AUSTRALE AVOND TOILETTEN HET HAARNET Soep is voedzaam -wm ■Bi De poes en het voorjaar in een Ital. huishouden j Waaraan gaat mijn geld weg? LEKO RIJWIELLAMPEN REESINK HET JONGE LAND WAAR HET HUISHOUDEN VEEL GEMAKKEN HEEFT EN WAAR DE VROUW VAN ALLE MARKTEN THUIS IS mm SM Door haar, die hier ten üoeten uit geteekend staat HOLS' KATTENBROOD G. SCHOORL Helfys" LEKO LICHT - BETER ZICHT SANITAIR De huizen zijn pradisch gebouwd Veelzijdig zijn de vrouwen De vrouwen zijn er van alle markten thuis De opgroeiende jeugd is een voorbeeld voor andere landen - WSÊÊË mJP*'- '*m MmMBI Voor schoonmaakdag Voedzame groentesoep Aardappelsoep SMYRNA HANDWERK ZAANLANDSCH ZILVER lOcent VOORALLE DE VROUW EN HAAR TIJD Wat dringt er ln ons leven, dat toch onder vele invloeden van buiten de grenzen staat, eigenlijk weinig door van dat aantrekkelijke werelddeel, waarnaar als kind ons heele hart uitging als we „de zeven kleine Australiërs" van Ethel Turner verslonden hadden. Temeer realiseerden wij dit, toen de moeder van een van onze vaderlandsclie schrijfsters ons met warmte sprak over dit land, waar ze vele jaren gewoond heeft en met beide han den namen we de uitnoodiging aan, ons te haren huize meer te laten vertellen over het leven in dit jonge werelddeel, dat degenen, die er gewoond en gewerkt hebben, blijft binden terug in het vaderland met een onuit- bluschbaar heimwee. In Australië, het land van de groote eenzaamheden, is de „levensruimte' nog onbeperkt; de mensch wordt er niet on der den voet geloopen door de massa en wie meent vleugels te hebben, kan ze uitslaan in dit jonge gewest, waar de mogelijkheden nog niet zijn platgetrapt, gelijk het gras van een zomerplantsoen op een warmen Augustusmid dag. Het kleine Nederland heeft ruim achtmil- lioen inwoners, het werelddeel Australië telt er evenveel. Dat spreekt voor zichzelf. Toen de eerste emigranten, nog niet zoo heel lang ge leden, misschien een honderd jaar, naar Australië vertrokken (de allereersten kwamen uit de Londensche strafgevangenissen) vonden ze in het nieuwe werelddeel een handjevol don- kergetinte inboorlingen, die zóó onbeschaafd waren, dat ze niet eens wisten wat vuur was! En nóg zijn er streken, waar de oorspronkelij ke bewoners zich voeden met levende insecten. Kijkt men thans rond in 'n stad als Mel bourne, die nu honderd en drie jaar bestaat, dan begrijpt men, dat in dit pas ontdekte we relddeel de beschaving voor zoover wij daar mee de automatische telefoon en den electri- schen eiwitklopper bedoelen er niet trapsge wijze, maar sprongsgewijs z'n intrede heeft ge daan. Men heeft bii den bouw der zeer snel groeiende groote steden terstond overal electrisch licht kunnen aanleggen; de tusschenphasen petro leum en gas zijn er in zekeren zin overgesla gen. Telefoon werd er niet anders dan auto matisch gekend; men kookt er in hoofdzaak electrisch en waar personeel, dat hoog loon vraagt en hooge eischen heeft, voor de huis vrouw moeilijk te krijgen is en men bovendien rekesring heeft gehouden met stakingen op dit gebieti. is het domein der huisvrouw: keuken en eetkamer, veelal tot één vertrek vereenigd. Het eetgedeelte is dan door een gordijn afge scheiden van het kookgedeelte, wat het culi nair proces in de huishouding zeer vergemak kelijkt. Op de Australische huisvrouw komt toch al veel meer neer dan wij Hollandsche huis moeders gewend zijn. Stel u voor, dat uw dienstmeisje midden on der het bakken van een biefstuk haar schort af zou doen en met een laconiek: „Mijn acht uren ziin om," de deur uit zou gaan! Want geen minuut langer dan de voorgeschreven acht uur wordt er door het personeel gewerkt en aan dezen maatregel houdt men