i Duitschers bombardeeren vele Noorsche steden Zweedsche tankboot gezonken Duitsch schip met munitie ontploft ÉBÏliiSlCiiSl Zeeslag voor Drontheim, terwijl te land slag bij Eidsvold wordt verwacht Thans aanval op Zweden beraamd Vele successen in het Noorden Treinenloop weer normaal Het nieuws van heden VIJF LICHTINGEN IN ITALIË OPGEROEPEN? vrij*:;.: .2 hFril 1940 - avondblad Londen meldt: Berlijn meldt: imi BMiB BB '"n VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS SCHOENEN Het betere merk DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE. UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM De gebeurtenissen op het vasteland in Noorwegen worden op het oogenblik hoofdzakelijk gekenmerkt door Duitsche lucht aanvallen op groote schaal. Volgens een specialen correspondent van Reuter zijn verscheidene steden nabij de Zweedsche grens gebombardeerd en tal van gebouwen in vlammen opgegaan en verwoest. Uit Stockholm en Ostersund woidt gemeld, dat voor Dront heim een groote zeeslag woedt. Beide partijen worden door vlieg tuigen gesteund. Kilometers ver landinwaarts hoort men kanon gebulder. Oslo en het gebied tot Moss in het zuiden zijn in Duitsche handen. T weeduizend Noorsche nazi's hebben zich bij de Duit schers gevoegd. Te Eidsvold, ongeveer 50 K.M. ten noordoosten van Oslo, staan sterke Noorsche en Duitsche troepen tegenover elkaar, gereed voor een beslissenden slag. Gezaghebbende Noorsche kringen te Stockholm bevestigen het bericht, dat Britsche troepen bij Narvik zijn geland. Volgens een bericht der Finsche radio zou sinds hedennacht hevig worden gestreden bij Kongsvinger, Generaal Kaupisch bezoekt Kopenhagen d Duitsche pers tegen Zweden Verklaring van den Noorschen gezant te Parijs Ongerustheid te Gothenburg Leider der Kroaten vermoord De Bilt meldt: Zal Mackenzie King Roosevelt ontmoeten? Voor besprekingen over Groenland en IJsland Annuleerïng leaning agin Scandinavië? Overdreven berichten uit Roemenië Britsche zware kruiser zou door vliegtuigbommen ernstig getroffen zijn Van Zondag af geldt de dienst regeling van IS October „Niets te melden" 64ste JAARGANG No. 22337 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Bewaking openbare gebouwen De watersnoodramp ïn Joego-Slavïë Finnen leggen mijnen bij Petsamo Lodz heet voortaan Litzmannstadt Waarom nog elders ergernis wanneer „de Roemer" prima is De besprekingen met de Balkandiplomaten X- Het stoffelijk overschot van Z. Em. Kardinaal Verdier opgebaard op een eenvoudig ijzeren ledikant in het Aarts bisschoppelijk paleis te Parijs AvanG NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Gisterochtend zijn te Oslo vijf door tor pedojagers geëscorteerde Duitsche trans portschepen voor anker gegaan, die 10.000 man troepen aan land hebben gezet. Ook wordt gemeld, dat een Noorsche kustpa- trouiüe 3000 lijken van Duitschers uit het water heeft opgepikt. Al het nieuws uit Oslo staat onder strenge censuur, doch wel weet men dat de bevol king alle voorzorgsmaatregelen tegen lucht aanvallen neemt. Volgens den correspondent van „Socialdemo- kraten" aan de Zweedsch-Noorsche grens was öe bezetting der Noorsche kuststeden door de Duitschers alleen mogelijk door de medewer king van de Noorsche nazi's en de voorberei- tiingen, die zij voor den inval hadden getrof fen.. Dr. Lund, een der leden van de marionet ten-regeering van Quisling, is gisteren, toen hij °P weg was naar de Zweedsche grens, door Noorsche vrijwilligers gevangen genomen. Er vond hierbij een kort vuurgevecht plaats. Lund tvordt beschouwd als een der leiders van de Noorsche nazi's en als de rechterhand van Quisling. Volgens een bericht van het Zweedseh Tel. Ag. uit Charlottenburg, hebben reizi gers uit Noorwegen medegedeeld, dat Elve- nim Donderdag verscheidene keeren is ge bombardeerd. Twee personen zouden zijn gedood en een twintigtal gewond. Een groot