2.95 Haarlem, 19 April Storm op het IJsselmeer L ach t bescherm ingsoefen ing voor allen Waardevolle cursussen 'n Aparten hoed ziet dragen De E.H.K.A. VRIJDAG 19 APRIL 1940 Een Haarlemsch initiatief Voor werkloozen WANNEER U IEMAND en U denki: Zoo'n hoed zou ik ook wel willen hebben, - dan kuni U er zeker van zijn, dai U dien hoed aanirefi (in Uw maai en Uw kleur) bij: HERWONNEN LEVENS KRACHT Bloempjesdag op Zaterdag 18 Mei Luchtbescherming HET ZICHT DOOR ZWAREN REGENVAL BELEMMERD Twee verkeerszuilen aangereden BOB SCHOLTE EN SYLVAIN POONS NED. REISVEREENIGING VOOR KATHOLIEKEN Oom Jan Dreyer 40 jaar getrouwd N.V. Hypothecaire Beleggings- bank te Haarlem Raadsbesluit niet goedgekeurd Ged. Staten contra Rijks postspaarbank VRIJWILLIGE BURGER WACHT Commandanten van onder- afdeelingen benoemd HAARL. TEHUIS VOOR OUDEN VAN DAGEN KUNSTKRING HEEMSTEDE Piano-recital Felix de Nobel „De Weyman" Santpoort te ZWEMCLUB „HAARLEM" BURGERLIJKE STAND WINTERCOMPETITIE L. T. B. bestaat 25 jaren Diocesaan Jeugdwerk V. AMERONGEN's Dameshoedenmagazijnen ANNEGANG 24 FRANKESTR. 35 AGENDA Bioscopen Stadsschouwburg 20 April Bioscopen Apotheekdiensten Sleepbootkraan en zuiger van hun ankers geslagen STAD Toen wij, verleden jaar zbmer, de laatste hier in Haarlem gehouden luchtalarmoefening in een krantenartikel bespraken, hebben wij er de aandacht op gevestigd, dat het, met alle Waardeering voor de nuttige scholing, welke er Voor het aan den luchtafweer verbonden per soneel ongetwijfeld het gevolg van kan zijn, Van minstens evenveel belang zou zijn als er Oefeningen voor het geheele Haarlemsche pu bliek zouden wPrden gehouden. Immers: hoe zullen vrouwen, kinderen en mannen, als de sirenes in bitteren ernst loeien, weten, wat zij doen en laten moeten, waar zij heen moeten en welke hulp zij anderen kunnen verleenen, als hun dat nooit tevoren gezegd en geleerd is? Het doet ons daarPm genoegen, dat er thans in Haarlem op Donderdag, 25 April a.s. (hoe laat, wordt natuurlijk niet bekend gemaakt) zoo'n oefening zal plaats hebben. Haarlem is de eerste gemeehte, waar zoo iets gebeurt en heemt daarmede een initiatief, dat stellig ook elders zal nagevolgd worden. Volgende week zal de oefening overdag gehouden worden en voor een eerste proef is dat best, maar wij ho pen wel, dat de oefening ook nog eens bij avond Zal worden herhaald met de bedoeling de men- schen zich te gewennen, in het donker op Straat te zijn. Natuurlijk hopen wij, dat er in Nederland geen oorlog komt, maar wie zal hem kunnen verhinderen? Een maand geleden zullen de No ren den oorlog wel even ver van hun grenzen verwijderd hebben geacht als wij het thans nog doen. Toch is de ellende over hen gekomen en waarschijnlijk hebben de Duitsche bommen werpers meer slachtoffers gemaakt door de pa niek, welke zij onder ongeoefende menschen veroorzaakten, dan door de nauwkeurigheid, waarmede hun bommen gerich't waren. Dit moge en zal voor alle Haarlemmers een aan sporing zijn. hun medewerking aan de Oefening te verleenen. Wij zijn allen door de feiten in het buitenland sterk van den ernst van den toestand doordrongen. Bij een eventueelen luchtaanval zal ieder zich gaarne zoo goed mo gelijk willen beveiligen, het zal voor hem daar om een geruststelling zijn, als hij er dOor een oefening achter komt, dat, wat hij doet, niet verkeerd is. Van zeer groot belang zal het zijn, als scholen, fabrieken en winkel op Donderdag, 25 April, de mogelijke werkelijkheid dicht na deren. Wie op straat is, make zich echter niet on gerust en doe zich zelf geen verwijten, dat er een en ander aan de veiligheidsmaatregelen mankeert of dat alles niet volmaakt ordelijk van stapel loopt. De oefening dient juist, om iedereen gelegenheid te geven tekortkomingen te verbeteren en niemand, die een fOut maakt, loopt kans een bekeuring te krijgen. Men doe echter zijn voordeel met de lessen van a.s. Donderdag. Tot ons genoegen hebben wij gezien, dat de oefening zoo „natuurgetrouw" mogelijk zal zijn. zelfs