streng de hand. Bij overtreding wordt boete opgelegd, hoewel er heusch wel niet veel huisvrouwen op dit ge bied in overtreding zullen zijn, daar zorgt het dienstmeisje zelf wel voor. Een zware taak in het huishouden is de groote wasch, die. wanneer men niet in de stad woont, aan huis gedaan moet worden. Als com pensatie droogt het goed echter zeer vlug. De laatste sloop is nog niet aan de lijn gehangen of het eerste laken is al droog en men kan met strijken beginnen. Het spreekt wel haast vanzelf, dat, waar het personeel zoo schaarsch is, alle huisgenooten gewend zijn flink aan te pakken. Het is dan ook niets bijzonders, wanneer men ergens te gast is voor het avondeten, de dochter des hui zes in de pannen te zien roeren met een groot schort over haar avondjurk, omdat ze op het punt is naar een feest te gaan. De Australische vrouw is flink en neemt door haar veelzijdigheid een belangrijke plaats in de samenleving in; ze kan als uitstekende huisvrouw perfect naaien en breien, koken en bakken, ze is echter hoegenaamd geen slavin van haar huishouden. Ze staat altijd klaar om uit te gaan en ze denkt aan anderen. Iemand, die te gast was op een bungalow in de een zaamheid eenige uren buiten Melbourne, vroeg haar gastvrouw, waarom ze de gordijnen des avonds niet dicht deed Het antwoord was: „Omdat me. toen we hier pas woonden, eens gezegd werd: u moest uw gordijnen niet slui ten 's avonds. Voor ■degenen, die in deze onbe woonde wereld 's avonds voorbijtrekken, is het een troost ergens licht uit de ramen te zien stralen." In Melbourne is een garage, die alleen door vrouwen gedreven wordt. Wie des avonds laat een taxi naar huis neemt, is dan ook niets verbaasd door een vrouwelijke chauffeur thuis gebracht te worden. Er bestaat zelfs een gy naecologisch ziekenhuis, waar zoowel de admi nistratieve krachten als de werkende staf, van chirurg tot apotheker, uit vrouwen bestaat. De volksgezondheid wil men er op hoog peil houden, vandaar dat de gezondheidscommissie uiterst streng is: zelfs in zijn eigen huis mag men een waschtafel met een barst er in (een kweekplaats voor bacteriën werd me als kind altijd geleerd) niet langer gebruiken. En in de restaurants zijn zelfs borden met barsten ver boden. Om lijfsgevaar bij brand te verminde ren. is aan alle huizen bij den oorspronkelij- ken bouw een brandladder aangelegd. Het moet voor de architecten, die „Australië" ge bouwd hebben, trouwens een prettige taak ge weest zijn, op gaaf terrein, zonder bestaande belemmerende moeilijkheden moderne wonin gen neer te zetten, waarbij zij vooruitzienden blik en practischen zin konden botvieren. Zoo heeft bijvoorbeeld elk huis bij de stoep een handle, waarmee men door een handgreep, bij het verlaten van z'n huis de geheele electri- citeitsvoorziening in de woning afsluit. Er kun nen dus nooit ongelukken gebeuren met «trijk- ijzers, die ingeschakeld bleven, of een kacheltje, dat dicht bij een gordijn maar dóór blijft branden. En wie na afwezigheid bij **nker i thuiskomt, hoeft niet in een ongezellig donker huis binnen te stappen; door de handle over te halen branden vanzelf weer die lichten, die men niet uitknipte bij het weggaan. De straatjeugd maakt van dit verleidelijke baldadigheidsattribuut géén misbruik. Naar wat onze zegsvrouwe vertelde, zouden de Hol landsche straatjongens wel eens bij de Austra lische jeugd in de leer mogen gaan. Straat schenderij komt er zoo goed als niet voor; misdoet een jeugdige Australiër in het open baar, dan wordt hem door de oudere voorbij gangers meteen een fiksch standje gegeven. We moeten elkaar niet hinderen, maar ons bestaan mét elkander zoo goed mogelijk ma ken, zoo