UIT DEN OMTREK Rook rouw de zachte Virginia sigaret - 20 voor 25<= Een tol aan de Zaan MAANDAG 15 APRIL 1940 BEVERWIJK Tweede lustrum van ,,St. Petrus" Bestuursleden gehuldigd De feestavond VEILIG VERKEER Schooljeugd doet verkeers-examen Gunstig werkloozencijfer BENNEBROEK HILLEGOM VELSEN INDUSTRIEËN BREIDEN ZICH UIT Verkoop van grond Schoonmaakster stelt een rechtsvordering in Inter Nos Verpachting zeestrand Burgerlijke Stand Floralia-vereeniging KNOOPPUNT VAN WEGEN IS GEEN PLEIN VELSEN-NOORD Betere verbinding gevraagd IJMUIDEN R.K. Dam- en Schaakvereeniging Gezellig Samenzijn 1 Pater Fredegand O. C. Aan de gevolgen overleden Weinig animo onder de visschers Schadepost voor de visch- handelaren Derde Orde Dag Oostenrijk HEEMSTEDE SANTPOORT Holland op z'n Malst OVERVEEN 238 Welkom in Basankusu EEN BUITENISSIGE De R. K. Vereeniging van groentenhandela- ren „St: Petrus", heeft Zondag haar tweede lustrum op waardige wijze herdacht. Naar 'goed katholiek gebruik werd de dag be gonnen, met 'n H. Mis, die in de kapel van het St. Jozefpatronaat door den geestelijk-adviseur kapelaan R. van Ginkel, werd opgedragen en waaronder de leden ter H. Communie gingen. Ook de dames van de leden waren tegenwoordig. Na afloop volgde een gemeenschappelijk ont bijt in een der zalen van het K.S.A.-gebouw, waarbij het zeer geanimeerd toeging. Dit bleek ook uit de korte maar hartelijke toespraak van den geestelijken adviseur, die zich verheugde over den goeden geest van samenwerking, waar door dit feest gekenmerkt wordt. Hij wenschte de vereeniging ook verder dezelfde gezondheid en vitaliteit toe, welke de leden, blijkens dezen vlotten maaltijd, toonen te bezitten. De voorzitter, de heer J. Baltus, dankte al lereerst de leden, dat zij in zoo'n groot aantal de kerkelijke viering hebben bijgewoond. Dat was een goed begin- van dezen feestdag. Hij herinnerde er vervolgens aan, dat in deze Zelfde zaal tien jaar geleden den eersten stoot tot de oprichting der vereeniging werd gegeven. Buitengewoon jammer is het, dat enkelen, die aan de oprichting hun beste krachten hebben gegeven, de vereeniging later den rug toekeer den, eft zich anders organiseerden. Spr. hoopte, dat zij nog eens bij St. Petrus zullen terugkee- ren. Maar daarnaast is het verheugend, dat enkele bestuursleden al dien tijd, of een zeer groot gedeelte daarvan, hun functies onafgebroken hebben kunnen vervullen. In de eerste plaats de heer G. Hoogland, die 10 jaar lang het veel omvattende werk van secretaris heeft verricht. Als blijk van waardeering voor zijn verdienste lijken arbeid bood spr. den heer Hoogland het insigne in goud aan. een onderscheiding, welke slechts bij hooge uitzondering wordt verleend. Aan mevr. Hoogland, die in de verdiensten van haar echtgenoot ongetwijfeld deelt, bood spr. eeh bouquet bloemen aan. Vervolgens richtte de voorzitter zich tot den heer S.Geldermans, die zich vooral tegenover de leden persoonlijk zeer verdienstelijk heeft gemaakt. De heer Geldermans is genoodzaakt geworden het bedrijf vaarwel te zeggen, in ver band waarmede het bestuur hem het lidmaat schap van verdienste met het zilveren insigne verleende ais bli.ik van erkentelijkheid voor het geen hij voor de leden heeft gedaan. Tenslotte mogen nog worden vermeld, dat de heeren J. Jansen en B. Beentjes negen jaren lang hun bestuursfuncties hebben vervuld. Maar ook de voorzitter kan op een 10-jarige ambtsvervulling terugzien. Hij werd deswege door den heer Jansen op hartelijke wijze ge complimenteerd. Deze spr. herinnerde aan de tallooze moeilijkheden, die de heer Baltus heeft moeten overwinnen, vooral in de dagen van de oprichting, toen de- vakgenooten voor een prin- cipieele organisatie moesten worden gewonnen. Maar ook daarna was het voorzitterschap geen sinecure, terwijl de heer Baltus ook nog in het hoofdbestuur zitting kreeg. De heer Jansen dankte den voorzitter voor dit alles zeer hartelijk en bood hem namens de vereeniging een fraaie bureaulamp aan, met den wensch,' dat hij onder haar licht nog veel arbeid vóór den groei en den bloei der vereeni ging zal kunnen doen. Aan mevr. Baltus bood spr. bloemen aan. Tot slot sprak de Bondsvoorzitter, de heer J. G van Kessel, uit Haarlem, die verheugd was, dat hij in deze dagen van spanning deze intieme feestviering kon bijwonen. Ook de heer van Kessel wees op de beteekenis van de kerkelijke viering, waarbij wij getoond hebben, ons niet alleen aan het stoffelijke te hechten. Het hoofdbestuur heeft groote waardeering voor den arbeid, welke door de