Zwitser FINANCIEN i Wij luisteren naar... rw m A H.V.De Dagfilm W ater standen MAANDAG 22 APRIL 1940 HOOFDKANTOOR - RIJSWIJK Z Hotel Brittannia te Vlissingen De eerste boschbrand NS B,-VERGADERING ZONDER VERGUNNING HERDENKING WILLEM VAN ORANJE BOTSING TUSSCHEN TWEE MOTORFIETSEN Een reusachtige reclame-campagne Hoogmis voor militairen GEEN POSTBESTELLINGEN MEER OP ZONDAG DR. J. A. W. VAN LOON OVERLEDEN DOODELIJKE AANRIJDING Geld. Landschaps commissie Bijenmarkt te Zenderen NA AANRIJDING OVERLEDEN Laffe overval in Maartensdijk DE „TORENVALK" VER- TROKKEN RAAM VAN TREINCOUPÉ VERBRIJZELD COMMISSIE VAN ADVIES RIJKSINKOOPBUREAU Na den strengen winter van veertig „GESCHIEDENIS DER GENEESKUNDE" Academische examens MARKTEN k 6 g 8 Ej A ■s 3 w lij van O. een ernstige hersenschudding, terwijl bij aan hoofd, gelaat en handen was gewond. Uw beste en billijksfe adres yof'ii11 vrouw had eveneens een hersenschudding ïiiiff^UFti AA||Pt| %fi"mapipgeloopen. De sergeant kwam er met eenige WA55CnfcN-5TUOmtN-VERVE>nbeteekenende wonden af. Waar geen filiaal, zende men de goederen ac Drie omstanders, die het ongeluk zagen ge beuren vielen van den schrik flauw en behoef- pen eveneens geneeskundige hulp. Een hunner kwam zoo ongelukkig op den grond terecht, dat ook hij een hersenschudding opliep. Het echtpaar Van O. is per auto naar het dekenhuis vervoerd. De onderofficier kon huis waarts keeren. De getroffen ooggetuige is even- :ens naar zijn woning vervoerd. De toestand van den heer Van O. is hoogst >rnstig, doch er is geen onmiddellijk levens gevaar. Combinatie, waaronder de gemeente, heeft het aangekocht Naar wij van den heer C. A. van Woelderen, den burgemeester van Vlissingen, vernemen, zal na door de tijdsomstandigheden langdurige on derhandelingen, het „Grand-Hotel Brittannia" van de Stoomvaart Mij. „Zeeland" te Vlissingen worden aangekocht door een combinatie, waar aan o. a. de gemeente Vlissingen zal deel nemen. De directie der nieuwe naamlooze vennoot schap „Grand Hotel Brittannia" zal de heer Tol huizen voeren, directeur der bekende hotels „Beekhuizen", „Staverden", „Zilven" en „De Hooge Vuursche". Het „Grand Hotel Brittannia" zal 8 Mei wor den heropend. eens- ■aa wvicit: jii'UCC bank op 4 April j.l. nu hare eindbeslissing ge geven. Zij is van oordeel, dat eischeres niet zooveel bewijs heeft bijgebracht, dat haar vordering kan worden toegewezen, zoodat deze moet wor den ontzegd. De ingestelde vordering werd dan ook afge wezen, terwijl zij werd veroordeeld in alle kos te», welke uit deze procedure zijn voortgeko men. Zondagochtend om half twaalf is brand uit gebroken in de Belversche vennen bij Oister- wijk. Ongeveer vijf H.A. bosch en heide zijn ver brand. Militairen en de boschbrandweer, die ontboden waren, hadden een uur later den brand bedwongen. Omtrent de oorzaak is niets bekend. Politie heeft de bijeenkomst ontbonden Vrijdagavond heeft de marechaussee in sa menwerking met de gemeentepolitie een inval gedaan in de woning van P. te Colmschate. Deze P. is kringleider van de N.S.B. Het bleek, dat in de woning, „De Achterhoek" ge naamd, een vergadering van 15 personen werd gehouden. De politie heeft een einde gemaakt aan deze vergadering, waar als spreker optrad zeke re S. uit Hoevelaken. Tegen P. is proces-verbaal opgemaakt, omdat voor deze vergadering geen vergunning was aangevraagd. De aanwezigen bestonden uit leden van de N.S.B. en met deze beweging sympathiseerenden. Op 24 April zal de geboortedag van Prins Willem van Oranje worden herdacht. Deswege hebben verschillende vereenigingen haar leden aangespoord aan dien dag bijzonder relief te schenken door de vlag uit te steken en deel te nemen aan de publieke viering, welke o.m. in Delft geschiedt in een plechtige herdenking in de Groote Kerk en te 's-Gravenhage door een kranshechting aan 's prinsen monument. Zondagochtend reed de landbouwer van Oir- schot te Oude-Tonge per motorrijwiel, met zijn vrouw als duo-passagiere, in matige snelheid van de Thoolsche brug, toen van tegenoverge stelde richting in volle vaart een andere motor fiets, bestuurd door een onderofficier, naderde. Laatstgenoemde botste tegen het motorrijwiel van Van O. op. De drie personen werden tegen de-straat ge slingerd, waar van O. en zijn echtgenoote