Weer een zeeslag geleverd in het Skagerrak? De Kemphaan weer veilig op Schiphol Plechtige uitvaart van Kard. Verdier 3 Berlijn meldt: Maandag een Britsche kruiser bij Bergen door bommen gezonken Sneeuw houdt de Duitschers op Spaak brengt warme hulde aan Noorwegen Wat gebeurt er met Groenland? Door inbreker vermoord Britten bezetten de Far Oer Het nieuws van heden Rijksmiddelen GED WONGEN OPONTHOUD DUURDE EEN WEEK DE BAROMETER Een les en een voorbeeld voor alle neutrale landen' I HEERKENS THIJSSEM Co VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 17 APRIL 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 3.25. Bij onze Agenten 27yz ct- Per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD M£T OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22344 Woordenstrijd om Narvik De strijd bij Elverum De Britsche lucktaanvallen Gezagvoerder Evert van Dijk vertelt zijn ervaringen te Oslo De Bilt meldt: TRANSPORT- en MOLEST- VERZEKERINGEN DAMRAK 60 AMSTERDAM Telef. 45014 45016 Verklaringen door Cordell Huil en Lord Lothian Vrouw des huizes slachtoffer van indringer Zwitserlands leger uitgebreid Ook president Lebrun en de pre mier Reynaud aanwezig Amerikaansche uitvoer naar Wla- diwostok wordt onder Engelsche controle gebracht GIOERESCOE BIJ DEN PAUS In Maart f 1 millioen beneden de raming gebleven NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., ingez mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Btj contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kteine annonces „Omroepers" zie de rubriek BERLIJN, 16 April (D.N.B.) Het op- Perbevel der weermacht maakt bekend: Op 15 April is een Britsche kruiser voor de Noorsche kust door Duitsche gevechtsvlieg tuigen aangevallen en door zware hommen getroffen. De kruiser bleef eerst met zware slagzij drijven en zonk spoedig daarop. Bo vendien werd een Sunderland-vliegboot, een zoogenaamd „vliegend slagschip", vernield. In marinekringen te Londen had men Dinsdag Keen bevestiging van de Duitsche bewering, dat een Britsche kruiser door een luchtaanval tot Zinken zou zijn gebracht. Berichten uit het district van Gothenburg Welden, volgens Reuter, dat gisteren een groote zeeslag is geleverd ten Noorden van Skagen. Men gelooft, dat de slag in het Skagerrak nog voortduurt. Zwaar geschutvuur is gehoord op verschil lende eilanden buiten Gothenburg. Het ge schutvuur begon gisteren om 15 uur, doch er werd door slecht zicht niets gezien. Van Marstrand werden oorlogsschepen van niet herkende nationaliteit gezien nu 20 mijl ten Noord - Westen van Gothenburg. Dat de Geallieerden zich in Narvik heb ben genesteld, werd opnieuw bevestigd door de verklaring van den Franschen pre mier Rcynaud in den Senaat, waarover wij reeds in een deel onzer vorige oplage heb ben bericht. Berlijn echter spreekt de lan ding te Narvik opnieuw tegen, in een be richt van den volgenden inhoud- Gistermiddag hebben Britsche torpedo- bootjagers een systeemloos vuur op de ha ven van Narvik geopend. Met het oog op den krachtigen Duitschen afweer hebben de Engelschcn evenwel geen landingspo ging 'in of in de nabijheid van de haven ge daan. Een ander bericht uit Duitsche bron luidt: Naar Europa Press uit Kiruna meldt, blijkt hit ondubbelzinnige neutrale berichten, dat het fcij de door Engeland propagandistisch zoo groot v°orgestelde landingen op Noorsch gebied om de vólgende feiten gaat: Een landing is waarschijnlijk bij Harstadt ge schied. Dit ligt op een eiland, dat hemelsbreed °hgevser 70 K.M. van Narvik is gelegen. Narvik en Harstadt worden in de eerste plaats deor een breede fjord gescheiden, tusschen het eiland Hinnoya, waarop Harstadt is gelegen, en het schiereiland ten noordwesten van Narvik. Tus schen Narvik en dit eiland liggen de Lofoten- *jord en de Rombakenfjord. Het schiereiland zelf vormt een gespleten, teh deele boschrijk hoogland, dat op verschil lende plaatsen tot meer dan 1.000 meter stijgt, pe mogelijkheden voor de beweging van groote troepenmachten zijn hier buitengewoon gering. He nog volkomen wintersche temperaturen er. sneeuwlaag maken alle bewegingen bijzondei hmeiiijk. De stad en de haven van Narvik zijn ?