Britten bombardeeren Deensche en Noorsche vliegvelden Arbeiden en zich bewapenen" ft LeHgmj Oranje-team blijft ongewijzigd Britten slaags bij Drontheim De „Bernisse verloren STOOMEN en VERVEN Het nieuws van heden ALPH. ELSENBURG Duitsche opmarsch in Zuid-Noorwegen gaaf verder; ook Engelsche troepen zijn hier actief FORT HEGRA WEIGERT OVERGAVE BRITSCH LUCHTSUCCES AAN HET WESTFRONT d BRANDERIGE VOETEN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 22 APRIL 1940 - AVONDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 15866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27Y2 ct. per week, per kwartaa1 f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM Most up to date firm in ail TEXTILE GOODS WHOLESALE ONLY- Poolsche torpedojager tot zinken gebracht De situatie te Hegra Britten in Ostlandet Door loopgraven moeten de vooruitgesch oven Fransche voorposten aan het West- front hun stellingen hereiken Onlusten te Rangoon duren voort Patrouilles actief" Een raad van den Duce en ver wachtingen van Ansaldo De Bilt meldt: Duitsch protest tegen Roemeensch dagblad Van Male in actie tijdens den voetbalwedstrijd Nederland België, welke Zondag in het Olympisch Stadion te Amsterdam werd gespeeld en in een 4=—2 zege voor de Oranje-ploeg eindigde Beslissende slag met de Duitschers wordt verwacht bij Steinkjer Vreemde vliegers over België en Zweden 99 Alle opvarenden van het Neder- landsche schip gered Vier Duitsche toestellen werden Zondag neergeschoten Nogmaals: Japan en Ned. Oost-Indië Geen accoord daarover tusschen Tokio en Washington Roemeensche missie naar Italië De G.-G. houdt besprekingen 64ste JAARGANG No. 22353 VAN UW GARDEROBE DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Dr. H. NANNING's Zetpillen tegen Aambeien Voor den returnwedstrijd tegen Luxemburg IORTHOPEDARIUM NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Ankersmit's Katoenfabrieken, Deventer Marqnisette» Voile» E tam ine* Telepram-adres „Facta" N.Z. Voorburgwal 165-167,Tel.3 2087-49313, A'dam Fancies Silk» Lawn» Cretonnes Chintzes LONDEN, 22 April (Keuter) Britsche vliegtuigen hebben Zondag een aanval ge daan op het vliegveld van Aalborg in De nemarken, dat diende ais Duitsche basis voor de operaties tegen Noorwegen. De vliegtuigen vielen afzonderlijk aan en het eerste toestel vond het vliegveld in volle verlichting. De volkomen verraste bewaking had geen tijd de luchtdoeiartillerie in wer king te stellen; een zoeklicht werd spoedig buiten gevecht gesteld. Een groot Duitsch transportvliegtuig, dat met zijn boordlichten brandend kwam aangevlo gen, werd aangevallen en zocht dekking in de bewolking. Het aanvallende Britsche vliegtuig wierp vervolgens een aantal bommen, waar door de voornaamste hangar werd beschadigd. De volgende vliegtuigen werden door de lucht doel-artillerie hevig beschoten; zij wisten bran den te doen ontstaan. Eveneens werd uit Londen officieel mede gedeeld, dat Britsche bommenwerpers Zon dagavond opnieuw met succes een aanval hebben ondernomen op de vliegtuigbasis Aalborg in het noorden van Denemarken. Er werd uitgebreide schade aangericht. Een der Britsche vliegtuigen wordt vermist. Ook werden gisteren in den loop van den dag de Duitsche luchtbases te Stavanger en Kristiansand wederom bestookt. Verder deelde het Britsche ministerie van Luchtvaart mede, dat Britsche vliegtuigen Zon dagavond opnieuw het vliegveld van Stavanger gebombardeerd en met mitrailleurs beschoten hebben. Ondanks het hevige afweervuur