Laatste Nieuws I Plaats dan een „Omroeper" voor 90.000 gezinnen Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? STAD Vreemd vliegtuig boven België DE „SCHARNHORST BESCHADIGD? DONDERDAG 18 APRIL 1940 (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorigeoplaag) VORDERING OF VER DUISTERING? (Gedeeltelijk gecorrigeerd Het opent mitrailleur vuur op de Belgische verdediging HET BROKKENHUIS IN WORDING De Osservatore prijst België en Nederland JAARVERGADERING VAN ZIEKENZORG Jubilea Begrafenis der beide slachtoffers UIT DE HOOFDSTAD SUIKER WAS VOOR CON SUMPTIE GESCHIKT Handelaar benadeelde het Rijk voor 900 Carla de Raet bij het Neder- landsch Tooneel Solisten-concours in „Huize de Liefde" Aan gevolgen van motorongeluk overleden AUTO IN DE LEK GEREDEN Kaashandelaar verdronken Het binnenwaartsche front STOPPEN OP MILITAIRE SOMMATIE 35 jaar bij de Spoorwegen Gevonden en verloren iiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinifiiiiiiüiiiH iiiiiuiniMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiii lectie hyacinten te danken is; de N.V. C. G. van Tubbergen's Bloembollen, en Zaadhandel te Haarlem, die mij een 8-tal species tulpen deed toekomen; de N.V. Belle en Teeuwen te Lisse, die mij hielp de nog aan de collectie ontbrekende tulpen aan te vullen. Bijzonder ben ik de kweekers Van Bragt en Hilbers dankbaar, dat zij hun grond en goede zorgen voor de sortimentstuinen beschikbaar wilden stellen. Indien deze sortimentstuinen kunnen bij dragen tot populariseering, betere bekendheid en classificeering van tulpen en hyacinten, dan beschouw ik alle moeite daaraan besteed ruim schoots beloond. radiator, belastingmerk, oorbelletje, handbe schermer, bruin hondje, armbandje. Verloren: belastingmerken, rozenkrans, da mesarmbandhorloge, grijs konijn, dekzeil, hand kar, kat en quitanties. Een 29-jarige radiomonteur uit Purmerend. die vroeger in dienst was van een firma, han delende in radiotoestellen, gasfornuizen e. d„ stond gisteren terecht voor de vierde kamer der rechtbank, verdacht van verduistering van twee radiotoestellen, een gascomfoor en drie gelds bedragen, te zamen ruim 175. Verdachte voerde aan, dat door hem geen verduisteringen waren gepleegd, wel had hij het geld geïnd voor de firma en apart gelegd. Hij had echter nog een tegenvordering op zijn werkgever. Het geïnde geld had hij bewaard in een enveloppe, waarop hij precies had genoteera voor welke transacties hij de bedragen had ont vangen. Het O. M. achtte het ten laste gelegde be wezen. behalve de verduistering van het twee de radiotoestel. Spr. eischte zes maanden ge vangenisstraf. De verdediger, mr. D. S. Jessurun Cardozo. pleitte vrijspraak. Vonnis 1 Mei Rouben Mamoulian is een van Hollywoods meest prominente regisseurs en hij is het ook geweest die over deze film den schepter zwaaide. Naast enkele onbekenden, die hij nog een beetje op den achtergrond laat, ook al spelen ze een hoofdrol, heeft hij den bijna reeds vergeten filmacteur Adolphe Men jou weer eens voor het licht gebracht, nu in een rol welke deze acteur waarschijnlijk nooit gedroomd heeft, ooit te zullen vertolken. Deze man, die voorheen de personificatie was van een deftig mensch, speelt thans de manager van een bokser en wie een beetje op de hoogte is van de wijze waar op dat in Amerika gaat, weet tevens ook dat een dergelijk type ongeveer het midden houdt tusschen een gangster en een groothandelaar ln inferieure artikelen. Dat Menjou het er des ondanks goed afbrengt, pleit voor hem als ac teur. Weliswaar is hij niet zoo geweldig impo neerend als zijn schurkachtige collega (waar van tusschen twee haakjes alleen maar gezegd wordt, dat hy over lijken gaat) maar toch doet hij poenig genoeg om indruk te maken