aantal huizen zou in brand zijn geraakt. Op verscheidene punten ten Westen van Kongsvinger, dat ten Oosten van Oslo ligt, alsmede nabij Eidsvold zouden gevechten zijn geleverd, doch de Duitschers zijn ver moedelijk deze stad nog niet uit het Noor den binnengerukt. Uit het gebied ten Wes ten van het Mjösenmeer zijn gisteren den geheelen dag berichten over gevechten ont vangen. Omtrent den door Duitsche bombardements vliegtuigen ondernomen aanval op het Noor sche hoofdkwartier worden door een corres pondent van „Svenska Dagbladet" nog enkele hadere bijzonderheden gemeld. Deze correspondent, die zich ter plaatse be vond, verklaart dat verscheidene gezanten, o.a. die van Polen en Engeland, met den minister van Buitenlandsclie Zaken Koht een schuil plaats moesten zoeken in het boscli. Zij moes ten zich, om aan de Duitsche mitrailleurkogels te ontkomen, verscheidene malen ter aarde tverpen en zich tusschen de rotsen in veiligheid brengen. De bevelhebber van de Duitsche troepen in Denemarken, generaal Kaupisch, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Duitsche soldaten ih het slot te Kopenhagen, hun zijn dank uit gesproken voor hun verrichtingen en hun zijn erkentelijkheid geuit voor de vlotte volbrenging van de hun toevertrouwde taak. Verder meldt het D. N. B.: De bezetting van Denemarken door de Duitsche troepen heeft toet zich meegebracht, dat o.a. ook alle trein verbindingen met het buitenland moesten wor den gestaakt. Naar thans verluidt, zal de trein verbinding met Berlijn reeds binnen afzienba- ten tijd weer hersteld worden. Ook de Deensche scheepvaart in de binnenwateren resp. aan de Deensche kust alsmede de veerdiensten tus schen de eilanden, die Dinsdag werden gestaakt zi.)n bijna overal weer in bedrijf genomen. Naar Reuter uit Malmö bericht, hebben de Duitsche autoriteiten allen Britschen en Franschen onderdanen, die zich te Oslo en omstreken bevinden, gelast, zich morgen te melden om inschrijvingsformaliteiten te vervullen. Zij, die aan dit bevel geen gevolg geven, zullen worden gearresteerd en ge straft. Diplomaten en personen, die extra-terri- Generaal von F alkenhorst, de opperbe velhebber van het Duitsche leger dat tegen Denemarken en Noorwegen is ingezet OORDEL IJKE=IJ SZEE OORDKAAP IJSLAND A T L A Kirurr» f Botten -VEGA =0 CjË A A~Nf==^^/ *Üj r NAMSOS ,-J O ^LEVANUfR FAROER TRONDHGIM eensch) hrbtiansund tad land lilfehammer\ fyoapgsuna Ektsm i Tallinn ESTL.D rank stad i 3 k OTENBQRG N LETLAND KA IERLA Memel LITAUEN Dublin t Hamburg SOVJET R.L.D LONDE^ NED. r DU ITS C H LAND .«""•v. I BEL F RANKRIJK Op deze kaart van Noord-Europa vindt men o.m. de namen der Noorsche havens en- steden, waar deze dagen de strijd woedt. Nybergsund is thans de zetel der Noor sche regeering. Waar een kruisje is aangegeven, vond een zeeslag plaats. Ter oriënteering van eenige afstanden is vanuit de Britsche vlootbasis Scapa Flow een actiestraal getrokken van 700 K.M.; dit is ook het geval vanuit de Duitsche vlootbasis Helgoland. Van groot strategisch belang is het ingeteékende spoorwegnet in Zweden en Noorwegen men beschermd door een mijnenveld, dat de Zweden over een afstand van 160 k.m. langs de Westkust in de territoriale wateren hebben gelegd. Gothenburg is ongeveer het middelpunt van het beschermde gebied. Radio-Stockholm heeft medegedeeld dat in Zweden een wet is afgekondigd waarbij spion- nage en hoogverraad met den dood worden gestraft. Volgens den Berlijnschen- correspondent van het „Svenska Dagbladet" heeft de Duitsche pers een felle campagne ontketend tegen de Zweedsche dagbladen, die ervan beschuldigd worden, tekort te schieten in het handhaven eener strikte neutraliteit ten aanzien van de gebeurtenissen in Noorwegen, daar zij, zoo wordt gezegd, te grootê publiciteit gevèn aan de berichten over de Britschè hulp aan Noor wegen. Een andere beschuldiging is, dat de