Kanalisatie van den IJssel Twee en zestigste Varsity in Utrecht „JODY EN HET HERTEJONG" Simplex rijwielen, lichter trappen. 3-K.M. baan in eere Als de wacht is afgelost, Terugkeert van zijn verren post, Geeft Uw zoon dan in zijn hand Een vertrouwden vriend, zijn krant. Wij luisteren naar... FINANCIEN HERSTELD W aters tanden *1 Wetsontwerp is thans ingediend Restaurant DORRIUS Dagfilm s ZATERDAG 13 APRIL 1940 Het beschieten van vïsschersvaartuigen Onze regeering is terzake diligent De roofoverval te Holten Verdachten in huis van bewaring ingesloten DREIGEND CONFLICT IN HET VEENBEDRIJF Het is een culluurserie-boek! De ondergang van de „Protinus" Opvarenden hebben veel ellende doorstaan Handelsbetrekkingen met België VREEMDELINGENVERKEER IN VALKENBURG VALSCHE REISDECLARATIES VOLKSRAADSLEDEN BUITENLANDSCHE SCHEPEN IN INDIË BILJARTEN DE KAMPIOENSWEDSTRIJDEN TE ROTTERDAM HOCKEY BELGIË—NEDERLAND OP 5 MEI WIELRENNEN ZAANSCHE WEDSTRIJDEN UITGESTELD VOETBAL Roode DuivelsZwaluwen te Luik Het AmsterdamRijnkanaal een unieke gelegenheid De uitkomst De accommodatie Geregelde diensten Zondag 14 April Maandag 15 April Academische examens MARKTEN a a o.~ POSTVLUCHTEN Ingediend is een wetsontwerp tot kanali satie van den IJssel en wijziging van de wet van 4 November 1919 betreffende den aanleg van scheepvaartkanalen naar Twenthe Aan de memorie van toelichting is het vol gende ontleend: In het wetsontwerp omtrent den aanleg van acheepvaartkanalen naar Twenthe. zooals dit oorspronkelijk werd ingediend, was gerekend op den aanleg van een scheepvaartkanaal van Twenthe naar den Boven-Rijn en op de ver betering van de scheepvaartverbinding van Twenthe met het Zwarte Water bij Zwolle en verder met den IJssel. Eerstbedoeld scheepvaartkanaal zou bestaan uit een hoofdkanaal van Enschedé langs Hengelo en Almen naar den Boven-Rijn bij Pannerden met zijtakken naar Oldenzaal en Almelo. Het zou slechts worden aangelegd als belanghebbenden zich zouden hebben verbonden 6.3 millioen gul den in de kosten bij te dragen. De in de tweede plaats vermelde verbetering Van de scheepvaartverbinding van Twenthe met den IJssel was gedacht als een verruiming, in aansluiting met den bovenbedoelden zijtak naar Almelo, van het bovenstaande kanaal Almelo Zwolle van de Overijsselsche kanalisatie Mij. en verder in een nieuw kanaalvak om Zwolle heen Haar den IJssel. De verbetering van het bestaan de kanaal was ook hier afhankelijk gesteld van een bijdrage van belanghebbenden, n.l. tot een som van 2.7 millioen gulden, terwijl de nieuwe verbinding tusschen het Zwarte Water en den IJssel geheel voor Rijksrekening zou worden uit gevoerd. Bij de behandeling van dit wetsontwerp in de Tweede Kamer der Staten-Generaal werd de verbetering van het bestaande kanaal Almelo— Zwolle uit het ontwerp gelicht, doch werd daarin opgenomen een scheepvaartverbinding naar den IJssel, n l. van Almen naar Zutphen, zoomede een zijtak naar Borne. De aanleg van dezen laatsten zijtak werd echter afhankelijk gesteld van een bijdrage van belanghebbenden ten beloope van f 500.000. Er zouden dus worden aangelegd een kanaal van Enschedé over Hengelo en Almen naar Pan nerden. een verbinding AlmenZutphen en zij takken naar Oldenzaal, Borne en Almelo. Als meest urgent werd aangevangen met de gedeel ten van Enschedé naar Almen en van Almen naar Zutphen, waarmede de beide industrie centra, Enschedé en Hengelo, aan een scheep vaartverbinding met den IJssel werden geholpen. Deze verbinding is in Mei 1936 volledig voor het verkeer opengesteld. De aanleg van het kanaal- gedeelte van Almen naar den Boven-Rijn. zoo mede die van de zijtakken bleven aanvankelijk rusten. Daarvan kwam intusschen alleen het ge deelte van den zijtak naar Almelo tot den weg AlmeloWierden tot stand. Het is onbetwistbaar, dat met de tot dusver voltooide werken niet kan worden volstaan, in dien men het Twenthekanaal aan zijn bestem ming wil doen beantwoorden. Het kanaal van Zutphen naar Enschedé toch is ingericht voor de vaart van schepen tot 1350 ton met een diepgang van 2.50 Meter, hierop zijn Ook alle bruggen en s uizen berekend. Echter kunnen schenen van die afmetingen het kanaal slechts gedurende een klem aantal dagen