In een uur werd beslist over het lot van Denemarken ex rijwielen - veilig rijden Neutralen en non-belligerenten zien hun wapens na Wat is Italië van Toenemende onrust in den Balkan Goedkoope dagretours bij de Ned. Spoorwegen DISCIPLINE BEZORGDHEID IN INDIE ECHTER SLECHTS OP VASTGESTELDE UREN \nstünune Wij capituleerden voor anderhalven man en een paardekop Buitenlandsch Overzicht DONDERDAG 18 APRIL 1940 Maatregelen voor de veiligheid van den Staat noodig geacht Britsche duikboot door vliegtuig vernield Leider der Kroaten bij prins Paul Het Duitsche ultimatum aan Koning Christiaan De besluiten van de Donau-commissie In overweging wordt genomen t.z.t. het vastrechttarief in te voeren Goedkoope retours Toepassing van het vastrecht Voor den zakenman Voor gezinnen In alle klassen Algemeene gezichtspunten Indien ooit dan is wel onder de tegen woordige gevaarvolle omstandighe den een uiterlijke en innerlijke dis cipline voor ons volk gebiedend nood zakelijk. Indien die allernoodzakelijk ste discipline niet vrijwillig uit diepe overtuiging kan bereikt worden, dient zij desnoods afgedwongen te worden. Er staan te hooge 'belangen op het spel om van al te goed vertrouwen in dit opzicht te mogen zijn. Gedisciplineerdheid is nu eenmaal niet een van de sterkste deugden van ons sterk individualistisch volk, en daar uit dit volk het gemobili seerde leger is gerecruteerd, kan het geen verwondering baren, indien hier en daar ook in ons leger de discipline wel eens wat te wenschen zou overlaten. Wie den ernst der tijden niet beseft en lucht hartig weigert de onvermijdelijke conse quenties daaruit te trekken, moet duide lijk aan het verstand gebracht worden, hoe onjuist en ook gevaarlijk zulk een houding is. Beschikt hij niet over vol doende verstand om dit te beseffen, dan dient hij met kracht verplicht te worden zich te gedragen alsof hij het beseft. Wij Willen niet beweren, dat er een ontstel lend gebrek aan discipline zou heerschen in ons land, maar toch gebeuren er din gen, waartegen o.i. krachtig moet wor den opgetreden. Den laatsten tijd was het schooieren van gemobiliseerden in uniform langs de wegen om met voor bijkomende auto's mee te rijden weer sterk toegenomen. Het is goed, dat de militaire autoriteiten weer eens gewe zen hebben op het hoogst ongewenschte Van dit misbruik en opdracht hebben ge geven scherper te controleeren en te straffen. Is hét dan zoo erg, dat militai ren pogen de welwillendheid van auto bestuurders uit te buiten voor een gratis Vervoer naar de plaats van hun wen schen? Het is erger en kan vooral in zijn gevolgen ernstiger zijn, dan menigeen Zoo op het eerste gezicht geneigd zou zijn te denken. De militaire overheid heeft het zwaartepunt gelegd op het aanzien en het prestige van den militair, dat door deze wijze van handelen ge schaad wordt, maar er zit nog een veel bedenkelijker kant aan. Officieele ver lofgangers krijgen vervoerbewijzen voor de officieele transportmiddelen, zoodat die geen beroep op het goede hart van Particuliere autorijders behoeven te doen. Het komt dan ook niet. zelden voor, dat gemobiliseerden, die geen verlof hebben, omdat, zij niet aan de beurt zijn of om dat zij met intrekking van het verlof gestraft zijn, op deze wijze stilletjes trachten „uit te knijpen" uit de plaats, Waar zij verplicht zijn aanwezig te blij ven, waar de militaire overheid op hun aanwezigheid rekent en moet kunnen rekenen, en waar zich misschien gebeur tenissen kunnen voordoen met zeer ver strekkende gevolgen voor geheel ons volk en geheel ons land, indien de uit knijp er s er niet op hun post blijken te Zijn. Dat wij de mogelijkheden niet over drijven, heeft het succes van de steeds meer gebruikelijke overrompelingstac tiek, niet enkel van buitenaf, maar ook Van binnenuit, helaas maar al te duide lijk bevestigd. Een particuliere autorijder, die uit misplaatste goedhartigheid een schooienden militair in zijn wagen mee neemt, werkt niet alleen mee