°k volgens de laatste berichten in Duitsche banden. Naar Reuter uit Londen verneemt be staan de Canadeesche troepen, die naar Noorwegen zijn gegaan als onderdeel van bet expeditieleger, uit de vrijwilligers, die senigen tijd geleden voor Finland dienst hebben genomen. Zij zijn intensief geoefend bi de verschillende methodes van oorlog voering, welke bijzonder geschikt zijn voor s-ctie in bergachtig en besneeuwd land. hten gelooft, dat toen de Duitschers Noor- Wegen binnenrukten het Finsche expeditie- leger opnieuw gevormd werd, en dat de Canadeezen en de anderen voorzien wer den van een uitrusting, die geschikt is voor een campagne in Noorwegen. Volgens een vandaag van de Zweedsche grens ontvangen telegram bevinden zich in be buurt van Elverum sterke Noorsche troe pen op de bruggen over de rivier Glomma. Onder de bruggen zijn mijnen geplaatst, tengevolge van hevigen sneeuwval de sneeuw ligt op sommige plaatsen 50 c.M. hoog worden de Duitsche gemotoriseerde eenheden opgehouden. Naar het voorbeeld der Finnen hebben Noorsche skiërs „zclf- Woordpatrouilles" gevormd, die het den Öuitschen afdeelingen moeilijk maken en hun verbindingen probeeren af te snijden. Over den strijd in Zuid-Noorwegen wordt uit 6vihesund aan de Zweedsche grens gemeld, dat Slle grensposten tusschen Halden en Hjornsjo 'hans onder bewaking van Duitsche beambten staan, die zorgvuldig de papieren en bagage der eizigers controleeren. Mannen die wapens kunnen hanteeren mogen de grens niet passee- ten. Het plaatselijk militair bestuur te Halden heeft bepaald, dat de banken en winkels her opend moeten worden, doch van de 3000 inwo ners der stad zijn er nauwelijks eenige honder- gebleven, die zich jegens de Duitschers heerst koel gedragen. -Gisteravond zijn de plaatsjes Kirkenes en °sa ten zuid-oosten van Oslo ontruimd. Radio-Helsinki deelt mede, dat de nieuwe -.bestuurscommissie" onder voorzitterschap Christiansen vannacht te Oslo verga derd heeft. De vergadering werd bijgewoond door den Duitschen gezant Brauer, bisschop Bergorav en Quisling. Laatstgenoemde zette de maatregelen uiteen, welke genomen moe ten worden om het leven in de door de Duit schers bezette gebieden normaal te organi- seeren. Hij heeft persoonlijk de taak op zich genomen van de demobilisatie en het weder op gang brengen van het industrieele leven. Naar aanleiding van het Engelsche radiobe richt. volgens hetwelk zich Finsche vrijwilligers in geheele groepen naar Noorwegen begeven en de Finsche regeering een betuiging van sympa thie tot Noorwegen gericht heeft, deelt het Fin sche telegraafagentschap mede, dat, naar ui» ingewonnen informaties is gebleken, deze be richten iederen grond missen, aldus meldt D.N. B. uit Helsinki. Reuter verneemt te Londen dat de Britsche luchtaanval van gisteravond op Stavanger, de voorr^amste Duitsche luchtbasis in Noorwegen, bijna een uur heeft geduurd. Vliegtuigen die ar riveerden nadat de aanval was begonnen zagen hun doel reeds op vele mijlen buiten de kust door het schijnsel der branden, die bij vroegere aanvallen waren ontstaan. Een roode gloed ver scheen over Stavanger en men kon fel bran dende vliegtuigen zien aan het Zuidelijk uiteinde van het vliegveld. Op de startbanen werden rechtstreeksche treffers geplaatst. Een zware bom ontplofte dicht bij den controletoren van het vliegveld en 'n tweede deed een feilen brand in de nabijheid ontstaan. De bombardements vliegtuigen vielen in opeenvolgende groepen aan. Zij vernielden vliegtuigen en gebouwen en deden vele bomkraters in de oppervlakte van het vlieg veld ontstaan. