UIT DEN OMTREK Bezorgdheid op den Balkan MensMfftonó! IET '0 Welke rol speelt Italië? burgerlijke stand Golf van onrust na den aanval op Skandinavië „De lachende hoofdstad" WOENSDAG 17 APRIL 1940 BEVERWIJK Burgerlijke Stand BENNEBROEK BLOEMENDAAL HEEMSTEDE OVERVEEN VELSEN HALFWEG IJMUIDEN SOLDAAT BRACHT KAZERNE IN REP EN ROER Een „Samson", die te diep in het glaasje had gekeken ZIEKENFONDS VELSEROORD WERKLOOSHEID DAALT NOG STEEDS UIT HET POLITIE-RAPPORT H OF, HEI LISSE NOORD WIJK ZAANDAM ZANDVOORT NEDERLANDSCH KAPITEIN WANDELDE MET EEN DU IT SC HER. En even later werd hij aan een verhoor onderworpen RIJKSVISCHAFSLAG Ondertrouwd: C. Boon en C. A, Vessies; P. Vcoren en KL Ligtermoet; S. F. Bohlken en A. B. Vermeulen; C. P. Zoon en M. E. Vessies. Geboren: J. J. KunnenBruneberg, d.; A. F. Koelman—Groot, d.; Th. U. Metselaar—Half, z.; A. C. M. Scherver—v. Zijl, z.; A. M. Olst- hoornv. d. Geest, d.; M. C. GroenMahieu, d.; C. KramerHoogewerf, z.; J. Bakker Tromp, ti. Getrouwd: C. Hoogland en A. J. Zonneveld; P. J. Hakemulder en M. Timmermans; A, A. Verbeek en F. M. Chr. Uilenburg; J. M. Amtz en W. C. Pineda; J. N. Smolenaars en S. Koorn; A. van Schooten en C. F. Kuilman; H, J. Koel man en J. Pirovano. Overleden: G. Ooijevaar, 77 jaar, wed, van H. Scheerman, de Visscherstraat 26; G. N. Klerk, 63 jaar, wed. van J. L. Verhuyden, Voor straat 25; J. C. Bersch, 79 jaar, wed. van W. P. van Eekhout, Voorstraat 2-2; Chr. Bleeker, 85 jaar, echtgenoote van Kr. Kaspers, overleden te Velsen, wonende Hoflanderweg 7; M. Visser. 40 jaar, ecljtgcn. van P. Rooymans, Zeestraat 58; T. Sipkes, 76 jaar, echtgen. van Th. J. Voet, Vondellaan 51. Triduum. Deze week wordt voor de leden en hun echtgenooten van de afd. Bennebroek- Vogelenzang van de Ned- R. K. Middenstands ver. „De Hanze" in de parochiekerk van den H, Jozef te Bennebroek een triduum gehouden op Donderdag- en Vrijdagavond om half negen. De predikaties zullen worden gehouden door den zeereerw. pater v. Harteved Franciscaan Zondagmorgen onder de H. Mis van 7 uur volgt dan de gez. H. Communie en na de H. Mis als sluiting een gezamenlijk ontbijt in de gymn.- zaal van de Eerw. Broeder#, waaronder pater van Harteveld een toespraak zal houden. Vereeniging voor ziekcnhuisverpleging Gisteravond vergaderde de Vereeniging voor Ziekcnhuisverpleging „Bennebroek en omstre ken" in café „Oud Berg en Dal" onder voor zitterschap van den heer Th. Remmerswaai. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het aantal leden toenam. In het afgeloopen jaar werden verpleegd in de Mariastichting 107 personen, in het Diaconessenhuis 55, in het Groote Gasthuis 8 en in diverse ziekenhuizen 21. De verpleegdagen waren resp. 1928, 992, 145 en 575. Per ziekenauto werden 37 personen ver voerd. De secretaris bracht dank aan het ge meentebestuur voor de verhooging van het subsidie. De penningmeester sloot zijn boeken met een batig saldo van ruim 270. Met 102 van de 170 stemmen werd de heer J. Lenzen tot bestuurslid herkozen. Eveneens werd de heer G. F. Lommerse bij enkele can- didaatstelling herkozen verklaard. Medegeceeld werd, dat in het afgeloopen jaar de maximum-uitkeering op 120 gesteld was. Nadat verschillende huishoudelijke punten behandeld waren, sloot de voorzitter de ver gadering. WiJAffinjr reglement van orde. B. en W. stellen voor artikel 16 meer in overeenstemming te brengen met artikel 216 der Gemeentewet ten einde duidelijk te doen uitkomen dat geen dis cussie moet volgen op een onverplicht aan een raadslid individueel verstrekte inlichting. Muziek moet binnenshuis blijven. B. en W. stellen voor vast te stellen de volgende veror dening tot wijziging en aanvulling van de Al- gemeene Politieverordening voor de gemeente Bloemendaal: 1. Het is verboden door middel van een Stoomfluit, een sirene of een ander waarschu wingsinstrument geluid te maken, dat voor om wonenden hinderlijk is; 2. Deze bepaling is niet van toepassing op de alarmeeringsinstrumenten. in gebruik bij den Gemeentelijken Luchtbeschermingsdienst en de Vrijwillige Brandweer; 3. Het is verboden door middel van een ra diotoestel, een gramophoon of ander muziekin strument muziek of de menschelijke stem hoor baar te maken op zoodanige wijze, dat zulks op den openbaren weg te hooren of voor anderen hinderlijk is. Na artikel 48 in te voegen een nieuw artikel, luidende: Het is verboden rijwielen op twee wielen te plaatsen of onbeheerd in stilstand te hebben op die openbare wegen of gedeelten van open bare wegen, waarop dit door B. en W. blijkens openbare kennisgeving ongeoorloofd is ver- klaard. B. en W. zijn bevoegd het in het vorige lid vervatte verbod tot bepaalde tijdperken, dagen of uren te beperken. Gemeenteraad. De agenda der openbare vergadering van den Raad der gemeente Bloe mendaal, op Donderdag 18 April 1940, des na middags 2 uur, ten Raadhuize te Overveen, ver meldt o.a.: Onderzoek geloofsbrief van nieuw inkomen raadslid (C. J. 