tusschen uit kneep om zijn steunboekje te laten afstempelen Daarvoor betalen we belasting. Wat u deed, verdachte, is een. schande. Duizenden eerlijke menschen komen door u en uw soort te kort. U bent al eens eerder veroordeeld tot een voor waardelijke straf. Tegen een ambtenaar van de Spoorwegen, die als getuige werd gehoord, zeide mr. Boon. dat hij het onvergeeflijk vond, dat niemand verd.'s regelmatige afwezigheid heeft opge merkt. Hoe is het mogelijk, dat dat een jaar heeft kunnen duren. Deze verd., aldus de officier van justitie, mr. A. S.- de Muinck Keizer, bestal de gemeenschap voor zeer langen tijd. Voor deze ernstige steun- fraude eischte hij acht maanden gevangenis straf. De verdediger, mr. Keune, pleitte clementie. De rechtbank zal op 24 April vonnis wijzen. Dezer dagen werd in „Huize de Liefde" de 37ste jaarvergadering gehouden van den R.K. Bond van P.T.T.-personeel. De belangstelling der leden was buitengewoon groot. Na een korte inleiding van den waam. voor zitter, waarin hij wees op de ernstige ziekte van den voorzitter, den heer J. W. Robijns en na het overlijden te hébben gememoreerd van den Bondsadviseur, pastoor van Delden, werd door den heer Th. Rossen het 37ste jaarverslag uit gebracht. Als algemeene indruk kan worden gezegd, dat het was een jaar van intense actie. Het financieel verslag en de balans konden de goedkeuring van de vergadering wegdragen. Een bestuursvoorstel tot wijziging van enkele contributieschalen werd met algemeene stem men aanvaard. In de bestuursvacature, ontstaan door de pen- sionneering van den heer Robijns, werd geko zen mej. M. v. d. Kroon, terwijl als voorzitter werd gekozen de heer J. Th. Middelkoop De nieuw gekozen voorzitter werd met een hartelijk woord door den geestelijken advisear, pater Ruys O.E.S.A., geïnstalleerd en nam met een kort inleidend woord het voorzitterschap over. Ook de installatie van 25 nieuwe leden ge schiedde door den geestelijken adviseur, die daarbij de groote beteekenis van het lidmaat schap van de kath. organisatie nog eens op nieuw onder het oog bracht. Bij de vaststelling van de begrooting 1P40 werd een voorstel, om elke maand een H. Mis te laten lezen tot intentie van afdeeling en leden met algemeene stemmen aangenomen. De zaken van het plaatselijk ondersteunings fonds konden eveneens de goedkeuring van de vergadering wegdragen. De officier van Justitie, mr. A. S. de Muinck Keizer, eischte gisteren een gevangenisstraf van twee jaar wegens poging tot doodslag, gepleegd op 2 Febr. j.l. op het stoomschip „Loppersum". Verdachte, die matroos was, had ruzie met een tremmer. Beide mannen werden in de hut van den kapitein ontboden, die den matroos zijn ontslag gaf. De man was onder invloed van sterken drank en in drift wierp hij zich op zijn tegenpartij, den tremmer. Deze vluchtte de slaapkamer van den kapitein binnen, waar de matroos, die een mes getrokken had, hem volgde en hem eenige steken toebracht, waardoor een slagader in het been werd doorgesneden. De woesteling kon tenslotte worden overmand en aan de politie worden uitgeleverd. Verdachte gaf toe, dat hij een mes had getrokken en dat hij daarmee gestoken had. Hij zou niet de bedoeling hebben gehad, den tremmer te dooden. Ver dachte is reeds eerder veroordeeld, eveneens wegens mishandeling, gepleegd te New York voor welk feit hij zeven jaar in ,de Sing Sing- gevangenis doorbracht. De rechtbank zal over veertien dagen uit spraak doen. Verschenen is de nieuwe druk van het adres boek van inrichtingen van openbaar en bijzon der onderwijs te Amsterdam. Het boekje is te gen den prijs van 25 cent verkrijgbaar aan de Stadsdrukkerij, aan de afd. Onderwijs, Stad huis, aan het Centraal Bureau voor inschrijving- van