Zoekt gij betrouwbaar 1 Personeel? Waar de rilm band rolt Groote bezorgdheid in Zweden Laatste Nieuws I Plaats dan een Omroeper' voor 90.000 gezinnen Oranjeboek De mijnen langs onze kust Noren vechten in los verband KAMPEERDERS ITALIË ROEPT GEEN LICHTINGEN OP SUNDLO, DE NOORSCHE VERRADER MAIL DER „MANHATTAN" ONDERZOCHT 1 ZATERDAG 13 APRIL 1940 BLOEMENKOOPLIEDEN ADRESSEEREN Vele wenschen en grieven VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken van Donderdag KUNST IN HAARLEM Bach's Magnificat Wie verloor zijn bril? R.K. Harmonie Utile Dulci IT T 1 r 1 1 1 Op Zondag 28 April hoopt het echtpaar S. KossenDe Boerwonende Oranje straat 104, zijn gouden huwelijksfeest te vieren SPAARNE-THEATER De gehelmde brigade MOORDZAAK FRANCHETTI Beniamino Gigli als tragische held in Palace FRANS HALS-THEATER De dag breekt aan MOVIAC-THEATER Maatregelen tegen Duit- schen uitvoer Britsche zwarte lijst" Diversen (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) Kabelballon boven Sluis en Axel Kon. Mij. „De Schelde" (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Hij gelastte zijn troepen geen tegenstand te bieden bij den aanval op Narvik Geallieerden zullen een eind maken aan clandestiene Duitsche zendingen Kanongebulder bij Oostende Een onbekend schip bij de ,,W andelaar" tot zinken gebracht JOJpQVpaitf NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitmiiiiiniiü STAD Het bestuur van de Haarlemsche Bloemen- en Planten-koopliedenvereeniging „Door Werken Sterk" heeft aan den raad gevraagd te willen medewerken aan een betere regeling inzake het venten. Door de verminderde koopkracht wordt het eerst bezuinigd op bloemen en planten, daar dit luxe is, aldus het adres. De inkomsten dalen dus aanmerkelijk en de bloemen- en planten-kooplieden kunnen onder de thans bestaande regeling niet in het onder houd van hun gezinnen voorzien. En dat,, terwijl de toestand met eenige kleine wijzigingen in de ventverordening aanmerkelijk beter zou worden. Deze betreffen: le. De bonafide bloemenkooplieden ondervin den groote concurrentie van lompenkooplieden, groenten- en fruitkooplieden en anderen, die het venten met bloemen slechts als bijzaak be schouwen. Door het bestuur zijn reeds op 6 Februari 1939 stappen ondernomen bij B. en W. dezer ge meente, om tot een betere regeling te komen. Het verstrekken van vergunningen aan ven ters die hun hoofdbestaan vinden in den bloe menhandel, met uitsluiting van hen, die dezen handel slechts als nevenbedrijf uitoefenen, ach ten ook zij gewenscht. Wij moesten maar wach ten cp de in het uitzicht gestelde wettelijke re geling op het venten. Het wachten hierop kan nog jaren duren. Tegen dien tijd zou een groot deel der bloemen en plantenkooplieden tot stempelaars zijn ge degradeerd. 2e. De controle op de ventvergunningen is absoluut onvoldoende. Volgens verklaring van de politie vindt dat zijn oorzaak in den over laden dienstrooster. 3e. Er wordt nog door vele bloemenkooplieden van buiten gevent zonder vergunning, onder het voorwendsel dat zij vaste klanten bezoeken. Dit is zeer moeilijk te controleeren. 4e. Verschillende malen is het voorgekomen dat door den dienst van Maatschappelijk Hulp betoon handelsgeld en 'n ventvergunning worden aangeboden. 