voor de eenvoudigen des harten waarmede hij in aan raking komt. Tot die eenvoudigen behoort ook Golden Boy, een droomerig type van een jongen die niet alleen voortreffelijk vioolspeelt, doch die ook met zijn vuisten groot ontzag kan inboezemen. Zijn sentimenteele vader verlangt van hem, dat hij zich aan de muziek zal wijden, en hoewel hij zichzelf daartoe ook heel sterk voelt aange trokken, laat hij zich door een paar mooie oogen „bepraten" en behaalt den kampioens titel in zijn klasse. Al wordt de naam van Gene Tunny ook niet vermeld, toch doet de film ons sterk denken aan hem, en zou het een soort biografie op zijn leven hebben kunnen zijn. Of was deze voor malige en ongeslagen wereldkampioen niet min of meer een filosoof, die zich, na de kroon behaald te hebben, stilletjes terugtrok om zich aan de studie te wijden? Behoudens deze en kele, algemeen bekende feiten weten we verder niets van hem af, om zonder meer te kunnen beweren, dat het ook werkelijk diens biografie is. Aangezien echter toentertijd die eigenschap pen van hem zoo werden uitgesponnen, schijnt het wel een groote bijzonderheid te zijn als twee van die zeer uiteenloopende talenten in één persoon zijn vereenigd en het ligt dus voor de hand dat men een dergelijke conclusie trekt, wanneer men zoo'n uitzondering in een film idee ziet verwerkt. Hoe het echter ook zij, het ontbreekt in deze film niet aan gevoeligheden en spanning. Al was de stof misschien ook iets te licht voor een talent als Mamoulian (van een regisseur van zijn klasse verwacht men nu eenmaal altijd een super-schlager-meesterwerk) hij heeft het toen met voldoende vaardigheid en ernst gehanteerd om er een meer dan middelmatige film van te maken. De schildering van het zeer exclusieve milieu is werkelijk uitstekend, terwijl hij er verder buitengewoon goed in geslaagd is, zon der zich al te veel in details te verliezen, toch de hoofdpersonen niet uitsluitend en nadrukke lijk op den voorgrond te plaatsen. En dit is ook de reden dat we bijna vergaten te vermelden, dat Barbara Stanwick de rol speelt van het meisje, dat op den Golden Boy zoo'n grooten invloed heeft en daarvoor later haar belooning krijgt. Waarin die bestaat zullen we niet verraden, maar hebt u wel eens een film gezien, zelfs van een Mamoulian, waarin ze elkaar aan het einde niet kregen? Vanaf Vrijdag a.s. loopt deze film in het Rembrandt Theater, alhier, en volwassenen kunnen we haar zeker aanbevelen. Gevonden voorwerpen Terug te bekomen bij: De Vries, Binnenweg 148, doublé armband; G. Mooijekind, Vogelenzangscheweg 302 Voge lenzang, bril in étui; Sabel, Rijksstraatweg 552, zilveren broche; Bureau van Politie, ceintuur; Smink, Zandvaartkade 6, glasssnijcer; Driehee- renlaan 40, handschoen; Schutter, Valkenbur gerlaan 2, hond; Habermehl, Raadhuisstraat 95, handschoen; Van Wersum, Heemsteed.sche Dreef 185, hond; Bureau van Politie, rubber laars; De Wit, Schoollaan 5 Bennebroek, portemonnaie m. inhoud; Smid, Havenstraat 61, portemnnnaie met inhoud; L. Peperkoren, Eikenlaan 6, gouden ring; Schimmel, Havenstraat 15. rijwielbelasting- merk; Hooreman. Achterweg 20. Lipssleutel; Nijman, Heerenweg 98, slot met ketting; Asdonk, Raadhuisstraat 62, vulpotlood; Van Houten, Jan van Gooijenstraat 10 rood, zwempak. BRUSSEL, 17 April (Belga) De persdienst van het Belgische ministerie van Landsverde diging deelt mede: Een vreemd vliegtuig heeft Maandag 15 April tusschen 7 uur 45 en 8 uur 20 boven Belgisch gebied gevlogen uit Oostelijke naar Zuidwestelijke richting. Op zijn geheelen weg werd het toestel door luchtafweerbatte- rijen en luchtafweermitrailleurs beschoten. In de streek van Huy zou het vliegtuig, vol gens gedane waarnemingen, het vuur beant woord hebben door een