fHomen: dSTOOPDI KHilSEliiili ■f Mantelvoering Mantelvoering Mantelvoering de Groef Vad@r Franciscus RIHO Haarlem, 18 April rouw N.S.B.-DEMONSTRA TIE VERBODEN RESA - ARNHEM 4 rx* f 55.- DONDERDAG 18 APRIL 1940 Door burgemeester Baron de Vos van Steenwijk met GEBAKKEN AARDAPPELEN DE LOONEN VAN HET PER- SONEEL DER N.Z.H.T.M. tfOUND Krachtige stijging der ontvangsten dezer maatschappij UITSPRAKEN VAN DE HAAR- LEMSCHE RECHTBANK „God wacht op ons om de scheuren in deze maatschappij te pleis teren met het cement der naastenliefde" ANEGANG 34- HAARLEM De eerw. heer H. de Greeve De gekleede mantel, elegant van lijn en passend bij alle japonnen Mr. dr. F. S. Wittevean met pensioen Luchtbescherming Nog groot gebrek aan mankracht te Bloemendaal PHILIPS en ERRES HAGEMAN Ged. Oude Gracht 52 Administrateur der Prov. Griffie gaat 1 Juli heen voordeelen GROOTE HOUTSTRAAT. VEREENIGING OPROEP VOOR COLLEC TANTEN K.J.M.V. NOTARIS A. J. HULSEBOSCH in alle kleuren 140 c.M. breed niet in prijzen verhoogd Groote Houtstraat 98 - Haarlem J. VAN GINKEL Provinciale Staten Personalia Haarlemsche Kegelbond AGENDA Bioscopen Stadsschouwburg 19 April Bioscopen Apotheekdiensten ALGEMENE ONTWIKKELING EEN BUITENISSIGE STAD Door middel van hier en daar blijkbaar huis aan huis bezorgde pamfletten had de Haar- lemsche N.S.B. tegen hedenavond een groote bijeenkomst in het Gemeentelijk Concertge bouw aangekondigd, waar de heer A. A. Mussert het woord zou voeren. De pamfletten waren in de gebruikelijke N.S.B.-t'erminologie gesteld en gaven er een weinig smakelijk voorproefje van, wat de toe hoorders op de bedoelde bijeenkomst te verte ren zouden krijgen. Menige Haarlemmer, die deze biljetten in zijn brievenbus vond, heeft zich verbaasd afge vraagd, ten eerste: of een vergadering als deze, waarin onze volkseenheid natuurlijk weer ernstig geweld zou worden aangedaan, nu zóó maai'" geoorloofd was, ten tweede: of voor deze bij eenkomst wel een gemeentelijk gebouw had mogen worden afgestaan. Inderdaad gaf het een onbehaaglijk gevoel, te moeten denken dat in een tijd van zoo groot gevaar-voor-heel-de-natie zulke uiterst be denkelijke demonstraties van volksver deeldheid en -oneenigheid zouden mo gen voorkomen, demonstraties, welke verscherping van de tegenstellingen en nieuwe kweeking van haat en tweedracht tot onvermijdelijk en natuurlijk gevolg zouden hebben; meer dan ooit heeft ons land en volk thans toch behoefte aan een sterke, bindende eenheid. Bovendien was het gevaar van ordeverstoring in dit geval allerminst denkbeeldig; wanneer door ophitsende taal de gemoederen verhit zouden zijn en tegenstanders al dan niet opzettelijk uitgedaagd in minder vriende lijke termen (laten we zeggen)„van hun af wijkende meening zouden doen blijken", kon den de politieke poppen heel licht aan het dan sen raken; en ernstige ongelukken waren dan allerminst uitgesloten geweest. Op het eerste oog deed het ook werkelijk vreemd aan, dat het juist een gemeentelijk gebouw moest zijn, waarin een zoo gevaarlijke vergadering gehouden zou mogen worden. Dit laatste is echter niet zoo vreemd als het schijnt: het Concertgebouw is 0.1. wel gemeente eigendom, maar wordt door het gemeentebe stuur verpacht; de pachter heeft behou dens een in een bepaald geval anders luidende beslissing van het hoofd der politie, d.w.z. van oen burgemeester volkomen het recht zijn zalen te verhuren aan wie hij zulks wenscht te tc doen en in zooverre hij het oirbaar acht. Welnu, voor den pachter van het Concert gebouw is de N.S.B. geen verboden organisatie en in zijn positie zou hij den schijn van wille keur gewekt hebben door zijn zaal juist aan de N.S.B. te weigeren. Maar dit alles neemt niet weg, dat hier toch wel van een ietwat griezeligen samenloop van