Nederland wenscht van niemand bescherming voor Indië Een rede van Cross I J STAD DE GEBROEDERS „GOOCHEM" I Quecall' gMïè BÊDIENINa tiwïï a Accoord Moskou- Boekarest 28 50 38 49 34 ALBERT HEIJN ^pEUW! s lij Lezen Uw kinderen graag? Kleuterblaadje Roomse Jeugd V HET STANDPUNT VAN NEDERLAND PAARLAARSTEEG 1 1000 LASTEX „STEP-INS De regeering van Ned. Indië is zoowel in feite als rechtens in staat het bestuur en de orde te handhaven aanbestedingen VAKKLEDINCMACAZIJN WAARIN jlCWW DONDERDAG 18 APRIL 1940 LAATSTE NIEUWS Het standpunt van Nederland Zal Duitschland spoedig Zweden aanvallen? Demobilisatie van het Deensche leger Russen en Roemenen trekken hun troepen van den Dnjestr terug Besluiten van de Donau- commissie Bari verboden gebied Weer Italianen opgeroepen R. K. Bond van Zang- vereenigingen Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers aan- vaardt het eere-voorzitterschap Artikelen Crosse Blackwell Kerry Tomaten Ketchup Worchester Sauce Marmelade Sardines Philippe Canaud per blik 54, KAMPEEREN OP PROVIN CIALE LANDGOEDEREN Onvoorziene omstandigheden voor behouden: geen bezwaar DEMONSTRATIE-OPTOCHT LUCHTBESCHERMINGSDIENST DE NIEUWE STADHUIS VLEUGEL BURGERLIJKE STAND R.K. ZWEMVEREENIGING V.O.Z. RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN lipt mm 6.40 5.85 325 Er is een reclamemiddel VRIJDAG ZATERDAG EN MAANDAG /m -5N VER BENEDEN DE NORMALE WAARDE JCoapt het teste, ooocal nu. £aat dtactoq U daac&ij. bedienen. 11 uxeet toch De spanning daalt, Nederland herleeft I 't Wordt hoog tijd, aan den komenden zomer te denkenl Doe gewoon koop gewoon. neen., koop eens iets beters, koop Hartog's Schoenen U kunt er veel langer mee toe. Onze keus is overstelpend groot, zoowel in leesten, als kleuren, zoowel in snitten als maten (voor dames vanaf mt. 33 tot mt. 43). Komt U eens kijken, vrijblijvend, wij geven U 95 zekerheid, dat U met vollen zin slaagt. VOOR VAKKUNDIGE «4 KRUISWEG 50 TOKIO, 18 April. (Reuter). De woordvoerder van het Japansche Departement van Buiten landsche Zaken, heeft heden verklaard: „De Nederlandsche minister van Buitenland- sche Zaken heeft uitdrukking gegeven aan de waardeering zijner regeering voor de Japansche houding ten aanzien van Nederlandsch-Indië". In Tokio is tot dusverre geen officieel com mentaar te verkrijgen betreffende de verklaring van Huil, waarin de staatsecretaris bij de an^ dere naties aandrong op eerbiediging van den status quo van Nederlandsch-Indië. De woord voerder verklaarde heden: „Wij wenschen Ne derlandsch-Indië niet in vreemde handen te zien vallen". Naar aanleiding van het gepubli ceerde aangaande het onderhoud, dat de Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Arita, dezer dagen met den Nederlandschen ge zant te Tokio heeft gehad, heeft, naar wij te 's Gravenhage verne men, de Nederlandsche regeering aan de Japansche regeering doen weten, dat zij niet voornemens is eenige vreemde mogendheid te vragen, in geval Nederland in Euro pa onverhoopt in een oorlog mocht worden gewikkeld, om bescherming van Nederlandsch-Indië, noch der gelijke bescherming, mocht zij worden aangeboden, te aanvaar den, onder opmerking, dat de regeering van Nederlandsch-Indië in het onderstelde geval, zoowel in feite als rechtens in staat is het be stuur over