Sfinxen, Trojaansche paarden en Wodans Londen bezig met de oplossing? Volksraadsleden stemmen in met slagkruisers D DE STAAT VAN BELEG Avonturen van den Engelschen gezant te Kopenhagen rijwielen, roestvrij bewerkt. De raadsels Rusland en Italië Vergissing van Duitsche soldaten Buitenlandsch Overzicht Besprekingen begonnen Kerkelijk Leven MAANDAG 22 APRIL 1940 BELANGRIJK FIFA-CONGRES Pauselijke woorden tot pelgrims uit Genua Nederlander in België gearresteerd DUIT SC H SCHIP GEZONKEN VERJAARDAG VAN PRINSES JULIANA Korte berichten A.N.W.B. EN V.V.V.-BUREAU IN EINDHOVEN ARBEIDSCONFLICT BIJ EMAILLEFABRIEK „Het ontwerp heeft een nieuwe historische periode ingeluid" Treiler bij Noorwegen beschoten BENOEMINGEN IN 'T BISDOM HAARLEM Met een enkel woord hebben wij reeds onze oprechte en volledige instemming betuigd met de af kondiging van den staat van beleg over geheel het land, een regeeringsdaad die het mogelijk maakt de hoogste belangen van den staat en het land in nog ster kere mate te beveiligen dan vóórdien kon geschieden. Wij mogen geen enkel te voorkomen risico meer nemen en dat de regeering dat blijkt te hebben ingezien, versterkt het vertrouwen, dat wij in haar beleid stellen. Al valt het niet te ontkennen, dat er aan den staat van be leg, waarbij de belangrijkste bevoegd heden van het civiele bestuur op de militaire autoriteiten overgaat, niet te onderschatten bezwaren verbonden zijn, wij hebben eenvoudig die bezwaren op den koop toe te nemen terwille van de allergrootste noodzakelijkheid n.l. de grootst mogelijke veiligheid van ons nationale, onafhankelijke, zelf standige volksbestaan. Tegenover den mogelijken vijand van buiten zal de af kondiging van den staat van beleg zeer zeker preventief werken, want het is wel gebleken, dat niet voldoende op hun hoede en paraat zijnde mogendhe den het eerst en het gemakkelijkst wor den aangevallen, terwijl men de mogend heden, die militair en civiel bij voortdu ring en in nimmer aflatende waakzaam heid op hun „qui-vive" zijn, zoolang mo gelijk zal ontzien. Voor den mogelijken vijand binnen de grenzen vormt de staat van beleg niet alleen een ernstige waar schuwing en vermaning, maar hij biedt ook de gelegenheid en de middelen om snel en afdoende tegen hem op te tre den, indien hij zich zou roeren, en om ongewenschte acties van die zijde bij voorbaat te voorkomen, zoodra men van zulke acties maar de lucht zou krijgen. Dit regeeringsbesluit stemt dan ook tot groote gerustheid voor alle weldenken de Nederlanders, die het met de strikte en consciëntieuze alzijdige neutraliteits politiek van de regeering als de eenig juiste eens zijn, terwijl de ontstemming of de ongerustheid van elementen, die zich niet met dit regeeringsbesluit zou den kunnen vereenigen, de weldenkende Nederlanders alleen maar kan beves tigen in de overtuiging, dat het noodza kelijk was. Met één slag en zonder stoot heeft de regeering en hebben de militaire autoriteiten thans de noodige bevoegdheden om aan elke situatie het vastberaden hoofd te bieden en zoo noo- dig doortastend op te treden, bevoegd heden, welke langs anderen weg in ieder geval omslachtiger en in een wellicht gevaarlijk trager tempo verkregen had den kunnen worden. Gelijk Z.Exc. minister de Geer in zijn kloeke en principieel onwrik bare radiorede mededeelde, zal de bevolking in het algemeen van den tota len staat van beleg even weinig bemer ken als zij tot dusver bemerkt heeft van het feit, dat de staat van oorlog overal en de staat van beleg in een groot deel van het land gold. Deze mededeeling wettigt de verwachting, dat van de be voegdheden van den staat van beleg alleen maar dan en slechts in zooverre gebruik zal worden gemaakt als voor een strikte neutraliteitshandhaving en voor het bewaren van de binnenlandsche orde en discipline noodzakelijk moet worden geacht. De