omstandigheden gesproken had moeten worden, indien niet de burgemeester van Haarlem, de heer Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, het koene en sympathieke besluit genomen had, de openbare vergadering radicaal te ver bieden! De burgemeester heeft met dit besluit zeer zeker een hooglijk te waardeeren daad van wijs beleid gesteld en heel de burgerij, welke het goed meent met de openbare orde en de bescherming van de groote geestelijke en na tionale waarden, welke hier bedreigd worden, zal hem oprecht dankbaar zijn voor dit ingrij pen. OP ELK BLIKJE BEVINDEN ZICH VELERLEI KNAX-RECEPTEN VERKRIJCBAAR IN BLIKJES VAN 5 EN 10 STUKS UK50-01OI Het personeel van de Brokwaybus-maat- schappij heeft onlangs een verbetering der loo- nen gekregen, nadat de rijksbemiddelaar een met de directie gerezen geschil minnelijk kon schikken, waardoor een aangekondigde staking voorkomen werd. De mannen van de N.Z.H.T.M. hebben in het verleden ook menige veer moeten laten en zij ijveren mede in verband met de duurte eveneens voor loonsverbetering. Zij zoeken kracht in de opmerkelijk betere financieele re sultaten der maatschappij. In „Het Rechte Spoor", orgaan van „St. Raphael", lezen wij n.l.: Het verschenen overzicht van de opbrengst van het vervoer over de maand Maart geeft ons aanleiding deze eens te beschouwen in ver band met de actie tot vermeerdering van de inkomsten. De tot standkoming van de thans geldende loonen is een gevolg van de financieele positie der onderneming. Deze was toen zoo, dat de kosten van de exploitatie omlaag móésten en zoo werd ook de groote moot van de exploita tielasten, de Iconen, aangetast. Ook zonder 'n nadrukkelijke toezegging houdt een dergelijke maatregel o.i. in, dat bij herstel van de inkomsten ook de loonen weer op het oude niveau teruggebracht dienen te worden. Zélfs als er geen stijging van de kosten van het levensonderhoud heeft plaats gevonden, wat nu echter wel het geval is. De inkomsten over het jaar 1939 zijn blijkens den December-staat met rond f 120.000 gestegen bij die van het vorige jaar. Dit is reeds een mooie prestatie. Het eerste kwartaal van dit jaar heeft deze verbetering ,al weer verre overschreden. Januari bracht reeds rond f 63.000 meer in het laatje, terwijl het aantal treinkilometers 107.000 min der was dan in 1939! Februari, dat een dag meer telde dan het vorige jaar, bracht f 62.500 meer op dan de gelijknamige maand van 1939, terwijl het aantal treinkm. 52000 minder was. Over Maart, dat bijna 30 pet. stijging der ontvangsten te zien geeft, bedraagt dit f 67.000. Het aantal treinkilometers is 63.000 minder (de 41.000 boot- km. zijn natuurlijk ten onrechte vertienvou digd!) Telt men deze bedragen bijeen, dan blijkt dit kwartaal alleen reeds f 193.000 meer ontvangen te zijn dan over hetzelfde kwartaal 1939. De opbrengst per treinkm. is van 26.9 tot 37.6 ge stegen, wat het bedrag van bijna twee ton nog meer relief geeft. De Paaschdrukte zal het vol gende kwartaal niet zoo veel afbreuk doen. Wij vertrouwen dan ook, besluit de schrijver, dat ons verzoek om herstel der loonen van voor de jongste loonsverlaging, dat thans in studie is bij de N. S., ingewilligd zal worden, los zelfs van de duurte. Voor de Haarlemsche Rechtbank stond veer tien dagen geleden een 51-jarige zeepfabrikant uit Heemstede terecht, die er van verdacht werd de prijsopdrijvings- en hamsterwet te hebben overtreden. De fabrikant zou 5 kg rose scheerzeep aan een kapper tegen een abnormalen prijs hebben verkocht. De Officier van Justitie achtte na verhoor van een getuige-deskundige het wet tig en overtuigend bewijs geleverd, waarvoor hij een geldboete van 75 eischte. De Haarlemsche Rechtbank heeft hedenmorgen verdachte vrij gesproken. De zaak van den radio-technicus, die