aan de on dermijning van de discipline en het aan zien van de weermacht, maar aanvaardt °ok het risico mede verantwoordelijk te worden voor een mogelijk noodlottig gebrek aan paraatheid dier weermacht °P een beslissend moment en een be slissende plaats. In nog sterkere mate geldt dit alles voor hen, die, gelijk herhaaldelijk ge beurt, ertoe medewerken, dat ge mobiliseerde voetballers zonder verlof van hun militaire chefs in het geheim en Onder andere namen meespelen in wed strijden, die buiten hun militaire stand- Plaats worden gespeeld. Zelfs in de da gen van groote spanning, die achter ons liggen, is het voorgekomen, dat clubbe stuurders de voetbalbelangen van hun olub blijkbaar hooger aansloegen dan de hoogste belangen van het land en ge mobiliseerde spelers, wien het voetballen hader aan het hart ligt dan hun militai- plicht en het vaderland, de behulp- zanre hand boden om dien plicht te ver ruimen Deze en dergelijke dingen wijzen op een mnstig gebrek aan verantwoordelijk heidsgevoel, plichtsbesef en discipline, een gebrek, dat in de huidige situatie thet alleen bij de individueele gemobili seerden, maar ook bij de individueele hurgers niet mag worden getolereerd. °ok de burgers dienen met de verant woordelijke militaire autoriteiten actief Samen te werken om dergelijke misbrui hen tegen te gaan, opdat de hooggepre zen en vertrouwenwekkende paraatheid €h waakzaamheid van ons land niet Worde aangetast door ontoelaatbare ge dragingen van minstens lichtzinnige en lichthartige elementen. Dat niemand ?ichzelve of anderen omtrent den ernst van deze dingen bedriege, want anders ?°u men wel eens, wanneer het te laat hj bitter bedrogen kunnen uitkomen. dingen, welke voor de betrokken staten zelf zijn bestemd. Zware ladingen, zooals cement en mineralen, mogen de IJzeren Poort niet passeeren, tenzij hiertoe in de haven van afscheping toestem ming is verkregen. Tot de voorzorgsmaatregelen tegen sabotage behooren een drastische beperking van de scheepsbemanningen, die bewijzen moeten kun nen overleggen, dat zij bevoegd zijn, als zooda nig dienst te doen. Elk van de aan den Donau gelegen staten zal voor zijn eigen sector verant woordelijk zijn. In Roemeensche politieke kringen, zoo meldt Havas uit Boekarest, legt men het tusschen de vier neutrale Donaustaten tot stand gekomen accoord uit als de eerste groote manifestatie van een werkelijke solidariteit ten aanzien van de Donauvraagstukken. De vier neutrale lan den, Roemenië, Hongarije, Bulgarije en Joego slavië zijn ervan overtuigd, een rol van Euro- peesche beteekenis te hebben gespeeld, omdat zij de gevaren van een eventueele uitbreiding van den oorlog tot dit deel van Europa ver minderd hebben. BATAVIA, 18 April (Aneta). Het hoofdbe stuur van de Vaderlandsche Club zond heden het volgende telegram aan den Gouverneur- Generaal Excellentie, Het hoofdbestuur van de Vaderlandsche Club acht het zich onder de huidige zorgelijke om standigheden tot plicht, met grooten nadruk onder de persoonlijke aandacht van Uwe Excel lentie te brengen, dat hier te lande in wijden kring ernstige bezorgdheid bestaat over de vol gende feiten: Ten eerste, dat de staatsgevaar lijke actie van de N.S.B. en verwante organi saties en groepen hier te lande nog steeds voort duurt; ten tweede dat zich onder de overheids dienaren en naar gevreesd moet worden ook onder hen, die verantwoordelijke betrekikngen bekleeden elementen bevinden, op wier on voorwaardelijke trouw aan het wettig gezag op hachelijke oogenblikken niet kan worden gere kend; ten derde, dat verschillende verantwoor delijke posten zijn toevertrouwd aan buitenlan ders, omtrent wier loyaliteit in enkele gevallen ernstige twijfel bestaat. Het hoofdbestuur dringt er, mede naar aan leiding van de jongste gebeurtenissen in het buitenland, bij Uwe Excellentie met de meeste klem op aan, dat, met het oog op de veiligheid van den staat, thans door de Nederlandsch-In- dische regeering zonder verwijl