Reynaud over de verliezen der Duitsche vloot Zoekt gij betrouwbaar J Personeel? I Plaats dan een „Omroeper" voor 90.000 gezinnen Grondaankoop voor woningbouw te Santpoort Berlijns grootste misrekening' ORGANISATIE IS THANS NOODZAKELIJK DE EERE-PENNING VAN DE BAAN BERLIJN MOET STRIJDEN OP TWEE FRONTEN WOENSDAG 17 APRIL 1940 Propagandavergadering van het Centraal Bureau voor den Textielhandel ONZE ZATERDAGAVOND IN DE K.R.O.-STUDIO ALGEMEEN KAPVERBOD Perpetuum Mobile" Kleuren-documentaire van Chr. Pointl N.-Holl. Landbouw-Onderlinge WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN Een mooi voorbeeld ter navolging EXAMENUITSLAGEN MOORE'S SCHOOL FAILLISSEMENTEN Hebt gij niets verloren? Kindervoeding HEEMSTEDE RAAD VAN VELSEN (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) Kinderbijslag van 3 pet. van het loon, te beginnen bij het derde kind Grondaankoop Het Kerkpad Geen eerepenning Kinderbijslag Salaris van den ontvanger 99 .99 Ik twijfel thans niet meer aan de overwinning, verklaart Chamberlain Het Rijk bestolen door soldaten Tegen heler een jaar gevangenis straf geëischt Soldaat gedood Distributiebonboekjes |iniiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiitiiiitititiiiii!iiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiititiiiiimiiitimig ^illlllllllllIIIIIIIIHIIIIIIIlllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllilllllllllllllilllllllil NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilitiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii SsMbÉP: STAD Gisterenmiddag werd in café „De Leeu werik" een propagandavergadering belegd door het Centraal Bureau voor den Tex tielhandel in Den Haag, in samenwerking met den Textielbond St. Willibrordus, den Christelijken Bond en Demotex. Na de opening door den voorzitter, den heer A. J. Borst, werd door Jhr. J. C. Mol- lerus, secretaris van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en Om streken, een rede gehouden over het onder werp „Waarom is in dezen tijd organisatie noodzakelijk?" In zijn inleiding wees spreker er op, dat de grootste vijand van den Middenstand de mid denstander zelf is. Zijn somtijds zoo ondrage lijke lauwheid zal zich op den duur wreken. Men kan echter niet genoeg critiek uitoefenen op hen, die zich buiten de organisatie houden. Zij immers willen wel van de vruchten genie ten maar niet de lasten dragen. Als men in eigen kring iets wil bereiken moet de groep van ongeorganiseerde klaploopers verdwijnen. Spre kende over de schooling der leiders van den Middenstand, betoogde spr. dat men sedert ja ren een verkeerde taktiek voert. De oudere lei ders zijn als het ware overbelaste motoren, die op vol toerental loopen, terwijl men vergeet den jongeren een gedegen opleiding te geven. Het zoeken naar de fouten van anderen is erg goed koop, maar men zou wijzer doen zelf eens in den spiegel te zien. Het werken aan de sanee ring in eigen kring is een eerlijker en eervoller taak dan zich te richten tegen hetgeen wat daarbuiten staat. In zijn rede kwam dr. Mollerus tot de con clusie, dat wij ons op het oogenblik door an deren doen leven. Van eigen vrijheid is geen sprake meer. Ten opzichte van den Midden stand ordent en saneert de overheid, zij wordt dus practisch gedirigeerd. Hoe wij ook over het ordeningsprobleem denken, wij moeten voor oogen houden, dat te zijner tijd de verloren vrijheid door de overheid zal worden terugge geven en die wij dan op onze beurt moeten op vangen. Ook in deze tijden moeten wij niet bij de pakken neerzitten. Het zelf doen is een van de belangrijkste pijlers waarop de Midden standsorganisatie moet rusten. De overheid heeft heel juist gezien, dat b.v. de uitvoering van de vestigingswet door den Middenstand zelf moet worden gedaan. Als de organisatie dit niet wil, moet zij ook zelf de gevolgen dragen. De zorg voor samenwerking dient geleid te wor den door krachtige figuren, die deels gevormd worden door mannen van de praktijk, deels uit hen, die over theoretische kennis van za ken beschikken. Hierna hield de heer B. B. A. Kamerbeek, eecretaris van het Centraal Bureau, een uit voerige voordracht over