hevig bloedend bleven liggen. Twee dokters verleen den de geneeskundige hulp. Zij constateerden Over 2000 dagbladen verspreid, zullen in de Vereenigde Staten gecombineerde groote annonces worden geplaatst van Chesterfield sigaretten en Paramount Pictures. Waarom koos men de courant? Omdat men wist, dat met courantenreclame de trefkans het grootst is, daar in de dagbladen ook de advertentie-pagina's vol nieuws staan, dat iedereen interesseert zoowel verbruiker, grossier als detailhandelaar. Indrukwekkende plechtigheid in de St. Jan te 's Hertogenbosch Zondagmorgen heeft deken Bakelmans in de cathedrale basiliek van St. Jan te Den Bosch en plechtige Hoogmis opgedragen voor mili- ai-ren. Het geheele middenschip der kerk was evuld met militairen, terwijl ook de Bisschop an 's-Hertogenbosch mgr. A. F. Diepen met en vicaris-generaal Mgr. F. H. Hendrix en ver- hillende hoofdofficieren op het priesterkoor de lechtigheid bijwoonde. Naar schatting waren ongeveer 1800 militai ren aanwezig. Ook de burgerij woonde in groo- en getale in de zijbeuken der kerk de Hoog- aia bij. De celebrant werd geassisteerd door majoor- lalmoezenier Kellenaars als diaken en majoor aalmoezenier Beuken als subdiaken. Majoor aalmoezenier Bal jon hield, na het Evangelie, 'n korte predicatie. uitgaande van de tekstwoorden van psalm 26: Al zou een leger mij bedreigen, ik zal niet vreezen; al zou een oorlog tegen mij Ontketend worden, ik zou blijven vertrouwen." Voor de consecratie lieten van den toren der kathedraal zes trompetblazers het signaal „Geeft acht" hooren en tijdens de consecratie bliezen zij een plechtig signaal. Een koor van militairen onder leiding van kapitein Staepers zong de Gregoriaansche Misgezangen. Het was een zeer indrukwekkende plechtig heid. De aandacht van het publiek wordt er op ge vestigd, dat a.s. Zondag voor het eerst geen Zondagsbestellingen meer worden uitgevoerd. De nog in het bezit van het publiek zijnde Zondagsetiketten kunnen tegen inkoopprijs (10 voor 1 cent) worden ingewisseld. De inwisseling moet voor 1 October geschieden. Zaterdag is te Utrecht op 63-jarigen leeftijd na een langdurige ziekte overleden dr. J. A. W. van Loon, arts en lector in de orthodontie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Dr. van Loon was Officier in de orde van Oranje Nassau. De begrafenis geschiedt op Woensdag 24 April om half een op de begraafplaats „Rust oord" te Nijmegen. Hedenmorgen omstreeks half acht had op den hoek Ootmarsumschestraat-Tukkertstraat te Al- meloo een 'aanrijding plaats tusschen een per sonenauto uit de Tukkertstraat komende en een 6-wieligen vrachtauto (truck met oplegger) ge laden met vee, rijdende op de Ootmarsumsche- straat in de richting Ootmarsum. De personen auto reed tegen de rechtervoorzijde van den vrachtauto op. Deze laatste is naar links uitge weken, reed schuin over het rijwielpad, waar juist een wielrijder in de richting van de stad reed, sleurde dezen mee en botste tegen de gevel van eenige huizen. De wielrijder, de 19-jarige W., wonende aan den Kluppelhuizenweg te Almeloo, schijnt tusschen den vrachtauto en den gevel bekneld geraakt te zijn en werd op slag gedood. Het rijwiel was geheel vernield. De politie stelt een onderzoek in. De auto's zijn voor onderzoek in beslag genomen. Zij zijn zoodanig beschadigd, dat zij moesten orden weggesleept. Opgepast met fotografeeren in België Bij de nadering van het seizoen waarin ver moedelijk menige Nederlandsche automobilist een uitstapje naar België zal maken, vestigt de K. N. A. C. met nadruk de aandacht op de moeilijkheden, welke fotografeerende toeristen daar te lande zich onwetend op den hals kun nen halen. De Belgische wet verbiedt het maken van fo to's, zonder toestemming der militaire autori teiten, binnen een gebied met een straal van 10 kilometer om eenige militair of maritiem ver dedigingswerk of -gebouw. Het gehoeft geen be toog, dat men te allen tijde de kans loopt, zich in een dergelijk gebied te bevinden zonder daarvan op de hoogte te zijn. Het fotografeeren van militaire troepen of militair materieel is eveneens verboden. Aangezien het voor de hand ligt, dat in het bijzonder op buitenlanders zal worden gelet, ad viseert de K. N. A. C. aan Nederlandsche auto mobilisten, die België bezoeken, hun fotografie toestel, zoo niet thuis te laten, dan toch slechts met de grootste voorzichtigheid te gebruiken. Radio-telefoonverbinding met Bolivia Op 17 April j.l. is de mogelijkheid tot het voe ren van telefoongesprekken met La Paz (Boli via) geopend. De afwikkeling der gesprekken geschiedt via de rechtstreeksche radio-telefoon- verbindihg AmsterdamBuenos Aires. De dienst is opengesteld alleen op werkdagen van 18.20 tot 20.20 a. t. Nadere inlichtingen verstrekken de F.T.T.