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt over dezen aanval: Britsche vliegtuigen hebben in den nacht van 15 op 16 April verscheidene explosieve en brandbommen laten vallen op de open stad Stavangeialsmede op het vliegveld in de nabijheid. Helaas werden eenige particuliere huizen getroffen en een aantal Noorsche burgers gedood. Een bom. die aan den rand van het vliegveld neerkwam, trof twee Noorsche vliegtuigen van oud model, die in brand raakten. Bijzondere schade werd niet aangericht, afgezien van eenige treffers op de startbaan, die spoedig hersteld kon worden. Aan de Noorsche rotskust, 180 kilometer ten Noorden van Drontheim, heeft een escadrille Duitsche verkenningsvliegtuigen twee reddings sloepen waargenomen, welker inzittenden naar de vliegers wenkten. Een der vliegtuigen het verscheidene pakketten levensmiddelen vallen, die door de schepelingen werden opgevischt. Aan de uniformen kon men zien, dat zich Brit sche matrozen in de sloepen bevonden, naar men vermoedt schipbreukelingen van een op de rotsen geloopen en gezonken torpedobootjager. Verder wordt uit Berlijn bericht, dat de op Noorsch staatsgebied gerichte Britsche lucht aanvallen hebben geleid tot een versterking van den Duitschen afweer op den grond. Vooral versterkt is de luchtafweer in Stavanger, Ber gen en Drontheim. Volgens een mededeeling door het Brit sche ministerie van Luchtvaart is bij de aanvallen van gisteren op Stavanger geen enkel vliegtuig verloren gegaan. Evenmin wordt een vliegboot vermist, ondanks Duitsche berichten, die dit hebben ver meld. Minister Spaak heeft in den Senaat een verklaring afgelegd over de buitenlandsche politiek van België BRUSSEL, 16 April. (Beiga). Minister Spaak heeft tijdens de behandeling der begrooting van Buitenlandsche Zaken in den Senaat het woord gevoerd, waarbij hij een verklaring aflegde over de buitenland sche politiek van België. Allereerst gaf de minister uitdrukking aan sympathie voor de Deensche en Noorsche naties. Hij zei- de o.m.; „Sinds bijna acht maanden is West Europa onder de wapenen. Rondom onze grenzen hou den millioenen mannen de wacht en tarten el kaar. Sedert tien dagen zijn twee bevriende volkeren in den krijg meegesleurd. Wij volgen de inspanning van Noorwegen met te meer ontroering, omdat dit land steeds diep vrede- De Kemphaan, die Maandag van de vo rige week naar Oslo was vertrokken, was den Dinsdagmorgen daarop weer gereed voor den start, toen plotseling de Duitschers met een slag bezit namen van Denemarken en van een groot aantal plaatsen in Noorwe gen. Van het vertrek naar Nederland kon toen niets meer komen, en niemand kon zeggen, wanneer dit wel het geval zou zijn. Tot plotseling Dinsdagmiddag dc tijding kwam, dat de Kemphaan uit Oslo was ven- trokken en weldra op Schiphol zou landen. Te ongeveer vijf uur Dinsdagmiddag landde deze oranje geschilderde Douglas D.C. 3 op Schiphol en werd de bemanning, bestaande uit gezagvoerder Evert van Dijk, iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii; VERWACHTING: Plaatselijk nog enkele buien, iets zachter dan gisteren, meest matige wind uit Wes- telijkc richtingen. illlllllllllllllllllllllllllilllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllillli miiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiNMiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiu ASSURANTIEBEZORGERS TlllllllllflIIIIIIIIIIMIMIIIlllllllllllllllllllJlliltllllllMIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIlK WASHINGTON, 16 April (Reuter). Op een persconferentie heeft men Cordell Huil gevraagd, of de Vereenigde Staten Groen land in bescherming zouden nemen. De mi nister antwoordde, dat hem geen plannen van die strekking bekend waren. Hij herin nerde er echter aan, dat Roosevelt Groen land onlangs heeft beschreven als „een land van het Westelijk halfrond", hetgeen onder stelt, dat het in het gebied van de Mon- roeleer valt. De Britsche ambassadeur in de Vereenigde Staten, lord Lothian, heeft verklaard, dat Groot Brittannië noch Canada in de richting van Oroenland of IJsland zouden optreden, tenzij zeker zou blijken, dat Duitschland voornemens zou zijn te trachten deze te bezetten. In een verklaring