GOLDEN BOY I \m\m Koning Haakon bij zijn troepen Haarlem, 17 April Britsch slagschip getroffen WOENSDAG 17 APRIL 1940 koninklijke liedertafel AGENDA Berlijn meldt: IEPENZIEKTE EN HAAR f BESTRIJDING Dameskoor „St. Caecilia" Sadler's Wells Ballet en de H.O.V. •PRIJSVRAAG TEYLER'S TWEEDE GENOOTSCHAP ORGELBESPELING Stille Omgang Alkmaar „De ACHT" VAN HAARLEM O. en O. en de katho lieke sportbeweging DE TROUW-HAUSSE BURGERLIJKE STAND ROOKT NIET IN BOSCH OF HEI DAMKAMPIOENSCHAP VAN LISSE le klasse 2e klasse Britsche s.s. Stancliffe getorpedeerd Amerika, Japan en Ned. Oost-Indië ZANG EN VRIENDSCHAP Feestconcert Duitsche bombardeur tot dalen gedwongen Scheepvaart in meerdere Zweedsche havens verboden Iersch hongerstaker gestorven Britten der „Glowworm" in krijgsgevangenschap 34 menschen verdronken Britsch vaartuig bij Schotland vergaan De rijtijd bij de Spoor wegen Verlenging op de verschillende trajecten KIND VERDRONKEN ^^1 iemand kan twee heeren dienen. j Alle heeren moeten God dienen, i Bioscopen 18 April Stadsschouwburg Bioscopen Apotheekdiensten Mijnenopvischdienst op Texel BLOEMENDAAL STAD: In de gisterenavond onder voorzitterschap van den heer Dix gehouden vergadering der Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw sn Plantkunde hield de heer J. Dorresteijn een causerie over Iepenziekten en het bestrijden hiervan. Voorwaar een onderwerp, dat wel ieders interesse zal hebben. De iepenziekte zelf, een zwamziekte die zich in het houtweefsel van een boom nestelt, s zoo goed als niet te bestrijden. Men moet zch voorloopig nog beper ken tot het weren van de besmetting op andere boomen. Het voornaamste gevaar dezer overbrenging wordt veroorzaakt door den Iepenspintkever. De ze ontpopt zich in een stervenden iep om la ter op gezonde boomen de gevaarlijke Iepen- ziekte over te brengen. Er zijn verschillende wijzen om deze schadelijke insecten te bestrij den. Daar is vooreerst de galwesp, die op deze beestjes parasiteert. Het kweeken van dit soortj wesp is echter niet afdoende zoodat de speel het aangewezen dier is, den iepenspintkever ui' te roeien. Doch dit zeer schuwe beest leeft voornamelijk in bosschen. Zoo blijft er dus niets anders over dan dat de menschen de taak van het dier overnemen. Het is zeer aanbeve lenswaardig de bevoegde instanties er van in kennis te stellen, indien men <An zieken boom heeft bemerkt. De kenteekenen zijn talrijk. Noemen wij slechts de volgende: het blad ver schrompelt, krimpt en sterft. In de doode tak ken ziet men een in het rond doorgevreten brui ne substantie. Dit aangeven is niet alleen wenschelijk, doch wettelijk verplicht. Daar door ziekte aangetas te boomen onmogelijk een langen levensduur kunnen houden, worden deze omgehakt. Moch ten reeds Iepenspintkevers in den bast aanwezig zijn, dan mag een dergelijk soort boom niet meer worden vervoerd, doch moet op dezelfde plaats gerooid en verbrand worden. In het andere geval moet de iep of van den bast wor den ontdaan, ofwel onder water worden ge houden, waardoor het broeien van den iepyen- spintkever wordt voorkomen. Daar het echter niet mogelijk is, dat alle zieke iepen door be voegden gevonden worden, werd er nogmaals de aandacht op gevestigd hoe belangrijk her aangeven is. De heer Dorresteijn lichtte een en ander toe met eenige zieke takken en twij gen, waarin het voortwoekeren der ziekte dui delijk zichtbaar was. De repetitie van het dameskoor van de zangvereeniging ,,St. Caecilia" gaat heden avond niet door, maar wordt uitgesteld tot morgenavond 18 April des avonds 8 uur in het gebouw St. Bavo. Het Sadler's Wells Ballet, dat van 6 tot 1 Mei a.s. een tournée door ons land maakt, za door de Haarlemsche Orkestvereeniging worder begeleid. Op de in Januari 1938 door Teyler's tweede genootschap te Haarlem uitgeschreven prijs vraag naar „Een onderzoek naar den invloed der Fransche „Grands rhetoriqueurs" van de 15de eeuw op de Nederlandsche letterkunde" is een in het Fransch gesteld antwoord ingezon den, geteekend met: „O rethorijeke, aucten- tijeque conste lieflijck" (Mariken van Nieu- meghen) Om redenen, die in letterkundige vaktijd schriften breeder zuilen worden omschreven, hebben directeuren van Teyler's stichting en de leden van Teyler's tweede genootschap be sloten, aan dit antwoord den uitgeloofden prijs niet toe te kennen. Het program van de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op Don derdag 18 April 1940, des namiddags van 34 uur door den heer George Robert, luidt: 1. Choralfuge und Vorspiel: „Warum betrübst du dich, mein Herz" Joh. Pachelbel 2. Preludium en Fuga G dur J. S. Bach (1685—1750) 3. a. Kyrie b. Gloria c. Benedicimus te d. Domine Deus e. Kyrie F. Couperin (1631—1703 4 Trois Fièces J. Ph. Rameau 1683—1764 a. Prélude b. Musette - c. Air majestueux 5. Fantaisie C majeur César Franck (1822—1890 6. Choral Jos. Jongen Op 19 April houdt de afdeeling Haarlem va: den Stillen Omgang te Alkmaar haar vergade' VRIJDAG IN REMBRANDT (Adv.) Iring in gebouw St. Bavo. Het bestuur verwacht een groote opkomst van leden en niet-leden. Inlichtingen zijn te verkrijgen op den avond van de vergadering. Met deze „Acht" wordt nu eens geen roei-team bedoeld, maar een teekenclub. En een talentvolle teekenclub, voegen wij hier subiet aan toe. Een jaartje geleden werd zij te Haarlem opgericht. Sindsdien hebben de acht leden zich verdubbeld en bovendien werd er niet alleen geteekend, maar ook geducht geschilderd! Met zulk een ijver werd zelfs gepenseeld, dat men besloot in 't atelier, dat gevestigd is boven 'n smidse, in de Baljuwslaan 2, een expositie te houden. Daar hebben we eens, op uitnoodi- ging, een kijkje genomen en dit spijt ons geens zins. We troffen er een tentoonstelling aan, die, in haar bescheiden opzet, des te sympathieker was. De exposanten zijn allen amateurs, maar dan we schreven het reeds met een te prijzen talent. De artistieke leider van „de Acht" is niemand minder dan de kunstschilder K. Verweij, een werker van gedegen kunde en hooge artistici teit. Zijn invloed op de ambitieuze groep kan niet anders zijn dan goed en waardevol. Bovendien heeft de teekenclub alle belang stelling van kunstenaars als Boot en enkele an deren. Onze totale indruk van de expositie kan niet anders dan zeer gunstig luiden. Wij zagen er werken, die beroepsuitingen dicht benaderden. De onderwerpen waren gevarieerd en men had over het algemeen niet de gemakkelijkste uitgekozen. We willen eens een paar schilderijen noemen, zonder mindere appreciatie voor de niet ge noemde. J. Kraakman b.v. brengt enkele werken, die met lof vermeld mogen worden. Er is een fasci- neerende „Maanstemming in Zuid-Limburg" van hem en een forsche bloemenschildering vol edele waarden: „Tulpen". Fredriks toont zich in de landschapskunst vaardig. Een werk als „Landschap te Epe" heeft vele goede eigenschappen, vooral van toon en kleur. De vormgeving