Het verraad van Oslo Koester geen slang aan uw hart ZUIVER GEWETEN Europa's eenige gekozen koning, Haakon VII van Noorwegen Wat gebeurt er in Narv Ir. S. veroordeeld tot 5 jaar DUITSCH LEGERBERICHT Vorst, pianist en schilder Buitenlandsch Overzicht Haagsche spionnagezaak Kerkelijk Leven WOENSDAG 17 APRIL 1940 Zweden weert vreemde oorlogsschepen Veiligheidsmaatregel in Roemenië C0,ierp*\Iien Van helpe1t „Totalitaire zege een gevaar Geen arrestaties in Joego-Slavië Sovjets aan de grens van Mandsjoekwo Het olieconflict in Mexico IJsland en Amerika GEHEIME ZITTING VAN FRANSCHEN SENAAT DE AMERIKAANSCHE VLOOT Engelsche duikboot vermist Deensche en Noorsche schepen naar Canada 4GOO bommenwerpers voor de Geallieerden De overstroomingen in Argentinië Kostschoolbrand in Italië Vanavond spreekt Göbbels BEGRAFENIS PATER JANSSEN C.s.s.R. Het door de Nederlandsche regee ring gepubliceerde tweede Oranje- boek, dat de schendingen van onze neutraliteitsrechten door de oorlogvoe renden en de daarop door onze regee ring geuite protesten en gedane stap pen in de periode NovemberApril be handelt, biedt een weinig opwekkende lectuur. Al werden ook enkele malen verontschuldigingen of spijtbetuigingen door de betrokken oorlogvoerende mo gendheden aangeboden, de meest ern stige gevallen, zooals b.v. het incident van de ongehoorde kidnapping bij Ven- lo, door officieele Duitsche organen gepleegd, bleven onopgehelderd, onop gelost en niet behoorlijk geliquideerd. Dit boek geeft in zijn zakelijken, offi- cieelen documentairen vorm een even sterken als triesten indruk van de onbe schaamdheid, waarmede in oorlogstijd ook de rechten der neutralen worden verkracht of ontkend of bestreden en betwist, wanneer een oorlogvoerende daarin belang, ziet, en van den geeste lijken afstand, die er gaapt tusschen geweld en macht eenerzij ds en recht en vredelievendheid anderzijds. Het is voor iederen weldenkende, die nog waarde hecht aan moraliteit en rechtvaardig heid, een ontstellend „J'accuse", dat echter veelal niet den weerklank heeft gevonden, dien 't volgens onloochenbaar recht en billijkheid had moeten vinden. Het teekent de aanmatiging van den sterkere tegenover den zwakkere, een aanmatiging, die echter niet langer en slechts in zooverre onder krachtig pro test geduld kan en mag en zal worden, als een niet overdreven, maar redelijk nationaal eergevoel verdraagt. Biedt dus dit Oranjeboek een weinig verkwikkelijke lectuur over de ge dragingen van de oorlogvoerenden ten aanzien van ons land en zijn rech ten, het bevestigt ook, dat onze regee ring voortdurend waakzaam is en stel selmatig de noodige stappen heeft ge daan om een strikte alzijdige neutraliteit te bewijzen en te bewaren en zich alle onschendbare rechten voor te behou den. Zij handelt daardoor in overeen stemming met den eensgezinden wil van geheel ons volk. In dit Oranjeboek mo gen zwarte bladzijden voorkomen over de gedragingen van anderen, de on kreukbare alzijdige neutraliteit der re geering straalt er des te sterker con- trasteerend uit op. Voor heel de nog wel denkende wereld legt het getuigenis af van de zuiverheid van Nederlands inter nationaal politieke geweten, en zoo lang ons geweten zuiver is, kan geen enkel verwijt ons treffen. Mocht ooit een on redelijk of onrechtvaardig verwijt aan gewend worden als een schijn-argument om een niet te rechtvaardigen misdaad jegens ons land te plegen, dan zal het bewustzijn van de zuiverheid van ons internationaal politieke geweten ons moreel sterken en stalen tot een on wankelbaar verzet. STOCKHOLM, 17 April (DN.B.)Op grond van de neutraliteitsbepalingen