doel en werkwijze van het Centr. Bureau van den Textielhandel. Spre ker schetste de samenwerking van de organi saties in den Textielhandel, waarbij meer dan 300 bedrijven zijn aangesloten. Het ..waarom" van bepaalde regeeringsmaatregelen, die in deze maanden worden genomen, zette spreker op duidelijke wijze uiteen, waarna hij tevens de acties van het Centraal Bureau, dat over een uitgebreiden staf van deskundige commissies be schikt, nader beschreef. De grondstoffenpositie is niet slecht te noe men en is zelfs veel beter dan die in September van het vorig jaar. Het is echter zaak. dat. alles goed in handen wordt gehouden. Wij moeten in elk opzicht waardeeren, dat de regeering de zorg voor onze grondstoffenpositie op zich heeft genomen. Tot slot van zijn causerie, die door de aan wezigen met de grootste aandacht werd gevolgd, spoorde spreker de niet-georganiseerde textiel handelaren aan zich bij een der bonden als lid te latèn inschrijven, want buiten de vele voor- deelen die aan dit lidmaatschap verbonden zijn, werkt men tevens mee aan de welvaart van de gemeenschap. Zonder organisatie is het nu ten eenen male onmogelijk iets te bereiken. De eenling moet altijd het onderspit delven. Door krachtige organisatie werkt men uitslui tend voor het belang van zijn eigen zaak. Voor een Honderdtal katholieken uit Haar lem en omgeving wordt de gelegenheid weder om opengesteld om op Zaterdagavond 27 April het K.R.O.-programma „Onze Zaterdagavond" in de Studio te Hilversum bij te wonen. Het vertrek per luxe reiswagen is vastgesteld voor Overveen, vanaf gebouw „Domi" (Zand- voorterpad), 's avonds om 18 uur en voor Haar lem, vanaf Klokhuisplein, 's avonds om 18.15 u. Toegangsbewijzen zijn verkrijgbaar bij C. C. A. van Wel, Rollandslaan 27 (alléén Donder dag 18 April, 's avonds van 89 uur) en bij P. J. Rosenhart, Voorhelmstraat 61 ''alléén Vrijdag 19 April, 's avonds van 89 uur). Na Vrijdag 19 April worden dus geen plaats bewijzen meer afgegeven. Men raadplege voorts de in. het Dinsdag- avondblad voorkomende advertentie. De Regeeringscommissaris voor de Bodem productie vesflgt de aandacht van belangheb benden op het bepaalde in artikel 7 der Bodem- productiebeschikking 1939, opgenomen in de Nederlanclsche Staatscourant van 8 en 9 De cember 1939. no. 241, op grond van welke be paling bosschen en andere houtopstanden slechts mogen worden geveld of gerooid krach tens vergunning Deze behoort te worden aangevraagd bij den Productie-commissaris voor den boschbouw en de houtteelt, adres Bureau Staatsboschbehëér, Museumlaan 2 te Utrecht. Het verdient aanbe veling, ter bevordering van een spoedige afdoe ning bij het aanvragen van een dergelijke ver gunning gebruik te maken van een daartoe be stemd formulier dat op een desbetreffend, tot den Productie-commissaris voornoemd gericht verzoek kosteloos zal worden toegezonden en dat bovendien kan worden verkregen ten kan tore van de houtvesters en van de bosehwach- ters bij het Staatsboschbeheer. In het bijzonder wordt er op gewezen, dat met alleen voor algeheel* veiling, doch ook voor dunning van bosschen vergunning noodig is, terwijl alle houtopstanden dus ook weg- beplantimgen, rijen, groepen of alleenstaande boomen en hakhout onder de beschikking vallen. Velling of rooiing zonder vergunning Wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren of een geldboete van ten hoogste tienduizend gulden. De cineast Chr. Pointl, genaturaliseerd Ne derlander, geboren en getogen in Tirol, is als Haarlemmer ingeburgerd. Men heeft hem lee- ren kennen als assistent van den heer Mol, directeur van de bekende Multifilm. Bijna 12 jaar is de heer Pointl diens rechterhand ge weest en thans werkt hy zelfstandig. Jaren lang liep de cineast al met het plan rond om het perpetuum mobile van de jaargetijden, die oneindigen cyclus, dat steeds terugkeerende won der, in een kleurenfilm vast te leggen. En gisteren heeft een klein gezelschapje genoodig- den in het Rembrandt Theater te Haarlem de verwerkelijking van het plan, de rijpe, frissche vrucht, mogen aanschouwen. Pointl is geslaagd. Hij heeft iets schoons aan de menschen gegeven, een