Britten en Noren bedreigen thans Drontheim Minister-president De Geer spreekt heden voor de radio Gayda pleit voor samenwerking Geallieerden te Namsos; Duitschers zenden per vliegtuig versterkingen naar Drontheim Forten bij Oslo bezet :M Windhoos over het Westland Civiel verzet in Britsch-Indië Engeland, Japan en N.O.-Indië Het nieuws van heden WRAK VAN U-BOOT GEVONDEN ZWITSERLAND IS OP ALLES VOORBEREID Vele duizenden guldens schade Parijs meldt: VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27V2 ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VRIJDAG 19 APRIL 1940 - OCHTENDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22348 Uit Londen wordt officieel medegedeeld, dat het aan land zetten van Britsche troepen in Noorwegen voortduurt en dat ver binding Werd verkregen met de Noorsche strijdkrachten. Volgens een uit Midden-Zweden ontvangen persbericht schijnt het zeker, dat Britsche troepen geland zijn te Namsos op ongeveer 80 mijl ten noorden van Drontheim. Blijkbaar heeft deze landing ten doel de spoorlijn van Dront heim naar de Zweedsche grens van Duitsche bezetting te bevrijden en Drontheim zelf aan te vallen. Noorsche troepen over de Zweedsche grens De operaties bij Bergen De zeeslag bij Narvik Fort Hegra nog Noorsch JÉ A De Bilt meldt: O'Neill verklaart in het Lagerhuis dat een gevaarlijke toestand is ontstaan Donderdag is te Arnhem met militaire eer van de Engelsche vliegers, die Zondag het leven kwamen. De stoet op weg naai het stoffelijk overschot ter aarde besteld bij het luchtgevecht nabij Babberich om de algemeene begraafplaats Moscowa ,Onze politiek in de Middel- landsche Zee gebaseerd op eerbied voor anderen Militair contact van Berlijn met Rome Vraagt Londen om duidelijker houding van Italië? Schriftelijk antwoord van Butler op een vraag vanuit het Lagerhuis Een verklaring van Roosevelt Fransch Oorlogscomité vergadert Zoo noodig „oorlogsmobilisatie w'egens agressie" Een Belgisch militair vliegtuig verongelukt NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. (nededeelingen 50 cent; idem op pag. één 45 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Uit Stockholm bericht Reuter, dat de Duitsche troepen te Drontheim koortsachtige voorbereidingen treffen in verband met een verwachten aanval door Britsche en Noorsche strijdkrachten. In de Noorsche grensplaats Norrdli is Donderdag telefonisch een bericht ontvangen, waarin wordt beves tigd, dat Britsche afdeelingen te Namsos, 130 kilometer ten noorden van Drontheim, geland zijn. Men zegt dat te Steinkjer, 30 kilometer ten zuiden van Namsos, Noorsche troepen zijn samengetrokken. Beide plaatsen zijn door een onlangs aangelegden spoorweg verbonden. Volgens berichten uit Midden-Zweden zou een Geallieerd offensief binnen enkele uren verwacht kunnen worden. Men verklaart, dat de mobili satie der Noren in dit gebied thans voltooid is. Duitsche versterkingen worden in groote transportvliegtuigen in allerijl uit Zuid-Noorwegen gezonden. Gemeld wordt, dat alle bruggen bij Drontheim ondermijnd zijn. Men heeft gezien, dat een groot Duitsch vrachtschip in de binnenhavens tanks, zwaar geschut en luchtdoelgeschut ontscheept heeft. Volgens de laatste te Stockholm ontvangen berichten hebben de Duit schers het exercitieterrein en het vliegveld te Stjordal, dertig kilometer ten oosten van Drontheim aan de spoorlijn naar Zweden, bezet. De berichten, dat zij de Zweedsche grens bereikt zouden hebben, schijnen voorbarig te zijn. Duitsche patrouilles zijn waarschijnlijk doorge drongen tot Levanger, 55 kilometer ten noorden van Drontheim aan den spoorweg naar Steinkjér en Namsos. Volgens „Stockholms Tidningen" zouden de laatste dagen te Narvik nieuwe Duitsche troepen door de lucht 7,ijn aangekomen. Naar D. N. B. uit Berlijn bericht hebben thans Duitsche troepen de vestingen Os- carsborg en Droesag aan de