Noren vormen een frontlinie van Moesja tot Eidsvold Britten richten groote schade aan op het vliegveld Stavanger De offers voor het eigen land zijn nimmer nutteloos „Eén wil beheerscht Noorwegen" Zweden op de bres voor zijn eer en vrijheid Tweede Oranjeboek verschenen Berlijn meldt: Acht Britsche bommen werpers bij aanvallen op Noorsche kust neergehaald Guerilla-oorlog Wij kunnen geen enkel land toestaan zich van ons grondgebied te bedienen Berlijn weet nog van geen oorlog! Het nieuws van heden l.&C.HAJRNieS De Osservatoreprijst Koning Haakon De verdediging heeft een moreel nut, dat hoog ieder politiek nut uitgaat boven TOON VAN ITALIË'S PERS GEWIJZIGD Radiorede van Zwedens premier Hansson VOORZORGSMAAT REGELEN HETFRANSCHE OORLOGS KABINET BIJEEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 13 APRIL 1940 - OCHTENDBLAD DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22338 De Britsche aanvallen op Stavanger -I- De toestand in Noorwegen is nog steeds in vele opzichten duister en bij de schaarschte van betrouwbare berichten is het niet goed mogelijk zich zelfs bij benadering een beeld te vormen van wat geschiedt. Zooveel is zeker, dat de Noorsche verdediging in kracht toeneemt, hoewel Noorwegen met groote moeilijkbeden heeft te kampen, doordat het niet tijdig kon mobiliseeren. Tal van vrijwilligers melden zich bij onze legaties, verklaart Hambro Een nieuw Noorsch radiostation De Bilt meldt: „De onderhandelingen met Koning Haakon zijn nog gaande" Nederlanders in Oslo Allen verkeeren in welstand HET TWEEDE ORANJEBOEK SCHENEN. VER- OPGERICHT 1826 AMSTERDAM 'S-GRA VWfHAGJ Groote sorieering Hollandsche sigaren, geïmporteerde Havana, Braziel, Manila en Tenerife sigaren Cïgareüe-n Tabak NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek STOCKHOLM, 12 April (Reu ter). Berichten van de Zweedsch- Noorsche grens melden, dat de mobilisatie in Noorwegen gestadig Voortgaat en zoo normaal als moge lijk is. Het moreel van recruten en Volk wordt uitstekend genoemd. In Trondelagen, het gebied achter Drontheim, is de mobilisatie prac- tisch voltooid en groote Noorsche troepenafdeelingen worden gecon centreerd achter Steinkjer, ten Noor den van Drontheim. De Duitschers zijn nog gestationneerd in Stjordal, nabij Drontheim, en men neemt Aan, dat hun aantal niet bijzonder groot is. Tht Charlottenberg wordt aan het Zweed se telegraafagentschap gemeld, dat de stad *k°ngsvinger nog niet blootgesteld is aan een chtaanval. Vrijdagmorgen is drie maal alarm ^'ttaakt. Telkens verschenen verscheidene Duit- ®che vliegtuigen, zonder echter bommen neer t Werpen. De gevechten der troepen dragen dusverre het karakter van een guerilla. De Jhtschers maken gebruik van kleine afdee- ^gen van ongeveer 30 man, die goed gewa ad zijn met automatische geweren. De streek ^°rdt geheel gecontroleerd door de Noren. De °°rsche frontlinie schijnt zich uit te strekken Mjoesa tot Eidsvold, welke laatste stad in ahden der Noren is. yrijdagochtend was men, volgens Havas, in eiingeiichte kringen te Parijs van oordeel, dat q toestand in Noorwegen zich, voorzoover men ,2e ondanks het uitblijven van rechtstreeksche juichten kan beoordeelen, gunstig ontwikkelt, kj berichten, die eik oogenblik uit Noorwegen ^bhenkomen, zijn onvolledig en tegenstrijdig. 5 Bergen, althans gedeeltelijk, door de Noor- 2 troepen zou zijn heroverd, kan men echter er aannemelijk achten. Overigens zouden de Duitsche troepen, wier y btal op slechts 30.000 kan worden geschat, (jp 1 in een hachelijke positie bevinden, daar y. verschillende afdeelingen in de havens, die j]' bezetten, van elkaar afgesneden zijn en Ccllts met behulp van groote transportvlieg- ^§en, waarvan Duitschland er niet te veel be- W bfet hoogstens dertig man tegelijk verster- 2 kunnen ontvangen. J?e puitsche troepen in Noorwegen kunnen over zee versterkingen ontvangen. De vUli ers kunnen hun troepen slechts