5e. Het kenteeken moet worden afgeschaft. Plusminus honderd bonafide bloemen- en plantenkooplieden dringen op verbetering aan. Zij willen hun bedrijf liever voortzetten dan in het werkloozenleger te worden opgenomen. C. P. J. v. d. G., chauffeur te Haarlem. Art. 308 W. v. Sr. 3 mnd. hecht., met ontzegging v. d. bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen v. d. tijd van een jaar O. V. D. B. B., gemeentewerkman te Amsterdam. Art. 308 W. v. Sr. 1 week hecht., met ontzegging v. d. bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar. O.V. E. de M., monteur te Hoogkerk, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats. Appèl overtr. Alg. Pol. Verord. Wormerveer. Vonnis Kanton rechter Haarlem bevestigd. G. van L,. melkslijter te Haarlemmermeer. Appèl overtr. M.E.R. wet en regl. Vrijgesproken. L. J. v. d. L„ dubbelaar te Santpoort, gem. Velsen, bedrijfsongeval. 1 maand hecht. V.V. prt. 2 jaar en f 25.boete subs. 15 dagen hecht. O.V. W. J. de R., opperman te Krommenie, mis handeling, 3 mnd. gevang, m. a. prev. hecht. O.V. H. J. M., verkooper te Zaandam, thans ged. in het Huis van Bew. te Haarlem. Artt. 247 en 249 W. v. Str., 1 jaar gevang, m. a. prev. hecht, en ter beschikking van de Regeering ge steld teneinde van harentwege te worden ver pleegd O.V. Wegens het enorme succes zal de beroemde danseres Ilse Meudtner nog een tweede voor. stelling, tevens afscheidsavond geven op 15 dezer in den Stadsschouwburg te Haarlem met nieuw programma en herhaling van enkele der succesnummers van het vorige programma. Het internationaal Jazz- en Dansmuziek- Festival, dat onder auspiciën van Impressario Ernst Kraus deze maand in ons land zal plaats vinden, is voor Haarlem vastgesteld op Woensdag 24 April, in het Concertgebouw. Medewerking zullen verleenen o.a. de wereld beroemde film- en schlager-componist Peter Kreuder met zijn Jazz -orkest; Gerda Newman ep. Ulrik, het vermaarde Deensche „Swing"- duo; de Italiaansche zangeres Maddalena Ra- velli etc. Zooals wij reeds eerder vermeldden, zal Haar lems Gemengd Koor a.s. Maandag 15 April in de Gemeentelijke Concertzaal een uitvoering geven van het Magnificat van Bach, onder leiding van den heer Jan Booda. Deze uitvoering zal zeer zeker een unicum op zanggebied voor onze stad en omgeving zijn, zoodat muziek-liefhebbers daarvan volop zullen genieten. De soli zullen worden gezongen door mej. E. Lodewijks en mej. M. Pluister sopraan, mej. N de Boer, alt, de heer R. C. van Tol tenor en de heer Jac. Lagas bas. Het Bach-orkest zal begeleiden, terwijl mej. Emmy van Eden de cembalo- en de heer Piet Halsema de orgelpartij zal vervullen. Het concert vangt aan des avonds om 8 uur precies. Inlichtingen aan het bureau van politie Sme- destraat uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Bril, v. Vollenhoven, Orionweg 126; Asdop van autowiel, Oerlemans, Nieuw Heiligland 7; étui m. i., Rijsdijk, Boogstraat 6; heerenhoed, Sanders, Gen. Cronjéstraat 34; handbescher mer, Pollé, Anslijnstraat 5; dameshandschoenen, Somer, Velserstraat 28; jongensjasje, Hol, Ar chipelstraat 39; twee kistjes met bokking, van Deursen, Junoplantsoen 18; identiteitskaart, Bu reau van politie, Smedestraat; passer, de Jong, Zuid Polderstraat 84; rijwielspatlap, v. d. Huur," de Haasstraat 10; vulpen, v. Beek, Burg. Sand- bergstraat 24. Op Zondag 14 April a_s. zal bovengenoemde muziekvereeniging haa-r halfjaarlijksche uitvoe ring geven voor donateurs en belangstellenden in het gebouw St. Bavo. Deze uitvoering, die een intiem karakter draagt, bevat een zeer ge varieerd en amusant programma, bestaande uit muziek, tooneel en acrobatiek. Na afloop is er gelegenheid tot dansen. Voor werklooze leden van den R.K. Volksbond worden een aantal kaarten