Zeeslag in de fjord van Narvik Ze ven Duitsche jagers tot zinken gebracht Uiterst lichtvaardig gerucht tegengesproken „Hulp der Geallieerden komt en komt snel!" Wat de Duitschers bezet houden Berlijn meldt: Troepen te Narvik hebben de spoorlijnen naar Zweden bezet Hevige gevechten in het uiterste Zuidoosten van Noorwegen Hoe de strijd bij Narvik verliep Boodschap van Koning George aan Koning Haakon Staat van beleg uitgebreid Vrijwilligers voor Noorwegen Het nieuws van heden De kruiser „York gezonken Wij strijden zijde aan zijde Over Britschen aanslag op Nederland TROEPEN ZULLEN AAN LAND WORDEN GEZET In het Zuiden, Noorden en Oosten L UCHTGE VECHTEN B0 VEA NOORWEGEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 14 APRIL 1940 - OCHTENDBLAD BUR VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27y2 ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD M€T OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC' No. 22340 Na een korte adempauze in den strijd aan de Noorsche kust, komen thans uit Londen weer berichten over een grooten zeeslag in de fjord van Narvik. Zeven Duitsche torpedoboot jagers zijn bij deze gevechten door Britsche jagers tot zinken gebracht. Drie Britsche jagers zijn niet ernstig beschadigd. Zaterdag is het door de Duitschers bezette Stavanger voor de tweede maal door vliegtuigen van het Britsche kustcommando met zware bommen bestookt. Van Duitsche zijde wordt medegedeeld, dat de bezettings troepen van Kristiansand zijn gevorderd tot Hageland. De in het district van Narvik opereerende Duitsche troepen hebben volgens het D.N.B. ook het grootste deel van de uit Narvik in de richting van de Zweedsche grens loopende spoorlijnen bezet. Reuter meldt uit Stockholm: Nadat Zaterdagmorgen nieuwe Duitsche troepen te Skieherg op 20 kilometer ten Noordwesten Van Halden nabij de Zweedsche grens aan land Waren gezet, Wordt thans in het uiterste Zuidoosten van Noorwegen hevig gestreden. Halden is nog in Noorsche handen, hoewel de bevolking vertrok ken is. De Noorsche vlag Waait nog Van het nabijgelegen fort Frederikshald. Meer naar het Noorden, in Sarpsborg, Waar de Noorsche nat.- socialisten sterk in aantal zijn, vinden straatgevechten plaats. De Noren zouden met succes tegenstand bieden te Rakkestad ten Noor den van Halden. De veerdiensten tusschen Halden en Zweden zijn gestaakt en de telefoonlijnen doorgesneden. Van het eiland Koster, tegenover Strömstad, wordt groote bedrijvigheid in de lucht gemeld. Twee Britsche duikbooten tot zinken gebracht? Drie Duitsche treiters opgebracht Z. M. Koning George Z. M. Koning Haakon De Bilt meldt: Verzekeringen aan Noorwegen STOCKHOLM, 13 April (Reu ter). Uit Noorwegen wordt ver nomen, dat de Noorsche regeering van de regeeringen van Frankrijk en Engeland de krachtige verzekering heeft gekregen, dat onmiddellijke en doeltreffende hulp zal worden ver leend en dat de noodige troepencon tingenten in Noorwegen aan land zullen worden gezet. Op 't nippertje DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN AMSTERDAM FAM.-HOTEL-PENSION DE BRUYISI NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeeiingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor d« kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek ....-u.M m Men meent, dat het verlies aan menschenlevens aan Britsche zijde gering is geweest. De Duitsche verliezen, kunnen op het oogenblik nog niet geschat worden, doch de zeven jagers moeten meer dan duizend man aan boord gehad hebben. De Britsche admiraliteit heeft den officieren en manschappen haar gelukwenschen overgebracht. De aanval op Narvik is ondernomen door de jagers van de tweede Britsche flottielje, onder bescherming van het slagschip Warspite. Volgens een officieel communiqué uit Londen, werd aanzienlijke schade toegebracht aan een hangar en aan vliegtuigen, waarmede mecaniciens bezig waren. Een van de Britsche toestellen werd herhaalde malen aange vallen door een tweemotorig vijandelijk gevechtsvliegtuig. De schutter van de Britsche marine bleef vuren, hoewel hij zelf gewond was, totdat het vijandelijke toestel brandend neerstortte. Verder wordt te Londen officieel meegedeeld, dat de marine-lucht