die gewesten in vollen omvang te verzekeren en de orde aldaar te handhaven. Er wordt te Tokio geen officieel commentaar geleverd op de verklaring van Huil. Vanmid dag om 5 uur heeft echter de woordvoerder van het Japansche departement van Buitenlandsche Zaken de volgende verklaring afgelegd over de kwestie van Nederlandsch Indië: „Wij hebben van onzen gezant te 's-Graven- hage, Itaro Ishii een rapport ontvangen van de volgende strekking: De gezant Ishii, heeft op 16 April een bezoek gebracht aan den Nederlandschen minister van Buitenlandsche Zaken, Van Kleffens, wien hij een uiteenzetting gaf van de houding der Ja pansche regeering ten aanzien van de kwestie van Nederlandsch Indië. De Nederlandsche mi nister van Buitenlandsche Zaken gaf uitdruk king aan de waardeering der Nederlandsche regeering voor de houding der Japansche re geering en verklaarde terzelfdertijd, dat de Ne derlandsche regeering niet gestreefd had naar, noch in de toekomst zou streven naar de be scherming van Nederlandsch-Indië door welk land het ook zij, en dat de Nederlandsche re geering vastbesloten was om ieder aanbod van bescherming of interventie, van welken aard dit ook zij, en komende van welk land ook, van de hand te wijzen." De Nederlandsche gezant te Tokio, generaal J. C. Pabst, heeft heden een bezoek gebracht aan den minister van Buitenlandsche Zaken, Arita, en daarbij het bovenvermelde rapport van Ishii bevestigd." LONDEN, 17 April (Reuter). Cross, de mi nister van Economische Oorlogvoering, heeft vanavond te Sheffield een rede gehouden, waar in hij o.a. heeft gezegd: „Wij hebben geen reden om aan te nemen dat Italië anders dan als een neutraal land wenscht behandeld te worden en wanneer dit zoo is, dan moet dit land Italië verzoeken zich ook als zoodanig te gedragen. In den laatsten tijd evenwel heeft de Italiaansche pers een toon tegen ons aangeslagen welke alleen vijan dig genoemd kan worden en dit doet ons na denken over de houding van Italië jegens ons. Wij hebben geen ruzie gehad met Italië en we wenschen vrienden te zijn. doch wij zijn een volk, dat duidelijk spreekt, en we zouden graag willen weten, wat we van Italië moeten den ken Cross zeide verder te veronderstellen, dat Duitschland binnen een maand vermoede lijk Zweden aan zal vallen. In het Westen staat Hitier voor een stalen wal en het is niet waarschijnlijk, dat hij zich hiertegen zal werpen. Het is waarschijnlijker, dat hij de zwakke neutralen op zal slokken om zich meester te maken van hun voorraden, tevens met het doel de Britsche scheep vaart aan te vallen. Hij heeft het meest te vreezen van de latente kracht der hulpbronnen van het Britsche Im perium. Duitschland kan alleen ijzererts krij gen uit Zweden en het kan niet over het hoofd zien. dat de Britsche troepen in Narvik zijn en er zullen blijven. Het is daarom zeer goed mogelijk, dat Duitschland Zweden aan zal val len om zelf de ijzermijnen te bezitten. „Ik zou zeggen, laat Zweden zorgen, dat het niet bi) verrassing wordt genomen. Wij syrn- pathiseeren met het Zweedsche standpunt en we zijn bereid te helpen, wanneer het wordt aangevallen, doch we moeten het vragen alles te doen. wat in zijn vermogen is om zichzelf te helpen. Wij verwachten, dat het op het ge vaar zal letten en alles zal