echt Hollandsche film, een weelde voor het oog, speelsch en soms gewaagd, verantwoord in kleuren-schakeering, samenvloeiend tot een ook voor het groote pu bliek interessant geheel. Natuurlijk heeft hij van het vele natuur schoon in de omgeving van de bloemenstad dankbaar gebruik gemaakt. In de lente de bollenvelden, in den zomer het strand en de Haarlemmermeer, in den herfst en den winter de prachtige boschpartijen. De film opent met een close-up van een heftig naar blad hunke renden, kleverigen, kastanjeknop en ineens voe len we ons opgelucht en blijja, dat is het voor teeken van de heerlijke lente, die ondanks kanongebulder komen zal. Hoe fijntjes laat de cineast ons zien de moederlijke bescherming van de witte ganzen voor hun eigele baby's, hoe gedurfd toont hij ons de draaiende molenwieken in de plassen van een modder-landweg, hoe onstuimig gol ven de gouden korenaren op de symphonische muziek van Schubert.... Contrasten zijn er in de jaargetijden, con trasten kent ook deze kleurendocumentaire. geïnspireerd op klassieke muziek. De bewege lijkheid in den herfst de gele bladerenregen, die door den najaarsstorm in het bosch wordt voortgejaagd tegenover de rust in den win ter. wanneer het land in dikke sneeuw ge pakt is. Als „Einlage" heeft Pointl enkele beelden vastgelegd van de ijspret, die de afgeloopen strenge winter zoo overvloedig heeft gebracht. Maar zelfs die tafereelen zijn gracieus en vèr- antwoord, al zal ter begeleiding een riiindér kermisachtige gfamofoonplaat gezocht moeten worden. De film begon met crocus en narcis, ze eindigde met het sneeuwklokje. En daartus- schen danste zij door de jaargetijden. Men moet dit zuivere werk van Chr. Pointl niet verzui men te gaan zien. Een inleiding is er niet bij noodig. schaadt zelfs de visie van den ge nietenden kijker en bewonderaar. Maandag werd te Amsterdam de jaarlij ksclv algemeene ledenvergadering gehouden van de Noord-Hollandsche Landbouw-Onderlinge. af- deeling van De Centrale Landbouw-Onderlinge. bedrijfsvereeniging ingevolge de Land- en Tuin- bouwongevallenwet 1922. Aan het ter vergadering uitgebrachte verslag over het boekjaar 1938/39 ontleenen wij het na volgende: het aantal leden steeg in den loop van het verslagjaar van 3888 tot 3913, vertegenwoor digende een verzekerd loonbedrag van 4.600.596 (vorig jaar ƒ4.412.290). Aangifte werd gedaan van 923 (850) ongevallen, waarvan 852 (788) als bedrijfsongeval konden worden erkend. Het verslag werd door de vergadering goedge keurd. Tot leden van het bestuur werden herkozen de heeren Jm. Blaauboer Gzn., te Kolhorn en A. C. Pruissen te Nieuw-Vennep, terwijl als plaatsver vangende leden van het besturu opnieuw werden aangewezende heeren H. S. Eriks te Petten en K. Zijp Jzn. te Abbekerk. Dinsdag werden wij verrast met de mooie gift van 70.van een cnzer leden, die uit dank baarheid, dat hij den leeftijd van 70 jaar heeft mogen bereiken, aan onze Vereeniging deze gift schonk Voor de laatst gehouden examens stenigra- fie en machinesehrijven slaagden 18 der aan gemelde candiaten, en wel voor: Machinesehrijven: De dames C. B. van Bog- get, R. Oetelmans, F. E. van Denderen, W. A. Fonteyne, W. C. Wagner, L. Bleeker en de heeren M. Fonville, G. F. Hirsch, W. J. R. van den Bergh, G Schouten. J. Jansen van Voorst en H. Wiedijk. Steno-typiste Nederlandsch 130 l.g.: De dames S. M. Tazelaar en I. A. Schumacher. Stenografie Duitsch, 100 l.g.: De dames J. van Ommen en C. Kruijt. Stenografie Nederlandsch: De heer J. ter Haar. Stenografie Engelsch, 100 l.g.: Mej. C. Kruijt. Agewezen candidaten: 4. Uitgesproken op Dinsdag 16 April: M. H. A. Gouwenberg, voorheen caféhouder, wonende te Haarlem, Emmastraat 24. Curator mr. K. van Giffen te Haarlem. J. Ravestein, landbouwer, wonende te Haar lemmermeer, Aalsmeerderweg 347. Curator mr. D. de Jong te Haarlem. G. F. van Mackelenberg, kantoorbediende, wonende te Haarlem, Stalpert v. d. Wielen- straat 2-3. Curator mr. D. de Jong te Haarlem. Rechter-commissaris in al deze faillissemen ten mr. A. L. M. van Iierckel te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van: De N.V. „Boschrigt", gevestigd te Hillegom. Meerstraat 154, Curator mr. A. C. Rueb te Haarlem. A. F. G. Kozielek, exploitant van de strand tent „Zeezicht" aan het Zuiderstrand te IJmui- den, gem. Velsen. Curator mr. J. A. B. San ders te Beverwijk. Door het verbindend worden der Uitdeeüngs- lijst is ^geëindigd het faillissement van: Mevr. de wed. A. M. Mathot—Huybers, winke lierster in huishoudelijke goederen, wonende te Haarlem. Curator mr. A. van Lcyenhorst te Haarlem. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Sme- destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Etui mot foto's, v. d. Laar, Nic. v. d. Laan straat 23i Damesannbandhorloge, Smit, Flora plein 6; Hond, Schelvis, Kruistochtstraat 40; Hond, v. d. Mark, Leidschestraat 38; Kinder hoedje. Hetem, v. 't Hoffstraat 294; Heeren regenjas, Zomer, Obistraat, 95; Jongensjas, Ber- kel, A, L. Dyserinckstraat 14; Regenkapje, Teske, Wilgenstraat 55: Kindermutsje, Teske, Wilgenstraat 55; Regenpijpen, Duivenboden, Ged. Oudegracht 108; Damesportemonnaie m. inh., den Bak, Dr. Schaepmanstraat 18; Rij wielplaatje. Koelman, Slamatstraat 17Rijwiel- piaatje, v. Nimwegen. Saenredamstraat 30; Kin derschoenen, Drupsteen, Gen. Cronjéstraat 78; 1 paar Tennisschoenen, Bureau van Politie, Smedestraat: Tasch met inh., v. Beest, Rusten burgerlaan 75 h. Door „Kindervoeding" werden in de week van 8 April tot 13 April 1940 verstrekt 4772 porties warm eten, n.l. in lokaal Rijksstraatweg 908; Weltevredenstraat 1090; Zoetestraat 1127; Bui tenrustlaan 719; Teylerstraat 712: conn Spaarndam 216. Vergadering „Witte Kruis" De afdeeling Heemstede van de Noordhollandsche Vereeni ging „Het Witte Kruis" hield een ledenverga dering. Wegens ziekte van den voorzitter, Jhr. J. P. W. v. Doorn, werd de vergadering gepre sideerd door den vice-voorzitter, Dr. E. A. M. Droog. In 1936 was, uitgaande van de afdeeling, een cursus gehouden voor huishoudelijke ziekenver pleging. waarvoor toen wel animo was. Besloten werd in samenwerking met het Wit-Gele Kruis zulk een cursus te organiseeren. Men zal zich daarvoor aan kunnen meiden bij de zusters van het Wit-Gele-Kruis en Witte Kruis en aan het Gezondheidshuis. Uit het jaarverslag bleek, dat net aantal le den toenam met 60. Er zijn thans 519 ge wone leden en 223 kaartleden te zamen met de vereeniging van Wijkverpleging. Uit het ma gazijn werden aan 324 zieken van het Witte Kruis en aan 238 zieken van het Wit-Gele Kruis resp. 517 en 502 artikelen verstrekt. De financieele jaarstukken werden goedge keurd. Voor het gebruik van verplegingsmate- riaal droeg het Wit-Gele Kruis f 470.— bij. Opleiding Wijkzusters In verband met den ingetreden internationalen toestand en de ge volgen van dien hebben de besturen van het Witte Kruis en Wit-Gele Kruis en de Vereeni ging voor Wijkverpleging te Heemstede zich tot taak gesteld de noodige voorzieningen te tref fen op dat gebied van de volksgezondheid, waarvan de 'behartiging aan haar is toever trouwd. Voorzorgsmaatregelen worden genomen voor een zoo goed mogelijk functionneeren der Wijk verpleging. Evenals tijdens den vorigen oorlog kunnen epidemieën uitbreken; het aantal zieken dat thuis verpleegd moet worden kan tevens plot seling toenemen door bevolkingsuitbreiding ten gevolge van evacuatie en ook als gevolg van de minder beschikbare plaatsen in de ziekenhui zen, wier verpleegruimte ten behoeve van de militairen wordt opgeëischt. Hiervoor is noodzakelijk dat de wijkverpleging beschikt over helpsters, reservekrachten, die in tijd van nood de met werk overladen wijkzus ters kunnen ontheffen van tijdroovenden een- voudigen arbeid, zoodat, deze al haar krachten aan de eigenlijke verantwoordelijke verpleeg- taak zullen kunnen besteden. De gezamenlijke besturen zijn voornemens een opleiding te geven voor bovenbedoelde hulp krachten. Men gelieve zich zoo spoedig mogelijk op te geven bij: Zuster A. Derksen, Zandvaartkade 10; Zuster L. Dudok v. Heel, Jacob de Witstraat 9; Zuster J. van der Lugt, Raadhuisstraat 30; Zuster N. van der Schoot, Gezondheidshuis, Lieven de Keylaan 7, dagelijks van 12 en 18 --19 uur, uitgezonderd Dinsdag. Doorbetaling salaris gemobiliseerd