Geallieerden pogen een ring te leggen om Drontheim Man doodgeschoten De luchtstrijd aan het Westfront Nederlandsch schip beschoten De omsingeling van Drontheim „De Noorsche leeuw „Geallieerde hulp snel en krachtig" Radio-Oslo dreigt de Noren Het nieuws van heden DUITSCHERS BOVEN DE SHETLAND-EILANDEN HERHAALDE SCHENDING VAN BELGISCH GEBIED DE BAROMETER Daitsche luchtmacht bombardeert de hoofdwegen en spoorlijnen om de troepenconcen traties te verhinderen geen waakhond der dictatuur" GEHEEL ESKADER LAG EEN UUR STIL VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27y2 ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DINSDAG 23 APRIL 1940 - OCHTENDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22354 Reeds minstens 80 vliegtuigen vernieldzegt Londen Een oproep van Sigrid Undset De situatie te Narvik Operatie aan boord van Britsch oorlogsschip De Bilt meldt: Duitsche berichten over de luchtaanvallen De Noorsche strijdkrachten Bij een twist in een café te Geertruidenberg De berichten zijn zeer bemoedi gend, verklaart de Noorsche gezant te Londen Op wapengebruik door burgers staat de doodstraf Twee vreemde vliegtuigen als Duitschers herkend Weer verloven in België Massa-arrestatie van Fransche communisten Zij spionneerden in de fabrieken der defensie Hedenmiddag spreekt Sir John Simon BALKAN DIP LOM A AT BIJ REYNAUD Op de Noordzee door Duitsch vliegtuig aangevallen Besprekingen tusschen Londen en Moskou Weest blijmoedig NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Temidden van den nieuwsstroom uit Noorwegen 'munten de offi cie e 1 e geallieerde communique's over den strijd in Scandinavië uit door spaarzaamheid en kortheid. Maandagavond werd in Londen officieel medegedeeld, dat „de geal lieerde troepen op vele plaatsen in Noorwegen aan land zijn gegaan en ondanks de vele moeilijkheden aanzienlijke successen behaald hebben. Deze troepen hebben contact gekregen met de Noorsche troepen en verleenen dezen allen mogelijken steun." Waar deze troepen geland zijn werd nog steeds niet bekend gemaakt. Uit de Noorsche en Duitsche legerberichten is echter wel vast komen te staan, dat de Geallieerden geland zijn te Namsos ten Noorden en te Andals- nes in de Romsdal-fjord ten Zuiden van Drontheim. De Geallieerden trachten zoo, opdringende uit het Zuiden en het Noorden, een ring te leggen om de Duitsche bezetting van Drontheim. De situatie in het gebied van Narvik is nog steeds niet opgehelderd. Officieel staat slechts vast, dat het daar aanwezige deel der Duitsche vloot totaal is vernietigd. De gunstige weersomstandigheden hebben er toe geleid, dat de activiteit in de lucht aan beide zijden aanzienlijk is toe genomen. Was de Britsche aanval op het vliegveld Aalborg in Denemarken voor de Duitschers een volkomen verrassing, de Duitsche luchtaanvallen op Namsos, Dombaas en Steinkjer deden in hevigheid hiervoor niet onder. Tal van branden zouden in deze gebieden zijn uitgebroken. Het doel der Duitsche luchtaanvallen is de Geallieerde troepenconcentraties te verhin deren. STOCKHOLM, 22 April. (Reuter). De troe pen der Geallieerden maken snel voortgang met hun pogingen tot omsingeling van de Duit sche troepen in Drontheim. Reeds hebben de eerste Britsche troepen Storen, een strategisch spoorwegknooppunt op 50 K.M. ten Zuiden van Drontheim, bereikt volgens de laatste berichten, die ontvangen zijn uit Roris door het Stock holm sche blad Aftonbladet. Uit Storen loopt een lijn van Drontheim Zuidwestelijk naar Dombaas, waar zij de Gudbrandsdal-lijn treft, aie de verbinding vormt met de Romsdalfjord waar zooals bekend is Britsche troepen aan land zijn gegaan en doorloopt naar Oslo via Lillehammer