- kantoren. Dienen van de belangen van het landschapsschoon Dezer dagen heeft mr. A. J. A. baron van Heemstra, voorzitter van het Geldersch Ge nootschap tot bevordering en instandhouding der schoonheid van Stad en Land te Arnhem, een Geldersche Landschapscommissie geïnstal leerd. Prof. ir. Jager Gerlings, te Wageningen, aan vaardde het voorzitterschap met een rede, waaraan het volgende ontleend is. Men kan ook de taak dezer nieuwe dochter commissie van het Geldersch Genootschap niet treffender aangeven dan „met het dienen van de belangen van het landschapsschoon". Het geen ons oog buiten aangenaam aandoet, het landschapsschoon, is een veel omvattend be grip. Het ontleent zijn karakter niet alleen aan de natuur, maar ook aan menschelijke hande lingen. Wij worden in deze tijden dikwijls met angst vervuld, dat te veel dat ons dierbaar is of uit wetenschappelijk oogpunt „waard is in stand te blijven", verdwijnt, om „in cultuur" te worden gebracht. De Vereeniging tot Behoud van Natuurmonu menten, de Provinciale Landschapsstichtingen en de plaatselijke instellingen tot behoud van natuurschoon zijn uit reactie tegen de vernieti ging van het landschapsschoon ontstaan en verrichten prachtig werk. Daarnaast zij het streven van het Staatsboschbeheer in het be lang van natuurschoon en wetenschap genoemd. Dat het de Regeering ernst is met deze zaak bewijst de onlangs gepubliceerde natuurbescher mingsbeschikking. Nederland is dus in actie gekomen. De taak der nieuwe Commissie zal zijn, om, waar gevaar dreigt, zoo noodig te waarschuwen, vooral daar, waar door nalatigheid, onnaden kendheid of onwetendheid ten koste van het landschapsschoon iets gedaan of nagelaten wordt. Hier ligt nog een ruim en dankbaar arbeids veld voor haar braak, waar zelfs ook de bepa lingen der Boschwet geen uitkomst bieden. De juiste werkwijze zal zij zich gaandeweg moeten trachten te vinden. Haar grondbeginsel blijft daarbij het dienen van de belangen van het landschapsschoon, door het zoeken van contact met betrokken personen of instanties, ten ein de te trachten door overleg, raad en voorlich ting het gewenschte te bereiken. De Commissie is als volgt samengesteld: Voorzitter: prof. ir. J. H. Jager Gerlings, te Wageningen. Secretaris: mr. H. L, 's Jacob, te Herveld (G.). Leden: dr. ir. J. F. P. Bijhouwer, te Wage ningen; ir. J. P. van Lonkhuyzen, te Arnhem; ir. F. W. Malseh, te Utrecht; H. A. G. M. Cre- mers, te Arnhem; ir. A. M. Kuysten, te Arn hem; W. Brantsma, te Vaassen; mr. dr. J. N. Th. Diepenhorst, te Epe; dr. Th. C. Oudemans, te Putten; J. Westrik, te Voorthuizen; B. For- mijne, te Est en Ooijnen; J. Roseboom, te Ne- derhemert; H. J. Vlooswijk, te Nijmegen; L. A. Ruys, te De Steeg; mr. W. baron van Heeckeren van Keil, te Ruurloo; mr. P. C. Loopuyt, te Lochem; J. J. G. Boot, te Silvol- de; J. J. A. M. Beaumont, te Gendringen. De Werkcommissie bestaat uit de heeren: prof. ir. J. H. Jager Gerlings; mr. H. L. 's Ja cob; ir. F. W. Malsch; ir. A. M. Kuysten. Goed bijenweer, goede handel, goede prijzen Voor de derde maal is op de weide van Haarhuis te Zenderen de Twentsche Bijen- markt gehouden en wederom kan het be stuur van den Ring Twente, samengesteld uit de elf plaatselijke afdeelingen, welke de Ned. Vereeniging tot bevordering der Bijen teelt in dit gewest telt, en dat bestaat uit de heeren: G. Schotveld, Almeloo, B. Eek man, Borne en J. Steenbergen, Enschede, tevreden zijn over de organisatie en het verloop der markt. Zaterdag was een uitnemende dag voor een bijenmarkt. Reeds om zeven uur vlogen de diertjes druk in den onverwachten lente-zonneschijn. In de stadstuintjes omzoemden ze de arabilis en waren door hun geluid en hun druk beweeg een verkwikking voor een ieder die begon te twijfelen of het wel ooit lente