per jaar bereiken en verlaten. De vaart van den Boven-Rijn langs den IJssel naar Zutphen is gedurende een groot gedeelte des jaars voor de grootere schepen van die groep onmogelijk. Bij dc nadere overweging van hetgeen ver- u d0en stond ten einde het kanaal En schedé—Zutphen aan rechtmatige verwachtin gen te doen beantwoorden, rees de vraag, of de aanleg van het kostbare kanaal van Almen naar den Boven-Rijn bij Pannerden econo misch wel voldoende verantwoord zou zijn en of de belangen, welke daarmede gediend zou den worden, niet beter en tevens op minder kostbare wijze zouden kunnen worden behar tigd door kanalisatie van den IJssel, indien daarmede bereikt kon worden, dat op deze rivier in het algemeen voldoende vaardiepte zou worden aangetroffen. Een zoodanige rivier- ierbetering zou toch niet uitsluitend aan Twente ten goede komen, doch zou tevens de scheepvaartverbinding langs dezen weg tus schen het Noorden en het Zuiden van het land in belangrijke mate kunnen verbeteren, terwijl ook de verschillende plaatsen langs den IJssel daardoor belangrijk zouden worden gebaat. Reeds in 1935 beval de uitvoerende commissie ter bevordering van den aanleg van het Twen- the-Rjjnkanaal overweging van deze oplossing by de regeering aan. Het opmaken van een plan tot kanalisatie van den IJssel vorderde een uitgebreide studie, omdat daarbij met velerlei belangen rekening moest worden gehouden. Wat de diepte betreft, wordt gerekend, dat een minste diepte van 2.70 M„ voldoende voor het verkeer met volbeladen 1350 tons vaartui gen, gemiddeld gedurende 337 dagen per jaar beschikbaar zal kunnen zijn, dat op een diepte van 2.55 M„ voldoende voor 600 tons schepen gemiddeld 347 dagen per jaar kan worden gerekend, terwijl een diepte van 2.10 M. steeds ter beschikking zal staan. De Economische Raad kwam tot de conclusie, dat de voltooiing van de Twenthe-Rijnverbin- ding wenschelijk is en dat daarvoor aan de kanalisatie van den IJssel de voorkeur moet worden gegeven boven den aanleg van een ka naal van Almen naar den Boven-Rijn. In deze omstandigheden meent de minister van Water staat, dat aan de wet van 4 November 1919, voor zoover daarin op den aanleg van het ka- naalgedeclte AlmenPannerden was gerekend, geen gevolg moet worden gegeven en dat daar voor de IJsselkanalisatie moet worden in de plaats gesteld. Wat de verdere in die wet voorziene kanalen betreft, die, zooals hierboven werd medege deeld. nog niet ter hand werden genomen, is de minister van oordeel, dat afgezien van de doortrekking van het zijkanaal naar Almeloo tot de havenkom aldaar de behoefte daar aan, in verband met de sedert 1918 zoozeer ge wijzigde verkeersontwikkeling, thans niet meer in die mate wordt gevoeld, dat het noodig is tot de uitvoering over te gaan. Het betreft hier de zijtakken naar Oldenzaal en Bome en het kanaalvak tusschen het Zwartewater en den IJssel om Zwolle. Het is dan echter ge- wenscht thans vast te stellen, dat deze wer ken, opgenomen in de wet van 1919, niet zullen worden aangelegd. Van de werken, waarvoor bijdragen werden verleend, is tot nu toe ruim de helft voltooid, terwijl, als de verbinding van den zijtak naar Almeloo met het kanaal AlmelooZwolle zal zijn tot stand gekomen, ongeveer 55 pet. dier werken zullen zijn uitgevoerd. In die omstan digheden komt het den minister billijk voor, dat de belanghebbenden in het algemeen van hun verplichting tot betaling voor de helft wor den ontheven. De kanalisatie van den IJssel behoort naar het oordeel van den minister geheel ten laste van het Rijk te worden genomen, wat trouwens geheel in overeenstemming is met de tot nu toe in het algemeen gevolgde gewoonte om de verbetering van de groote rivieren ten behoeve van de scheepvaart voor Rijksrekening te ne men. Van de 110 voor het onderzoek der commis sie ter bevordering in aanmerking komende be langhebbenden hebben 108 zich vóór de plannen uitgesproken, waarbij velen hebben verklaard de uitvoering ten zeerste te zullen toejuichen. N. Z. Voorburgwal b.h. Spui, Amsterdam. PLATS DU JOUR EN LA CARTE Op de vragen van het Tweede Kamerlid Wou denberg (N.S.Bin verband met het beschieten op de Noordzee van Nederlandsche visschersvaar- tuigen