afdeeling Be verwijk is en wordt verricht. Beverwijk is steeds het centrum van actie; het neemt daardoor een bijzondere plaats in en insprireert de andere afdeelingen Namens het hoofdbestuur bracht spr. hier voor hulde, ook aan de heeren Baltus, Hoog land en Geldermans, tot wien hij hartelijke gelukwenschen richtte. Deze heeren dankten hunerzijds voor de ge schenken en waardeering. In de ontbijtzaal prijkten bloemstukken van het hoofdbestuur en van de fa. Gebr. Duin. Des avonds vonden de leden met hun dames ekander weer terug in het Kennemer Theater, waar de dag met een feestavond werd besloten. Op het podium prijkten een groot aantal prach tige bloemstukken, waaronder er waren van de Beverwijksche veilingen, verschillende zuster- afdeelingen en van de koopliedenvereeniging Handelsbelangen. Het feest werd door talrijke genoodigden bij gewoond, o.a. door den Bondsvoorzitter, den heer G J. van Kessel, de heeren J. P. Nijssen, voorzitter van de R. K. Tuindersvereenlging „Kennemerland". R. W. A. Truijen, voorzitter van de Vrije Veiling, W. de Groot, directeur van de Vereenigde Veilingen, de directie van de B. E. T.-veiling en afgevaardigden van zuster- afdeelingen uit Amsterdam, Zaanstreek. Voorts waren aanwezig van de Grossiersvereeniging ,,Eepdracht maakt macht" en „Handelsbelan gen". Nadat de voorzitter, de heer Baltus, een wel komstwoord had gesproken, werd het bestuur gecomplimenteerd door den heer van Kessel, die dezen keer met bewondering sprak over de goede samenwerking met de andere kooplie den-organisaties. De heer Nijssen herinnerde eraan, dat er een tijd is geweest, dat tuinders en kooplieden elkaar als tegenstanders zagen. Dit is reeds lang an ders geworden. Beide groepen streven een ge- zamelijk belang na; wanneer het den handel goed gaat, profiteert de tuinder ervan. Ook de heer Nijssen gewaagde van goede samenwer king. Hij wenschte de vereeniging nog vele jaren van groei en bloei toe en hoopte, dat men nog vele malen de vraagstukken aan de confe rentietafel in onderling overleg zal kunnen op lossen. Woorden van gelukwensch werden nog ge sproken door den heer C. Kuys, namens Han delsbelangen, den heer S. Happe, namens de afdeeling Zaanstreek, den heer P. v. d. Meij. namens de afdeeling Amsterdam en den heer N. J. Schuijt, namens de Grosiersvereeniging. Na dit officieele gedeelte trad het caberet- ensemble „de Lachsprinters" voor het voetlicht, met een afwisselend programma, waarvan vol op genoten is. Den geheelen avond heerschte er een prettige stemming. Aan het slot kon men op een uitstekend geslaagde lustrumviering te rugzien. Het verkeersonderwijs aan de schooljeugd heeft dit jaar een belangrijke uitbreiding on dergaan. Het vorig jaar heeft een aantal leerlingen van de Julianaschool dit onderricht gevolgd, met het resultaat, dat aan 35 leerlin gen het diploma kon worden uitgereikt. Bij die gelegenheid is er reeds op gewezen, hoé noodzakelijk het is. in dezen tijd van snelver keer, om vooral ook de jeugd met de regelen voor veilig verkeer vertrouwd te maken. Deze noodzakelijkheid wordt bovendien nog nadruk kelijk gedemonstreerd door de verkeersonge vallen-statistiek voor onze gemeente over het afgeloopen jaar, welke statistiek door den heer M. Bcelee, verkeersspecialist van ons politie corps, is samengesteld. Er blijkt uit, dat het vorig jaar 72 verkeersongevallen In onze ge meente voorkwamen, waarbij 4 personen wer den gedood, 40 ernstig en 28 licht gewond wer den. Het ondoordacht oversteken van den rij weg door kinderen eischte verschillende slacht offers. Eén kind vond daarbij zelfs den dooa terwijl 4 kinderen ernstig gewond werden. Deze droevige statistiek spreekt voor zich zelf en het behoeft dan ook niet te verwonde ren en het wekt tegelijkertijd voldoening, dat, na het bescheiden begin in 1939, dit jaar het verkeersonderwijs aan de jeugd op veel uitge breider schaal is gegeven. A.s. Woensdag zullen 250 a 300 kinderen, verdeeld over 8 scholen, het verkeers-examen afleggen. Zij zijn onderwezen door den heer Boelee, die door den burgemeester, die zélf le vendig belang stelt in deze zaak, daarvoor in de gelegenheid was gesteld. Bovendien zijn ook de leden van de R.K. Jeugdbeweging in de verkeersregels onderwe zen. Van a.s. Woensdag af zal ook de aandacht van het publiek voor deze belangrijke zaak worden gevraagd. In de etalage van den Bever- wijkschen Boekhandel, Breestraat 35, zal van dien dag af een expositie worden gehouden, betrekking hebbende op veilig verkeer. Om. zaj daar een plattegrond van Beverwijk