zou worden. Ook op de markt waren ze vol leven en in wolken van honderden omvlogen ze koopers en verkoopers. Zenderen is als plaats voor een bijenmarkt goed gekozen, niet alleen, omdat er van ouds her veel aan bijenteelt werd gedaan, getuige de bijenkorf in het Bornsche gemeentewapen, maar ook omdat er nu nog in de buurt ver scheidene imkers wonen en het voor de anderen vrij centraal gelegen is. Er was dan ook aan voer uit alle streken van het gewest. Niet dat die aanvoer overstelpend was. Dat kon men ook niet verwachten, waar zoovele volken het in den barren winter niet hebben kunnen bolwerken. Bijna alle imkers hebben de helft van hun volken verloren zien gaan, er zijn er zelfs, die slechts een achtste deel hebben overgehouden. Dat heeft aan de verzorging voor den winter niet gelegen, noch aan gebrek aan» voer. Er zijn volken doodgevroren op de volle raten. Toch laten de Twentsche imkers zich niet ontmoedigen. Er was kooplust in Zenderen en er werden flinke prijzen bedongen. Goede volken maakten 6 tot 6.50. Geen wonder, dat de marktmeesters, de heeren A. J. Tyhof, Almeloo, en G. J. ter Meulen, Delden, goed ge luimd waren. Dat Waren trouwens ook de ver koopers en koopers en de standhouder, die heel wat imkers ter plaatse van gereedschap en uit rustingsstukken mocht voorzien. De markt mocht zich ook verheugen in officieele belang stelling. Uit Wageningen was overgekomen de Rijks- bijenteelt-consulent, de heer Dr. Minderhout, en het hoofdbestuur van de Ned. Vereeniging tot bevordering der Bijenteelt was vertegenwoor digd door zijn secretaris, den heer H. B. Jouwstra. De meest populaire bezoeker was wel de 83-jarige H. Pezie uit Almeloo, die nu al bijna 67 jaar practisch de bijenteelt beoefent en die drager is van de gouden bij. Pezie is als knaap, onder het hoeden van het vee begon nen de honig te verzamelen van de hommels, wien hij nest-gelegenheid gaf in oude klompen, gegraven in de weideranden. Eiken dag haalde hij uit die nesten zijn honig en hij mocht het genoegen smaken in zijn eerste verzameljaar elf groote kommen hommelhonig te oogsten Gaarne vertelt hij van zijn ervaringen op bijen-gebied en hij vindt bij alle imkers steeds een dankbaar gehoor. De jonge imkers maken gaarne gebruik van de ervaringslessen, welke hrj hun geven kan. En zoo was Pezie Zaterdag in Zenderen ook weer de meest omstuwde per soonlijkheid. Dinsdag 23 April HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. KRO-Uitzending 8.00 Berichten ANP, 8.05—9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek, 11.30 Godsdienstig halfuur, 12.00 Berichten, 12.15 Gramofoonmuziek, 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek, 1.10 Paul Godwin's orkest, 1.50 Vrouwenuur, 2.50 Uit Londen: Luchtmacht-orkest en uit Parijs: Or kest van de Garde Républicaine, 3.35 Mode cursus, 4.35 KRO-Melodisten en solist, 5.20 5.30 Gramofoonmuziek. 5.456.05 Felicitaties, 6.35 Sportpraatje, 7.00 Berichten, 7.15 Medi sche causerie, 7.35 Militaire muziek. 7.50 Voor militairen, 8.00 Berichten ANP, mededeelingen, 8.15 KRO-Kamerorkest en soliste, 9.009.20 Voor de jeugd, 10.00 De Meesterzangers, 10:10 10.20 Gramofoonmuziek, 10.30 Berichten ANP, 10.40 Gramofoonmuziek. 11.00 KRO-Boys en solist, 11.2512.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. AVRO-Uitzending 8.00 Berichten ANP, 8h0 Gramofoonmuziek, 9.15 Doelmatige huidverzorging, 9.20 Gramo foonmuziek. 10.15 Gramofoonmuziek, 10.35 Viool en piano, 11.00 Wenken voor de huis houding, 11.30 AVRO-Aeolianorkest en 6olist (opn.), 12.15 Orgelspel, 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek, 1.00 De Vagebonden en so listen, 2.10 Omroeporkest en solist, 2.45 Knip- en naaicursus, 3.45 Lvra-trio, 4.30 Kinderkoor, 5.30 Omroeporkest, ca'. 6.00 „Over St. Joris en d'e Jamboree", programma ter gelegenheid van den St. Jorisdag, 7.05 Viool en piano, 7.30 En- gelsche les, 8.00 Berichten ANP, mededeelin gen, 8.15 Internationaal overzicht, 8.35 Bonte mobilisatietrein, 9.45 Gramofoonmuziek, 10.30 Peter Kreuder met zijn solisten. 11.00 Berich ten ANP, 11.10 AVRÖ-Dansorkest, 11.40—12.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND, 391 en 449 M. Na 10.20 n.m. ook 342 M. rl.50 O. Rabni's dansorkest, 12.20 Berichten, 1.00 Zang, 2.20 BBC-Theater-orkest, 2.50 Ves per, 4.20 Berichten en causerie (Welsh), 4.30 Welsh-programma, 5.20 Berichten, 5.45 Orgel concert. 