tegenover de journalisten, na een onderhoud met ambtenaren van het De Eskimo's op Groenland waren tot nu toe Deensch onderdaan. Thans toonen zoowel de Vereenigde Staten als Enge land groote belangstelling voor hun toekomstig lot. departement van staat, neeft Lothian gezegd, dat Groenland een goede luchtvaartbasis vooi Duitschland zou kunnen' zijn, doch dat de Duit schers deze nimmer zouden kunnen in stand houden. Zonder eenige moeite zouden wij hun daar een slag kunnen toebrengen. De ambassadeur gaf uitdrukking aan de mee ning, dat Groenland duidelijk binnen de Mon- roeleer valt, daar het binnen het Westelijk halfrond ligt. Hij voegde hieraan toe, dat de status van IJsland waarschijnlijk anders was. Ook zeide hij, dat het stelsel der navicerts mogelijk zou worden uitgebreid tot den Stillen Oceaan, ten einde te voorkomen, dat van de Westkust van Amerika zendingen via Rusland Duitschland bereiken. den telegrafist J. Suttorp, den werktuigkun dige P. J. Jung en den steward C. Meyer, op hartelijke wijze begroet door hun ver heugde gezinsleden, terwijl ook de directeur der K.L.M., de heer A. Plesman, ter ver welkoming aanwezig was. Het spreekt van zelf, dat de heer Van Dijk zeer veel kon vertellen, en bijna even vanzelf sprekend is het, dat hij zich in zijn mededee lingen in velerlei opzicht beperking moest op leggen, want uiteraard heeft hij veel gezien en waargenomen, dat valt binnen de sfeer der militaire geheimen, terwijl het bovendien be grijpelijk is, dat hij door het doen van onbe scheiden mededeelingen de Duitsche autoritei ten niet wilde ontstemmen, die op uiterst loyale en buitengewoon welwillende wijze hem terzijde hebben gestaan en het mogelijk hebben ge maakt, dat de K.L.M. een kostbare machine onbeschadigd uit een in oorlog gewikkeld ge bied heeft teruggekregen. Zooals men weet be vinden de twee andere K.L.M.-machines, die bij het uitbreken van den oorlog in Scandinavië te Malmö stonden, zich thans te Stockholm, waar zij eveneens in veiligheid zijn. Verleden week Maandag, 8 April, was de „Kemphaan" in den gewonen dienst op het Oslosche vliegveld Fornebo aangekomen en nadat de machine, die wegens gebrek aan hangarruimte hier altijd buiten blijft staan, was verzorgd, begaf de bemanning zich naar het gebruikelijke hotel in de stad. In den loop van den nacht werd men gewekt door schieten, en hoewel de toestand vrij ver ward was, had men toch wel eenig idee van wat er aan de hand moest zijn. Gezagvoerder van Dijk dacht er terstond aan zijn machine in veiligheid te brengen en hoewel geen taxi's meer te krijgen waren, slaagde hij er in, dank zij de hulp van een bevriende relatie, met zijn bemanning naar het vliegveld te komen, waar hij omstreeks zeven uur in den morgen arri veerde. Er was toen op heel Fornebo geen levende ziel te bekennen en het vliegveld was op geen enkele wijze verdedigd. Nog voordat hij met de Kemphaan" kon starten, kwamen dan ook volkomen ongehin derd Duitsche machines landen, die de eerste stoottroepen op het veld brachten. De com mandant dezer troepen kon echter niet toe staan, dat de Nederlandsche machine in dit stadium nog vertrok, en na eenige uren op het vliegveld te hebben doorgebracht keerde de lie- manning naar de stad terug, daar hun te ken nen was gegeven, dat hun aanwezigheid hier niet langer gewenscht was. Toch heeft men nog waargenomen hoe twee Noorsche machines trachtten op te stijgen, het zij om te vluchten, hetzij om een overigens toch bopeloozen strijd aan te binden. Voordat deze machines echter nog van den grond los waren, werden zij tijdens het taxiën in brand ge schoten. (Zts vervolg pagina 2) CHERIBON, 16 April (Aneta)Mevrouw De- zentje, echtgenoote van den regentschapsop zichter voor de vischveiling te Cheribon, is gis ternacht het slachtoffer geworden van een in breker. Ongeveer 1 uur 's nachts drong een inbreker de woning van het echtpaar Dezentje binnen, te Gebang Oedik. een visschersplaatsje op on geveer 15 k.m. afstand van