tiental mitrailleurkogels af te schieten. Tezelfdertijd schoot het twee roode vuurpijlen af. Een der manschappen, die onze mitrailleurs bedienden, werd gewond door een steensplinter, die door het vuren van het vreemde vliegtuig zou zijn weggesprongen. Met een oogv'ond is de soldaat in het ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is niet ernstig. Er is een diepgaand onderzoek ingesteld om de na tionaliteit vast te stellen van het vliegtuig. Dit onderzoek heeft geen resultaat opgeleverd. STOCKHOLM, 17 April. (Reuter). Iemand, die onlangs uit Noorwegen is teruggekeerd, heeft medegedeeld dat 't Duitsche slagschip „Scharn- horst" beschadigd in de Rissa-kreek bij Drontheim ligt. Het voorschip zou onder water liggen. In de haven van Drontheim ligt een Duitsche kruiser aan den grond, evenals drie torpedojagers. Onze Romeinsche correspondent seint ons Woensdagavond Die „Osservatore Romano" van hedenavond wijdt het buiteniandsch overzicht aan België en Nederland en merkt o.a. op, dat er niet de minste twijfel aan kan bestaan, dat genoemde landen hun neutraliteit tegen iederen aanval ler zullen verdedigen, ook tegen een aanval die zich protectie noemt. De houding van Brussel en Den Haag kan niet logischer zijn dan zij is. Aan een humaan sentiment van solidariteit met de getroffen landen, paart zich het besef van waardigheid en verantwoordelijkheid en het is dit besef vooral, dat de houding der twee neutrale lan den inspireert. De Vereeniging Ziekenfonds „Ziekenzorg" hield dezer dagen haar jaarvergadering. De voorzitter wees op den opmerkelijken groei van het aantal verzekerden, blijkende uit een toe name van het ledental gedurende het afgeloo- pen jaar met ruim twee duizend personen. De groei van het ledental zette zich ook in het eerste kwartaal van dit jaar voort. Van 1 Januari tot 1 April steeg de ledenstand met 1012 zielen. Spr. memoreerde voorts de vele in den loop van het jaar tot stand gebrachte uitbreidin gen op het gebied der medische en tandheel kundige verzorging. Waar „Ziekenzorg" er steeds naar streeft, óók in de verhouding met het personeel haar sociaal en democratisch karak ter tot uiting te doen komen, is in het afge- loopen jaar odk een belangrijke verbetering tot stand gebracht inzake de regeling van net oudendags-pensioen en van het weduwen- en weezenpensioen. „Ziekenzorg", aldus besloot de voorzitter, is kerngezond naar binnen en naar buiten en het bestuur richt er al zijn streven op. de genees kundige verzorging van de arbeiders- en mid denstandsbevolking van Amsterdam zoo goed en zoo uitgebreid te maken als maar eenigszms mogelijk is. In dit verband sprak spr. met groote waardeering over de medewerking der aan het ziekenfonds verbonden medici, apothe kers en tandartsen. Bij de behandeling van het jaarverslag werd het bestuur van vele zijden erkentelijkheid be tuigd voor zijn werk. Vooral de vestiging van modern ingerichte tnndheelkundige inrichtin gen in vrijwel alle stadswijken, de uitbreiding der kindertandverzorging, heilgymnastiek en de uitzending van vele honderden zwakke kin deren naar bosch en zee werd op hoogen prijs gesteld. Bij de behandeling van het financieel verslag werd met instemming vernomen, dat aan me dische voorzieningen van verschillenden aard in het jaar 1939 ruim een half millioen is uit gegeven. De heer H. Schuller, arbeider in de buiten- ploeg, en P- Baas, werkzaam in de expeditie, hebben hun 30-jarig dienstjubileum bij de Kon. Papierfabrieken der Fa. van Gelder Zonen ge vierd. Beide jubilarissen werden namens de directie gecomplimenteerd, waarbij hun het gebruike lijke geschenk onder couvert werd aangeboden. De heer Baas ontving bovendien van zijn col lega's een fraaie huiskamerlamp. Naar wij