wijze, waarop in de gebieden, waar de staat van beleg reeds sinds geruimen tijd van kracht is, de daaraan verbonden bevoegdheden wor den aangewend, staat er borg voor, dat de bevolking geen onnoodige overlast zal worden aangedaan. Van het hoogste belang echter is, dat de bevolking in alle opzichten volkomen loyaal en met vol vertrouwen met de bevoegde autori teiten medewerkt, alleen dan zullen de mogelijke bezwaren van den staat van beleg tot een nauw merkbaar minimum kunnen worden beperkt. Zoo niet, dan zullen de autoriteiten onontkoombaar verplicht zijn hun bevoegdheden ten volle uit te oefenen, zoodat de mogelijk daaraan verbonden bezwaren zich ster ker zouden doen gevoelen. Niemand late zich dus van de wijs brengen door lie den, die tegen dezen regeeringsmaatregel zouden willen stoken, want alleen dé- loyale elementen hebben er iets van te vreezen. Hij werd genomen en moest ge nomen worden in het hoogste landsbe lang en dat belang moet niet enkel door de verantwoordelijke autoriteiten, maar cok door alle van hun verantwoorde lijkheid bewuste staatsburgers met hart en ziel loyaal en zonder eenig voorbe houd worden geleid. Het hoogste lands belang is voor eiken rechtgeaarden Ne derlander ook het hoogste eigenbelang. Slechts zij, wier eigen belang elders ligt, moeten in staat geacht worden het hoogste landsbelang te schaden of te saboteeren. Te Montreux zal op 11 en 12 Mei het P.I.pi.- bestuur bijeenkomen ter voorbereiding van het F. I. F. A.-congres. Voor deze bestuursvergade ring worden de volgende heeren uitgenoodigd Rimet (Frankrijk), Mauro (Italië), Lotsy (Ne derland), Seeldrayers (België), Eie (Noorwe gen), Bauwens (Duitschiand), Fischer (Honga rije), Pelikan (Bohemen-Moravië), Andrejevic (Joego-Slavië) en Dupuy (Zuid-Amerika). Het bestuur dient allereerst de plaats en den datum van het F. I. F. A.-congTes te bepaler Aanvankelijk lag het in de bedoeling, dit con gres in Luxemburg te doen plaats vinden, maar aangezien deze stad te zeer temidden van het krijgsgewoel ligt, is men hierop teruggekomen Voorgesteld zou worden ditmaal in Baicelona bijeen te komen, in de eerste helft van Oc tober. Wat de agenda van dit congres betreft, staan er twee belangrijke punten op het programma Éet eerste is de handhaving van het interna tionale contact, ondanks de huidige omstan digheden. Het tweede is de aanwijzing van he* land, dat de wereldkampioenschappen 1942 za' organiseeren. Er bestaat een strooming om de organisatie hiervan aan een Zuid-Amerikaansch land te geven. Het is zeer wel mógelijk, dat het F. I. F. A.- congres een motie zal aannemen, waarin het Internationaal Olympisch Comité wordt vèr- zocht de eerstvolgende Olympische Spelen ln Helsinki te doen plaats vinden. ROME, 22 April. (D. N. B.) Z, H. de Paus heeft Zondag een aantal pelgrims uit Genua ontvangen. Hij hield tot hen een toespraak, waarin, hij o.a. zeide, dat thans over de wereld onweerswolken drijven, welke gekenmerkt zijn door toorn en doodskleur. God weegt de mach tigen en de landen ln de weegschaal Zijner ge rechtigheid. De bescherming en de voorspraak van de Ko ningin des Vredes evenwel en het medelijden kunnen God bewegen den loop van het onheil af te wenden en de wolken te verstrooien, de harten der menschen weeker te maken, haat en nijd weg te nemen en weer het morgenrood van den vrede te doen dagen. De H. Vader vroeg den pelgrims voor den vrede in Italië en ln de wereld te bidden. BRUSSEL, 22 April. (Havas). De politie te Brugge heeft een Nederlander gearresteerd, die gegevens betreffende de landsverdediging trachtte te verzamelen. STOCKHOLM, 22 April (Reuter) Het Duitsche koopvaardijschip „Jurgen Fritzien" metende 1465 ton, is nabij Landsort ten Zuiden van Stockholm gezonken. De uit ongeveer 30 personen bestaande bemanning is gered. Het schip was met een lading steenkool