Cheribon. Mevrouw Dezentje, die wakker werd, ging onmiddellijk den inbreker te lijf, doch werd door dezen met een steekwapen aan gevallen en op slag gedood. De heer De zentje wist den inbreker te overmeesteren en hem het mes te ontwringen, waarbij hij zelf eenige steekwonden opliep. Hij werd in het ziekenhuis te Cheribon opgenomen. Zijn toestand is redelijk. De dader werd overgegeven aan het dessa- hoofd. Het echtpaar Dezentje had vier kinderen waarvan het oudste vijf jaar is. BERN, 16 April (Havas) De Federale Raad heeft besloten tot het oprichten van een regi ment berginfanterie en twee bataljons territori ale troepen tegen 39 April. bevend is geweest en trouw neutraal". (Geroep „zeer goed" en applaus op alle banken). „Zijn positie kwam dus nabij de onze, zijn gevoelens waren gelijk aan die, welke ons bezielen. Dit land had door zijn arbeid, zijn sociale wetge ving, door het geheel aan vooruitgang, dat het vertegenwoordigt, onze Europeesche bescha ving verrijkt en in vele opzichten beschouw den wij het gaarne als een voorbeeld. Sommigen konden twijfel koesteren aan zijn kriig'smansverdiensten. Wat mij betreft, in het heldhaftig avontuur van Noorwegen wijs ik er vooral op, dat de liefde voor den vrede, de eer bied voor de neutraliteit, de herhaalde ma len uitgesproken wil om zijn lanci te spa ren voor de ontzettingen van den oorlog, niets wegneemt van den verwoeden wil om, wanneer dat noodig is geworden, den vader- landschen grond te verdedigen; integen deel! (Langdurig applaus op alle ban ken). Zoo zullen de neutralen en wij zeiven in de houding van Noorwegen een les, een voorbeeld vinden De eenige omstandigheid, aldus Spaak, waar in wij de hypothese en eventualiteit zouden aanvaarden van te gaan strijden in een oorlog, dien wij tot lederen prijs willen vermijden, zou zijn de verplichting om onze onafhankelijkheid te verdedigen. „Want boven de neutraliteit, de liefde voor den vrede, staat de vrijheid, die boven alles heilig is! (Applaus op alle ban ken). Ik ben er mij van bewust dat wanneer wij zouden worden meegesleept in den oorlog, wij nog tragischer beproevingen zouden onder gaan dan die van welke andere oorlogvoeren de natie ook. En ik gevoel geen schaamte we gens het heilige egoisme, dat mij bezielt, wan neer ik alles doe om België rampen te bespa ren, die het niet verdiend heeft." Zie vervolg pagina 2) PARIJS, 16 April (Havas). Met groote plech tigheid heeft vandaag de uitvaart plaats gehad van kardinaal Verdier, aartsbischop van Parijs, in tegenwoordigheid van tal van hooggeplaatste personen uit kerkelijke, burgerlijke en mili taire kringen. Men merkte o.a. de leden van 't Fransche Episcopaat, den Apostölischen Nun tius, mgr. Valerio Valeri, den aartsbisschop van Mechelen, kardinaal van Roey, president Le brun en den premier Paul Reynaud. Ook zag men Herriot, Jeanneney, Léon Blum, de leden van het diplomatieke corps, talrijke officieren en vele anderen. Van het Aartsbischoppelijk paleis werd het stoffelijk overschot van den kardinaal overge bracht naar de Notre Dame, waar de plechtige uitvaartdienst gehouden werd. De H. Requiem mis werd opgedragen door kardinaal Liénart. bisschop van Rijssel. Na de plechtigheid bleef het stoffelijk over schot in de kathedraal achter, om bij het val len van den avond te worden neergelaten in den grafkelder, waar alle aartsbisschoppen van Parijs hun laatste rustplaats hebben gevonden LONDEN, 16 April (Reuter). Butler heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat een Britsche strijdmacht op de Far Oer-eilan- den aan land is gezet. Hij voegde hieraan toe dat de gouverneur der Far Oer op 10 April in antwoord op een mededeeling van de Britsche regeering er in had toegestemd onder de huidige om standigheden de faciliteiten te verleenen. welke noodig zouden zyn om Duitsche troepen te verhinderen zich op de eilanden te vestigen. Ten aanzien van Groenland kon spreker voor het oogenblik geen ver klaring afleggen. Verder heeft Cross, de