door Duitsche vliegtuigen heeft de mi nister van Binnenlandsche Zaken, mede namens zijn ambtgenoot van Defensie geantwoord, dat de regeering daarover nadere gegevens heeft ontvangen. De regeering is ter zake diligent. Wat betreft de vraag of de regeering bereid is onze visschers zoo noodig door inzet van con- vooieerende eenheden van de oorlogsmarine te beschermen, luidt het antwoord, dat in verband met de uitgestrektheid van een eventueel te bewaken zeegebied en met den aard der aan vallen dè inzet van convoyeerende eenheden van de zeemacht, andere moeilijkheden, die daaraan verbonden zijn, in het midden gelaten, niet wel uitvoerbaar zou zijn. Naar wij vernemen, zijn dezer dagen weder om in het huis van bewaring te Almelo inge sloten zekere V. en D., beiden uit Deventer af komstig, op grond, dat thans feiten aan het licht gekomen zouden zijn, die er op zouden wijzen, dat zij de daders zouden zijn van den gepleegden roofoverval "In den nacht van 10 op 11 April 1939 in de woning van het echtpaar Letink te Holten, waarbij dat echtpaar zoo ernstig mishandeld werd, dat de man dienzelf den nacht is overleden en de vrouw met ern stige verwondingen opgenomen moest worden in een ziekenhuis te Deventer. De rijksbemiddelaar in het eerste district, de heer H. P. J, Bloemen, heeft Maandagmiddag ten stadhuize te Arnhem een bespreking met partijen, betrokken bij het dreigend conflict in het veenbedrijf in Drente en Overijsel. Het boek ,dat ons hart raakt Eén der overlevenden van de vergane IJmui- der treiler Protinus IJm. 85 is thans in zoo verre hersteld, dat hij zelf aan zijn familie te Egmond aan Zee een beschrijving heeft kun nen geven, van hetgeen de opvarenden door staan hebben. Volgens zijn schrijven werd de Protinus mid scheeps door bommen getroffen. Kort tevoren was de vliegmachine laag over het schip ge vlogen en had men den vliegenier toegewuifd' Men veronderstelde immers, dat hij zich verge wiste van de nationaliteit der visschers en ge voelde zich als Nederlander volkomen veilig. Hoe anders zou dit uitkomen. Spoedig moesten de overlevenden zich in de reddingboot zien te redden en ook daarna zocht de vliegenier de zee af om hen nog te treffen, dogh gelukkig verloor hij hen door opkomenden m'ist uit het oog. De ellende, die de schipbreukelingen daarna ondervonden hebben, iaat zich niet beschrijven. De dorst, kwelde hen verschrikkelijk. Langzaam zagen zij één van hun kameraden sterven, een tweede volgde. Alle hoop op redding hadden de overblijvenden reeds opgegeven, toen zij op den derden dag na den ondergang van hun schip een stoomboot zagen passeeren. De moed her leefde, doch helaas, hoe zeer zij ook de aan dacht probeerden te trekken, het schip voer dicht langs hen heen, zonder hen op te mer ken. Dat was wel 'een zeer zware beproeving. Toen eindelijk op den vijfden dag de duik boot boven water kwam, die hen zou redden, dachten allen, dat nu hun laatste uur geslagen was en dat zij nu getorpedeerd zouden worden. Wie schetst echter hun vreugde, toen zij plot seling de Engelsche vlag ontplooid zagen. Door de manoeuvres van de duikboot werd hun dui delijk, dat deze op hun redding bedacht was en hoewel het moeilijk was allen aan boord te brengen, was nu toch spoedig de redding een feit. Wel beleefde men ook aan boord van de duikboot nog angstige uren, toen deze telkens moest duiken wegens vlieger-aanvallen, doch dat werd na de doorgestane ontberingen nau welijks geteld. Hoewel algeheel herstel nog wel enkele weken zal duren, hopen alle overlevenden over eenigen tijd behouden thuis te zijn. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen 'n exem plaar van den tekst van de op 13 Juni 1939 te 's-Gravenhage tusschen Nederland en de Belgisch-Luxemburgsche economische unie ge sloten overeenkomst met betrekking tot de re geling van de handelsbetrekkingen tusschen beide landen, met bijbehoorend protocol en ter zake gewisselde nota's, alsmede van de op dien datum gewisselde nota's inzake de verlenging tot 30 September 1939 van de overeenkomst nopens steenkolen tusschen Nederland en Bel gië, gesloten op 13 Augustus 1938. De betreffende stukken zijn nedergelegd ter griffie van de Kamer ter vertrouwelijke