vernemen, zal de begrafenis van de beide Britsche vliegers, die Zondagavond bij een luchtgevecht in de nabijheid van Babberich om het leven zijn gekomen, he denmorgen met militaire eer op de Alge- meene begraafplaats te Arnhem geschieden. Er zal een eerewacht gevormd worden by het gemeente-ziekenhuis en op de begraaf plaats, terwijl ook een vuurpeloton met trommelslagers in den stoet, die om half elf van het ziekenhuis vertrekt, zal mee gaan. STOCKHOLM, 17 April. (Zw. Tel. Ag.). Een driemotorig Duitsch vliegtuig heeft wegens ben zinegebrek te Arbraa bij de Bothnische Golf aan de oostkust van Zweden op ongeveer 61 gr. 30 min. NB. en 16 gr. W.L. een noodlanding moe ten maken. De drie inzittenden werden gear resteerd. Tevoren had een vliegtuig meer noor delijk gevlogen. Zichtbaar zocht het een geschikt landingsterrein. Verder heeft een vliegtuig van onbekende na tionaliteit boven Stroemstad aan de westkust van Zweden gevlogen. Er werden waarschu wingsschoten gelost en een Zweedsch vliegtuig was opgestegen, om het vreemde vliegtuig in de richting van de zee te doen verdwijnen. De Amsterdamsche politierechter, mr. dr. N. Muller, heeft Woensdagmiddag een han delaar te Amsterdam, overeenkomstig den eisch van den officier van justitie, mr. 's Ja cob, veroordeeld tot f 50 boete, subs, drie maanden hechtenisstraf, wegens het ver voeren en in bezit hebben van een partij van 2791 kilogram suiker, zonder dat deze gedekt was door de noodige papieren, zoo als vereischt in het Crisissuikerbesluit van 1933. De politierechter noemde de door verd. ge pleegd handelingen onwettig en onsociaal. De verdachte voerde aan, dat de suiker ge denatureerd was en derhalve niet meer voor. de consumptie geschikt. De suiker was bestemd voor het vervaardigen van veevoeder. De politierechter trok de eerlijke bedoelingen van verd, evenwel in twijfel, daar de man niet wilde onthullen van wien hij de partij gekocht had. Hij noemde den oorspronkeliiken eigenaar een onbekende. Uit de verklaringen, afgelegd door een der getuigen, een assistent voor de invoerrechten en accijnzen, die bij de in beslagname van de suiker aanwezig was geweest, bleek, dat deze suiker echter wel degelijk voor de consumptie gebruikt kan worden. Bij de denaturatie wordt de suiker vermengd met ongeveer 20 pet. meel en een kleine hoeveelheid zouten en sulfaten. Sommige suikerbakkers, chocoladefabrikanten etc. koopen deze suiker echter op en verwijderen de bijmengsels door de suiker te smelten of te zeven. Het Rijk was door de handelingen van verd. voor naar schatting f 900 benadeeld. Gedenatureerde suiker wordt, zoolang zij niet verwerkt is, door de wet als origineele sui ker beschouwd. Verd.: „Ik had de suiker reeds zoo goed als verkocht aan een fouragebandelaar. Zij was in het geheel niet bestemd ot geschikt voor een suikerbakker". Getuige: „Indien dat zop is, had u van den- gene, die u de suiker heeft verkocht, een geldig geleidebiljet kunnen krijgen". Het vonnis van den politierechter hield te vens verbeurdverklaring van de suiker, welke inmiddels reeds door den president van de rechtbank ter beschikking van den inspecteur der registratie en domeinen was gesteld, in. De Eerste Kamer heeft Woensdagmiddag zon der debat en z. h.st. de volgende wetsontwerpen aangenomen Wijziging en verhooging van het vierde hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1939 (aan koop grondstoffen voor arbeid gevangenen en verpleegden, kosten grensbewaking). Goedkeuring van den onderhandschen ver koop van twee overhoeken van den rijksweg no. 13 onder Overschie aan de gemeente Overschie. Onteigening noodig voor de uitbreiding van de electrische centrale te Geertruidenberg met bijkomende werken van de N.V. Provinciale Noordbrabantsche Electriciteits-Mij Wijziging en verhooging van het tiende hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1939 (ver schillende onderwerpen). Goedkeuring van besluiten van den Gouver neur-Generaal van Ned.