beschikbaar gesteld, welke alleen verkrijgbaar zijn aan het gebouw St. Bavo in de Smedestraat. Tim Bradly, een verwoed sensatiezoeker, neemt dienst bij de „gehelmde brigade" en tij dens een zwaren uitslaanden brand slaagt hij er in met de hulp van Dave Jordan een lieftal lig meisje, Judy geheeten, te redden. Hij be zorgt haar een baantje als assistent-cassière op het kantoor van zijn vader. De schurkachtige kassier Kelton verduistert een groot bedrag en werpt de schuld op het meisje, dat gevangen gehouden door handlangers van Kelton, "brand sticht in haar onvrijwillig verblijf. Van dit oogenblik af wordt het een wilde strijd tusschen de boeven en de brandweerlieden, die steeds ter elfder ure het meisje van den vuurdood redden. Het slot van het lied is echter, dat de rechtvaardigheid zegeviert en de schurken mo gen voor enkele jaren de binnenhuis-architec tuur van de gevangenis gaan bewonderen, ter wijl Tim en Judy naar het stadhuis stappen. Deze film biedt voortreffelijke staaltjes van moed en zelfopoffering, die de brandweerlieden aan den dag leggen. Als tweede film draait deze week in dit theater: „Met Mars op Mars?" Beniamino Gigli in „De Moordzaak Franchetti" Gigli in een film beteekent steeds veel zang, veel leed en weinig liefde. Hij is steevast de tragische held, die veel van een vrouw houdt, doch schandelijk wordt behandeld ofwel slechts na veel gezwoeg als een gaaf en goed mensch wordt erkend. We zien hem in de „Moordzaak Franchetti" als den beroemden operazanger Franchetti, die een balletmeisje trouwt en erg gelukkig met haar is. Maar zijn impresario is een energiek man en dit beteekent, dat Franchetti zijn vrouw vrij wel nooit ziet, zoodat het lieve kind terecht on tevreden wordt. Al is zij dan ook, naar de mee ning van den impresario, een blok aan het been des zangers, zij neemt de situatie niet voor lief en laat zich de attenties van een jongen filmster welgevallen en wel zoo erg, dat ze besluit met hem er van door te gaan. Zij doet het echter niet, want er gebeuren vree- selijke dingen. Gigli wil namelijk het normale huwelijk herstellen en gaat zwerven om zijn vrouw te zoeken. Hij wordt door een Ameri- kaansch oplichter in de maling genomen, maar pas als zijn vrouw hem is voorgegaan. Die heeft n.l. in een onhelder oogenblik een zware chèque geteekend, welke den schurk in handen geval len is. zoodat deze lieveling chantage gaat ple gen. Hij doet dit echter pas als Franchetti na een duisteren zwerftocht weer in de rij is ge komen en den Amerikaan in een nachtelijk park ontmoet, waar hij mevrouw Franchetti had ont boden. Er volgt een worsteling en de revolver, die er aan te nas komt, gaat in de handen van den boef af en treft hem doodelijk. De recht bank zal over den zanger moeten beslissen en komt na een bewogen zitting tot de conclusie, dat de beklaagde onschuldig is. Zoo worden Franchetti en zijn lieve vrouw eindelijk weer vereenigd. Volwassenen kunnen dit drama zien. Over de prachtige Fransshe film „De dag breekt aan" schreven wij reeds in ons Vrijdag avondblad. Volwassenen kunnen wij de vrij trieste geschiedenis, die echter weer op Fran- sche wijze is uitgewerkt en dus goed is, aanbe velen. Deze week draait in Moviac de aangrijpende film; „Als het moederhart spreekt". Het is het verhaal van een vrouw, die zich voor haar man den ganschen dag uitslooft, daar deze vindt, dat een vrouw slechts bestaat om te werken. Haar zoon. die innig van zijn moeder houdt, is verliefd en wil trouwen. Hij krijgt