en Hamar. Ten Noord-Oosten van Drontheim wordt gevochten tusschen Brit sche en Duitsche strijdkrachten te Vardalsrora, volgens een niet bevestigd telegram uit Stor- lien aan de Zweedsch-Noorsche grens aan Da- gens Nyheter. De hoofdwegen en de spoorlijn, die Namsos met Drontheim verbinden, zijn gedurende het weekend voortdurend gebombardeerd om, naar Aftonbladet meldt, de geallieerde en Noorsche troepenconcentraties te tref fen. Onder de gebombardeerde stations zou den zich Grong en Snaasa bevinden. Steink jer, waar volgens de berichten Noorsche troepen worden saamgetrokken, zou in brand staan tengevolge van een zwaar luchtbombardement. De tot dusverre ont vangen berichten geven aan, dat de spoorlijn zelf weinig schade heeft bekomen, ofschoon de telefoondraden vernield zijn, waardoor de verbinding op verscheidene punten is ver broken. De Britsche luchtaanvallen op de beide voor- loopige vliegvelden in de streek van Drontheim maken het voor de Duitschers moeiijker luchtaanvallen te organiseeren. De kanonnen van het fort van Hegra zijn ook ingeschoten op het paradeterrein van Varnes nabij Dront heim, dat de Duitschers gebruikt heében als vliegveld. Uit Londen meldt Havas: Minstens tach tig vliegtuigen, wellicht zelfs honderd, zijn vernield op den grond of buiten gevecht ge steld op de vliegvelden in Noorwegen en Denemarken bij de aanvallen der Royal Air Force. Press Association, die deze raming geeft, wijst er daarbij op, dat de verliezen, die door de Engelsche bommenwerpers wer den geleden, zeer gering zijn, wanneer men ae met bovenstaande cijfers vergelijkt. Tenslotte wordt opgemerkt, dat de bezetting- Van Stavanger en Aalborg niet alleen voordee- len voor de Duitschers met zich meebrengt. Duitsche vliegtuigen die door de R.A.F. getrof fen worden, kunnen in 't vervolg niet meer ge bruikt worden, want de Duitschers beschikken daar niet over dezelfde faciliteiten tot het ver richten van reparaties als op hun vliegvelden in eigen land. Over den Britschen aanval op Aalborg meldt Reuter: Toen Britsche vliegtuigen gisteren avond het vliegveld van Aalborg aanvielen zoo wordt vernomen brandden daar alle lichten voor de luchtoperaties gedurende den nacht. Vier vijandelijke toestellen stonden op het punt te landen. Zij namen vlug de wijk. toen de Britsche machines naderden. Ondanks den hevigen luchtafweer werden verscheidene De Noorsche schrijfster Sigrid Undset heeft een oproep tot haar landgenooten gerichtwaarin zij zegt: „Wij hebben in onze historie bewezen, dat wij weten te vech ten, als 't moet. Enkele individuen zullen moeten leeren, met schaam te en verontwaardiging in te zien, dat deze lieden zich vergissen, in dien ze denken van den ouden Noorschen leeuw een waakhond te kunnen maken". inval. Het moreel van officieren en manschapper. zou op zeer hoog peil staan en zij vormen thans compagnieën om weerstand te bieden aan de Duitschers. Op sommige plaatsen hebben de Britsche troepen contact gevestigd met de Noren. Vooral in Oost-Noorwegen heeft de aansluiting van Britsche en Noorsche troepen een voortref felijk effect teweeggebracht. De operatie werd met groot succes uitgevoerd en sneller dan kon worden verwacht. Ook Fransche troepen zijn aan land gegaan en in contact getreden met de Britsche en Noorsche troepen. Er is geen beves tiging verkregen van de persberichten, volgens welke Elverum en Hamar heroverd zouden zijn. De laatste betrouwbare inlichtingen van Londen toonen aan, dat tot dusverre de Britsche landingen zeer succesvol zijn ge weest en dat de verliezen tengevolge van luchtaanvallen verwaarloosd kunnen worden. Klaarblijkelijk waren de Duitschers volko men in het onzekere