ongeveer zou te formuleeren zijn. hoe de Australiër sociaal denkt. In de parken staan geen bordjes met verboden dit en verboden dat, bij den ingang leest men slechts: „Dit park is van het volk, wil je het bederven, dan bederf je je eigen land." Het is de weldadige mentaliteit van 'n dun bevolkt, onvruchtbaar land, waar de menschen, gehandicapt door klimaat, eenzaamheid en af standen op eikaars hulp aangewezen zijn. Ondanks het feit, dat de Australiërs hard werken en de afstanden er zoo zijn, dat dat ons vaderlandsche begrip te boven gaat, treft men er geen analfabeten. Bij sommige kleine plaatsen is een dorpsschooltje, waar ook de kin deren van de nederzettingen uit de buurt, dik wijls te paard heen gaan. Niet als kleine cow boys, maar met vieren of vijven op den bree- den rug van een goedige merrie, die tijdens de uren, dat zijn klantjes lezen en schrijven lee- ren, in een weitje naast de school wordt vast gebonden. Dat schoolkinderen hier zijn dan bedoeld, kinderen die eigenlijk naar school moesten onderwijs per correspondentie ont vangen, wat op afgelegen oorden heel veel het geval is, kan, lijkt ons, alleen mogelijk zijn, omdat Australische kinderen zoo buitengewoon leergierig zijn. Dit systeem wordt er namelijk veel gevolgd en met succes worden eens per jaar in de stad de examens afgenomen. Een zevenjarig kindje, dat wèl de school kan bezoeken en eiken dag den langen weg liep, dacht eens, toen ze onderweg naar school was, dat ze een natuurverschijnsel zag; er vielen uit de lucht namelijk roode natte druppels en haar wit jurkje zat in 'n minimum van tijd vol spat ten. Het regende. Dit kind had in de zeven jaar van haar leven nog nooit regen meege maakt. Door den roodachtigen grond, waarvan de eeuwige wind het stof in de lucht jaagt, wa ren de regendruppels, met dit stof vermengd, rood als bloed. Geen wonder, dat iemand uit dit dorre werelddeel waar het soms in geen ze ven jaar regent naar Europa reizend, de kleur van het gras in Holland „onnatuurlijk groen" vond. De natuurkleur in Australië is grijsgroen en toch groeit alles er in dien dro gen, weinig sappigen grond: graan, bloemen, appelen en peren. Een merkwaardig doodschen indruk maakt de natuur er zonder zoemende insecten en zonder zingende vogels; de eenige vogel, die er geluid maakt, is de lachvogel met zijn schril, door dringend geluid. Als onze gastvrouw over de Australische na tuur vertelt en het landschap voor ons uit beeldt, is het achter elk woord te voelen, dat zij er weer is, in dit haar zoo dierbaar gewor den land. Ze verbloemt het ook niet, dat ze heimwee heeft; dat vanaf haar Amsterdam- sche flatje een rusteloos verlangen haar trekt naar de wijdheid van het eenzame werelddeel, waar ze jarenlang een kippenfarm dreef. Wie van het vrije leven in een rustiek land is gaan houden, die went moeilijk weer aan het leven in een opgepropte stad. „Soms ga ik naar Ar- tis," zegt ze met een half schalksch, half wee moedig lachje, „en daar sta ik dan voor de leeu- wenkooi en zeg tegen den leeuw, die me door de tralies aanstaart: „Is 't niet zoo, wij begrij pen elkaar." A. Bgl. Dit avondtoilet werd in Hollywood gedragen. De wijze waarop wit en zwart in deze creatie gecombineerd werden, is meer excentriek dan mooi '-V- i- V y die zoo luxueus zijn, dai hei maar een en kele gegeven is ze ie beziiien, boeien ook de vrouw, die nooit zoo iets zal dragen, omdai er een zekere roman tische bekoring van uiigaai. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIII Zoo'n avondtoilet als hier afgebeeld, meer excentriek dan mooi, misschien om aan een gril van de draagster te voldoen ontworpen, zult u zich wellicht niet wenschen. Maar het fascineert u om den durf en de elegance en om dat elke vrouw graag mooie kleeren ziet, ook al zal het haar nimmer beschoren zijn, ze zelf te bezitten. Dat in Amerika zonder zelfs aan Hollywood te denken de kleeding zeer luxueus is, verwon dert ons niet en waarom zou het ons dan wel verbazen, dat de Parijsche haute couture, die immers vele klanten aan de overzijde van den oceaan heeft, nu Frankrijk in oorlog is, haar stijl iets heeft versoberd. Dat dit niet ten minste niet over de geheele linie het geval is, konden wij nogmaals constateeren op de show, kortgeleden gehouden in het Amsterdam- sche Carlton-hotel, waar negen Parijsche huizen hun modellen door Fransche mannequins lieten voordragen. Voor wie van verfijnde kleeding houdt, van modellen, door geraffineerden smaak en vol maakte toepassing gecreëerd, willen wij trachten enkele der getoonde modellen uit deze exquise mode-revue, waaraan de huizen Alix, Lanvin, Le Long, Rouff, Molyneux Paquin, Patou, Piguet en Worth deelnamen, te doen herleven. Ditmaal blijven wij bij hetgeen de vrouw aan het einde van den dag draagt. Er was dan een diner toilet, bestaande uit een japon van donkerblauwe doffe zijde tot op den voet vallend, waarover een korte bolero werd gedragen met groote revers van wit piqué, die in den vorm van een blad waren uitgesneden. Een strik van hetzelfde materiaal als de jurk o.p het rugeinde bevestigd, suggereerde even de queue de Paris. Hoewel er opvallend veel don kerblauwe creaties waren, was het zwart aller minst van de baan. Piquant was een dinerjurk van zware zwarte marocain, het korte mouwtje met glinsterende pailletten bewerkt, en losse fel roode, gepaille- teerde mouwen aan den arm geschoven, van waar de japonmouw eindigde tot aan den pols. Rood, het diepe, edele rood van granaatappels, vlamde vele keeren op. Een wit satijnen avond blouse, hoog sluitend aan den hals, werd van den pompeuzen witzijden rok, met zwarte guir landes bedrukt, gescheiden, door een breede rood zijden ceintuur in dezelfde warme roode tint als de ripszijden getailleerde avondmantel, die met achteloos gebaar aan- en afgleed. De voorliefde voor de avondblouse inspireerde waarschijnlijk tot het avondtoilet voor een jeug dige draagster van een lijfje uit rose satijn, maar van een rose zoo schuchter en teer als men in de natuur misschien alleen vindt bij den bloei van de eerste Meiroosjes, en een zeer wijd uitwaaierenden rok van ijle georgette. Feëriek was van eenzelfde teerrose teint een tulen avondgewaad, waarvan de zeer wijde rok- zoom een smal zwart lint droeg en waarbij rond den hals aan den voorkant een doorzichtig val letje werd gedragen ook met dit lint even ge accentueerd. Een jeugdige mannequin droeg een avond jurk van minder grootschen stijl, in de nationale kleuren: het witzijden fond bedrukt met roode en blauwe bloemen, waarbij als hoofd tooi een roode, een witte en een blauwe klap roos op den kruin waren bijeengevoegd. Bij een imprimé zijden cocktailjurk, waar de bonte bloempatronen in elkaar vloeiden, waren hoofd tooi een nauwsluitend kapje en armbe- dekkingen van gentianenblauw. Was er opvallend veel pailletten-versiering aan de verschillende creaties, bij 'n robe panier van witte zijde waren de sierlijk afhangende hardgroene lintien met bloemboeketjes afge werkt, terwijl bij dit toilet een biedermeier boeketje in de hand gedragen werd. Een zeer Het haarnet heeft werkelijk stormenderhand de vrouwenhoofden veroverd. En deze overwin ning heeft het zeker meer te danken aan den practischen zin dan aan de fraaiheid. Want praetisch is deze .snood" zonder eenigen twij fel. Niet alleen dat zij kunstig gewrochte krul