'Cassee); Adres van Kappersbonden, houdende verzoek om te bepa len, dat de kapperszaken gesloten moeten zijn des Donderdag na 1 uur 's middags en des Za terdags na 9 uur 'savonds; Wijziging Algemee- ne Politieverordening; Wijziging Reglement van Orde voor de raadsvergaderingenGrondaankoop van W. Steetskamp voor normaliseering van den Zandvcorterweg; Voorstel bestemming duin terrein aan den zeeweg voor zandafgraving; Credietaanvrage groot f 500.— voor een te ma ken proefschrift, betrekking hebbend op de ge schiedenis van Bloemendaal; Voorstel toeken ning extra uitkeering aan werkloozen; voorstel inzake eventueele belastingverlaging. Jubileum. Heden, 17 April, herdenkt de heer O. van Noggeren den dag, waarop hij vóór veertig jaar in dienst trad van het schil dersbedrijf der firma C. van Willigenburg te Bloemendaal. Het jubileum zal Zaterdag as. in den kring van directie en personeel worden herdacht. ingesteld onderzoek is gebleken, dat de huidige verwarmingsinstallatie van het Raadhuis on voldoende moet worden geacht en geheel ver ouderd is. B. en W. zijn van meening, dat een goede verwarmingsinstallatie, welke aan rede lijke eischen voldoet, noodzakelijk is en verzoe ken derhalve aan den Raad voor genoemd werk een crediet toe te staan van f 1200. Burgerlijke Stand Geboren; C. van Bra- kelWesterveld, z. J. DalmanBergacker, z. Ondertrouwd: G. TedersM. H. Keijser P. L. PeenH. C. v. d. Heuvel. Overleden: A. M. van Raaphorst, 88 jaar Wed. B. v. Deursen B. G. J. Evers, 71 j. Vergadering E K. Damclub De R.K. Dam club St. Bavo houdt Donderdagavond een bui tengewone ledenvergadering in het R.K. Jeugdhuis aan den Heerenweg. Vergadering Wit-Gele Kruis De afd. Heemstede van den N.H. Bond „Het Wit-Gele Kruis" vergadert Donderdagavond half 9 in het R.K. Jeugdhuis aan den Heerenweg. De agenda bevat oun. jaarverslagen en bestuurs verkiezingen. Jubileum Van Noggeren Bij Koninklijk Besluit van 4 April 1940 is aan den heer O. van Noggeren toegekend de eeremedail le in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De eerste blokbrandspuit. Gistermiddag is aan de Willem de Zwijgerlaan te Overveen de eerste blokbrandspuit voor de wijk Overveen officieel in gebruik genomen. Onder de aanwe zigen merkten wij op den burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, het hoofd van den luchtbeschermingsdienst, tevens commissaris van politie den heer A. Hiemstra, het hoofd van de wijk Overveen, den heer mr. Th. F. Raedt; de voorzitter van den Gem. Luchtbeschermingsdienst Bloemendaal, den heer mr. J. Bierens de Haan; den heer P. Jonge- pier, dir. Gem. Waterleidingbedrijf; den wet houder A. Cassee, de raadsleden mevr. Dal- meijer-van Bachum de Boer, de heeren Pinxter en v. Waveren, den commandant def Vrijwillige Brandweer Bloemendaal, den heer J. D. Meeu- wig, en vele blok- en straatleiders. Het blokhoofd, de heer mr, Th. F. Raedt, richtte zich tot de aanwezigen en memoreerde dat het bezit van deze spuit het resultaat is van noesten arbeid, die bijna niet hoog genoeg aangeslagen kan worden. Toen de belangstelling gewekt was, werden de noodige gelden bijeen gebracht door de inwoners van de wijk Over veen. De afdeeling Bloemendaal-Overveen der N. V. L. schonk een bijdrage, terwijl het ge meentebestuur door een ruime subsidie steun schonk. Spreker bracht allen, die medewerkten, hartelijk dank. Met deze eerste spuit is het einddoel nog niet bereikt. Ook voor blok II Kweekduin wor den pogingen aangewend een spuit te verkrij gen, terwijl de wijk Overveen een tweede noo- dig heeft, waarmede gedaan zal zijn wat rede lijkerwijze verwacht kan worden. De burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex, sprak hierna een woord van gelukwensch, in 't bijzonder tot mr. Raedt, omdat Overveen aan hem veel te danken heeft voor zijn beleid. Spr. wees er op, dat de motorspuit: een zeer weikon:e aanvulling is voor de huisbrandweer en voor een wijk van groot nut kan zijn. Het gemeentebe stuur zal elk initiatief dat in dit opzicht wordt getoond, gaarne steunen. Hierna werd de spuit op de proef gesteld. Het apparaat wordt gedreven door een 8 p.k. D.K.W.