aan- fcty en Van nooci'ge voorzien door de ®edsche neutraliteit te schenden. grootste probleem, dat zich bij de voort ij wt1g der operaties in Noorwegen voordoet iet gebrek aan verbindingswegen. Noorwegen Jt slechts drie grtote spoorlijnen, een van Bergen naar Oslo, een van Oslo naar Drontheim en een van Drontheim naar de Zweedsche grens. Drie eindpunten van deze lijnen zijn op het oogenblik in Duitsche handen of liggen althans in de gevechtszone. De Britsche aanvallen op het vliegveld te Stavanger zijn ondernomen door Wellington- bombardementstoestellen, die door gevechtstoe stellen begeleid werden. De gevechtsmachines kwamen het eerst boven Stavanger aan. Zij doken boven het vliegveld en vielen bij ver rassing aan. Vóór de luchtafweer in werking- kon treden, regende het kogels op het veld, de vliegtuigen en de loodsen. Drie Junker-bom- menwerpers werden ernstig beschadigd: naar schatting werden 20 man van het Duitsche luchtmachtpersoneel gedood of gewond. Toen deze aanval eindigde, brak een hevig vuur los van luchtdoelgeschut en machinegeweren, doch de Britsche machines wisten te ontkomen. Een half uur later kwamen de Wellingtontoe stellen uit Oostelijke richting boven het vlieg veld. Zij lieten zware bommen vallen. Onver wijld werd een hevig doch onnauwkeurig vuur op hen geopend. De toestellen keerden terug en openden een machinegeweervuur op de vij andelijke mitrailleurposten, de luchtdoelbattë- rijen, de loodsen en de op het veld staande toe stellen. Er werd aanzienlijke schade aangericht, terwijl er een groote brand uitbrak. Daarna ver schenen vele Duitsche vliegtuigen. Er ontstond een verwoed gevecht, waarbij slechts één Britsch toestel verloren ging. TTians is verschenen het tweede Oranjeboek, waarin het departe ment van Buitenlandsche Zaken de voornaamste aangelegenheden die in de periode November April werden behandeld, heeft vervat. Uitvoerige' bijzonder heden vindt men elders in dit nummer. De organisatie van zijn tegenstand geschiedt dan ook onder uiterst ernstige belemmeringen. Het meest doeltreffend schijnt de verdediging te zijn georganiseerd in de buurt van Drontheim en Narvik. Indien de Britsche blokkade met succes kan worden voortgezet en kan verhinderen, dat Duitsche versterkingen per boot of vliegtuig worden aangevoerd, kan de situatie voor de Noren spoedig een gunstiger keer nemen. Volgens een Vrijdagavond te Londen ontvangen bericht heeft de Britsche luchtmacht Donderdagavond op de vliegvelden te Stavanger be langrijke schade aangericht. Talrijke Duitsche gevechts- en bombardements vliegtuigen werden door machinegeweervuur vernield en vele leden van staf en het personeel van de luchtmacht werden gedood. Daartegenover meldt het Duitsche Nieuwsbureau, dat Britsche gevechts vliegtuigen Vrijdagavond getracht hebben Duitsche steunpunten aan de Noor sche kust aan te vallen. Door tijdig optreden van Duitsche Messerschmitt- toestellen, aldus het D.N.B., werden deze aanvallen bloedig afgeslagen. In totaal zijn acht Britsche bombardements-vliegtuigen van het modernste type neergeschoten. De Noorsche havenstad Stavanger. Het vliegveld van deze stad, dat zich in handen der Duitschers bevindt, werd door de Britsche luchtmacht hevig gebombardeerd Onze Romeinschë correspondent Vrijdagavond: seint ons De „Osservatore Romano" blijft zichzelf trouw en wordt over haar houding reeds heftig door de „Regime Fascista" aangevallen. He denavond schrijft de „Osservatore" o.a.: „De handelwijze van Haakon VII en van de Noorsche regeering is die van mannen van eer. De eer ste plicht van de staatslieden is de waardigheid en het verantwoorde lijkheidsbesef tegenover het eigen volk. Een land dat aangevallen wordt verdedigt zich. Het verdedigt zich zooals het kan en het offer voor de verdediging van den eigen grond is nimmer nutteloos, ook al wordt het niet met succes bekroond. Die verdediging heeft een moreel