afdoende maat regelen worden genomen, en dat aan deze maat regelen algemeene bekendheid worde gegeven, teneinde aan de bestaande bezorgdheid een einde te maken. Het telegram is geteekend door den heer Van Holst Pellekaan, voorzitter. BERLIJN, 18 April. (D. N. B.) Op den 15en April werd een Britsche duikboot, welke onder water voer, aan de Zuidwestkust van Noorwe gen waargenomen door een Duitsch water vliegtuig. De Duitsche machine daalde tot en kele meters boven zee en liet met korte onder breking bommen vallen. Twee meter achter den periscoop getroffen, sloeg de boot achter over. Weldra bedekten olievlekken en wrak stukken de plek waar de duikboot gezonken was. Het vliegtuig wachtte eenige oogenblikken om naar boven komende vijandelijke matrozen aan boord tie nemen en keerde daarna naar zijn basis terug. (Het is mogelijk, dat dit bericht betrekking heeft op de duikboot Thistle, die door de Brit sche admiraliteit als vermist werd aangegeven). BELGRADO, 18 April. (D. N. B.) Prins-re gent Paul van Joego-Slavië heeft gisteravond den plaatsvervangenden minister-president en leider der Kroaten, dr. Matsjek, in audiëntie ontvangen. ft De „histoire intime" van de jongste invasie in Denemarken wordt verteld door iemand, die, toen de overrompeling van Kopenhagen door de Duitschers plaats greep, daar een vooraanstaande positie innam. Eenige dagen later heeft hij kans gezien naar Londen te ontvluchten, om daar zijn ooggetuige-relaas aan een Engelschen reporter mede te deelen. Het lot van Denemarken, zegt hij, werd be slist binnen het uur, dat de haastige beraad slaging tusschen den koning en premier Stau- ning, die vergezeld was van dr. Munch, minis ter van Buitenlandsche Zaken, duurde. Die haast was het gevolg van een ultimatum, dat in het holst van den nacht van Maandag op Dinsdag, om 3 uur, door den Duitschen gevol machtigden minister te Kopenhagen, dr. Renthe-Fink, den koning ten paleize werd aangeboden. Aan koning Christiaan werd mede gedeeld, dat de Duitsche regeering, indien de koning na een uur beraad niet aan haar wensch zou kunnen toegeven, geen andsr alternatief te bieden had, dan zekere Deensche steden, waaronder de hoofdstad, bloot te stellen aan bombardementen. De Duitsche gezant had, bij zijn eerste be zoek, vroeg in den nacht van Maanda'g, den premier Stauning al verzekerd, dat „tijdelijke overheersching van Denemarken voor het wel slagen van de Duitsche „escapade" in Noor wegen noodzakelijk was: Denemarken moest bezet worden". Daarop had de voltallige Deen sche regeering lang en breed over dat voorstel beraadslaagd, maar was tot het besluit geko men met algemeene stemmen meent de zegsman dat elke inval gewapenderhand zou moeten worden weerstaan. Sindsdien waren er nog korte telefonische besprekingen gevolgd tusschen den Duitschen gezant en dr. Munch, den minister van Buitenlandsche Zaken, zon der dat er iets in den toestand werd gewijzigd. Maar tegen 3 uur in den nacht was de gezant nog eens, op zijn dringend verzoek, bij den minister toegelaten; hij had dr. Munch toen namens den Führer het Duitsche ultimatum overhandigd, dat het opgeven van allen tegen stand binnen het uur als voornaam- sten eisch, onder de reeds vermelde bedreiging, bevatte. Dr. Munch en premier Stauning verwit tigden daarop den Koning telefonisch van hun komst en spoedden zich per auto daar heen. Op Amaliënborg werd onmiddellijk een soort kroonraad gehouden. Midden on der de besprekingen, precies een uur na zijn laatste bezoek, liet de Duitsche gezant zich alweer aandienen. Hij kwam met de mededeeling, dat de tijd van het ultimatum verstreken was. Koning Christiaan, staande tusschen zijn twee ministers, deelde toen den gezant koel en kortweg mede, dat de regeering van Denemarken aan een Duit schen gewapenden inval geen weerstand zou bieden Daags daarna is bekend geworden, dat ver schillende Duitsche kolenschepen, die den vo- rigen avond tegen het vallen van de duisternis in de