ervan verdacht werd bij zijn overbuurman, een café houder in de Gierstraat, steenen door de ruiten te hebben gegooid, werd heden verwezen naar den Rechter-commissaris. Op de gisterenavond in hotel De Leeu werik gehouden bijeenkomst van de Ter tiarissen van Haarlem sprak de bekende radiopriester-redenaar Henri de Gresve over „Het driepunten-ideaal." Spreker werd ingeleid door den visitator van Woerden, den Weleerw. pater Parmenius Büler, die er met nadruk op wees, dat het doel van deze bijeenkomst was, dat alle Tertiarissen van het district zouden trachten het ideaal van de Nieuwe Gemeenschap te verwezen lijken. Ter inleiding van „Het driepunten ideaal schetste de eminente spreker in een vurig be toog de persoonlijkheid van de menschen, die in onzen tijd zoo sterk wordt overwoekerd. De huidige menschheid wil oververzadigd en over- heerschend zijn. Zij streeft naar het bezit van geld, macht en wellust met het droeve gevolg dat zij door het bezit hiervan bezeten wordt. Het treurige van deze passie is echter, dat het ten koste van anderen geschiedt. Hierdöor wordt de maatschappij in haar grondslagen getroffen. Het geld circuleert a.ls bloed en kan een gan- sche wereld vergiftigen. Het driepuntenprogram van den demon is dan ook de gulzigheid van het vleesch, der oogen en van de hoovaardij Aangezien de hebzucht de maatschappij ont wricht en daardoor Gods plannen dwarsboomt, hebben wij ons met dit probleem te bemoeien. Zeker als lid van de Derde Orde hebben wij het voorrecht hiertegen den strijd aan te bin den. Zooals het er in den oorlog om gaat wie het meest verdragende kanon heeft, zoo is het ook met de strijders in het leger van de Kerk. Want in het strijdende leger van de Kerk is het keurkorps der Tertiarissen dé groep, die het beste vuurwapen heeft tegen den duivel. Om dit te bewijzen wees Henri de Greeve op den grooten leider van de Derde Orde. St. Franciscus, en op de middelen die deze levens kunstenaar heeft aangewezen. Er is geen en kele beweging in den loop der eeuwen geweest, die kon bogen op het bezit van een Franciscus, een man met geestelijke artisticiteit. Hij is een betooverende figuur, die ons iets te leeren en te geven heeft, n.l. de oplossingen der pro blemen, waarover door groote geleerden is ge twist in taaie boeken, maar die hij gegeven heeft door zijn lichtend leven. Hij is een ideaal mensch, van en voor alle tijden, die alle tegenstrijdigheden in zich verzoent. Hij vertrouwde niet op de relaties van zijn vader, die toch een rijk lakenkoopman was. noch op den steun van zijn vrienden, maar begon zijn levenswerk door op God te vertrouwen. Met geestdrift en warmte schilderde spreker in een kleurige en soepele taal het leven van het „zönnekind", dat straatarm en toch schat rijk was. gebrek leed en toch overvloed genoot. De tendens van de maatschappij vraagt niet zooals Vader Franciscus naar een minimum, neen zij eischt het maximum der genietingen, macht en bezit. Geld is een wereld op zich en het schijnt een geluk te zijn dat in groote mate te bezitten, maar het geld blijft metaal, stof dus, dat eens zal ontbinden. Franciscus had het geld niet hef en toch was hij de gelukkig ste mensch. Gods juk was hem zoet en de last daarvan viel hem licht. Zijn leven, dat een heilige bekoring en een hemelsche verleiding is, wordt eeuwen later het antwoord op de pro blemen van onzen tijd. Hij heeft het roepings- bewustzijn hersteld, hij kon niet dulden dat een ander zijn persoonlijkheid verloor door de be geerte van zijn naasten. Het eigendom van den mensch erkende hijmaar dat mocht geen overwoekering der persoonlijkheid van anderen tot gevolg hebben. Als de Derde Orde zoo'n leider heeft, staat men wel eenigszins verbaasd, dat de wereld van thans niet verbeterd is. Zoo