Oslofjord be zet en de verdedigingsinstallaties belang rijk uitgewerkt. Donderdag zijn de verster- kingswerken in de genoemde twee plaatsen gereedgekomen en om tien uur des mor gens werd begonnen met vuuroefeningen, waarvan de bevolking te Oslo tevoren in kennis was gesteld. Vierduizend man Noorsche troepen heb ben volgens een bericht van de „Nya Dag- ligt Allehanda" te Stockholm de Zweedsch- Noorsche grens in Vaermland overschreden. Zij zijn op Zweedsch gebied geïnterneerd. Een groot deel van deze troepen is in Arvika ki den loop der laatste dagen geïnterneerd, éoch zal verder het land in gebracht worden Volgens genoemd blad zal een groot internee- ringskamp waarschijnlijk in het militaire dis trict van Karlstad wordeft ingericht. Volgens D. N.B. worden vele grensstations in de Zuid-Oostelijk gelegen Noorsche pro vincie Oestvold thans niet meer door Duit sche troepen bezet gehouden. Noorsche ambtenaren verrichten daar weder hun werkzaamheden. De hoofdwegen. alsmede de spoorbruggen worden evenwel nog door Duitsche troepen bewaakt om sabotage te voorkomen. Naar Havas uit Parijs bericht, weet men thans Waarom de formatie onder leiding van Chris tiansen, die te Oslo in de plaats is gekomen Van de regeering-Quisling, „bestuurs-eommis- sie" genoemd wordt en niet „regeering". Chris tiansen, een zeer geziene figuur, die president is van het Hooggerechtshof, heeft zich slechts bereid verklaard een bestuur te organiseeren ter bescherming van de belangen der Noren, die onder Duitsche overheersching staan, en niet een regeering te vormen, die tegen de eenige Wettige regeerihg gericht zou zi.in. De Britsche admiraliteit deelt mede: „Ge durende de twee laatste dagen zijn zeer ge- Slaagde operaties ten uitvoer gelegd door de Vliegtuigen van de vloot. Dinsdag zijn ter hoogte van Bergen vijandelijke schepen aan gevallen; een transportschip werd tot zinken gebracht. Bovendien werd een duikboot, die kan de oppervlakte lag, aangevallen, waarbij «en treffer werd geplaatst. Woensdag hebben onze vliegtuigen herhaaldelijk den strijd aan gebonden met vijandelijke vliegtuigen, die onze schepen, welke van het bombardement van het vliegveld van Stavanger terugkeerden, tracht ten aan te vallen. Een Heinkeltoestel en een Dornier-vliegboot werden neergeschoten, ter- Wijl twee Heinkels en een Dornier-vliegboot Werden beschadigd. Al onze vliegtuigen keer den behouden terug. Verder wordt bekend ge maakt, dat de kruiser, waarvan gisteren werd medegedeeld, dat hij na een bombardement van een vliegveld bij een luchtaanval beschadigd was, thans zijn basis bereikt heeft." Het opperbevel der Duitsche weermacht heeft thans een communiqué uitgegeven, waarin een uitvoerig relaas wordt gegeven van den moedi gen strijd, die geleverd is door de Duitsche torpedobootjagers bij Narvik. Omtrent den slag van 13 April wordt medegedeeld, dat de En- gelsche strijdkrachten verre in de meerderheid waren en de Duitsche schepen den strijd heb ben volgehouden tot zij al hun munitie had den verschoten en den vijand zeer zware ver liezen hadden toegebracht. „Zij hebben als Duitsche soldaten de eer van de Duitsche ma rine en de roemrijke traditie van het torpedo- bootwapen in de hoogste mate hooggehouden. De Duitsche weermacht ziet naar hen met vol doening, het Duitsche volk echter kan trotsch zijn op zijn zonen. Narvik en zijn omgeving zijn in Duitsche handen." Volgens Havas zouden een honderdtal Noren, voor het meerendeel vrijwilligers, het fort He gra in de buurt van Drontheim nog steeds in bezit hebben, ondanks het vuur der Duitsche artillerie en de hevige bombardementen. Daal de verdedigers volkomen geïsoleerd zijn, is hun toestand zeer ernstig. Noorsche verdedigingswerken in de omgeving van Drontheim Donderdagavond te 7.20 uur trok een onge kend sterke windhoos van het Zuiden in Noor delijke richting over het Westland. Vooral de omgeving van Kwintsheul werd zwaar getrof fen. Vele warenhuizen en stands, waarin de jonge groente kort geleden was uitgepoot, wer den verwoest. Op sommige bedrijven werden meer dan 2000 ramen vernield. De ijzeren goten der warenhuizen werden op enkele punten op omstreeks 20 meter afstand neergeworpen. De schade bedraagt vele duizenden guldens. iliiiliKiiliiilllllllltliiiiiilim VERWACHTING: Matige, tijdelijk krachtige, overwegend Zuid- Westelijke wind. Gedeeltelijk be- wolkt, plaatselijk enkele buien. Zelfde H temperatuur als gisteren. 