-motor, met Ajax-pomp en heeft twee 2-duims aansluniitgen en kan dus met twee stralen tegelijk werken. Zij is ingericht zoowel voor open water als vóór de waterleiding en heeft een capaciteit van 500 liter water per mi nuut. Daar de spuit gemonteerd is als aanhang wagen, met opgeplaatste slangenhaspel, is zij zeer gemakkelijk te vervoeren. De gistermiddag genomen proef heeft zij het dan niet op een brandhaard de bruik baarheid wel duidelijk aangetoond. Ondertrouwd: C. Prins en J. J. van Berkel; A Blom en R. E. Hilgen; W. H. Kranendonk en H. Boerema; J. Rol en A. Kostermans; W. de Klerk en IJ. M. Hoes; T. Buyt en A. Noord zij; K. Kistemaker en A. C. van Hamburg; C. J Heeremans en F. J. M. van der Linde; N. C. Huijbens en M. E. Steenmeijer; C. Kuük en C. Plug; D. Groen en A. M. Wigmans; F. Leijen en C. v. d. Duin Schouten. Getrouwd: A. M. v. d. Vaart en M. W Schweitzer; J. Hofman en W. van Bezooijen; H. W. M. van Beelen en J. N. Effern; A. van Veen en C. Lavoo; J. Helemigh en G. Visser. Geboren: C. BroekDik z; T. Duindam Kuipers d; J. A. C. Hazenberg—Muijs z; C. M. P. Buur—Scholten z; G. VerhagenVan de Ree 2 d; G. de SmitVersluis z. Overleden: S. Zomer, 48 jaar, wede. van M. Harms, Bloemstraat 29, IJmuiden; P. v. d. Berg 64 jaar, echtgen. van C. J. E. Blauw, Prins Hen drikstraat 1, IJmuiden; M. M. Martens, 38 j., echtgen. van P. J- Houtermans, Elsloo; E. M. van Neste, 20 j„ ongehuwd, Hofgeesterweg 9, Santpoort; W. G. Winterink, 77 j„ wed. van G W. Brouwer, Cypressenstraat 3, IJmuiden; G A. Groenendijk, 65 j., echtgene. van J. W. H. Hogervorst, Haarlem. Aankoop St. Josephgebouw B. en W. stel len aan den Raad voor te besluiten tot aan koop van het St. Josephgebouw aan de School straat alhier voor den prijs van f 7000.onder de volgende voorwaarden: Ie. dat de kosten van overdracht geheel voor rekening van den ver- kooper komen; 2e. dat op het pand geen ser vituten rusten, welke B. en W. in strijd met 't gemeentebelang achten; 3e. dat het pand uiter lijk op 1 Juli 1940 in bezit en gebruik kan wor den aanvaard. De beslissing zal in de Raadsvergadering, welke Donderdagmorgen 10 uur bijeen komt, worden genomen. Het ligt in de bedoeling van het gemeente bestuur het gebouw in gebruik te nemen in de eerste plaats voor bergruimte van materialen voor de gemeentelijke luchtbescherming. Centrale verwarming Raadhuis Na een De 33-jarige IJmuidensehe soldaat D. D„ die gelegerd is in de kazerne aan de Bothastraat te IJmuiden, keerde gisteravond in beschonken toestand naar zijn kazerne terug. Op weg van het café naar de kazerne bleek hij zijn goed humeur te zijn kwijt geraakt en kw'am in een ietwat verwarden toestand in zijn slaapzaal aan. Hoe het kwam, weet men niet, doch onver wachts kreeg D. het op zijn zenuwen, dreigde zijn collega's met scherp te zullen beschieten en nog vóór hij deze woorden geuit had, haalde hij zijn geweer achter zijn krib vandaan en maakte inderdaad aanstalten om te schieten. Hij toonde zich uitermate overspannen. Zijn „slapies", die reeds eerder hadden ver nomen, dat D., in beschonken toestand zijnde over een ongekende kracht moet beschikken, waarmede hij den bijnaam van Samson heeft gekregen, dorsten hem niet te overmeesteren en vluchtten de zaal uit. Nauwelijks hadden zij deze zaal verlaten, toen D., zwaaiend met zijn geweer en onder krij- schend geluid, de 5 patronen uit zijn geweer afvuurde. Gelukkig bleken deze kogels allen in het plafond te zijn terechtgekomen. Maar het ergste was nu wel, dat D. nu ook nog de beschikking had over een twintigtal geweren van zijn „slapies", welke eveneens onder zijn bereik waren en met scherp waren geladen. Onmiddellijk Werd alarm gemaakt en wer.i o.m. ook de militaire politie gewaarschuwd. Ook een militaire Roode Kruis-auto stopte enkele minuten later voor het gebouw. De politie-autoriteiten begrepen ten volle dei: ernst van den toestand en realiseerden zich volkomen, dat bij geweld bloedvergieten onver mijdelijk zou wórden. Zij wisten eveneens, dat D. in beschonken toestand aan een soort delirium lijdende is. De aanwezigheid van zooveel geweren in zijn on middellijke nabijheid maakte het dus noodza kelijk, dat hier koelbloedig en met tact werd opgetreden. Zij heten D. daarom eenigen tijd alleen in de slaapzaal, opdat hij gelegenheid zou krijgen zich te kalmeeren. De pistolen en lasso's werden inmiddels in gereedheid gebracht, om op alles voorbereid te zijn. Wat men bereiken wilde, geschiedde inder daad. D. bleef in de slaapzaal en liet zich na enkele