kennis neming voor de leden. Dezer dagen vergaderde de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer Valkenburg. Uitvoerig werd gesproken over de te voeren propaganda. Er dient, zoo meende men, ernstig geprotesteerd te worden tegen de valsche geruchten als zou de Limburgsche bevolking klaar staan voor eva cuatie. Ondanks de nabijheid der grenzen is zelfs in deze onrustige situatie zoo goed als niets van militaire maatregelen te bemerken. Geen enkel hotel of pension hebben de militairen opgeëischt. Het ontbreken van wegwijzers zal men trachten te ondervangen. BATAVIA, 13 April CAneta) Het Hoog gerechtshof van Ned-Indië maakte heden on der zeer groote belangstelling, voornamelijk van Sumatraansche zijde, een begin met de behandeling van de tweede zaak betreffence de valsche reisdeclaraties van Volksraadsleden, n.l. tegen het oud-lid van den Volksraad, Jahja. Ten laste werden gelegd 22 verschillende ge vallen van vervaisching van hotelkwitanties en 21 gevallen van indiening van onjuiste decla raties. Beklaag,-je ontkent zich aan het hem ten laste gelegde te hebben schuldig gemaakt. BATAVIA, 13 April (Aneta) De Java Su matra Handel Mij., die in Ned.-Indië de Swedish East Asiatic vertegenwoordigt, kreeg machtiging van de reederij in Zweden om de lossing van het vrachtschip „Canton" in Soera- baja, waartoe te voren opdracht was gegeven, tot nader bericht uit te stellen. Tevoren kreeg de Java Sumatra Handel Mij. instructie, dat de Canton", die te Banjoewangsi als eerste aan loophaven in Ned.-Indië lading zou innemen, niet mocht laden. Deze instructie werd te laat ontvangen, zoodat de „Canton'' reeds met la ding op weg was naar Soerabaja waarna, na gepleegd overleg met de reederij te Gothenburg, opdracht kwam de lading weer te iossen. He den werd deze instructie weer achterhaald, zoodat met het iossen van het schip wordt ge wacht. Ais de situatie binnen redelijken tijd verbetert, zal de „Canton" het normale vaar- plan voltooien. De Java Sumatra Handel Mij. vertegenwoor digt eveneens de Noordsche Wilhelmsenlijn, welker „Tarifa" in den loop van deze week ten gevolge van een instructie van den Noordschen consul plotseling te middernacht met onbe kende bestemming uit Soerabaja vertrok. Tot slot van den tweeden avond speelde Dom- mering tegen Gehrels en Kobus tegen de Leeuw. Hier stonden dus tegenover elkaar twee spelers, die hun twee tot dusver gespeelde par tijen gewonnen hadden, Dommering en Kobus, en twee anderen, die het zoet der overwinning nog niet hadden mogen smaken. De uitslagen waren: Dommering Gehrels: De Leeuw: Kobus: 400 8 136 50 116 8 32 14.50 400 24 76 16.66 378 24 94 15.75 De hockeywedstrijd BelgiëNederland, die aanvankelijk was vastgesteld op 28 April, is op verzoek van de Belgen uitgesteld tot 5 Mei. De ontmoeting wordt gespeeld te Brussel. .De openingswedstrijden, welke Zondag 14 April op de Zaansche wielerbaan zouden plaats vinden, zijn uitgesteld tot Zondag 28 April a.s. De ontmoeting tusschen de Roode Duivels en De Zwaluwen zal op 9 Mei a.s. te Luik plaats vinden. De wedstrijd zal bij kunstlicht gespeeld worden op het terrein van Tilleur. Den vijfden Mei zal de Varsity het overbekende studentenroeifestijn op het AmsterdamRijnkanaal onder den rook van het Oude Sticht voor de 62ste maal worden verroeid. Nadat jaren lang dit roeievenement op het Noordzeekanaal had plaats gevonden, werd in 1937 de nieuw-aangelegde Boschbaan in Am sterdam uitverkoren. Deze roeibaan had echter het nadeel, dat het hoofdnummer de oude vier niet meer over een afstand van 3 K.M., doch over 2 kAi. moest worden verroeid, hetgeen naar de meening van velen geen juiste maatstaf vormde voor de kracht der resp. ploegen. Dit mede in verband met de regeling al daar, die een gezellige sfeer niet in de hand werkte was oorzaak, dat het bestuur van den Nederlandschen Studenten Roeibond naar een andere wedstrijdbaan ging omkijken. Natuur lijk werd er toen aandacht geschonken aan het kanaal bij Vreeswijk. Evenwel had dit, evenals het Noordzee-kanaal, het bezwaar van een te groote en te scherpe bocht. Toen het honderd meter breede Amsterdam Rijnkanaal evenwel gereed kwam met een na genoeg recht stuk van 3 K.M., was de keus niet meer moeilijk en viel de beslissing: de Varsity 1940 zal Op hei AmsterdamRijnkanaal worden verroeid. Naar aanleiding van deze op 5 Mei te or- ganiseeren Universiteits-roeiwedstrijden had Donderdagmiddag in Hotel „Den Hommel" te Utrecht een persconferentie plaats, waar de heer J. F- Ch. Steyling, president van d enNed. Studenten Roeibond, de plannen uiteenzette. Spr. herinnerde aan de voorgeschiedenis var. deze Varsity. De behoefte aan een 3 K.M.