op weg van Stettin naar Stockholm. BATAVIA, 22 April. (Aneta) In verband met de tijdsomstandigheden zal 30 April de verjaar dag van H. K. H. Prinses Juliana niet feeste lijk worden herdacht, terwijl ook geer. defilé's zullen worden gehouden. Dit slaat echter niet op den wapenschouw te Bandoeng, welke wordt gehouden ter herdenking van den 125sten ver jaardag van de Instelling der Militaire Wil lemsorde. Te Boekarest wordt vernomen, dat krachtens het recente decreet voor controle op vreemde lingen 30C Duitschers reeds door de Roemeen se be politie zijn uitgekozen om uit het land gezet te worden. De senaat te Washington heeft een crediet van twee millioen dollar goedgekeurd voor de deelneming van de Vereenigde'Staten aan dé- wereldtentoonstelling te Rome. -<■. In Minnesota heeft zich Zondag een ernsti ge autobotsing voorgedaan, waarbij elf jonge lieden tusschen zeventien en drie-en-twintig jaar zijn Gmgekomen. Te Londen wordt in officieele kringen ver nomen, dat Britsche vliegtuigen sedert het be gin van den oorlog 800.000 mijl boven Duitsch iand hebben gevlogen. Enkele dagen geleden, toen de speciale trein uit Denemarken, waarin Z. Exc. Chanes Ho ward Smith, Britsch gevolmachtigd minister bij Z. M. den Koning van Denemarken, met zijn familie en het personeel van het 'gezantschap, Is morgens eenige uren in Den Haag stil hielci, alvorens de reis naar Brussel te vervolgen, kreeg geen der vele aanwezige journalisten een kans, een der reizigers naar bijzonderheden uit Kopenhagen te vragen. ,,Wij hebben beloofd", werd den persvertegenwoordigers medegedeeld, „op onzen doortocht geen interviews toe te staan." Nu komt echter de „Sunday Dispatch" met, een door het Foreign Office uitgege ven relaas van de omstandigheden, waar onder het Britsche gezantschap op Dins dag 9 April in den vroegen morgen werd overrompeld. „Door het ontploffen van bommen en het ratelen van machinegeweren in den vroegen morgen van dien Dinsdag", zoo begint het ver haal, „kregen de ambtenaren van de legatie, in hun eigen woningen, het eerste bericht eener vijandelijke actie in Kopenhagen. Binnen en kele minuten konden drie hunner zich met een auto op weg begeven naar het gezantschapsge bouw. Twee werden er door Duitsche patrouil les aangehouden en gearresteerd. De secretaris van het gezantschap, die bij zijn aanhouding in vloeiend Duitsch slechts het adres en den naam van de straat noemde, zonder daarbij zijn hoe danigheid te verraden, moest weliswaar zijn auto aan de patrouille overgeven, maar kon toch te voet de legatie bereiken. Inmiddels vlogen er Duitsche vliegtuigen over de stad, die pamfletten, ln het Deensch gesteld, over de stad uitstrooiden. In die vlugschriften werd bekend gemaakt, dat de Duitsche troepen slechts gekomen waren om het land te vrijwa ren voor een inval van de Engelschen. Binnen het gebouw der Britsche legatie vond de secretaris den gezant met een jongeren ambtenaar bezig, in koortsachtige haast con- fidentieéle documenten in den haard te ver branden, waarbij de secretaris dadelijk mee hielp. Maar nog voordat het vuurtje goed en wel brandde kwam de Deensche portier der le gatie het vertrek .binnenstormen met de jobs tijding: „Er staan beneden in de vestibule Duitsche soldaten, die orders hebben het geheele gebouw te doorzoeken, sir!" Er werd onmiddellijk iemand naar- beneden gebonden om den bevelvoerenden officier te woord te staan. Allereerst wees hij den Duit- scher er op, dat het gebouw van de Britsche legatie extra-territoriale rechten had, en dat het nu onder de bescherming van den gezant der Vereenigde Staten was geplaatst, in over eenstemming met de Internationale regeling. Als eenig antwoord daarop beval de officier zijn manschappen den Engelschman handboeien aan te doen en hem op de binnenplaats der le gatie te brengen. Ondertusschen hield de