1 OVERZICHT: 1 Het storingsfront van de depressie, die over de Golf van Biscaye in aantocht was, 5 bevond zich gisterenavond juist over ons land. Onder invloed hiervan ruimde de wind naar het Zuid-Westen, waarbij regen viel, plaatselijk vergezeld van onweer. Thans schijnt zich een belangrijke druk- stijging over Frankrijk in de richting van onze omgeving uit te breiden. 2 WARDHA, 18 April (Reuter) De werk- commissie van het Britsch-Indische congres heeft een resolutie aangenomen, waarin de Congres-commissies in het gehecle land worden opgeroepen de afkondiging van de burgerlijke ongehoorzaamheid voor te be reiden. De resolutie is goedgekeurd na be raadslagingen van vier dagen, waaraan door Gandhi werd deelgenomen. LONDEN, 18 April (Reuter) in het Lager huis heeft de ondersecretaris voor Indic, O'Neill, dezelfde resoluties ingediend, die de minister voor Indië, Lord Zetland, morgen in het Hoogerhuis zal voorleggen. Deze concludee- ren tot handhaving van het tegenwoordige be stuur in zeven van de elf provinciën, waar de Congresministeriën geweigerd hebben in functie .te blijven. O'Neill zeide. dat de Britsche regeering niet kon toestemmen in de door het Congres gevraagde volkomen onafhankelijkheid en er met groot leedwezen kennis van had geno men, dat het Congres den Dominion-status of een anderen status binnen rijkska,der verworpen had. De toestand is moeilijk en niet zonder gevaar. Indien men zijn toe vlucht tot burgerlijke ongehoorzaamheid zou nemen, zou de regeering.gedwongen zijn alle maatregelen daartegen te nemen. De eenige hoop voor de naaste toekomst ligt in een eriqstig streven der Indische gemeenschap pen naar bijlegging- van haar geschillen. Er zal een tijd komen, dat de Indiërs hun eigen zaken zullen moeten besturen, doch geen Britsche re geering kan er aan denken, het bestuur over te dragen, tenzij aan een orgaan, waarvan men ze ker zou zijn, dat het een zoo groot land kan regeeren, zonder dat dit wegzinkt in den chaos, waaruit het in de achttiende en negentiende eeuw bevrijd is. ROME, 18 April (Reuter). Gayda schrijft in het laatste van zijn reeks artikelen over het Middellandsche Zee-vraagstuk in het blad „Giornale d'Italia" van vandaag, dat de Italiaansche Middellandsche Zee-poli tiek niet een politiek is van overheersching, doch van samenwerking met alle mogend heden, en in de eerste plaats van de Mid dellandsche Zee-naties. Gayda vervolgt:, „De geschiedenis bewijst, dat perioden van vrede en goede verstandhou ding tusschen de Middellandsche Zee-naties zijn samengevallen met de periodes, dat Italië vrede had en de kracht had het evenwicht in deze zee te waarborgen. Zijn expansie in de Middellandsche Zee werd en wordt ingegeven door de noodzaak van vrijheid en levensruimte Zijn noodzaak voor en recht op vrijheid in de Middellandsche Zee zijn dezelfde als die van andere Middellandsche Zee-naties. Het stelsel voor de Middellandsche Zee, dat Italië op het oog heeft, is gebaseerd op een evenwicht van rechten en nationale kracht en op een inter nationale garantie der vrijheid van beweging en uitvaart. Dit stelsel brengt ook een samenwerking mede tusschen Italië en den Islam in overeen stemming met de traditioneele en tegenwoor dige politiek van Italië in de Middellandsche Zee en de Rhode Zee. De Middellandsche