oogenblikken geheel versuft in zijn krib vallen. De politie-autoriteiten lieten hem zoo eeniger tijd liggen en na ongeveer een half uur wach ten. meende men, dat aan dit moment var, geesteszwakheid wel een einde zou zijn geko men. Met getrokken pistolen en gewapend met touwen, ging men op D. af en overmeesterde men hem. Hij Werd geboeid, doch eenmaal weer wakker geworden, verzocht hij op volkomen kalmen toon van deze boeien bevrijd te mogen worden, daar hij zonder eenig verzet mee zou gaan. In de groote Zaal van het Patronaatsgebouw hield het ziekenfonds „Velseroord" zijn jaarver gadering, welke door ruim 180 leden werd bijge woond. Daar het dezen dag 25 jaar geleden was, dat het ziekenfonds „Velseroord" opgericht was, gaf de voorzitter, de heer P. D. Klut, een overzicht over dit tijdperk in vogelvlucht. Bij dit jubileum van het fonds was tevens jubilaris de heer G. van Telgen, die van de op richting af penningmeester-administrateur is geweest. De voorzitter stelde de vergadering voor na afwerking der agenda hier nog op terug te ko men, waarmede de vergadering instemde. De notulen der vorige jaarvergadering werd zonder verandering goedgekeurd. Het jaarverslag van den secretaris en be stuursbeleid, alsmede 't financieel verslag van den penningm.-adm., werden zonder discussie goedgekeurd. Nu kwam aan de orde de verkiezing van een voorzitter. Candidaten waren P. D. Klut en A. van Bodegraven. Uitgebracht werden 183 stemmen, waarvan op P. D. Klut 98, op A. van Bodegraven 82 en blanco 3 stemmen, zoodat de heer Kflut was gekozen. De aftredende bestuurders Jac. Gutteling en G. J. Wagenaar waren, doordat geen tegencan- didaten gesteld zijn, herkozen. De heeren J. Bokelman, J. van Kempen en J. H. de Klerk waren bij enkele candidaatstel- ling van rechtswege gekozen. Een ingekomen voorstel, om een overeenkomst met gediplomeerd medisch heilgymn.-masseur af te sluiten, werd om financieele redenen door het bestuur afgeraden. Wanneer een gunstiger tijd aanbreekt, kan het bestuur hier op terug komen, waarmede de vergadering accoord ging. Hiermede was de agenda afgewerkt en kreeg de heer De Munnik, tweede voorzitter van den Centralen Bond van Ziekenfondsen, het woord. HIJ bood namens het hoofdbestuur aan den heer v. Telgen gelukwenschen aan, vergezeld van een bloemenmand en hoopte, dat „Velseroord" in den strijd, die de onderlinge beheerde fond sen meemaken, pal zal blijven staan. De heer A. Kool sprak namens het comité den jubilaris hartelijk toe, wees er op hoe hij altijd klaar staat voor de leden. Hij reikte hem na mens vele leden een gouden horloge met ket ting over. De voorzitter overhandigde hem namens het bestuur een bureauklok en sprak den wenseh uit, dat men als bestuur nog vele jaren mocht samenwerken. De heer Stevens sprak namens de commis sarissen. De heer Van Telgen dankte allen, die hadden medegewerkt aan deze voor hem spontane hul de. Ook in de afgeloopen week zette de daling van het aantal ingeschreven werkzoekenden voort. Dit aantal daalde n.l. van 1569 tot 1520. Hiervan waren 1107 geheel werkloos, 153 ge deeltelijk en 37 werkend. 223 personen waren ingeschreven in een gesubsidieerde werkver schaffing. De totale werkloosheid bedroeg in de overeenkomstige week van 1939 1532. Ingeschreven waren 156 bouwvakarbeiders, 131 metaalbewerkers, 27 houtbewerkers, 13 landarbeiders, 183 havenarbeiders, 234 visschers, 19 kantoorbedienden, 516 losse arbeiders en 197 uit diverse beroepen. De 39-jarige S„ wonende te Haarlem, is door de politie aangehouden en naar Haarlem over gebracht, daar hij nog een boete had te ver rekenen. Ten nadeele van D. in Umuiden-Oost is een geldkistje gestolen, dat ongeveer f 20 in hield. --üv' Onbeheerd rijwiel Bij de politie is aangifte gedaan van de vinding van een damesrijwiel. De gemeente-politie heeft dit onbeheerde rij wiel onder hare hoede genomen en wacht thans op de rechtmatige eigenaresse. Het a.s. Bloemenfeest Onvoorziene omstan digheden voorbehouden, hoopt het Bloemen-co- mité te Noordwijk dit jaar wederom een Bloe menfeest te organiseeren en wel van 1 tot en met 4 Mei a.s. Het bestuur hoopt op de medewerking van alle ingezetenen te mogen rekenen, opdat het feest met bloemencorso en mozaïeken, alsmede de versiering van gevels en straten tot 'n succes moge worden voor de „Bloemenbadplaats" en een stroom van bloemenliefhebbers in die dagen Noordwijk met een bezoek zal vereeren! Vergadering Holl. Mij. van Landbouw De plaatselijke afdeeling van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw vergaderde in hotel Roy al" onder voorzitterschap van den heer C. Wassenaar Jzn. De heeren A. Balkenende, Chr. Droogh, en L. Hoogeveen werden als bestuurs leden herkozen. De penningmeester, de heer A. Balkenende, deed rekening en verantwoording over 1939. De inkomsten waren f 235.45; de uitgaven f 222.7, alzoo een batig saldo van f 12.48. Bovendien Is er het gunstige spaarbankboekje der afdeeling. Tot leden der kas-contróle-commissie werden aangewezen de heeren J. van Santen en M. S. P. Verdegaal. Besloten werd aan het hoofdbestuur een bij- dage te zenden voor aanschaffing van een film apparaat. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd aangewezen de heer P. Barn- hoorn. Besloten werd voorts dit jaar een reis in het belang van het vak te organiseeren. Na een verloting, waarvan de prijzen uit prac- tische landbouwwerktuigen bestonden, werd de vergadering gesloten Huishoudelijke voorlichtingsdienst Voor den bedden- en dekencursus hebben zich reeds 60 deelneemsters aangemeld. De eerste cursus is met 24 cursisten begonnen. De tweede cursus vangt per 2 Mei a.s. aan, eveneens in het „Se- gobahuis" aan de Zeestraat. Een prachtig werk, dat ten zeerste kan wor den aanbevolen! Jubileum. Dezer dagen herdacht de heer Th. v. d. Akker den dag, dat hij voor 40 jaar aan het Staatsbedrijf der artillerie-inrich tingen als polijst-slijper werd aangesteld, 's Morgens werd de jubilaris in een daarvoor speciaal ingerichte zaal gehuldigd. Aan mevr. v. d. Akker werden namens de directie bloemen aangeboden. In de zaal had zich het personeel opgesteld. De heer C. Kleiwegt verwelkomde den jubilaris namens het personeel en bood hem als feestgave een haardfauteuil, leeslamp en aseli- bak aan. De heer Giesbergen, directeur der artillerie inrichting, sprak eenlge waardeerende woor den en uitte den wensch, dat de jubilaris neg vele jaren als polijster aan de A.-I. werkzaam mocht blijven. Zeer ontroerd dankte de jubilaris directie en personeel voor de prachtige cadeaux en hoopte, dat het hem gegeven mocht zijn nog vele jaren zijn krachten te geven aan zijn werk. Bekendmaking In overleg met de militaire autoriteiten maakt de Commissaris van Politie bekend, dat, indien in de toekomst eventueel andermaal projectielen of scherven daarvan in de gemeente neerkomen, door hen, die dit het eerst ontdekken, terstond de gemeentepolitie (tel. 2525) moet worden gewaarschuwd. Men late den toestand zooals deze is en waarschuwe geen andere gemeentediensten. Door de politie zal dan tot bewaking van de betrokken plaats worden overgegaan tot de komst der door haar van het gebeurde verwit tigde militaire deskundigen. Een Nederlandsch Legerofficier werd gister middag in de Positie IJmuiden aangetroffen in gezelschap van een Duitscher. Samen liepen beide heeren al pratende langs de diverse stellingen en straten en bedienden zich van de Duitsche taal. Enkele militairen en voorbijgangers vonden dit eenigszins verdacht en een der voorbijgan gers hield dit tweetal in de gaten. De officier, die den rang van kapitein be kleedt, en de Duitscher stapten een Hotel in IJmuiden binnen, alwaar onder het genot' van een glaasje de conversatie werd voortgezet. Eenigen tijd later stapte het tweetal op en vertrok met den auto van den kapitein naar een ander hotel, alwaar de inwendige mensch versterkt zou worden. Wie beschrijft evenwel de verbazing van de beide heeren toen zij daar nauwelijks waren ge zeten en enkele militaire politie-autoriteiten op hen afkwamen en het tweetal uitnoodigden om buiten in den auto te stappen en mee te gaan naar het bureau. De voorbijganger die de beide heeren in het oog had gehouden, had zich inmiddels in ver binding gesteld met den marinestaf, die op zijn beurt onmiddellijk den waarnemend commissa ris van Politie van Velsen waarschuwde, voorts de militaire politie en den militairen staf. Bin nen enkele minuten hadden deze autoriteiten en le luitenant W. Lagendaal, inspecteur van politie te Rotterdam, die thans in IJmuiden gelegerd is, zich naar het opgegeven adres begeven, al waar zij den Nederlandsehen officier en den Duitscher ontmoetten. Beide heeren gaven aan deze sommatie on middellijk gevolg en werden voor een verhoor naar het Bureau overgebracht. Tegenover de autoriteiten verklaarde de ka pitein dat de Duitscher een zakenvriend van hem was, die gehoopt had hem thuis te treffen, doch vanwege het intrekken van het verlof was zulks niet mogelijk en had de vrouw van den kapitein den Duitscher aangeraden naar IJmui den door te