Bevredigende revanche van de Oranjeploeg SB De Belgen met 4-2 bedwongen Van Male faalde volkomen Bij rust leidde Nederland reeds met 3-0 UITSTEKEND WERK VAN ONZE DEBUTANTEN Geen grootsche maar, vooral voor rast, wel een snelle wedstrijd met een verdiende zege tot besluit Het was druk op de eere-tribune Vente kon er zelfs nog 4~0 van maken MAANDAG 22 APRIL 1940 Het Prinselijk paar onder de toeschouwers M BOVEN: Doelman Van Male, die een slechten wedstrijd heeft gespeeld. HIER NAAST: De Harder scoort het tweede Nederlxmdsche doelpunt uit een voorzet van v. d. Engel Arr-U'^ (Van onzen sportredacteur) AMSTERDAM, 21 APRIL. Het is in vele opzichten een prettige dag geweest voor de Nederlandsche voetbalwereld. Tal rijke factoren hielpen eraan mee om de somberheid, welke door de resultaten van de laatste interlandwedstrijden was gewekt, weer door een vroolijker stemming te vervangen. Op de eerste plaats was er het resultaat van den wedstrijd: een 42-overwinning op het Belgische elftal, dat ons in Antwerpen met 71 sloeg; op de twee de plaats het uitstekende spel van onze debutanten, waaruit blijkt, dat we toch meer goede voetballers hebben dan men in Antwerpen en Rotterdam zou hebben vermoed; en last not least, het hooge bezoek van het prinselijk paar, dat met levendige belangstelling den wed strijd van het begin tot het einde heeft gevolgd. En over dat alles heen lag. nog de warmte en behaaglijkheid van een stralenden en kleurrijken zomerdag, welke de goede stemming rond de inter nationale gebeurtenis in het stadion nog enkele graden verhoogde. Belgische débacle hing in de lucht Twee verschillende speelhelften Wilders Maar.... we juichen nog niet De Nederlanders NEDERLAND VAN MALE De Belgen Drie doelpunten van onze buitenspelers Van den Engel opent de score Vente brengt den stand op 40 Vente Maar zelfs dit zonnetje en het prettige gevoel dat men heeft, wan neer men weer eens in zijn colbertje op de tribune kan zitten, kunnen ons er toch niet toe verleiden om onze beoordeeling van den wed strijd eveneens enkele graden en thousiaster te maken. Inderdaad, het was een wedstrijd, welke het aan zien waard was, maar een grootsche vertooning hebben we de revanche van Antwerpen toch niet gevonden. In zekere opzichten, was de eer ste helft een getrouwe copie van Deurne, met het verschil dan, dat de Belgen het er toch nog wel beter afbrachten dan de Nederlanders het beneden den Moerdijk hadden ge daan en ten tweede met het onder scheid, dat thans onze Oranje mannen den toon aangeven. Het was niet moeilijk te zien, dat het Ne derlands ch elftal „geladen" in het veld kwam. Al direct trokken de gastheeren zoodanig van leer, dat de Belgen gedwongen waren zich ge heel te geven. Het begin was bepaald overtuigend, ai moe ten we direct toegeven, dat het ons daarbij niet tegen heeft gezeten. Maardat was in Deurne met de Belgen toch ook het geval. In ieder geval zagen we dat de Nederlan ders het benutten van opgelegde kansen nog biet verleerd waren. Al heel gauw vieï te con stateren, dat het resultaat thans beduidend be ter zou worden, dan in de beide laatste ont moetingen. Na tien minuten reeds leidde de Oranje-ploeg, door een verstandig doelpunt van den jeugdigen debutant van den Engel en toen vijf minuten later de Harder kans had gezien den stand op 2—0 te brengen, zat de moed er Weer zóódanig in, dat men redelijkerwijs alles Van de spelers mocht verwachten. En dat scheen heel wat te worden, want na een half uur spelen slaagde de Harder er zelfs in den stand op 3—0 te brengen en in de tweede helft werd het zelfs 4—0, toen onze landgenooten na tien minuten Belgisch overwicht hun eersten aanval reeds met succes konden bekronen. Het be gon toen danig in de richting van een Bel gisch débacle te gaan, maar