gemeente- personeel. In verschillende artikelen van het ambtenaren- en werkliedenreglement, alsook in de verordening van de gemeentepolitie is be paald, dat de ambtenaar of werkman, die in verband met oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden verplichten wer- kelijken dienst verricht, gedurende dertig dagen de volle aan zijn ambt verbonden bezoldiging geniet en daarna hetgeen deze meer bedraagt dan zijn militaire belooning. Strekking van deze regeling is, den gemobili- seerden ambtenaar in de bestrijding van zijn bijzondere onkosten, voortvloeiende uit den plotselingen overgang van zijn burgerlijken dienst naar den verplichten militairen dienst, tegemoet te komen en hem overigens te behoe den voor achteruitgang in inkomsten, door hem boven zijn militaire belooning uit te betalen hetgeen deze eventueel minder bedraagt dan het aan zijn burgerlijke betrekking verbonden salaris pf loon. Blijkens een nieuwe circulaire van den minister is deze van meening, dat te genover de ongehuwden niet eenige kostwin ners de redelijkheid voldoende betracht wordt door hun boven hun militaire belooning gedurende dertig dagen het volle salaris of loon toe te kennen en daarna hetgeen 70 pCt. van dat salaris of loon meer bedraagt dan de mili taire belooning. B. en W. stellen den Raad voor, de betreffen de reglementen in dezen zin te wijzigen. Tevens stellen B. en W den Raad dusdanige wijzigingen in verschillende reglementen voor, dat in gevolge de mobilisatie-vergoedingsbe schikking van het Rijk onder bepaalde voor waarden aan alle gemobiliseerden recht op kost winnersvergoeding ten laste van het Rijk gege ven zal kunnen worden. Badhuis In het badhuis aan de Postlaan werden in de week van 8 tot en met 13 April genomen 508 douchebaden en 31 kuipbaden. Aan 72 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 103 volwassenen gebruik gemaakt. Militairen 81. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad on der voorzitterschap van den burgemeester, Mr. M. M. Kwint. Het voorstel van B. en W„ om zich te ver weren tegen een rechtsvordering, ingesteld door een voormalige schoonmaakster, werd aange nomen met enkele stemmen tegen. Goedgekeurd werden vervolgens voorstellen tot onderhandsche verhuring van een gedeelte zeestrand nabij Wijk aan Zee aan de N.V. Buf fet Mij. „E Pluribus Unum", en tot verkoop van een perceel grond aan de Ratelstraat, ter groot te van 588 m.2 en tegen den prijs van 3200.— aan H. M. v. d. Pieterman. De raad vereenigde zich ook met het advies van B. en W„ om aan het knooppunt van we gen nabij de Broekbergenlaan en Hagelingerweg niet den naam „Broekbergerplein" te geven, zooals door een ingezetene van Santpoort was gevraagd. B. en W. stelden voor van F. r. Arisz aan te koopen een perceel grond aan het Kcrk- pad te Santpoort, ter grootte van 16369 m.2, voor den prijs van 1.80 per m.2 Voor het in exploitatie brengen als bouw terrein van dezen grond vroegen B. en W. een crediet van 41.555, De heer VERBEEK vond het bedrag van 1.80 per m.2 zeer hoog. Intusschen zou spr. zijn steun aan dezen aankoop niet onthouden. Alleen moet men hieruit niet de conclusie trek ken, dat hij in de toekomst ook bereid zal zijn aan dergelijke voorwaarden zijn stem te geven. De heer VERMEULEN betoogde, dat hier een onredelijke prijs wordt gevraagd. Waar gaat de gemeente op die manier naar toe? De bebouw bare grond van dit terrein komt op 6.per m2. Wat moeten de huizen straks van huur doen? Spr. had geen bezwaar tegen het plan op zichzelf, maar wel tegen de basis, waarop men het wil uitvoeren; andere grondeigenaren kunnen hierdoor de gedachte krijgen „dat het wel kan!" Spr. vond het verstandiger, wanneer de raad nu maar eens neen zei en een afwachtende houding aannam, om eens te kijken, wat men er bij zelf-exploitatie van kan maken. Voor een stuk grond in de nabijheid, dat voor bouwterrein zéér onvoordeelig is door den plantsoengordel, welke daar geprojecteerd is, wordt reeds meer dan 1,80 gevraagd. Spr. zou dan ook tegenstemmen. De heer VAN HEIJST merkte op, dat den eigenaar, uit een oogpunt van handel bekeken, geen verwijt treft. Spr. zou het voorstel