-baan en een gezelliger accommodatie had tot het be sluit geleid, de Varsity naar het Amsterdam Rijnkanaal te verplaatsen. De traditie, dat de Varsity op Hemelvaarts dag moet worden gehouden, is een korte. Van de ruim zestig maal dat de Varsity werd ver roeid, had dit vijf en twintig maal op Hemel vaartsdag plaats. Overigens steeds op een Zon. dag. Het is dus niet zoo bezwaarlijk, dat men, in verband met de drukke scheepvaart van den Hemelvaartsdag heeft moeten afstappen. Men heeft ernstig overwogen het publiek ge heel gratis tot deze wedstrijden toe te laten De grootste onkosten worden echter veroorzaakt door de gemakken en accommodatie, die aan 't publiek worden geboden. De overige onkosten kunnen uit de vereenigingskassen en bijdragen worden bestreden. Om de accommodatie-onkosten evenwel te bestrijden, heeft men zich genoodzaakt gezien op enkele punten een toegangsprijs te heffen. Bij de finish zal aan de Westzijde van het Kanaal een overdekte tribune verrijzen met aan de overzijde een wandelterrein. De begrooting, die men gemaakt heeft, is momenteel sluitend. De omstandigheden zijn evenwel zoo wisselend, dat men gemeend heeft een garantiefonds van f 1000.te moeten bij eenbrengen. De heer Steyling achtte het ecnjlenden lentedag, blijk van de groote sympathie, die voor de Var sity bü studenten en oud-studenten gevoeld wordt, dat dit bedrag ruim tweemaal werd overteekend. Ook uit niet-studentenkringen mochten vele toezeggingen tot medewerking worden ontvan gen, zooals van den Minister van Waterstaat den hoofd-ingenieur van Waterstaat te Utrecht, den Commissaris van de Koningin in de pro vincie Utrecht, de burgemeesters van Jutphaas en Ouden Rijn, de Avro, de Phohi, de Utrecht- sche Reddingsbrigade, de Rijkspolitie, de P.T.T.. de Ned. Spoorwegen, Profilti, Polygoon enz, enz. Er zal zorg worden gedragen voor behoorlijke zitplaatsen en consumptiemogelijkheden. Aan de Westzijde van het kanaal bij de finish die plm. 200 Meter vóór de derde brug vanaf den weg UtrechtDen Haag is gelegen worden een overdekte tribune en een groote consump tietent gebouwd. Een honderd meter naar de brug toe, wordt een parkeerterrein aangelegd. Tevens is er een wandelgelegenheid en een ge luidsinstallatie. Aan de overzijde het wandel- rein voor 'n lagen prijs toegankelijk is de accommodatie natuurlijk nietzoogoed. Zoo is hier geen tribune, geen geluidsinstallatie en geen groote consumptietent. Wel heeft men er een uitstekend overzicht op de finish. Aan deze Oostzijde loopt tevens een weg, waarlangs de auto's van officials en pers de booten kunnen volgen. Deze openbare weg zal tót dit doel voor het gewone rijverkeer worden afgesloten. Jammer is het, dat deze weg zich niet uit strekt langs den eersten K.M. van de 3 K.M.- baan van het hoofdnummer. Om het publiek zoo snel en confortabel moge lijk naar en van het wedstrijdterrein te voeren, zullen er speciale autobus- en bootdiensten wor den ingelegd. Natuurlijk kunnen dé particulieren zich ook op eigen initiatief naar het terrein begeven. Het voordeel van deze baan is, dat de moge lijkheid geschapen is voor particulieren om hun booten bij de finish aan te leggen. De start is gelegen twee K.M. vóór de brug, die vanaf de brug bij het Hotel „Den Hommel" is gelegen. Wij twijfelen er niet aar) dat de Utrechtsche burgerij er toe zal medewerken, om deze 62ste Varsity op een unieke gelegenheid als het Amsterdam—Rijnkanaal te maken tot een gran dioos roeifestijn. Moge de natuur zorg' dragen voor een stra- en 449 M. ook 342 M. Alt en harp, 10.35 BBC-orkest, 11.50 HILVERSUM 1,1875 en 414.4 M. 8 30 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 5.00 NCRV 7.45—11.15 KRO 8.30 Morgenwijding, 9.30 Gewijde muziek (gr.pl.), 12.16 Lezing „De Missiegeest van dan H Vincentius a Paulo", 12.35 Gramofoonrnu- ziek, 12.45 Berichten ANP, 1.00 Boekbespre king, 1.20 KRO-Melodisten en solist, 2.00 Vraag en antwoord, 2.45 KRO-Kamerorkest en solist, 4.00 Gramofoonmuziek, 4.15 Ziekeniof, 4.55.5.00 Gramofoonmuziek, 5.05 Gewijde muziek (gramofoonplaten), 7.45 Berichten, 7.50 Gramofoonmuziek, 8.00 Berichten ANP, mededeeiingen, 8.15 KRO-orkest, 9.00 Reisvertelling, 9.20 Paul Godwin en zijn or kest., 9.50 Don Kozakkenkoor (opn.), 10.00 Qfamofoonmuziek, 10.30 Berichten ANP, 10.40 Epiloog, ll.00-rrU.15 Esperantonieuws. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 VARA, 12,00 AV'RO, 5.00. VARA 8.0012.00 AVRO 8.55 Gramofoonmuziek, 9.05 Tuinbouw- praatje, 9.30 Orgelspel, 12.00 Cyclus „Onze Weermacht", om 12.45 Berichten ANP, 1.00 AVRO-Amusementsorkest en het duo Ja, 1.50 Gamelanmuziek (opn.), 2.30 Omroeporkest en soliste, 3.30 Schilderijbespreking', 3.45 Gramo foonmuziek met toelichting. 4.25 AVRO-Dans- orkest, 4.55 Sportnieuws ANP. 5.00 Gemengde Zangvereeniging ..Kunst en Strijd" (Amster dam) cn solist, 6.30 Sportpraatje, 6.45 Sport nieuws ANP, gramofoonmuziek, 7.28 Rosian- orkest en solisten, 8.00 Berichten ANP, 8.20 Concertgebouworkest, 9.10 Radiotooneel, 9.55 Revueprogramma, 11.00 Berichten ANP, 11.10 Trio „De Melodische Spelers", 11.30.12.00 Dansmuziek (gr.pl.), ENGELAND, 391 Na 10.20 n. m. 9.35 Kleinorkest, 10.05 Gramofoonmuziek, 11.05 Orkest van de Morris Motorfabrieken, 12.20 Berichten. 12.35 Orgelspel, 12.50 BBC-Zangers, I.10 Regency-trio, 1.35 Zang, 1.50 Gramofoon muziek, 2.20 Stedelijk orkest van Birmingham, 3.40 Boulevard Players, 4.20 Berichten en cau serie (Welsh), 5.20 Berichten, 6.00 BBC-Thea- terorkest, 8.05 Zang, 8.20 Berichten, 8.40 Or gelspel, 9.05 BBC-orkest, 9.35 Romanza-orkest, 10.05 Epiloog, 10,15 Viool en piano, 10.50 BBC-Salonorkest, 11.20 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 7.207:35 Gramofoonmuziek, 9,50 Zang, 10.05 Gevarieerd concert, 11.35 Pianovoor dracht, 12,05 Fluit, hobo en harp, 12.05 Solis tenvoordracht. 12.35 Fluit, hobo en harp. 1.05 Zang, 1.30 Hoornvoordracht, 1.50 Rose Cornaz en haar gitaar-orkest, 2.35 Altviool en pia no, 3.20 Zang, 3.35 Chansons, 6.50 „Bouche a Bouche", opera, 10.0511.50 Raymond Legrand en zijn Jazzorkest. KEULEN 456 M. 4.20 Havenconcert, 6.30 Gramofoonmuziek, 8.05 Omroeporkest. 11.00 Leo Eysoldt's orkest en solisten, 12.15 Muzikaal tusschenspel, 12.50 Populair concert, 1.45 Muzikaal tusschenspel, 2.20 Verzoekconcert, 5.50 Gramofoonmuziek, 6.359.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M. 8.20 Gramofoonmuziek, 9.20 Zang en orgel, 10.35 Pianovoorch-acht en gramofoonmuziek, II.20 Gramofoonmuziek, 11.50 en 12.30 Het van Damme-septet, 12.501.20 Gramofoonmu ziek. 2.20 en 3.20 Koor „De zingende Meisjes van Halle", 5.20 Het Buterpe-trio en soliste, 6.20 Gramofoonmuziek, 9.30 Gramofoonmu ziek, 10.2011.20 Dansmuziek (gr.pl.). 484 M. 8.20 Gramofoonmuziek, 10.20 Koninklijk koor „Les Unis et Libres d' Anderlues", 10.35 Gramofoonmuziek, 11.05 Vioolvoordracht met pianobegeleiding, 11.35 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 L. Luffin's orkest. 12.501.10 en 1.50 Gramofoonmuziek, 2.20 Zang met pianobegeleiding, 3.05 Harpvoordracht, 3.20 Dansmuziek (gr.pl.). 3.50 Cellovoordracht met Pianoduetten. 4.505.20 Militair concert en pianobegeleiding, 4.05 Gramofoonmuziek, 4.35 „The Four Rhythm Aces", 9.30 Omroepdans- orkest en solist, 10.2011.20 Gramofoonmuz. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.35 Omroeporkest, vliegeniersorkest en een pianoduo, 8,20 Berichten, 8.50 Egon Kaiser's en Joachim Bund's orkesten, 10.20 Berichten. Hierna tot 11.20 Nachtconcert, 11.50—12.15 Militair programma. HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. NCRV-Uitzending 8.00 Berichten ANP, 8.20 Gramofoonmuziek, 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten, 12.15 Gramofoonmuziek, 12.30 Berichten ANP, 12.35 NCRV-Kleinkoor en Harmonie-orkest (opn.), 1.00 AU Round-sextet, 2,35 All Round-sextet, 3.30 Gramofoonmuziek, 4.45 Gramofoonmu ziek, 6.20 Gramofoonmuziek, 7.45 Gramo foonmuziek, 8.00 Berichten ANP, internatio naal overzicht, herhaling SOS-berichten, 8.25 Haagsch Kerkkoor en gramofoonmuziek, 9.10 .Causerie ,,De Belgische kust", 9.40 Gramofoon. muziek, 10.00 Berichten ANP, 10.30 Marcando- ensemble en gramofoonmuziek. 