als velen in onze dagen bedoelen we het wei goed, maar de daden blijven achterwege. De Tertiarissen hebben een prachtig werkprogram ma. Moge het dan ook zijn zooals de Paus het ziet, die eens zeide: „De Derde Orde is mijn sociale hervorming." Naar het voorbeeld van Franciscus moeten wij zonnekinderen worden, die ons gansche leven de zon, God, zoeken, Die aan al het leven warmte en kleur schenkt. Na de pauze besprak Henri de Greeve het driepunten-ideaal, dat eigenlijk een samenvat ting der tien geboden is en dat practisch neer komt op: „Bemin je evennaasten en God bo ven alles." Het zal echter maar een program- DAMESCONFECTIE BONTWERKEN ma blijven, als wij er niet door de daad vleesch en bloed van maken. Beter kan men het driepunten-ideaal nog het programma van de drie gradaties noemen, waarlangs men den he mel inwandelt. Zij komen hierop neer: döe geen zonde ter wille van het bezit. Wij möeten dus de overwoekering van eigen persoonlijkheid uit roeien. Daardoor kunnen wij het sociale mon ster dcoden. Hoe dikwijls zien wij het niet om ons heen gebeuren, dat menigeen van zijn be ginsel afstand doet als het om geld gaat? Men schen en volkeren hebben alles vbor geld over, maar voor Christus niets. En het ergste is dat men zelfs voor geld Christus prijsgeeft. Het tweede punt van het ideaal is de ont hechting, ons los maken van de tyrannie van het geld. Evenals Franciscus moeten wij het gouden kalf onttronen. Geld is niet waard om er zijn ziel voor te verkoopen. Zich onthechten, wil zeggen vrij. blij en onbezorgd vertrouwen op Gods Voorzienigheid. Als wij zoover zijn. kunnen wij met gemak, zooals het derde punt zegt, onze stoffelijke goederen gebruiken tot eer van God en het welzijn van onze naasten. Spreker besloot zijn rede, die door een talrijk en aandachtig auditorium werd beluisterd, met de woorden: „God wacht op ons om de scheu ren in onze maatschappij te pleisteren met het cement der naastenliefde." „De Luchtbescherming der gemeente Bloe mendaal is gedeeltelijk in werking gesteld en reeds thans openbaart zich zoo schrijft Jhr. mr. C. J. A. Den Tex, burgemeester van Bloe mendaal aan de burgerij zijner gemeente een gebrek aan mankracht om deze diensten gaan de te houden. Er is een tekort aan vrijwilligers." „Dit wijst op een onderschatting der gevaren die thans ons land bedreigen. Is het in deze dagen nog noodig aan te toonen dat ook neu trale staten in enkele uren tijds in den oorlog betrokken kunnen worden en aan luchtbombar dementen worden blootgesteld? Tot degenen die zich nog niet hebben aan gemeld voor de Luchtbescherming zeg ik dit: Laat niet anderen voor u waken over uwe Veiligheid en die van uw gezin. Schuif uwe ver antwoordelijkheid niet op de schouders van uw buurman, omdat hij meer opofferingsvaardig heid bezit. Ook zijne belangen zijn gewichtig, ook zijn tijd is hem kostbaar. Meent niet dat gij niets kunt doen. Gij kunt chauffeeren, wij hebben nog een vijftigtal chauffeurs noodig voor den ordonnan- sendienst. Gij kunt een straalpijp hanteeren; nog hebben Aerdenhout en Vogelenzang niet hun volle complement brandwëer; daar zijn een veertigtal mannen noodig. Gij kunt telefoneeren en waarnemen; de uit kijk- en luisterdienst mist nog een tachtigtal mannen en vrouwen om dezen dienst voor de deelnemers te verlichten. De reserve-politie heeft nog een vijftigtal rus tige en energieke mannen noodig, die gezag kunnen uitoefenen en orde bewaren. Handarbeiders kunnen bij den opruimings- en hersteldienst nog tot een totaal van ongeveer dertig man gebruikt worden. Aan gasverkenners is nog groote behoefte. Er is dus geen reden om stil te zitten; meldt u aan bij den Luchtbeschermingsdienst. Politie bureau te Overveen. Voor zooverre zich geen voldoende vrijwilligers voordoen