buitenhavens der stad onopvallend langs de kaden waren komen liggen, feitelijk troepen schepen bleken te zijn. Na middernacht waren ook gewone Duitsche transportschepen naast de eerste komen liggen. Aan de honderden soldaten, die even voor het aanbreken van den dag uit die schepen op den wal kwamen, werd eerst een sein tot opmarcheeren gegeven, nadat plotseling een aantal Duitsche bommenwer pers in de lucht was verschenen en verder op geringe hoogte boven deze colonne en over de Kopenhaagsche binnenstad heen en weer vloog. In de citadel van Kopenhagen, die ook als voornaamste kazerne voor het weinig talrijk garnizoen dienst doet, leek alles in diepe rust. Daar op sommatie de poort gesloten bleef, gaf de bevelvoerende Duitsche officier der lan dingstroepen orders, om zich door middel van springstoffen toegang te verschaffen. Dit alles was in heel weinig tijd geschied, zoodat de Duitschers al goed en wel de citadel bezet hadden, alvorens de eerste Denen zich ver toonden. Het garnizoen werd dan ook zonder slag of stoot ontwapend, waarna, naast de Deensche, nu ook de Duitsche vlag op de cita del werd geheschen. Detachementen van dat eerste contingent Duitschers hadden zich inmiddels afgescheiden; een ervan rukte in Zuid-Westelijke richting op, over de boulevards van de Deensche hoofdstad, naar de Amalienborg-plads, waar de koning met zijn familie het paleis bewoont. Daar wer den zij echter opgewacht door een i in het ge weer gekomen paleiswacht, onder aanvoering van Prins Waldemar, neef des konings. die hun een „Halt" theriep. .Wie toen het eerst gescho ten heeft, is nog niet bekend, hoewel de Duit sche berichten spraken van een „aanval" door de paleiswacht. Koning Christiaan die op het gerucht kwam toegeloopen. heeft toen zelf het bevel gegeven, verder geen weerstand te bie den. De lijken van drie Deensche soldaten wer den daarop binnen het paleis gebracht en de poorten gesloten. Vooraleer de bevolking van Kopenhagen dien Dinsdag aan bet werk ging, waren alle openbare gebouwen en de verkeers punten reeds door Duitsche militairen bezet. Tegen den middag heeft echter het Duitsche opperbevel de posten doen intrekken en de pa trouilles uit de straten teruggeroepen. Behalve dat nu de ordedienst door de Kopenhaagsche politie wordt gedaan, staan er nog schildwach ten voor het Phoenix Hotel, nu het hoofdkwar tier van het bezettingsleger, en dan o ironie! voor het hotel d'Angleterre, waar de Duitsche opperbevelhebber met zijn staf is gehuisvest. „Kopenhagen is gecapituleerd voor ander halven man en een paardekop" smaalde een student der hoogeschool van Kopenhagen tegen den Engelschen berichtgever. „Onder dreige menten met bommenwerpers en fusillades kon dat gelukken!" De „verovering" van de Deen sche hoofdstad heeft precies 6té» uur in beslag genomen en de „manschappen" va-n het bezet tingsleger zijn grootendeels nog baardelooze jongens onder de twintig! Die schenen eerst zelfs erg zenuwachtig, bang voor eventueele Deensche opstootjes en tegenstand! BELGRADO, 18 April. (Reuter). De besluiten Vah de Donaucommissie, die Woensdag te Bel grado bijeen is geweest, zijn eenstemmig door de Sedeiegeerden van Engeland, Frankrijk, Italië, ^beinenië en Hongarije genomen. Het verbod van het vervoer van wapens, mu- ^ie en ontplofbare stoffen geldt niet voor aen- Het is interessant te zien, hoe de groote neu tralen en non-belligerenten reageeren op de verrassende uitbreiding van den oorlog tot Scandinavië. Van alle kanten hoort men het kletteren der wapenen: het is of men ze nog eens aan een algemeene inspectie wil onderwerpen, want „rust roest" en zeven en een halve maand hebben ze immers rust gehad, maar misschien heeft men ze nu toch spoedig noodig. „De oorlog nadert de Ver. Staten" zegt de Amerikaansche pers en president Roosevelt spreekt het niet tegen. In zijn jongste rede voor de Pan-Amerikaansche Unie veroordeelde hij in de scherpste bewoor dingen het Duitsche optreden en