werden treffers van brandbommen en licht ontplofbare bommen waargenomen. Het staat vast, dat een aantal vijandelijke vliegtuigen is vernield. Alle Engelsche vliegtuigen zijn behouden terugge keerd. Te Kristiansand werd waargenomen, dat een aantal vijandelijke vliegtuigen uiteengejaagd werd op het vliegveld en met bommen werd aangevallen. Te Stavanger werden bommen neergeworpen, waarvan een aantal, gelijk werd waargenomen, de startbanen trof. Het ontplof fen van een andere bom werd gevolgd door een explosie op het vliegveld. Ook werden bom men geworpen op de nabijliggende haven voor watervliegtuigen. Deze aanvallen werden uitge- 'voerd door een groot aantal vliegtuigen, die alle veilig naar hun basis terugkeerden. Verder hebben de Britsche ministers van Marine en Oorlog een communiqué gepu bliceerd, waarin wordt gezegd, dat op 20 April de luchtmacht van den vijand zeer actief is geweest boven Namsos. Talrijke bommen werden omlaag geworpen en aan de stad werd zeer veel schade aangebracht. Het eenige verlies dat de Engelschen heb ben geleden is dat een Britsche treiler tot zinken is gebracht. De geallieerde troepen hebben geen verliezen aan menschenlevens geleden. Te Stockholm meende men volgens Reuter, dat het bij Namsos tot gevechten gekomen is tusschen geallieerde en Duitsche troepen. Het verluidt verder, dat de Duitschers een aantal parachutisten hebben laten dalen. ,,Svenska Dagbladet" meldt, dat de Noren nog steeds het fort Hegra op 40 K.M. ten oosten van Drontheim bezet hebben. Het Zweedsche blad voegt hieraan toe, dat de Duitschers een deputatie met een witte vlag naar Hegra hebben gezonden om te onderhandelen, doch dat hun aanbod werd geweigerd. Volgens in Stockholm van de Noorsche grens ontvangen berichten hebben batterijen van het fort Hegra het vliegveld van Vaernes vernield. De Duitschers hebben twee malen het fort aangevallen: zij werden echter afgeslagen. Het garnizoen van het fort bestaat uit slechts 100 man. In het begin van den oorlog bevond zich op Hegra slechts een enkele bewaker, een gepensionneerd onderofficier. Naar te Stockholm verluidt, zouden Ha- mar en Elverum door de Duitsche troepen verlaten zijn, en door Britten zijn bezet. In Fransche militaire kringen wordt het ech ter als zeker beschouwd, dat de Duitschers thans bezit hebben genomen van hetgeen van het stadje Elverum is overgebleven. De Noren heb ben zich teruggetrokken op nieuwe stellingen en zij zullen nu de eerste ravijnen en passen verdedigen van de hooge bergketen langs de Zweedsche grens. In het Zondagavond uitgegeven officieele Noorsche communiqué wordt verklaard: „Op 20 April hebben de Duitschers onze pos ten aan beide zijden van Mjoesa aangevallen, met steun van artillerie en vliegtuigen; onze troepen hebben zich in hun stellingen staande gehouden. Duitsche vliegtuigen hebben ver scheidene malen uit machinegeweren de stra ten van Lillehammer beschoten. Zij hebben ook pamfletten en brandbommen uitgeworpen. Een huis bij 't spoorwegstation is in brand geraakt. Vele Duitsche vliegtuigen zijn noordwaarts gevlogen naar' het district van Drontheim. Een Duitsch vliegtuig werd omlaag geschoten. Aan boord van dit vliegtuig werden kaarten aan getroffen. welke in Februari 1940 in Duitsch- land waren vervaardigd en gebaseerd waren op officieele Noorsche en neutrale landkaarten." Verder deelt het Noorsche legerbericht mede dat reeds thans Engelsche troepen deelnemen aan den strijd in de provincie Ostlandet. Twee Duitsche tanks zijn ver nield