Zweden hun radio'ter beschikking stellen van Noorsche „agenten". toriale rechten genieten, zijn van deze for maliteit vrijgesteld. De Noorsche gezant te Parijs heeft, volgens Havas, gisteravond voor de radio verklaard, dat het Noorsche leger en de Noorsche vloot den strijd hebben aangebonden met een vijand, die, wat materiaal en aantal betreft, veel sterker is. Zij zijn er echter in geslaagd, den Duitschers harde slagen toe te brengen. „In deze, voor mijn land zoo moeilijke, uren aldus de gezant heb ik van de zijde der Fransche regeering treffende blijken van vriendschap en sympathie voor de zaak van Noorwegen ontvangen. Met deze krachtige hulp van Frankrijk en zijn gróoten bondgenoot zal ons land, daarvan zijn wij overtuigd, spoedig verlost worden van de troepen van den aan valler." GOTHENBURG, 12 April. (Havas). In deze Zweedsche stad heerscht groote onge rustheid, want men vreest, dat Duitschland zich van een doortocht door Zweden zal verzekeren om versterkingen naar Noorwe gen te zenden. Ontkend wordt echter dat Berlijn in dien zin eischcn heeft gesteld. Sedert gisterenmiddag worden in de stad alle voertuigen opgevorderd in verband met even- tueele troepentransporten. De stad is verduis terd. Later werd bericht dat te Gothenburg van ochtend tusschen 5.20 en 6 uur viermaal lucht alarm is gemaakt. Dit luchtalarm heeft groote ontsteltenis ver wekt. Later werd de bevolking medege; eeld, dat ten onrechte alarm was gemaakt, toen niet- geïdentificeerde vliegtuigen waren waargenomen. Latei- kwam aan het licht, dat liet Zweedsche vliegtuigen waren geweest. Uit Stockholm afkomstige geruchten hou den in, dat de Duitschers rond Kopenha gen, tegenover de Zweedsche kust, een aan zienlijke troepenmacht concentreeren. Volgens een bericht van United Press aan haar bladen is de gedeeltelijke evacua tie van Gothenburg in vollen gang. Vrou wen, kinderen en oude lieden moeten de stad verlaten. Volgens een Reuter-bericht uit Stock- i holm is de haven van Gothenburg volko- LONDEN, 12 April (Reuter) Een der grootste Zweedsche tankschepen de „Svea- borg" (9076 ton) is voor de Schotsche kust gezonken. Vierendertig leden der bemanning zijn in een Schotsche haven aan land ge bracht. De Londensche vertegenwoordigers der ree- derij gelooven, dat de „Sveaborg", die met een lading petroleum op weg was van Amerika "naar Zweden, getorpedeerd is. Vermoedelijk is de geheele bemanning gered. ROME,-12 April, volgens betrouwbare in lichtingen heeft Mussolini besloten nog vijf lichtingen onder de wapenen te roepen. Hiervan is weliswaar geen cfficieele beves tiging té verkrijgen, maar vermoedelijk zal binnen enkele dagen, wellicht reeds heden, in een communiqué het besluit bekend wor den gemaakt, aldus meldt United Press aan haar bladen. De betrokken lichtingen zijn naar men aan neemt die van 1908 tot 1914, naar het geboorte jaar gerekend. In Rome zijn vandaag aanplakbiljetten ver schenen. waarin jongelieden worden aangemoe digd als vrijwilliger dienst te nemen bij de marine. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat binnenkort uitgebreider .mobilisatie-maatrege len zullen worden aangekondigd. ZAGREB, 12 April (Havas). Zvonomir Lenats, de leider der ultra-nationalistische Kroaten, is Woensdagavond door zes onbeken den vermoord. De daders zijn er in geslaagd te ontsnappen. Lénats is op weg naar het zieken huis overleden. .iiiiiiiiiniiiiiniiiiiiiniiiiiijl I VERWACHTING geldig van hedenavond H tot morgenavond ongeveer 19 uur: Vrij guur, nu en dan regen. Waarschijnlijk tijdelijk krachtige wind. Zon op 5.11 - onder 18.52 - Licht op 19.22 S Maan op 7.46 onder 23.41 15 April E. K. Ej iiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiHiiiiüiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiii LONDEN, 12 April. (Reuter.) Het minis terie van Luchtvaart maakt bekend: „Gedurende den afgeloopen nacht