doen om het hoofd te bieden aan een aanval." De Italiaansche staatscourant heeft gisteren een decreet, gedateerd 7 Maart, gepubliceerd, waarbij buitengewoon dienstplichtigen van de lichtingen 1932/33/34, die zijn goedgekeurd voor militairen dienst, voor opleiding onder de wa penen zijn geroepen. KOPENHAGEN, 17 April. (D.N.B.). Het Deen sche ministerie van Oorlog en Marine heeft vanavond medegedeeld, dat het leger is gede mobiliseerd, op enkele kleinere afdeelingen voor bewakingsdiensten bestemd na. Ook de mili tairen, die zijn ingedeeld bij de officiersoplei ding, blijven in dienst. De opleiding voor officier en onderofficier blijft bestaan. De marine zal eveneens geleide lijk worden gedemobiliseerd. ROME, 18 April. (Havas)Rusland en Roe menië hebben een accoord gesloten, waarbU beide partijen zich verplichten, om de Rus sische resp. Roemeensche troepen, die aan weerszijden van den Dnjestr gelegerd zijn, tot tien kilometer achter deze grens terug te trekken. BELGRADO, 17 April. (Havas). 13e Interna tionale Donau-commissie, welke te Belgrado vergadert, heeft vandaag besloten dat scnepen, welke ln oorlogsbodems kunnen worden gewij zigd, niet op den Donau worden toegelaten. Het vervoer van vernietigingsmiddelen door de „IJzeren Boort" is verboden, behoudens met toestemming van de betrokken regeeringen. Bo vendien worden de douanemaatregelen ver scherpt. ROME, 17 April. (Reuter). De stad Bari aan de Adriatische Zee is tot verboden ge bied verklaard. Ondanks de moeilijke tijdsomstandigneden, ■^elke wij thans doorleven, mag het een verheu gend teeken worden genoemd, dat het vereni gingsleven vooral ook op cultureel gebied, zoo goed mogelijk wordt voortgezet. Wanneer hier gesproken wordt van cultureele vereenigingen, dan hebben wij hier speciaal op het oog de vele R.K. zangverenigingen, die wel iswaar te kampen hebben met de ongunst der tijden, doch die vol optimisme voortgaan in de beoefening der schoone zangkunst. De Bond van R.K. Zangvereenigingen in Noord- en Zuidholland heeft, gezien dit lofwaar dig streven, zonder bedenken voorgesteld het jaarlijks Bondsconcours ook dit jaar niet achter wege te laten, daar een zangtournooi bij uitstek geschikt blijkt te zijn, om de activiteit der ver eenigingen te stimuleeren. Zoo werd reeds in de eerste helft van Januari 1940 definitief besloten, om gebruik te maken van het aanbod van de R.K. Zangvereniging „St. Caecilia" te Haarlem, om het bondsconcours aldaar te houden op 9 en 16 Juni a.s. Nu de voorbereidingen van dit concours vasten vorm beginnen te krijgen, zal het ongetwijfeld voor velen interessant zijn nu reeds iets omtrent dit zangfestijn te vernemen. Allereerst dan de deelname. Deze doet met betrekking tot het aantal ingeschreven koren in het geheel niet onder voor die van vorige jaren. Hoewel door de mobilisatie enkele mannenkoren sterk gehandicapt zijn, en daardoor verstek moe ten laten gaan, is het aantal van 42 deelnemende koren, omvattende 2000 zangers en zangeressen, inderdaad zeer groot. Nu de inschrijving defini tief gesloten is, kunnen wij de volgende deelne mers vermelden: 4e afd. gemengde koren: „St. Ambrosius", Nib- bixwoud; „Con Amore" Westwoud; „St. Caecilia" Castricum; „Cantica Nova" Berkel en Roden rijs. 3e afd. gemengde koren: „Ego Flos" Schoorl; „Zingen is Leven" Warmenhuizen; „Alles door Inspanning" Ipendam; „Zang en Vriendschap" Bovenkerk; „Magnificat" Beemster. 