nut, dat hoog boven het politiek nut uitgaat. Ieder man van eer, die zijn eigen vaderland lief heeft, kan niet anders dan met eerbied op kijken naar het kleine volk, dat met zeer ge ringe krachten en zij het ook met gering suc ces, zijn land tracht te verdedigen. Hoe ook de uitslag van den strijd zijn moge, LONDEN, 12 April. Het Britsche pers agentschap Reuier geeft een resumé van de rede, die de president van het Noorsche Storting, Hambro, Donderdag voor de Zwecd- scne radio zou uitspreken, maar welke rede op aandrang van den Duitschcn gezant werd afgezegd. In deze rede verklaart Hambro o.m. dat zijn bedoeling eenvoudig is uitdrukking te geven aan de standvastige en eensgezinde vastberaden heid en aan het vertrouwen, dat het Noorsche parlement en de regeering bezielt. „Ondanks alle, onmetelijke moeilijkheden, schrijdt de mobilisatie voort. De bevolking wordt bereikt door de leiders van het land en in alle Noorsche legaties heerscht een voortdurende activiteit. Nergens ziet men eenigerlei teeken van overgave in liet land. Overweldigende stroomen vrijwilligers komen zich ijlings aanmelden bij de Noorsche delegaties, vooral in Finland, waar de jonge veteranen van de heldhaftige Finsche defensie bereid zijn nogmaals te strijden voor de vrijheid der volkeren en de nationale on afhankelijkheid. Het Noorsche volk is begonnen met zijn dagen van beproeving. Hoe lang deze beproeving ook moge duren, zij zal kort zijn, vergeleken met het leven van het volk. Het land zendt groeten aan ieder en allen een ver- eenigd, sterk volk, dat tastend zijn weg zoekt door duisternis en nood en nadrukkelijk ver trouwt op den toekomstigen dag, waarop het recht zal overheerschen en het volk vrij zal zijn." Naar te Londen verluidt, bevinden zich thans alle Noorsche radiostations in Duitsche handen. Er zijn echter plannen gemaakt om het Noor sche volk op de hoogte te houden van het op treden van zijn regeering door middel van de B.B.C. Een redevoering van Hambro, den voor zitter van 't Noorsche Storting, zal spoedig voor de Noren gerelayeerd worden door de B.B.C. In deze redevoering raadt Hambro zijn toehoorders aan alleen geloof te hechten aan nieuws, dat door geallieerde stations wordt uitgezonden. Uit Charlottenberg wordt gemeld, dat de Noorsche regeering een zendstation heeft opgericht, dat op een golflengte van 580 Meter werkt. Het station heeft bekend ge maakt, dat de Duitschers de streek contro leeren rondom de Oslofjord en de steden Kristiansand, Stavanger, Bergen en Narvik. Meer in het Noorden bevinden zich geen Duitsche troepen. Tevens werd melding ge maakt van het bombardeeren van verschei dene plaatsen, o.m. Elverum en Frederik- stad. Het onder Duitsche controle werkende om- roepstation van Oslo heeft in een uitzending, die in New York gehoord is, heden een beroep gedaan op de Noorsche bevolking om den strijd te staken. De radio waarschuwde, dat ieder, die niet met de Duitschers medewerkt, zal worden doodgeschoten. de moedige weerstand van het zeer kleine Noor sche leger, dat zijn straten en zijn stegen tracht te verdedigen en reeds vele levens aan die ver dediging heeft opgeofferd, kan zelfs van den vijand van Noorwegen niet anders dan respect afdwingen." Ook de Italiaansche pers blijft zichzelf trouw, in zooverre zij uitgesproken pro- Duitsch blijft. Toch is er in haar toon wel iets gewijzigd. Zoo triomfantelijk als die toon in het begin was is hij thans niet meer. De Popoio d'Italia van heden schrijft bijvoor beeld o.a.: „Verwondering wekt het feit, dat de Duitschers er naar het schijnt niet voor hebben zorg gedragen, dat het ook den vijandelijken VERWACHTING: VOOR HET GEHEELE LAND: betrokken tot halfbewolkt. nu en dan neerslag. Weinig verandering in tempe ratuur. Krachtige tot matige wind, aan vankelijk uit uiteenloopende, later uit Westelijke richtingen. OVERZICHT: Een depressiekern is juist over ons land getrokken; terwijl