steu nen, maar hij Wilde er nog op wijzen, dat er geen systeem zit in de doorbraken. Daardoor ontstaan gevallen als dit. Ook het geval-Braam was aldus ontstaan. Er moet iets anders komen. De heer TEN BROEKE vond den prijs hoog, maar er mag niet uit het oog verloren worden, dat de grond temidden van de bebouwde kom ligt en dat grond voor gesloten bebouwing in Santpoort schaarsch is. Bovendien wees de heer Ten Broeke op het verleden, toen 7.en 8.voor dit doel is betaald. Hij vond het daarom niet juist, om nu met mooie woorden te schermen, terwijl men vroeger hetzelfde deed. Ook de heer ROELSE gaf toe, dat de prijs aan den hoogen kant is, maar het betreft hier een dringend geval en bij langer wachten wordt het nog duurder. Wethouder DUNNEBIER onderschreef dit laatste. Dit deel van de gemeente vraagt om een oplossing en daarom meenen B. en W., dat de gemeente zich dit offer moet getroosten. Wat het geval-Braam betreft, daarbij heeft de ge meente juist getoond niet zoo maar toe te happen. Overigens hebben B. en W. in dat ge val meer gehandeld door aandrang uit den raad. In ieder geval: het algemeen belang moet domineeren; in Santpoort is gebrek aan arbei derswoningen en de kans bestaat, dat een deel van den grond binnen niet al te langen tijd bebouwd zal zijn. Voor een in de nabijheid liggend gedeelte, dat als bouwterrein zeer onvoordeelig is, hebben B. en W. in verband met dit alles ook 1,80 wil len geven. Dat is mislukt, maar B. en W. blij ven bereid om dit bedrag voor dien grond te geven. Na nog eenige discussie werd het voorstel aangenomen met de stem van den heer Ver meulen tegen. B. en W. vroegen een crediet van 21.000 voor verbreeding en verbetering van het Kerk pad te Santpoort. De heer VERBEEK juichte dit voorstel toe Het beteekent een zeer groote verbetering. Het Kerkpad is oorzaak geweest, dat er veel on aangename dingen aan het adres van het ge meentebestuur zijn gezegd. Wethouder DUNNEBIER: Ook na de ver betering zullen ze dat nog' doen! In dit verband vroeg de heer VERBEEK aan den wethouder, om eens aandacht te schenken aan het gedeelte van de sloot langs het pad, dat nog niet gerioleerd wordt. Na nog enkele opmerkingen werd het voor stel goedgekeurd. Het voorstel van B. en W., om over te gaan tot instelling van een eere-penning, om daarmede in bijzondere gevallen ver diensten van burgers, ambtenaren e.a. te beloonen, vond geen enthousiast onthaal. De heer VERBEEK b.v. verklaarde er „niet heet of koud" om te worden. Verdiensten wor den reeds erkend door den staat of het Kon. Huis en hij zag de noodzaak van een gemeen telijke onderscheiding niet in. Intusschen zou hij niet tegenstemmen, in de hoop, dat de homogeniteit in de gemeente straks zoo groot zal zijn, dat toekenning van de onderscheiding mogelijk is. De heer TEN BROEKE liep ook niet warm voor dit voorstel. Hij vond het heel moeilijk om in den engen kring der gemeente onder scheid te maken tusschen de verdiensten van den een en den ander en daarbij objectief te blijven. Bij het toekennen van Kon. onder scheidingen is dat wat anders. Maar een col lege van B. en W. leeft zoo dicht bij de massa, dat spr. het de vraag vond, of het wel op de juiste wijze zal gebeuren. In elk geval zou spr. de voorwaarden willen kennen, waaronder de onderscheiding wordt verleend. Hij zou er een verordening aan willen verbinden. De heer ROELSE was al evenmin enthousiast. In een groote stad als Amsterdam, b.v., waai wel eens figuren van buitengewone beteekenis voorkomen, is zulk een onderscheiding op haar plaats. Maar wanneer we hier eens rondkijken naar figuren van uitzonderlijke beteekenis dan zal het oordeel heel verschillend uitvallen al dus spr. En dan zou de consequentie zijn, dat hier middelmatige verdiensten worden beloond Spr. zou dan ook dien kant niet uit wilier, gaan. En zijn dringender zaken. Spr. achtte, den tijd ervoor nog niet rijp. De VOORZITTER was over deze bezwaren eenigszins teleurgesteld. Spr. meende, dat men de zaak anders "moet zien. Velsen is geen dorp meer en nadert langzamerhand het stadium, dat 't zich met deze zaken moet inlaten. In ge meenten als de onze komt het