dank zij de taktiek, welke men toen in de Oranje-ge lederen ging toepassen kregen de Belgen weer wat adem en konden zij tenslotte nog twee doelpunten maken. Wij vragen ons ech ter af of het noodig ware gewsest bij een dergelijken grooten voorsprong de midden linie, die toch al niet agressief speelde, tot over de helft van het veld terug te trek ken. Nu het ontwikkelde systeem immers bewezen had een succes te zijn, kon men het rustig voortzetten, temeer omdat de voorsprong toch praetisch onaantastbaar was. Maar enfin, we zullen dan maar aannemen, dat men daarvoor zijn speciale reden heeft gehad. Misschien was het de zorg voor de ach terhoede, waarin de beide backs voortreffelijk werkten, maar waarin van Male op de meest volkomen manier heeft gefaald. Hoe het ook zij, de Nederlandsche ploeg heeft bewezen, dat de Belgen nog niet direct een klasse sterker zijn en dat ook zij haar sterkste wapenen: Verrassend snel en open spel en doeltreffende combinatie nog vlot weet te hanteeren. Het was een wedstrijd van twee geheel ver schillende speelhelften. In dé eerste domineer den de Nederlanders en kregen de verraste Belgen geen tijd om zich tegen die onbereken bare tegenstanders schrap te zetten. Herhaal de malen wandelde onze nationale voorhoede door de Belgische defensie en het heeft waar lijk niet alleen aan de achterhoede gelegen, dat de stand voor rust nog niet hooger was op- gevoerd, ook al zou zulks wel wat al te ge flatteerd zijn geweest. In de tweede helft hebben de Belgen den toon aangegeven. Zij verloren weliswaar den wedstrijd definitief toen de gastheeren hun eersten aanval 10 minuten na de hervatting met 'n doelpunt wist te bekronen, maar in het verdere gedeelte van den wedstrijd hebben zij doorgaans de hoofdrol gespeeld en moesten de Nederlanders zich met enkele snelle uitval len tevreden stellen. Zij konden des te gemak kelijker alles op denaanval zetten omdat, zoo als gezegd, de Nederlandsche middenlinie uit sluitend voor eigen doel opereerde, en er dus een groot gat ontstond in het middenveld, dat de roode duivels gemakkelijk konden aanvullen. In zijn geheel was de wedstrijd voor rust het meest het aankijken waard. Niet omdat het toen onze eigen voorhoede was, die het meest actief optrad, maar omdat het spel toen snel en open was en de doelpunten van achter aan werden opgebouwd, terwijl de Belgen door de taktiek van de oranje-middenlinie als het ware werden geinviteerd een beleg rond de Nederlandsche veste te slaan en met deze om- singelingstaktiek een paar voltreffers te plaat sen. Dat is den Belgen inderdaad gelukt, maar in gevaar brengen konden zij de Nederland sche overwinning toch niet meer. Trouwens, dat zou ook te veel zijn geweest, want onze landgenooten. hebben de zege dubbel en dwars verdiend. Het had misschien evengoed 43 kunnen worden en dat zou ook niet te weinig zijn geweest, maar een ander resultaat zou in sportief opzicht ongetwijfeld minder bevre diging hebben geschonken. Het bracht algemeen opluchting en voldoe ning, dat de debutanten in onze ploeg hun partijtje stuk voor stuk met succes geblazen hebben. Het begon al hoopvol, toen de jeug dige van den Engel de score kon openen en naargelang de tijd verstreek bleek meer en meer, dat de keuze-commissie eindelijk weer eens reden tot tevredenheid zou kunnen heb ben over de spelers waarin zij haar vertrouwen had gesteld. Natuurlijk mogen we nog niet aan het jui chen slaan. We zouden ons daartoe niet eens laten, overhalen, wanneer we bijvoorbeeld met dezelfde cijfers hadden gewonnen als de Bel gen in Deurne en dus doen we het zeker niet, nu de overwinning al is zij dan ook ruim voldoende van meer bescheiden aard is.