officier in de vesti bule raad met een paar onderofficieren en pro beerde vruchteloos „ergens heen" te tele- foneeren. Ten slotte werd bevel gegeven den inval ln het legatiegeboüW" te voltooien en alle documenten in besjag te nemen. De Britsche gezant was inmiddels naar zijn particuliere woning gegaan aan den overkant van genoemde binnenplaats, om zijn echtgenoote en twee doch ters van het dreigend gevaar te verwittigen. Soldaten bezetten daarna de uitgangen van die woning. Eenige minuten later werden de „gevange nen" van de binnenplaats naar de balzaal over gebracht, waar de boeien werden afgenomen en allen naast elkander tegen den muur wer den gepiaatst, ter identificatie. Tusschen hen in werden nu ook Mevrouw Howard Smith, echtgenoote van den gezant, met haar twee dochters van 18 en 14 jaar geplaatst, alsmede de Britsche luchtvaart-attaché Lt. kolonel J. C. Johnson, met zijn echtgenoote en 10-jarige dochter. Daarop werd het heele gezelschap, ook de meisjes, op een open vrachtauto geladen en naar de Citadel overgebracht, voor een eerste verhoor. Alleen de gezant en zijn echtgenoote werden in hun eigen auto, maar onder militair escorte, vervoerd. Ook de militaire vrachtauto werd geëscorteerd en iedereen werd gewaar schuwd, dat elke poging om te ontsnappen met de revolver zou verhinderd worden. In de Citadel scheen de bevelhebbende officier voor het eerst te begrijpen, dat hier een schromelijke vergissing was begaan of waren er inmiddels orders van het Mi nisterie van Propaganda binnengekomen? In elk geval werd de behandeling der Brit ten sedertdien correct, zelfs hoffelijk. La ter op den dag kwam er nog een hoogere Duitsche officier informeeren „of hij mis schien iets voor hen kon doen". In den namiddag werden de gevangenen uit de Citadel vrijgelaten. Voorzien van hun legi- timatiekaart bereikten allen hun woning, waar ze wachtten tot de extra-trein zou vertrekken, die hen via Hamburg naar Nederland zou bren gen. De Eindhovensche V.V.V. heeft Zaterdagmid dag onder enorme belangstelling haar niéuw bureau vlak bij het station geopend, welke in stelling mede de A.N.W.B. exploiteert, die er ook een officieel agentschap heeft gevestigd. De burgemeester van Eindhoven, de heer A. Ver dijk, heesch ten teeken der in gebruik neming welke gebeurtenis tengevolge der tijdsom standigheden een sober karakter moest dragen oe driekleur, na in een inhoudrijke rede de beteekenis van de V.V.V. voor deze zevende stad ces lands met haar prachtige omgeving te heb ber. geschetst. Er waren vele autoriteiten en officials, van wie nog het woord voerden oud-minister mr. dr. L. N. Deckers, die thans voor het eerst offi cieel als voorzitter van den A.N.W.B. optrad; de heer Edo Bergsma, oud-voorzitter van den A.N.W.B.; de districts-commandant der Kon. Marechaussee; jhr. D. J. H. N. den Beer Poor- tugael als consul van het ruitertourisme, welke tak van sport ln de omstreken van Eindhoven een vrijwel onbeperkte beoefening vindt. Aan de emailléfabriék „Gelria" te Hattem heerscht sedert Zaterdag een gespannen toe stand. De loonregeling aan deze fabriek welke door de directie en de besturen der Nederland- sche vereeniging van fabrieksarbeiders en den Nederlandschen bond van Christelijke fa- brieks- en transportarbeiders is vastgesteld, is in werking getreden na de laatste loonweek- uitkeerlng in Maart 1940. De gezamenlijke arbeiders, waaronder veel jongens en meisjes, tellen ongeveer 150 perso nen. De hulpbranders meenden nu, dat de jeugd- loonregcling, die overeenkomstig den leeftijd moet worden toegepast, niet juist wordt uitge voerd en vroegen opslag. Toen deze niet werd verkregen, gingen zij over tot een wilde staking Het gevolg hiervan was, dat er voor de arbei ders in de branderij en opdragerij geen werk meer was, zoodat zij naar huis moesten worden gezonden. Er wordt thans geconfereerd, welke houding men verder in het conflict zal aanne men. Ook de hoofdbesturen der arbeidersorga nisaties zijn in deze kwestie gemengd. In dezen modernen oorlog viert de oude my thologie hoogtij. Hoort men niet dagelijks spre ken van sfinxen en Trojaansche paarden en is sinds 9 April j.l. zelfs Wodan niet op het tapijt verschenen, Wodan, de Noorsche geweldenaar, het ideaal van vele edele nat.