Vliegveld van Stavanger hevig gebombardeerd Vliegtuigen door Noren neergehaald De H. Vader vraagt dringend om gebed voor den vrede Antwoord aan den Volksraad over slagkruisersplan Anti-Geallieerde tonen in Rome Kruiser op den terugweg door volgens Berlijn is hij gezonken Het nieuws van heden BRITTEN TE HARST AD EN TE BODOE RICHT U TOT DE MOEDER GODS" EDEN OVER HITLER EN NAZI-DUITSCHLAND DE BAROMETER Britsche vloot wederom in actie Schepen vallen in klasse snelle slagschepen" VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 18 APRIL 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27y2 ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22346 Britsche luchtaanval op vliegveld Drontheim Ook Fransche troepen naar Noorwegen? Noorsch vrachtschip vermist a „Bedrijvigheid bij de Vogezen" De Bilt meldt: Smul in iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii minimi uw win niiïf In hoofdzaak gaat het om de technische oplossing tot versterking der vloot Chineezen heroveren Matsjeng Vertrouwen in het kindergebed Morrison zegt: Geweld zal met geweld worden beantwoord" Chamberlain zal over den Balkan spreken Onzekerheid over Italie's houding in de toekomst Zweedsche controle op vreemdelingen Geruchten over arrestatie van officieren tegengesproken NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek LONDEN, 17 April. (Reuter). De Britsche admiraliteit deelt mede: „Vanochtend vroeg is het vliegveld van Stavanger gedurende een uur en twintig minuten hevig gebom- bardeèrd door onze vlootstrijd- krachten. Toen de schepen van deze operatie terugkeerden, werd een kruiser door een bom getroffen. H(j liep eenige schade op, doch zet de reis naar de thuishaven voort." Volgens bericht uit Berlijn is hedenmid dag bjj de luchtaanvallen voor de Noor- sche westkust aan de Britsche vloot we derom een zware slag toegebracht. Een Britsche kruiser kreeg een voltreffer van een bom van het zwaarste kaliber en zonk onmiddellijk. Nog twee kruisers werden be stookt met in totaal drie -voltreffers van het zwaarste kaliber. De bommen veroor zaakten zoo zware vernielingen, dat de schepen waarschijnlijk den terugtocht over de Noordzee naar een Britsche haven niet meer zullen kunnen volbrengen. Volgens het „Zwoelf Uhr-Blatt" hebben de Westelijke mogendheden in zes dagen alleen te de Scandinavische wateren 4 slagschepen, 2 Slagkruisers, 3 zware kruisers, 3 kruisers, 1 vliegtuigschip, 9 torpedobootjagers, 7 duikboo- ten, 7 transportschepen en 21 vliegtuigen ver loren. Verder deelde net ministerie van Lucht vaart te Londen medé: „In den afgcloopcn nacht is het vliegveld te Drontheim door zware bommenwerpers van de Britsche luchtmacht gebombardeerd. Men zag als gevolg daarvan een grooten brand uitbreken. Ook een vijandelijke basis voor watervliegtuigen in de nabijheid werd gebombardeerd Over den strijd in Zuid-Noorwegen publiceer de het Noorsche hoofdkwartier, dat zich ergens te Moorwegen bevindt, volgens het Zweedsche ïelegraafagerrtschap het volgende communiqué: In het Zuidoosten zijn Noorsche troepen onder bevel van generaal Erichsen de Zweedsche grens overgetrokken. Zij werden geïnterneerd. Kor»gsvinger is in handen van den vijand gevallen. Noorsche strijd krachten trekken naar het noorden terug. Onze troepen hebben aan beide zijden van het Mjocsmeer hun posities gehandhaafd. Bjj Hakadal hebben detachementen skitroe pen den vjjand groote vcrliezien toege bracht; wij hebben ongeveer 150 gevange hen gemaakt. Verscheiden Duitsche vliegtuigen werden Omlaag geschoten. De positie der Noorsche troepen in andere deelen des lands' is on veranderd. Volgens een bericht uit Lulea aan het Zweedsche Tel. Ag. bestond het Noorsche con tingent, dat gisterochtend in het gebied van Narvik de Zweedsche grens is overgetrokken, uit "8 man, waaronder 16 gewonden. De Noorsche troep telde oorspronkelijk 200 man, die langs de sPooriijn terugtrokken, toen Narvik door de duitschers werd bezet. De Noren werden bij Bjoernfell door eenige