zal ik met wet- telijken dwang de niet vervulde plaatsen doen bezetten. Een woord van dank en van hulde aan die genen, die ook nu weder trouw hun plicht heb ben gedaan. OOK IN HUURKOOI' TELEFOON 12762 HAARLEM Naar wij vernemen heeft mr. dr. F. S. Witte- veen, administrateur, chef der afdeeling onder wijs ter Provinciale Griffie van Noordholland, per 1 Juli a.s. wegens den pensioengerechtigden leeftijd eervol ontslag uit zijn functie gevraagd. De heer Witteveen werd in 1874 te Oost Don- geradeel in Friesland, waar zijn vader burge meester was, geboren. Hij studeerde te Leiden en promoveerde op 17 Maart 1896 in de rechten. Nadat hij eenigen tijd volontair ter secretarie was te Leeuwarden, promoveerde hij tot doktor in de Staatswetenschappen en werd op 22 Juni 1900 tot secretaris der gemeente Vlissingen be noemd. Daarna was de heer Witteveen referen daris ter gemeentesecretarie te Den Haag en later secretaris der gemeente Delft. Op 1 Januari 1918 volgde zijn benoeming tot hoofdcommies, chef der afd. onderwijs en verkie zingen ter Provinciale Griffie van Noordholland. In den rang van administrateur neemt hij thans van deze afdeeling afscheid. Enkele jaren gele den werd zijn afdeeling uitgebreid met perso neelszaken en militaire zaken. De heer Witte veen was tevens belast met het maken der notu len van de vergaderingen der Provinciale Staten. In het openbare leven is mr. dr. Witteveen o.a. secretaris der commissie van advies voor het buitengewoon onderwijs te Haarlem. Tot administrateur der afdeeling is met in gang van 1 Juli benoemd mr. P. F. Westerling, thans referendaris. Gisterenavond werd in restaurant Brink- mann op het Houtplein de jaarvergadering' van de Groote Houtstraatvereeniging gehouden on der voorzitterschap van den heer A. van Weer den. In zijn openingswoord schetste de voorzit ter o.m. den toestand van vijf en twintig jaar geleden, In onze dagen hebben wij gebrek aan rust en concentratie, maar toch dienen wij in onzen arbeid rust te vinden. Nadat de verslagen van den secretaris en penningmeester waren voorgelezen, had de verkiezing van twee bestuursleden plaats. De heer A. van Weerden werd als voorzitter her kozen, terwijl wegens het aftreden van den heer J. E. Voet de heer Cornevoor gekozen werd. Bij de rondvraag kwamen het parkeeren, het lawaai en de verlichtingstarieven voor de Groote Houtstraat ter sprake. Ook het nieuw'e element-, de Luchtbescherming, werd door de vergadering besproken. Voor den optocht van* den Luchtbescher mingsdienst, welke a.s. Zaterdag in Haarlem gehouden wordt, zijn nog collectanten noodig. Het bestuur van den LuchtbescUermings- dienst doet een dringend beroep op allen die dit sociale werk metterdaad willen steunen. Zij, die zich als collectanten willen beschik baar stellen, kunnen zich Vrijdagavond opge ven aan onderstaand adres: H. Timmer, Marsstraat 57. Donderdag 25 April organiseert de K.J.M.V. een vergadering met debat in restaurant Brink- mann over „Waarom K.J.M.V.? Is de K.J.M.V. overbodig of-wat dan?" Spreker zal zijn de heer E. H. Tenckink, commissaris van politie te Haar lem. Naar wij vernemen, is, bij Koninklijk be sluit als opvolger van wijlen notaris H. Fen- seling te Gennep benoemd onze oud-stadgenoot, de heer Ant. J. Hulsebosch, zoor van den be kenden bouwkundige en aannemer G. Hulse- bosch. De nieuwbenoemde notaris heeft reeds verscheidene jaren het candidaat-notariaat te Gennep waargenomen. Wij wenschen onzen stadgenoot op zijn standplaats veel succes. In den ouderdom van 49 jaar is, na een langdurig lijden, overleden de heer Jan van Ginkel, lid van den Reclasseeringsraad en oud kerkmeester der parochie van den H. Joannes den Dooper aan de Amsterdamstraat. Zaterdagmorgen 10 uur wordt in die kerk de plechtige