len in haar fatsoen houdt, maar zij is in staat een slordig dotje een schijn van verzorgdheid te geven. Echter, is dit net vol haar achter aan ons hoofd nu een versiering? Op deze vraag moet ik eerlijk antwoorden, dat dat in mijn oogen niet het geval is. Ik vind die compacte massa van achteren bepaald lcclijk. Het doet mij denken aan de afzakkende haarrol van een jaar of twintig geleden. Maar ja, smaken ver schillen, zegt men. Er zullen hier zeker men schen te vinden zijn, die dit gestyleerde haar wel mooi vinden. En na dus geconstateerd te hebben dat ik persoonlijk geen aanhangster van de „snood" ben en de „snood" dus ook geen aanhangsel van mij is, kan ik er rustig over verder praten. Want het is niet mogelijk het ding te negeeren, daar iedere zaak die zichzelf respecteert ze bij dozijnen voorradig heeft en velen zich van dit net voorzien hebben. Maar, en dit is toch wel curieus, voor zoover ik ge zien heb, was het voorwerp op geen enkele show aanwezig. Het is dus een mode, die het pleidooi via de praktijk gewonnen heeft. En dit zal zij wel aan haar doelmatigheid te dan ken hebben. Deze „snood" nu komt in vele vormen voor. Eigenlijk is „vele vormen" niet juist, want het instrument zelf is altijd eender. Maar het wordt gecombineerd met van alles en nog wat. Ten eerste met een hoed. Het net wordt dan los gedragen en de hoed gaaV er over heen. Het net is dan gewoonlijk in de kleur van dien hoed genomen. Verder zijn er de losse netten, die aan den bovenkant versierd zijn met 'n groo- ten strik of met een dotje van bloemen of lint. Eigenlijk is dit een beter geheel dan de hoed met net en het staat ook aardiger. De donkere netten zijn over het algemeen flatteuzer, dan de heel lichte. Wanneer wij de voorspellingen mogen geloo- ven voorspellingen die men al hier en daar bewaarheid ziet worden dan kan deze snood toch geen lang leven beschoren zijn. Het nieu we kapsel vertoont ontegenzeglijk een nei ging in opwaartsche richting. Gedeeltelijk om hoog gekamd en bovenop vastgemaakt, gedeel telijk kort geknipt en in een bepaalde richting gekamd. En ja, waar blijven wij dan met ons net, als er niets meer in te stoppen valt? CLARA De ideale vrouw is een volmaakte huis vrouw, zonder dat haar omgeving voort durend moet merken, dat zij het immer actieve middelpunt daarvan is. Ze is zelf standig zonder het altijd beter te weten dan anderen en ze weet te behagen zonder geaffecteerd te zijn, verfijnd cachet droeg het wit georgette avond toilet, waarbij handschoenen van hetzelfde door zichtig witte materiaal hoorden. Beëindigen wij den greep, dien wij uit deze exquise modellen-collectie deden met de im- primé-japon, waarvan het donkere fond roode en paarse tulpenrijen toonde. Wellicht een tegenbeleefdheid voor de „Marianne"-creatie met de roode klaprozen. A. Er werd bij ons thuis voortdurend oorlog ge voerd, een achterbaksche, geniepige oorlog, zooiets als die van de duikbooten en mijnen, dien we vandaag beleven. Dc strijdende partijen waren: Agatha, ons dienstmeisje, en Mimosa, onze kat. De kat stal de gehaktballetjes, die Agatha juist met veel zorg gemaakt had. Voor straf kreeg het beest twee dagen lang water in plaats van melk en wij, de neutralen aten gehaktbal letjes, die bijna uitsluitend uit brood beston den. Mimosa deed haar middagdutje op de sofa en vond 's avonds haar mandje in de koude schuur in plaats van in de warme keuken. Dit alles, als ik, de vriendin en gezworene van Mi mosa niet tusschenbeide kwam. Meestal had den de vijandelijkheden in mijn afwezigheid plaats. Dit was ook 't geval dien keer, dat Mi mosa kleintjes gekregen had. Vier snoezige grij ze poesjes lagen 'er naast