honderden Duitschers verrast. Zij moesten zich hp de Zweedsche grens terugtrekken; men ge boft, dat een deel der afdeeling in Duitsche handen is gevallen en groote verliezen heelt Êeleden. Voorts wordt bevestigd, dat de Duitschers de geheele spoorlijn van Drontheim naar Storlien in Zweden controleeren. Èn het door het Duitsche Nieuwsbureau Wfcgegeven commentaar op het icgerbericht heden uit Berlijn werd vermeld, dat berichten ontvangen zijn, volgens welke Fransche troepen op weg zijn naar Noor- Wegen. Volgens „Aftonbladet" heeft een Duitsch 4tegtuig, geladen met machinegeweren en mu- htoie, bestemd voor de Duitsche troepen in Noorwegen, een noodlanding gemaakt te Ar- v»tea, een Zweedsche stad op 25 mijl van de Noorsche grens. De Duitsche bemanning, die veiïdaarde door den mist uit den koers te zijn geraakt, is geïnterneerd. Over de gezonken duikboot „Thistle" tteidt Reuter dat dit de vijfde Engelsche •ööeraeeër is, die m den oorlog is vergaan. De andere vier waren de „Seahorse", de „Undine", de „Starfish" en de „Oxley", welke laatste vernield werd door een bij ongeluk ontstane ontploffing. In het begin van den oorlog had Enge land 57 duikbooten en Duitschland naar schatting 71. De Duitsche verliezen tijdens den oorlog worden verschillend geraamd; sommige autoriteiten stellen ze op 60. YOKOHAMA, 17 April. (Domei). Men voelt ongerustheid over het 6029 ten groote Noor sche vrachtschip „Rinda" van de W. W. Wil- helmsen Cy. Dit is reeds vier dagen over tijd. De „Rinda" is met 3000 ton klipzout uit Europa aan boord op 10 April uit Sjimonoseki naar Yokohama vertrokken, waar het schip op 13 April had moeten aankomen. Volgens bericht van het Zweedsche Tel. Ag. uit Stockholm wordt het 2300 ton meten de Finsche s.s. „Signe" uit Marienhamn met de 19 opvarenden vermist. Het schip was op 29 Maart naar Engeland vertrokken. T*'*' X 'a», Engelsche koopvaardijschepen in convooi varend STOCKHOLM, 17 April. (Reuter;. Ge meld wordt, dat Britsche troepen geland zijn te Harstad, ten noordwesten van Nar vik, en te Bodoe, ten zuiden van Narvik, en dat zjj nu waarschijnlijk zuilen pro- beeren de Duitschers te omsingelen. PARIJS, 17 April (Havas) Het Fran sche legerbericht van Woensdagavond luidt: „Laat in den nacht bedrijvigheid van de afdeelingen, die met den vijand in contact zijn, in het gebied ten Westen van de Vogezen." VERWACHTING: Half bewolkt tot betrokken, plaatselijk eenige regen, voornamelijk in het Zuid- Oosten, zwakke tot matige wind. OVERZICHT: De luchtdrnkverdeeling is thans m 5 onze omgeving vrij vlak geworden. Een jjjjj depressie, die zich over de Golf van Bis- caje en Zuid-Frankrijk moet bevinden, dringt langzaam in de richting van ons H land door, BATAVIA, (Aneta). Versche nen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van den Volksraad inzake het ontwerp tot versterking der maritieme defensie (slagkruisersplan) waaraan het vol gende is ontleend: De suggestie, om de kosten voor den aapbouw al dadelijk geheel af te zonderen in eer. vlootbouwfonds, zou in de behandeling door de Staten-Generaal geen wijziging brengen, daar de jaarlijksche ramingen van uitgaven en ont vangsten van dergelijke fondsen mede aan het oordeel van den begrootingswetgever worden enderworpen. Dat het wetsontwerp en de memorie van toe lichting door den minister van Defensie zijn onderteekend, behoeft geen bevreemding te wekken, wanneer men in het oog houdt, dat dit ontwerp een verhooging van de begrooting van defensie inhoudt. Waar het ten deze op aankomt is, dat een koninklijke machtiging om het ontwerp aan den Volksraad voor te leggen, uitgelokt door den minister van Koloniën ingevolge een beslissing van den ministerraad, en toepassing van arti kel 71 der Indische staatsregeling, aangewezen voorkwam, omdat het hier gaat om een wets ontwerp dat „in belangrijke mate Nederlandsch- Indië betreft". De regeering ziet geen reden om te betwijfe len, of het plan ook voor het inheemsche deel der bevolking aannemelijk is. Dat