demonstreer de nog eens duidelijk Amerika's niet-neutrali- teit. En dat het niet bij woorden blijft, bewijst wel het besluit der regeering om de Geallieer den in staat te stellen de nieuwste militaire vliegtuigtypes van de Amerikaansche industrie te koopen. Japan ziet met toenemende bezorgdheid de uitbreiding van het conflict in Europa en is nu al een ruzietje begonnen met de Ver. Staten over wie Oo&t-Indië sal mogen beschermen als Nederland eventueel ook bij den oorlog zou wor den betrokken. Stalin heeft zich na zijn Finsch uitstapje weer teruggetrokken in de neutrali teit en slaat de worsteling tusschen Duitsch- land en de Geallieerden met belangstelling gade. Men hoort zelfs geen applausje voor den nieuwen Duitschen vriend. Heel anders is het optreden van het non-belligerente Italië. In de afgeloopen zeven maanden was Mussolini de groote sfinx in het groote conflict. Weliswaar steunde hij met woorden den asgenoot, maar vaak bleek er toch een groot verschil te bestaan tusschen zijn woorden en daden. Er was een tijd dat velen verwachtten, dat de Duce toenadering zou gaan zoeken tot de Geallieerden. Dat was in December, toen de Groote Fascistische Raad fel partij koos tegen het opdringende Rusland en graaf Giano een historische uiteenzetting gaf in de Kamer van hetgeen in de maand Augustus geschied was vlak voor het uitbreken van den oorlog: de verbijsterende overeenkomst tusschen Moskou en Berlijn. „Duitschland ging van toen af zijn eigen weg", zeide de Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken. En toen de Roode troe pen het kleine Finland binnenvielen, was Italië de eerste mogendheid, die Finland met vlieg tuigen te hulp kwam. Maar dit alles is reeds geschiedenis. Geen Woord van medelijden voor het Deensche of Noorsche volk wordt thans gehoord. Integen deel: de Italiaansche bladen doen op het oogen- blik hun best de Duitsche nog te overtroeven Waarom? Zal Mussolini dan toch de zijde van Duitschland kiezen en in de Middellandsche Zee zijn krachten gaan meten met die der Ge allieerden? Wij kunnen het ons nog niet voor stellen, zeker niet in het stadium, waarin mo menteel de oorlog verkeert. De Geallieerden zijr nog ongeslagen en het is lang niet zeker, dat de Duitsche onderneming in Noord-Europa voor Italië's asgenoot met een overwinning zal ein digen. Indien de Duitsche vloot zou worden vernietigd, dan beteekent dit, dat de Geallieer den in de Middellandsche Zee nóg meer oor logsschepen kunnen concentreeren dan zij thans reeds doen. Winston Churchill waarschuwde de vorige week Donderdag Italië nog, dat de Brit sche en Fransche vloot sterk genoeg waren, om de controle op de Middellandsche Zee 'te blij ven uitoefenen. Zou een oorlog met de Geal lieerden voor Italië ook niet vrijwel zeker be- teekenen, dat het met zooveel moeite opgebouwde Italiaansche Imperium het grootste gevaar zou loopen? Egypte, Turkije, het leger van Wey- gand: het zijn even zoovele bedreigingen vooi Italië's Oost-Afrikaansche bezittingen. En zou ook zeker de Balkan niet in bewe ging komen als Italië aan Londen en Parijs den oorlog verklaarde? Of vreest de Duce, dat de Geallieerden op den Balkan het initiatief zullen nemen en zoo Italië zullen dwingen positie te kiezen? De gebeurtenissen in Noord-Europa hebben de onrust in Zuid-Oost-Europa aanzien lijk doen toenemen en zooals begrijpelijk vormt Roemenië de spil. Men hoort thans van Roe meensche troepenverplaatsingen naar de pes- sarabische en Bulgaarsche grens, men hoort van Duitsche plannen om met gewapen de schepen op den Donau te patrouilleeren; men hoort van vlootmanoeuvres in de Zwarte Zee, in de Zee van Marmora, in de Adriatische Zee. En daar tusschen door hoort men uit Londen de waarschuwende stem van den Britschen minis ter van Economische oorlogvoering Cross, dat Engeland wil weten, waar Italië nu eigen lijk staat. De oorlog in Noord-Europa heeft een lawine losgemaakt, die alle landen in den oorlog dreigt mee te sleuren. Op