reizen en hem daar op te zoeken. En inderdaad trof hij in IJmuiden den Ne- derlandschen kapitein aan. Genoeglijk babbelend wandelden zij langs de diverse wegen. Daar de Duitscher geen Hol- landsch verstond, sprak de kapitein Duitsch. Dit nu wekte bevreemding bij voorbijgangers, die enkele deelen van het Duitsche gesprek op vingen. Vervolgens werd de Duitscher aan den tand gevoeld en ook uit dit verhoor moesten de auto riteiten vaststellen, dat zoowel de conversatie als de zakenrelatie van de meest onschuldige aard was, zoodat alle geruchten die hieromtrent zijn ontstaan ten eenenmale onjuist zijn. Gelukkig had dit onaangenaam avontuur voor den Nederlandschen kapitein en den Duitscher een happy end. Hieruit blijkt wel, dat de betrokken marine- en nlilitalre autoriteiten een vermeend geval van een onwettige handeling met de grootste snelheid en accuratesse hebben onderzocht en tot ontknooping wisten te brengen. (Van onzen Oost-Europeeschen correspondent) Het nieuws van de bezetting van Dene marken door Duitsche troepen en de daarop volgende Duitsche troepenlandingen in Noor wegen heeft op den geheelen Balkan ge werkt als een donderslag bij helderen hemel. De stemming op dezen gedenkwaardigen tweeden Dinsdag van April was sensationeel noch gejaagd, zooals bij andere politieke en militaire gebeurtenissen wel het geval was geweest, doch veeleer ernstig en somber, zoodat ieder zonder te spreken zijns weegs ging of zich in een rustig hoekje van de straat terugtrok om ongestoord en snel het voornaamste nieuws door te lezen. De gebeurtenissen in Scandinavië op 9 April j.l. hebben allen Balkanstaten overduidelijk ge toond, welke de gevolgen kunnen zijn van een door een der oorlogvoerende mogendheden als niet neutraal uitgelegde houding in een bepaald conflict en welke gevaren de nieuwe door ae Geallieerden genomen blokkade-maatregelen kunnen inhouden voor de onafhankelijkheid der Balkanlanden. Hoe zal men er op den Balkan op den duur in kunnen slagen zijn politieke en staatkundige onafhankelijkheid te bewaren, waar de politieke, militaire en vooral economi sche druk der oorlogvoerende partijen steeds grooter wordt en zij elke gelegenheid aangrij pen om nieuwe voordeelen af te persen? Uit de mededeelingen, die na de voorlaatste bijeenkomst van den Oorlogsraad aan de pers werden verstrekt, bleek duidelijk, dat Londen en Parijs niet alleen het plan hadden de blok kade-lekken in het Noorden te dichten, doch ook die op den Balkan, die voor de Duitsche bevoorrading zeker niet van minder belang is dan Zweden en Noorwegen. Welke uitwerking de verscherpte Britsche blokkade in Scandina vië heeft gehad, is inmiddels bekend geworden, zoodat men zich hier nu met bezorgdheid af vraagt, welke de geallieerde blokkade-plannen zijn ten aanzien van den Balkan en hoe Duitsch- land ook hierop zal reageeren. Dat Duitschland militair op alle gebeurlijkheden is voorbereid, daaromtrent bestaat hier niet de geringste twij fel, terwijl men anderzijds de Engelsche Balkan diplomaten uit Londen weet te kunnen terug verwachten met nauwkeurige instructies vooi een geallieerd economisch offensief in Zuid- Oost-Europa. De onbehaaglijke stemming, die de algemeene onzekerheid over de resultaten van de door de Engelsche Balkan-diplomaten te Londen gehou den besprekingen heeft veroorzaakt, is de laat ste dagen nog toegenomen door een belangwek kend voorval, dat echter door de gebeurtenissen in Scandinavië in, de wereldpers niet die aan dacht heeft getrokken, welke 't verdiende. Zoo als uit berichten van Roemeensche officieele zijde is .gebleken, hebben de Roemeensche dou ane-autoriteiten in de haven van Gioergioe een aantal Engelsche schepen in beslag genomen, die een zekere als transportgoed aangegeven hoeveelheid sterk explosieve stoffen vervoerden met bestemming Boedapest. Op grond van ont vangen inlichtingen is in Roemeensche regee- ringskringen echter het sterke vermoeden ge rezen, dat deze stoffen bestemd waren om het scheepvaartverkeer op den Donau lam te leggen en aldus een der voornaamste Duitsche trans portwegen onbruikbaar te maken. Wat het juis te doel van deze schepen is geweest, is nog niet met zekerheid bekend, doch dat alleen het feit van de inbeslagname van deze Engelsche sche pen door de Roemeensche overheden een zeer onbehaaglijke stemming op den Balkan heeft veroorzaakt, is duidelijk en behoeft geen nader betoog. Het land, dat uit de huidige omstandig heden wel eens groote voordeelen op den Balkan zou kunnen trekken, is Italië, welks politiek