de toelichting te summier zou zijn, kan niet worden toegegeven. De regeering wijst er op, dat in het voorloo pig verslag verschillende beschouwingen, op merkingen en vragen zijn opgenomen, welke zoo ver buiten het bestek van dit wetsontwerp vallen, dat de regeering het zich moet voor behouden, hierop niet dieper in te gaan dan zij opportuun acht. Het gaat thans in hoofdzaak om de technische oplossing, welke zal worden gegeven aan de zoo her haaldelijk vernomen vraag om ver sterking der vloot. De vraag of de maritieme verdediging zich zal moe ten uitstrekken over den geheelen archipel, wordt bevestigend beant woord. De regeering zet uiteen, dat het voor de vloot niet in de eerste plaats gaat om het tegengaan van locale acties, doch om bestrijding van een totale actie in haar geheel. Rechtstreeksche bestrijding van lo cale acties zal dienen te geschieden door het leger, welks grondstrijd krachten kunnen worden gesteund door luchtstrijdkrachten. De houding, welke de inheemsche bevol king in het algemeen zal aannemen bij een eventueel conflict, baart de regeering geen zorgen. Zij sluit zich aan bij de leden, die van oordeel zijn, dat de doelstelling san de voorgestelde maritieme weermacht niet te splitsen is in bescherming van een eigen belang van Nederland en bescherming van Indië. Beide belangen worden tegelijkertijd gediend. Op de vraag, of het juist is dat een z.g. „plan- Ferwerda" bestaat, enz., moet de regeering het antwoord schuldig blijven, aangezien het haar ongeëigend voorkomt om aan haar uitgebrachte adviezen als zoodanig in bespreking te brengen. Met de tot stand koming van de beoogde vlootversterking wordt een harmonisch verde digingssysteem verzekerd geacht. Met de uit voering van het voorliggende plan zal de zee gaande vloot (waarvan een overzicht als bij lage is toegevoegd) de uiteindelijke sterkte heb ben bereikt. De meening, dat het vlootplan te beperkt is, vermag de regeering niet te deelen. Steeds zul len tenminste twee slagkruisers voor den dienst gereed zijn. Volledigheidshalve zij vermeld, dat het voorgestelde artillerieschip feitelijk dient te worden ondergebracht in de klase der „snelle slagschepen". De voor onze maritiem-stra- tegische doelstelling en de door deze om standigheden noodige, opgevoerde snelheid heeft echter geleid tot de benaming „slag kruiser". TSJENGTOE, 17 April. (A.N.P.). Naar het Chineesche persbureau mededeelt, hebben de Chineezen de belangrijke handelsstad Matsjeng, 100 kilometer ten noordoosten van Hankau, heroverd tt Onze Romeinsche correspondent seint ons Woensdagavond: Toen de oorlog zich reeds aankondigde in tal van gebeurtenissen richtte Paus Pius XII tot Zijn Staatssecretaris, Kardinaal Maglione, een schrijven, waarin Hij hem verzocht aan alle geloovigen en speciaal aan de bisschoppen Zijn wensch kenbaar te maken, dat in de Meimaand de geloovi gen, en in het bijzonder de kinderen, zich dagelijks met vurige gebeden tot Maria zou den wenden, opdat de Moader van Jezus van Haar Zoon het behoud van den vrede zou afsmeeken. Thans richtte He H. Vader zich opnieuw tot Kardinaal Maglione, in een schrijven, hetwelk essentieel met dat van het vorige jaar over eenstemt. Weer geeft de H. Vader als zijn vurigen wensch te kennen, dat de geloovigen zich met Hem in gebed mogen vereenigen, thans he laas niet meer tot behoud, maar tot terugkeer van den vrede. „Iedereen weet thans, dat Wij van het be gin van den oorlog af niets onbeproefd hebben gelaten, maar met alle middelen, waarover wij beschikten, met openbare geschriften en rede voeringen en onderhandelingen, getracht heb ben dien vrede en die eendracht te herstellen, die gebaseerd zijn op de rechtvaardigheid en vervolmaakt worden door een broederlijke lief de", zoo schrijft de H. Vader. Kardinaal Maglione, aldus het schrijven, weet hoezeer de H. Vader met het lot der bevolking begaan is. Hij is dit zóózeer, dat hij met St. Paulus kan vragen: „Quis infirmatur et ego non infirmor?" (Wie onder U lijdt, zonder