van 1938 heeft de Zweedsche regeering veror dend, dat het aan oorlogsschepen van oor logvoerende landen verboden is binnen de Zweedsche territoriale wateren te varen. BOEKAREST, 17 April (DNB)De Roemeen- sehe minister voor Marine en Luchtvaart, gene raal Teodorescoe, heeft aan het parlement een wetsontwerp voorgelegd over bijzondere maat regelen ter beveiliging van de normale scheep vaart in de Roemeensche territoriale wateren. Voorts heeft de minister van Economische Za ken bepaald, dat nu een uitvoerverbod voor tarwe is uitgevaardigd alle tarwe voorraden in het geheele land moeten worden aangegeven. 36 jaar aan 't vuur. Op het Malieveld te Den Haag is Dinsdag „voor het front van de troepen" aan sergeant Declemy de gouden medaiüe voor 36 jaren trouwen dienst ais kok uitgereikt. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: De algerpeene positie in Noorwegen is in den loop van den 16en April door verdere verster king van de Duitsche troepen en door de be veiliging van belangrijke spoorwegverbindingen geconsolideerd. In de zone van Narvik hebben Duitsche troepen de ertsspoorlijn tot aan de Zweed sche grens bezet. Een Noorsche afdeeling, welke verzet pleegde, werd na een kortston dig geveeht met bloedige verliezen voor de tegenstanders vernietigd. Een deel werd gevangen genomen, de rest wist zich over de Zweedsche grens in veiligheid te brengen. Bij Harstad op het eiland Hinnoey, zestig kilometer ten Noor den van Narvik, heeft de vijand troepen aan land gezet. In de naaste omgeving van Narvik werden dergelijke .pogingen niet ondernemen. In de zone van Drontheim drongen Duit sche troepen door tot de Zweedsche grens en bezetten zij de spoorlijn via Meraaker. In de zone van Bergen verliep de dag rustig. Bij Stavanger ondernam het Britsche lucht- wapen opnieuw luchtaanvallen in den nacht van 15 op 16 April, welke echter geen schade aan militaire doelwitten aanrichtten. In de zone van Kristiansand hebben nog twee Noorsche batterijen zich aan de Duitsche troepen overgegeven. De uitbreiding van het door de Duitsche troepen in de zone van Oslo bezette gebied wordt voortgezet. De treinverbinding Oslo— FrederiksstadHaldenKomsjö, tot de Zweed sche grens is weer tot stand gebracht. Een Duitsche afdeeling heeft Kongsvinger in den middag van den 16en April ingenomen en zet thans haar opmarsch Noordwaarts voort. Ten Noorden van Höfefoss namen Duitsche pant sertroepen met succes aan den strijd deel. De oorlogsmarine beschermde het vervoer van per soneel en materieel naar Noorsche havens. Als onderdeel van de stelselmatige uitbreiding der kustverdediging werden de kustversterkingen in de Oslo-fjord in vollen omvang voor den strijd gereed gemaakt. Bij de verdediging van Narvik is de ge zagvoerder der torpedojagers, kapitein-ter zee Bcnte, in een heldhafligen strijd tegen de Britsche overmacht gesneuveld. Van de bemanningen der beschadigde en niet meer gevechtsklare torpedojagers, die hun muni tie geheel verschoten hebben, werd twee derde deel ingelijfd bij de verdediging van Narvik ter versterking van de in die zone opereêrende troependeelen. Ten Noordoosten van de Shetland-eilan- den heeft een Duitsche duikboot een torpe dojager der „Tribal"-klasse tot zinken ge bracht. Verscheidene Noorsche tcTpedo- booten werden door de oorlogsmarine in dienst gesteld. Het luchtwapen zette op den 16en April zijn verkenningsvluchten voort boven de centrale en noordelijke deelen van de Noordzee, alsmede aan de Noorsche westkust' en verkreeg waarde volle inlichtingen. Ondanks het slechte weer werden eenheden van de Britsche zeestrijd krachten door