herhaaldelijk voor. Met dit voorstel zst Velsen geen breede borst op. Spr. vond het een gemis, dat in voorkomen de gevallen de regeering een onderscheiding verleent, terwijl de gemeente volstaan moet meteen briefje! Het gaat er om, dat men als gemeente eer kan bewijzen. Objectieve normen voor het verleenen van een onderscheiding zijn niet aan te geven. Spr. zag geen kans om daarvoor een reglement te ontwerpen. Het spreekt van zelf dat de onderscheiding slechts bij hooge uitzondering wordt verleend. Hierna werd gestemd, waarbij het voorste! werd verworpen met 15 tegen 11 stemmen. Na eenige discussie werd besloten tot instel ling van een commissie van bijstand voor de volkshuisvesting. Goedgekeurd werden, de voorstellen tot wijzi ging van het ambtenarenreglement, de verorde ning gemeentepolitie en het arbeidsovereenkom sten besluit. De verordening tot regeling der bezoldiging van de ambtenaren werd gewijzigd en aange vuld, in verband met de toelage aan gemobili seerden. Het voorstel van B. en W„ om aan het gemecntcpcrsoncel een kinderbijslag te geven van 3 pCt. van het loon per kind en per gezin, te beginnen met het derde kind, werd z.h.s. goedgekeurd. Mr. TONINO drukte zijn groote voldoening over dit voorstel. Alleen gaf hij den wcnsch te kennen, dat de regeling eerder dan 1 Jan. 1941 zal worden ingevoerd. De verordening gemeentepolitie werd gewij zigd en opnieuw vastgesteld. Tot onderwijzer aan de openbare U. L. O.- school werd benoemd de heer K. H. Zijlman, on derwijzer aan een le U.L.O.-school te Groningen. De heer D. de Bruin, tijdelijk onderwijzer aan de ULO-schooi te Dordrecht, werd benoemd tot onderwijzer van de o. 1.-school E te IJmuiden. Voorts werden aan de gemeentelijke handels avondschool te IJmuiden in vasten dienst be noemd: tot directeur A. Wiedemeijer, hoofd der open bare ULO-school te IJmuiden; tot leeraar J. W. K. de Jager, onderwijzer aan de openbare ULO-school te IJmuiden. Ten slotte werden benoemd tot leden van de commissie van bijstand voor de Volkshuisvesting de heeren Maas, Ten Broeke, Eikelenboom, Luykman en Verbeek. Naar aanleiding van een desbetreffend adres drong de heer MEIJER er nog eens met klam op aan, dat de verbinding met de wijken ten Oosten van de Wijkenkustmet dezen weg spoe dig tot stand zal komen. Wethouder DUNNETIER antwoordde, dat er aan gewerkt wordt. De heer HEEREMANS bepleitte verbetering van de Uiterdaalstraat, eveneens naar aanlei ding van een desbetreffend verzoek van be wo- ners. Ook de heeren de DE GROOT en VER BEEK drongen daarop aan. De laatste vond dat de gemeente er een pau perbuurtje van rnaakt. Wethouder DUNNETIER antwoordde dat de zaak niet zoo eenvoudig is. Ieder jaar worden B ën W. beknibbeld op de uitgaven van onder houd en verbetering. DiDt jaar laten de mid delen het niet toe. Wanneer er geen geld is kan men het ook niet uitgeven. Overigens vond spr. het geen levenskwestie. Er zijn nog andere pun ten die dringenden verbetering behoeven. Wethoudeh NIJSSEN deelde hierna mede, dat B. en W. op het standpunt staan, dat het salaris van den geschorschten gemeente-ontvanger niet moet worden doorbetaald. De heer ROELSo wenschte doorbetaling om de familie althans over een periode van b.v. een maand. Er ontspon zich een discussie over deze zaak, waarbij de wethouder uiteen zette, dat de fa milie er minder van zou kunnen profiteeren, daar de gemeente, op grond van de fraude-ver zekering, toch verhaal zou moeten toepassen tot 100 pCt. van het fraude-bedrag. Uitbetaling is overigens, volgens het college, ook niet mogelijk, omdat de gemeentewet het niet toestaat. Het resultaat was ten slotte dat het voorstel van B, en W. om geen salaris te betalen, werd aangenomen met 18 tegen 9 stemmen. (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) LONDEN, 16 April (Reuter). Chamberlain heeft heden een redevoering uitgesproken voor den nationalen raad van vrije kerken in Lon den. Sprekende over den Duitschen inval in Scandinavië, zeide hij o.m.: Sedert deze laatste wandaad hebben al mijn gedachten zich bezig gehouden met de vraag hoe daartegen op te treden. Slechts kort geleden heb ik verklaard, dat