-Indië tot wijziging en aanvulling van onderscheidene afdeelingen der begrooting van Ned.-Indië voor 1939, niet- goedkeuring van besluiten van den Gouverneur- Generaal van Ned.-Indië tot wijziging en aan vulling van de afdeelingen II en IV van voor noemde begrooting, wijziging en aanvulling van laatstgenoemde afdeelingen (14 wetsontwerpen). De Kamer ging hierna in de afdeelingen. In het officieel orgaan van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond wijst ir. W. A. van As op de eigenaardige situatie welke zich ten aanzien van onzen boterexport naar België voordoet. De directeur van het Nederlandsch Tooneel, de heer Cor van der Lugt Melsert, deelt ons mede, dat Carla de Raet het volgende seizoen aan zijn gezelschap verbonden zal zijn. Na 14 maanden „self-supporting" voert België incidenteel wat boter in. Van het in te voeren contingent van 100.000 kg. mag Nederland 27.500 kg. 550 vaten (de week- productie van 2 of 3 flinke Nederlandsche fabrieken) invoeren. Nederland betaalt op dezen boterexport 80 cent per kg. bij en België heft frs. 6,80 per kg. 43)4 ct. per kg.) aan speciale „licence-taxe." Deze taxe" wordt n.b. geheven omdat België den buitenlandschen prijs voor boter te laag acht! Goed beschouwd beteekent dit dus, dat „volkomen overbodig" het Nederland sche volk aan de Belgische regeering geld cadeau doet. „Volkomen overbodig", want op 2VA pet. van het invoercontingent heeft Nederland,' ingevolge handelsverdrag, recht. Andere landen kunnen dit kwantum niet aan zich trekken door concurrentie in den prijs. Waarom is het dan noodig in een gebiea waar frc. 30.per kg. fl.92 per kg.) gemaakt kan worden. Nederlandsche boter te leveren a raison van 85 a 87 ct. per kg.; dat is een economische dwaasheid, die misschien in dezen tijd past, maar die toch een „gewoon" koopman een gevoel van onpasselijkheid bezorgt. Het kan anders, nu de Ned. Zuivel Cen trale monopoliehoudster is van den Neder landschen boterexport. Zij kan aan de af gifte van uitvoermachtigingen naar België zoodanige bijzondere voorwaarden verbin den, dat de exporteurs een hoogeren prijs moeten vragen; tegen een hoogeren prijs kan België „principieel" geen bezwaren aanvoeren èn die hoogere prijs kan ge makkelijk gemaakt worden; als men de be rekening „kaufmannisch" opstelt, kan zelfs bij belangrijk hoogeren vraagprijs nog zéér concurreerend geleverd worden tegenover de Belgische boter. (Het spreekt vanzelf dat de N.Z.C. en niet de exporteur het be langrijke verschil met de C.N. zou incas- seeren) De N.Z.C. öf de regeeringscommissaris heeft het juiste psychologische moment om in dezen 'n proef te nemen om denvicieusen cirkel „licence-taxe-heffing" te verbreken, ongebruikt voorbij laten gaan; dit psycho logische moment was de dag dat er na 14 maanden weer voor het eerst uitvoermach tigingen naar België werden afgegeven, n.l. 5 April. Aan deskundige voorlichting heeft het de N.Z.C. niet ontbroken. Er moeten wel zeer zwaarwichtige rede nen gegolden hebben om te besluiten geen radicaal einde te maken aan het onnoodige „cadeaustelsel" bij den boterexport naar België. Mij dunkt dat Nederland er recht op heeft te weten welke die redenen waren. De redactie van het Offic. Orgaan van den Aig. Ned. Zuivelbond teekent hierbij aan: Wij zijn het met deze beschouwing vol komen eens. De boterexport naar België is van Belgische zijde gecontingenteerd, zoo dat men van Nederlandsche zijde niet al leen het recht, maar ook den plicht heeft een extra winst, welke op deze