heb ben Britsche bommenwerpers vijandelijke transport- en vrachtschepen in het Katte gat en de Groote en Kleine Belt aangevallen. Voorloopige rapporten leeren dat o. m. is getroffen een schip van 8090 ton, dat met een geweldige explosie werd opgeblazen, en dus blijkbaar munitie vervoerd had." OTTAWA, 12 April (Reuter). De minister president van Canada, Mackenzie King, heeft op een persconferentie medegedeeld, dat de re geering van Canada met de Britsche regeering besprekingen voert over Groenland en IJsland. Hij sprak ook over de onderhandelingen met de Vcreenigde Staten, doch hieromtrent is niets naders bekend. Zooals King zeide is het mogelijk, dat hij een onderhoud zal hebben met president Roosevelt. Hij wilde einde dezer week met vacantie naar Virginia gaan en hoopt twee dagen in Washington te vertoeven. Vermoe delijk zal hij dan Roosevelt en Cordell Huil bezoeken, alsmede den Britschen ambassa deur en den Canadeeschen gezant. Naar hij tenslotte verklaarde, heeft de aan val op Denemarken en Noorwegen de overtui ging versterkt, dat Canada goed heeft gedaan met deel te nemen aan den oorlog teneinde een bewind omver te werpen, dat de vrijheid van alle vrijheidlievende landen bedreigt. NEW-YORK, 12 April. (Havas) De president van de Bank voor In- en Uitvoer heeft ver klaard, dat de uitbreiding van het conflict tot de Scandinavische landen zou kunnen leiden tot annuleering van de ere dieten, die de Ver- eenigdeStaten voor deze landen hebben ge opend. De Roemeensche autoriteiten spreken, vol gens Stefani, tegen, dat twee rivierbooten, ge laden met petroleum en bestemd voor Duitsch land, op den Donau tot zinken zouden zijn ge bracht. Daarentegen wordt bevestigd, dat het vrachtschip „Gherghe" gezonken is door den storm; dit schip had een lading van 70 wagons mais aan boord. De Duitsche legatie in Boeka rest spreekt van haar kant het bericht tegen, dat Duitschland het recht zou hebben opge- eischt politiediensten te verrichten op den Donau. BERLIJN. 12 April. (D.N.B.). Het opper bevel van de weermacht maakte bekend; „In Denemarken is de dag rustig verloopen. Het luchtwapen heeft cbntrólevluchten onder nomen aan de Deensche Westkust, doch geen ontmoeting gehad met den vijand. In Noorwegen werd het door de Duitsche troepen bezette gebied van Narvik uit vergroot en werd Elvenes bezet. Gevechten werden hier niet geleverd. In de buurt van Drontheim werd een aanval van Britsche vliegtuigen met suc ces afgeslagen. Des middags probeerden En- gelsehe lichte zeestrijdkrachten tevergeefs de Drontheimfjord binnen te dringen. Een tege lijkertijd plaats hebbende aanval van Britsche torpedovliegtuigen bleef zonder eenige uitwer king, Bij Drontheim werden nog meer Noor sche kustbatterijen overgenomen en voor het gebruik gereed gemaakt. In de bezette gebieden rondom Bergen, Sta- vanger en Kristiansand is de dag kalm ver loopen. Vijandelijke aanvalspogingen vonden, met uitzondering van een zonder succes ge bleven Britschen luchtaanval op Stavanger. niet plaats. Een Vickers-Wellington vliegtuig werd aldaar door het luchtdoelgeschut neergehaald. De bij Oslo opereerende Duitsche troepen hebben het bezette gebied stelselmatig naar alle kanten uitgebreid. De oorlogsmarine zette in den loop van den llen April haar operaties voort. Zooals reeds gemeld, werden voor Narvik twee Engelsche torpedojagers tot zinken gebracht. Eenheden van het luchtwapen ondersteunden de Duitsche troepen in Noorwegen met tal van verkennings- en beveiligingsvluchten. Op de nieuwe steun punten voor de luchtmacht en de marine staan sinds den middag van 10 April talrijke lucht doelbatterijen gereed om te vuren. Verkenningsvliegtuigen beveiligden het ge bied ter zee voor de Noorsche kust en drongen tot ver boven het noordelijk deel van de Noord zee door, ter verkenning van vijandelijke vlOot- strijdkrachten. Op grond van de resultaten