conducteurs van trams en autobus zullen dekking moeten zoeken en hun voer tuigen tot stilstand brengen. Dat is uitstekend, doch het is te hopen en te verwachten, dat de leiders van de Oefening zich er wel van bewust zullen zijn, dat zij, door de oefening op een ongeschikt moment te gelasten of te lang te laten duren, het maatschappelijk leven in de War kunnen sturen. Er zullen menschen kun nen zijn, die er zich terecht over zouden be klagen als zij een belangrijke treinaansluiting missen, en fabrieken kunnen in ongelegenheid geraken, als het personeel te langen tijd dOor de oefening in beslag zou worden genomen. Dat is uit den aard van de zaak een nadeel, dat op avondoefeningen minder sterk spreekt. Wij zijn in Nederland laat met het houden Van dergelijke oefeningen, het is waar. In Duitschland, Engeland en Frankrijk werden ze al jaren geleden gehouden en kranten meldden bns toen al vandaar bijzonderheden over schuil kelders en veiligheidsmaatregelen tegen brand en bominslag, die ons bijna fantastisch of in alle geval belachelijk overdreven leken. Wij konden ons maar niet vertrouwd maken met de gedachte, dat de menschheid nog ooit tot de dwaasheid van een oorlog, met aanvallen uit de lucht op de burgerbevolking, zou overgaan. Toen de oorlog begin September begon, waren de Ne derlanders dan ook nog vrijwel onvoorbereid. Gelukkig hebben wij gelegenheid gekregen, een en ander wat aan de voorbereiding ontbrak, góed te maken. In Finland schijnt men zelfs na September, aan de mogelijkheid van een oor log niet te hebben gunnen gelooven. In alle geval was ook de bevolking niet op pas sieve luchtverdediging ingesteld. De gevolgen moeten, volgens het orgaan van de Ned. Veree- higing voor Luchtbescherming, ontzettend ge weest zijn. Van het tbtaal aantal dooden, dat gedurende den geheelen Finschen oorlog door luchtbombardementen viel, kwamen 26.5 pet. in de eerste drie dagen van den oorlog om het leven; van de zwaargewonden werden 42.1 pet. in de eerste drie etmalen getroffen en van de lichtgewonden 16.5 pet. Toen men het gevaar eenmaal had leeren ontvluchten, werd het aan tal slachtoffer direct veel kleiner. Een wel har de les was het echter geweest. Van den ande ten kant leeren de cijfers uit Finland, dat men Seen Overdreven vrees moet hebben voor het gevaar uit de lucht. Er zijn in Finland 643 verschillende bombardementen op 207 plaatsen Uitgevoerd. Hierbij zijn 20337 bommen neerge- W'orpen. Er kwamen 377 personen bij om het leven; 323 werden zwaar gewond en 585 licht. Het is erg genoeg, maar er blijkt toch ook uit, dat een luchtbombardement niet per se den dood van de geheele burgerbevolking behoeft te beteekenen. Die wetenschap alleen reeds zal menigeen met zelfvertrouwen aan lijfsbehoud doen denken. De voorzichtigen en verstandi- Sen hebben een redelijke kans op ontsnapping, 6ls zij niet verzuimen de aanbevolen veiligheids maatregelen toe te passen. oorlog uitbrak en de verder uitgeschreven reizen moesten worden opgeschort. Voor dit jaar zijn vele reizen in eigen land en naar België en Luxemburg ontworpen, waarvan voor alle leden op aanvraag aan het Centraal Bureau, Keizersgracht 229 te Am sterdam, kosteloos reisprogrammaboekjes ter beschikking zijn. Na de vergadering werden eenige films ver toond over toerisme*in Zwitserland en Italië. Sinds geruimen tijd bestaan er aan de Cen trale Werkplaats der Nederlandsche Spoor wegen te Haarlem practische cursussen voor jeugdige en volwassen werkloozen in van alles, wat daar te leeren valt: autogeen lasschen, draaien, bankwerken, timmeren, enz. Voor de jeugdige werkloozen duren deze cur sussen het geheele jaar door, maar voor de vol wassenen beteekenen zij meer uitsluitend een winter-werkgelegenheid, en zoo zijn deze cur sussen voor de ouderen op 1 April 1.1. geëindigd, tot groote spijt van velen. Deze cursussen toch worden door allen, die eraan deelnemen en ervoor in aanmerking ko men, hoog gewaardeerd; van meer dan één zij de is ons veel dankbaarheid