aanwezig zijn, waarop de plaatsen zijn aangegeven, waar in 1939 verkeersongevallen gebeurden. Voorts wordt de Inhoud van den verkeerskóffer ver vaardigd door inspecteur Roelofs, uit Velsen, tentoongesteld, benevens verschillende uitgaven op het gebied van verkeersonderwijs, die in ons land verschenen zijn, en die vooral de belang stelling zullen trekken van het onderwijzend personeel. De heer Koeten, opzichter bij den dienst van Openbare Werken, heeft maquettes vervaar digd van belangrijke verkeerspunten ln onze gemeente, waarbij beweegbare figuren kunnen worden gebruikt. Verwacht wordt, dat zeer velen en dan vooral de ouders van schoolgaande kinderen deze verkeersetalagé eens aandachtig zullen be zichtigen. Een en ander wordt krachtig bevor derd door de Vereeniging voor Veilig Verkeer, waaromtrent de heer L. van Groningen, Dr. Schuitstraat 41, alle ge wenschte inlichtingen verschaft. Getracht zal worden om dit onderwijs ook te geven aan de rijpere jeugd, terwijl verder pogingen zullen worden gedaan, om hier ter plaatse te komen tot stichting van een zelf standige afdeeling van de Vereeniging voor Veilig Verkeer. In de afgeloopen week is het aantal bij de gemeentelijke arbeidsbeurs ingeschreven werk zoekenden tot ver beneden de 500 gèdaald. Za terdag stonden 468 werkzoekenden ingeschre ven, waarvan 21 uit de gemeente Heemskerk, tegen 504 (16) in de voorafgaande week. Van de ingeschrevenen waren 99 personen in werk verschaffing geplaatst. Wanneer men een vergelijking trekt met de voorgaande jaren, begint 1940 ten opzichte van de werkloosheid een zeer gunstig beeld te ver- toonerr. In de overeenkomstige periode van 1939 waren 942 werkloozen ingeschreven, zoodat we thans reeds een daling met 50 pCt. kunnen boeken. Sedert het uitbreken van de crisis is het werkloosheidscijfer voor het eerst beneden de 500 gekomen. van het saldo van '38, f245.02 was uitgegeven, terwijl de uitgaven f 246.19 hadden bedragen Er was dus een klein tekort, waarbij evenwel in aanmerking moet worden genomen, dat in verband met het 10-jarig bestaan, extra-uit gaven gedaan zijn. De rekening werd in orde bevonden. Besloten werd om in de tweede helft van Mei wederom potplanten aan de leerlingen van de scholen uit te reiken, om ze gedurende den zomer zelf te verzorgen. In September zal dan wederom een tentoonstelling worden gehouden. Tooneeluitvoering. Donderdagavond zal in café Oud' Berg en Dal door de zangvereeniging „Soli Deo Gloria" opgevoerd worden het too- neelstuk „Graaf Loodgieter", aanvang is 8 uur Militair rijdt tegen lantaarnpaal. Weder om is gisteravond door een militairen auto een ongeluk veroorzaakt door hoogst onvoorzichtig rijden. Nu reed de militair met groote snelheid tegen een lantaarnpaal, welke geheel afknapte. Een sterke gaslucht verspreidde zich. Direct werd door het personeel van de gasfabriek het lek gestopt en de gebroken lantaarnpaal opge ruimd. Ook nu deden zich gelukkig geen persoonlijke ongelukken voor, O. en O. cabaretavond. Hedenavond zal voor de militairen een cabaretavond worden gegeven in café Berg en Dal, aanvang 8 uur. De oogst van de straat, Gevonden voor werpen aan het politie-bureau te bevragen op alle werkdagen tusschen 78 uur. Glacé handschoen, handwarmer, een groote en een kleine sleutel, doublé armbandje, rijw.- bel.merk in étui ten name van W. Smits, num merplaat van auto en op verschillende adres sen: zwart grijze hond. klein wit hondje (fox- terrier), idem (idem), blauw koralen kettinkje, blauw kinderhandschoentje, bruin geel hondje (met geschoren rug), broche, blauw wantje, bos tarwestroo, bruin dopje en witte rozenkrans Ter gemeentesecretarie liggen ter inzage ver zoeken van: de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens ên Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, om vergunning tot het uitbreiden van de buizengieterij, door het bijplaatsen van 2 wikkelbanken en 1 ro- teerende luchtoompressor in de buizengieterij en opstellen van een omvormer in de cabine van een kraan aan de Eerste Rijksbinnenhaverr; de Maatschappij tot Exploitatie van Kooks- ovengassen (MEKOG) te IJmuiden, om vergun ning tot het uitbreiden harer inrichting, door het opriohten van een installatie voor de be reiding van kalkammonsalpeter, waarbij ver schillende toestellen en werktuigen, waaronder 50 electromotoren op haar fabrieksterrein; de Maatschappij tot vervaardigen van Voe dingsmiddelen N.V. te IJmuiden, om vergun ning tot het uitbreiden harer inrichting door het maken van een welput-installatie met