over de juiste punten, waar de Britsche troepen landden. Het terrein, waar de Britsche strijdkrachten opereeren, is buitengewoon moeilijk, bergachtig, en maakt het gebruik noodig van kleine mobiele troepen, die slechts licht berggeschut vervoeren. Het wordt echter duidelijker, dat de Duitschers geen weerstand hebben verwacht in Noorwegen, anders zouden zij geen troepen hebben gezonden naar Narvik zonder de zee te beheerschen. Een bevestiging van den strijdlust onder de Noren ziet men in de moedige verdediging van het garnizoen van Hegra en ook in de berichten, dat de Noorsche troepen nog steeds een linie bezet houden in de nabijheid van het Miösa- meer. ondanks alle Duitsche pogingen tot een doorbraak. Volgens 'n bericht van Reuter uit Stockholm meent men daar, dat de Engelsch-Fransche strijdkrachten in het gebied van Narvik in sa menwerking met de Noren bezig zijn de gebie den te zuiveren, die tevoren bezet waren door de Duitschers, alvorens slag te leveren tegen de Duitsche eenheden, die nog in Narvik zijn ge concentreerd. Vol eens den correspondent van Aftonbladet te Kiruna rukken de geallieerde troepen in het Zuidoosten uit Harstad op de Lofoten op naar Elvegaardsmön op 34 mijl van Harstad en aan den anderen kant ven de fjord in de richting van Narvik- Binnen de eerstvol gende paar dagen verwacht men een beslissen ten strijd. Men gelooft, dat de geal'ieerden van Elvegaardsmön hun eerste doel maken, omdat het beschikt over het. eenig mogelijke landings terrein voor vliegtuigen in dit district. Geme'd wordt, dat de Duitschers moeilijkheden onder vinden in het handhaven van hun stel'in gen ter. Noorden van Narvik, zij zouden zich op één punt terugtrekken. Een Fransch plaatsje aan het Westfront, dat van de voortdurende beschietingen zeer ernstig te lijden heeft LONDEN, 22 April (Reuter). Een geheel eskader Britsche kruisers en torpedo jagers heeft op de terugreis van Noor wegen een uur stil gelegen omdat op één der schepen, die troepen naar Noor wegen hadden vervoerd, een blinde darmoperatie moest worden verricht. Alle schepen vormden een cordon rond den oorlogsbodem, aan boord waarvan de ope ratie geschiedde. Dit schip werd tijdens de operatie nog door een Duitsche vlieg- boot aangevallen, doch er werd geen schade aangericht. iiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH treffers van zwaar-ontplofbare bommen op het landingsterrein geplaatst. Zes branden werden door brandbommen ontstoken en men zag de vlammen op verschillende deelen van het vliegveld wapperen. Een piloot, die slechts op een hoogte van 100 voet vloog, plaatste een nauwkeurig gericht bommensalvo in de nabij heid van den controletoren. Een machtige groep lange afstands-bommen- werpers heeft Stavanger aangevallen. In het licht van de volle maan zag men, dat bijna 50 vliegtuigen uiteengedreven werden rondom het vliegveld. Een salvo van 15 bommen werd ge plaatst op een groep van 15 machines, die dicht bijeen geparkeerd stonden. Minstens zes vlieg tuigen werden vernield, en men gelooft, dat de andere ernstig beschadigd zijn. Nog vele andere bommen werden neergeworpen, waardoor ver scheidene branden uitbraken. Ook werd machi negeweervuur gericht op een reeks vijandelijke vliegtuigen. Waargenomen werd dat twee toe stellen in brand vlogen. Betreffende den luchtaanval op Namsos, waarvan sprake is in het Duitsche leger- bericht van Maandag, zijn thans, naar het Duitsche Nieuwsbureau meidt, uit Stock holm nadere bijzonderheden ontvangen. Het bombardement op dc Engelsche stellingen ecu zes uur aan een stuk geduurd hebben. Voortdurend verschenen vliegtuigen, die een regen van bommen lieten vallen. Het aantal dooden is nog niet te bepalen. Onder de troepeneenheden in en om Namsos ont stond, aldus het D.N.B.. een paniek. Veel eenheden der Engelsche landingstroepen vluchtten in het bergland en de bosschen. Ge lijktijdig werd een tweede aanval tegen militaire doelwitten in Namsos ondernomen. Het spoor wegstation werd gedeeltelijk vernield en ook een houtfabriek werd een prooi der vlammen. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt verder mede. dat op 21 April bij den afweer van vijandelijke luchtaanvallen en in het verloop van luchtge vechten elf vijandelijke vliegtuigen werden neer geschoten en wel negen Britsche en twee Fran sche machines. Hiervan stortten bij een aanval op het vliegveld van Stavanger twee Britsche bommenwerpers neer en bij een aanval op Aalborg en aan de Noord-Duitsche kust vier Britsche bommenwerpers. De overige toestellen werden aan hot Westelijk front door Duitsch^ jagers neergehaald. Te Londen ontvangen en volgens Reuter be trouwbare berichten geven te kennen, dat de Noorsche troepen zich thans herstellen van de gevolgen der demoralisatie, die veroorzaakt were door verraad in den aanvang van den Duitschen VERWACHTING: VOOR HET NOORDEN: zelfde temperatuur als gisteren. Gedeel- j§ telijk bewolkt, droog weer. Meest matige S wind uit Oostelijke richtingen. VOOR HET ZUIDEN: 1 I gedeeltelijk bewolkt, warm weer. Droog, j§ behoudens in dcn namiddag ecnige kans §j op onweer. Meest matige wind uit Ooste lijke richtingen. OVERZICHT: 1 De kern van het gebied van hoogen E luchtdruk schijnt zich thans over het E E Noord- en Oostzeegebied te bevinden. Dc E depressie over de Golf van Biscaye dringt E E langzaam in dc richting van ons land |j door. Op het geheele vaste land van West- E Europa houdt het voor den tijd van het E E jaar warme weer nog aan. Uit Hongarije E E worden echter warmte-onweders gemeld. E E Langs de Westkust van het Iberisch E E Schiereiland daalde de temperatuur, E IE waarbij groote hoeveelheden regen vielen. E illllllHllllllllllllllllllllllllliiiiiiiiiiiilllliiiiiiiiiiiiillillliiiiiiiiiiiiiiiiÜ In het café van de weduwe Verschure aan de haven te Geertruidenberg, heeft zich Maandagavond een twist voorgedaan, waarbij helaas een doode valt te betreuren. Drie bezoekers van het café, die enkele borrels hadden gedronken, kregen omstreeks zeven uur ruzie. Een van hen, B. genaamd, wilde aan de woorden een eind maken door zijn klomp te gebruiken. Hij kwam evenwel niet zoover. Hij werd stevig in den kraag gegrepen en het café uitgewerkt. Zijn 24-jarige zoon zag zijn vader het café uitgooien en wond zich hierover zoo danig op, dat hij naar zijn nabij gelegen woning snelde om een revolver te halen. Met dit vuur wapen terugkomend, ging hij het café binnen en loste daar op de twee overgebleven personen vijf schoten. De 45-jarige schipper M. van Strien werd hierbij zoo ernstig getroffen, dat hij in levensgevaarlijken toestand naar hec Sint Agnesgesticht moest worden overgebracht. Kort nadat hij hier was binnengebracht overleed hij. Vader en zoon B. zijp door de gemeente-politie gearresteerd. LONDEN, 22 April (Reuter). In een door de B. B. C. uitgezonden toespraak heeft dc Noorsche gezant te Londen, Colban, onder meer gezegd: „Ik weet, dat de Geallieerde rege.eringen krachtige maatregelen hebben genomen voor den strijd, die op Noorschen grond zal wor den gestreden. Ik vertrouw en ik bega geen onbescheidenheid, wanneer ik zeg, dat de Britsche regeering het daarin met mij eens is dat de actie zeer krachtig en snel zal zijn. Wij weten, dat iedere dag en ieder uur telt. De offers, die wij allen onder het oog moeten zien, kunnen wellicht ge ringer zijn, als wij niet aarzelen ze