-socialistische Ger manen, die eerst door hen „aanbeden" werd, maar zich thans hun „bescherming" moet la ten welgevallen? U kent de moderne sfinxen: Italië en Sovjet-Rusland en de moderne Tro jaansche paarden: de Seyss Inquarts, Henleins, Kuusinens, Quislings en hun vrienden. Van daag willen wij ons met de sfinx Rusland bezig houden en wel naar aanleiding van de jongste verklaring der Britsche regeering, dat zij „bereid is te trachten een basis te vinden' voor hernieuwing van de handelsbetrekkingen met Moskou. U ziet, hoe voorzichtig Londen zich uitdrukt. Het wantrouwt Moskou, want het is nog steeds den dolkstook in den rug niet vergeten, dien Molotof den Britschen en Fran- schen onderhandelaars te Moskou in Augustus van het vorig jaar toebracht door met Duitsch iand een niet-aanvalsvcrdrag te sluiten. Toch is de Britsche regeering, tot ergernis van een groot gedeelte van het Engelsche en Fransche volk, den Rooden tsaar van het Kremlin blijven ontzien. Hij sloot een accoord met Hitier; toen de Duitschers in felen de kas tanjes uit het vuur gehaald hadden, rukten zijn roode horden ook het Poolsche land bin nen en sleepten de helft van het gebied in de wacht; hij onderwierp zonder op eenigen te genstand te stuiten Estland, Letland en Litauen en vestigde in deze Oostzeelanden garnizoenen en marinebases; hij viel Finland binnen en of schoon het dappere volk zich tot het uiterste verzettê, moest het na drie en een halve maand den strijd tegen de geweldige roode overmacht opgeven en een vernederenden vrede sluiten. Heel de wereld walgde van het Russisch optre den. De Assemblée te Genève gaf hieraan uiting door den Rus, die hier zoo lang zijn huichel achtig spel van verdediger der beschaving ge speeld had, uit het Volkenbondspaleis te ver drijven. Maar Londen brak niet met Moskou. Wat kan hiervan de réden zijn? Chamberlain, Churchill en Halifax gelooven nog steeds Sovjet-Rusland aan hun zijde te kunnen brengen of minstens toch als een in strument tegen Duitschiand te kunnen gebrui ken. En Moskou werkt nu et. dan mede, om dit geloof der Engelschen te versterken. In Februari stelde Maisky, de Sovjet-ambassadeur te Londen, de Britsche reèeering voor haar be middeling te verleenen in het Finsch-Russisch conflict; Engeland weigerde er. Stockholm nam deze taak over. Een dag voor de bijeenkomst van den Oppersten Oorlogsraad der Geallieer den van 28 Maart, waarin besloten werd de blokkade vooral in Noord- en Zuid-Oost Europa effectiever te maken, hetgeen het risico in hield, dat Duitschiand hierop, hetzij in het Noorden, hetzij in het Zuiden met een tegen actie zou antwoorden wat dan ook gebeurd is verscheèn Maisky wederom op het Foreign Office en stelde de Engelsche regeering voor onderhandelingen te openen over een handels verdrag. Londen heeft dit niet geweigerd Maar. zal men allicht vragen, waartoe dienen deze avances van Stalin jegens ae Britten? Is de verhouding tusschen Moskou en Berlijn dan toch niet zoo voortreffelijk als de Duitschers gaarne voorgeven? Zal Chamberlain dan toch uiteindelijk blijken goed gezien te hebben? Chamberlain heeft geen breuk met Moskou gewild evenmin als Stalin haar met Londen wenschte. Beide wantrouwen elkander, maar meenen toch nog vroeg of laat van elkanders diensten gebruik te kunnen maken. Opvallend is, dat Moskou toenadering tot Londen zoekt op 't moment, dat de as Rome Berlijn weer schijnt te gaan draaien en