haar in 't mandje. Dat was te veel voor Agatha. „Van die eene heb ik zeker nog-geen last genoeg," zei ze (in mijn afwezigheid natuurlijk!) „ik moet van al dat kattengespuis niets hebben." Zij zag van moeder verlof te krijgen, om drie van de vier poesjes te verdrinken. Lafhartig stopte zij ze alle vier in een zak en gooide ze in de gracht. Mimosa raakte nu het vleesch en de melk, die de valsche Agatha haar voorzette, niet aan. Zij zocht den heelen dag in alle hoeken en kasten en den volgenden morgen was zij verdwenen. Te vergeefs riep ik, toen ik uit school kwam: „Mi mosa, Mimosa." Er kwamen geen vier fluwee- lige pootjes haastig aantrippelen en er streek geen zacht kopje langs mijn beenen. „Een teeken van protest," dacht ik, „maar 't beest heeft gelijk." Ook den volgenden dag Het zij zich niet zien. Den derden dag hoorde ik een gezellig ge snor en achter mij stond Mimosa. „Zoo," zei ik, „ben je teruggekomen en nog wel in een goed humeur. Nu laten we maar vergeten wat er gebeurd is." Toen ik 's avonds naar bed ging, keek ik - eerst of Mimosa's mandje wel in de keuken stond en of haar schoteltje met melk gevuld was. Natuurlijk was al les in orde. Agatha had wel wat goed te maken aan onze poes. Nadat ik mij uit gekleed en mijn avondgebed gedaan had, schoot ik on der de dekens. Er kwam me iets warms tegemoet en ets zachts kriebel de aan mijn teenen. Ik vloog overeind. sloeg het dek opzij en wat ontdekte ik? Vier katjes, 'n beetje lichter grijs dan de andere, maar even lief en klein. Terwijl ik sprakeloos stond te kijken, kwam Mimosa op het bed ge sprongen en vlijde zich beschermend over de katjes heen. Zij snorde van blijdschap. En nu begreep ik, wat er gebeurd was. Mimosa was er op uitgegaan, om haar kindertjes te zoeken en toen ze die niet vond, had ze zich met an dere tevreden gesteld. Zij had ze weliswaar aan een andere kattenmoeder ontstolen, maar daar scheen ze zich niets van aan te trekken. Wie zou den moed hebben om Mimosa van haar nieuw verworven schat te berooven? Ik was heilig van plan om de kattenfamilie tot het uiterste te verdedigen. Om te beginnen nam ik een van de dekens, rolde de poes met haar pleegkinderen er in en legde het heele zaakje aan het voeteneinde van mijn bed. „Morgen zal ik je een mooi nieuw mandje koopen," zei ik, „heelemaal gevoerd en ik zal je in mijn slaapkamertje houden net zoo lang tot de kleintjes groot genoeg zijn, om hun na gels uit te steken, als Agatha ze maar met een vinger durft aan te raken." Zoo gebeurde het. Toen de poesjes zes weken waren, heb ik voor elk van hen een goed tehuis gezocht. Het herhaald overslaan van den warmen maaltijd, uit gemaksoverwegingen, is tegenover het gezin niet verantwoord. Dus bedenken we in den schoonmaaktijd een gemakkelijk menu, dat zoowel door de bereiding als door het aan tal pannen en schalen, dat er bij noodig is, niet veel tijd vraagt. Een éénpansmaaltijd zal uitstekend te pas komen. U vindt er hieronder een recept voor. De aardappelen kunnen met een harden boender of met een pannespons schoongemaakt worden. Dat spaart het tijd- roovende aardappelen-schillen. Anderhalf a twee kg. aardappelen, wat sel derij of peterselie, een ons boter, een pond wortelen, anderhalve liter water, een half pond uien, een halve liter gekookte melk, een eetlepel zout. Maak de wortelen en de uien schoon en snijd ze fijn. Laat ze met de boter in een gesloten pan tien minuten zachtjes smoren. Doe er de geschilde of schoongeboende, doorgesneden aardappelen bij, de helft van het water en het zout. Laat alles aan dc kook komen en een half uur zachtjes doorkoken. Stamp dan de aardappelen fijn en voeg langzamerhand de melk, de