cen- trifugaalpomp, aangedreven door een electro motor van 4 P.K. op het perceel Loggerstraat 6 te IJmuiden; de N.V. Melkinrichting „Gemeenschappelijk Belang" te IJmuiden, om vergunning tot het wijzigen harer fabriek' door het bijplaatsen 't ap een botervormmachine met electromotor van 3 P.K., ln het perceel Wijk aan Zeeërweg 160 te IJmuiden; H. A. Vonk, te Santpoort, om vergunning tot het oprichten van een smederij, waarin een smidse, een boormachine, een slijpmachine, een electriscb- en een autogeen-laschapparaat en 2 electromotoren, resp. van 1V4 en 1/3 P.K. in het perceel Anemonenstraat 38 te Santpoort, Op Vrijdag, den 26en April, des toormiddags te elf uur, zal ten gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen deze verzoeken ir. te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoekers als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de secretarie der ge meente kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. B. en W. stellen den Raad voor aan H. M. v. d. Pieterman een perceel bouwterrein te ver kropen, gelegen aan de Ratelstraat, ter grootte va.n 588 M.2 en tegen den prijs van f3200.— Aan de gemeepte is een exploit beteekend, waarbij J. C. Handgraaf, echtgenoote van J. R- Schuyt te Haarlem, in rechte van de gemeente vordert een bedrag van f 338.aan vergoeding van kosten, arbeid en winstderving, wegens tusschentijdsche opzegging en verbreking van de met haar gesloten overeenkomst inzake het schoonhouden van een school. Op grond van ingewonnen rechtskundig ad vies stellen B. en W, den Raad voor, in eersten Het R. K. Gemengd Zangkoor „Inter Nos" gaf in Gebouw De Griffioen een soiree voor le den en donateurs. In het openingswoord van den voorzitter kwam tot uiting dat de moeilijke tijdsomstandigheden ook „Inter Nos" niet on gemerkt waren voorbijgegaan. Hierna, zong het koor o. 1. v. den directeur, den heer L. Tervoort, een 4-tal nummers n.l. het „Ave Maria" van De Witt, „Zondagmorgen" van Jac. Bonset. ..De Molen" van Dina Appel doorn en een wals van Strauss „Gsschichten aus dem Wienerwald". Een hartelijk applaus moch ten de zangers en zangeressen na elk der num mers ln ontvangst nemen. Men bleef hierna nog geruimen tijd bijeen. De dansmuziek werd verzorgd door de Band van den heer Neet.. De balleiding was bh den heer Wijker in goede handen. aanleg tegen deze rechtsvordering verweer te voeren. B. en W- stellen den raad voor het gedeelte zeestrand, nabij Wijk aan Zee ondershands te verhuren aan de N.V. Buifet Mij. „E Pluribus Unun", tegen een jaarlijksche huursom van f 325. Geboren: a, van G. Bra'.caboerKoper; d- van J. in 't VeldBoender; ci. van W. B. Mo ntrvan Terwisga; z. van A, Douwstravan den Berge; twee d. van G. J. woningLucas; d. van M. H. de BeerHuber; o. van J. H. SmakmanBakker; d. van S. de JongAltena; z, v. M. Melker—Thijsmeijer; d. v. D. Postma Fidder; z. van A. van Pei—Dekker; d. van D, J. VarenhorstVoet; z- van Th. L. M. Aukes Willemse; d. van F. C. MinnesTon, Overleden: Th. Jonk, 37 jaar, echtgen. van A. Groot, Purmerend. In het Witte Kruisgebouw is de jaarvergade ring gehouden van de Floralia-vereeniging. uit het jaarverslag bleek, dat ln 1939, met Inbegrip De gemeenteraad stelde, den 30en januari j.l in handen van B. en W. om advies een schrijven van Aug. R. W. Draisma, Broekbergerlaan te Santpoort, waarbij in overweging wordt gegeven om aan het punt van samenkomst van de Brock- bergenlaan, de Anemonensraat, den Hageünger- weg, de Hoofdstraat en de Velsevbroekstraat al daar den naam te geven van Broekbergenplein. Voorts werd bij die gelegenheid door het lid van den raad, den heer A. de Groot, verzocht, bij de vaststelling van het advies ook den naam Eijndenhoefplein te overwegen. B. en W. schrijven den raad thans ten aanzien hiervan het volgende: Het bovenbedoelde punt van samenkomst mist een uitgesproken regelmatigen pleinvorm. Het is een knooppunt van wegen, doch daardoor nog geen plein. Wordt aan dit knooppunt het prae- dicaat „plein" gegeven, dan zal dit hoogstens kunnen zijn ten nutte van een drietal perceelen. Daartegenover zullen de gebouwen, .staande aan het gedeelte van den HagelJngerweg, dat dan tot het plein zal gaan behooren, van een andere huisnummering moeten worden voorzien. Op deze gronden meenen B. en W., dat niet tot het geven van een afzonderlijken naam aan het bovenbedoelde punt moet worden overge gaan. Bewoners van de woonwijk ten oosten van de Wijkerstraat hebben aan den raad een adres gezonden, waarin verzocht wordt maatregelen te nemen, waardoor een goede verbinding met den Wijkerstraatweg wordt verzekerd, B. en W. stellen den raad voor dit adres in hun handen te stellen om advies. Alhier speelde G. S. 1 te Heemskerk een vriendschappelijken wedstrijd tegen D. C. H. 1. G. S. 1 telde vijf invallers en D. C. H. drie. Het werd een groote overwinning der G. S.