macht Vrijdag wederom oorlogs- en transportschepen te Bergen heeft ge bombardeerd. Een munitiedepot vloog in de lucht en een motortorpedoboot werd met machinegeweren beschoten. tot opheldering van den toestand aan dit deel van de Noorsche kust. De operaties duren nog voort." yy Over het verloop van den zeeslag bij Nar vik, deelt de Britsche admiraliteit nog de Volgende bijzonderheden mede: „Sedert den aanval van Woensdag op de Duitsche torpedoboot jagers in de fjord van Narvik ondernomen door de tweede flot tielje jagers, heeft deze flottielje, die in middels versterkt was, den vijand in de fjord geblokkeerd. Zaterdagmorgen omstreeks twaalf uur stoomde de Warspite, begeleid door een sterke macht van torpedo-jagers, die mijnen veegden en andere diensten ver richtten, de fjord op, om de Duitsche tor pedo-jagers, waarvan enkele reeds bescha digd waren en die te Narvik een schuilplaats hadden gezocht, aan te vallen en ecnige hustbatterijen, die volgens een door den Dritschen commandant, Whitworth, ont vangen mededeeling wellicht in stelling zou kunnen worden gebracht, te bestoken. De aanval was buitengewoon succesrijk cn men ondervond geen buitengewoon sterken tegen stand van den vijand. fcen veldhouwitser, die aan de kust was op gesteld, werd door het vuur van de „Cossack" buiten gevecht gesteld. Vier Duitsche jagers werden vernietigd en zonken in de baai van Narvik. Drie andere vluchtten naar de fjord van Rombah, een kleinen inham, achter de stad Narvik en ongeveer veertien kilometer 'lang. Ook deze jagers werden achtervolgd en ver nietigd. Op het oogenblik, dat dit communiqué wordt uitgegeven, heeft de admiraliteit geen nauw keurige inlichtingen over de situatie in de stad Narvik. Men heeft troepen mannen, mogelijk Duitsche soldaten, over de heuvels uit de stad zien vluchten. Men verwacht nog verdere bij zonderheden. De vernietiging van zeven vijandelijke jagers is niet zonder eenig verlies tot stand gebracht. Drie Britsche jagers werden bij het gevecht be schadigd, doch de schade was niet ernstig en men gelooft, dat aan Britsche zijde het verlies aan menschenlevens zeer gering is. De Duit sche verliezen aan menschenlevens kunnen op het oogenblik niet geschat worden, doch de zeven jagers moeten meer dan duizend man aan boord gehad hebben. De admiraliteit heeft haar gelukwenschen doen toekomen aan den bevelvoerder, admiraal Sir Charles Forbes, aan vice-admiraal Witworth en aan de officieren en manschappen, die hebben deelgenomen aan deze hevige, gedurfde en kundig ten uitvoer gebrachte actie, die belangrijk kan bijdragen BERLIJN. 13 April. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Naar de Amerikaansche radio me dedeelt, is de Britsche kruiser „York" (8.000 ton) ter hoogte van Drontheim na een aanval van Duit sche bommenwerpers, gezonken. Het betreft hier, aldus het D.N.B., naar alle waarschijnlijkheid den -waren kruiser, die, zooals gemeld was in het legerbericht van het op perbevel van de Duitsche weermacht van den elfden April, door twee bommen getroffen en buiten ge vecht gesteld was. De Duitsche oorlogsmarine heeft in de be zette havens van Noorwegen de aldaar nog aangetroffen eenheden van de Noorsche oor logsmarine overgenomen en met Duitsche be manningen in dienst gesteld. Op den 12den April, zoo gaat het Duit sche Nieuwsbureau verder, is de kustverde diging van Drontheim door inmiddels aan gekomen Duitsche zware artillerie versterkt. Dit be teekent een nieuwe versterking van de aldaar volkomen onbeschadigd in Duitsche nand gevallen en door de Duitsche troepen voor het vuren gereed gemaakte Noorsche kustartillerie. Tijdens een verkenningsvlucht boven de zee verrasten Duitsche gevechtsvliegtuigen Za terdag twee aan de oppervlakte varende Brit sche duikbooten. Beide vaartuigen werden met verscheidene bommen aangevallen en door vol treffers tot zinken gebracht. Van het Vrijdag plaats gehad hebbende lucht gevecht voor de Noorsche kust, zoo vervolgt het D.N.B., zijn nog drie andere Duitsche jagers niet in hun Noorsche basis teruggekeerd, zooriat het aantal der Duitsche verliezen m dit ge vecht verhoogd wordt tot een totaal van vijt machines. De Duitsche treilers Nordland (393 ton), Blankenburg (314 ton) en Friesland (247 ton) zijn aan de Noorsche kust buitgemaakt en met prijsbemanningen aan boord op gebracht naar havens in het Noorden van Engeland, aldus meldt Reuter. De Britsche admiraliteit heeft medegedeeld dat van de opvarenden van den torpedojager Gurka, die op 10 April voor de Noorsche kust tijdens de gevechten is gezonken, er veertien vermist worden, waarvan men aanneemt, dat zij om het leven gekomen zijn. Verder werd een persoon gedood en drie gewond. LONDEN, 13 April. (Reuter) De Engelsche Koning heeft de volgende ooodschap gericht tot den Koning van Noorwegen: „In dit critieke uur, nu Duitschland 3oor een meedoogenloozen en vooraf oeraamden daad den oorlog naar uw land heeft overgebracht, wensch ik jegens Uwe Majesteit mijn diepe be wondering en die van het geheele Britsche rijk uit te spreken voor de vaardigheid, moed en vasthoudend- neid, welke Uwe Majesteit en uw volk aan den dag leggen. Terwijl ik mijn /olie sympathie betuig met Noorwegen in dit uur van beproeving, verzeker ik Uwe Majesteit, dat mijn regeering in volledige samenwerking met de Fran- sche regeering aan Noorwegen alle oinnen haar bereik liggende hulp orengt, zoodat de strijdkrachten der Geallieerden, zijde aan zijde vechten de met de Noren, zullen bewijzen, dat leze jongste Duitsche schanddaad even overijld als boosaardig geweest- is." liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiië De Regeering-spersdienst meldt; Thans valt een nieuw voorbeeld te signaleeren van het in omloop brengen van een uiterst lichtvaardig gerucht met betrekking tot ons land. Het te Washington verschijnende blad „Evening Star" vermeldde, naar de Duitsche radio mededeelde, dat een troepentransport Engeland had verlaten. Het Amerikaansche blad trok daaruit op eigen gezag de de conclusie, dat dit troepentrans port op weg zou zijn naar Noor wegen ofnaar Nederland. Behalve door de Duitsche radio werd deze mededeeling Zaterdag avond ook verder verspreid door het Berlijnsche dagblad „Nachtaus- gabe. Waarschijnlijk heeft hierop betrekking het Zaterdag om 8.20 Ned. Tijd door LONDEN, 13 April (Reuter). De Britsche generaal, die Zaterdag in de nieuwsuitzendingen van de B. B. C. in het Noorsch gesproken heeft, heeft den Noren raad gegeven, hoe zij de Geal lieerden kuneen helpen om den Duitschen op- marsch te stuiten. De generaal, die vroeger mi litair attaché in Oslo was, zeide, dat de bewo ners in elk gebied, waar de Duitschers schijnen op te trekken, de wegen moeten blokkeeren door boomen te vellen en bruggen te vernielen. Ook wordt hun aangeraden nauwkeurige inlichtingen over de bewegingen der Duitschers te verschaf fen aan het dichtsbij gelegen Noorsche of Brit sche militaire hoofdkwartier. Inlichtingen zijn noodig over het aantal troepen, hun eenheden uitrusting, bewapening, of het Beieren. Oosten rijkers of Pruisen zijn, en of zij zijn uitgerust voor skiloopen. „Ik hoop," zoo besloot de ge neraal, „dat elke vaderlandslievende Noor zal medewerken om te ver hinderen, dat de indringers verder Noordwaarts trekken. De hulp der Geallieerden komt en komt snel. Houdt vol. Leve Noorwegen. God spare Koning Haakon." De regeeringspersdienst meldde Zaterdagmiddag Bij Koninklijk Besluit van 1 No vember 1939 is, voornamelijk in het midden, Westen en Zuid-Oosten des lands, een aantal gemeenten in staat van beleg verklaard. Bij een Zaterdag verschenen Ko ninklijk Besluit is hieraan uitbreiding gegeven, in dier voege, dat thans in het Zuiden (Noord-Brabant) en in de Noordelijke en Oostelijke provin ciën een verdere strook in staat van beleg is verklaard. de Britsche radio uitgezonden bericht, dat uit Duitsche bron opnieuw geruch ten komen als zoude van Britsche zijde een aanslag worden voorbereid op Ne derland. Daaraan werd door de Brit sche radio een even stellige als ondub belzinnige tegenspraak toegevoegd in dezen vorm: Dit is zulk een fantastische onzin, dat niemand buiten Duitschland er ook maar een oogenblik aan zal denken, aldus de Britsche radio. De tegenspraak is nog door een ongeveer gelijkluidende tegenspraak van Reuter gevolgd. PARIJS, 13 April (Havas) De legatie van Noorwegen te Parijs deelt