H. Requiem-mis opgedragen. De eerste gewone zitting der Provinciale Sta ten van Noord-Holland zal worden geopend op Dinsdag, 18 Juni, des voormiddags te half twaalf. Bij het dezer dagen gehouden examen in het St. Antonius-ziekenhuis te IJmuiden-Oost slaag de voor het diploma-ziekenverpleging onze stadgenoote Mej. G. Brockbernd. Dinsdag 23 April zal in het Clubgebouw aan de Tempeliersstraat de Haarlemsche Kegelbond zijn jaarvergadering houden des avonds om half negen. Gebouw St. Bavo: Examen gemeente-admi nistratie, om 9 uur 's morgens; Bestuur RK. Volksbond, O. en O., Melkhandel St. Jozef, Co mité Herwonnen Levenskracht. Proza en Poë zie, R.K. Bevolkingsbureau, Federatie Groen ten- en Fruithandel, om 8 uur; Rechtskundig Advies 7—8 uur. Brinkmann, Groote Markt: Ledenvergadering van de Nederlandsche Reisvereeniging voor Katholieken, 8.30 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 1012 uur. Kunsthandel J. H. de Bois: Expositie Han Boskamp. 105 uur. Palestina-Diorama's, Schotersingel 117a: Ge opend van 35 en 79 uur. Cinema Palace: „De Moordzaak Franchetti", voor volwassenen, 2 en 8.15 uur. Frans Hals: „De dag breekt aan", voor vol wassenen, 2, 7 en 9.15 uur. Spaarnc: „Van Mars op Mars" en „De ge helmde brigade". Moviac: „Als het moederhart spreekt", 8.15 uur, boven 18 jaar. Vrijdag 19 April, 8.15 uur, „Onder één Dak" (voor Aerdenhouts Tooneel Ensemble). Zondag 21 April, 8 uur, „Adel in Livrei" (voor R.K. Ver. Thalia). Maandag 22 April, 8 uur, idem. Dinsdag 23 April, 8.15 uur, Het Residentie Tooneel „Toontje heeft een paard geteekend". Woensdag 24 April, 2.30 uur, Leerlingen uit voering (voor mevr. Ruth Tobi). Woensdag 24 April, 8.15 uur, Impr. Theo Bouwmeester, Bonte Avond met Bob Scholte en Silvain Poons. Gebouw St. Bavo. O. en O., Cursus Melkhan- handel, Schaakclub St. Bavo. R.K. Bevolkings bureau, Stille Omgang Alkmaar, om 8 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10—12 uur en 2.30—5 uur. Kunsthandel J. H. de Bois: Expositie Han Boskamp 10—5 uur. Kcmbrandt: „Golden Boy", voor volwassenen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Straten zonder einde", voor volwassenen, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De vrouw met het masker", voor vol wassenen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Percy neemt vacantie", 2.30 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het fluitende Doodshoofd" en „De jacht naar het halssnoer". Moviac: „Als het moederhart spreekt", 8.15 u. De Zondag- en avonddiensten van de apothe ken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door de yolgende apotheken: Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6, telef. 10378; fa. Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, telef. 10043; Marnix-apotheek, Marnixstraat 65, tel. 23525. Steeds geopend zijn: C. F. Schotsman, Binnen- weg 206208; Elswout-apotheek, Bloemendaal- scheweg 341; Aerdenhout-spotheek, Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Heemsteedsche apotheek. Binnenweg 28, telef. 28127; Bloemendaalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85. telef. 22181. VRAAGT ONS PROSPECTUS: Makelaar-Taxateur, Politiediploma (Bekende Schriftelijke Cursus) door Fr. v. RIJN D 8 Helen stond nog te mopperen en te razen in een benauwde telefooncel op het station St. Lasare, toen Doris voor het eerst met Nelson Weldron kennis maakte. Voor het eerst van haar leven was ze alleen op reis. Nog nimmer te Voren had ze ook maar in het Publiek alleen aan tafel gezeten. Nooit eerder had een vreemde haar aangesproken. Mannen, allerlei mannen, waaronder die zich heel hoog voelden, waren in Monte Carlo bij het tafeltje, waaraan Helen zat, blijven staan met de tvoorden: „Nee, maar, als dat Helen Carlington niet is? En