beschermheerschap steeds meer door de Balkanstaten wordt aanvaard. Aan de eene zijde staan Frankrijk en Engeland, wier economisch tegenoffensief de Balkan staten aan steeds grootere gevaren bloot stelt, terwijl zich aan de andere zijde Duitschland bevindt, dat gereed staat op de bekende wijze de geallieerde maatrege len ook op den Balkan te beantwoorden. Behoeft het daarom verwondering te baren, dat de Balkanstaten zich politiek steeds meer 'op Italië oriënteeren en van Rome voldoenden steun verwachten om 'n krach tiger houding ten aanzien der oorlogvoeren de partijen te kunnen aannemen? De groote vraag is slechts, hoe Italië de si tuatie te zijnen voordeele denkt uit te buiten en welke plannen de Italiaansche diplomatie heeft om deze positie op den Balkan te hand haven. Is men in Rome de meening toegedaan, dat nu het oogenblik gekomen Is om desnoods ten koste van Roemenië een nieuw Balkanblok te vormen of acht men het beter de ontwikke ling der gebeurtenissen nog eenigen tijd aan te zien? De beantwoording van deze vraag blijft voorloopig nog zeer problematisch, doch geeft het niet te denken, dat de laatste dagen in Hongaarsche kringen de hoop op een spoedige „regeling" van de Roemeensch-Hongaarsche kwestie weer levendiger Is geworden en de stemming in de Roemeensche hoofdstad nog in nervositeit is toegenomen? De lachende hoofdstad" werd Kopenhagen vroeger vaak genoemd: de inwoners waren al- len even beminnelijk en elegant, oorlog kende men er alleen uit geschiedenisboeken, inflatie uit de dagbladen, en de zorg voor het dage- lijksch brood was er heelemaal onbekend. Veel is hier tijdens de laatste dagen in veranderd De Deensche hoofdstad mag bogen op het be zit van rijke kunstschatten, verzameld in het heerlijk gelegen Rijksmuseum, dat o.m. werken van Rubens, Jordaens en Brueghel bevat, het Nationaal en het Thorvaldsmuseum. Daar zijn ook de rijk voorziene musea voor nijverheid en natuurlijke historie. De vele oPen^arc parken bezitten groote monumenten en bronzen groe pen, terwijl de bevalligheid van de meren en vijvers wordt verhoogd door artistieke fontei nen. Een ervan de Gefion geheeten is een meesterwerk van beeldhouwkunst en symboli seert met zijn mythologische groep het doorsnij den van „Seeland" door een koppel ossen. De oprichting van deze monumenten is voor een groot deel te danken aan den heer Jacob- sen, stichter van de Carlsberg-brouwerijen. In het oude gedeelte wordt men getroffen door het schilderachtige tafereel van sloepen en vis- schersbooten op grillige kanalen, het typische leven op de markten en kaden en de drukke be drijvigheid aan de haven. En bij dit alles geven de dagbladventers met hunne blauwe kapman tels, de postboden met hun roode jassen, en vooral de cavaleristen in hun azuurblauwe uni form met witten bandelier, het stadsleven een bijzondere bekoring. Tot Kopenhagen behoort thans ook het vroe gere Amager, waar alles nog de sporen van Nederlandschen invloed verraadt. Hier immers kwamen de Nederlandsche landlieden, gekomen op verzoek van koning Christiaan II, om er den landbouw te bevorderen, zich vestigen. Daaraan herinnert nog'het Amager-museum, hetwelk in 1922 met een bezoek van Koningin Wilhelmina werd vereerd. De geschiedenis van Kopenhagen is vrij rus tig geweest, op enkele woelige gebeurtenissen na. Kopenhagen kreeg in het jaar 1254 het stadsrecht; in 1445 kreeg het de groote eer, ge kozen te worden tot koninklijke residentie. Een korte periode van onrust beleefde de stad in 1533, toen zij door de Hanzeaten weTd ingeno men. Een zwaarderen strijd had zij in 1658 te voeren toen zij zich verdedigen moest tegen den Zweedschen koning Karei X Gustaaf. Vanaf dien tyd dateert ook de Nederlandsche verbonden heid met Denemarken. Een Nederlandsche vloot onder Wassenaer Obdam versloeg namelijk de Zweedsche vloot op de Sont; daardoor was het eenigen tijd onmogelijk voor Zweden, om de be legeraars geregeld van levensmiddelen en krijgsvoorraad te voorzien. Deze zeeslag had plaats in November 1658. Toch duurde het nog tot het volgende jaar voor wederom door Ne derlandsche schepen troepen van Denemarkens bondgenóoten in Duitschland naar Fünen en Seeland konden worden overgebracht, waardoor de Zweden van daar konden worden verdreven. Op 2 April 1801 werd de Deensche oorlogsma rine in den Slag bij Kopenhagen door de En gelsche vloot onder Nelson vernield, omdat De nemarken zich bij Ruslands Verbond van Gewa pende Onzijdigheid had willen aansluiten. Het meest heeft de Deensche hoofdstad wel