kon ietwat breeder zijn. Mevr. den HollanderGroenendaal verrast ons met een stilleven, waarop het détail der flesschen een compliment verdient.' De „Flesschenparade" van Fauth moet nog méér geprezen worden en is een aantrekkelijk stukje schilderkunst. Verdienstelijk is eenzelfde onderwerp van Hak. Een klein landschapje van Andrea bekoort meer nog dan het grootere werk. De schilder Yzer voelt zich aangetrokken tot de romantiek van oude hofjes en huizen en beeldt deze met sfeer uit; Joh. Lugtigheid bracht enkele teeke- ningen vol poëzie en rhythme. Een klein zelfportret van Mets boeit den be zoeker. En wie nu nog verder te noemen? Lagerwey met zijn „Zonnebloemen" mag ze ker niet vergeten worden, een stilleven met stoel van de Winter heeft goede détails, Pieters arrangeert zijn winterhoornen artistiek. Stille vens met poppen, een dakengezicht enz. noemen we tenslotte nog. Moge de dubbele „Acht" voortgaan me? lief de en ambitie veel schoons te beelden, tot eigen en anderer kunstgenoegen. H. Reeds verschillende malen en op onderschei den plaatsen hebben o.a. gymnastiek- en wan- delsportvereenigingen haar medewerking toe gezegd bij het organiseeren van acties door di verse plaatselijke Comité's van O. en O. De practische ervaring heeft aangetoond, dat de katholieke sportvereenigingen gaarne haar krachten in dienst stellen van het werk voor de gemobiliseerden, maar ook, dat de samenwer king met andere sportvereenigingen in dit ver band moeilijkheden baart. Omtrent den aard hiervan zal iedereen, die bekend is met de heerschende opvattingen o.a. met betrekking tot de sportkleeding, voldoen de op de hoogte zijn en daarom kunnen begrij pen, dat onzerzijds de gevraagde medewerking niet onvoorwaardelijk kan gegeven worden. Zoo heeft de Diocesane Haarlemsche Sport- Bond zich het recht moeten voorbehouden om toestemming te verieenen aan bij dezen Bond aangesloten vereenigingen vooraleer tot samen werking in O. en O.-comité's en medewerking aan sportuitvoeringen kan worden overgegaan en deze toestemming afhankelijk gesteld van eenige voorwaarden, die overeenkomstig zijn in zichten in het belang van gezonde sportopvat- tingen behooren gesteld te worden. Het zou te betreuren zijn, wanneer anderen zich op een exclusief standpunt zouden plaatsen en de belangen van O. en O. in het algemeen en van de sport in het bijzonder zouden meenen te kunnen dienen door geen rekening te hou den met in katholieke sportkringen heerschende opvattingen. Van 1317 April zijn alléén op Woensdag 67 paren te Haarlem in ondertrouw gegaan. De Burgerlijke Stand heeft niet over werk en be langstelling te klagen. Geboren 15 April: H. E. M. HofmansVer meer, z.; 15 April: M. J, Ketelaar—Merks, d.; 16 April: A. Hankelvan der Velde, d.; 14 April: C. E. Verhagen—Heythekker, z.; 17 April: J. M. BraakBoersma, d.; 17 April: G. Molvan Wermeskerken, z.; 17 April: J. van der Ham—Klauwers, z. Overleden 15 April: N. C. de Jong, 32 j„ Gast- huisvest; 13 April: A. de Rooij, 78 j„ Tessel- schadepl.; 16 April: T. H. Koehorst, 83 j., Spaarne; 16 April: P. van Huiten, 80 j., Ver- glerdeweg. Ondertrouwd 17 April: J. S. van Es en K. Schmitz; J. van Koot en T. Meier; G. Ilbrink en A. M. Masee; T. C. van der Putten en J. van Dijk; D. H. K. Grandia en M. de Jong; J. F. Rootlieb en C. A. Rijk; H. Willemse en A. Ver- zijlenberg; W. Podt en M. C. Sieraad; G. A. Hesselman en A. M. M. Handgraaf; B. van Luijk en C. M. van