nu te brengen." Colban zeide verder: „Er is veel geschreven over degenen, die Noorwegen hebben verraden. Gelooft niet, dat zij eenige partij in Noorweger vertegenwoordigen of een openbare meening ver tolken. Zij zijn alleenstaande misleide menschen. Er zijn thans geen partijen in Noorwegen: wij zijn slechts Noren. De berichten van heden waren zeer bemoedigend; wij beseffen, dat alle wapens, ook de luchtmacht, terrein winnen. De strijd kan hard zijn, de offers zullen wellicht zwaar zijn, doch wij kunnen niet terug, wij moe ten tot het einde doorzetten. Ik weet, dat wij zullen winnen en een gelukkige toekomst voor onze landen zullen verwerven." LONDEN, 22 April. (Reuter). Twee vlieg tuigen, naar men gelooft Duitsche, zijn Maandagmiddag waargenomen boven de Shetland-eilanden, Zij vlogen op groote hoogte. Luehtafweerbatterijen openden het vuur en Engelsche gevechtstoestellen ste gen op. De aanvallers vertrokken zonder bommen te laten vallen. LONDEN, 22 April. (Reuter) De onder Duitsche controle werkende omroep van Oslo heeft strenge waarschuwingen uitge zonden aan de Noorsche burgers om niet de wapenen op te nemen tegen de Duitschers. De waarschuwing verklaart, dat burgers, die van vuurwapens gebruik maken, beschouwd zullen worden als franc-tireurs en zullen worden doodgeschoten. Troepen vrijwilligers en militie moeten hun wapenen openlijk dragen en duidelijk zichtbaar armbanden heb ben, terwijl zij voorts onder verantwoorde lijke bevelhebbers moeten staan. Ieder, die deze regels niet in acht neemt, zal doodge schoten worden. PARIJS, 22 April. De speciale correspondent van Reuter bij de Engelsche luchtstrijdkrachten in Frankrijk seint: Achter de Fransche linies zijn Maandag de wrakken gevonden van nog twee Duitsche vlieg tuigen, Messerschmitt 109, die door Britsche Hurricane-machines in het weekeinde omlaag zijn gehaald. Dit brengt het totaal der Duitsche vliegtuigen, die in 48 uur tijds in Frankrijk door de Royal Air Force zijn neergeschoten, op tien. Een der neergehaalde Duitsche machines bleek bij nader onderzoek een verkennings-bombarde- mentsvliegtuig van een nieuw type te zijn. Het Maandagavond uitgegeven Fransche leger- bericht luidt als volgt: Ten Oosten van de Moezel hebben wij met ons vuur den aanval afgeslagen van een vijan delijk detachement, dat er niet in kon slagen onze posten te naderen. In den loop van den nacht van 21 op 22 April zijn door onze lucht macht verscheidene verkenningen tot diep op vijandelijk gebied uitgevoerd. In den ochtend van 22 April is tijdens een gevecht met een onzer patrouilles een vijandelijk verkennings vliegtuig neergeschoten en op Belgisch gebied neergestort. BRUSSEL. 22 April (Belga) De pers dienst van het Belgische ministerie van Landsverdediging deelt mede: Onafhankelijk van de Maandagmorgen gemelde gevallen van vliegen boven Belgisch gebied, zijn wederom buitenlandsche vlieg tuigen herhaalde malen boven het Belgi sche grondgebied verschenen. Twee hunner konden worden herkend, zij waren van Duitsche nationaliteit. De nationaliteit der andere kon door de groote hoogte, waar op zij vlogen, niet worden vastgesteld. De Belgische afweermidde]en kwamen in actie. BRUSSEL, 22 April (Belga). De verloven in het Belgische leger zijn in zekere mate weer ingevoerd. PARIJS, 22 April (Havas). De Fransche Süreté is Maandag overgegaan tot de arrestatie van 74 communisten in het gebied ten Westen van Parijs. Deze massa-arrestatie is verhaast door de inhechtenisneming van Janin, oud-burgemeester van St. Georges-Villeneuve. Janin was door Moskou speciaal belast met de organisatie der revolutionnaire propaganda in het district Pa rijs. Aan de hand van de bij