- Want men vergete vooral niet, dat dit elf. tal onder zeer gunstige condities speelde. Over het algemeen immers verwachtte men niet veel resultaat van het derde optreden in dit sei zoen tegen de Belgen en temeer toen de sa menstelling van de ploeg bekend werd en ook bleek, dat Drager absent zou zijn, daalde het vertrouwen van de Nederlandsche supporters tot onder nul. Deze ploeg echter, die niets te verliezen, maar alles te winnen had was dat in Antwerpen met de Belgen ook niet het geval? heeft zichzelf en daarmede de ver wachtingen overtroffen. Men dient nog af te wachten, in hoeverre hieruit ons elftal voor de toekomst kan worden opgebouwd. Immers, er moet nog veel verbeterd worden; er zijn nog zwakke plekken en vooral moet nog blijken, dat dit elftal niet maar eens in dit speciale geval een goeden wedstrijd heeft gespeeld. Maar in ieder geval willen we voorloopig den tijd niet vooruit leven, en ons sportief ver heugen over de bevredigende revanche, welke onze jongens op hun oudste tegenstanders hebben genomen. De ouderen in de ploeg, zullen bet ons niet kwalijk nemen, dat we ditmaal eerst de de butanten aan een beschouwing willen onder werpen. Op de eerste plaats een woord van lof over de wijze waarop spil DE VRIES zich door de moeilijkheden van zijn eerste op treden in dezen zwaren wedstrijd heeft heengeslagen. De V. S. V.-er was overal in den strijd te vinden en de keeren, dat hij zegevierend met den bal uit een duel te voorschijn kwam, waren talrijk. Natuur lijk moet hij nog internationale routine op doen. Men is niet in een of twee wedstrij den internationaal, maar wanneer we ver gelijkingen gaan maken met Stam en vooral met Poulus, dan hebben we weinig moeite om uit te maken, dat de Vries veruit het beste figuur heeft geslagen. Hij is het waard dat er bijzondere zorg aan hem wordt besteed. Misschien dat hij voorloopig de oplossing kan' brengen voor het spil-vraagstuk, dat sinds Andericsen nog steeds in hooge mate actueel was. Linksback VAN DER HEYDEN is vooral voor rust een verrassing geweest. De Feyenoor- der wist van flink opstellen en wegwerken. Hij speelde niet bijzonder tactisch of wat ook, maar wel zeer nuttig met een gezonden en snellen kijk op de situatie. Hij bleek trapvast en strijdlustig genoeg. Na rust was hij iets minder, maar toch nog in ruime mate vol doende. De jeugdige VAN DEN ENGEL op de rechtsbuitenplaats is ons bijzonder meegeval len. Eerlijk gedacht hadden we gevreesd, dat j de jeugdige Delftenaar physiek niet tegen een wedstrijd als dezen zou zijn opgewassen. Hij had echter het geluk, dat hij kort na het begin een goed doelpunt kon scoren en dat heeft hem van zelfsprekend den noodigen moed gegeven voor den verderen wedstrijd. Eerlijkheidshalve moeten we toegeven, dat de Belgen, die onzen inval ler waarschijnlijk onderschatten, hem veel te veel vrij lieten. Maar daar staat weer tegen over, dat van den Engel dit uitstekend heeft weten te benutten. Want behalve dat hij zelf het eerste doelpunt scoorde, had hij door zijn goede voorzetten dat doet hij tusschen haakjes sneller en beter dan Drager het vaak aanlegt een groot aandeel in de twee vol gende Nederlandsche goals. Na de rust was ook hij iets minder, maar dat kwam voor een deel, omdat hij maar zeer weinig in het spel werd betrokken. Aanvoerder PAAUWE heeft zich deze onder scheiding volkomen waardig getoond. Dat was weer eens de oude Bas, de nijdige foxterrier, de onvermoeide nimmer toegevende vechters baas, die geen duel verloren geeft vooraleer de tegenstander den bal heeft weggewerkt. De Feyenoorder was een der besten, zoo niet de beste van het veld. Anders was het gesteld met zijn clubgenoot VAN MALE. Deze Rotterdammer heeft vol komen gefaald. Als we het goed onthouden heb ben, noteerden we zeker niet meer dan twee schoten welke hij goed wist te stoppen. Hij was onzeker, stak geen