Dongen; F. C. Schultz en H. van Osnabrugge; A. G. Boon en T. Ooster hagen; J. Gouman en G. Jenneboer; P. J. Storm en M. van Kampen; C. Huijzer én J. van Boe kei; J. Hoogland en R. Terwal; J. F. Vos en M. J. HiltermanA. C. Dorst en A. Eggink; G. Koster en C. van Roon. Getrouwd 17 April: J. A. M. Reijnen en J. C. M. Boon; H. B. Beringen en I. M. Snel; J. van Elk en S. Blonk; G J. Stap en J. Baas; P. B. van Galen en M. C. Knies; F. H. Germans en G. Derks; H. van den Heuvel en J. P. de Groot; H. N. Teeuwen en F. H. Zwarter; A. L. P. Ding jan en M. M. M. Nawrotzki; J. F. van der Meij en J. E. Lambers; A. W. Roussou en A. H. Kuit; J. Sjoerds en H. F. Hardesmeets; A. P. van Rooijen en M. P. van Delft; C. van der |Neut en A. C. De Prie; P. H. A. Smit en A. M. Zurhaar; P. Voulon en S. A. van Gunsteren; C. van Hengel en F. Sterk; A Kruüd en F. ^Hartman; T. Bergman en A. C. Onneweer; H. Staats en W. A. E. Meijboom. Ondertrouwd 17 April: A. A. M. Vierhout en |M. C. A. C. Randoe. •VMI! Eén sigaretteneindje één enkele lucifer is im mers al méér dan genoeg om een heel bosch in vlammen te doen In de 9de ronde om het Damkampioenschap van Lisse heeft een der favorieten A. van Dijk een punt moeten afstaan a ah J. Langbroek, hetgeen voor laatstgenoemde een schitterende prestatie is. Hiermede is A. van Dijk wederom een plaatsje op de ranglijst gezakt en zal hij in de komende partijen een zwaren strijd krijgen om zich te handhaven, vooral daar zijn concurrenten den vollen buit wisten te bemachtigen, J. G. Snel had een gemakkelijke taak tegen den hekken sluiter C. Boogerd, terwijl A. Wijnhout zich niet liet verschalken door G. v. d. Voet. Opvallend is ook het nieuwe succes van A. Mooyekind tegen K. van Essen en het iaat zich aanzien dat hij nog een hartig woordje zal mee spreken voor een goede plaats, alhoewel om als no. één te eindigen, daartoe achten wij hem niet in staat. W. van Velsen herstelde zich door in «en goede partij S. Algera te verslaan, meerdere successen zullen van hem nog wel volgen. De uitslagen waren; W. van VelsenS. Algera 2—0 J. G. SnelC. Boogerd 2—0 J. Langbroek—A. van Dijk 1—1 G. v. d. VoetA. Wijnhout 0—2 A. MooyekindK. van Essen 2—0 A. van RossenH. Baartman n.g. De spanning in de 2de klasse is nog steeds niet geweken, daar de beslissing voor de bezet ting der bovenste plaatsen nog niet is gevallen. H. Bartel had een gemakkelijke taak tegen J. Duivenvoorden, terwijl eenige partijen werden afgebroken. De partij H. BartelJ. van Hal zal wel de beslissing brengen. De uitslagen waren: J. DuivenvoordenH. Bartel 0—2 J. van HalC. Baartman afgebroken G. 't HortA. Balkenende afgebroken (Gedeeltelijk geplaatst in een deel der vorige oplage) NEW-YORK, 16 April. (Reuter). De „New- York Journal and American" publiceert een bericht, dat de gezante van de Vereenigde Sta- ten in Noorwegen, mevrouw Harriman, aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft ge zonden. Hierin wordt gezegd, dat Koning Haa kon in Noorwegen bij zijn troepen is. Het is niet waar, dat de Koning naar Zweden is ge vlucht. De gezante verklaart, den Koning on langs nog te hebben gezien en gesproken. Hij zeide toen, dat hij nooit zichzelf of zijn volk aan de Duitschers over zal geven. Het Noorsche leger strijdt thans en het strijdt goed. Volgens de gezante bestaat er geen twijfel, of de Britsche troepen zijn te Narvik geland en hebben de stad thans in hun bezit. Ook zijn op verscheidene