Duitsche gevechtsvliegtuigen aangeivallen. Een groot troepentransportschip werd door voltreffers van het zwaarste kaliber getroffen. Een vijandelijke onderzeer en een vijan delijke kruiser werden 150 kilometer ten Noordwesten van de Mold-fjord, zooals reeds gemeld, door zware treffers van bommen tot zinken gebracht. Tijdens con- trölevluchten aan de Zuidwestkust van Noorwegen schoten Duitsche jagers op 15 April een Lockheed-Hudson en een Sunder- land-vliegboot neer. Een Duitsche machine is van de vlucht tegen den vijand niet teruggekeerd. Aan het westelijk front hebben onze stoot troepen ten Zuidwesten van Merzig vier vijan delijke onderkomens opgeblazen, versloegen de uit meer dan vijftig man bestaande Britsche bezetting en brachten gevangenen, wapenen en munitie als buit binnen. Amerika wil IS millioen dollars besteden voor slachtoffers van agressie RENO (Nevada), 17 April. (Reuter). In een radiotoespraak tot de democratische jongerenclub van Reno heeft senator Pitt- man, de voorzitter van de Amerikaansche Senaatscommissie van Buitenlandsche Zaken ais zijn meening te kennen gegeven, dat „de vrede en de veiligheid der Ver. Sta ten terstond via Zuid-Amerika, Midden- Amerika en Mexico bedreigd zouden worden, indien de oorlog in een totalitaire overwin ning eindigde". Eenzelfde dreiging zou ech ter volgens Pittman niet bestaan, als En geland en Frankrijk overwinnaars zouden zijn. De commissie van Buitenlandsche Zaken van het Huis van Afgevaardigden beveelt aan mach tiging te verleenen 15 millioen dollars te beste den ter leniging van het leed van landen in Europa en Azië, waar invallen zijn geweest. Zij beveelt aan, den president te machtigen het geld te besteden, wanneer hem voldoende dui delijk zal blijken, dat het geld diegenen zal bereiken, voor wie het bestemd is. Een Duitsche vliegtuigbasis te Stavanger uit de lucht gefotografeerd door Engelsche verkenners. Bommenwerpers konden daarna, dank zij deze foto, met grooter trefkans hun gevaarlijke lading afwerpen BELGRADO, 17 April (Reuter). In offici eele kringen te Belgrado wordt verklaard, dat de berichten over tal van arrestaties in Noord Joego-Slavië in verband met „Gestapo"-cellen volkomen ongegrond zijn. Er wordt echter wel een zeer scherp toezicht gehouden op vreemdelingen. Te Novisad, waar het voornaamste blad der Duitsche nationaal-socialisten, Deutsches Volks- blatt uitkomt, heeft de politie huis aan huis gecontroleerd wegens den toeloop van vreem delingen zonder geldige paspoorten. Verklaard wordt, dat de meeste dezer vreemdelingen na tionaal-socialisten zijn. TOKIO, 17 April (Domei). Met het intre den van den dooi worden de Russische troepen langs de grens tusschen Sovjet-Rusland en Mandsjoekwo actief. Zij houden manoeuvres, waarbij aanvallen worden gedaan op blokhuizen en rivieren worden overgetrokken. In een be richt, dat hierover uit Suifingho, een stad aan de grens van Mandsjoekwo. is ontvangen, wordt gezegd, dat de Sovjet-Unie, ondanks de wa penstilstandsovereenkomst wanhopige pogin gen in het werk stelt de versterkingen langs de grens van Buiten-Mongolië en Mandsjoekwo aan te vallen, de achtertroepen uit te breiden en troepen aan de fronten te concentreeren. Bij de gebeurtenissen in Scandinavië is de -persoon van den Noorschen koning. Haakon VII verschillende malen op den voorgrond getreden. Zijn dapper optreden tegen de „beschermers" van zijn land heeft hem de achting van heel de wereld bezorgd. Zijn leven is daardoor in aller belangstelling komen te liggen. Wij geven er een korte schets van: Koning Haakon VII van Noorwegen wérd op 3 Augustus 1872 te