bij de Raiidsfjord. De Duitschers heb ben gisteren Rena en Ossen bij Dombos ge bombardeerd. De laatste Duitsche parachu tisten, vijftig man, zijn gevangen genomen. Volgens Reuter zouden de Noorsche troepen een nieuwe stelling betrokken hebben tusschen de Randsfjord en het Mjoesameer. De Britsche troepen zijn voorzien van tanks en andere zware wapenen, gedeeltelijk langs de wegen, gedeelte lijk per trein aangekomen. Zooals het Duitsche Nieuwsbureau bericht hebben Duitsche troepen Zondag bij een snellen opmarsch uit het zuiden Lilleham mer bereikt. Verder maakt het opperbevel der Duitsche weermacht bekend Op 20 April des middags verschenen vijande lijke zeestrijdkrachten voor Narvik en namen een tijdlang de haven en de stad onder vuur. Landingspogingen werden niet ondernomen. De in het gebied van Narvik staande Duitsche troe pen maakten een buit van 8000 geweren en 315 machinegeweren met bijbehoorende munitie. Naar Drontheim zijn systematisch verdere versterkingen aan infanterie en artillerie ge zonden. In het gebied van Oslo zetten wederom ver sterkte Duitsche troepen hun opmarsch in alle richtingen snel voort. Duitsche zeestrijdkrachtcn hebben in de Hardangerfjord eenige kleine Noorsche oor logsschepen, waaronder de Noorsche mjj- nenlegger „Tyr", in den grond geboord en een landbatterij tot zwijgen gebracht. Het transport van manschappen en materiaal naar Noorwegen gaat in verhoogde mate voort. Een vroegere Poolsche torpedobootjager is door een duikboot ten noordoosten der Shetland-eilanden tot zinken gebracht RANGOON, 22 April. (Reuter). Bij de on lusten, welke Zaterdag hier zijn uitgebroken, zijn elf personen gedood en 69 gewond. Zon dag heeft de politie geschoten op een aantal Hindoes en Mohammedanen in een der hoofd straten van de stad. Hierbij werd een persoon door een kogel gedood. In den loop van den dag zijn een aantal over vallen gepleegd, en de toestand blijft gespan nen. PARIJS, 22 April. (Havas). Het legerbe richt van Maandagmorgen luidt: „Bedrijvigheid van onze patrouilles ten oosten van de Moezel". Verder wordt verwezen naar het Britsche communiqué over den Duitschen luchtaanval op Namsos, waar dus blijkbaar ook Franschen aanwezig zijn, die evenmin als de Engelschen slachtoffers te betreuren hadden. ROME, 22 April. (Havas). Italië heeft Zondag het jaarlijksche feest gevierd ter herdenking der stichting van Rome en ter eere van den arbeid. Er werden verschillende betoogingen georgani seerd, waarvan de belangrijkste in het Kapitool gehouden werd. Hier werden in aanwezigheid der Italiaansche vorsten prijzen voor letterkunde en onderscheidingen uitgereikt aan een aantal intellectueelen en litteratoren. In het Palazzo Venezia presideerde Mussolini een plechtigheid ter uitreiking van diploma's en medailles aan arbeiders, en sprak een rede uit, waarin hij o.m. verklaarde: „Op het oogenblik heb ik u slechts één woord te zeggen: arbeiden en zich bewape nen voor de grootheid der natie, dat is het wachtwoord voor het geheele Italiaansche volk". Volgens Reuter heeft Ansaldo, de directeur van Ciano's orgaan „Telegrafo", Zondag opnieuw een radioredevoering tot de troepen gehouden. Hij zeide o.m.: „De verliezers van dezen oorlog zullen worden gelijk slaven, die juist voldoende verdienen voor een dor bestaan, tenvül de, over winnaars zich zullen beschouwen als de mees ters van alles en zullen streven naar een over- heersching van de wereld." Ansaldo besloot met te zeggen, dat de eenige veilige waarborg van Italië gelegen was in de kracht zijner wapens. Naar Havas bericht vertoeft de ambassa deur van Duitsehland te Rome, von Macken- sen, sedert Zaterdag te Berlijn. Hij was der waarts met spoed door Hitier' ontboden. De ambassadeur heeft zich met een speciaal vliegtuig naar Berlijn begeven. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIflIlM S VERWACHTING geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: 5 Droog en voor den tijd van het jaar Êi S warm weer. Helder tot half bewolkt, langs de Waddeneilanden en in Noordholland 5 tijdelijk mistig of betrokken. Meest matige wind uit Oostelijke richtingen. H Zon op 4.50 - onder 19.09 - Licht op 19.39 Maan op 18.28 onder 4.28 4.57 V.M. =rillinfHIIIIIII1l!lllll|||||||||!lllll||||||||||l|||i!l!ll!|j!lll|||||||||||||||||||i BOEKAREST, 22 April (Havas). De Duitsche gezant alhier heeft geprotesteerd tegen een ar tikel in het blad „Universul" betreffende de verspreiding in verscheidene Roemeensche ste den van een krant, welke een imitatie is van een Parijsch avondblad, maar sterk pro-Duitsch getint is. Het Roemeensche volk, aldus het ar tikel in de „Universul'', is niet zoo kinderlijk, dat het zich door dergelijke buitenlandsche propaganda laat beïnvloeden, en zijn gevoelens jegens hen, die het geholpen hebben de natio nale eenheid tot stand te brengen, kunnen niet verzwakt worden. Volgens een onbevestigd telegram uit Storlien aan de Zweedsch-Noorsche grens aan het blad „Dagens Nyheter", wordt te Vaerdalsrora, ten Noorden van Drontheim, tusschen Britsche en Duitsche troepen ge vochten. Be gevechten namen gisteroch tend vroeg een aanvang en over en weer werd hevig gevuurd. Omtrent den afloop zijn geen bijzonderheden bekend, doch men gelooft, dat Vaerdalsrora, een belangrijk knooppunt van wegen, in brand staat. Volgens de Zweedsche correspondenten zijn de berichten over gevechten, die zich zouden heb ben afgespeeld tusschen Grong en Namsos, on juist. Deze correspondenten melden voorts, dat het stadje Namsos, waar Britsche en Fransche troepen aan land zijn gezet, door Duitsche bommenwerpers in de asch is gelegd. De spoor weg tusschen Namsos en Grong is voortdurend met bommen bestookt, doch weinig beschadigd. Zooals Reuter uit Londen bericht gelooft men, dat de Britsche troepen in Noorwegen onder bevel staan van generaal Carton de Wiart. Deze heeft in den wereldoorlog het Victoria-kruis verworven. De algemeene indruk is, dat de beslissen de slag in het gebied van Drontheim zal worden geleverd rond Steinkjer, wellicht te Stiklestad, ten zuiden van Steinkjer, waar de Noren troepen concentreeren. Het eerste contingent der Britsche troepen, bestemd voor de operaties in Oost-Noorwegen, had, naar verluidt, een sterkte van 750 man, die te Lillehammar aankwamen, spoedig door anderen gevolgd. Voortdurend worden nieuwe Britsche troepen aangevoerd, doch de totale sterkte is niet bekend. Omtrei® de vernietiging van een Duitsch detachement valschermspringers, dat te Dombaas is geland, met de bedoeling een spoorwegkruispunt op te blazen, meldt de correspondent van „Stockholms Tidningen dat dit 200 man sterk was. Zij waren merk waardig goed uitgerust en hadden allen automatische wapens. Bovendien hadden zij opbouwbare rijwielen en draadlooze zend en ontvangtoestellen bij zich. BRUSSEL, 22 April (Belga) De persafdee- ling van het ministerie van Landsverdediging deelt mede: Op den avond van den twintigsten April en in den nacht van* 20 op 21 April hebben vreem de vliegtuigen boven het Zuidelijk