daarvoor haar laatste spaarcentjes. Haar man wordt ge arresteerd, daar hij twee moorden bedreven heeft. Tot het laatste oogenblik bleef zij haar man trouw. Het is dan ook een ontroerend slot. De groote film is slechts een onderdeel van het, zooals gewoonlijk, zeer uitgebreide film menu. Er is een interessante natuurfilm en een muziekfilm, die steeds door de Moviac-bezoe- kers gaarne gezien en gehoord worden. (Vervolg van pag. 2) Aan het tweede Oranjeboek ontleenen wij nog de volgende bijzonderheden; Het volgende hoofdstuk betreft de maat regelen tegen den Duitschen uitvoer. Toen de Duitschers zonder waarschuwing mijnen had den gelegd was dit feit voor de geallieerden aanleiding maatregelen tegen den Duitschen uitvoer aan te kondigen. Aangezien deze maatregelen een benadeeling van Nederlandsche belangen zouden mede brengen, heeft de Nederlandsche regeering reeds in die aankondiging reden gevonden te Londen en te Parijs, resp. op 22 en 28 Novem ber, overeenkomstige stappen te ondernemen. In de nota van onzen gezant te Londen vraagt de Nederlandsche regeering zich af, waarom de Britsche regeering niet overeen komstig de regelen der moraal en de hoogere beginselen van het recht is overgegaan tot het in 't openbaar in gebreke stellen van Duitsch- land, door de feiten, waarover de Britsche re geering gemeend heeft zich te moeten bekla gen, algemeen bekend te maken, teneinde indien die feiten zouden worden bewezen het ophouden van de geïncrimineerde praktij ken mogelijk te maken. Met kracht wordt opgekomen tegen deze maatregelen, die, omdat zij eveneens onschul- digen treffen, een „hatelijk karakter hebben. In de antwoorden op beide vertoogen zeggen de regeeringen der Geallieerden het te betreu ren, dat deze maatregelen moesten worden ge nomen. Verzekerd wordt, dat het uiterste be proefd zal worden om het bezwaar voor de neu trale reeders en kooplieden tot een minimum te brengen. Toen de aangekondigde maatregelen in wer king waren gesteld, is daartegen te Londen en te Parijs geprotesteerd. „Tot een zoo ernstig ingrijpen in de interne verhoudingen van een neutralen en bevrienden staat, is geen enkels oorlogvoerende mogendheid gerechtigd," heet het in de nota van onzen gezant te Londen. En verder lezen wij: „De eerbied, dien de oor logvoerenden aan een neutraal land verschul digd zijn, is niet in overeenstemming te bren gen met deze maatregelen, voor welker scha delijke uitwerking geen enkele compensatie is voorzien." In het van de Britsche regeering op deze nota ontvangen antwoord wordt o.m. gezegd, dat de Britsche regeering onmogelijk een af doende represaille-methode kon vinden. „Be halve zoodanige actie tegen Duitschland als waarvan zij wordt weerhouden door haar eer bied voor het oorlogsrecht". Ook van de Fran sche regeering is het antwoord afgedrukt en op beide nota's hebben onze gezanten te Londen en te Parijs weer geantwoord. In het vorige Oranjeboek is het Nederland sche protest inzake de Britsche zwarte lijst op genomen. In het tweede, zoo juist verschenen, Oranjeboek vindt men hét antwoord op dit protest. De Britsche regeering zegt in dit ant- j woord haar recht om aldus te handelen te moeten handhaven, maar zij zal er voor zorgen niemand op de lijst te plaatsen, van wien zij niet ten volle overtuigd is, dat hij vijandelijk is door zijn aard of door zijn betrekkingen „De briefwisseling over dit onderwerp is hierna overgegaan in de behandeling van bepaalde ge vallen, waardoor zij ongeschikt is voor publi