leerlingen, Falckstraat 2 en aan alle kios ken. Nadat de rijkscommissie voor Monumenten zorg een onderzoek had ingesteld naar de St. Laurenskerk te Weesp en den daarbij behooren den ..toren, is rekening gehouden met de moge lijkheid, dat niet onmiddellijk brandweerhulp bij de hand zou zijn. wanneer indterdaad de nood aan den man kwam. Onder den toren wordt thans een betonnen kelder gebouwd van 2 M. diepte en 4 M. in het vierkant, welke als waterbassin zal dienstdoen. In den tuin van de kerk wordt op zeer groote diepte een pomp ge slagen, waardoor, met behulp van een in den kelder te maken installatie, 60 a 80 M3. water, in tijd van één uur kan worden opgepompt. In de kap van het gewelf worden pijpen aange bracht, welke automatisch kunnen wentelen en waaruit indien slechts op een knop wordt gedrukt, de watermassa in het gebouw wordt gestort. Ook geschiedt dit, wanneer de pijpen, bij plotseling ontstanen brand, aan sterke ver hitting zouden worden blootgesteld. De kosten van het geheele werk bedragen circa ƒ9000. Naar ons van bevoegde zijde verzekerd werd, is dit kerkgebouw het eenige in Weesp en verre omgeving, dat door de commissie op de lijst werd geplaatst. In verband met- de groote historische waarde van dit kerkgebouw en den toren, waarin een carillon hangt, dateerend uit 1676 en door Pierre Hemony vervaardigd, zal, na beëindiging van den oorlogstoestand, de geheele installatie intact blijven. ff Onze Romeinsche correspondent seint ons Woensdagavond: Sterker nog dan gisteravond komt heden avond in de „Osservatore Romano" tot uiting, dat het Vaticaansche blad op grond van de jongste, zoo goed als op grond van de vroe gere gebeurtenissen, aan de zijde van Frank rijk en Engeland staat. Naar aanleiding van de Duitschc bezetting van Denemarken en Noorwegen wijdt de hoofdredacteur, Graaf Dalla Torre, een be schouwing aan de alles vernietigende conse quenties van het beginsel, dat de macht het recht schept. Kennelijl. acht hij de Duitsche actie door dat beginsel geïnspireerd. Na de woorden van Koht te hebben geciteerd: „Dit vermag slechts het geweld", vervolgt hij: „Tegen het geweld helpt geen recht en hel pen geen verdragen. Verdraagzame onschul dige naties zijn in slagvelden veranderd, waarop economische zoowel als bloedige veld slagen geleverd worden." Iets verder schrijft hij: „De ontwapening, het symbool van het vertrouwen dat de neutralen koesterden, tot teeken van hun vreedzame bedoe lingen en tot onderpand van hun onpartijdig heid, strekt hun tot vervloeking. De gaven, welke God den neutrale schonk, om in rust ziin arbeid te kunnen verrichten, worden hem thans als 'n schuld aangerekend." In dezen geest gaat Dalla Torre verder. Hij komt tot de conclusie: „Waar het geweld als beginsel en als actie triomfeert, gaat niet slechts de neutraliteit, maar het instituut en de zin en beteekenis zelf van de neutraliteit ten gronde." En vervolgens concludeert hij, dat het thans, na slechts 20 jaren, blijkt, dat de wereld geen stap verder is gekomen en dat slechts op de vijf punten, door den H. Vader geproclameerd waaronder vooral het respect van de vrijheid, de onafhankelijkheid en de souvereiniteit der naties voorkomen kan worden, dat de ver nietiging van de moraal, van alle gedachten- constructies van het geweten en van het instinct tot sociaal behoud nog verder voortgaat. „De wereld blijft niets anders over dan Christus Koning aan te roepen." Laten, aldus besluit Graaf Dalla Torre, zij, die nog voor de ramp van den oorlog ge spaard bleven, dit alles toch diep en eerlijk overwegen. Het buitenlandsche overzicht van de „Os servatore Romano" sluit zich bij de critiek, welke Graaf Dalla Torre op dit Duitsche op treden levert, volmondig, kam men zeggen, aan. Het