-ers. Met 164 wisten zij D. C. H. 1 te verslaan. Van spelers als de jeugdige R. Zoontjes, KI. Nanne en P. Heilige zal G, S. nog veel plezier hebben. D. C. H. 1— G. S. 1. W. de Ruyter—P. van Buuren 0—2 2 W. DamP. Balm 1—1 3 Tli. MulderTh. Kloes 0—2 4 J. Vendel—P. Heilig 1—1 5 J. BeentjesG. Haver 0-2 6 J. Steevens—L. Haver 0—2 7 J. Zonneveld—KI. Nanne 0—2 8 J. Tuin—R. Zoontjes 0—2 9 C. v. d. KolkW. Gomes 2—0 10 P. Lengs—R. Rnlvink 0—2 Uitslag 4. 16 Naar wij vernemen is pater Fredegand uit het Capucijnenklooster te IJmuiden-O. bij Kon. Besluit benoemd tot legeraalmoezenier bij het veldleger met den rang van Majoor. Pater Fre degand zal binnenkort naar Kesteren vertrek ken. De 36-jarige arbeider J. Hillegers, wonende in de Reinoud de Vosstraat te Amsterdam, die Donderdagmorgen door een vallenden ijzeren balk ernstig gewond was en naar het St. Antho- nius Ziekenhuis was vervoerd, is aldaar aan de bekomen verwondingen overleden. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. De verrassende gebeurtenissen der laatste da gen zijn aanleiding geworden, dat vele visschers niet meer durven uit te varen. Een aantal trei- lers konden hierdoor niet tijdig vertrekken en bleven 1 of 2 dagen liggen. Donderdag zijn slechts 3 van de 6 schepen vertrokken, n.l. Ma ria, Condor cn Poolzee. Ook het gebeurde met den treiler „Adelante" werkt remmend op de animo der visschers. Daar het goederenvervoer in de laatste dagen door de Nederlandsche Spoorwegen bijna geheel lamgelegd was, hebben vele vischhandelaren groote moeilijkheden ondervonden om hun visch te verzenden. Honderden manden visch werden per A.T.O.- wagens naar het Centraal Station te Amster dam vervoerd, alwaar de N. S. voor verdere doorzending zorg droegen. Vele handelaren gaven er echter de voorkeur aan om per specialen vrachtauto de visch naar Limburg te transpor teeren. Naar thans gebleken is, zijn tal van handelaren ernstig gedupeerd geworden, daar de vischauto's maar op enkele uren van den dag van belangrijke verkeerswegen gebruik konden maken, daar deze door de militaire autoriteiten waren afgesloten. Tientallen zendingen visch wérden gistermorgen wederom aan de afzenders retour gebracht. De Derde Orde-dag zal naar wij vernemen dit jaar worden gehouden op Zondag 19 Mei a.s. in het St. Fidelisgebouw aan den Zeeweg. Ver moedelijk zullen de Haagsche Spelers o. 1. v. Pierre Balledux worden uitgenoodigd. Over het onderwerp „Oostenrijk" zal prof. dr. Gerards van het Missiehuis te Driehuis Dins dagavond komen spreken voor den R. K. Volks bond Velsen en wel in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost. Installatie nieuwe leden St. Josephs-Gezellen. Het Kolpingsgezin van Heemstede I is Zon dag met twaalf leden uitgebreid. De dag werd begonnen met een gemeenschap pelijke H. Communie, waarna ln het Gezellen- huis werd ontbeten. Des middags hadden er wed strijden plaats om aardige prijzen. Er werd sportief gestreden en de stemming was opper best. Natuurlijk vormde de installatieplechtigheid het hoogtepunt van den feestavond. Twaalf jongemannen hebben zich gevoegd bij de vele duizenden, die zich reeds achter Kolping's vaan del schaarden. De praeses, pastoor van Mierlo, sprak de nieuwe gezellen toe. Aan de installatie was vooraf gegaan een programma, gewijd aan den priester: declamaties, waarin het priester schap werd bezongen, werden voorgedragen, af gewisseld met eenige fijne stukjes pianomuziek. Na de installatie volgde „een bont programma". Besloten werd met een mooi spreekkoor: „Ik sta in den wind". Inderdaad zij staan in den wind, maar als zij blijven werken met het en thousiasme van dezen avond, dan zullen zij pal staan in den wind, in den storm van deze mo derne wereld. Vergadering Spaarkas St. Antonius. Genoem de vereeniging, zich ten doel stellend gezamen lijke aankoop van brandstoffen en dekens, hield Vrijdagavond een zeer druk bezochte ledenver gadering. De voorzitter, de heer L. Roest, deel de mede, dat de inkoopprijzen van brandstoffen wel iets hooger zullen liggen dan het vorig jaar. De verwachting is dat dit jaar de hoeveelheid van 300 ton bereikt zal worden. Evenals het vorig jaar zullen, om onze eigen industrie te bevorderen, weer brandstoffen