der verken ningen, viel in de avonduren een eskader gevechtsvliegers vijandelijke oorlogsschepen 200 kilometer ten noordwesten van Dront heim aan. Een vliegtuigmoederschip werd door een voltreffer van een zware bom ernstig beschadigd; voorts werd een zware kruiser door twee bommen getroffen en buiten gevecht gesteld. In het Westen geen gebeurtenissen van be lang. De luchtverkenningen boven Noord- en Midden-Frankrijk werden op den llen April uitgebreid tot Parijs. Twee van onze eigen vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Naar D.N.B. verder bericht hebben Duit sche troepen Drammen (40 K.M. ten Oosten van Oslo) en Eidsvold (70 K.M. ten Noord- Oosten van Oslo) bereikt. Ook werden bij de in den loop van den llen April voltrokken bezetting van Elvenes door Duitsche troepen, die in het gebied van Narvik opereeren, de zich aldaar bevindende Noorsche troepen ontwapend. Ingaande Zondag a.s. wordt de nor male dienstregeling van 15 October voor de reizigerstreinen over het ge heele net der Nederlandsche Spoorwe gen hersteld. 0 De normale dienstregeling der goe derentreinen wordt in den nacht van Zondag op Maandag hervat. PARIJS, 12 April. (Havas). Het leger- bericht van Vrijdagochtend luidt; „Niets te melden." Volgens gezaghebbende Noorsche krin gen te Stockholm zijn Britsche troepen bij Narvik geland. Ongerustheid heerscht in de Zweedsche stad Gothenburg wegens een mogelijken Duitschen aanval. De Zweedsche tankboot „Sveaborg" is voor de Schotsche kust gezonken. Een Duitsch munitieschip werd door een Britsch vliegtuig gebombardeerd en vloog in de lucht. Tijdens een persconferentie heeft het be stuur van de Vereeniging voor Luchtbe scherming mededeelingen gedaan over het conflict met den minister. Afdeelingsverslag van den Volksraad over het slagkruisersplan verschenen. Evenals reeds eerder tijdelijk het geval was, staan vandaag voor de openbare gebouwen en verscheidene andere instellingen te 's-Graven- hage wederom bewakingsposten van de storm- brigade der rijksveldwacht. BELGRADO, 12 April (D.N.B.)De toe stand in het watersnDodgebied van Joego-Sla- vië dreigt een katastrophe te worden, daar de bijna onophoudelijke regenbuien niet alleen het zakken van het water verhinderen, doch ook schade doen aan wegen, dijken en huizen. Bovendien wordt daardoor de arbeid van de 35.000 man, die aan de versterking der dijken werken, zeer bemoeilijkt en wordt het lot ver zwaard van de 20.000 dakloozen en vluchtelin gen. Om epidemieën te voorkomen worden overal inentingsbureaux ingericht. De militai ren, het Roode Kruis en de burgerlijke auto riteiten werken samen Om de vluchtelingen te voeden, die have en goed kwijt zijn en hevig van de koude te lijden hebben. HELSINKI, 12 April (Finsch Tel. Ag.). De Finsche autoriteiten hebben in de wateren van de Poolzee, ter hoogte van Petsamo, mijner, gelegd. In de desbetreffende waarschuwing voor de scheepvaart wordt aangeraden zorgvul dig te navigeeren, daar op het oogenblik geen loodsen beschikbaar zijn. Personen, die Finland verlaten, mogen niet meer dan 2000 Finsche marken medenemen, tenzij met speciale vergunning. De Deensche, Fransche en Britsche ambulan ces zijn van hier vertrokken; zij gaan waar schijnlijk naar Noorwegen. LODZ, 12 April (D.N.B.). De grootste stad van de Warthegouw, Lodz, heet voortaan Litz mannstadt. Dit heeft de gouwleider, rijksstad houder Greiser gisteravond in opdracht van Hitier op een betooging aan de bevolking 3aee- gedeeld. Generaal Litzmann was een bevelhebber ui» den vorigen oorlog. HEILIGE WEG 39-45 - ADAM A. J. v/d MADE LOGIES M. ONTBIJT 2.—. Prima Holl. keukgn SPECIALITEIT INDISCHE RIJSTTAFEL LONDEN, 12 April (Havas). De besprekin gen van Halifax met de Britsche diplomatieke vertegenwoordigers op den Balkan zullen heden en a.s. Maandag worden voortgezet. :V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1