Duitschiand zijn actie tegen Scandinavië begon. Gaat Stalin zich geïsoleerd voelen en aoekt hij daarom weer toenadering tot het Westen? Be schouwt hij de Duitsche invasie in het Noor den soms als een bedreiging van zijn eigen grenzen of ziet hy zich thans den vurig ver langden uitweg naar den Atlantischen Oceaan door zyn nieuwen vriend afgesneden? Na de zoo veel besproken bijeenkomst op den Brenner, waar Hitler en Mussolini elkander ontmoetten, valt er eenige w'ijziging in de poli tiek van Moskou te bespeuren. Reeds juichte de Wilhelmstrasse in de week voor Paschen, dat er een driehoek Beriyn—Moskou—Rome binnenkort tot stand zou komen. Het zou de genadeslag zyn aan de Geallieerden. Maar Molotof zorgde eenige dagen later voor een koud stortbad, door te verklaren, dat Rusland strikt neutraal bleef en zich niet in het groote conflict zou laten meesleuren. Zoo geeft de Russische politiek aanleiding tot het steller, van vele vragen, waarop het thans nog niet mo gelijk is een afdoend antwoord te geven. Stalin speelt de rol van sfinx, evenals Mussolini. Waarschijnlijk gelooven zij, dat deze rol hun den meesten buit zal bezorgen, ofschoon ons dit nog lang niet zeker lijkt. „Italië heeft de kaarten in handen en het spel zal gespeeld worden," schreef Zaterdag het Italiaansche blad „Relazioni International!" en gaf hierin de gedachten weer van Musso lini. Ook Sovjet-Rusland heeft zyn kaarten ln handen en zal het spel spelen, denkt Stalin. „Zwei Herzen und ein Gedanke" van twee sfinxen. De sfinx in de mythologie verbleef op een rots by Thebe en gaf iederen voorbijtrekkenden man of vrouw eenzelfde raadsel op en ver slond, wie het niet kon oplossen wy hoper. niet verslonden te worden, omdat we het Rus sische en Italiaansche raadsel nog niet kunnen oplossen 1 Het nieuwe verkeershuis van de V.V.V. te Eindhoven is officieel geopend. De voor zitter der Alg. Ned. Ver. v. Vreemdelingenv erkeer, oud-minister mr. dr. L. N. Deckers (links) in een geanimeerd gesprek met de heeren Edo Bergsma (rechts) en P. H. J. Denteneer, voorzitter van de afd. Eindhoven der VJV.V. BATAVIA, (Aneta) De Volksraad heeft hedenmorgen een aanvang ge maakt met de openbare behandeling van het wetsontwerp ter versterking van de maritieme defensie (het zgn. slagkruiserplan) Voor deze behandeling bestond eenige be langstelling op de gereserveerde en publieke tribunes, waar o.a. aanwezig waren oud-minis ter Van Lidth de Jeude, eenige officieren van marine en leger, waaronder de plaatselijke mi litaire commandant, en personen uit de ver- eenigingswereld. De belangstelling nam tijdens de vergadering gaandeweg toe. Nadat de spreektijd is vastgesteld, wijst de voorzitter van den Volksraad, mr. Jonkman, er op, dat het niet gewenscht is, den comman dant der Zeemacht langer dan noodig af te houden van zijn taak buiten den Volksraad, die juist thans zoo zwaar is. Hierop volgt als eerste spreker de heer H. H. Kan (Chung Hua Hui), die zich afvraagt, of de ervaring in Nederland voor den aanbouw van slagkruisers voldoende is, om den bouw uitsluitend daar te doen geschieden. Spreker vraagt, of aanbesteding van een deel van den aanbouw bij buitenlandsche werven niet ver standiger zou zijn. Terwijl de bouw van de voorgestelde drie schepen geschiedt, zou, aldus spr., ook het leger kunnen worden versterkt met vliegtuigen, waarvan de preventieve wer king groot is. Spr. vraagt, of, voor de verster king van het leger, Nederland niet eveneens in den zak moet tasten, ten einde een harmo nisch defensiegeheel te bereiken. Overigens vraagt hy nog, of het voorgestelde aantal slag kruisers wel voldoende is. De heer Soeria Nataatmadja (Regentenband) brengt hulde aan Nederlands volkskracht, wel ke blykt uit de Zuiderzeewerken en dergelyke. Hy wyst er op, dat zyn betoog voor de ver sterking der zee- en landmacht vooral beoogde