voor dit werk ge bleken. de cursisten zijn er erkentelijk voor, dat zij zich door te werken als het ware weer in de maatschappij teruggeplaatst voelen, dat zij hun tijd niet meer behoeven te dooden door langs de straten te slenteren: zij hebben weer een doel voor oogen en dat sterkt hen voor de toekomst; en bovendien wat van zoo groo te beteekenis is de werkloozen worden hier gevormd tot bekwame vaklieden. Een pracht-instelling dus! Maar juist omdat het hier zoo'n pracht-instel ling betreft, zijn er klachten! klachten van oudere cursisten, die op 1 April het werk heb ben moeten staken, mede uit overweging, dat er in het voorjaar weer méér werkgelegenheid elders ontstaat; menigeen acht den winter- werktijd in de Centrale Werkplaats veel te kort, men zou er graag nog eenige uren per dag bij hebben en liefst zoo lang mogelijk aan het werk blijven, zoodat het vak grondig ver staan wordt en de resultaten van het werk niet vergeten zijn, wanneer de werkloozen weer eens ,,echt" in de maatschappij terugkeeren. Bovendien gaat de techniek steeds vooruit zoodat kunde en kennis „verouderen". Nu is het niet onmogelijk, dat althans voor een deel aan de wenschen van een aantal der hier bedoelde werkloozen tegemoet gekomen zal kunnen worden; onlangs immers is er door den gemeentelijken dienst der werkloosheidsbestrij ding te Haarlem een missive van den minis ter ontvangen, waarin voor een zeker percen tage van de ouderen, die aan de cursussen van de jongeren willen blijven deelnemen, heel misschien de mogelijkheid daartoe geopend wordt. Het is te wenschen, dat men in die richting iets goeds bereiken zal, en dat er, indien mo gelijk, nog uitbreiding gegeven zal kunnen wor den aan dit voortreffelijk instituut, dat zoo zeer de goede zorgen geniet van den directeur der werkloosheidsbestrijding, den heer J. Vader, en van alle leeraren, die er hun beste krach ten aan geven. GK.HOUT5TR, 120 ia.H0UTSTR.58 GEN. CRONJ ESTR. 5 Gisterenavond werd in gebouw St. Bavo door het plaatselijk comité van „Herwonnen Levenskracht" een buitengewone vergadering gehouden ter regeling van den Bloempjesdag op Zaterdag 18 Mei. Nadat de voorzitter, de heer B. Reynders enkele mededeelingen had gedaan, werden bij acclamatie tot bestuursleden geko zen de heeren M. G. Doek en C. Th. Schaap (vacatures J. Reinerie en W. Dievendal). Voor den Bloempjesdag werd de stad weer verdeeld in zes wijken. Met aandrang werd om medewerkers (sters) verzocht, omdat er honder den krachten noodig zijn om de verschillende wijken te bezetten. Het dagelijksch bestuur werd na de vergade ring als volgt samengesteld: B, Reynders, voor zitter; A. J. Overtoom, Marsstraat 127, secre taris; W. A. van Leeuwen, penningmeester. Moge onder het nieuw samengestelde bestuur vruchtbaar gewerkt worden voor onze mooie katholieke instelling voor Tuberculoseverpleging .Herwonnen Levenskracht". Men vraagt mij op het belang van de lucht bescherming nog eens de aandacht te willen vestigen. Als overtuigd voorstander van een krachtige propaganda voor luchtbescherming wil ik dit gaarne doen. Maar is dit nog wel noodig? Mij dunkt, dat ieder onzer medebur gers toch wel voldoende doordrongen zal zijn van de juistheid van bovenstaande woorden. Wanneer men bedenkt wat zich in Polen en andere landen heeft afgespeeld en wat nu weer in Noorwegen geschiedt, moet het duidelijk zijn dat propaganda voor luchtbescherming overbo dig is, in elk geval moest zijn. Voor hen, die den ernst van wat ons kan be dreigen nog niet voldoende voor zich zelf heb ben gerealiseerd, zou ik ten overvloede w'illen zeggen: Steunt in uw eigen belang, in dat van uw gezin en van uw medemenschen zooveel het u mogelijk is, de actie voor luchtbescher ming. Het is onze plicht hierin eensgezind te zijn en niet aan anderen en de overheid over te laten wat wij zelf moeten doen. Laten wij bij tijds onze vöorzorgen nemen tegen een even tueel dreigend gevaar, al hopen wij, dat het nimmer over ons zal komen. W. J. B. VAN