11.25 Gramo foonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. Algemeen programma, verzorgd door de AVRO 8.00 Berichten ANP, 8.10 Gramofoonmuziek, 8.30 Orgelspel, 8.50 Gramofoonmuziek, 10.15 Gramofoonmuziek, 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Ensemble Rentmeester, 11.0011.10 Zijlich ten", causerie, 12.00 AVRO-Musette-ensemble en soliste (opn.), 12.45 Berichten ANP, gra mofoonmuziek, 1.00 Ensemble Malescu, 1.45 Pianovoordracht, 2.15 Omroeporkest en soliste, om 3.50 Gramofoonmuziek, 5.30 Orgelspel. 6.00 De Twilight Serenaders en solist, 6.40 Zang, piano en cello (met toelichting), 8.00 Be richten ANP, 8.15 Concertgebouworkest en so list, 9.30 Gramofoonmuziek, 10.00 AVRO- Amusementsorkest en duo Ja. 11.00 Berichten ANP, 11.10 AVRO-Dansorkest, 11.4012.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND, 391 en 449 M. Na 10.20 ii.ni. ook 342 M. 11.50 Orgelspel, 12.20 Berichten, 12.35 Pian- novoordracht, 12.501.20 Kenilworth-octet, 2.20 Jack Harris en zijn Band, 3.35 BBC- Northern-órkest, 4.20 Berichten en causerie (Welsh), 5.20 Berichten, 6.00 Solisten voor dracht, 6.40 Kampconcert met toelichting, 8.20 Berichten, 9.25 BBC-orkest, 9.55 Chalumeau- ensemble, 10.20 Jack Harris en zijn Band, 10.50 Het Kutcher-strijkkwartet, 11.20 Be richten. RADIO-PARIS, 1648 M. 11.20 Pianovoordracht, 11.20 Jane EvrarcJ en haar damesorkest, 12.05 Zang, 1.05 Het so listenkwintet van de „Garde Républicaine". 2.20 Orgelspel, 3.50 Muzikale causerie, 4.20 Chansons, 4.35 Kamermuziek. Hierna: Zang, 5.35 Piano, viool en cello, 6.20 Gevarieerd concert, 8.05 Het Moyse-trio. 10.05—11.50 Het Nationaal orkest. KEULEN, 456 M. 4.50 Weermachtorkest, 6.40 Gramofoonmu ziek, 8.308.50 Altviool, cello en piano, 9.50 Gramofoonmuziek, 10.20 Omroeporkest en so liste, 12.15 Muzikaal tusschenspel, 12.50 Po pulair concert, 1.45 Muzikaal tusschenspel, 2.20 Leo Eysoldt's orkest. 4.45 en 5.50 Gramo foonmuziek. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.509.20 Te Deutschlandsender. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M. 11.20 Granlofoonmuziek, 11.50 Pianovoor dracht, 12.30 Zang, 12.501.20, 4.204.55, 5.40 en 6.35 Gramofoonmuziek, 9.3010.20 Gramo foonmuziek. 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek, 11.50 en 12.30 Ra. dio-orkest. 12.501.20 Gramofoonmuziek. 4.55 Pianovoordracht, 5.35 en 6.00 Radio-orkest. 7.20 Omroepdansorkest, solisten en het Oscar. dy-Musette-ensemble, 9.30 Het Belgisch Hof- trio met toelichting, 10.0010.20 Gramofoon muziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.20 Bérlijnsch Philharmonisch orkest en solist. 8.20 Berichten, 8.50 Otto Dobrindt's or kest, 10.20 Berichten, hierna tot 11.20 Nacht concert. AMSTERDAM. Geslaagd voor het cadidaats- examen D wis- en natuurkunde de heer J. Blok te Amsterdam. ALKMAAR, 13 April Veemarkt 148 over- houders f 1624 «4. ALKMAAR., 12 April. N.V. Alkm. Flxportvei- ling. Aardbeien 13.50 per 100 stuks. Andijvie 1621.50 per 100 kg. Appelen 815.50 per 100 pond. Bloemkool: I 21.0036, II 16.00 per 100 stuks. Bieten 1.402.40, Gele kool 3.007 per 100 kg. Kropsla 6.308.30 per 100 stuks. Peren 59.50 per 100 pond. Prei 3.1011.20 per 100 kg. Peterselie 2.60—-«3.50, Rabarber 8.0015. Raap stelen 1.602.20, Radijs 4.505.60 per 100 bos. Roode kool 6.4010.50 per 100 kg. Selderie 1.80 3.50 per 100 bos. Spinazie 4409 cent per bak van 8 pond. Uien 12.60, Wortelen 1.602.40. WavSChpeen 5.508.50 per 100 kg. Witlof: I 5 6.50, II 34.50 per 100 kg. BROEK OP LANGENDIJK. 13 April. 