boter ge maakt kan worden door middel van een heffing (prijsverschil bij monopolie-over eenkomst) weg te nemen. Het is ons trouwens bekend dat er in de betrokken instanties reeds lang overeen wijziging in de vaststelling van het resti tutiebedrag bij uitvoer van boter wordt ge sproken, waardoor ook excessen als deze, zoo niet geheel, dan toch grootendeels kun nen worden voorkomen. Tevens ontstaat daardoor de mogelijkheid om den interna tionalen boterprijs beter in overeenstem ming met den werkelijken toestand vast te stellen. Dit is niet alleen een boerenbelang, maar ook een algemeen Nederlandsch be lang. G. Zondag 21 April organiseert de Bond van Am sterdamsche Dilettanten Muziekverenigingen een solisten-concours in „Huize de Liefde". Be halve solisten zullen hieraan ook kleine instru mentale ensembles medewerken. In het geheel zijn 35 deelnemers ingeschreven. Het concours zal om 1 uur een aanvang ne men en des middags om 5 uur worden besloten. De heropening vindt plaats om 7 uur. De jury wordt gevormd door de heeren A. L. Hazebroek en Jos. de Klerk. Na aftrek van afschrijvingen en reserve voor belastingen boekt de Nederlandsche Kabelfa- briek een netto-winst van f 2.259.490 (v. j. 1.999.296). Voorgesteld wordt over het in 1939 vergroote geplaatste kapitaal een dividend van 25 pCt. (onv.) uit te keeren. In het verslagjaar zijn de omzetten gestegen. De achttien-jarige motorrijder, die Zondag avond op den hoek van de Van der Pekstraat en den Heimansweg met een autobus van lijn B in botsing Is gekomen en toen met zijn mo torrijwiel over den kop is geslagen, is Woens dagochtend aan zijn verwondingen bezweken. Gistermiddag om 1 uur is een auto, bestuurd door den kaashandelaar A. de Jong, te Ammer- stol in de Lek gereden. Vermoedelijk is de auto defect geraakt, waardoor de bestuurder de macht over het stuur kwijtraakte. Hij kwam eerst nog in botsing met een anderen auto en reed daarna van den dijk de Lek in. Omstanders schoten onmiddellijk toe en slaa- den er na eenigen tijd in den inzittende op het droge te brengen. Het was toen echter te laat, want de levensgeesten bleken geweken te zijn. den aanvaller, wordt het vertrouwen in 's lands regeering ondermijnd, worden in de weermacht allerwege cellen gebouwd, welke zorgen voor een vlotte berichtgeving omtrent militaire belangen, en die gereed staan om, zoodra de aanval met de wape nen komt, de taak te vervullen, welke hun in 't bijzonder is toegedacht: het doorsnij den van telefoon- en telegraafverbindingen, het verstoren van spoorweglijnen, het op blazen van munitiebewaarplaatsen, het wegruimen vanwachtposten, e.d. Wij vragen ons, zonder te willen zeggen, dat dit alles bij ons reeds in vollen omvang aanwezig is, af of ons land tegen deze vor men van activiteit afdoende beschermd is. Wij hebben hier te doen met een wijze van oorlogsvoorbereiding, welke haar eigen af- weerwapenen vraagt. Voor krasse maat regelen tegen spionnen is herhaaldelijk ge pleit. Wij hopen ze eerlang te mogen tege moet zien. De lichtkogelquaestie, welke wij voorloopig niet als onbelangrijk gelieven te beschouwen, is voorts nog steeds niet op gelost. Worden voorts onbetrouwbare ele menten op de kwestbare plekken onzer sa menleving, hetzij in de weermacht hetzij in het ambtenarencorps, hetzij by de ge meentediensten en -bedrijven, hetzij in de vrije burgermaatschappij voldoende opge spoord? Wij zien thans het verschijnsel, dat wekenlang gezocht wordt naar geheime radiozenders inderdaad nu en bij een eventueelen aanval gevaarlijke zaken maar dat tegelijkertijd ongecontroleerde briefwisseling met het buitenland mogelijk is. Invoering van censuur op buitenland- sche correspondentie schijnt ons geenszins overbodig. Van officieuze