geleden in 1807, toen zij van den 2den tot den 5den Sep tember werd gebombardeerd door een Engel sche vloot. In 1880 werd Kopenhagen tenslotte tot een sterke vesting gemaakt, waarna deze stad een lange periode van welvaart en rust ge noot. Niet voor niets wordt Kopenhagen dikwijls „Kleln-Parijs" genoemd; dezen bijnaam kreeg het in den regeeringstijd van Lodewijk XIV, toen Denemarken drukke en levendige diplomatieke betrekkingen met Frankrijk onderhield. Ook nu nog Is de Deen de meest elegante bewoner der Noordelijke landen. Daarbij komt, dat hij uiterst charmant, voorkomend en welbespraakt is, en in het geheel niet gesloten, zooals de meeste Noorderlingen. Zijn gastvrijheid schenkt hij u met zulk een beminnelijke en ongedwongen gra tie, dat u niet naders kunt doen, dan hem direct tot een uwer beste vrienden bestempelen, Eh hoe kostelijk kan een Deen vertellen! Geen en kele andere Europeaan behalve de Franscb- man kan zoo intensief-spannend de een ol andere gebeurtenis voor den geest van den luis teraar halen. Het schijnt werkelijk wel, of er indertijd iets van den Franschen geest op de Deen is overgegaan. De Kopenhager houdt bijzonder van ontspan ning en vermaak. Dat kan men afleiden uit het groote aantal dancings en bioscopen, die in alle stadsgedeelten tot zelfs in de algelegen wij ken te vinden zijn. Doch bovenal houden de inwoners van Kopenhagen van kunst; benevens vier of vijf variété-theaters telt de Deensche hoofdstad vijf schouwburgen en talrijke concert zalen. De grootste aantrekkelijkheid blijft echter het wondere Tivoli. Men wandelt graag en maakt uitstapjes naar bcsch of kust, die gelegenheid bieden tot een genoeglijken picknick, waarop de Denen bijzon der gesteld zijn. 's Winters is ijsvermaak op de dichtgevroren meren de geliefkoosde sport van arm en rijk. Doch 's zomers trekt heel het drukke leven zich samen in de tuinen van het Tivoli, op de Kongens Nytorf, of aan de Lange- linie. Prachtig zijn ook de verschillende parken bij Frederiksborg en Osterbro, en niet te verge ten de tallooze zee- en strandbaden, welke Ko penhagen rijk is. Laten wij slechts hopen, dat ae Kopenhagers den komenden zomer niet meer „on der bescherming" staan, en hun vrije dagen naar eigen genoegen kunnen doorbrengen. over: AAN HET ADRES DER BURGERS VAN HAARLEM Ai sinds eenige weken zijn er nu en dan des avonds relletjes en opstootjes iu uw stad ge weest. U weet natuurlijk allen wel wat hiervan de reden is. Nu vraag ik U als soldaat: Wat voor re- den kan een burger hebben, zich met militaire zaken te bemoeien? Als wij, soldaten, worden aangehouden, om dat wij met opzet of door achteloosheid onze meerderen niet groeten, is dat het goed recht, ja, de plicht van die meerderen, In het burgerleven groeten wij toch ook onze meerderen en degenen, die over ons gesteld zijn. Ik denk, dat, als U uw fatsoen niet hield tegen over uw chef of patroon en er zouden zich mi litairen mee bemoeien, U minstens vreemd °P zou kijken. Wat U nu doet is op zijn ergst uit gedrukt gezagsondermijning'. Weet u wat er mee bereikt wordt? Dat wil 's avonds tien uur binnen moeten zijn, dus niet meer naar bioscoop en dergelijke kunnen gaan. Dat de militairen die in de kleinere plaatsen om Haarlem gelegerd zijn. 's avonds niet meer in de stad mogen komen; dat de in Haarlem gelegerde militairen, buiten hun verschillende wachten, 's avonds nog patrouille moeten loopen in de stad. Dacht u soms, dat een onderofficier het prettig vindt, speciaal de stad in te worden gestuurd om rapporten te maken over diegenen, die zich niet volgens de militaire regelen gé- dragen, Laat het u een voldoening zijn, dat, als noodig is, die zelfde militairen van soldaat tot officier, klaar staan om ook uw vrijheid te ver dedigen. Kunt U dit waardeeren? Toon dan uw waar deering en bemoei U niet met militaire aan gelegenheden. Soldaat J. P. M. VAN KOLK. I-II-6 R. A., Veldpost. IJMUIDEN, 17 April. Versche visch. Tarbot 1."* —1.16. Tong 64—81 cent, Heilbot 1.18—1.52 P«r kg Griet 23.0030, groote Scliol 28.00, lTHÓda! Schol 23.00, Zetschol 23.00—28, kleine Schol O.OU —25, Bot 8.00—10, Schar 5.50—8.10. Tongschar 23.0032, Poontjes 7.009, kleine middel Schel' vjsch 32.00, kleine Schelvisch 23.0031, kleine Gullen 15—21.50, Wijting 5.10—10.60, Makrem 11.0013, per 50 kg. Kabeljauw 45,0090 per 12® kg. Vleet 3.20, Leng 1.904.60, Koolvisch 11" per stuk. WELF W VIANNA MEKKEN: j (viMCO (COWBOY JAC. VAN MARIS Barrevoetcsfr. 19 - Tel. 15051 Haarlem

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 10