dat ik mede lijd?"). De H. Vader is diep geschokt door de rampen die de oorlogvoe rende volkeren getroffen hebben en ziet met zorg en vrees de gevaren, welke andere naties iederen dag meer bedreigen. De H. Vader herhaalt al het mogelijke te LONDEN, 17 April. (Reuter). Anthony Eden heeft in Londen een redevoering uit gesproken, waarin hij zeide, dat het een vergissing is te denken, dat Hitier een of ander fantastisch naehtmerriewezen is. Hij is geen natuurverschijnsel, maar de recht streeksche uitdrukking van een groot deel der Duitsche natie. Het doel van de agres sieve Duitsche oorlogen is Duitschland tot verreweg de machtigste natie ter wereld te maken, door een meedoogenloos gebruik van die macht Europa te dwingen zich te onderwerpen aan de Duitsche heerschappij en de wereld er toe te brengen te wijken, voor het nationaal-socialistische gezag. Herbert Morrison, de vroegere minister van Arbeid, leider van het arbeidsbeheer in den graafschapsraad van Londen, heeft er op ge wezen, dat Göring kort geleden gedreigd heeft met luchtaanvallen van de Theems tot aan Noord-Schotland. Wanneer Hitler of Göring luchtaanvallen ondernemen, waarbij burgers betrokken worden, dan zal de openbare mee ning er op aandringen, dat Engeland terstond een soortgelijke actie zal ondernemen. Wanneer zij aanvallen, zullen wij niet wijken en niet in eenstorten. Engeland zal verdedigd worden er de slag terug zal met kracht, macht en doel matigheid komen. Eden LONDEN, 17 April. (Reuter)De diploma tieke redacteur van Reuter verneemt, dat Chamberlain morgen in het Lagerhuis een ver klaring over de conferentie der Britsche di plomatieke vertegenwoordigers in de Balkan- landen zal afleggen. hebben gedaan om de rampen te voorkomen en vertrouwt in de Goddelijke Voorzienigheid. „Wij verlangen, dat allen hun gebeden aan de Onze paren, opdat de allerbarmhartigste God in Zijn Almacht dezen rampzaligen tijd moge bekorten en omdat, zooals St. Bernardus bevestigt, het de wil van God is, dat wij alles door de handen van Maria ontvangen, moeten allen hun toevlucht nemen tot Maria, de Moeder van God en ook onze Moeder. Wij moeten ons onder Hare bescherming en Haar hulp stellen en volledig vertrouwen op Haar Moederlijke goedheid." Maar vooral verwachten wij, aldus gaat de schrijver verder, dat in de a.s. Meimaand scharen van jongens en meisjes den tempel, toegewijd aan de H. Maagd, zullen bezoeken en de knieën zullen buigen en de handen zullen opheffen en met hur. gebeden hun bloemen zullen aanbieden, zij die zelf bloe men zijn van den mystieken tuin, de Kerk. Wij stellen groot vertrouwen in de gebeden van de kinderen, wier aanblik ons zoo adelt en wier oogen den glans van den Hemel schijnen te weerspiegelen. Wij weten, dat God hen op een bijzondere wijze lief heeft en dat de H. Maagd een bij zondere teederheid voor hen koes tert. Wij weten, dat de gebeden der onschuldigen tot den Hemel door dringen, en voor die onschuldigen, alsook voor de anderen, de hemel- sche gunsten verwerven. De H. Vader herinnert ten slotte aan het woord: „Vraagt en gij zult verkrijgen, zoekt en gij zult vinden, klopt en U zal worden openge daan." Het schrijven is gedateerd op 15 April 1940. Onze Romeinsche correspondent seint ons Woensdagavond Nadat de Italiaansche pers eenige dager geleden neiging vertoonde ietwat gematig der te worden, is zij thans weer op volle kracht anti-Engelsch en anti-Fransch. in het bijzonder anti-Engelsch. Nadat gisteren o.a. de „Tribuna" fel rea geerde^ op de opmerking van de „News Chro nicle", dat de anti-Engelsche en anti-Fransche toon in de Italiaansche pers op en neer ging met de indrukken, welke men in Italië kreeg omtrent den strijd in het Nooïden, attaqueert Gayda hedenavond genoemd blad om wat hij noemt een onvoorzichtig stuk proza. Het be treft proza, waarin Italië, op grond van de kwetsbaarheid van zijn kusten en zijn kolo niën, aangemaand wordt zich nog éénmaal te bedenken, alvorens zich in den oorlog te be geven, Gayda