LIEMT, Wethouder van Haarlem. De zware slagregen van gisterenavond heeft weer een ongeval op zijn geweten. Om kwart over acht reed een personenauto op de Klever laan in de richting van den Schoterweg. De bestuurder van den auto bemerkte door den neerzwiependen regen de verkeerszuilen bij de Velserstraat te laat en reed er pardoes tegen op. Een der zuilen werd bij deze aanrijding ge heel afgebroken terwijl de tweede door een min der heftigen klap scheef ging staan. De personenauto werd aan den voorkant ern- tig beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Onder auspiciën vaq. Theo Bouwmeester, Kon. Erkend Theater Bureau alhier, wordt op Woens dag 24 April een buitengewone Bonte-avond ge geven in den Stadsschouwburg. Hieraan werken o.a. mede Bob Scholte, de gevierde radio-zanger, en Sylvain Poons, de be kende revue-, film- en radio-komiek. Het wordt een avond van uitbundige vroolijkheid, waar revue-scènes worden opgevoerd, met name de voetbalwedstrijd H. F. C.-Haarlem, de school meester, de eeuwige driehoek, een komisch drama, e.a. Bob Scholte brengt zijn nieuwste schlagers en laat de heele zaal meezingen en mee mar cheeren. Gisterenavond had in Restaurant Brinkmann Ge jaarlijksche vergadering' plaats van de afd. Haarlem der Ned. Reisvereeniging voor Ka tholieken. De jaarstukken werden gewisseld en Ge aftredende bestuursleden, mej. L. Hoomans en de heer W. J. P. Jansen, herkozen. In de Maats van den heer H. J. M. Kroes, die zich Wegens drukke bezigheden niet meer beschik baar stelde, werd gekozen de heer J. A. van Hoppen. De voorzitter, de heer J. W. B. Beyk, herin- bert eraan dat de heer Kroes gedurende het bestaan der afdeeling in het bestuur werkzaam geweest en dankte hem voor alles wat hij in het belang der vereeniging heeft gedaan. Tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering op 25 Mei te Utrecht werd aangewe- ïen de heer Jansen, secretaris. De voorzitter las het jaarverslag van het hoofdbestuur voor, dat gewag maakte van het kunstige jaar 1939 tot einde Augustus, toen de Hoewel het gisteren de eigenlijke trouwdatum was, zijn de afgeloopen weken een aaneen schakeling van felicitaties en feesten geweest. Velen hebben het echtpaar persoonlijk gefeli citeerd, verscheidenen zonden cadeaux en bloemen en talloos waren de schriftelijke be wijzen van medeleven in deze periode. Het vol ledige bestuur van E.D.O., te zamen met de leiders van de honkbalafdeeling, heeft een avond doorgebracht in de knusse woning aan de Schutterstraat. De militairen, die gastvrijheid op de E.D.O.- terreinen genieten, hebben de aardige attentie gehad het echtpaar in hun kwartier te noo- digen en een schemerlamp aan te bieden. De Haarl. Voetbalbond feliciteerde bij monde Van voorzitter v. d. Aart, die Oom' Jan bedank te voor de diensten aan den H.V.B. bewezen. Voorzitter Luyken bood nog namens vele E.D.O.-leden en donateurs met een waardee rende speech een rookfauteuil aan. Nadien werd hij o.a. nog gelukgewenscht. door opzichter Barneveld en inspecteur Sauer. In de heden gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders werd het verslag over het jaar 1939 uitgebracht en werden de balans en de verlies- en winstrekening goedgekeurd. De aan de beurt van aftreding zijnde commis saris, de heer mr. J. A. de la Hayze, werd her kozen, voor hygiënische kattebakverzorging. Groote bakken. Vergierdeweg 109 - Telef. 