rest van het water en de fijngehakte Nu de levensstandaard omhoog gaat en mogelijkerwijs rekening moet gehouden worden met een verminderd, inkomen, is het de moeilijke taak der huisvrouw maar waarin zij een eer moet stellen rond, te komen, zonder dat de huiselijke gezelligheid daar de dupe van ivordt. Nietwaar, het is zoo gemakkelijk om allereerst te besnoeien op die uitgaven, die geen directe levensbehoeften zijn: een bloemetje, 'n uitgangetje, den kap per, een Zaterdagavond-tractatie, een geschenkje. Ofwel men gaat bezuinigen op het eten, waardoor de voedingswaarde in het gedrang kan komen, wat bij nader inzien niet verstandig blijkt. Aan de hand van een uitgaven- tabel, wekelijks ot maandelijks bij te houden en waarop de uitgaaf posten die in elk gezin naar om standigheden varieeren door ieder volgens eigen inzicht zijn aangegeven, heeft men een over zicht, waaraan het wekelijksch of maandelijksch inkomen wordt uit gegeven. Door deze overzichtslijst van een afgeloopen tijdsbestek te raadplegen kan men voor het ko mend tijdvak een noodzakelijke be zuiniging over verschillende posten verdeelen. Nemen wij als voorbeeld een ge zin, waar men op de begrooting o.m. de posten: huur, belasting, etenswaren, kleeren, ontspanning verlichtingheeft staan. Dan is het wel zeer radicaal, den post ..ont spanning" te schrappen, maar daarmede gaat een groot deel van de fleur in het gezin heen en dat is, juist in dezen tijd, nu wij onzen levensmoed meer dan noo dig hebben, niét juist. Verdeelt men de aan te brengen bezuiniging ech ter over 'n grootere linie, waardoor de eerste twee onaantastbaar zijn. dan kost dat even hoofdbrekens en ongetwijfeld óók opoffering, ecu- ter over de laatste tien posten, wijl het de gezelligheid en de goede ge zinssfeer minder zal aantasten. Bezuinigen moet niet zijn: be knotten maar ivel: voorzichtig be krimpen op onze uitgaven, die wij regelmatig noteeren. volgens vast systeem. Een goed bijgehouden kasboek geeft overzicht en is daarom voor elke huisvrouw een onontbeerlijk hulpmiddel om eventueele bezuini ging sproblemen die iéder kun nen wachten voor haar gezin zoo tactvol mogelijk op te lossen. Commissie tot Voorlichting op huishoudelijk gebied. selderij of peterselie toe. Laat de soep nog vijf minuten doorkoken, voor ze in de soepterrine wordt overgedaan. Voor Vier personen: Een kg. aardappelen, anderhalve liter melk, een halve liter water, een prei, bosje bladselderij en peterselie, een half ons boter, wat zout. Snijd de ongeschilde, maar goed schoonge boende aardappelen in parten en laat die met de fijngesnipperde prei en selderij in de helft van de aangegeven hoeveelheid water gaar worden, ongeveer een half uur. Stamp het mengsel tot een gelijke purée, verdun die op 't vuur geleidelijk met de melk en de rest van t water, laat de soep nog een oogenblik doorko ken en maak ze op smaak af met wat zout. Roer er in de soepterrine de boter door en de fijngesneden peterselie. en toch vindt Uw POES het lekkerst. 12^ ct. per pak. Vraagt Uw winkelier „Wolta", Ieplaan 25, Haag. Deventer Smyrna- wol, gegar kleurecht, loopt niet- plat. Ruime keuze patr Stramien in alle br. inl. en lev d. geh. Nederland. (Adv.) AMSTERDAM ROKIN 42 OPGERICHT 1868 VOORHEEN KALVERSTRAAT 51 Hoest- bonbons per doof Verkrijgbaar Imp.; Rotten! Prod MTf- WITTE HUIS -Rotterdam Van dg oudste en meest bekende fabriek in Nederland. Pr. fabrik. VRAAGT UWEN WINKELIER VRAASl (JW-WINKELIER OF DROGIST tl CT.K ZAKJE, GELIJK AAN 1 POND SU1KIR ZUTPHEN ROTTERDAM (Leuvehaven 127) AMgTFRDAMï*fd d. Berg 4 Co s Metaalhande' t-ixUMIVI prihs Hendrikkade 162

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 12