8.20 Berichten, 8.55 BBC-orkest, 9.50 Schotsche berichten, 9.55 BBC-Salonorkest, 10.20 Geraldo's orkest, 11.20 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 11.10 Zang. 11.35 Pianovoordracht, 12.05 en 12.35 Klarinetkwartet, 1.05 Zang, 1.30 Cello voordracht, 3.50 Pianovoordracht, 4.35 Kamer muziek. 5.35 Piano, hobo en het Calvet-kwar- tet, 6.20 Orkestconcert, 7.05 Parijsch blaas- kwintet en zang, 10.05 Orkestconcert m. m. v. soliste, 11.0511.50 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 4.50 Gramofoonmuziek, 6.408.20 Weer- machtorkest, 9.50 Gramofoonmuziek, 10.20 Omroeporkest en soliste, 11.20 Weermachtor kest, 12.50 Concert, 1.45 Omroeporkest en so list. 2.20 Voordracht en volksmuziek, 2.40 Gra mofoonmuziek, 4.25 Gramofoonmuziek, 5.50 Gramofoonmuziek. 6.35 Zie Deutschlandsender, 7.45 Muzikaal tusschenspel, 8.5011.00 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek, 11.50 en 12.30 Om roeporkest en gramofoonmuziek, 12.501.20, 4.55, 5.50 en 6.20 Gramofoonmuziek, 8.40 Re vue-programma, 9.3010.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek, 11.50 en 12.30 Ra dio-orkest. 12.501.20 en 4.20 Gramofoonmu ziek, 4.30 Zang, 5.35 Gramofoonmuziek. 5.50 Pianovoordracht, 6.10 Gramofoonmuziek, 7.50 Radio-orkest en solist. 9.00 Radio-orkest, 9.30 10.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Otto Dobrindt's orkest. 8.20 Berichten, 8.50 Vervolg van 7.35, 9,20 Concert, 10.20 Be richten. Hierna tot 11.20 Nachtconcert, 11.50 12.15 Berichten. Zaterdagavond laat is de 47-jarige De Wit uit Helmond door een personen-auto aangere den, toen hij uit een autobus stapte. De man werd ernstig gewond naar het Grootziekengast- huis in Den Bosch vervoerd, waar hij vanoch tend is overleden. Naar eerst thans bekend wordt, heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een inbreker een laffen overval gepleegd op een officiers vrouw, die in de Schimmelpennincklaan in het Tuindorp bij Utrecht, dat tot de gemeente Maartensdijk behoort, alleen woont met haar tweejarig zoontje. In den prillen ochtend, omstreeks vijf uur, werd de vrouw, wier echtgenoot is gedetacheerd in Gorinchem, 'in half versuften staat wakker. Zij merkte, dat een vreemd individu haar slaap vertrek was binnengedrongen. Vermoedelijk had de kerel haar in haar slaap een klap op het hoofd gegeven, waardoor zij in versuften toe stand geraakte. Toen zij zich hersteld had, bleek de onverlaat haar reeds een doek in den mond te hebben gewrongen en de dekens en het kussen op het hoofd te hebben gestapeld. De vrouw trachtte op te staan, doch de indrin ger duwde haar in bed terug, waarbij hij zou hebben geroepen: „Je geld. Waar is je geld?" Vermoedelijk omdat de vrouw zich hevig verweerde heeft de man even snel als hij was gekomen, de beenen genomen, na haar nog te hebben gewaarschuwd niet terstond alarm te maken. Zoodra de vrouw zich veilig' waande, schoot zij snel een mantel aan en begaf zij zich naar de in de nabijheid gelegen woning van den veld wachter, waarin tevens de hulpsecretarie van de gemeente Maartensdijk is gevestigd. Hier bevond zich de wacht van den vrijwilligen luchtbeschermingsdienst, welke de ontdane vrouw kalmeerde en terstond de politie waar schuwde. Deze stelde onder leiding van den burgemeester een diepgaand onderzoek naar het gebeurde in. Bij nadere informatie bleek ons, dat de po litie nogal gereserveerd staat tegenover het ge val. Vast is komen te staan, dat iemand ge tracht heeft het keukenraam te forceeren, het geen blijkbaar niet is gelukt. Alleen de stopverf was voor een groot gedeelte verwijderd. Aange nomen wordt, dat de inbreker zich aan de ach terzijde van het perceel op het balcon heeft begeven en de op een kier staande openslaande deuren van de slaapkamer, waar de vrouw sliep, heeft geopend. De vrouw schijnt den man zelf niet gezien te hebben. Tijdens de worsteling, waarbij zij ge deeltelijk onder de dekens lag, heeft zij slechts een arm gezien en een mannenstem gehoord. BATAVIA, 22 April (Aneta). De „Toren valk" is vanmorgen van Tjililitan naar Europa vertrokkenmet medeneming van 277 K.G. post en 5 K.G. vracht. Een passagier maakt de ge heele reis