legt er o.a. den nadruk op, dat noch Ko penhagen, noch Oslo de „bescherming" welke Duitschland - hun bracht, gevraagd heeft en tracht het Duitsche memorandum aan Dene marken en Noorwegen te ontzenuwen. De nieu we Noorsche regeering, over welker samenstel ling bericht werd, stelt zij gelijk aan de regee ring Kuusinen in Finland. Terwijl het de Duit sche heerschappij in Denemarken verzekerd acht, is zij van de duurzaamheid dier heer schappij in Noorwegen niet zoo vast overtuigd. Behalve van de Noren en van de Geallieerden zal veel afhangen van de houding van de Zweden en van de houding van Rusland. In tegenstelling tot de „Osservatore Romano" neemt het Italiaansche katholieke blad de „Avvenire" ten opzichte van de jongste Duit sche militaire actie een zuiver zakelijk, wij kunnen zeggen militair, standpunt in. Zij keurt goed noch veroordeelt die actie, doch vraagt alleen naar haar militaire waarde, welke zij afhankelijk stelt van het antwoord op de vraag of de Geallieerden die actie voorzien hebben. Met de „Avvenire" zijn wij reeds bij de Itali aansche pers gekomen. Geen van de Italiaan sche bladen, dat hedenavond niet een hoofd artikel aan de jongste militaire gebeurtenissen wijdde. Die hoofdartikelen komen alle hierop neer, dat Duitschland uit rechtmatige zelfver dediging heeft gehandeld. Met een groot aantal citaten uit de Fransche en Engelsche pers tracht Gayda aan te toonen, dat de Westersche geallieerden begonnen zijn met de neutraliteit te schenden, Duitschland op die schending slechts antwoordt. Vraagt men nu wat men in Italië verwacht, dat de naaste toekomst brengen zal. dan kun nen wij daar slechts op antwoorden, dat Italië in ieder geval niet voor uitgesloten houdt, dat de strijd In Scandinavië zijn weerslag zal krij gen in de Balkanlanden en het Donaubekken De Messaggero bracht hedenmorgen het be richt, dat Gafencoe naar Rome was afgereisd, Dit bericht verwekte hier en daar commentaar, welke liet verstaan in welke richtingen zooal de Italiaansche gedachten thans gaan. Zoo denkt men hier aan de mogelijkheid, dat Rusland van den strijd in het Noorden gebruik zal maken om zijn aanspraken op Bessarabië te doen gel den. Zoo wordt ook de mogelijkheid onder het oog gezien, dat Frankrijk en Engeland, terwijl zij in het Noorden opereeren, ook in het Zuiden zullen aanvangen. Aangenomen moet worden, dat Italië op alle eventualiteiten is voorbereid en het lijkt ons geenszins uitgesloten dat het, ingeval het moet veronderstellen, dat Engeland en Frankrijk wer kelijk van plan zijn in de Balkanlanden iets te ondernemen, niet zal aarzelen het Duitsche voorbeeld te volgen en bliksemsnel zal reageeren voor nog werkelijk geageerd werd. „Wij zijn klaar," schrijft hedenavond de „Re gime Fascista". „In September was Italië geen andere houding mogelijk dan die van non- belligerentie, maar weinige maanden waren vol doende om onze gewapende macht op voet van oorlog te brengen. Wij kunnen thans spraken, duidelijk en sterk." (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Wederom heeft een Duitsche bom- men werper een Nederlandsch visschers- vaartuig op de Noordzee aangevallen en met machincgeweervuur bestookt. Tot tweemaal toe opende de Duitsche machine het vuur, aldus verklaarde ons de schipper van den treiler „Adelante" IJm. 19, welk vaartuig 'Woensdagmiddag te IJmuiden terugkeerde. Wij bevonden ons, vertelde de schipper, Woensdag 3 April op de Noordzee op ongeveer 59 graden N.B., toen omstreeks 2 uur in den namiddag een vliegtuig naderde. Het was een groote Duitsche bommenwerper, die in een duikvlucht op ons af kwam en op ongeveer 200 meter afstand het machinegeweervuur opende. Ons schip lag toen geheel stil. De ko gels vlogen links en rechts