aarde schijnen er geen machten meer te zijn, die deze lawine nog kun nen tegenhouden. Daarom doet de H. Vader nog eens een dringend beroep op alle geloovigen om te bidden. „Indien Wij al geen middel en geenmensche- lijke macht ongebruikt hebben gelaten om deze opeenstapeling van rampen te vermijden, stel len Wij toch al onze verwachtingen vóór alles op Hem, die alleen alles kan en in wiens macht het lot der volken ligt en die den geest en den wil van de leiders der volken beheerscht." In de personeelkamer van het derde Hoofdgebouw der Ned. Spoor wegen te Utrecht heeft prof. Goudriaan tegenover een zeer groot aantal vertegenwoordigers van de Nederlandsche Pers een aantal be langrijke mededeelingen gedaan omtrent diverse nieuwe ideeën, wel ke op het gebied der tarievenpolitiek van de Ned. Spoorwegen ten uit voer zullen komen, hetzij in de naaste, hetzij in een min of meer verwijderde toekomst. Heel in 't kort gezegd komt het hierop neer: Invoering van goedkoope retours geschiedt met ingang van de nieuwe zomerdienstregeling 1 9 Mei. Geheele of gedeeltelijke invoering van vastrechttarieven kan verwacht worden: misschien in den a.s. herfst, misschien ook later. Een en ander hangt af van de ontwikkeling der I tij dsomstandigheden Om reëel te blijven en bij voorbaat eventueele bezwaren te ontleden, verklaarde prof. Goudri aan, dat de N. S. zich volkomen bewust zijn van den gevaarlijken toestand, waarin ook ons land thans verkeert. Gevaar echter, aldus spr., is er vooral voor de lafaards en voor de landen, die door verraders ondermijnd worden. Wij heb ben nog te veel vertrouwen in de Hollandsehe deugden: moed, beleid en trouw, dan dat wij vrees zouden koesteren. Vertrouwen hebben wij nog in ons eigen Nederlandsche volk en vooral in ons leger. Wij zijn gewend op het juiste oogenblik de taal te spreken welke noodig is, desnoods ook die van bommen en granaten; zoolang dit echter nog niet noodig is, werken wij rustig voort aan de ontwikkeling van ons bedrijf, aldus prof. Goudriaan. De goedkoope retours vragen van de N. S. geen cent extra-uitgaven. Het geheim nu van het bij de goedkoope retours toegepaste tarief zit hierin: op elk traject der N. S. zijn er be paalde tremen, die (blijkens de tellingen en op grond van de kennis omtrent het vervoer) duurzaam met vrij geringe bezetting rijden. Hiervan nu heeft men er enkele geheel uitge nomen, waarvoor dan in de plaats gesteld wor den eenige treinen tegen zeer goedkoop tarief. In het Spoorwegbedrijf spreekt men in dit ver band over „dal"-treinen, die n.l. rijden in het dal van de bezettmgskromme, d.i. met weinig vervoer. Om dit on-economisch verschijnsel te weren, zou men kortere treinen kunnen laten rijden, en desnoods ook minder treinen, doch noch het een noch het ander zou in het belang van het bedrijf zijn, en ook niet voldoen aan de gemoti veerde behoeften van het publiek. Beter leek het den N. S., het vervoer te sti- muleeren door goedkoopere tarieven toe te pas sen, waarmede men intusschen geen nieuwe vinding deed, doch slechts de lijn wil doortrek ken, welke begonnen is bij de invoering van goedkoope avondretours. De goedkoope retour-tarieven zal men gaan invoeren: Op elk traject; doch uitsluitend in bepaalde treinen en wel enkele treinen in de vroegte; enkele tusschen 9 en 11 uur v.m.; en kele treinen tusschen 3 en 4.30 uur n.m.; en alle andere treinen na 5.30 uur namiddag. Welke treinen nu precies voor deze tarieven in aanmerking zullen komen, zal men in het nieuwe spoorboekje kunnen zien aan de har.d van eenige eenvoudige blokjes, zoodat men in de toekomst wellicht gaat spreken over „de blokjes-treinen". Deze goedkoope retourkaarten (bijzondere re- tourkaarten) zijn op den dag van afstempeling geldig in de treinen en op de baanvakken, wel ke door de daarvoor bestemde blokjes zijn aan geduid. Op den dag, volgende op dien der afstempe ling van het plaatsbewijs, zijn zij alléén geldig voor de terugreis, en wel