mede, terwijl voor tusschentrajecten 26 passagiers werden geboekt. Van den trein AmsterdamAlkmaar welke omstreeks kwart voor tien Zondagavond de Hembrug passeert, werd op korten afstand voor de brug een coupéraam aan de buitenzijde ge troffen door een hard voorwerp, waardoor een gbat in de ruit ontstond. Niemand kreeg letsel. De hoofdstedelijke politie heeft een onderzoek ingesteld. De minister van Financiën heeft onder dag- teekening van 16 April 1940 goedgevonden: In te stellen een commissie van advies om trent de werkwijze van het rijksinkoopbureau; Te benoemen tot lid en voorzitter van die commissie mr. A. I. M. J. baron van Wijn- bsrgen, voorzitter van den Middenstand; Te benoemen tot lid van die commissie: J. Bakker, administrateur bij het Departement van Financiën; Ir, G. J. Braat, lid van de commissie van toezicht op het Rijksinkoop bureau; E. J .M. Stumpei, lid van den Mid- denstandsraad; ir. E. C. Verschoor, directeur van het Rijksinkoopbureau, H. Wieringa, lid van den Middenstandsraad; Te benoemen tot secretaris van die commis sie: H. A. C. L. Barentsen, referendaris bij het Departement van Financiën; en tot adjunct- secretaresse mej. mr. H. H. Bückmann te Buss urn Aan die commissie op te dragen haar advies in een rapport neer te leggen. Het Oosten des lands organiseert de ijsbestrijding De economische nadeelen van den strengen winter zijn zoo ernstig gebleken, dat thans met spoed gewerkt wordt aan de oprichting van een vereeniging tot ijsbestrijding in het Oosten des lands. In het begin van Februari nam de Twentsche Kamer van Koophandel het initiatief tot de oprichting van een particuliere organisatie voor ijsbestrijding op alle waterwegen in haar ge bied, waarvan de geheele regeling in handen was van den heer A. W. Fischer, havenmeester en directeur der N.V. Sesam te Enschede. Deze heer Fischer zocht weldra contact met de bu reaux der Kamers te Zwolle en Deventer, om dat het openbreken van het Twente-kanaal geen doel had, zoolang de IJssel dicht zat. Aan den IJssel liggen de gebieden der Kamers te Arnhem, Deventer en Zwolle, zoodat de belan gen van diverse in die gebieden gelegen bedrij ven daarmede eveneens gemoeid zijn. Dit leidde tot besprekingen te Zwolle, waarbij tegenwoor dig waren de voorzitter en secretaris van de Kamer te Zwolle en de secretarissen der Ka mers te Arnhem, Deventer en Hengeloo. Tijdens die besprekingen zette de heer J. Warner uiteen, dat eerst dan pogingen tot het openbreken van den IJssel kunnen worden ge daan, wanneer, de Rijn bevaarbaar is en dan moet het openbreken gebeuren van beneden (Kampen) naar boven. Uit de bespreking bleek, dat er voor gevoeld wordt ten aanzien van de ijsbestrijding iets te organiseeren, waardoor onmiddellijk als het moment daarvoor aangebroken is, kan worden ingegrepen. Of dit een vereeniging moet wor den is de vraag. Men heeft ook lang niet elk jaar met ijsbezwaar te kampen. Een vereeniging heeft echter voor, dat door middel daarvan subsidies van Rijk, provinciën en gemeenten zouden gevraagd kunnen worden. Besloten werd een en ander in de diverse Kamers te bespreken, zoodat de aan te nemen houding vóór den a.s.' winter zal zijn bepaald, doch daarbij als uitgangspunt te nemen, dat gerekend moet kunnen worden op een royale financieele medewerking van de belanghebben de bedrijven. Deze bedrijven zullen worden ge polst. Het openbreken van het IJsselmeer kwam nog even ter sprake. De heer Warner zette uiteen, dat dit veel moeilijker is dan het openbreken van rivieren en kanalen en dus in de laatste plaats aan de orde kan komen. Wanneer mer, van Kampen uit de groote havensteden over de rivieren en kanalen kan bereiken, is er al veel gewonnen. Man te water geraakt en verdronken In den afgeloopen nacht is de 29-jarige onge huwde kruidenier K. T., wonende te Gronin gen, door een tot nu toe onbekende oorzaak in het Van Starkenborchkanaal geraakt en ver dronken. Het lijk is vanmorgen opgehaald. Zaterdag en Zondag werd in het gebouw voor mijnbouwkunde te Delft, de voorjaarsvergade ring van het genootschap voor geschiedenis der geneeskunde, wiskunde en natuurwetenschap pen gehouden. De eerste avondbijeenkomst was gewijd aan twee wetenschappelijke voordrachten. Dr. A. Schierbeek te 's-Gravenhage behan delde