Charlottenlund géboren als tweede zoon van Koning Frederik VIII van Denemarken. Hij ontving den naam van Prins Karei van Denemarken, en eerst toen hij tot koning van Noorwegen gekozen werd, aan vaardde hij den naam van Haakon VII. Koning Haakon is familie van het Engel sche Koningshuis. Op 22 Juli 1896 trad hij in het huwelijk met prinses Maud van Engeland, de dochter van Koning Eduard VII en van Koningin Alexandra. Zijn vrouw was dus een tante van vaderszijde van den huidigen koning van Engeland, George VI. Koningin Maud overleed op 20 November 1938 op 68-jarigen leeftijd. De wijze, waarop Koning Haakon VII op den Noorschen troon gekomen ls, kan merkwaardig genoemd worden. Op 13 Aug. 1905 werd ge stemd over de scheiding van Noorwegen en Zweden. Langen tijd waren deze landen in per- soneele unie met elkaar verbonden geweest. Met overweldigende meerderheid' (368.200 tegen 184) gaven de Noorsche, kiezers uiting aan hun verlangen om absoluut onafhankelijk te zijn. Bijna een eeuw lang hadden Noren en Zweden zijde aan zijde gestaan onder het bewind van de Zweedsche monarchen, afstammelingen van den Franschen generaal Bernadotte, die in dén Napoleontischen tijd op den Zweedschen troon was gekomen. Nu kwam het er voor de Noren nog cp aan, een eigen monarch te kiezen. Op 12 en 13 November van het jaar 1905 werd daartoe een plebisciet gehouden. Tachtig pro cent van de Noorsche kiezers bracht zijn stem uit op Haakon, zoon van den Deenschen koning. Het juiste stemmenaantal bedroeg 269.563 vooi? Haakon en 69.624 voor andere candidaten. Reeds enkele dagen na de verkiezing wérd de uitslag van het plebisciet geratificeerd en nog op den- Ja en neen is een hard strijden. Zijn nu de Britten de baas in Narvik of de Duitschers? Officieel heeft de Engelsche regeering alleen verklaard, dat nabij Narvik eind van de vorige week na een hevig gevecht zeven Duit sche oorlogsschepen zijn vernietigd en dat Maan dag J.l. Britsche strijdkrachten op verscheidene punten in Noorwegen aan land zijn gezet. Dat de verdrijving der Duitschers uit de hun door verraad zoo gemakkelijk in handen gevallen (jzerertshaven Narvik een der eerste doeleinden van de Engelschen geweest is of nog is, valt licht te begrijpen. Een der redenen, waarom de oorlog zoo plotseling naar Scandinavië over sloeg was immers de angst der oorlogvoerenden dat een van beide zich onverwachts van deze haven meester zou maken. Terwijl in den Fran schen senaat minister-president Reynaud gis teren nog eens nadrukkelijk verklaarde, dat Narvik in Britsche handen is en terwijl uit Engelsche, Noorsche en Zweedsche officieuze bronnen dit herhaaldelijk bevestigd wordt, zwijgt de Britsche Admiraliteit in alle talen. Zou Narvik dan toch nog ln de macht der Duitschers zijn, zooals het Duitsche Nachrich- ten Bureau wil doen gelooven? Maar waarom beweerde Berlijn dan gisteren, dat Narvik voor de Duitschers van geen beteekenis meer is? Waarschijnlijk is de situatie thans zoo, dat de nr OSLO-FJORD VOL DO SLEMMESTAD Ji DRAMMEN""^ BEKKELAGCT NORDSTRAND UAN OSKARSBURG RÖB HVITSTEN VELV1K.