zijde is verklaard, dat ook ten aanzien van de inwendige veilig heid maatregelen genomen zijn, terwijl andere reeds zijn voorbereid. Het doet goed dit te vernemen. Maar dan volge hierop ook de onverwijlde invoe ring van die voorbereide maatregelen, die dan naar wij hopen ook de hierboven genoemde punten zullen omvatten. De „Nederlander" bespreekt de activiteit van het z.g. „psychologische leger", dat in de oor- logstaktiek van sommige volken aan de oorlog voering met de wapenen voorafgaat en den laatstbedoelden strijd óf althans zoodanig voor bereidt, dat de weerstandskracht van den vijand spoedig gebroken wordt. Strategie van deze soort openbaart zich tegenwoordig op een wijze als tot dusver onbekend was. Haar werktuigen zijn voor eerst de kolonies van landgenooten, welke in het land, dat wordt bearbeid, bestaan. Deze kolonies zijn de voorposten van het aanvallende leger. Ze zijn door het geheele land verspreid, ver achter de versterkte verdedigingslinies. Ze vormen middelpun ten van spionnage en propaganda. Daar nevens zijn er in elk land het is op ver bijsterende wijze in Noorwegen gebleken grootere of kleinere oppositie-bewegingen, die voor gelijk doel worden gebruikt. Haar aanhangers bevinden zich ten deele in de weermacht; zij kunnen daardoor extra van nut zijn! Deze voorposten van het gewapende vijandelijke leger kunnen in een democra tisch land, zooals het onze er een is, hun taak betrekkelijk gemakkelijk vervullen. Er zijn daar rechten voor vreemdelingen en burgers, welke de werkzaamheid van het psychologische leger bijzonder vergemakke lijken. Voorts beschikt men in die landen, waar vrijheid als een hoog goed wordt ge waardeerd, gewoonlijk niet over politio- neele diensten, welke voldoende zijn toege rust om de zeer gevarieerde vormen van activiteit dezer kernen onder controle te houden. Op deze wijze wordt de innerlijke een heid van een volk ondergraven, wordt pro paganda gemaakt voor de doeleinden van Ofschoon de bevoegde militaire autoriteiten aan de betrokken militaire instanties ter ken nis hebben gebracht, dat bij de stopseinen, door militairen gegeven, de gewone politie-voor- schriften met de meeste nauwkeurigheid in acht moeten worden genomen, komen bij de KNAC nog klachten binnen van automobilisten over de wijze, waarop militairen door zeer verschil lende en verwarring stichtende teekens hen tot stoppen aanmanen. Ook des avonds en in den nacht worden automobilisten niet steeds door een rood licht gewaarschuwd om te stoppen, maar ook door wit licht of alleen door het zwaaien met den arm. Aangezien er tevens een geval aan de KNAC is gemeld van beschieting van een automobilist, die geen gevolg had gegeven aan stopteekens van militairen, omdat deze teekens niet in over eenstemming waren met de gewone politievoor- schriften, wordt den automobilisten met den meesten aandrang er op gewezen, dat men verstandig zal doen onder alle omstandig heden, op welk teeken dan ook van militaire wachten, te stoppen. Gisteren was het 35 jaar geleden, dat de heei P. Stam, wonende aan de Van Hogendorpstraat, bij de Nederlandsche spoorwegen in dienst trad. De heer Stam, die arbeider-rangeerder is, heeft niet minder dan 34 jaar Beverwijk als stand plaats gehad. In de R.K. Organisatie van Spoorwegperso neel is de heer Stam een bekende figuur en trouw lid. De afdeeling Beverwijk heeft eenige jaren onder zijn presidium gestaan. Aan het politiebureau is aangifte gedaan van de volgende gevonden en verloren dieren en voorwerpen Gevonden: armbandhorloge, damesportemon- naie met inhoud, damesportemonnaie, bankbil jet, 2 ceintures, heerenhandschoen, nummer plaat van auto H.Z. 49487, Lipssleutel, dop van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4