het onderwerp „Landmeten en wijn roeien in Leeuwenhoek's tijd." Di'. K. T. A. Halbertsma uit Delft sprak over: „Petrus Forestus, een beroemd Delftsch ge neesheer uit de zestiende eeuw." Zondagochtend werd de voorjaarsbijeenkomst voortgezet met de algemeene ledenvergadering, welke een huishoudelijk karakter droeg. In het wetenschappelijk gedeelte van het congres, dat daarna werd vervolgd, behandelde mej. P. Beydals uit Rotterdam de geschiedenis van het Oude en nieuwe gasthui? te Delft. Na deze inleiding brachten de congressisten een bezoek aan het oude en nieuwe gasthuis, waar een collectie boeken en prenten betreffende Delftsche geneeskundigen en hun werk was ten toongesteld. Des middags werd nog een viertal weten schappelijke voordrachten gehouden. Dr. J. Lankhout uit Den Haag, sprak over „Richard Lower's tractatus de'corde." Mej. dr. M. Rooseboom uit Oegstgeest- hield een referaat over „De eerste ontwikkeling van het achromatisch microscoop." Hierna sprak ir. R. J. Forbes uit Amsterdam over „Imhotep een, man, die god der genees kunde werd." De laatste inleider was dr. H. Engel uit Am sterdam, die de geschiedenis der natuurhistori sche kabinetten vooral in ons land behandelde. AMSTERDAM. Geslaagd voor het candi- daatsexamen rechten J. A. Thijs, Zevenbergen. Binnenvaartexamens Bij het voor het Onderwijsfonds' voor de Scheepvaart te Dordrecht gehouden examen voor kapitein aan boord van schepen in de Rijn en binnenvaart zijn geslaagd voor diploma Ne derland de heeren: H. Terwal, Zwartsluis; M. Boot, Bruinisse; M. G. Ditiecher, Dordrecht; W. van Eyk, Rotterdam; A. Ch. Kloot, Dordrecht; M. C. Leunis, Terneuzen; F. Nout, Rotterdam; H. J. Peters, Dordrecht; J. H. Theuns, H. en. L. Zwaluwe; J. de Vries, Achlum; B. H. de Vries, Rotterdam en W. Fortuin, Groningen. Diploma kanalen en rivieren de heer: H. Boon, Zwartsluis. Diploma Rijnvaart de heeren: M. G. Ditie cher, van Duisburg tot aan zee, M. C. Leunis, van Mannheim tot aan zee, F. Nout, van Mann heim tot aan zee en B H. de Vries, van Keulen tot aan zee. Bij het door het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart te Breskens en Vlissingen gehouden examen voor kapitein bij de binnenvaart, zijn geslaagd voor het diploma Nederland: J. Lieu- wen, Terschelling; C. Marijs, Vlissingen; V. J. de Vries, Leeuwarden; J. A. de Baare, Bres kens; A. D. Klaassen, Breskens en D. H. Meeusen, Terneuzen. Geslaagd voor het voorloopig diploma machi nist aan boord van stoom- en motorvaartuigen: J. Bostekaar, Vlissingen; W. J. Bruys, Bergen op Zoom; P. F. C. van Gorp, Goirlë; A. M. A. Holdrinet, Oosterhout. Voor het Voorloopig êxamen machinist aan boord van stoomvaartuigen: L. de Joode, Vlis singen. De Pennsylvania Rrd. boekte in Maart j.l. aan bruto-ontvangsten 35.72 millioen, welk bedrag 7 pCt. grooter is dan in Maart 1939. Japan heeft een order geplaatst in Mexico voor de levering van 3 millioen petroleum, waarvoor het reeds 8 100.000 heeft gestort. De staalproductie in het Pittsburgh-dis trict wordt voor deze week op 57 pCt. der capaciteit geraamd tegen 55 pCt. de vorige week en in het Youngstown-district 44 pCt. tegen 43 pCt. De automobiel-verkoopen door de Vereen. Staten bedroegen in Maart 398.013 wagens, hetgeen 20 pCt. meer was dan in Maart 1939 en 40 pCt. meer dan in Februari j.l. In het eerste kwartaal 567.816 wagens of 29 pCt. meer dan in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. Deze verkoopen waren de grootste in eenig kwartaal. De Corn. Products Refining boekte in het eerste kwartaal een netto-winst van 2.36 millioen of 0.76 per aandeel tegen 2.00 millioen of 5 0.62 per aandeel in het eerste kwartaal 1939. Du Pont de Nemours boekte in het eerste kwartaal een netto-winst van 21.82 mill of 2.04 per aandeel tegen 16.87 millioen of 1.5 5 per aandeel in het eerste kwartaal 1939. De vraag naar bouw-materiaal in de Ver stalen, welke in het begin der maand ver minderde, is belangrijk toegenomen, waar om de verkoopen thans veel grooter zijn, dan op hetzelfde tijdstip van het vorig jaar. Men verwacht grootere omzetten in de loo- pende week; de prijzen handhaven zich. Hoogere winsten voor de betreffende bedrij ven ivorden waarschijnlijk geacht. De Intern. Nickel ontwikkelde zich in het eerste kwartaal gelijk aan het laatste kwar taal 1939. De winst wordt op 0.67 per aan deel geraamd tegen 0.62 per aandeel in het eerste kwartaal 1939. ALKMAAR, 22 April, veemarkt. 