en Zuid- Oostelijk deel des lands gevlogen. Op 21 April bij het aanbreken van den dag zijn deze vluch ten hervat. Verscheiden vliegtuigen, zijn als Duitsche her kend; twee zijn als Engelsche geïdentificeerd. Onze luchtverdedigingsmiddelen zijn in actie gekomen en protesten worden ingediend. Volgens het Zweedsch Tel. Ag. zijn uit verscheidene plaatsen in het Zuiden van Zweden berichten ontvangen, dat buiten landsche vliegtuigen boven Zweedsch gebied hebben gevlogen. Op talrijke plaatsen is luchtalarm gemaakt en hebben de luchtdoel batterijen het vuur geopend. Zondagavond hebben twee buitenlandsche vliegtuigen boven het Noordelijk deel van de Gothenburg-eilanden gevlogen. Een van deze toestellen werd. door een Zweedsch jachtvlieg tuig neergeschoten. Het toestel vloog in brand, doch de vier inzittenden, die van Duitsche nationaliteit waren, konden gered worden. Zij zijn geïnterneerd. Het andere toestel verdween in Noordelijke richting. Op het Zuidelijk deel van het eiland Gotland moesten twee Duitsche vliegtuigen een nood landing maken. De inzittenden staken de toe stellen in brand, die geheel in vlammen opgin gen. Naar wij vernemen, is thans bij de reederij P. A. van Es en Co. te Rotterdam bericht ontvangen, dat het Nederlandsche stoomschip „Ber nisse" verloren is. Het schip, dat met een lading pyriet op weg was naar Nederland en dat vermist werd, is aan de Noordsche kust gezonken. Bijzon derheden omtrent de omstandighe den, waaronder het schip is ver gaan, zijn nog niet bekend. De achttien opvarenden van het schip zijn gered en zijn thans op weg van Zweden naar Nederland. De „Bernisse" is een stoomschip van bruto 951 en netto 478 ton. Het werd in 1915 ge bouwd. LONDEN, 22 April (Reuter) Het mi nisterie van Luchtvaart heeft medegedeeld dat van het hoofdkwartier der Britsche luchtmacht in Frankrijk het volgende com muniqué is ontvangen: „Zondagochtend heeft een patrouille van acht jachtvliegtuigen een vijandelijke for matie van twaalf Messerschmitt 109 ont moet in de omgeving van Saarlautern. De Britsche vliegtuigen vielen den vij and aan en twee vijandelijke vliegtuigen zijn omlaag geschoten; men heeft ze op Duitsch gebied zien neerstorten. Een derde Messerschmitt werd gedwongen te dalen; blijkbaar had de piloot de macht over het stuur verloren. In den middag is een andere patrouille slaags geraakt met een sterke vijandelijke formatie. Een Messerschmitt 110 en een Messerschmitt 109 zijn omlaag; geschoten; beide kwamen op Fransch gebied neer. Een Britsch piloot, die licht werd geWond, is er in geslaagd zijn toestel veilig aan den grond te zetten. De overige Britsche toe stellen keerden veilig naar hun basis terug. Het Fransche legerbericht van Zondag avond luidt: „Bedrijvigheid der artillerie in de streek van de Blies". Naar Havas verder bericht, heeft een Duitsch bomvliegtuig een noodlanding gemaakt bij Bazel. De bemanning werd geïnterneerd. TOKIO, 22 April. (Domei). Uit Washington werd reeds eerder gemeld, dat de Japansche ambassadeur Horinoetsji Zaterdag j.l. na een bespreking van een uur met Oordell Huil aan de pers heeft medegedeeld, dat de Vereenigde Staten en Japan met elkander tot overeen stemming zijn gekomen, in de toekomst den status-quo van Nederlandsch-Indië te eerbie digen. Zooals verder in het bericht wordt ge zegd heeft de Japansche ambassadeur er met nadruk op gewezen, dat beide regeeringen vurig wenschen den status-quo van Nederlandsch- Indië te handhaven, en dat het niet waar schijnlijk is, dat