te voorkomen, dat een eventueele vijand de eilanden buiten Java als „Stepping Stones" zou kunnen gebruiken. Voorts vraagt hy, of het voldoende is alleen Soerabaja te versterken, waarby hy wijst op de trefbaarheid van Bata via. Hierby stelt hij de vraag of de regeering Dlannen heeft voor een eventueele verplaatsing van haar zetel. Bandoeng moet hierbij onge schikt worden geacht, daar die stad, volgens sür., even trefbaar is. Uitbreiding van het in- heemsche element bij de personeelsvoorziening acht hy gèwenscht. De heer Kerstens (I.K.P.) ziet met dit ont werp een nieuwe historische periode inge luid. De R.K. Fractie zal zich geheel en ten volle achter de regeering scharen. Nooit, aldus spr., werd tevoren zulk een verstrek kend voorstel ingediend, maar nooit tevoren wa« de dreiging zoo groot. Een hulde aan de regeering is hier op zijn plaats. Spr. geeft zich overigens rekenschap van het feit, dat .bij de geraamde kosten van f 283.200.000 nog wel eenige slordige millioenen zyn te verwachten. Andere punten vragen echter ook aandacht, zooals de versterking van het leger, waarvan spr. niet kan aannemen, dat deze niet noodig is. De heer Vas Dias (Econ. groep) verklaart met groote voldoening, dat de Economische Groep zich geheel aan de zyde der regeering schaart. Hy oefent critiek op de houding van verschillende schrijvers, zooals mr. Jager en op de redactie van het Indische Militaire Tijd schrift, terwyi aan de leden van den Volksraad een verwerpelyk vlugschrift is toegezonden. De maritieme defensie is voor dit eilandenrijk van overwegend belang. Spr. heeft geen bezwaar te gen aanbouw van de slagkruisers in Nederland, doch hoopt, dat de Regeering den veiligsten weg zal biezen en voldoende materiaal uit het óuit- tenland zal betrekken De heer Moh. Yamin (I.N.G meent, dat de belangstelling voor de internationale situatie grooter is naarmate men daarbij directer be trokken is. Het Indonesische volk staat echtér lauw en onverschillig tegenover dit ontwerp. Het doel van dit ontwerp is dan ook het behoud van Indië voor het Nederlandsche belang. De heer Sosrohadikoesoemo (partijloos) kan zich zeer wel met het vlootplan vereenigen, daar hij inziet, dat met de huidige vloot geen meesterschap op zee mogelijk is, terwyl zulk een meesterschap volstrekt noodig is wanneer men op een aanval voorbereid wil zyn. De heer Soekawati (P.E.B.) wil getuigen van de breede visie der Nederlandsche regeering, dat zy den Volksraad om advies verzocht. Hij vraagt aandacht voor de financieele zyde van het plan en wijst op de geringe financieele draagkracht van de inheemsche bevolking. Sprekers fractie zal in volle overtuiging vóór het vlootplan stemmen. De heer Mussert (Binnenlandsch Bestuur) verklaart, dat de vereeniging van Indië nog niet datgene is, waarop de inheemsche bévol- king haar actieve belangstelling richt. Het is gewenscht die belangstelling op te wékken Spr. heeft alle waardeering voor het vlootplan doch acht het te beperkt. De regeering is zijns inziens te optimistisch. Hij vraagt zich af hoe men den overgangstyd zal overbruggen Hij is van meening, dat, wat de verdeeling de kosten aangaat, Indië uiteraard zal moeten bij dragen, doch dé bevordering van welvaarts bronnen mag daarby niet worden vergeten. De heer Wirjopranoto (N. F.