wie is die knappe jonge dame bij haar?" Maar geen enkele man, nuchter of dron ken, had het nog ooit gewaagd, zichzelf aan Doris voor te stellen. Dat een vreemde het wagen kon, in het publiek haar aan te spreken en haar handen vast te grijpen, was iets ongelooflijks Voor haar. Ze was ervan overtuigd dat hij haar het hof wilde maken. Al die praatjes over ..zaken" waren puur onzin. Wat voor zaken kon den er nu tusschen twee volslagen vreemden m den restauratiewagen van een boottrein worden afgehandeld? Buiten adem bereikte ze haar eigen wagon. Ze was den hemel dankbaar voor de drie be jaarde dames, die bij haar in het compartiment zaten. Ze zagen er schrikwekkend genoeg uit, om zelfs een dronken Amerikaanschen handels reiziger de stuipen op het lijf te jagen. „Wat scheelt er aan, lief kind?" vroeg een harer, een grijsharige amazone in een heerachtig mantelcostuum. „Je ziet eruit, alsof je een spook gezien hebt." „O, ik maak het best. Ik dacht alleen, dat we ie Havre naderden en daarom heb ik wat hard geloopen, om mijn handbagage bij elkaar te halen. De oude dames wisselden blikken van ver standhouding. Dat kind maakte zeker voor hét eerst een zeereis. Stel je voor, dat iemand niet eens weet, dat de treinrit van Parijs naar le .Havre twee en een half uur duurt!" „Is het je eerste reis naar het buitenland, lief kind?" Do-is knikte van ja. Ze had er dadelijk spijt van. En in de komende dagen zou ze het nog veel meer betreuren, dat ze de dames Thompson, Watkins en Taylor in den waan gebracht had, dat ze verplicht waren een hulpbehoevend Ameri- kaansch meisje op haar eerste reis naar het buitenland bij te staan en te beschermen. Haar naam beteekende niets voor haar vrij willige beschermsters. Al hadden ze den Groo,ten Vijver dan ook zevenmaal reeds overgestoken, ze wisten totaal niets af van het soort Ameri kanen, die gewoon zijn het Ritz Hotel te frequen- teeren. Ze waren eerzame huismoeders uit Yowa en wisten dus alles af van de Kathedraal van Notre Dame, het Graf van Napoleon, de cata comben onder de Seine, het museum van het Louvre en van het Luxembourg, maar hoege naamd niets van het Ritz Hotel. Dat was niet meer dan een naam vóór haar, even onbereikbaar als een Rolls-Royce. Als Doris tegen haar ver teld had, dat ze „de" Doris Carlington was, de eenige dochter van de ónder de Amerikanen van stand in Europa algemeen bekende vrouw dan zouden ze haar hebben aangegaapt, maar verder aan haar lot overgelaten zooals de menschen bewonderend kijken naar een of ander wild dier in een dierentuin, waar ze liefst ver vandaan blijven. Had Doris tegen haar verteld, dat ze haar Fransch even vloeiend sprak als haar Engelsch, dat ze nog nooit het Empire State Building- of het Rockefeller Center had gezien, dat haar moeder een huis in Parijs, een villa aan de Riviera en een flat in Londen had. dan zouden ze zich terstond op een afstand hebben ge houden. Maar Doris vertelde daar niets van. Ze knikte slechts. En zij zagen haar oogen, de verschrikte, angstige oogen van een mooi meisje. Ze voelden zich tot haar aangetrokken door haar glimlachje; het korte, schuwe glim lachje van een Artrerikaansch meisje, dat vreemdelingen wantrouwt. Ze werden getroffen door haar ernstig zwijgen en de eerbiedige wijze, waarop ze naar hare raadgevingen luis terde. Maar het viel haar niet op. dat zij een complet var* Vionnet droeg, waaraan voor vierhonderd dollar waarde aan crêpe zat, een hoed van Reboux, waarvan het stroo alleen al honderd dollar kostte, en schoenen van Perugia, tachtig dollar aan lakleer waard. Lang voordat de boottrein Havre binnen- stoomde, hadden ze reeds afgesproken, dat mrs. Thompson de grijsharige amazone in haar halve heerenkleeding den purser zou vragen, „het lieve kind" een plaatsje te