1 paard, geen noteering. 125 vette koeien 140300, handel redelijk. 3 graskalveren 45—75. 352 nuchtere kalveren, slacht 6—15. 14 vette schapen 20—35. 291 vette varkens 5763 ct. per kilo, handel matig. AMSTERDAM, 22 April. Veemarkt. Ter Vee markt waren heden aangevoerd: 436 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwaliteit 82—90, 2e kwaliteit 70—80, 3e kwaliteit 54—68. per kg. slachtgewicht. 85 melk- en kalfkoeien 180260 per stuk, 54 vette kalveren; 2e kwa liteit 64—70, 3e kwaliteit 50—62 per kg. levend gewicht. 245 nuchtere kalveren 69 per stuk. 34 schapen 17—22 per stuk. 448 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 kg. 71 73, enkele hooger, zwware varkens 71—73 enkele hooger, per kg. slachtgewicht. Aangevoerd 5 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Runderen ruime aanvoer, handel vlug, pr. onveranderd. Vette kalveren trage handel, prij zen lager. Nuchtere kalveren aanvoer ruim. handel kalm, prijzen lager. Schapen weinig aanvoer, uitschot en dienovereenkomstige prij zen. Varkens behoorlijke aanvoer, handel goed, prijzen vast. LEIDEN, 20 April. Botermarkt. Prima fabrieks- boter (contr.) 1.68. prima boerenboter 1.481.55 per kg. Aanvoer 1140 kg. Handel goed. LEIDEN. Turfmarkt van 1520 April. Geen aanvoer. Prijzen lange turf 10-10.50 per 100 kg. HOORN, 20 April. Veemarkt. 58 nuchtere kal veren 8.0012, 9 schrammen 20.00. 41 schapen 16.0022. 2 geiten 10.0014, 3 paarden 300.00— 360. Handel goed. NOORDSCHARWOUDE, 22 April. 15300 kg- Deensche Witte kool 5.305.70. 3700 kg. Uien 2.10 2.30, grove 2.202.80. drielingen 1.80, 6300 kg- Peen 1.502.40. 900 kg. aardappelen: Blauwê Eigenheimers 1.802.10, Bevelanders 1.90. BROEK OP LANGENDIJK, 22 April 400 gele kool f 6, 5500 kilo Deensche witte kool f 4.90—5.40, 280 kilo uien f 1.20—220, grove uien f 2.10—2.70, 7700 kilo peen f 1.50—2.10, 125 kilo bieten f 1.80. OUDEWATER, 22 April. Kaasmarkt. Aangevoerd 3 partijen, 135 stuks, 675 kg. le soort met R.M- geen aanvoer, 2e soort met R.M. 2122.50. Han del matig. ROTTERDAM, 22 April. Veemarkt. Aanvoer to taal 1995 stuks: 864 vette runderen, 151 vette kal veren, 49 nuchtere kalveren, 199 schapen en lam meren, 731 varkens, 1 bok. Prijzen per kg.: vette koeien 7688, 6274. 4858 cent, vette ossen 76 86, 6274, 5060 cent, vette kalveren 125135- 100115. 8595 cent, varkens (levend gewiflht) 626159 cent, schapen 625540 cent, lamme ren 655850 cent. Prijzen per stukschapen 39.00—2920, lammeren 29.002014. Overzicht. Vette koeien en ossen aanvoer Iets ruimer, handel tamelijk, prijzen als Dinsdag, prima koe 92 cent, prima os 90 cent. Vette kal veren aanvoer als vorige week, handel matig, pril* zen onveranderd, prima 1.45. Schapen en lamme ren aanvoer als vorige week, handel lui, prijzen als vorige week Maandag, enkele iets lager. Var kens aanvoer aanmerkeijk grooter, handel stroef, prijzen boven noteering. Aardappelen: Brielsche Eigenheimers 2.302.70. Zeeuwsche Eigenheimers 22.25, Idem Bonte 2.50 —2.80, Idem Blauwe 2.502.90, Bintjes 22.30. Bevelanders 2.202.40, Redstar 2.50—2.80 per H.L. Met voldoenden aanvoer en kalmen handel. ROTTERDAM. 22 April. Vlasaanvoer: 5550 kg- blauw schoon 0.951.15, 200 kg. wit Zeeuwsch 0.95—1.15, 8300 kg. Hollandsch Geel 0.95—1.1&- 2800 kg. Dauwroot 0.800.90 per kg. Kalme stemming. Handel traag. Niettegenstaande de ver laagde heffing bleven de prijzen onveranderd. Aanvoer werd gedeeltelijk verkocht. 0> -u 5 CK ei oo 5-« o £e© Sedert Gisteren OD O O £3 ÖD e6 Keulen 6 u. Lobith Nijmegen St. Andr W Arnhem Vreeswijk J Westervoort Deventer Kampen Mastr. Ha. I) Borgh Belfeld Venlo Grave 2) Sluis Lith 39.56 13 30 10 75 5 56 10.52 300 11 11 5 16 000 0.53 43 10 14.23 13.70 000 661 0 82 40.34 13 26 10.71 5 28 10 53 1.73 11.11 4 45 0 39 0- 42.61 12 60 12 10 5 41 2 14 0 0 0 0.— 0.— 0- 0.15 0 08 0— 0— 0.10 0.22 0.- 0.- 0- 0 0 08 0 26 0 30 032 0 06 0 02 0.— 0 0 02 0.- 0.— 0 0 0 30 0 26 021 Beneden de sluis 1) De waterstand aan de hoofdsluis wordt ge acht 0.40 M. hooger te zijn bij geheel geopend® stuw. Hoogste stand te Keulen tot dusver 43.22.,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6