ik tien maal zooveel vertrouwen gevoerde in de uit eindelijke overwinning als aan het begin van den oorlog. Dat vertrouwen gevoel ik nog op .dit oogenblik. Ieder slachtoffer, dat den druk van Duitschlands barbaarschheid gevoelt, voegt millioencn bij hen, die Duitschland reeds hebben veroordeeld, omdat elk ran zijn daden het nog meei onmiskenbaar duidelijk maken, dat geen volk, hoe zacht zinnig', hoe vreedzaam, hoe onschadelijk ook, veilig kan rijn tot deze dolle hond vernietigd is. Duitschland heeft vele misreke ningen gepleegd, maar geen enkele was grooter dan deze. Deze oorlog zal gewonnen worden door de gees telijke krachten dér wereld, even zeer als door de materieele macht van haar dappere verdedigers. Vorige week hebben voor den krijgsraad te 's-Gravenhage een korporaal en twee soldaten terecht gestaan, die zakken haver, bestemd voor rijkspaarden, ten nadeele van den Staat aan den mesthandelaar G. J. J. K. te Loosduinen, bij wien de militairen waren ingekwartièra, verkochten. De diefstal was uitgekomen, omdat het den commandant van het bataljon opgevallen was, dat de dienspaarden, ondanks den voldoenden toevoer steeds magerder werden. Een ingesteld onderzoek bracht de ontvreemdingen aan het licht. De nvesthandeiaar stond Dinsdag wegens he ling van de haver terecht. Hij legde een beken tenis af, doch verklaarde, dat hij niet meer dan 1500 Kg. op deze wijze had gekregen. De militairen beweren evenwel, dat deze hoeveel heid wel 2500 Kg. heeft bedragen. De officier van Justitie, md. P. R. Blok, achtte het feit buitengewoon ernstig. In de moeilijke tijden van de mobilisatie moeten de burgers hun volledige medewerking aan den Staat geven en niet alleen op eigen voordeel uit zijn, zeker niet met oneerlijke middelen. De militairen heeft hij gesteund in hun oaden, waarin zij den Staat bestalen. Spr. eischte één jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. D. J. I. van den Oever, pleitte clementie. Uitspraak 30 April. Dinsdagochtend is bij een oefening met springmiddelen in de omgeving van Maastricht een ongeluk getreurd waarbij de dienstplichtige soldaat P. van Poorten werd gedood. Naar wij vernemen is thans de voorbe reiding aangevangen om eerlang over te kunnen gaan tot uitreiking van de distribu tiebonboekjes op vertoon van de distributie stamkaarten. Verwacht kan worden, dat deze uitrei king eind Mei of begin Juni zal kunnen geschieden. PARIJS, 16 April (Havas). Reynaud heeft heden in den Senaat zijn reeds aangekondigde verklaring afgelegd. Hij zeide, dat Duitsch land dertig procent van zijn vloot door averij heeft verloren. Van zijn kruisers is twintig procent en van zijn torpedobooten vijf en twintig procent tot zinken gebracht. Vijf tien procent van zijn torpedobooten heeft averij gekregen. Verscheidene duikbooten zijn in den grond ge boord. Reynaud verklaarde geen mededeelingen te willen doen, die schade zouden kunnen toe brengen aan de operaties, welke gaande zijn. „Niettemin wil ik de balans opmaken. Een uur geleden heeft de admiraliteit mij deze cijfers medegedeeld. Het tweede resultaat, dat verworven werd, is- dat de weg van het aweedsche ijzer van nu af aan is afgesneden. Zeven torpedobootjagers, die Narvik bewaakten, werden tot zinken gebral en in de wateren van de Oostzee zijn mijneb gelegd. Het derde resultaat is, dat Duitschland gedwongen zal zijn op een nieuw front strijden. De Geallieerde troepen zijn ontscheep1 en hebben daar de Noorschc troepen gevon den. Het vierde resultaat is het moreele échec voor Duitschland. De spookrcgeering-viuisling is ineengestort. De meening der beschaafde menschen heeft meer kracht gekregen. Een krachtige stem is in de wereld opgegaA" uit het Witte Huis, ter veroordeeling van bct gebruiken van geweld. In de acht dagen van veldslagen zijn nog andere slachtoffers geval- leD dan bij de Duitsche vloot: de Duitsche propaganda. Paul Reynaud besloot met te zeggen, dat de zin voor den strijd om de vrijheid dagelijks iets meer loskomt. Ej wereld zal weten, wanneer het Fransche volk om de vrij he10 strijdt, het onoverwinnelijk is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4