antwoordt o.a., dat Italië den raad van de Geallieerden, die meer dan genoeg met zich zelf te stellen hebben, niet noodig heeft en dat de kwetsbaarheid van de Italiaansche koloniën haar tegenpool heeft in de kwetsbaar heid van de Fransche en Britsche koloniën Dit alles, aldus Gayda, heeft niet de bedoe ling om te intimideeren, maar is een noodza kelijke repliek, een repliek, die opheldering ver schaft op de nieuwe Engelsche poging om te intimideeren. De toon van de Italiaansche pers draagt er niet toe bij om de onzekerheid, die in verschillende kringen over de Italiaansche houding in de naaste toekomst heerscht, weg te nemen. Daarbij komt het feit, dat hier hedenmorgen een Duitsche militaire missie is gearriveerd en verder het feit, dat de bijeenkomst van Zater dag as. op het Capitool, waarin aan Mussolini verslag zou worden uitgebracht over den stanc cler werkzaamheden aan de Wereldtentoonstel ling van 1942 een gebeurtenis die omg ever- zal zijn met de noodige plechtigheid en open- bbaarheid afgelast werd. Het vliegveld te Stavanger werd Woens dagochtend hevig door de Britsche vloot gebombardeerd. Op den terugweg werd een Britsche krui ser door een vliegtuigbom getroffen; volgens Berlijn is hij gezonken. Het vliegveld te Drontheim werd vanuit de lucht gebombardeerd. De Noren haalden verschillende Duit sche vliegtuigen neer. In een schrijven aan Kardinaal Maglione vraagt Z. H. de Paus om gebeden voor den vrede. Dr. Göbbels hield te Berlijn een rede ten bate van het Roode Kruis. Conferentie van den Centralen Jeugdraad te Utrecht. Wetsontwerp ingediend tot wijziging van de Schepenwet. Memorie van antwoord aan den Volks raad over het slagkruisersplan. Installatie der Staatscommissie tot uit breiding van verplichte sociale verzeke ring tot kleine zelfstandigen. Revisie ingediend in een verduisterings zaak aan het hoofdpostkantoor te Am sterdam. Overwegingen van het vonnis, wegens spionnage gewezen tegen ir. S. New-Yorksche beurs: stemming onregel matig; slot goed prijshoudend. O Het woord is aan U De aankondiging van ceremonie meester of tafelpresident schrikt me nigeen op die wel iets zou willen zeg gen dach beschroomd is om den mond te openen: het woord is aan u! We laten te vaak het woord aan anderen. Een zekere bescheidenheid siert den karaktervollen mensch, doch karakter eischt ook op z'n tijd te spreken wanneer de omstandighe den tot spreken dringen. We moeten niet alleen het woord aan anderen la ten, vooral niet wanneer die anderen aanvechtbare meeningen verkondigen. We moeten op zijn tijd weten te spre ken. Het doet den weifelenden en twij felenden goed wanneer ze iemand flink voor waarheid en recht hooren uitkomen. Het is een ellendig iets in de wereld dat men veel te veel het woord laat aan allerlei warhoofden en valsche profeten. Wij moeten voor onze diepe overtuigingvoor ons geloof, voor onze eeuwige waarheid en ons goed recht durven uit te komen en op te komen. We mogen niet het woord aan hen laten, die de gedach- tenwereld ongezond aantasten. Spreek op uw tijd. Het woord is aan u STOCKHOLM, 17 April (Havas). De minister van Sociale Zaken heeft in de kamers de maatregelen uiteengezet, die ge nomen zijn om de in het land verblijven de vreemdelingen in het oog te kunnen hou den, teneinde spionnage te voorkomen. Verscheidene havens, o.a. de oorlogshavens, staan onder politietoezicht en zeelieden van buitenlandsche nationaliteit kunnen er niet aan land gaan. De minister heeft ook medegedeeld dat andere maatregelen in voorbereiding zijn, o.a. het invoeren van bewaking door be trouwbare arbeiders van fabrieken en werk plaatsen. Verder spreekt de Zweedsche regeeringspers- dienst kategorisch de geruchten tegen, die in buitenlandsche radiouitzendingen zijn ver spreid betreffende z.g. arrestaties van Zweed sche officieren wegens optreden, schadelijk voor de belangen van den staat. Stand op Don-7c>4s5 "i v.m.: 754.1 horige stand: 751.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1