22541 Haarlem In de laatste vergadering van den Haar- lemschen gemeenteraad werd besloten bij de Rijkspostspaarbank te Amsterdam twee geldleeningen aan te gaan van respectieve lijk f 1.500.000 en f 1.000.000 op onderhand- sche schuldbekentenis a pari tegen een rente van 4K pet. en met een looptijd van 40 jaar. Naar wij vernemen hebben Gedepu teerde Staten van Noordholland dit raads besluit niet goedgekeurd, omdat zij bezwaar maken tegen de voorwaarde, welke de be- leggingsbank in dergelijke gevallen pleegt te stellen, dat geen conversie van de leenin gen mag plaats hebben dan na een tijds verloop van vijf jaar. Gewoonlijk luidt een dergelijke voorwaarde dat conversie niet binnen het eerste jaar mag geschieden. Bij de verschillende afdeelingen van de Vrij willige Burgerwacht te Haarlem zijn de volgen de benoemingen geschied. Inspecteur K. H. Meinema is aangesteld als commandant van de afdeeling Hulppolitie. Te vens werd hij aangewezen als plaatsvervangend commandant. Ir. H. Hollaart, adjunct-directeur van de Wa terleiding werd benoemd tot commandant van den Technischen Dienst; J. C. C. Voorvelt, oud directeur van Openbare Werken te Schoten, tot commandant van den Economischen Dienst beide moderne werken, met Badings' Reisschet sen misschien nog wel het meest, zoodat hij zich genoopt zag een toegift te geven, waarvoor hij psychologisch zeer juist aanvoelend 'n drietal deelen uit Badings' Reisschetsen koos en behoeft het wel gezegd? zijn gehoor nogmaals geestdriftig en dankbaar wist te stemmen. J. S. De jonge tooneelver. „Kunst na Arbeid" wier leden worden gerecruteerd uit overheids personeel, heeft in bovengenoemd Rusthuis aan den Schotersingel voor een fijne ontspannings avond gezorgd. Er werkte ni. een 15-tal per sonen aan mee; er was afwisselend klucht, bal iet en tooneel, alles goed verzorgd onder regie van men. De Mon. Of de oudjes en de jongere aanwezigen genoten hebben? Dat behoefde men niet te vragen, als men maar zag naar al die glundere gezichten. Ze vervielen van de eene verbazing in de andere en gelachen? Neen maar! De herinnering aan dezen genotvollen avond zal bij hen allen nog lang nawerken en de mede spelenden moesten vanzelfsprekend aan het eind van de pret een „tot weerziens" en bloemen tot dank mee naar huis nemen. Voor de leden van den Heemsteedscren Kunstkring trad op de derde winter-uitvoering op de pianist Felix de Nobel. Het programma was gewijd aan klassieke en moderne compo sities. Met de Fransche Suite no. 6 van Joh. Seb. Bach, waarmede hij het vrij goed bezochte concert opende, had de Nobel voorzeker een oenen greep gedaan. Koen, in dien zin dat het voor een pianist, die, zooals Felix de Nobel, tot nu toe, over het algemeen meer als begeleider optrad, een heele onderneming is, om zulk een veeleischend werk van langen adem geheel uit het hoofd te spelen. Dit had dan ook ten ge volge, dat er op verschillende plaatsen geheu genstoornissen optraden en de linkerhand soms niet al te best meer wist wat zij tegenover de rechter te doen had of omgekeerd. Het zou niet zoo heel erg geweest zijn, wanneer hij ook deze partituur van het blad gespeeld had. Nu vorm de de vrees voor défauts de mémoire klaarblij kelijk een handicap voor sterker geconcentreerd spel, al beluisterden wij voor het overgroote deel toch een objectieve interpretatie van het rijke Bach-werk, zonder al te sterk persoonlijken inslag. Op Bach's Suite volgde de Sonate op. 110 van L. v. Beethoven. Eerlijk gezegd meenen wij, dat deze muziek den kunstenaar de Nobel wel het minste ligt. Daarvoor mist de Nobel nog de die pere bezonkenheid, de romantische warmte en innigheid. Onder zijn jeugdig' en enthousiast toucher wordt Beethoven spoedig wat grillig en kreeg' hij bijvoorbeeld in de fuga-allegro een verbetenheid en felheid, welke Beethoven naai onze meening althans zóó sterk niet heeft. Technisch is het spel van de Nobel overigens in alle opzichten af en munt het uit door scherpte en gelijkmatigheid van rhythme. door groote kleurigheid wat de dynamiek betreft. Dit bewees hij vooral na de pauze in de beide werken welke hem het beste liggen, de Roe- meensche Reisschetsen van Henk Badings (waarom speelde hij deze niet na Ravel?) en de Sonatine van Ravel. Eigenaardig, dat de compositie van Ravel tegenover het werk van den Nederlander al weer bijna klassiek klinkt. Voor een deel spruit dit ook voort uit de echt Fransche klaarheid van deze compositie en haar typische doorschijnendheid, welke door Felix de Nobei knap werden weergegeven. Technisch veeleischend zijn de Roemeensche Reisschetsen