be trokken worden van de Wilhelminamijn. De rondvraag leverde nog heel wat stof tot gedach- tenwisseling, zoowel over de levering van brand stoffen als over de uitvoering der distributie. De voorzitter sloot de vergadering met een propagandistisch woord. R.K, Middenstanders! Gij wordt herinnerd aan de belangrijke lezing, die dr. Gerate ln de parochiezaal geeft. Er zijn van die dingen, waar je als wereld wijs Nederlandsch belastingbetaler, die veel weet en dus bereid is veel te vergeven, toch niet goed bij kunt. Dat is wanneer je plotse ling met je auto voor een tolboom komt te staan. Niet op een afgelegen plek van Zuid- Limburg, Gelderland, Zeeuwsch-Vlaanderen of Noordoostelijk Groningen, maar in het hartje van Noordholland, op geen twintig kilometer afstand van Amsterdam, n.l. op de Zaanbrug te Wormerveer. Je vraagt je dan af of daiir al die wegen voor worden verbeterd, of daar millioenen voor in het Wegenfonds worden gestort, of mén daarom vol lof is voor de wijze, waarop hét Provinciaal Bestuur van Noordholland 't we- genvraagstuk in zijn gewest wegwerkt. Je kunt er als een der ouderen nóg zoo aan gewend zijn geweest, dat je in je jeugd geen flinke wandeling kon maken zonder een keer of drié, vier je neus te stooten voor een tolhek, ook het conservatiefste gemoed ergert zich dood, dat die antipoden van snelverkeer al niet jaren geleden radicaal zijn opgeruimd. Met dien tol op de Zaanbrug is het wel een heel droevige geschiedenis. Jaren is die laatste der Mohicanen overeind gebleven en iedereen is hem zat. Maar begrijpelijkerwijs doet de ge meente Wormerveer zoo maar niet afstand van de revenuën, haar krachtens de door Gedepu teerde Staten in 1923 goedgekeurde verorde ning verzekerd en die wel een f 20.000 per jaar beloopen. In de gemeenteraden van Wormer veer, Wormer en Jisp is er bijna eindeloos over gesproken, in de vergaderingen van de Pro vinciale Staten van Noordholland, in de Twee de Kamer zelfs; en ook is de kwestie reeds aan de orde geweest op conferenties tusschen de betrokken gemeentebesturen en het college van Gedeputeerde Staten, welke zeer speciaal voor dit doel belegd waren. Een tolcomité uit de Zaanstreek heeft enkele malen verzoeken tot afschaffing van den tol aan Gedeputeerde Sta ten gericht; neringdoenden, industrieelen en autohouders hebben deze vertoogen onder steund en van uit Den Haag is reeds enkele malen geïnformeerd, hoe het met de afschaf fing van den sta-in-den-weg op de Zaanbrug staat. Men kan er zich over verwonderen, dat de tolheffing nog in het jaar 1923 gesanction- neerd is, het is te wenschen, dat de Provinciale Staten van Noordholland in hun eerstvolgende zomerzitting aan dit anachronisme een einde maken. Al zou dat ook wat geld kosten. Spuitdemonstratie. Dinsdag 16 April zal de eerste blokbrandspuit, die is aangeschaft door de gezamenlijke inwoners van de wijk Overveen, met behuln van het gemeentebestuur, op proef worden gesteld in een spuitdemonstratie, die des middags half drie aan de Willem de Zwijgerlaan zal worden gehouden. i Eindelijk hadden we dan het einddoel be reikt. Of we blij warenEr was nog niemand van het missie-personeel aan de kade, maar Uet bericht van onze aankomst ging als een loopend vuurtje door de stad en het ontbrak ons niet aan geleiders en dragers van onze handbagage. Men vocht er gewoon om. Met de minuut groeide ons escorte aan. Halverwege kwam heel de bevolking van dé „ïpsisie ons tegemoet gehold. Het leek wel op dén lntocfit van Jerusalem. Ondergetekende had door z'n lengte (1.92), het. twijfelachtige voorrecht al aanstonds het middel- en hoogtepunt van de zwarte belangstelling te wezen. Op dé grens van het Missieterrein kwam Mgr. Wantenaar, Apostolisch Prefect van Ba sankusu en de Rector van de missie, ons te gemoet. Het was een hartelijke ontvangst. De luidruchtige vreugdbetuigingen van het zwarte volkje stegen tot een oorverdoovend lawaai. In triomf ging het eerst naar de kerk, waar we eenige oogenblikken neerknielden om een dankgebed te storten voor onze behouden aan komst. Dan geleidde Mgr. ons naar de waranda van het hoofdgebouw, waar we een verfris- sching gebruikten en ons wedervaren vertel den, terwijl honderden negerkoppen zich om de balustrade verdrongen om hun nieuwsgie righeid te bevredigen en de nieuwe missionaris sen op hun manier welkom te heefen. Onze reisbeschrijving, over zooveel week- psaatjes verdeeld, heeft intusschen nog langer geduurd dan de reis zelf. Deze reisindrukken vormden slechts een klein gedeelte van ons missie-dagboek, waaruit