om ons heen. Daar wij de netten juist hadden binnengehaald, be vonden wij ons allen aan dek. We stoven uiteen De een liet zich vallen en de ander kroop ir> het voor- of achteronder. Het vliegtuig was inmiddels tot op ongeveer 50 meter genaderd en opende voor de tweede maal het vuur. Het was een schandelijke ver tooning, verklaarde ons de heer P. v. d. Mey, schipper van de „Adelante". Gelukkig bleek niemand getroffente zijn, doch den schrik hadden wij te pakken. Wij besloten veiliger vischgronden op te zoeken en vertrokken naar den 54en graad, waar zich thans het grootste gedeelte van de Nederlandsche visschersvloot bevindt. Na het gebeurde heb ik aan enkele andere treiJers in bedekte woorden via de radio mededeelingen gedaan van deze beschieting. De „Adelante" was duidelijk aan alle zijden van de nationaliteitsmerken voorzien. LONDEN, 10 April (Reuter) Chamberlain heeft in het Lagerhuis een verklaring afgelegd. Over de vlootactie bij Narvik zeide hij, dat vijf Britsche torpedobootjagers den Fjord opge- stoomd zijn en den strijd hebben aangebonden met zes Duitsche torpedobootjagers van het laatste en grootste type. De Duitschers Werden gesteund door kustbatterijen en pas gemonteer de kanonnen. De torpedoboot jager „Hunter" is tot zin ken gebracht, de „Hardy" liep op de kust en werd een wrak. Een andere destroyer kreeg ernstige schade en de Britsche bodem „Hostile" werd beschadigd. Na uiterst vast beraden actie tegen sterkere strijdkrachten trokken de schepen zich terug. Een Duitsche torpedobootjager werd ver nield, drie bleven brandend drijven nadat zij getroffen waren. Zes koopvaardijsche pen, die voorraden der Duitsche expeditie inhielden, werden door een Britschen tor pedobootjager tot zinken gebracht. Toen de Engelsche destroyers naar buiten voe ren, ontmoetten zij een Duitsch schip, dat reserve-munitie vervoerde. Dit schip werd getroffen en vloog in de lucht. Chamberlain deelde verder mede, dat er morgen geen geheime zitting van het Lager huis zal worden gehouden. In plaats daarvan Het Hof veroordeelde een landbouwer uit Koudekerke wegens mishandeling van honden tot veertien dagen gevangenisstraf. De politierechter te Middelburg had verd. een maand opgelegd, welk vonnis door het Hof te Den Haag werd bevestigd. Wegens een vorm gebrek werd de zaak door den Hoogen Raad verwezen naar het Hof te Amsterdam. De procureur-generaal eischte bevestiging van het door den politierechter gewezen vonnis ones *HL5 Opleiding en oefening van transports olonne s Opleiding van FflkT 14,000 helpster» fcif 1 Inrichting hos pitalen ln mobi lisatie- of oor logstijd Verzorging tleke \.m - en gewonde mill- I tairen ln oor_^ logstUd Modern zleken- wervoer Hulp by reopen Bloedtrant- Cf QSjJ fuslsdlensten Xwl Hulp by Lour- P destransporten enz. Protectoraat parkherstel lingsoorden, Roode Kruls- hondenvoreen. enz. Eerste hulp by marsohen, wedstrijden, vergaderingen Uitzending ambulances 600 hulppos ten langs de wegen Patrouilleeren bU gevaarlijke punten Uitwisseling krijgsgevange nen, hulp aan vluchtelingen Levensmiddelen, kleeren,medi cijnen naar nooddruftigen I 1/h buitenland Organisatie hulpacties by rampen en nood Radlo-oedleche adviezen O 3 D O E Li in leder huls Een Lid van 't Bood# Kruis Postgiro 3 3 13 0 (Uin.contrlb.f p.J.