Ö i TOFTE A5KIM HÓLEN HOLMESTR HORTEN ASGAROSTRA TÖNSBERG SARPSBOR® REDRIKSTAO EWfOtN ananae De wijde toegang tot Noorwegens hoofdstad, die door verraad in Duitsche handen viel Engelschen weliswaar de haven en een groot gedeelte der stad heroverd hebben, maar dat zij op sommige plaatsen nog op Duitsch verzet stooten, zoodat van een volkomen Engelsche overwinning in Narvik nog niet gesproken kan worden. Eerst wanneer de Duitschers zijn ver dreven en de Engelschen hun positie daar heb ben geconsolideerd, zal Winston Churchill het bericht van de overwinning de wereld inzenden. Nauwelijks een week na den verrassenden Duitschen overval ln Denemarken en Noorwe gen komt de Noorsche regeering reeds met een soort witboek, waarin de eischen worden be kend gemaakt, die de Duitsche regeering op dien voor Scandinavië zoo „zwarten dag", den 9den April, aan Oslo stelde. Het is duidelijk, dat de Noorsche regeering deze dertien eischen niet kon en mocht inwilligen, tenzij het evenals Denemarken zijn onafhankelijkheid volkomen prijsgaf. En op denzelfden dag, dat de Noorsche regeering deze eischen publiceert, komt ook de correspondent te Oslo van de „Daily Tele graph" met een relaas over de bezetting door de Duitschers van de Noorsche hoofdstad en hun „verovering" van de Oslo-fjord, welke wel een heel triest beeld geeft, hoe in enkele uren tijd de sleutelposities van 'n land door binnen- landsch verraad aan den vijand kunnen worden overgeleverd. Het kan niet anders of dit kankergezwel van verraad had reeds lang het Noorsche organisme aangevreten en ver woest: op 9 April eerst kwam het tot uitbarsting. Verraad van alle kanten, van hoog tot laag, kanonnen zwegen en oorlogsschepen zagen zwijgend toe; oud-ministers en officieren ver gaten hun eed van trouw aan den koning en verwelkomden de Duitsche troepen, die zich van hun land meester maakten. Quisling's dag van triomf was aangebroken, waarnaar hij zoo lang had uitgezien. Hoog stond hij nu en aan zijn voeten lag de onafhankelijkheid van zijn land in gruizels. Hij beleefde de uren, zooals ook een Seyss Inquart en Kuuslnen die gekend hebben, de uren, die destijds ook Judas gekend heeft, toen hij zijn hand vol zilverlingen had. Alleen kreeg Judas nog een ontzettend berouw over zijn daad, dat uitgroeide tot wanhoop De jongste gebeurtenissen zijn leerrijk. „Un homme averti en vaut deux," een gewaarschuwd man geldt voor twee, een gewaarschuwd land ls tienmaal zoo sterk, mits het de waarschuwing ter harte neemt. Polen was niet gewaarschuwd in Augustus '39 evenmin als Noorwegen in April 1940. Verdween ook Polen niet in enkele weken van de landkaart dco; verraad? Moeten wij nog eens herinneren aan de ook in ons blad destijds gepubliceerde ver klaring van een katholiek priester, die de be zetting door de Duitschers in Polen had mee gemaakt en die zeide, dat de Duitschers door verraad precies wisten, waar munitiedepots, vliegvelden en militaire versterkingen gelegen waren? Worden de neutrale landen thans niet overstroomd door „vreemdelingen" of zooals men het dezer dagen in Joego-Slavië noemde door „touristen? Het is gevaarlijk een slang aan zijn hart te koesteren I zelfden dag (18 November 1905) aanvaardde Prins Haakon van Denemarken de souverêine macht over Noorwegen. Op 25 November 1905 arriveerde hij met zijn gemalin, Koningin Maud, in Noorwegen. Hij voer op het jacht „Dannebrog", geëscorteerd door Deensche, Engelsche en Duitsche kruisers. Keizer Wilhelm had een vlaggeschip gezonden., dat onder commando stond van zijn broer, Prins Hendrik van Pruisen. Op 27 November legde Koning Haakon den eed af op de grond wet, doch het duurde nog tot Juni van het jaar 1906 alvorens hii te Drontheim, de oude ko ningsstad plechtig gekroond werd als de eerste koning van Noorwegen na de scheiding met Zweden. Er ontstond toen een zeer merkwaar dige toestand. Vader en zoon regeerden beiden over een land. Koning Frederik over Denemar ken, Koning Haakon over Noorwegen. Toen Koning Frederik van Denemarken in Mei 1912 plotseling te Hamburg overleed, werd hij op gevolgd door den broer van Koning Haakon, Prins Christiaan. En zoo hebben Noorwegen en