we nog zoo gaarne bij zonderheden opdiepen om ons geheugen op te frisschen ver onze jaren in de missie, zoo rijk aan ongewone ervaringen en indrukken. Wij hopen onze lezers niet al te veel te ver moeien, als wij in volgende weekpraatjes nog meer uit ons vergeeld Congo-log-boek vertel len gaan. Als dit hoekje bestemd Is, om week aan week, even uw aandacht voor de missie vragen, mee nen wij goed te doen, daarbij dikwijls uit eigen ervaring te putten, waardoor vanzelf het moei lijke, maar ook het dankbare en heerlijke van het missionarisleven ruimschoots zal spreken. St. Bonifacius Missiehuis, Hoorn Giro 120937. FATHER G. VAN LEEUWEN, Directeur. od beproeft hof zwaarst dien HIJ het meest bemint door Fr. v. RIJN Terwijl hij stond te wachten, tot de barman zijn glas volgeschonken had, haalde hij een verkreukeld telegram uit zijn zak en las het langzaam door. HU kende het uit zijn hoofd, maar koesterde nog een stille hoop, dat hij ergens een onduidelijke zinswending, een spel fout of iets dergelijks zou vinden, die een ver klaring zou kunnen vormen voor het feit, dat hij de Normandie gemist had. Hoe zou het toch komen, vroeg hij zich tevergeefs af, dat Fransche telegrafisten, die zoo bekend staan oni hun verminking van de Engelsche taal, ditmaal zoo verschrikkelijk nauwkeurig waren geweest? Daar stond het en elk woord was volkomen juist gespeld. Elke zin gevolgd door „stop". Elke naam ln orde. Kan niet snappen waarom je je niet aan afspraak hier gehouden hebt stop heb alle .hotels in Londen opgebeld om je te vinden stop we .varen'morgen met de Normandie van Plymouth uit weg stop acht verloving verbro ken Indien je niet mét ons meegaat. Elisabeth Larch. Hisabeth Larch! „Bedenk het gewicht van die onderteekening eens, meneer Weldron!" mompelde hij voor zich heen. „Niet Betty of Betsy of Betz, maar Elisabeth Larch. Die jonge dame is door het dolle heen. Het is een bedrei ging, geen belofte, dat is zeker!" Hij keek op zijn polshorloge. Vijf voor half acht. Óver vijf en dertig minuten verliet de boottrein het station St. LazareBinnen vijf en dertig minuten zou hij óf op weg zijn, zich bij de familie Larch met haar millioenen te voe gen, óf een in Parijs verloopen Amerikaan méér zijn. Hij dronk zijn brandewijn leeg en kuierde langzaam naar het kassiersloketje. Hij moest nu toch wel een besluit nemen. „Zeg eens, Paul," begon hij, zonder op te kijken, „dat passagebiljet van me „Monsieur?" Het was Paul niet meer. Het was een ge baarde Franschman, dien hij nooit te voren ge zien had. „Waar is Paul gebleven?" „Gaan ontbijten, monsieur „Bedoèlt u daarmeehier in de club?' „Non, monsieur, van de employés wordt niet verwacht, dat ze hier ln de club hun maal tijden nemen." „Wanneer komt hij terug?" „Tegen den middag." „Dan pas? Maar man, je bent krankzdn Mijn boot vertrekt over drie en dertig minuten!'' Hij keek nog eens op zijn horloge en vervolgde onverschillig: „Komt er niet verder op »*nl Hier, wisselt u die bonnetjes maar even in.* Hij grabbelde de tweehonderd en dertig francs bij elkaar en maakte, dat hij wegkwam. Het lot had beslist. Het lot wilde, dat hij met de Nor mandie zou meevaren. Wie was hij, dat hij het wagen zou, tegen zijn lot in te gaan? Onderweg naar het station in een ramme lende vuile taxi wenschte hij zichzelf geluk met het feit, dat hij den avond te voren zijn hotelrekening reeds betaald, en zijn bagage meer dan tijdig vooruitgestuurd had. Het zou er gek voor hem uitgezien hebben, als hem nu die ellenlange rekening was gepresenteerd, terwijl hij slechts twee honderd dertig francs op zak had. Hij kon den kruiperig beleefden gérant al bijna hooren zeggen: „Het spijt ons ten zeerste, monsieur Weldronwerkelijk het spijt ons. Maar u zult ook begrijpen, dat wij uw bagage niet kunnen afgeven, voordat de rekening vol daan ls." Zijn bagage! Wat konden hem die hemden, sokken en pakken schelen! Maar zijn camera, zijn wonderbare, succesbrengende camera..,, wat moest hij beginnen zonder zijn camera? Als hij die eens niet mee had kunnen krijgen! Die gedachte alleen joeg hem schrik aan. Hij was bijna dankbaar voor het bestaan van Elisabeth Larch. Als zij en haar hooghartige telegram er niet geweest waren, dan zou hij nooit zoo voorzichtig zijn geweest, om eerst zijn hotelrekening en zijn passagebiljet te betalen, voordat hij zijn geluk met de kaarten nog eens voor het allerlaatst beproefd had! De taxi reed langzaam verder. '-Bij gebrek aan andere bezigheid en om zijn zenuwen op rust te brengén, die door een tekort aan