Zee-politiek Van Ita lië is niet alleen gebaseerd op zijn kracht, doch op zijn eerbiediging van de rechten van anderen en op een constructieve sa menwerking." ROME, 18 April (Stefani). Tusschen Ita lië en Duitschland worden militaire com missies, bestaande uit militaire deskundi gen en technici der verschillende wapens uitgewisseld. Eenige dezer commissies zijn reeds te Rome aangekomen. Dit bezoek maakt deel uit van een alge meen program, dat verwezenlijkt wordt se dert 1938 en waarvan het doel is een voort durend contact te onderhouden tusschen de gewapende machten van beide landen. Te Londen wordt uit betrouwbare bron ver nomen, dat de Britsche zaakgelastigde te Rome. sir Noel Charles, een dezer dagen aan het Ita liaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken den wensch heeft te kennen gegeven, dat Ita lië zijn positie als non-belligerent zou verdui delijken. Het gerucht gaat. dat deze démarche gepaard ging met de overhandiging van een memorandum. Aldus meldt United Press aan haar bladen. De minister-president Jhr. mr. D. J. de Geer zal hedenmiddag half 2 een kort woord voor de radio spreken, dat alle zenders zullen uit zenden en naar Jndië wordt door gegeven. Des avonds na de uitzen ding van de nieuwsberichten zal de rede van minister De Geer opnieuw worden uitgezonden. LONDEN, 18 April. (Reuter) In het La- eerhuis was den minister-president de vraag gesteld of hij het Huis de verzekering wilde geven, dat de Britsche regeering niet voornemens was de handhaving van den vrede in de wateren van Nederlandsch- Indië, in geval Nederland zelf oorlogstoo- neel zou worden, alleen aan Japan over te laten. In een schriftelijk antwoord zegt de on derstaatssecretaris van Buitenlandsche Za ken, Butler, dat „de Japanscbe regcering, A-oor zoover lord Halifax bekend is, niet dc aanspraak heeft gemaakt alleen verant woordelijk te zijn voor de handhaving van den vrede in de wateren van Nederlandsch- Indië. In een verklaring aan dc bladen heeft de Japansehe minister van Buitenlandsche Za ken gezegd, dat de Japansehe regeering slechts diep bezorgd kan rijn over eenige ontwikkeling als gevolg van de verscherping van den oorlog in Europa, welke van in vloed zou kunnen zijn op den status quo in Nederlandsch-Indië. Ik behoef nauwelijks te zeggen, dat dc Britsche regeering ten deze dezelfde opvat tingen heeft» President Roosevelt heeft tijdens een perscon ferentie de hoop uitgesproken, dat in het be lang van den vrede in 't geheele gebied van den Stillen Oceaan de status quo zal kunnen worden gehandhaafd. Aldus bericht Havas uit Was hington. Roosevelt legde deze verklaring af in antwoord op de vraag van een journalist, commentaar te willen leveren op de gisterenavond door Cordell Huil afgelegde verklaring. De president ant woordde, dat het betoog van den staatssecretaris volkomen aan de situatie beantwoordde. yy yy PARIJS, 18 April (Havas) Het legerbericht van Donderdag vermeldt; „Een kalme dag aan het geheele front. Duikers hebben bij afdaling het wrak kunnen identificeeren van een Duitsche duikboot, die eenige weken geleden werd aangevallen door een onzer adviesjachten. Aangezien de vernie tiging niet vast was komen te staan, had de Fransche admiraliteit daarvan geen officieele mededeeling uitgegeven." PARIJS, 18 April (Havas) Het Oorlogs comité vergaderde hedenavond op het Elysée onder voorzitterschap van president Lebrun. In een heden gehouden besloten bijeenkomst van dgn Senaat heeft Reynaud langer dan een uur gesproken. Hij gaf een uitvoerige uiteenzet ting van den militairen, politieken en diploma- tieken toestand; zijn rede oogstte veel applaus. De interpellanten verklaarden van het woord af te zien, waarna de vergadering werd gesloten. Britsche troepen landen te Namsos, ten noorden van Drontheim. Een Engelsch-Noorsche actie tegen Drontheim wordt spoedig verwacht. Het Britsch-Indische Congres spoort aan tot burgerlijke ongehoorzaamheid. Een schriftelijke verklaring van Butler over de Britsche houding tegenover Ne- derlandsch Oost-Indië en Japan. De minister-president zal hedenmiddag half 2 via de radio zich tot het Neder- landsche volk richten. Voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot heffingen ten behoeve van het Leeningfonds. Scheveningsche logger vermist? Conclusie der commissie voor de veilig heid ter zee in zake hulpschepen voor de koopvaardijvloot. Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de begrooting van Onderwijs. New-Yorksche beurs: stemming weife lend; terugloopende koersen. ZüRICH, 18 April (Reuteri Pilet-Golaz. dc president der Zwitsersche Federatie, en gene raal Guisan, de opperbevelhebber van het le ger, verklaren in een decreet, dat de maatrege len in geval van een inval bil verrassing be handelt: „Wij zullen overal energiek aanvallen.-' Aile soldaten, die met verlof zijn, zullen onmiddellijk worden teruggeroepen; alle militaire voertuigen en trekpaarden zullen onverwijld gemobiliseerd worden. Het decreet bevat ook maatregelen te gen parachutisten, saboteurs en propagandis ten, die den vijand dienen. Men verklaart, dat het uitvaardigen van dit decreet niet op een slechter worden van den toestand wijst; men is zelfs van meening, dat de situatie iets gunstiger is geworden. Volgens Havas heeft de Bondsraad he denmorgen een langdurig onderhoud gehad n-.et generaal Guisan en officieren van den generalen staf, waarbij de internationale toestand en de recente gebeurtenissen nauwgezet werden bestudeerd. Na de be sprekingen werd een officieel communiqué uitgegeven, waarin om. wordt gezegd, dat ingeval van een agressie tegen Zwitserland bevel zal worden gegeven tot ..oorlogsmobi lisatie tengevolge van agressie". Dit zal ter kennis worden gebracht van de os- volking door middel van de radio, door het lui den van de klokken, door aanplakbiljetten etc Alle berichten, welke den wil tot weerstand van den Bondsraad en het legerbevel in twijfel trek ken. zullen worden beschouwd als interventie van vijandelijke propaganda. Na te hebben be vestigd, dat het land zich tot het uiterste zal verdedigen en zich met alle middelen tegen een aanvaller zal verzetten, besluit het communique met een beroep te doen op de bevolking om kalm te blijven in geval van mobilisatie en om te gehoorzamen aan de bevelen der autoriteiten ÖRUSSEL, 18 April (Belga). Een militair Bel gisch vliegtuig is brandend neergestort in de omgeving van Namen. De beide inzittenden zijn om het leven gekomen. Het leger der kinderen Van een ontróerenden eenvoud is het beroep van Pius XII op de kinde ren om van de Koningin des Vrcdcs in dc Maria-maand den vrede voor de menschheid af te bidden. De kruis tocht der kleinen naar het door de Turken overheerschte Heilige Land werd door de wereld indertijd een dwaasheid genoemd. Maar Schaepman song er van dat de „dwaasheid van die kleenen" toch was „de wijsheid Gods". Een gebed is machtiger dan vele kanonnen. Een biddend onschul dig kind is een heilige voor Gods troon. Deze kleine voorbidders vormen een machtige geestelijke kracht. „Wij stellen groot vertrouwen in de gebe den der kinderen" zoo schrijft de Paus „de kinderen, wier oogen den glans van den hemel schijnen te weer spiegelenWij weten dat de gebe den der onschuldigen tot den hemel doordringen." Straks is het Mei. van ouds de maand der lieve Moeder, de maand welke de kinderen rond haar beelte nis brengt. De jeugd vooral tooit dan gaarne haar afbeelding met bloemen en kaarslicht, bidt haar krans van rozen en zingt haar ter eere vrome lie deren. „Vooral verwachten Wij, aldus Pius XII, dat in de aanstaande Mei maand scharen van jongens en meis jes den tempel, toegewijd aan Maria, zullen bezoeken."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1