catie", aldus het Oranjeboek. Verschillende gevallen hebben zich nog voor gedaan, waarbij onderdanen van de ééne oor logvoerende partij door de andere oorlogvoeren de partij van Nederlandsche schepen zijn af gehaald. Steeds is in zoodanige gevallen op vrij lating aangedrongen. In het vorige Oranjeboel; is afgedrukt de nota, die te Londen werd over handigd naar aanleiding van het afhalen van personen van boord van het motorschip Colum bia, de protesten te Parijs en te Berlijn in over eenkomstige gevallen geschiedden cp dezelfde gronden. Het antwoord van de Britsche regee ring op het protest inzake de Columbia is in het tweede Oranjeboek afgedrukt. Tevens zijn opgenomen een nota van de Fransche regeering. waarin deze naar aanleiding van een Neder- landsch vertoog inzake het afhalen van op varenden van het Nederlandsche ss. Pennland haar zienswijze ter zake uiteenzet, alsmede het wederwoord daarop van de Nederlandsche re geering. Een soortgelijk antwoord is aan de Britsche regeering gegeven. In een groot aantal gevallen is van de Britsche regecring de vrijlating van perso nen, die van boord waren gehaald, verkre gen. Ook in het geval waartegen te Berlijn is opgekomen heeft de Duitschc regeering in vrijlating toegestemd. Over het afhalen en interneeren van Duit- sche onderdanen van het sa. Columbia te Southampton schrijft de Britsche regeering o.a. het volgende; Daar het schip vrijwillig een Britsche haven heeft aangedaan op de normale reisroute, kwam het, met alle personen aan boord, gedurende het verblijf aldaar, onder de Britsche rechts macht, en het afhalen en het vasthouden van de betrokken Duitschers geschiedde in de uit oefening van die rechtsmacht en niet in de uitoefening van de rechten van oorlogvoerende ter zee. Verder wordt opgemerkt, dat de declaratie van Londen nooit van kracht geworden en niet bindend is. Van de Fransche regeering is een overeen komstige verklaring ontvangen over het geval met. de Pennland, die uit eigen beweging in de Fransche wateren is gekomen. In wederwoord aan de Fransche regeering handhaaft onze regeering haar standpunt, dat, alle vijandelijke niet bij de vijandelijke strijd macht ingelijfde onderdanen, die van boord van Nederlandsche schepen zijn gehaald, welke zich al of niet vrijwillig binnen de Fransche territoriale wateren hebben begeven, moeten worden vrijgelaten. Niettegenstaande het onverbindend karakter van de Londensche zeerechtdeclaratie moet het beginsel, dat slechts personen die werkelijk zijn ingelijfd in de strijdmacht van hun land van boord van neutrale schepen mogen wor den gehaald, als een algemeene regel van het volkenrecht worden beschouwd. Voorts wordt opgemerkt, dat een oorlogvoe. rende mogendheid evenmin als zij goederen van den vijand, die geen contrabande zijn. in be slag mag nemen, zelfs indien het schip dat deze vervoert uit eigen beweging binnen de territoriale wateren van de oorlogvoerende mo gendheid is gekomen, andere personen dan die, welke als „contrabanda" kunnen worden be schouwd, aan boord van neutrale schepen die zich vrijwillig binnen de territoriale wate ren begeven hebben, mag aanhouden. In beide gevallen moet de neutrale vlag worden ge ëerbiedigd. Het Oranjeboek drukt hierna af eenige no ta's nopens het algemeene standpunt inzake de storing van het postvervoer. In de eerste plaats vinden wij het antwoord van de Britsche regeering betreffende het van boord halen van zekere postzakken van eenige Nederlandsche schepen (Nieuw Amsterdam, Columbia, Pennland, Marnix