2e afd. gemeengde koren: „Cantate et Jubilate" Hillegom; „St. Caecilia" Goorn; „St. Caecilia" Onderdijk; „Beverwijks A Cappella Koor" Be verwijk. Ie afd. gemengde koren: „Sursum Corda" Wormer; „Eendracht Maakt Macht" Ursem; „Helders R.K. Gemengd Koor" Den Helder; „Arti et Religion!" Enkhuizen; „St. Theresia" Blokker; „Zang en Vriendschap" Wognum; „In- ter Nos" IJmuiden O.; „Nieuw Leven" Medem- blik. Uitmuntendheid gemengde koren: R.K. Ge mengd Koor Dordrecht; „St. Theresia" Wervers- hoof; „Alma Mater" Leiden; „Zang en Vriend schap" Hoogwoud; „St. Caecilia" Noord Schar- woude. Eere-afd. gemengde koren: „St. Caecilia" Krommenie; „St. Gregorius" Lisse. 3e afd. mannenkoren: „Amsterdam Noord" Amsterdam. 2e afd. mannenkoren: „Spoorwijk" Den Haag; „Onze Gezellen" Beverwijk. Ie afd. mannenkoren; „St. Caecilia" Den Haag. Uitmuntendheid mannenkoren: „St. Caecilia" per flacon per flacon80, per flacon 70. per beker Voordeelió8t,e KruideniersKedrijf in Nederland Haarlem; „Streeker Mannenkoor" Grootebroek; „Semper Crescendo" Voorburg. 4e afd. vrouwenkoren: „Zanglust" Hoog- karspel; „Cantare" Voorburg. 2e afd. vrouwenkoren: „St. Caecilia" Haarlem. Ie afd. vrouwenkoren: „Arti et Religioni" Naaldwijk.' Uitmuntendheid vrouwenkoren: „St. Theresia" Wervershoof; „St. Caecilia" Noordscharwoude. Eere afd. vrouwenkoren: „Cantate et Jubilate" Den Haag. Zooals bekend is wordt het concours gehouden in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem, hetwelk prachtig van aeoustiek is en plaa'ts biedt voor 1300 personen. Naar wfjvoorts vernemen ondervindt het uitvoerend comité te Haarlem veelzijdige medewerking bij de organisatie, het geen de beste vooruitzichten biedt voor een suc cesvol verloop. Dezer dagen werd het comité uitermate ver blijd met de mededeeling, dat 't onzen Bisschop Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, behaagd heeft, het eere-voorzitterschap van het concours te aanvaarden. Alles wijst er dus op, dat het concours te Haartem een groot zangfestijn gaat worden. Met Z H. Exc. aan het hoofd, zal de heele bi^schop- stad ongetwijfeld medeleven en zullen veie lief hebbers van goeden koorzang dit belangrijk zangconcours willen bezoeken. Op onze vraag of de provinciale landgoederen van Noordholland dezen zomer, gezien de bui tengewone omstandigheden, voor het publiek opengesteld zullen worden, werd ons geantwoord, dat daartegen, onvoorziene gebeurtenissen en maatregelen voorbehouden, geen bezwaar zal zün. Dit bete.ekent dus, dat het kampeeren dezen zomer zal worden toegestaan; een beslissing van de provinciale autoriteiten, die, juist nu de va- canties in eigen land moeten worden doorge bracht, met vreugde begroet zal worden. Om de belangstelling bij de Haarlemsche burgerij voor het werk van de Luchtbescher ming levendig te houden, arganiseeren de wijk- comité's 17, 18 en 19 van de Nederlandsche Ver- eeniging voor Luchtbescherming, afdeeling Haarlem, Zaterdagmiddag om half drie een grooten demonstratie-optocht. Deze optocht zal aan de Haarlemmers toonen hetgeeen op Luchtbeschermingsgebied tot stand is gebracht. Tevens wordt aan dezen optocht een collecte