gisteravond in het Westen van het land overal een krachtige Noordwestelijke wind woei, meldde Gro ningen Oost-Zuidoostelijken wind. schepen absoluut onmogelijk was in het Skager- rak binnen te dringen. Is dit een ernstig gebrek, dat het meester werk aankleeft? Wij weigeren het te gelooven. Hoe dan ook: terwijl de strijd nog woedt heeft men niet het recht twijfels te opperen." De „Telegrafo" geeft toe, dat de Geallieerden er in geslaagd zijn de Duitsche vloot zware ver liezen toe te brengen. Italië, zoo is men geneigd te veronderstellen, neemt iets meer afstand. Wij voelen ons in on ze overtuiging versterkt, dat het bij den hul digen stand van zaken, geheel uit eigen initia tief niets zal ondernemen, waardoor het zijn non-belligerente houding in ernstig gevaar kan brengen. Er gaan te Rome veel geruchten over mili taire oproepen. Wij meenen te kunnen beves tigen, dat er individueele oproepen hebben plaats gevonden, maar die moeten puur uit voor zorg gebeurd zijn. Italië zou zich door een of andere al of niet reëele Fransch-Engeische be dreiging geprest moeten achten om tot oorlogs daden over te gaan. Dit schijnt ook voorloopig het meest aannemelijke. STOCKHOLM, 12 April (Havas) De Zweedsche minister-president Hansson heelt Vrijdagavond om kwart over zeven een radio toespraak gehouden, waarin hij zeide: „Wij bevinden ons opnieuw in een periode van beproeving en deze is erger dan wij sinds een eeuw heb ben gekend. Voor onze deur wordt oorlog gevoerd. Ik behoef geen uit drukking te geven aan onze gevoe lens over het leed onzer buren. Het gaat thans om ons zelf en wij zijn vastbesloten onze vrijheid, ons land en onze eer te behoeden. Wij hebben alles gedaan om onze neu traliteit te bewaren. Wij hopen onze onafhankelijkheid te kunnen behou den door ons vrije oordeel en onze eigen daden. Wij kunnen evenwel geen enkel land toestaan zich voor zijn eigen belangen van ons grond gebied te bedienen. Gelukkig werd dienaangaande geen enkel verzoek gedaan. Indien deze vraag zou komen, zouden wij dezen eisch moeten afwijzen. Om op iedere gebeurlijkheid voorbereid te zijn, moeten wij onze verdediging uitbreiden. Dit besluit zal wijziging brengen in het be drijfsleven. Onzekerheid is een demoralisee- rende factor, doch vooral in een onrustige periode is het van belang de kalmte en het vertrouwen te bewaren. Geeft u niet over aan de verspreiding van geruchten. Indien gij ern stige feiten ten aanzien van iemand hebt uit een te zetten, wendt u dan tot de regeering en de autoriteiten. Ik kan u verzekeren, dat wij er voor waken elementen, die vreemde elemen ten dienen, te verhinderen het land te bena- deelen. Ik heb een onwrikbaar vertrouwen, dat wij er door eenheid en vastbeslotenheid in zul len slagen het land door de moeilijkheden te brengen. Indien het ongeluk ons zou treffen, zouden wij in staat zijn te beschermen, hetgeen ons het dierbaarst is: de vrijheid en onafhan kelijkheid van Zweden." De Zweedsche autoriteiten hebben volgens de van kracht zijnde regels een onderzoek inge steld aan boord van 18 Duitsche koopvaardij schepen, die zich in de haven van Gotenburg bevonden. De havenautoriteiten verklaren vol daan te zijn over de controle. Een correspondent van Reuter in Zweden verklaart, dat hoewel er geen algemeene mobi lisatie in Zweden is, er een staat van paraat heid heerscht, welke in naam nauwelijks ver schilt van mobilisatie. Zweden neemt ook op toenemende groote schaal voorzorgsmaatrege len tegen luchtaanvallen. O.m. kunnen vlieg velden in zeer korten tijd voor landingen on bruikbaar worden gemaakt. De vuurtorens aan de Westkust,, tusschen Haalloe en Tistlarna worden gedoofd. Te Mal- mö en Gotenburg worden verduisterings- en luchtbeschermingsoefeningen gehouden. Ook rondom de haven van Malmö zijn maatregelen genomen. Havas meent te weten, dat Vrijdagochtend reeds Duitsche escadrilles over Zweedsch ge bied