hand uit naar ballen die niet over of naast gingen en liep ver en onver antwoordelijk uit, hetgeen ons bijna twee doel punten had gekost-. Zelfs het feit dat de tweede Belgische voltreffer, en misschien ook de eerste, onhoudbaar was en hij dus praetisch aan geen enkel doelpunt schuld heeft, doen niets af aan het feit, dat van Male ook ditmaal een mis lukking is geweest. We zullen hem dan voor loopig ook wel niet meer in de Nederlandsche ploeg terugzien. Even voor het einde werd hij vervangen door Wille van E.D.O., die met een mooien, krachtigen vangbal begon, maar te kort heeft gespeeld om ons van zijn internationale capaciteiten te kunnen overtuigen. WILDERS heeft een hoop goed gemaakt. Samen met van der Heyden vormde hij een zeer hechte defensie en vooral na rust, toen het Belgische overwicht soms zeer groot en gevaar lijk was, stond hij, om het nog maar eens op een bekende wijze te zeggen, als een rots in de branding. Zijn kopwerk in deze periode was eenvoudig schitterend. DEVROET heeft ons niet kunnen bevredigen. Hij heeft hard gewerkt, maar erg veel succes had hij toch niet, al moeten we toegeven, dat hij zoo af en toe heel aardige dingen deed en tot het einde toe moedig heeft volgehouden. De vijfde Feyenoorder, VENTE, heeft niet bovenmate veel geluk gehad, maar ook zonder dat kunnen we niet erg enthousiast zijn over zijn prestaties. We willen nu niet direct zeggen, dat Vroomen beter is, maar ongetwijfeld zal het er binnenkort, wel op uitdraaien, dat de Julianaman zijn tweede, overigens verdiende kans krijgt. Ook de beide andere binnenspelers, VAN SPAENDONCK en LENSTRA, blonken bepaald niet uit. Van Spaendonck was van deze twee de beste, maar Lenstra speelde bepaald zwakker dan in Rotterdam. DE HARDER kan weer op een uitstekenden (Feijenoord) WILDERS (Blauw Wit) v. d. HEYDEN (Feijenoord) PAAUWE (f eijenoord) DE VRIES (V.S.V.) DEVROET (Feijenoord) v. d. ENGEL v. SPAENDONCK VENTE LENSTRA DE HARDER (D.H.C.) (Nentunus) (Feijen.) (Heerenv.) (V.U.C.) EECKEMAN NELIS VAN CRAEN VOORHOOF v. d. WOUWER (C. S. Brugge) (Berch. Sp.) (Liersche S. K.(Beerschot) HENRY (Daring) HENRIET (S.C. Charleroi) v. CAELENBERG (Anderlecht) v. d. KERKHOVE (White Star) PAVERICK (Antwerp F.C.. DERAEDT (Gantoise) BELGIE wedstrijd terugzien. Hij was snel en.... pro ductief, want hfj nam twee doelpunten voor zijn rekening. Mét het doelpunt van v. d. Engel hebben onze buitenspelers dus wel het leeuwen aandeel in de score gehad. De Belgen speelden een stuk minder dan op Deurne. Natuurlijk waren de omstandigheden nu geheel gewijzigd en dat schijnt onzen Belgi schen vrienden toch te veel te zijn geweest. Doel man DERAEDT was al niet veel beter dan van Male Ook hij heeft rare dingen gedaan en moet zeker twee van de vier doelpunten op zijn naam schrijven. Van de backs vonden we ditmaal van Caelenberg beslist beter dan Paverick, al heeft ook de Anderlechtspeler volstrekt niets grootsch laten zien. De middenlinie was geen schaduw van Antwerpen en bleef gedurende den geheelen wedstrijd op den achtergrond In de voorhoede hebben we ook niet veel kannen be speuren, wat aan de productieve linie ran Palm zondag herinnerde. De rechtervleugel 1 oorhoof van de Wouwer was nog het beste deel van den aanval, maar veel bijzondere dingen hebben we toch ook hier niet gezien. Zeker niet de minste van het veld was scheidsrechter Barlassina, die de teugels van dezen fairen wedstrijd goed in handen had. Het uitgezochte voorjaarsweer het had niet mooier kunnen zijn lokte de duizenden toe schouwers reeds vroeg in den middag naar het stadion, waar de Amsterdamsche verkeers politie, zooals steeds, voor een voortreffelijke regeling had gezorgd. In het stadion zelf maakte het muziekcorps van de Amsterdamsche post van twee uur af menig