minister voor de Eco nomische Oorlogvoering, in het Lagerhuis ver klaard, dat het ministerie een groote hoeveel heid inlichtingen had gekregen betreffende ver schepingen uit Los Angeles en uit havens in Zuid-Amerika naar Wladiwostok. Aangezien er voldoende bewijzen waren, dat de uiteindelijke bestemming dezer goederen Duitschland was, zouden alle uitvoerbare stappen genomen wor den om ze tegen te houden. Ook verklaarde Cross, dat de totale voorra den petrolcumproducten in Denemarken ten tijde van den Duitschen inval waarschijnlijk niet grooter waren dan 200.000 ton, hetgeen neerkwam op een hoeveelheid voor 3J4 maand normaal verbruik. Cross wees er op, dat de Deensche petroleumvoorraden even grooter wa ren ten tijde van den inval dan bij het uit breken van den oorlog. De „Soir" meldt dat 12 schepen uit Brussel van een neutraal Noordsch land, geladen met hout bestemd voor België, door de Duitsche vloot zijn aangehouden. De sche pen zijn in een Duitsche haven gelost. Te Londen vreest men, volgens Havas, dat de treiler „Sansonnet" uit Aberdeen met man en muis vergaan is. Er waren tien opvarenden aan boord. Een zeeslag zou zijn geleverd m het Skagerrak. Berlijn meldt dat bij Bergen een Brit sche kruiser tot zinken is gebracht. Sneeuw bemoeilijkt den Duitschen op- marsch in Zuid-Noorwegen. Engelsche troepen hebben de Far Oer- eilanden bezet. De Belgische minister Spaak bracht in den Senaat hulde aan Noorwegen. Te Parijs vond onder groote belangstel ling de uitvaart plaats van Kardinaal Verdier. N. S. B.-vergadering te Zutphen ver boden. De rechtbank te Almelo zal binnen kort de bekende uniformensmokkelaffaire behandelen. Inbreker vermoordt vrouw des huizes te Gebang Oedik (Ned.-Indië) In den Volksraad begint a.s. Maandag het debat over den bouw van slagkrui sers voor Indië. De Rijksmiddelen zijn in Maart f 1 mil- lioen beneden de raming gebleven. Schadeloosstellingscommissie bii vorde ring van roerend goed ingesteld. Evert van Dijk met de „Kemphaan" uit Oslo op Schiphol teruggekeerd. Samenstelling van het Belgisch voetbal elftal tegen Nederland. New Yorksche beurs: Stemming onregel matig. c VATICAANSTAD. 16 Apri1 (Reuter) Z. H. de Paus heeft vandaag den Roemeen- schen minister van propaganda Gioerescoe ontvangen. Stille figuren Zondag j.l. werd in de bisdommen Utrecht, Haarlem en 's-Hertogen- bosch de Hoogmis gezongen van de plechtige viering van het feest van den Heiligen Joseph. Ook de an dere missen mochten gelezen wor den ter eere van Sint Joseph ofwel ter eere van de H. Lidwina. Twee hei ligen die in de vereering onzer altaren de stilte zochten. De Maagd van Schiedam lag op haar ziekbed gedul dig neder en deed al biddend voor het heil der zielen méér voor het wereld gebeuren dan menig veldheer. Want zij bad Gods genade af over land en volk. En Sint Joseph is de stille bewa ker geweest van Jezus en Zijn Moeder. De H. Schrift getuigt weinig van hem en historisch zijn ons slechts luttele gegevens geworden. Maar op den ach tergrond van Christus' leven was hij de stille figuur die door alle eeuwen zal gezegend blijven. Deze twee heiligen zijn ons een voorbeeld van stille grootheid. De ge- schiedboeken vermelden weinig van hen en ze bleven in de schaduwen van het wereldgebeuren. Maar groot werd hun beteekenis voor ons Christenvolk- De woorden van den psalmist gelden voor beiden: „zalig zij, die onberispe lijk van leven zijn, wier levenswandel in overeenstemming is met de wet es Heeren." De Rijksmiddelen brachten in de maand Maart f 36.530.936 op, waar mede zij f 1.010.730 beneden de ra ming bleven en f 204.938 boven de op brengst van Maart 1939 kwamen. Over de eerste 3 maanden van dit jaar bedroeg de opbrengst f 115.1 50.748, hetgeen f 2.525.748 meer is dan de ra ming en f 5.590.766 meer dan de op brengst over de eerste 3 maanden van 1939. f v 11 n i Ti tv 1 i j t t i j f t i/s? Stand op Woensdag 1 uur v.m.: 750.1 Vorige stand: 746.0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1