andere plaatsen troepen aan land gezet. LONDEN, 16 April. (Reuter) Het Britsche s.s. „Stancliffe" is getorpedeerd op 90 K.M. buiten de Noord-Schotsche kust. Dit feit heeft zich Vrijdag j.l. voorgedaan. Een reddingboot is met 16 overlevenden en de lijken van nog 8 man opgepikt. De reddingboot met de overige 15 op varenden van de „Stancliffe" sloeg te pletter en men gelooft, dat alle inzittenden verdronken zijn. WASHINGTON, 16 April. (Reuter). Officieels kringen alhier toonen groote belangstelling voor de „Handsoff'-verklaring door den Japanscner. minister Arita betreffende Nederlandsch Oost- Indië. Men toont hier echter geen ongerustheia. Algemeen meent men hier, dat Japan zich twee maal bedenken zal, alvorens het met Frankrijk en Engeland in het Verre Oosten aan den stok te krijgen, voor gev il Holland in den Euro- peeschen oorlog zou worden betrokken. Men is hier van oordeel, dat de Vereenigde Onze Koninklijke Z. en V. bestaat 110 jaar en noodigde op haar feestconcert geen solisten, doch een andere 110-jarige, de Zangvereeniging „Cecilia" uit Den Haag, eveneens met het prae- dicaat Koninklijk verrijkt, uit. Het werd dus een echte mannenkooravond. De dirigenten Frits Schuurman en Henk v. d. Berg hadden de beste werken uit hun repertoire gekozen en dit was volstrekt niet éénzijdig of louter op goedkoop succes berekend geschied. Het programma vermeldde b.v. oude Valerius- liederen, Palestrijnsche gezangen, werken van de beste componisten uit den romantischen tijd: Riga, Neumann en Hegar, terwijl ook de mo derne richting vertegenwoordigd was door Dres den en Badings. En wat vormde nu het hoogtepunt van den avond? De Valeriusliederen en de Palestrijnsche gezangen moet men in dit milieu als een stem mingsvolle inleiding en afwisseling beschouwen („O Bone Jesu" leed nogal door den te massalen förte-klank). De meer moderne nummers, hoe goed technisch beheerscht en muzikaal aange voeld, worden toch nog niet met dezelfde be geestering en overtuiging vertolkt als de roirian- tische nummers. En dientengevolge stonden, evenals e£n jaar geleden bij Z, en V., Hegar en Riga bovenaan. „Totenvolk" en „Germinal" (vóór de pauze had Z. en V. „Hagen" van Neumann gezongen). De uitvoering telde meerdere mooie momenten maar het toonpeil schommelde eenige malen, de klankverhoudingen waren niet steeds geheel evenredig en sterk doorvoeld was de voordracht niet altoos. Doch „Totenvolk"-! Daarin zong elke zanger met bezieling en geestdrift. Hier was het niet alleen stoere mannenzang, maar daarne vens, men mag wel zeggen: het was bovenal een scherpe karakteriseering van den tekst Het geleek wel, dat die uitvoering van „To- tenvolk" de Caecilianen aanspoorde om met „Germinal" nog een climax te bereiken, want ondanks dat Caecilia reeds een viertal w-rken waaronder het veeleischende Aanbidding" van Duvorel, met volle overgave en, waar het zijn moest, met spontaneïteit had verklankt, ging Riga's Germinal met een bijna ongekend élan. Het was in één woord: meesterlijk! Dirigent Henk van den Berg's force ®kt wel dit genre te zijn. Zelden hoort men een dusdanig werk in zulk een spanning als thans. Prachtvol werden de talrijke, wijduiteenloopende stemmin gen getroffen en het slot: „la Liberté" deed door zijn geweldig meeslepende typeering de geheele zaal in luide bijvalsbetuigingen losbarsten. Deze nummers hadden het programma kunnen besluiten. Het was al lang genoeg en de zangers