rondje, waarbij pittige marschen ten ge- hoore werden gebracht. Precies kwart over twee, een kwartier voor den aanvang van den wedstrijd dus, versche nen Prinses Juliana en Prins Bomhard op de eeretribune. Naast Prinses Juliana zat de voor zitter van den K. N. V. B., dr. D. J. van Prooye, en naast Prins Bomhard, de gezant van België, de heer Nemry. Verder zagen we op de eeretribune om. nog de ministers Steen- berghe, van Kleffens, Dijxhoorn, Weiter en van den Tempel, staatsraad mr. J. B. Kan, den voorzitter van de Tweede Kamer, mr. J. R. H. van Schaik, den Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht, jhr. mr. dr. L. H. N Bosch Ridder van Rosenthal, den burgemees ter van Rotterdam, mr. P. J. Oud, den burge meester van 's-Gravenhage, mr. S J. R de Monchy, den burgemeester van Utrecht, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, den wethouder van On derwijs te Amsterdam, dr. E. Boekman en den voorzitter van den Koninklijken Belgischen Voetbal Bond, mr. O. Vankesbeeck. Hiernaast de genoodigden tijdens 't Wilhelmus. In het midden het Prinselijk paar. Tweede van links minister mr. E. N. van Kleffens. Precies half drie komen de Belgen door een eerehaag van Blauw Wit-aspiranten op het veld. Zij worden begroet met een har telijk applaus. Een stralend blauwe lucht overkoepelt het stadion, dat op circa 3000 open plaatsen na geheel is gevuld en waar in op dat moment de klanken van de Bra- bangonne galmen. Even later verschijnen onze landgenooten, die met het Wilhelmus wor den begroet. Als altijd een even prettig als treffend oogenblik. De militairen, die in het stadion zijn ingekwartierd, en die op banken aan den rand van het speelveld een plaats hebben gevonden, staan stram in de hou- ding. Vier minuten over half drie trapt Vente af. Beide voorhoedes gaan voorloopig slechts op verkenning uit. De eerste serieuze aanval wordt op het Belgische doel ondernomen. Van Spaen donck besluit dezen aanval met een goed schot, dat even onberispelijk wordt gestopt. Onze land genooten behouden den eersten tijd het initia tief. Onze voorhoede, waarin van Spaendonck als zwerver fungeert, is zeer agressief en meer malen komt het Belgische doel in gevaar. Vooral onze rechtervleugel van den Engel van Spaendondk is zeer gevaarlijk. Aan den an deren kant is het eveneens de rechterwing van de Belgische voorhoede, die het gevaarlijkste opereert. Het Belgisch aanvalsspel wordt te kort gehouden in tegenstelling met dat van onze landgenooten. Het bewijs wordt geleverd in de elfde minuut, wanneer onze voorhoede snel en overrompelend is doorgebroken en de Harder den bal keurig voor het Belgische doel plaatst. Op het moment, dat hij wil inschieten komt Vente met twee Belgische verdedigers in botsing. Het trio valt, de bal komt bij den naar binnen geloopen van den Engel, die als debutant in het nationale team het groote voorrecht geniet Nederland de leiding te geven. Met alleen den Belgischen doelman Deraedt vóór zich, kost het hem geen De Harder moeite den bal in het Belgische doel te depo- neeren (10). Aangemoedigd door dit succes, blijven de oranjehemden het meest in het offensief. Van den Engel ontsnapt voortdurend aan de waak zaamheid van den Belgischen linkshalf, waar door hij herhaaldelijk goede voorzetten kan ge ven. Zoo ook in de veer tiende minuut., wanneer hij met den bal naar de hoekvlag is gesneld en zich daar met moeite van een toegeloepen Belg weet vrij te maken. Zijn voorzet, met den lin kervoet voor het Belgi sche doel geplaatst, een keurig staaltje voet bal wordt goed dooi de Harder opgevangen, die niet aarzelt en on houdbaar inschiet (20). Na het tweede Neder landsche doelpunt golft het spel op en neer, zon der echter hoogtepunten te bereiken. Zoo gaat een kwartier voorbij. Dan echter