Japan op het oogenblik zijn politiek zou prijsgeven buiten het Europeesche conflict te blijven. In de dagelijksche persconferentie heeft de woordvoerder van het departement van Bui tenlandsche Zaken nog medegedeeld, dat geen accoord tot stand was gekomen tusschen Horinoetsji en Huil betreffende de handhaving van den status-quo van Nederlandsch-Indië, zooals in een persbericht uit Washington ge meld was, en dat Japan en de Vereenigde Sta ten niet in een positie verkeeren om zulk een accoord aan te gaan. BOEKAREST, 22 April. (Havas). Van daag is naèr Milaan eeh belangrijke dele gatie vertrokken, bestaande uit leden van het Roemeensche parlement. De delegatie staat onder leiding van den voorzitter van den senaat, oud-minister-president Argen- toianoe. Volgens Reuter heeft Belgradb-radio zondag avond bekend gemaakt, dat de onderhandelin gen tusschen Joego-Slavië en de Sovjet-Unie van geen politieke beteekenis zijn. Het .eenige doel van de besprekingen is het zuiver econo misch contact tusschen beide landen tot stand te brengen. BATAVIA, 22 April. (Aneta) Aneta verneemt, dat de Gouverneur-Generaal heden te Batavia vertoefde, voor het houden van een gezamen lijke bespreking met den vice-president van den Raad van Ned.-Indië, de hoofden der departe menten, den procureur-generaal en den regee- ringagemachtigde voor algemeene zaken. Engelsche vliegers haalden Zondag aan het Westfront vier Duitsche toestellen De Britsche luchtmacht bombardeerde de vliegvelden van Aalborg in Denemar ken, van Stavanger en Kristiansand. Nederlandsche stoomschip „Bernisse** verloren gegaan. Benoemingen in het bisdom Haarlem- Overval te Maartensdijk. De Volksraad is begonnen met de open bare behandeling van het slagkruiser plan. Het Nederlandsch elftal slaat België met 42. werken pijnstillend en genezen in korten tijd de ontstoken slijmvliezen. De raaekt be» ia- brengen ge makkelijk. Verkrijgbaar bij alle Apotbekera en Drogiaten i B. 1.50 per riooaje een 12 atuks Br. H KANNIHG'i Pbarn. aam. Fabriek. N V. DEN HAAG. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling van de keuzecommissie van den K. N. V. B. om het Neder landsch elftal, dat op zoo succes volle wijze den landenwedstrijd te gen België met 4-2 won, in dezelf de samenstelling tegen Luxemburg, welke ontmoeting op Zondag 12 Mei te Luxemburg plaats vindt, te laten spelen. Een voorbehoud moet worden gemaakt ten aanzien van doelverdediger van Male, dio Zondag een spierverrekking in de knieholte opliep en wiens lichamelijke conditie nader onder het oog zal worden gezien. Ook de re serves, die voor den wedstrijd tegen België waren aangewezen, zullen de reis naar Luxem burg maken; het spreekt wel van zelf, dat een en ander slechts mogelijk is, indien de inter nationale situatie de reis toelaat en de spelers verlof kunnen krijgen. De keuze-commissie gaat uit van de ge dachte, dat nu de tijd weer is gekomen om een sterk elftal op te bouwen. Met deze spe lers dient in gezamenlijk verband te worden geoefend en er zal dan ook naar gestreefd worden om vóór 12 Mei nog een oefenwedstrijd te doen houden. Het staat vast, dat in het Zwa luwen-elftal, hetwelk 8 Mei a.s. te Luik tegen de Roode Duivels speelt, geen spelers, die gis teren in de Nederlandsche ploeg uitkwamen, zullen worden opgenomen. Speciale inrichting: voor Voetbehandelinjf RORIN 101 A'DAM TEL. 42802 l wwxwwMUUUini II l r j r j Stand op Maandag 1 uur n-m. Vórige stand: 764.6 764.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1