Janin gevonden documenten heeft men een geheime organisatie ontmaskerd, die talrijke vertakkingen had in belangrijke fabrieken, welke voor de defensie werken. Deze organisatie moest vooral het werk van de O. G. T. in discrediet brengen en de communistische elementen weer tot de vak bonden doen toetreden, opdat zij daarin de leiding op zich zouden kunnen nemen. Binnen kort zou een dagelijksch krantje verschenen zijn. LONDEN, 22 April (Havas) De rede, welke Sir John Simon de kanselier van de Engelsche schatkist, Dinsdag in het Lagerhuis zal houden zal beginnen om 14.50 uur Ned. tijd en zal waar schijnlijk gewijd zijn aan algemeene beschou wingen over den oorlogstoestand, alsmede aan een - overzicht over de staatsinkomsten en uit gaven in het verleden en de toekomst, zulks in het kader van de begrootingsboodschap. PARIJS, 22 April. (Havas) Thierry, de Fran sche ambassadeur in Roemenië, is door Reynaud en Champetier de Ribes, den ondersecretaris van Buitenlandsche Zaken, ontvangen. In den loop van Maandag is te Delfzijl bericht binnengekomen, dat het 338 bruto ton metende motorvrachtschip „Libelle", van de „Delfzijlsche kustvaartondememing" op de Noordzee door een Duitsch vliegtuig is aangevallen en beschoten. Bij de aankomst in een haven aan de En gelsche Oostkust heeft de gezagvoerder hier van de reederij op de hoogte gesteld. Een der opvarenden, de stuurman H. Ooster- veld, is door een der kogels aan den arm ge wond. Hij is in een hospitaal ter verpleging opgenomen. Zijn toestand is zeer bevredigend. Het schip heeft de reis voortgezet. LONDEN, 22 April De diplomatieke cor respondent van Reuter schrijft: Er is nog geen verder nieuws over de ont worpen Engelsch-Russische handelsonderhande lingen. Klaarblijkelijk is de feitelijke positie van het oogenblik deze, dat besprekingen gevoerd worden bij wijze van onderzoek, om na te gaan, of de omstandigheden gunstig zijn voor een handelsovereenkomst, rekening houdende met den oorlogstoestand. De volgende stap schijnt door de Russen te moeten worden gedaan. Wat we in deze dagen van zorgen en angsten, van beduchtheia en jam mer, vooral hoodig hebben, is een Franciscaansche blijmoedigheid. Franciscus wist de zon te zien, te genieten, te verheerlijken. Juist wan neer de tijd ernstig is en het leven zeer moeilijk, moeten we het goede en schoo.ie weten te waardeeren dat God ons óók geschonken heeft. We hebben den lach noodig om ons te ontspan nen. We hebben de schoonheid noodig om onzen geest boven het alledaag- sche te verheffen, we hebben de zon nige blijmoedigheid noodig om onze ziel te sterken en onze zenuwen te stalen. Wie niet weet te lachen op z'n tijd, wie niet de blijde gezindheid met zich draagt om de offers licht te ne men en het kruis van Christus te dra gen zoolang het Hem gelieft: hij heeft een te zioare taak zich zelf gemaakt. Weest blijmoedig en maakt aldus uw kruis lichter. De Geallieerden zetten hun pogingen tot omsingeling van Drontheim voort; aan houdende Duitsche luchtaanvallen op de troepenconcentraties. Amerikaansch attaché tijdens een Duit schen luchtaanval op Dombaas gedood. Voorloopig verslag der Eerste Kamer over de Indische begrooting. Memorie van antwoord aan de Tweede Kamer nopens de regeling der collegegel den. Voortgezette behandeling van het slag kruisersplan in den Volksraad. Het Nederlandsche schip „Libelle" op de Noordzee door een Duitsch vliegtuig aan gevallen. Schippei doodgeschoten bij een twist te Geertruidenberg. Beurs van New York: Afbrokkelende koersen; slot onregelmatig. rv\ wvumniiiiiiii/i);///;; A//7 Stand op Dinsdag 1 uur v.m. 762.3 Vorige stand 764.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1