geven in haar hut en degene, die deze hut met haar zou deelen, over te plaatsen naar de luxe-hut, oor spronkelijk voor Doris bestemd. „Je kunt maar nooit weten, schatje, wie ze bij je in de hut stoppen. Zonder er op bedacht te zijn, kon je je hut wel eens moeten deelen met een totaal vreemde." Doris betuigde haar heur hartelijken dank. Nu ze eenmaal zoover gegaan was, kon ze Wel niet anders doen. Ze wist wel, dat niemand, laat dan staan een „totaal vreemde" haar hut met haar deelen zou, want ze had de verzeke ring van de maatschappij gekregen, dat ze een hut alleen had, maar ze kon Mrs. Thomp son's aanbod moeilijk afslaan. Zaj immers was reeds volop bezig, Doris te bemoederen. En Doris betrapte zichzelf op de gedachte, dat het niet onpleizierig was, iemand aan te treffen, die nu eens voor haar wilde zorgen, nadat zijzelf zoo veel jaren voor haar moeder zorg had moeten dragen. „Kom, ga nu maar een dutje doen," zei Mrs. Thompson tot besluit. „Je hoeft nergens meer over te tobben. Ik zal er wel voor zorgen, dat je veilig en wel bij je tante in New York terecht komt." De „tante in New York" was een oogenblik- kelijke uitvinding van Doris, omdat het, al was het een verzinsel, in elk geval beter klonk dan „een achternicht in Kew Gardens." Doris sloot de oogen en hield zich slapende. Ze hoopte, dat Mrs. Thompson gelijk had en dat haar moeilijkheden voorbij waren. Ze hoopte verder, dat New York per slot van rekening beter zou blijken te zijn, dan Helen beweerd had. „Zou het niet verrukkelijk zijn," dacht ze, al luisterend naar het gefluister der drie oude dames, „als ik werkelijk een baantje kon vinden en den witten olifant op Long Island van de hand kon doen voor een behoorlijke som? Dan kon ik voor goed in Amerika blijven. Natuurlijk zou ik moeder dan wel wat willen steunen Ik zou allesletterlijk alles willen doen, als ik maar niet terug behoefde. Ik wil niet terug ik wil het niet!" Ze verkeerde nog in een droomstemming, toen twee uur later, op de boot, een Fransche kwieke picolo haar twee pakjes en een brief kwam brengen. „Is dat voor mij bestemd?" „Mais, oui, mademoiselle." „Dat moet van moeder zijn," meende ze be slist, „die stuurt me een cadeautje om me een goede reis te wenschen; iets wat ik niet noodig heb en zij niet betalen kan." Onder het waakzaam oog van Mrs. Thompson maakte ze de pakjes los. Het was een groote doos met den naam van een beroemden Fran- schen bloemist er op en een kleine doos met kant versierd. „Dat ziet er uit als een bonbondoos," zei Mrs. Thompson, „het moeten fijne bonbons zijn ook. Zoo'n doos kost wel driehonderd francs in dien duren winkel op den Boulevard. Kijk die kant maar eens. Is het niet schattig?" Dat was zoo, maar toch trok Doris een zuur gezicht. Bloemen en bonbons! Nauurlijk weer van Wilbur! Met een ellen dig voorgevoel maakte ze de groote doos open. Orchideeëntwee dozijn orchideeën! Met een kaartje „Wilbur Daniel Higgenstrom, eertijds wonende te Parijs, nu aan boord van de Nor mandie." „Wat scheelt er aan, lief kind?" vroeg Mrs. Thompson, in wier hut dit alles zich afspeelde. „Je kijkt zoo bezorgd? Vind je die prachtige bloemen dan niet verrukkelijk?" „Dat is de zaak niet, Mrs. Thompson. Die bloemen kunnen me niet schelen, maar ik zou den man, die ze gestuurd heeft, liever niet ont moeten." „Bedoel je daarmee, dat hij aan boord is. „Juist. Jammer genoeg. En hij zal me zeker lastig vallen." „O neen, geen denken aan," zei Mrs. Thomp son, „laat dat maar aan mij over." „Heel graag!" Zé sloeg tersluiks een blik op de omvangrijke gestalte naast haar en glimlachte heel eventjes. Je moest meer- mans zijn om een dergelijke be waakster aan te pakken, dan Wilbur Daniel Higgenstrom was. LWordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5