hebben de duizenden op de tribunes voor de derde maal reden tot juichen. Weer is het een goede voorzet van Van den Engel, waar door de bal voor den Belgischen doelmond komt Van Spaendonck, die is toegeloopen, mist, maar De Harder doet het beter. Via den paal verdwijnt de bal voor de derde maal in het Belgische doel (30). Er zijn dan 29 minuten gespeeld. Onze land genooten blijven sterker. De eene verrassende aanval volgt op den anderen en van menig spannend moment voor het Belgische doel valt te genieten. Het slot van de eerste helft speelt zich echter af in de nabijheid van het Nederlandsche doel waar kort voor de pauze door fouten van Van Male gevaarlijke situaties ontstaan. Bij een dezer Belgische aanvallen heeft onze verdedi ging waarlijk niet over geluk te klagen. Uit een voorzet van den Belgischen rechtsbuiten, komt de bal hoog voor het Nederlandsche doel. Van Male. die is uitgeloopen, vangt den bal niet goed. Hij laat het leder vallen, juist voor de voeten van den Belgischen linksbinnen NeJis, die keihard.tegen den paal schiet. Een minuut later is het rusten. De Belgen beginnen de tweede helft beter dan de eerste. Zij bouwen direct een serie aanvallen op, waardoor onze voorhoede voorloopig op non- actief wordt gesteld en onze middenlinie en verdediging daarentegen bergen werk geeft, De Belgische voorhoede maakt echter dezelfde fout als in de eerste helft, veel te kort gehouden spel met als gevolg doodloopen op een rij verdedi gers, die stand houden en door een goede op stelling geen gelegenheid geven tot schieten. De aanvallen van onze landgenooten zijn veel minder talrijk dan in de eerste helft. Door hun snel en overrompelend karakter, waartoe Vente en Van den Engel een belangrijk deel bijdragen, zijn zij echter veel gevaarlijker dan die der Belgen. Het bewijs wordt geleverd in de elfde minuut na de hervatting. De Harder is met den bal naar binnen geloopen. Vlak voor het Belgische doel raakt hij in een dup] met een tegenstan der, als gevolg waarvan de bal bij Vente te recht komt, die onberispelijk inschiet (40.) Evenals voor de rust volgt er ook nu een perio de, waarin het spel op en neer golft zonder mo menten, die het vermelden waard zijn. In de zestiende minuut scoren de Bei gen een buiten- speldoelpunt, dat terecht wordt geannuleerd. Ruim 10 minuten later doen onze zuider buren het beter. De Belgische rechtsbuiten, een kwiek spelertje, ziet dan een van zijn vele goede voorzetten eindelijk met succes bekroond. De bal komt terecht bij v. Craen, die een gat in de Nederlandsche verdedi ging ziende hard inschiet, onhoudbaar voor Van Male (41). De Belgen, moreel gesteund door dit succes, blijven aanvallen. Van Male maakt fout na fout. Telkens laat hij den bal vallen. Even zooveel malen beleven de duizenden toeschouwers angstige momenten. Tien minuten voor het einde moet het spel eenige oogenblikken worden onderbroken. Bij een aanval op het Ne derlandsche doel is Van Male aan een knie ge raakt. De Rotterdammer besluit echter door te spelen. Nauwelijks is het spel hervat of Voorhoof brengt den stand met een prachtig ver en hoog schot op 42 het mooiste doelpunt van den wedstrijd. Van Male kan het toch niet volhouden Hij staat zijn plaats af aan Wille van E. D. O- die de nog resteerenae acht minuten het Nederland sche doel zal verdedi gen. De Belgen zetten alles op alles. Hun voorhoede en middenlinie opereeren voortdurend bij het Nederlandsche doei, doch verder dan eenige cor ners brengen zij het niet. Vente kriigt nog esn prachtige kans, wanneer hij alleen is doorge broken en slechts den Belgischen doelman nog voor zich heeft. Het schot gaat evenwel naast. Wanneer het eindsignaal klinkt, heeft Neder land niet 4—2 gewonnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 9