Ï HOOFDBESTUUR ROODS KRUIS DO SAAö zullen debatten komen over de recente ont wikkelingen en over het voeren van den oorlog. Verder deelde de premier mede, dat minister Churchill morgen een verklaring zal afleggen over de operaties der Britsche vloot. REYKJAVIK, 10 April. (Reuter) Het IJs- Iandsche Parlement heeft besloten, dat, aan gezien de toestand, welke ontstaan is door de Duitsche invasie in Denemarken, het den Koning van IJsland onmogelijk maakt de koninklijke macht uit te oefenen, het mi nisterie van IJsland tot nader order volgens d& grondwet met deze macht is bekleed. BRUSSEL, 10 April (Belga). In politieke kringen te Brussel heeft men niet nagelater commentaar te leveren op de vandaag van Geallieerde zijde aan het acires der neutralen herhaalde suggestie, een beroep op preven tieven bijstand te doen op -Frankrijk en Groot- Brittannië. (Zaoals men elders in ons blad kan lezen, heeft Lord Halifax hierop in zijn Woens dag' gehouden rede een toespeling gemaakt. Dergelijke suggesties, aldus zegt men, kunnen België, welks standpunt dcor de regeering bij herhaling is uiteengezet en door de tegenwoor dige oorlogvoerenden wordt erkend en boven dien steunt op een krachtig leger, dat waak zaam is en vastbesloten met hardnekkigheid het nationale grondgebied te verdedigen, geen belang inboezemen. België heeft plechtig verklaard voorne mens te zijn in het huidig conflict neutraal te blijp en. Van het c-ogenblik af, dat het een beroep zou doen op een vreemde mo gendheid, zou hel dit standpunt prijsgeven en zich door eigen toedoen in den oorlog storten. Het Woensdagochtend na den kabinetsraad gepubliceerde communiqué geeft genoegzaam aan, dat de gedragslijn der Belgische regeering niet gewijzigd is en niet gewijzigd zal worden. LONDEN, 10 April. (Reuter) De diplomatieke correspondent van Reuter verneemt in Sovjet- kringen te Londen, dat de houding van Rusland jegens Denemarken en Noorwegen waarschijnlijk zal worden bepaald door de politieke lijn, die door Molotof is vastgelegd in zijn recente rede voor den Oppersten Sovjet. Hieraan wordt toe gevoegd, dat er geen reden is om te veronder stellen, dat de gebeurtenissen van gisteren op eenigerlei wijze wijziging hebben gebracht in de politiek var neutraliteit en niet betrokken zijn in den oorlog tusschen de groote Europeesche mogendheden, welke Molotof bij die gelegenheid heeft vastgelegd. Volgens door de Zweedsche bladen ontvangen berichten zouden Russische leidende kringen ontdaan zijn over de bezetting van Narvik door de Duitschers. Duitschland zou gemeend heb ben Moskou niet te moeten verwittigen. Mos kou evenwel, beschouwt het Noorden van Noor wegen als een Russische belangenzone. Overigens zouden Duitsche kringen van mee ning zijn, dat Rusland in Finland voldoende voordeelen heeft verkregen om op dat gebied geen aanspraken meer te hebben. Het is symp tomatisch, aldus Havas, dat de ambassadeur van Duitschland te Moskou met Molotof een onderhoud van vier uur heeft gehad. Volgens Aftonbladet zouden in Noord-Rus land, ondanks het besluit der Sovjet-Unie neu traal te blijven, aanzienlijke troepenconcen traties plaats vinden. De Russische vloot voor het Poolgebied zou onder stoom liggen. STOCKHOLM, 10 April. (Reuter) Duitsche vliegtuigen hebben vandaag Drammen, Droebeck en Oscarsborg in de Oslofjord, welke blijkbaar nog steeds in Noorsche handen zijn, gebombar deerd. Naar gemeld wordt, woeden er branden- Een aantal burgers werd gewond. KOPENHAGEN, 10 April (DNB)Woensdag is in Denemarken een nieuwe regeering van nationale samenwerking gevormd. Het kabinet dat tot nu toe bestond uit vertegenwoordigers van de sociaal-democraten en de radicalen. 's versterkt door het opnemen van drie vertegen woordigers van elk der beide groote oppositie partijen, n.l. van de conservatieve en de „Vens- tre". Het vliegtuig van de Fransche luchtpostver binding met Zuid-Amerika, dat Zondag j.l uic Parijs is vertrokken, is Dinsdagavond 19 uur te Rio de Janeiro aangekomen. Met dit vlieg tuig werd de voor Zuid-Amerika bestemde ne derlandsche luchtpost verwerd, welke V°oï Vrijdag jl ter post was bezorgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4