verbonden, die echter alleen in de wijken 17, 18 en 19 wordt gehouden en waarvan de op brengst ten goede komt aan het Centraal Blok- brandspuitenfonds. De optocht, die zal worden opgeluisterd door muziekuitvoeringen van de Haarlemsche Po litie Muziek-vereeniging en de R. K. Harmo nie „St. Caecilia" uit Haarlem Noord, volgt on derstaande route: Muiderslotweg, Rijksstraatweg, Waalstraat, Rijnstraat, Eemstraat, Rijksstraat weg, Vinkenstraat, Leeuwerikstraat, Meeuwen straat, Roerdompstraat, Jan Gijzenkade, Rijks straatweg, Borskistraat, Timorstraat, Preanger- straat, Fadangstraat, Bantamstraat, Spaarn- hoven straat, Rijksstraatweg, van Nesstraat, Middenweg, Perseusstraat, Mercuriusstraat, Pleiadenstraat, Delftlaan, Zaanenlaan, Mer curiusstraat, Orionweg, Zaanenlaan, Rijksstraat weg, Zaanenstraat, Indischestraat, Spaarn- bovenstraat, Rijksstraatweg, Soendaplein, Ken- nemerstraat, Frans Halsstraat, Fians Hals plein, Kennemerbrug, Kennemerplein, Kruis weg, Nieuwe Gracht, Kinderhuisvest, Raaks, Gedempte Oude Gracht, Groote Houtstraat, Groote Markt. De Gedeputeerde Staten hebben in het open baar aanbesteed het maken van den onderbouw voor een vaste brug over de Westelijke Ring vaart van den polder Heer Hugowaard en Broek op Langedijk met bijkomende werken in de gemeente Broek op Langedijk en Heer Hugo waard. Er waren 9 biljetten ingekomen. De hoogste inschrijfsters waren Fa. A. J. van Hol, uit Amsterdam, voor 33.469 en J. Dikkerboom en A. J. Waterlande, uit Harske, voor 26.176. De laagste inschrijver was J. P. Nelissen, uit Haarlem, voor 23.450. Ook is door de Gedeputeerde Staten aanbe steed het maken van den stalen bovenbouw voor een brug met twee overspanningen over het kanaal Huigendijk—Oud Karspel te Broek op Langedijk met bijkomende werken in de gemeente Broek op Langedijk en Heer Hugo waard. Er waren 25 biljetten ingekomen. De hoogste inschrijf ster was De Machinefabriek „De Eersteling", gebr. Botter, uit Hoogeveen. voor 54.381. De laagste inschrijfsters waren N.V. „Hol- landia", te Krimpen aan de Lek, voor 29.740 en de Kon. Ned. Machinefabriek v.h. Begemann, uit Helmond, voor 29.700. Naar wij vernemen, ligt het niet in de bedoe ling van het gemeentebestuur om de nieuwe stadhuisvleugel met eenige officieele plechtig heid in gebruik te nemen. De raadsleden heb ben, n^ar v'jj reeds meldden, gelegenheid ge kregen om het bouwwerk onder deskundige lei ding te bezichtigen. Geboren: 16 April; C. P. ScholteBlei, d. 17 April; A. J. van Zijpvan Opzeeland, d. J. W. H. HamburgNelis, d. H. van Lunen burgvan Manen, z. J. M. W. Kostervan der Vloot, z. M. A. HesselsHulscher, z. 18 April: C. M. Hoogewoonink—Nijssen, z. M. VisseBruinooge, d. Ondertrouwd: 17 April: A. Bijster en M. M. Prinsen I. va.n Vlijmen en E. de Vries. Getrouwd: 17 April; W. C. Vlaarkamp en G. M. Schagen 18 April: W. J. Honing en A. Blokker J. T. Neeskens en A. R. van Ophem C. A. van den Burg en W. S. van der Geest J. Chapon en A. J. Meure. Overleden: 16 April: E. J. W. van der Drift Geeven, 20 jaar, Zuidpolderstr. H. J. Huizer, 77 jaar, Ampzingstr. 