Denemarken hetzelfde koningshuis: Sleeswijk— Holstein—Sonderburg—Glücksburg. Zeer delicaat was echter in den beginne de verhouding tusschen Noorwegen en Zweden, Tijdens de regeering van den vader van den huidigen Zweedschen Koning kwam de scheiding tot stand, en deze scheiding ver bitterde den toenmaligen Zweedschen monarch ten zeerste. Koning Haakon VII heeft alles gedaan orn deze verbittering in Scandinavië weg te nemen en in dezen op zet is hij geslaagd. De huidige Zweedsche koning stemde erin toé, dat de erfprins van Noorwegen in het huwelijk trad met een Zweedsche prinses. Hierdoor zijn de dynas tieën van Scandinavië (Noorwegen, Zweden en Denemarken) zeer nauw met elkander verbonden. Koning Haakon is chef van de Noorsche weermacht, admiraal van de Deensche vloot, Britsch eere-admiraal en eere-kolonel van de 108e Engelsche brigade van de Royal Artillerie Company. Hij staat bekend als een zeer demo cratisch vorst, die zelfs met de meest radicale partijen van zijn land in vrede weet te leven. Bovendien is hij een uitstekend pianist, een be kwaam schilder en 'n uitmuntend talenkenner, die niet alleen de talen der Scandinavische landen perfect beheerscht, maar zeer gemakke lijk Fransch, Epgelsch. Russisch en Duitsch kan spreken. De erfprins van Noorwegen, prins Olav, werd reeds geboren voordat zijn vader tot koning van Noorwegen werd gekozen. Zijn wieg stond op Engelschen bodem in het Appelton House in de nabijheid van Sandringham Hij werd hier geboren op 2 Juli 1903. Prins Olav trad op 21 Maart 1929 in het huwelijk met Prinses Martha van Zweden en uit dit huwelijk werden drie kinderen geboren, namelijk Prinses Ragnhild, die nu tien jaar oud is, Prinses Astrid, acht jaar, en de jonge prins Harald. Zoowel in Noorwegen als daarbui ten is het Noorsche vorstenhuis zeer bemind en Noorwegen is overtuigd, dat het bij het ple bisciet van 35 jaar geleden geen slechte keuze heeft gedaan. MEXICO, 17 April (Havas). De oliemaat schappijen, welker bezittingen onteigend zijn, lebben zich gezamenlijk tot de federale arbeids- junta gewend om te verklaren, dat zij weigeren, de schadeloosstelling van 117 millioen pesos te betalen, waartoe zij wegens verbreking van het arbeidscontract met de arbeiders waren veroor deeld. WASHINGTON, 16 April (Reuter). IJs land en de Vereenigde Staten hebben schikkin gen getroffen voor directe diplomatieke betrek kingen. De reden daarvoor is gelegen in den Duitschen inval in Denemarken, door bemiddeling van welk land de betrekkingen van IJsland met de Vereenigde Staten vroeger werden onderhou den. PARIJS, 17 April (Havas). Vanmorgen om half tien is de Fransche Senaat in geheime zit ting bijeengekomen om de behandeling voort te zetten van de rapporten der commissies voor de landsverdediging. WASHINGTON, 17 April (Havas). Het Ame rikaansche Departement van Marine heeft in antwoord op een vraag van de vlootcommissie uit den Senaat verklaard, dat, als het pro gramma voor de uitbreiding van de vloot, dat op het oogenblik door het Congres wordt be handeld, aangenomen wordt, de marinebegroo- ting 1.157.647.100 dollers zal bedragen. De rechtbank te Rotterdam heeft vandaag den 50-jarigen ir. F. W. J. H. S., Duitscher van afkomst, die een belangrijke rol heeft gespeeld in de Haagsche spionnagezaak, ver oordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. De rechtbank nam als bewezen aan het geven van mededeelingen omtrent troepenverplaatsin gen en dat dit geschiedde in een week van groote spanning (n.l. van 5 tot 11 December) en. het fotografeeren van scheepslijsten, hoewel dit niet voltooid kon worden, aangezien