70.000 kg. Rooci'e kool 8.0010, 152000 kg. Gele kool 55.80, 86000 kg Deensehe- Witte kool 4.30—4.80, 2200 kg. Uien 1.302.30, grove 2.10, 5800 kg. Peen De American and Foreign Power keert op de 6 preferente aandèelen een dividend uit S 0.30 en op de 7 pref. aandeden 0.35, beide op rekerting van het achterstallig dividend. De United Gas Corp. boekte in het kwar taal per einde Januari j.l. een netto-winst van i 2.78 millioen tegen 1.91 millioen in dezelfde periode van liet vorig jaar. De Westinghouse Electric boekte in het eerste kwartaal een netto-winst van 4.04 millioen of S 1 51 per aandeel tegen 2.35 millioen of 0.88 per aandeel in het eerste kwartaal van het vorig jaar. De Underwood Eliott Fisher boekte in het eerste kwartaal 'n netto-winst van 589.000 of 0.88 per aandeel tegen 560.000 of 0.76 per aandeel in dezelfde periode van het vo rig jaar. De Chrysler Corp. boekte in het eerste kwartaal aan verkoopen 344.759 wagens, welk aantal 28 pCt. grooter was dan in het eerste kwartaal 1939. De Carnegie Illinois Steel, grootste doch- termij. van de U. S. Steel Corporation, heeft den prijs van heet en koud gewalst staal in platen, alsmede heet gewalst bandstaai met 4 per ton verlaagd, geldende voor binnenlandsche orders gedurende het twee de kwartaal. Het doel hiervan is, de concurrentie het hoofd te bieden. De Otis Steel heeft gelijk dc Carnegie Steel den prijs van gewalst stalen platen met 4 per ton verlaagd en men verwacht, dat de Inland Steel e.a. producenten zullen volaen. Volgens een decreet van het Engelsche ministerie van Handel is de uitvoer van alle goederen uit het Vereenigd Koninkrijk naar Denemarken, Estland, Finland, Letland, Li- tauen, Noorwegen, Zweden en de Russische havens aan de Oostzee en de Poolzee verbo den. in verband met den militairen en poli- tieken toestand. De loco-tinnoteering te Londen daalde met 2 tot 250.7.6 'per ton en de termijn- noteering met 115 tot 247.17.6 per ton. De St. Joseph Lead zal vermoedelijk in staat zijn in 1940 een winst te behalen van 6 per aandeel tegen 3 het vorig jaar. I.502.80. 3300 kg. Bieten 1.401.80, 500 kg- Blauwe Eigenheimers 2.70. NOORDSCHARWOUDE. 13 April. 117500 kg- Roode kool 8.40—9.70, 44400 kg. Gele kool 5.60— 253000 kg. Deensche Witte kool 4.604.80, 11500 kg Uien 1.602. grove 22.50, drielingen 1.00. 2000 kg. Peen 1.70—2.20. 1800 kg. Bieten 1.40- 1500 kg. Blauwe Eigenheimers 2.10, Bevelanders 2.00. 's-HERTOGENBOSCH, 12 April. N.V. Boter- mijn. Aanvoer 18797 kg. Hoogste prijs 1.66, laag ste prijs 1.55, middelprijs 1.63 per kg. LEIDEN, 12 April. Veemarkt. Aanvoer 782 run deren, 559 kalveren, 916 schapen, 842 varkens. 11 stieren, 183 kalf- en melkkoeien 20.00315, ta melijk vlug. 455 varekoeien 120.00200, tamelijk vlug. 133 vette ossen en koeien 220.00335 per 6tuk, 6890 cent per kg. schoon gewicht, vlug. 21 vette kalveren 75.00100 per stuk. 7692 ct. per kg. schoon gewicht, matig. 538 nuchtere kal veren 5.0010, tamelijk vlug. .50 vette schapen 22.0032, matig. 465 weideschapen 14.0018. ma tig. 101 lammeren, 300 vette lammeren 18.0026. matig. 325 mestvarkens 24.0042 per stuk, 56—-58 cent per kg. levend gewicht, tamelijk. 479 biggen 12.00—18, tamelijk. 38 zeugen 60.00—85, tamelijk. LEIDEN, 12 April. Kaasmarkt. 29 partijen Goudsche kaas: I 23—24.50, II 21.00—22 per 50 kg. 3 partijen Leidsche kaas. geen noteering. Han del matig. ZWOLLE, 12 April. Coöp. Tuinbouwersver. „De Tuinbouw'*. Glassla 10.2011.80, Ana'ijvie 11.00 15, Knolselderie 55.70. Bieten 1.702.60. Prei II.7015. Raapstelen 1.201.60. Rabarber 5.70— 8.10, Radijs 2.102.90. Snijsla 13.00—27. Spinazie 8.0017, Schorseneeren 3.006. Witlof 14.0021 ZATERDAG, 13 April w t-, a 4) Sedert c i. a erf (0 ome 1931 00 g gisteren i a V Gem 1921 Water 8 u. hooger 41 eo a Keulen 6 uur 39.56 39.97 C.24 Lobith 13.K 13 15 0.— 0.26 Nijmegen 10.75 10.70 0.- 0.17 St. Andr W 5.56 5.40 0.- 0. 8 Arnhem 10.52 10.52 0.— 0.19 Vreeswijk l.w 3.00 0.— 0,— 0.— Westervoort i 1.11 11.08 0,— 0.20 Deventer 5.16 4.82 0— 0.05 Kampen 0.00 0.36 0,— 0.07 Mastr Hs. 0.:3 J4 0.- 0.— Mastr. 1) Borgh 43.10 42.44 0,— 0.21 Selfeld 14.23 12.32 0,— 0 34 Venlo 13.70 11.86 0.— 033 Grave 0.00 0.- 0.— 0.- Grave 2) Sluis 6.61 5.83 0.— 0. 9 .lith 0.82 1.70 0,— 0.27 1) De waterstand aan de nuoldsluis wordt ge acht 0.40 M hooger te zijn Dij geheel geopende stuw 2) De waterstand aan de peilschaal te Grave istad) wordt geacht 0.10 M. hooger te zijn bi) geopende stuw HEEN TERUG Driemaal per week luchtpost naar Indiê NAPEL. ATHENE RHODES ALEXANDRi LYDDA BAGDAD BASRAH DJ ASK KARACHI JODHPUR ALLAHAB/, CALCUTTA RANGOON BANGKOK PENANG MED AN SINGAPORE BANDOENG April 9 12 9 12 2 10 tl 11 10 12 9 12 3. 11 8 It April

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6