17 April; I. M. van Liemt, 81 jaar, Ged. Oude Gracht A. Mul derMaan, 83 jaar, Verspronckweg C. M. P. Struijk 72 jaar, Jansweg J. van Ginkel, 49 j„ Emostraat. Op-het j.l. „Afzwemfeest" slaagden van de 25 damescandidaten er 21 en van de 20 heeren- candidaten er 17 voor het zwemdiploma V.O.Z. Daar allen het zwemonderricht bij V. O. Z. ont vangen hebben, is dit resultaat wel een bewijs dat dit zwemonderricht in goede handen is. In de 20 maanden van zijn bestaan kon reeds aan 88 personen het zwemdiplomaV. O. Z. uitge reikt worden. IJMUIDEN, 18 April (Versche visch) Tar bot 1.061.00 per kg.; Tong 7661 per kg.; Heilbot 1.451.16 per kg.; Griet 3628, Middel schol 3125, Zetschol 23.5021.00, Kleinschol 22—13, Schar 12.50—9.00, Tongschar 2920, Groote roode poontjes 1015, Kieimiddei schelvisch 3126, Kleine schelvisch 2918, Groote gul 21, Kleine gul l'o.5015.00, Wijting 156.00, Maknqel 6.004.40, Versche haring 6.00 3.20, alles per 50 kg.; Kabeljauw 8237 per 125 kg.; Vleet 1.15-^0.50 per stuk; Leng 4.80 1.40 per stuk; Koolvisch 1.400.50 per stuk. Afslag 1181 kisten versche haring gm. Treilers: Delft IJm. 17, 1400 manden, ƒ6970; Norma Maria, IJm. 6, 1400 manden, ƒ6010; Schamrock IJm. 129, 235 manden, ƒ3890; Uiver IJm. 384, 200 manden, 3450; Cornelis IJm. 15, 1145 manden, ƒ5620; Prinses Beatrix, IJm. 117, 280 manden, ƒ3760; Koter H.D. 3, ƒ770. W--: >V-"" k i yA; .fV, In sommige hutten waren de leden der bemanning druk aan het redeneeren. In de verst gelegen hut van de gang ont waarde hij toen hij door het sleutelgat keek, de bewuste man met den lap voor zijn oog. Pit klopte voorzichtig tegen de deur, doch de man scheen niets te hooren, hij was zeker in slaap gevallen. Luider kloppen durfde hy niet, uit vrees dat men hem kon hooren. Hij haalde dus zyn looper uit zijn zak te voorsehyn en probeerde de deur te openen, wat hem na eenige moeite gelukte. Hij stapte voorzichtig naar binnen en deed de deur achter zich dicht. MET OPGEZETTE ZAKKEN in blauw of khaki, maten 50-56, goede kwal. **QC jeans ^,85 MET VERSTERKTE OPGE ZETTE ZAKKEN, dubbel ge stikt, splitten voor broek zak, gulpsluiting, mooie kwal. jeans MET INGEZETTE STEEK- ZAKKEN, versterking voor de armen, splitten v broek zak, gulpsluiting, m prima kwal. jeans »|3U Ook in zwaardere kwali teiten kunt U het beste bij HENSEN terecht, want wij zijn er specialisten in. in prijzen: SCmsm G.eef hun dan een abonnement op een van de bekende Jeugdbladen. Voor kinderen van 6 tof 10 jaar t 12 blz. 3 54 cf. p. week Voor kinderen van 10 tot 14 jaar 24 blz. 5 ct. p week Reeds 25 |aar zijn dit de meest bekende en meesf verspreide jeugdtijdschriften voor onze katholieke pngens en meisjes Zij verschijnen met goedkeuring van de Keurraad voor Katholieke Jeugdlectuur dat U een groote vangst verzekert, omdat het als een net het ge heel? vtsebwater bestrijkt Courantenreclame. Vraagt inlichtingen, voorbeelden etc. van courantenreclame by de erkende advertentieburgaux of het „Cebuco", Dam 2a, Amsterdam (V van zeer mooie en solide kwaliteit, in 4 verschillende uitvoeringen, korte en lange modellen, brengen wij in de verkoop Uw ModefiuisJ O ook adverteert, wélk ander reclame-middel 0 ook gebruikt, U kunt er slechts menschen mee bereiken, die van daag de courant hebben gelezen en ze morgen evenzeer zullen tezen. Vandaar, dat cou rantenreclame onweer sprekelijk de basis Is van Iedere goede reclame-campagne. De bacametec süiqfr!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2