verd. voordien gearresteerd werd. Hem was ten laste gelegd overtreding van de artikelen 46 en 98 van het wetboek van straf recht: poging tot opzettelijk openbaar maken aan een buitenlandsche mogendheid en het me- dedeelen of in handen spelen van berichten of inlichtingen omtrent zaken waarvan geheimhou ding in het belang van den Staat wordt ge boden. De officier van Justitie had een gevangenis straf voor den tijd van acht jaren geëischt. Verdediger was mr. D. A. van der Linden. LONDEN, 17 April. (Reuter). De Brit sche duikboot „Thistle" is over tijd. Men acht den onderzeeër verloren. NEW YORK, 17 Aprii (Reuter). De laatste paar dagen zijn reeds ongeveer 20 Deensche en Noorsche koopvaardijschepen een Oost-Canadeesche haven binnengeloo- pen. Al deze schepen zijn vrijwillig geko men en de bemanning zou verlangend zijn de Geallieerden te helpen. NEW YORK, 17 April. (Reuter). Naar de „New York Times" meldt, verwacht men, dat de geallieerde inkoop-commissie terstond ordels zal plaatsen voor ongeveer 4.600 bommenwerpers, watervliegtuigen en jachtvliegtuigen, die de regeering der Vereenigde Staten thans voor uitvoer heeft vrijgegeven. Waarschijnlijk zou den nog voor het einde der week de contracten getfiekend worden. BUENOS AIRES, 16 Aprii (Reuter). De overstroomingen in Argentinië nemen in hevig heid af. In Buenos Aires is de toestand weer vrijwel normaal. De grootste schade is aange richt in de voorsteden, waar de woningen be staan uit hutten van hout en plaatijzer. Tal rijke van deze hutten zijn ingestort, zoodat een groot aantal personen dakloos is. Militairen, brandweer en politie zijn te hulp geroepen om de overstrooming zooveel mogelijk te beperken. MILAAN, 17 April (D.N.B.) In een jon genskostschool te Bologna is Dinsdagavond brand uitgebroken, welke groote vernielingen aanrichtte. Het vuur was waarschijnlijk ont staan door kortsluiting in de slaapzaal der kin deren. Gelukkig slaagde men er in de jongens in veiligheid te brengen, uitgezonderd één, die in den brand omkwam, terwijl nog een andere knaap zware brandwanden opliep. BERLIJN, 17 April. (D.N.B.) De groote be tooging in het Sportpalast te Berlijn, welke'de vorige week wegens de gebeurtenissen in Scan dinavië was afgezegd, en waar dr. Göbbels het woord zou voeren, wordt hedenavond gehouden. Dr. Göbbels zal rapport uitbrengen over het oorlogswinterhulpwerk 1939—1940. De rede wordt door alle Duitsche zenders uit gezonden. Hedenochtend om tien uur is in de kerk van het Redemptoristenklooster te Wittem de plech tige uitvaart gehouden voor de zielerust van den zeereerwaarden pater Joannes Laurentius Janssen C^s.R., op ongeveer 80-jarigen leeftijd in het sanatorium te Heerlen overleden. Er was zeer veel belangstelling. Onder meer waren aanwezig mgr. dr. Th. J. F. Verhoeven, mgr. dr. van Gils, deken M. A. M. Knops uit Gulpen, de directeur van het Bisschoppelijk College „St. Joseph" te Sittard, de zeereerw. heer L. H. Timmermans, de burgemeester van Wittem, mr. W. J. H. M. Merckelbach en graaf d'Ansembourgh de Neubourgh uit Gulpen. De H. Mis werd opgedragen door den rector van het klooster, den zeereerw. pater L. Saut, met assistentie van pater dr. B. Ljjdsman, oud secretaris van kardinaal Van Rossum en een neef van den overledene, de zeereerw. pater Emmanuel Janssen uit Wittem. Het koor zong de Gregoriaansche gezangen- Na de H. Mis werd de absoute verricht door pater Saut. Daarna had de bijzetting plaats io den grafkelder van -het klooster in tegenwoor digheid van de geheele communiteit, ongevec1 honderd paters en studenten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2