in alle treinen, welke volgens de dienstregeling uiterlijk om 8.15 uur op het station, waarheen de reiziger de terug reis aflegt, aankomen. Onderbreking der reis is slechts na 17.30 uur geoorloofd. Met de treinen voor goedkoope retours zal men in de toekomst een veel ruimer veld van behoeften-bevrèdiging gaan bestrijken, terwijl het bestaande apparaat geen uitbreiding be hoeft te ondergaan. Aldus zuilen de „gaatjes" in het bezettingsapparaat worden ingevuld zonder dat dit meer kosten behoeft te veroor zaken aan het bedrijf. Daar ook de directie der N. S. niet met ze kerheid vooruit kan zien, hoe deze tarieven zullen werken, behoudt zij zifch het recht voor, het aantal en de ligging van de zoog. dal-tarie ven van tijd tot tijd te „bezien", opdat de nieuwe regeling inderdaad aan haar doel zal blijven beantwoorden. Zooals hiervoor gezegd, bestaat voorts de kans dat de invoering van tarieven mettoe passing van vastrecht in den a.s. herfst -ge schiedt. De mogelijkheid is echter niet uitge sloten, dat dit eerst over een of twee jaren kan gebeuren. Het toe te passen tarief heeft men zich gedacht te stellen op de helft van de hui dige enkele reis, hetgeen dus beteekent 1.12 <4 cent pel K.M.. De bedoeling is, dat degene, die volgens de N.S.-directie „voldoende" reist een kaart kan aanschaffen, op vertoon waarvan men.het goed koope vastrecht-tarief zal kunnen gebruiken. Bij dit tarief zal elke enkele reis de vrijheid- zelf beteekenen. Met dit vastrecht-tarief stelt men zich voor te zullen bereiken: Het zaken-verkeer (waarvan de exploita tie-rekening van een bedrijf de kosten draagt) Het particuliere verkeer (waarvan de kos ten voor rekening komen van een bepaald gezin). Deze twee soorten van reizigersverkeer zullen intusschen op verschillende wijze behandeld worden. Het gewone vastrecht is bestemd voor den zakenreiziger, die per maand tamelijk veel op reis gaat, doch niet voldoende, om de kosten van een abonnement ,,er uit te halen". Het komt ook tegemoet aan de behoeften van de kleine neringdoenden, voor wie het neertellen van een bedrag van f 30 ineens bezwaarlijk is. De prijs dezer vastrechtkaarten bedraagt voor een tijdvak van 12 achtereenvolgende maanden: 156 voor de. Ie klasse; 138 voor de 2e klasse en 96 voor de 3e klasse. Deze kaarten worden ook per maand verkrijg baar gesteld. Zij geven recht op een onbeperkt aantal reizen voor de helft van het enkele-reis- tarief in de klasse waarvoor zij zijn afgegeven (dus 2.125 cent per km. voor de le klasse, 1.625 cent voor de 2e klasse en 1.125 cent voor de 3e klasse). De zakenman, die tot dusver afwisselend reist op enkele reis en retour, gemiddeld dus voor 1.9 cent per km (3e klasse), bespaart per km 0.775 cent. Hij haalt er de 8 van zijn vast recht reeds uit, indien hij per maand meer reist dan pl.m. 1000 K.M. Deze vastrecht-tarieven achten de N. S. niet de belangrijkste van haar nieuwe politiek. Van veel grooter beteekenis acht met het gezins-vastrecht, iets nieuws, waarmede men n.l. geheel afwijkt van het gewone zaken-vast recht. Bij dit tarief kunnen leden van één gezin zoowel gezamenlijk als afzonderlijk goedkoop reizen door gebruik te maken van een daarvoor bestemde kaart. De prijs van de gezinsvastrechtkaarten be draagt voor alle leden van eenzelfde gezin ge zamenlijk 0.6 pet. van het gezinsinkomen met een minimum van f 12 en een maximum van f 48 per jaar. Voor houders van algemeene abonnementskaarten of van gewone vastrecht- kaarten is alleen het minimum van f 12 ver schuldigd. Deze gezinsvastrechtkaarten zullen ook voor korter perioden dan een jaar verkrijgbaar wor den gesteld. Zij geven recht op een onbeperkt aantal reizen voor de helft van het enkele-reis- tarief in alle klassen, met slechts één beper king. Het beginsel, waarvan de N. S. hierbij uit gingen, was niet gebaseerd op philantropische of sociale overwegingen, maar hield rekening met de eischen van een goed commercieel be leid. zooals elk bedrijf deze kent. Niettemin is de N. S.