van Badings zeer zeker. De exotische Le vant-Oostersche tint, welke de componist aan deze compositie heeft gegeven, is vermengd met moderne rhythmische effecten, waarin men Jazz-invloeden bespeurt. Doch dat is juist een kolfje naar de hand van de Nobel, die zich aan deze muziek geeft met bijzondere toewijding en geestdrift en er dan ook het noodige relief aan weet te verleenen, zoodat het werk, ondanks de nogal eens conventioneele thematiek, toch ver mag te boeien. De kunstenaar had veel succes, vooral met de Van de week vierde de hotelier van „De Wey man", te Santpoort, de heer G. Vellinga, zijn zilveren feest als eigenaar van deze in wijden omtrek bekende „uitspanning", zooals men ze in vroeger tijden noemde, en dit vestigt weer eens de aandacht op de rol, die deze soort dorps herbergen in het tegenwoordige en vooral in het vroegere dorpsleven speelden. Dank zij de energie en het zakeninzicht van den heer Vel linga heeft „De Weyman" zich tot een centrum van maatschappelijk leven te Santpoort kun nen opwerken. In 1928 werden de stallen afge broken, waarmede tegelijk een einde kwam aan het stalhouderijbedrijf en in 1929 brandde het geheele café-restaurant af, waarna het is her bouwd met modern ingerichte zalen voor het geven van tooneel- en muziekuitvoeringen en voor het houden van vergaderingen. Het vereenigingsleven van Santpoort tiert hier nu welig en dit heeft tot gevolg, dat voor den doorsnee Santpoorter „De Weyman" de zelfde beteekenis heeft als „Kras" voor de Amsterdammers, Brinkmann voor de Haarlem mers en, het nu, helaas, gesloten hotel Cooy- rnans (aan de Hoofdsteeg) voor de Rotterdam mers. Dit is wel iets bijzonders en, zooals wij reeds vastlegden, te danken aan het zakeninzicht van den heer Vellinga, want de meeste vroege» bloeiende dorpsherbergen zijn het slachtoffer geworden van het moderne verkeer en opge doekt. In den tijd van de diligences had deze soort herbergen een groote beteekenis als pleister plaats en logeergelegenheid voor reizigers. Met trots verhaalt de eigenaar van „De Weyman", dat zelfs Napoleon I er een nacht gelogeerd heeft en hoewel er wel bijna geen dorp in Ne derland is, waar Napoleon, volgens de dorps overlevering, niét geslapen zou hebben, toont het verhaal toch wel welk een voorname functie deze herbergen in het openbare leven vervulden. Voordat de spoortrein ging rijden, werd er ook veel per particulieren reiswagen gereisd en het moet in die dagen heusch geen pretje geweest zijn om, als men na een lange reis des avonds laat in „De Weyman" afstapte om de paarden wat op rust te laten komen, zijn weg nog naar Haarlem te gaan vervolgen. Men bleef dan maar liever in „De Weyman" logeeren. De stalhouderij van het café-restaurant was een voornaa-m onderdeel van het logementsbedrijf. Volgens de archieven moet „De Weyman" reeds vóór 1759 op diezelfde plaats hebben ge staan. Reeds toen werd de oud-vaderlandsthe ringrijderij er druk beoefend. Door het beschik baar stellen van prijzen heeft de heer Vellinga deze sport in eere hersteld. Toen de fiets en de auto hun tegenwoordige plaats in het openbare en familieleven nog niet hadden ingenomen, gingen tal van Haarlem mers op Zondagmiddagen lange wandelingen maken. Een der meest geliefde uitstapjes voor hen, die flink ter been waren, was dan van Haarlem te wandelen, naar Schoten, vandaar naar Santpoort, Jan Gijzenvaart en over Bioe- mendaal naar Haarlem terug. Gewoonlijk werd dan in De Weyman even gerust. Ook als de tocht in omgekeerde richting ging, want De Weyman lag zoowat precies op de helft. In de beschuttende serre had men een gezellig zitje met een prettige gelegenheid om het, toen nog erg rustieke, verkeer op den straatweg gade te slaan. Thans loopt de groote verkeersweg, waar dagelijks honderden auto's voorbij snorren, op een twintig meter afstand, maar de ligging van De Weyman ten opzichte van zijn dorpsimpor tantie is er niet slechter op geworden. Van het autoverkeer wordt een dorpsherbergier gewoon lijk