schenen, zeer te begrijpen, vermoei^ te zijn. „Dat lied" van Bading en „Het lied van den storm" van Dresden leden daardoor aan klank schoonheid. Dit was eveneens het geval met Roeske's „Bede" na het lange werk van Neumann. Caecilia schonk dirigent Schuurman een krans, 2). en V. er een aan dirigent van den Berg, en het zeer talrijke publiek, waaronder afgevaardigden van andere koren, o.a. „Apollo' van Amsterdam, betoonde zich telkenmale hoogst voldaan, menigmaal zelfs verrukt. Voor den aanvang van het feestconcert sprak de heer Tidemon, voorzitter van Z. en V. een kleine rede uit. Spreker verwelkomde alle be zoekers, bijzonder den eere-voorzitter van Z. en V.: burgemeester Baron de Vos v. Steenwijk en het koor „Caecilia", bracht in herinnering, dat „Caecilia" vijftig jaar geleden ook op een Z. en V.-jubileum zong en verheugde zich er over, dat er in dezen tijd toch koren zijn, die de schoonheid dienen. De voorzitter van Caecilia, Baron Baud, dankte namens zijn koor voor de hartelijke ontvangst en deelde de benoeming van den heer Schuurman tot eerelid \an Caecilia mede. En hiermede heeft 2. en V. op tamelijk een voudige, maar toch hoogst belangrijke en luis terrijke wijze, zijn 110-jarig bestaan gevierd O. K. Staten dan niet zouden behoeven te handelen, omdat Engeland en Frankrijk dit dadelijk zou den doen, daar hun levensbelangen op het spel zouden komen te staan. Toch zou iedere Japan- sche actie tegen Nederlandsch Indië ongetwij feld een niet te voorspellen reactie in Amerika doen ontstaan, doordat de algemeen verbreide gevoelens tegen Japansch imperialisme in net Verre Oosten een duidelijke uitdrukking zouder, vinden. STOCKHOLM, 17 April. (Reuter). Naar hier wordt gemeld, is Dinsdagavond om half zeven een Duitsche bommenwerper in Varm- land op Zweedsch grondgebied tot daling gedwongen. In een Dinsdagavond te Stockholm ontvangen bericht van het Noorsche Telegraafagentschap werd gezegd, dat voortdurend Duitsche vlieg tuigen boven Oesterdalen passeerden op weg naar Drontheim. Blijkbaar waren vele dezer toe stellen van Deensche bases opgestegen. Zooals Reuter te middernacht berichtte, zou over enkele uren het decreet, waarbij de scheepvaart op verscheidene havens in Zuid-Zweden wordt verboden, naar men ge looft ook van toepassing worden verklaard op andere havens. LONDEN, 16 April (Reuter) De 32-jarige Ier Tony Darcy, die bij een razzia in een hotel te Dublin was gearresteerd, is vandaag gestor ven, na gedurende 52 dagen geweigerd te hebben voedsel tot zich te nemen. Hij was in de ge vangenis opgesloten, omdat hij weigerde zijn naam te zeggen. Ten aanzien van een ande.en voedselstaker, Thomas Maccurtain, zoon van een oud-burgemeester van Cork, heeft het speciale militaire gerecht te Dublin beslist, dat zijn proces hij werd verdacht van moord op een detective geen doorgang kan vinden. Hij en andere voedselstakers verlangen, dat de gedeti neerde republikeinen als politieke gevangenen behandeld worden. LONDEN, 16 April (Havas) In welinge lichte kringen wordt vernomen, dat de namen van de overlevenden van den Britschen torpe dojager, welke vanavond door de Duitsche ra dio werden bekend gemaakt, de namen zijn van cpvarenden van de „Glowworm". BUENOS AIRES, 16 April (Havas) Tenge volge van de overstroomingen van de Rio dé la Flata zijn 34 menschen verdronken, terwijl ve len worden vermist. De materieele schade is zeer groot, alle bad inrichtingen langs de rivier