-Parinüra) wyst er op, dat in den laatsten tijd de Nederlandsche uitdrukking opgeld doet: „Wie niet voor de regeering is, is tegen haar". Spreker vraagt zich af of het juist is, dat krachten van het 60 millioen zielen tellende Indonesische volk slui merende worden gelaten. Met uitstel van de betaling der exploitatiekosten zou men vrede kunnen hebben, ware het niet dat uitstel tot verhooging van de kosten zou kunnen leiden. Een andere bedenking ligt op sociaal terrein, n.l. de kwestie der personeelsvoorziening. De heer Vana Helsdingen (C.S.P.) vraagt zich af, of het juist is, dat men eerst thans met het vlootplan komt, ofschoon het stelsel der col lectieve veiligheid reeds lang heeft gebleken niet aan zyn doel te beantwoorden. Hij vraagt zich af of de regeering zich nauwgezet reke ning geeft van den opbouw van een harmo nische weermacht en de vestiging van in dustrieën hier te lande, in verband daarmede. Spr. eindigt met er op te wyzen, dat dit vloot plan ons niet mag weerhouden om met alle kracht te streven naar den opbouw van een nieuwe volkerenorganisatie in het belang van de collectieve gedachte. De heer Aldjoeffry (partijloos) verklaart, dat zijn groep het vlootplan als een geruststelling beschouwt. Met het vlootplan gaat spr. geheel accoord. Hiermede is de dag-vergadering afgeloopen. Vanavond worden de besprekingen voortgezet. Zondagmorgen in alle vroegte stoomde de treiler „Erin" IJm.' 12 van de reedery „De Vem" de haven van IJmuiden binnen. Reeds Donderdag liepen er te IJmuiden ge ruchten dat deze groote treiler door een Duitsch vliegtuig beschoten was. In een onderhoud, dat wij met den schipper van de „Erin", den heer G. Plug, hadden, be vestigde hij ons de juistheid van deze geruchten. „We bevonden ons j.l. Woensdagmiddag, vertelde schipper Plug ongeveer ter hoogte van het Skagerrak bij de Noorsche kust. In de afgeloopen dagen waren tientallen vliegmachi nes ons reeds gepasseerd, die van Engeland naar Noorwegen vlogen en weer terug. Vooral de watervliegtuigen vlogen zeer laag en scheer den over het wateroppervlak. Een enkele ma chine cirkelde om ons heen, maar verdween weer even vlug als zij gekomen was. Dat ging goed tot Woensdagmiddag 4 uur. We haalden juist onze netten weer binnen, toen een groote Duitsche bommenwerper met een grooten zwaai op ons schip afkwam. Hij cirkel de om ons heen, maar we hadden alle aandacht noodig by het binnenhalen der vangst en let ten daar niet op. Onverwachts vloog het toestel dwars over ons schip heen, zóó tusschen de toppen van de masten door, terwijl de mitrailleur knet terde. Iedereen liet vallen wat hy in zijn handen had en zocht dekking. Ik stond juist op de brug en had geen kans gehad er af te springen. Ik kon de machine byna grypen, toen zy den tweeden keer op ons afkwam, aldus de schipper, maar gelukkig zette zij koers naar de Noorsche kust. Het is voor my een raadsel, aldus schipper Plug, wat deb edoeling van dat beschieten was. We lagen geheel stil, het was helder zicht en ons schip is zoowel links als rechts beschilderd met vlaggen en het woord Holland. Twyfel Is dus uitgesloten." „Heeft u nog oorlogsschepen gezien?" vroe gen we. „Inderdaad. Op flinken afstand van ons zag ik 's avonds de contouren van een drietal oor logsschepen, die van Engeland kwamen en in de richting van Stavanger voeren. Die schepen voeren met gedoofde lichten. Den volgenden dag hoorde Ik via de radio dat het vliegveld van Stavanger door oorlogsbodems onder vuur genomen was en naar ik vermoed zyn dat die drie schepen geweest, die ons passeerden." Met een vangst van 2000 manden keerde de „Erin" naar IJmuiden terug. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Directeur der Congregatie der Eèrw. Zus ters Augustinessen van Delft en tot Rector van het St. Hippolytusgesticht te Delft: den Wel* eerw. Heer E. Stolwijk, thans Kapelaan te 's-Gravenhage (H. Jacobus); tot Pastoor te Rotterdam (O. L. Vrouw val' Lourdes) den Weleerw. Heer C. B. M. Wiemers; tot Pastoor te Wassenaar (H. Jozef) den Weleerw. Heer J. B. Th. van Woesik, thans Kapelaan te Rotterdam (H. Willibrordus) tot Pastoor te Velsen-Driehuis den Weleerw. Heer J. P. Bik; tot Pastoor te Oud-Beyerland den Weleerw. Heer J. Berger, thans Kapelaan te Amsterdam (O. L. Vrouw v. Altydd. Bystand). e rijke dient te handelen els de rentmeester ven God.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2