niet vet en als vereenigingscentrum is het nu afgelegen hoekje bijna een strategisch punt en ideaal rustig. Maandag a.s. zal de bekende Nederlandsche trainster mevr. de DoodKoenen haar training bij de Zwemclub „Haarlem" aanvangen. Mevr. de DoodKoenen heeft haar sporen in de Ne derlandsche zwemwereld reeds ruimschoots ver diend. Wij denken o.a. aan haar successen met Nida Senf, Jo Waalberg, enz. De training bij „Haarlem" zal iederen Maan dag plaats hebben en wtel van 89 uur in Stoop's bad te Overveen. Ondertrouwd: 10 April C. Ruigrok van der Werven en S. H. Persoon. Geboren: 16 April van A. C. van Zalinge- Koomen; 18 April z. van A. A. Kaptijn-Vrouwe; d. van A. H. van Abs-de Kiefte; z. van T. de Jong-Wesselius; z. van E. A. M. van Zijl-Len telink; 19 April d. van C. P. A. A. W. Siebe- ling-de Vries. Overleden: 17 April B. M. Klok-van Lith, 61 j., Badhuisstraat; J. Hilgerman, 68 j., Kamper straat; 18 April H. Mooij, 77 j., Oranjeboomstr.; A. Heuvels, 81 j., M. v. Heemskerkstraat; H. A. Moone, 86 j., Hogestraat; G. J. Senpestijn, 64 j., Raamvest; P. Verduin, 68 j„ v. d. Vinnestr. In de eerste afdeeling van de wintercompe titie van de Kringen Haarlem en N.H. boven het IJ is Zondagavond de beslissing gevallen omtrent het kampioenschap, doordat H.P.C. 2 het presteerde om tegen Haarlem 1 een gelijk spel te bevechten. Tegen H.V.G.B. in Stoops Bad behaalden de Haarlemmers een 32 over winning, vooral dOor het goede keepen van M. Spaanderman. De stand in de eerste afdeeling is thans: V.Z.V. 1 7 6 0 1 40—17 12 Haarlem 1 7 4 1 2 21—16 9 H.V.G.B. 1 3 2 2 4 26—25 6 Nereus 1 6 2 1 3 14—34 5 H.P.C. 2 8 0 4 4 18—27 4 Haarlem en V.Z.V. moeten beiden nog tegen Nereus spelen Spanning blijft er nog in de tweede afdeeling. Haarlem 2, terwijl D.W.R. 2, de andere kam- pioenscandidaat tegen de Velsenaren verloor met 43. De laatste wedstrijd van Haarlem 2 tegen H.P.C. 3 zal de beslissing moeten bren gen. Haarlem 2 D.W.R. 2 H.V.G.B. 2 V.Z.V. H.P.C. 3 23—13 30—21 23—24 23—26 12—27 De Nereus-dames hebben, ondanks het ge lijke spel, dat zij Zondagavond tegen D.W.R. 2 behaalden, nog de beste kansen in de dames- afdeeling. Alle ploegen behalve Haarlem 2 behaalden, nog de beste kansen in de dsmes- afdeeling. Alle ploegen behalve Haarlem 2 moeten nog een keer in Zaandam tegen de Zaansche dames spelen. Nereus Haarlem 1 D.W.R. 2 H.P.C. V.Z.V. Haarlem 2 8 6 11 8 5 12 8 3 0 5 9 3 0 6 8 10 7 22— 3 8 29— 4 13 21—11 11 14—20 6 15—32 6 7—38 2 Zondagavond zal het de laatste avond zijn, dat er wedstrijden voor de wintercompetitie in het Haarlemsche sportfondsenbad worden ge speeld. Het volledig programma voor Zondag is: H.P.C.Nereus (dames), Haarlem 2D.W.R 2 (dames). WatertrappersHaarlem 5, Haar lem 4V.Z.V. 3, H.P.C. 3Haarlem 2. Naar wij vernemen, zal de Katholieke Land en Tuinbouwbond te Haarlem, bekend onder den naam L.T.B.. op 16 Juni a.s. zijn 25-jarig be staan herdenken. Ofschoon deze herdenking valt in minder gunstige tijden van mobilisatie en oorlogsge vaar, zal de officieele viering daarvan plaats hebben op Dinsdag 18 Juni a.s. Deze organisatie heeft 25 jaren gewerkt in het bisdom Haarlem (Noord-Holland, Zuid- Holland en een deel van Zeeland). Haar aan tal leden bedraagt 9000, verdeeld over 150 plaatse lijke afdeelingen. Als standsorganisatie hield zij zich bezig met godsdienstig-zedelijke en cul- tu'-eelc acties. Zij schonk haar aandacht aan onderwijs, bedrijfsvoorlichting en algemeene plattelandsaangelegenheden. Zij behartigde door sociaal-economische acties de belangen van veehouderij, akkerbouw, tuinbouw en de kwee- kerij in al hun geledingen. St. Bavo bevat thans de volgende officieele medeüeeling: Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft aan den zeereerw. heer J. Mol eervol ontslag verleend als lid en algemeen Diocesaan Direc teur van de Mannelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie en als lid en voorzitter van den Diocesanen Jeugdraad in het Bisdom Haarlem, onder dankbetuiging voor