zijn vernield. Het water begint thans te dalen. LONDEN, 16 April. (Reuter). Het Britsche bergingsvaartuig „Disperser" (313 ton), is ter hoogte van de noordkust van Schotland ver gaan. De uit negen koppen bestaande beman ning is om het leven gekomen. Door verschillende publicaties is de suggestie gewekt, alsof de Ned. Spoorwegen in verband met de militaire maatregèlen gedwongen zouden zijn met ingang van de nieuwe zomerdienst- regeling de maximum-snelheid van de electri- sche en diesel-electrische treinen terug te bren gen tot die van de stoomtreinen. Naar wij ten aanzien van deze kwestie thans vernemen, zal dit geenszins het geval zijn. De electrische en diesel-electrische treinen, dus ooi de nieuwe vijf-wagenstellen, welke naar het noorden van het land rijden, zullen met de maximum-snelheid blijven rijden van 120 K.M. per uur, dus uitgaande boven die van de stoom treinen. Wel heeft men zich gedwongen gezien op ver schillende trajecten dusdanige maatregelen te treffen, dat de totale rijtijd met enkele minuten zal worden verlengd. De trajecten Amsterdam - 's-Hertogenbosch en Den Haag—Arnhem zullen dan een langeren rijtijd vergen, daar op ver. schillende punten de trein, zooals o.a. bij het passeeren van de rivieren, ver beneden de in normalen tijd gebruikelijke snelheid zal moeten rijden. Hierdoor is het noodig, om vertraging te voorkomen en daar de trajecten in het algemeen te klein zijn, om den opgeloopen achterstand gemakkelijk in te halen, den totalen rijtijd tus- schen de beide eindstations met enkele minuten te vermeerderen. Dinsdagmiddag half 4 is de 8-jarige N. de Vos, wonende aan boord van het sleepschip ,Padua", liggende aan een steiger in de Waal haven te Rotterdam, bij het spelen op een plan kier aldaar te water geraakt en verdronken. Na korten tijd dreggen heeft een agent van politie het lijkje opgehaald, waarna een mili taire arts den dood constateerde. Het stoffelijk overschot is per „politie" naar het bureau aan oe Parkkade gebracht. Een tragische bijzonderheid is, dat dit het tweede kind van de familie Vos is, dat door verdrinking om het leven is gekomen. Gebouw St. Bavo: Examen gemeente-admi nistratie, 9 uur 's morgens; Dameskoor St. Cae cilia, Jaarvergadering van den Grafisehen Bond. Retraiteclub Spoor- en Tramwegperso neel, Overheidspersoneel, om 8 uur. Hotel ,,De Leeuwerik": 8.15 uur, H. de Greeve over het „driepunten-ideaal". Huis van Looy, Kleine Houtweg 103; Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10 12 en 2.30—5 uur. Kunsthandel J. H. de Bois: Expositie Han Boskamp. 105 uur. Palestina-Diorama's, Schotersingel 117a: Ge opend van 35 en 7—9 uur. Cinema Palace: „De Moordzaak Franchetti", voor volwassenen, 2 en 8.15 uur. Frans Hals: „De dag breekt aan", voor vol wassenen, 2, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Van Mars op Mars" en „De ge helmde brigade." Moviac: „Als het moederhart spreekt," 8.15 uur, boven 18 jaar. Gebouw St. Bavo: Examen gemeente-admi nistratie, om 9 uur 's morgens; Bestuur RK. Volksbond, O. en O., Melkhandel St. Jozef, Co mité Herwonnen Levenskracht, Proza en Poë zie, R.K. Bevolkingsbureau, Federatie Groen ten- en Fruithandel, om 8 uur; Rechtskundig Advies 7—8 uur. Brinkmann, Groote Markt: Ledenvergadering van de Nederlandsche Reisvereeniging voor Katholieken, 8.30 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10—12 uur. Kunsthandel J. H. de Bois: Expositie Han Boskamp. 