slaap volkomen overstuur waren, begon hij een soort balans op te maken. Hij had naar Parijs een credietbrlef van honderdduizend francs meegebracht. De hotel rekening bedroeg zesduizend; het passagebiljet was twee duizend vijf honderd francs; eten, drank en verdere kleine uitgaven kon hij veilig op vijf duizend francs rekenen. Waar was de rest gebleven? Was het werkelijk bestaanbaar, dat hij ln twee weken erin geslaagd was, zes en tachtig duizend francs er doorheen te jagen in een gemeen speelhol, waar hij met geen mogelijkheid winnen kon? Wat 'n ezel was hij toch geweest.,., wat een stomme ezel! Wat moest hij nu tegen zijn compagnons in New York vertellen? Ze hadden hem dat geld mee gegeven, om reclame te maken voor zijn camera, niet om de spelregels van Chemin de Fer te leeren! Hij stelde zich voor, hoe zijn compagnons zouden kijken, Jack Drakeland met zijn spitse kin en Barry Thistle met zijn grooten neus; en hij voelde zich ellendig en hongerig. Hij had in veertien uur niets gegeten en de geur van verschgemalen korfie en pas gebakken brood, die den geheelen omtrek van het station van St. Lazare vervulde, deed hem ril- 'en van ellende. „Chauffeur!" riep hij plotseling, „Stop stop dadelijk!" „Monsieur?" „Verkeersregels kunnen me niet schelen. Ik zal de boete wel betalen." De chauffeur verstond het woord „betalen". Hij trapte zijn remmen in. Hij bleef midden in de straat staan. Weldron stapte uit, werd bijna overreden door een taxi, die van den anderen kant kwam, greep een van die lange brooden, welke de Fransche bakkers bij voorkeur buiten ten toon stellen, gooide een biljet van tien francs ln den winkel en sprong in zijn taxi terug. Het was in minder dan een seconde ge beurd, maar toch stond het heele verkeer in de straat reeds stil en klonken van alle kanten scheldwoorden en vloeken van razende chauf feurs. Het was maar goed voor Weldron, dat zijn kennis van de Fransche taal zich vrijwel beperkte tot „l'addition", „voila" en „s'il vous plait", anders had hij minstens een half dozijn baardige chauffeurs wegens beleediging be hooren aan te klagen. „Keurig gedaan, James!" zei hij tegen zijn verbluften chauffeur. „Werkelijk keurig!" Hij stak zijn hand in zijn zak en haalde er een bankbiljet uit. De chauffeur griste het hem angstig uit de handen. Toen zei hij iets van dat monsieur een „prince"" moest zijn. Hij bleef maar doorpraten. Hij hield niet op, voordat ze het station hadden bereikt. Niet voordat mon sieur Weldron op zijn plaats in de tweede klas wagon van den. boottrein voor de Normandie zat, drong het tot hem door, dat hij den chauffeur inplaats van een biljet van tien, een van honderd francs ln de hand had gestopt, waar door zijn kapitaal tot op de helft was vermin derd. Een biljet, dat hem recht gaf op overtocht toeristenklasse met de Normandie en honderd en twintig francs in contanten vormden momen teel het geheele aardsche bezit van monsieur Weldron. Weliswaar bevonden zich aan boord van het schip een paar koffers en een meer dan waardevolle camera; maar dat was, meende hij verdrietig, toch slechts bevroren kapitaal. Hij kon moeilijk met een dozijn overhemden of een stel dassen de champagne betalen, die Elisabeth Larch verwachtte, dat hij haar schen ken zou. En verder.... Hij hield op met eten van het knapperige brood, Zijn hart zonk hem in de schoenen.... Hoe moest hij in vredes naam aan Elisabeth Larch een verklaring geven voor 't feit, dat haar toekomstige echtgenoot derde klasse reisde? Het was heel iets anders, om zooals hij dat reeds meermalen gedaan had, tegen haar te zeggen: „Ik ben een sukkel, Betsy.... Het kan jaren duren, voordat ik in staat ben, op een voet te leven, als ik graag zou wenschen, dat ik gewend was te leven." En het was heel iets anders, om haar te bekennen, dat hij zijn geheele werkkapitaal in een speel hol op den Boulevard des Italiens was kwijt geraakt en zelfs geen binnenhut eerste klas op de Normandie betalen kon. Was Elisabeth uit New York, Detroit of zelfs uit Chicago afkomstig geweest, dan had de zaak er veel gunstiger voor gestaan. Hij had de heele geschiedenis als een grapje kunnen voorstellen. Hij had haar een telegram kunnen sturen: „Stel je voor! Die vijftig millioen Franschen hebben een vreemdeling er tusschen genomen. Ik ben zoo platzak, dat Ik tusschendeks had moeten reizen, als er op de Normandie een tusschendek be stond!" Hij had Elisabeth kunnen vragen, het zaakje met hem van den grappigen kant op te nemen, .(Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2