de vele diensten in deze functies aan het Bisdom bewezen, en heeft benoemd tot lid en algemeene Diocesaan Direc teur van de Mannelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie en tot lid en voorzitter van den Diocesanen Jeugdraad in het Bisdom Haar lem den weleerw. heer H. M. van Spanje thans Diocesaan Directeur van de K. J. C. Hierdoor komt Directeur H. M. van Spanje ook aan het hoofd te staan van de Kath. Jonge Mannen Centrale (K. J. M. C.) en van de Dio cesane Commissie voor Jeugdwerkloozenzorg in het Bisdom Haarlem. -4 1\ DEZE VLOTTE, JEUGDIGE HOED VAN HET MODERNSTE STROO KOST IN ALLE MODETINTEN VOOR ELKEN L E E F T IJ D, VOOR IEDEREN SMAAK, VOOR IEDERE BEURS HEBBEN WIJ DEN PASSENDEN HOED. Gebouw St. Bavo. O. en O., Cursus Melkhan- handel, Schaakclub St. Bavo, R.K. Bevolkings bureau, Stille Omgang Alkmaar, om 8 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10—12 uur en 2.305 uur. Kunsthandel J. H. de Bois: Expositie Han Boskamp 105 uur. Kembrandt: „Golden Boy", voor volwassenen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Straten zonder einde", eoor volwassenen, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De vrouw met het masker", voor vol wassenen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Percy neemt vacantie", 2.30 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het fluitende Doodshoofd" en „De jacht naar het halssnoer". Moviac: „Als het moederhart spreekt", 8.15 uur (boven 18 jaar). Vrijdag 19 April, 8.15 uur, „Onder één Dak" (voor Aerdenhouts Tooneel Ensemble). Zondag 21 April, 8 uur, „Adel in Livrei" (voor R.K. Ver. Thalia). Maandag 22 April, 8 uur, idem. Dinsdag 23 April, 8.15 uur, Het Residentie Tooneel „Toontje heeft een paard geteekend". Woensdag 24 April, 2.30 uur, Leerlingen uit voering (voor mevr. Ruth Tobi). Woensdag 24 April, 8.15 uur, Impr. Theo Bouwmeester. Bonte Avond met Bob Scholte en Silvain Poons. Gebouw St. Bavo: Geel Wit, 6.30 uur; Ge wone zittingen 47 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10li uur en 2.305 uur. Kunsthandel J. H. de Bois: Expositie Han Boskamp 105 uur. Optocht van den Luchtbeschermingsdienst, vertrek 2.30 uur van den Muiderslotweg. Palestina-Diorama's, Schotersingel 117a: Ge opend van 35 en 79 uur. Rembrandt: „Golden Boy", voor volwasse nen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Straten zonder einde", voor volwassenen, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De vrouw met het masker", voor volwassenen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Percy neemt vacantie", 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarna: „Het fluitende Doodshoofd" en „De jacht naar het halssnoer." Moviac: „Als het moederhart spreekt", 8.15 uur (boven 18 jaar). De Zondag- en avonddiensten van de apothe ken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door de volgende apotheken; Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6, telef. 10378; fa. Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, telef. 10043; Marnix-apotheek, Marnixstraat 65, tel. 23525. Steeds geopend zijn: C. F. Schotsman, Binnen weg 206—208; Elswout-apotheek, Bloemendaal- scheweg 341; Aerdenhout-spotheek, Zandvoort- schelaan, tel. 26772; Heemsteedsche apotheek. Binnenweg 28, telef. 28127; Bloemendaalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, telef. 22181. De speeyboot 4, Daniël Goedkoop", de kraan „Simson" en de zuiger „Hulp in Nood", welke bezig waren het wrak van de „Risico" te lichten, zijn door den hevigen storm van hun ankers geslagen en afge dreven naar den Meerdijk. Met veel moeite is het den kapitein van de „Daniël Goedkoop" gelukt de kraan en den zuiger op sleeptouw te krijgen en be houden in de haven van Lemmer te bren gen. Tengevolge van den hevigen storm zijn verschillende zandbakken, welke in den pol der gebruikt worden, op den dijk tusschen Lemmer en Kuinre geslagen. Twee bagger machines zijn afgedreven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5