10—5 uur. Palcstina-Diorama's, Schotersingel 117a: Ge opend van 35 en 79 uur. Vrijdag 19 April, 8.15 uur, „Onder één Dak" (voor Aerdenhouts Tooneel Ensemble). Zondag 21 April, 8 uur, „Adel in Livrei" (voor R.K. Ver. Thalia). Maandag 22 April, 8 uur, idem. Dinsdag 23 April, 8.15 uur, Het Residentie Tooneel „Toontje heeft een paard geteekend". Woensdag 24 April, 2.30 uur. Leerlingen uit voering (voor mevr. Ruth Tobi). Woensdag 24 April, 8.15 uur, Impr. Theo Bouwmeester, Bonte Avond met Bob Schelte en Silvain Poons. Cinema Palace: „De Moordzaak Franchetti", voor volwassenen, 2 en 8.15 uur, Frans Hals: „De dag breekt aan", voor vol wassenen, 2, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Van Mars op Mars" en „De ge helmde brigade". Moviac: „Als het moederhart spreekt". 8.15 uur, boven 18 jaar. De Zondag- en avonddiensten van de apothe ken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door de volgende apotheken: Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6, telef. 10378; fa. Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, telef. 10043; Marnix-apotheek, Marnixstraat 65, tel. 23525. BERLIJN, 17 April. Het Duitsche Nieuws bureau meldt: Het Duitsche luchtwapen heeft hedenmorgen aan de Zuidwestkust van Noorwegen een Engelsch slagschip gebom bardeerd. Het schip werd door een vol treffer van zwaar kaliber getroffen. Men stelde vast, dat vlammen en explosies op het schip uitbraken. Nadere bijzonder heden ontbreken. Op Texel is de eerste Nederlandsche Mijnen opvischdienst opgericht. Reeds lang bestonden hiertoe plannen. De gemeente Texel en twee polders zullen het bedrijf financieren, terwijl het Rijk de le vensverzekering betaalt. Bij het opvisschen van mijnen maakt men van twee motorvletten gebruik, waartusschen een groot vangnet wordt gespannen. Het de- monteeren van mijnen wordt overgelaten aan de marine. De V.V.V. juicht deze totstandkoming toe, want nu vermindert het gevaar, dat de mijnen onheil zullen stichten. Onmiddellijk na ontdek king van de mijnen trekt men er met het vang net op uit. Tuinbouw en Plantkunde De afdeeling Bloeincndaal en omstreken van de Kon Nea. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt Dinsdag 23 April a.s. een. ledenvergade ring in café Rushock. De heer P. Steetskamp zal een vakbespreking houden over Kaapsche Gewassen, terwijl tevens de uitreiking van de diploma's van den onderlingen cursus zal plaatsvinden. Het bestuur is verder voornemens om in samenwerking met de afdeeling Haarlem een officieele twee-jarigen cursus te organiseeren in fruit- en groententeelt. Zij die hieraan wil len deelnemen worden verzocht zich vóór 1 Mei a.s. schriftelijk op te geven bij den secre taris, Fotgieterweg 13 te Blocmendaal, onder vermelding van tegenwoordigen werkkring en vooropleiding. Op Zaterdag 11 Mei as. des middags vier uur wordt een middagexcursie gehouden naar den tuin van den heer A. P. Smits, Westerlaan 9 te Aerdenhout. Verzamelen om vier uur aan den tuin. Burgerlijke Stand Geboren: d. van P. C. W. van des Vossen-van den Berg; z. van A. van Bergem-Onrust; z. van M. M. A. C. de Vries- Leber; z. van M. J. Lodeweegs-Kales. Ondertrouwd: Tj. Spanjer en G. Speerstra; J. J. Koopman en M. Franken; C. van Opzeee- land en M. E. Heeremans. Overleden: J. R. Houtgraaf, 54 j.; H. J. Met selaar, 53 j.; A. G. van Dieren Bijvoet, wed. van H. Th. W. Grippeling, 87 j.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5