van St. Aldegond - en van de Op ten Noort), In een nota van onzen gezant te Londen, waarin deze op dit antwoord terugkomt, wordt gezegd, dat de onderscheiding „werkelijke cor respondentie" en andere correspondentie, een interpretatie van de Britsche regeering is, die gelegenheid geeft tot een groote mate van wil lekeur van de zijde der oorlogvoerenden. De Nederlandsche regeering handhaaft haar standpunt in deze zaak. Ook over het postvervoer met vliegtuigen bevat het Oranjeboek een notawisseling. De Nederlandsche regeering is van meening, dat in ieder geval luchtpost op de uitreis, die geen contrabande kan bevatten, van censuu" behoort te zijn vrijgesteld. Onbevredigend wordt het geacht, dat lucht post geheel aan de willekeur van een admi nistratieve autoriteit blootstaat, welker een zijdige beslissing niet aan het toezicht van een rechterlijk orgaan is onderworpen. Het laatste hoofdstuk van het Oranjeboek deelt over de samenwerking met de Oslo-Staten mede, dat ook na de bijeenkomst van deskun digen van 6 November 1939 te Kopenhagen het contact, waar daartoe aanleiding bestond, is onderhouden. Over de bescherming van monumenten in oorlogstijd wordt in dit laatste hoofdstuk me degedeeld, dat de Nederlandsche regeering zich in Januari 1939 tot 62 regeeringen heeft ge richt om deze te raadplegen over een voor-ont werp voor een verdrag ter bescherming van monumenten en kunstwerken gedurende ge wapende conflicten. Hoewel een dertigtal landen zich bereid heeft verklaard aan een eventueele conferentie deel te nemen, is de ontvangst, die het voor stel, met name van de zijde van het meeren- deel der groote mogendheden, heeft onder vonden, niet van dien aard, dat het nuttig voorkomt de pogingen tot de aanvaarding van dit ontwerp onder de huidige omstandigheden voort te zetten. De Nederlandsche regeering ziet echter niet af van verdere pogingen om, zij het ook op meer bescheiden schaal, de bescherming van kunstschatten door internationale samenwer king te bevorderen. Het Oranjeboek besluit met de mededeeling, dat de Nederlandsche regeering gevolg heeft gegeven aan het verzoek van de Duitsche re geering op 27 Maart 1940 om de Duitsche be langen in het Fransche mandaat-gebied Ka meroen te behartigen. Het Oranjeboek opent met de reproductie van de telegrammen van Koningin Wilhel- mina en Koning Leopold tot herstel van den vrede en de daarop ingekomen ant woorden van de betrokken Staatshoofden. Bij informatie te bevoegder plaatse is ons gebleken, dat de Nederlandsche regee ring Vrijdag om 3 uur officieel door de Engclsche regeering in kennis is gesteld van het leggen van mijnen in de nabijheid van de Nederlandsche kust. De mededeeling van de Britsche admiraliteit wordt, volgens Reuter, aldus uitgelegd, dat zij be teekent, dat mijnen gelegd zijn over een aan zienlijk gebied in Skagerrak en Kattegat, evenals p de Noordzee van een punt nabij de Nederland sche kust tot aan de Noorsche kust. De weste lijkste grens van het betrokken gebied strekt zich uit over 420 mijl naar het Noorden van een punt buiten de Nederlandsche kust nabij Schilling' (waarschijnlijk wordt Terschelling be doeld - Red. A.N.P.) tot 60 mijl ten Zuidwesten van Bergen. Vervolgens loopt het Oostelijk over de geheele Noordzee tot aan de Deensche kust en omvat ook het Skagerrak. Het Zuidelijkste deel omvat het Britsche mijnenveld buiten Ne derland en de naburige kusten, waardoor iedere uitgang uit Sylt en de Duitsche Bocht wordt gedekt. Opgemerkt