-directie verheugd, dat het resultaat van deze tarief-politiek uit sociale overwegin gen als iets bijzonder-voortreffelijks wordt ge acht. Het reisgenoegen van de groote bevol kingslagen wordt immers thans geprikkeld op een commercieele basis. Wanneer een huisvader overweegt of het voor hem voordeelig is vastrecht te kiezen, zal hij bij een inkomen van f 4000 bijv. tot de conclu sie komen, dat hij minstens 3100 km. verreizen moet, om het vastrecht er uit te halen. Bij elke vastrechtkaart wordt voor elk lid van het gezin tegen een gering bedrag een volg- kaart afgegeven, zoodat ieder ook afzonderlijk ten volle van het gereduceerde tarief profiteert. Daarom is het vastrecht voor den reiziger niet alleen eenvoudiger en goedkooper dan het vroegere kilometerboekje, doch het biedt ook meer mogelijkheden dan dit boekje, waarvan de techniek niet meer past bij den geest van dezen tijd. Hoewel het gezinsvastrecht in zich groote voordeelen biedt, heeft de Directie zich toch een termijn van 10 jaren gedacht, om deze nieu we reisgelegenheid te populariseeren. Mannen tusschen 20 en 60 jaar kunnen er echter geen gebruik van maken op de eerste vijf werkdagen van de week gedurende de maanden Januari tot en met Juni en Septem ber tot en met December tusschen 8 en 18 uur. Deze beperking is noodzakelijk geacht om te voorkomen, dat het gezinsvastrecht misbruikt zou worden voor zakenreizen. Men wil n.l. voor komen, dat het zakentarief zou overstroomen naar het gezinstarief. Opgemerkt dient nog, dat het zaken-vast recht als iets persoonlijks moet worden be schouwd, terwijl men zich voorstelt het inkomen van den aanvrager vast te stellen door middel van het belastingbiljet. Ten einde te bepalen, wie tot een bepaald gezin behooren. zal men het trouwboekje die nen te raadplegen. Een belangrijke opmerking aangaande het zins-vastrecht is nog, dat deze tarieven de mogelijkheid openen, om tegen gereduceerde prijzen te reizen in alle klassen. Het is dus ook een stimulans, om de 2e en le klasse beter te doen bezetten. „Ook daar", aldus prof. Gou driaan, „hebben we nog zeer gerieflijke plaat sen aan te bieden". De tegenwoordige personentarieven, voor zoo ver zij afwijken van het gewone enkele-reis- en retourtarief, worden geleid door de gedachte: of een reductie te verleenen aan die personen, die meer gebruik van den spoorweg maken dan het normale (algemeene abonnementskaarten, achtdaagsche abonnementskaarten, trajectkaar- ten, weekkaarten en jongeliedenkaarten)óf wel bepaalde reductie te verleenen op die uren van den dag, waarop het spoorwegapparaat slecht bezet is (goedkoope treinen, avondretours), óf wel door reductie te verleenen op die dagen of tijdvakken, waarop een extra druk vervoer ver wacht mag worden (vacantiekaarten, weekend retours, zomerretours, sporttarieven en derge lijke) Ei' is, volgens de directie, reden om te ver wachten, dat invoering van het vastrecht in het personenvervoer, evenals bij de electriciteits- centrales, zal leiden tot een gunstiger bezet tingsgraad van het geheele vervoer-apparaat. Een vastrecht-tarief immers zal sterk prikkelend werken op het geheele vervoer, omdat men bij lagere additioneele kosten ook op reis zal gaan in gevallen, waarin men dit thans achterwege laat. Er komen dus veel meer verschillende ca tegorieën van verbruikers in de markt. Bovendien, aldus de directie, werkt een vast rechttarief ook veel sterker prikkelend op het verbruik dan goedkoope treinen, avondretours en dergelijke. Uit een nauwkeurige berekening van de nieu we tarieven zal volgen, dat de reiziger op vast recht geen gebruik zal maken van retours, goed koope retours en avondretours, aangezien deze voor hem geen voordeel meer bieden. De gereduceerde tarieven voor het reizen op bepaalde trajecten behouden echter ten volle hun beteekenis; zij liggen alle meer of minder ver beneden de 1.125 cent.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 9