hebben gevlogen, toen te Gotenburg lucht alarm werd gegeven. Aan de Zweedsche kust zijn alle maatregelen genomen om op alles voorbereid te zijn, in snel tempo worden vrou wen en kinderen uit alle steden in Skane, en vooral in Gotenburg, Malmö en Helsingborg, naar elders gebracht door treinen en auto's. Met koortsachtige haast werkt men. aan den bouw van schuilplaatsen. Van 17 uur 's avonds zullen alle steden in Zweden verduisterd zijn. De Duitsche troerenverschepingen in de rich ting van Oslo duren voort. Men verwacht nieuwe botsineen met de Britsche vloot. BERLIJN, 12 April (D.N.B.J. Van bevoeg de Duitsche zijde is den buitenlandschen journalisten te Berlijn medegedeeld, dat de onderhandelingen tusschen de Duitsche autoriteiten en den Koning van Noorwegen niet afgebroken zijn. De Duitsche gezant zou Vrijdag nog een nieuw bezoek aan Ko ning Haakon gebracht hebben. De Noorsche Kamervoorzitter, Hambro, wordt in Berlijn beschouwd als de propagandachef der westelijke mogendheden in Noord-Europa, die door Engeland financieel gesteund wordt en thans van Stockholm uit met de hulp van Havas en Reuter, maar ook van Zweedsche organen, de wereld met valsche en anti-Duit- sche berichten overstroomt. In bevoegde Zweedsche kringen heeft men echter voor een deel reeds ingezien, dat daardoor voor Zweden een onmogelijke toestand ontstaat en zoo is de voor Donderdagavond aangekondigde radio rede van Hambro reeds afgezegd. Den journalisten werd bevestigd, dat de Zweedsche gezant te Berlijn gisteren een be zoek aan het Duitsche ministerie van Buiten landsche Zaken heeft gebracht. Over het doel van zijn bezoek was, zoo zeide men, niets be kend. Op de vraag, of de Duitsche ambassadeur te Brussel en de Duitsche gezant te Den Haag zich naar Berlijn begeven hadden, werd ont kennend geantwoord. PARIJS, 12 April (Havas) Het Fran- sche oorlogskabinet is Vrijdagavcnd om zes uur op het ministerie van Buitenlandsche Zaken bijeengekomen onder voorzitterschap van Reynaud. Generaal Gamelin, generaal Vuillemin en admiraal Darlan hebben de vergadering bijgewoond. Het Fransche legerbericht van Vrijdagavond luidt: „Bedrijvigheid der artillerie tusschen Voge zen en Rijn." Blijkens van het Nederlanasche consulaat- generaal te Oslo bjj het departement van Buitenlandsche Zaken ingekomen ambts berichten, bevinden zich de leden der Ne- derlandsche kolonie aldaar in welstand De naaste toekomst We maken vele plannen en beschik ken soms over een verre toekomst, alsof we zeker zijn van leven en bezit. Het is heel goed en allernoodigst voor de toekomst te zorgen: dat is onze plicht. Maar we moeten er geen zelf verzekerdheid op na houden, alsof we de toekomst in den zak hebben. Wie kent zijn toekomst? De naaste toe komst is zelfs nog een gesloten boek voor ons. We kunnen hopen, we kun nen verwachtingen koesteren, maar ive hebben altijd daarbij te bedenken het zinrijke ouderwetsche gezegde waarmede onze voorouders menig maal hun gesprekken en mededeelin gen besloten: „Als God het wil'." De mensch immers wikt maar God be schikt. Wat zal de naaste toekomst geven? We kunnen er zeer zeker veel aan doen. Wij zijn er voor een deel mede verantwoordelijk voor. Wij bouwen immers de nieuwe gemeenschap der toekomst. Maartoe hebben haar niet in de hand. Heel veel dienen jve aan God over te laten. We kennen dag noch uur.... Alles doen en niets nalaten wat van ons geëischt kan worden. Overigens: Zooals God het wil De Noren zetten de mobilisatie voort en vormen één groot front van Moesja tot Eidsvold. Wij kunnen geen land toestaan voor zijn belangen gebruik te maken van ons grondgebied, verklaarde de Zweedsche premier Hansson in een radiorede. De Nederlanders te Oslo verkeeren allen in welstand. Rijnaak op het IJsselmeer vergaan; beide opvarenden gered. Beurs van New York: Stemming aar zelend, koersverloop onregelmatig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1