moet worden, dat het nieu we mijnenveld nergens komt binnen de Zweed- sche of de Nederlandsche territoriale wateren. Er is zorg voor gedragen een vaargeul open te laten ter breedte van 20 mijl voor de neutrale scheepvaart van de Zweedsche kust. Dit kanaal loopt ongeveer door het midden van het nieu we mijnenveld. GOTHENBURG, 12 April. (Havas). De toestand wordt in Zuid-Zweden nog steeds als zeer kritiek beschouwd. Men aarzelt hier niet te verklaren, dat elk oogenblik ontschepingen op verschillende punten der kust kunnen worden verwacht. De Fransche en Britsche consulaten te Gothenburg en Malmö bereiden zich voor op ontruiming hunner gebouwen. HELSINKI, 12 April Zooals de Finsche radio bericht wordt uit Drontheim, dat door on geveer 1200 Duitschers bezet is, gemeld dat de Duitschers de bruggen, welke de stad met het binnenland verbinden, ondermijnd hebben. Voorts wordt gemeld, dat te Oslo nieuwe Duit sche troepen zouden zijn aangekomen. Omtrent den veldslag, die bij Kongsvingcr moet woeden, meldt de Finsche radio dat daar hevige ontploffingen worden gehoord. De Noren vechten overal in dezen sector, doch zij hebben nog geen aaneengesloten verdedigingslinie kunnen vormen. Vooral ten Zuiden van Skarnaes wordt gestreden. Frederikstad is gisteren door zes Duitsche bommenwerpers gebombardeerd. Een opslag plaats van benzine werd door een bom getroffen en ging in vlammen op. Deze stad is vrijwel geheel door de bevolking ontruimd. Uit Stroemstad wordt aan het Zweedsche Tel. Ag. gemeld, dat om half vijf vanmorgen eenige zware ontploffingen gehoord zijn in het Skagerrak ten Zuid-Westen van de Koster-eilanden. Onmiddellijk daarna werd waargenomen, dat een schip met een zeer groote tonnage in vlammen was gehuld. Een aantal in de naburige wateren patrouil- leerende Duitsche schepen snelde toe. De he vigheid van het vuur scheen er op te wijzen, dat het schip was geladen met groote hoeveelheden petroleum. Tusschen middernacht en één uur in den af- geloopen nacht werd een voortdurend krachtig geschutvuur uit zee gehoord. ROME, 12 April (Havas). Bevoegde Italiaansche kringen spreken met de mees te stelligheid de geruchten tegen, volgens welke binnenkort in Italië nieuwe lichtin gen reservisten zouden worden opgeroepen. Vrijdagmorgen kort na tien uur verscheen bo ven Sluis een kabelballon van onbekende nationaliteit, welke uit de richting België kwam aandrijven. Het lage wolkendek maakte het onmogelijk den ballon duidelijk waar te ne men. In den havenpolder onder Sluis sleurde de kabel van den ballon een prikkeldraadom heining van een boerderij mede en wierp deze vervolgens op het electriseh net, hetwelk ern stig beschadigd werd, tengevolge waarvan Sluis en omgeving het zonder electriciteit moeten stellen. Men is thans doende het euvel te herstellen. Ook in Axel heeft men den ballon waarge nomen. Hier was zij duidelijk te zien. In oostelijke richting verdween de kabelballon. Blijkens het jaarverslag over 1939 bedraagt 't verliessaldo nog f 802.303 (f 1.253,186). Over '39 bedroeg de winst ƒ450.883 (v.j. verlies ƒ81.687). In ieder geval blyft reorganisatie noodig. Hambro's mededeeling, dat de Noorsche re geering de arrestatie van kolonel Sundlo heeft bevolen, geeft mij de vrijheid, zoo seint de cor respondent van United Press aan zijn bladen, deze bijzonderheden te vertellen over de rol, die Sundlo te Narvik heeft gespeeld. Sundlo, die een persoonlijk vriend was van Quisling en van den gewezen Duitschen opper bevelhebber, generaal