mede, dat alle in Frankrijk wonende jonge Noren, die voor den militairen dienst in aanmerking komen, zich thans melden om zoo spoedig mogelijk in Noor wegen dienst te doen. Tevens neemt van dag tot dag de stroom van vrijwilligers van alle na tionaliteiten toe. Maatregelen worden getroffen om hen naar Noorwegen te doen vertrekken. Uit Helsinki komt het bericht, dat vrijwilli gers reeds aan de Noorsche grens zijn aangeko men. De Noorsche ambulances, die in Finland werk zaam zijn geweest, zullen ten spoedigste naar Noorwegen vertrekken. STOCKHOLM, 13 April (Zw. Tel. Ag.). De bijzondere correspondent van het Zweedsche telegraaf-agentschap meldt uit Charlottenburg, dat de Duitschers in de ,zone van Oslo een lijn beheersehen van Halden via Mysen en Aarnes tot Eidsvold. Zij zijn de rivier Worir.a niet over getrokken. Te Skarnes is het rustig, maar in Eidsvold wordt nog steeds gestreden. Uitgaande van Lilleström zouden de Duitschers zijn aan gekomen in Aurskog, ten Oosten van het Oeierenmeer. Men acht het niet uitgesloten, dat zij een aanval zullen ondernemen ten Oosten van Kongsvinger om de verbindingen af te snij den tusschen die stad en Zweden via Charlot tenburg. Het blad Lanstidningen bespreekt, hoe het komt, dat de Duitsche oorlogsschepen zoo gemakkelijk langs het fort Agdenes konden komen, dat den toegang tot de Drontheim- fjord beheerscht. Volgens het blad had het fort het Duitsche eskader tegengehouden, totdat de regeering-Quisling bevel gaf, den tegenstand te staken. Toen het tegenbevel kwam van de regeering Nygaardsvold, was het te laat. LONDEN, 13 April (Reuterj. Men ver neemt, dat twee Britsche vliegtuigen van de kustafdecling Zaterdag boven .Noorwegen met succes zijn opgetreden tegen Messér. schmitt-vliegtuigen van het laatste .type. Een Duitsch toestel werd geheel vernield, een weede zwaar beschadigd. VOOR HET GEHEELE LAND: swaar bewolkt tot betrokken met toene- nende kans op regen. Toenemende wind H lit Westelijke richtingen. I OVERZICHT: De depressie, welke eergisteren bjj IJs- and gesignaleerd werd, nadert ons land H j= lermoedeljjk uit het Noorden. Wegens het 'olkomen ontbreken van berichten uit die itreken, is het echter niet mogelijk een toed inzicht van de intensiteit van deze lepressie te krijgen. De meeste menschen althans zéér, zéér talrijke doen te veel „op het nippertje." Inplaats van één minuut vroeger op te staan, één minuut üjdi- ger zich naar den trein te begeven, komen ze op 't nippertje aan het sta tion, bereiken nog op 't nippertje ma gazijn of kantoor en verspelen veel inspanning, gezondheid en zenuw sterkte aan een noodelooze overhaas ting. En als ze dan nog maar ..op 't nippertje" er komenDoch al te dik wijls gaat de trein juist voor onzen neus weg, komen we precies te laat op ons werk en zouden wij „bijna" ons doel bereikt hebben indien we niet een paar vermaledeide seconden te- laat waren. Gelukkig wanneer we er nog op 't 7iippertje komen. Maar dat nippertje heeft menigeen al heel wat narigheid, heel wat verdriet, heel wat spijt en zelfverwijt gekost. Waarom niet op tijd waarom niet een paar minu ten eerder begonnen? „Tijdig" is zoo'n voornaam ding in ons leven. We moe ten wat we te doen hebben, tijdig doen. We moeten op tijd zijn en ons eigen en anderer leven niet vergallen door dat ongelukkige laatste nippertje. P. C. Hooftstr. 8-10 By Museum en Ceidschepi. Logies met ontbijt f2.— Volledig pension f3.50. Per week of per maand speciale prijzen. Zeeslag in de fjord van Narvik; zeven Duitsche torpedojagers tot zinken ge bracht. Boodschap van Koning George aan Koning Haakon van Noorwegen. Geallieerden beloven Noorwegen onmid dellijke en doeltreffende hulp. Bijzonderheden over het avontuur met de Nederlandsche baggerhoppers in de Oost zee. Een uiterst lichtzinnig gerucht betreffen de een Britschen aanslag op Nederland tegengesproken. Aan den staat van beleg is in het Noor den, Oosten en Zuiden van ons land eenige uitbreiding gegeven. Voorontwerp van de wettelijke regeling van den arbeidsduur in den landbouw bij den Hoogen Raad van Arbeid aan hangig gemaakt. Beurs van New York: Stemming prijs houdend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1