von Blomberg, is een bekende Noorsche nationaal-socialist. In 1935 is von Blomberg de gast van Sundlo geweest. Ik herinner me levendig, vertelt de correspon dent, hoe verbaasd de neutrale journalisten en ook vele Noren waren, toen de radio Maandag avond om 10 uur mededeelde, dat een Duitsche vloot opvoer naar de kust en dat zelfs troepen transportschepen ontdekt waren, maar men geen orders gaf om de stad te verdedigen. Het ver lies van twee Noorsche oorlogsschepen met meer dan 350 menschenlevens kan indirect aan Sundlo worden toegeschreven. Zaterdag hadden naar de United Press- correspondent verneemt de Noorsche schepen, blijkens een mededeeling van den commandant van de „Norge", instructie gekregen in geval van een aanval samen te werken met de landstrijd krachten te Narvik. Maandagavond hadden zij naar de Ofat-fjord moeten opstoomen om de Duitsche schepen op te vangen. Zij kregen ech ter van den commandant van Narvik, Sundlo, bevel gemeerd te blijven. Het is een gelukkig feit, dat de marine-commandant te Tromsö twee onderzeeërs, die ook te Narvik gestation- neerd waren, bevel had gegeven met onbekende bestemming te vertrekken, anders zouden ook deze schepen tot zinken zijn gebracht of ver overd zijn. De andere Noorsche schepen zaten gevangen als ratten in de-val en zij werden door grana ten getroffen, voordat zij nog met vechten kon den beginnen. Nadat zijn schip was gezonken, is commandant Askim uit het water gehaald en thans wordt hij door een Duitschen dokter in een hospitaal verpleegd. Men hoopt hem in leven te kunnen houden. Toen de Duitschers de stad binnenkwamen, hadden de Noorsche troepen onder goede leiding en met goed gericht artillerievuur de stad kun nen houden. De troepen kregen echter bevel geen weerstand te bieden en toen eenmaal het cen trum van de stad, de hoofdweg, de spoorbrug en het station in Duitsche handen waren, was verder verzet nutteloos. LONDEN, 12 April (Reuter). Volgens een in lichting van het Britsche ministerie van Eco nomische Oorlogvoering zal aan het Duitsche vervoer van poststukken, welke voortdurend meer Duitsch bezit van buitetnlandsche valuta inhoudt, door de Geallieerde vlootcontróle een einde worden gemaakt. Er zijn duidelijke be wijzen, dat Duitschland den laatsten tijd kleine kostbare artikelen, zooals juweelen, met de mai) uitvoert. Dit zal nu ophouden. Wanneer het stoomschip Manhattan van daag New York bereikt, zal waarschijnlijk worden onthuld, dat het onderweg werd doorzocht en dat de mail uit Duitschland werd verwijderd. Deze zal, indien zij wordt vrijgelaten, met een volgend schip worden verzonden. OOSTENDE, 12 April (Belga). In den nacht van Donderdag op Vrijdag is te Oostende levendig kanonvuur gehoord, dat scheen te komen uit de richting van het lichtschip „Wan delaar" aan den ingang van de Schelde. Een Belgisch patrouille-vaartuig begaf zich der waarts. Het meldde dat het door allerlei wrak stukken voer, die afkomstig leken van een schip, dat kortgeleden tot zinken was gebracht. De opgevischte wrakstukken waren alle be vuild door stookolie. Men heeft er niet uit kun nen opmaken wat de identiteit was van het schip. Niemand is opgepikt. Het onderzoek, dat is ingesteld om sporen te vinden van het schip, dat Donderdagmiddag buiten Nieuwpoort op een mijn liep en de lucht in vloog, is eveneens zonder resultaat gebleven- Hoe vaker brandalarm.M Des te minder bosch r|oe meer rommel... [les te meer prikkeldraad I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4