Mynlmrdtjes Scheidsrechter Barlassina prijst het Oranje-team GARENMAGAZUN FINANCIEN Wij luisteren naar... DE BELGISCHE PERS ONTEVREDEN W aters tanden INDUSTRIA AMSTERDAM.C Dagfili m DINSDAG 23 APRIL 1940 Staking in de venen uitgebroken Ondanks aanvaarding van het arbitragevoor stel Juist op tijd gered Kinderen waren alleen in brandend huis Het Rijk benadeeld DE POSITIE VAN DE MIJN WERKERS DRIE JAAR VOOR VIER INBRAKEN BOERDERIJBRANDEN IN LIMBURG De scheeve toren van Pijnacker Omtrent eventueele restauratie werd nog geen beslissing genomen NAAR DE BOLLENVELDEN Bij gunstig weer 28 dezer Bollen-Zondag NA AANVARING GEZONKEN Poging tot doodslag N.V. COURANT DE MAASBODE BERGING VAN DE „RISICO" Woensdag 24 April LANDGOED OPENGESTELD PRINSES JULIANA DOOR MACHINE GEGREPEN OVERHEID EN LUCHT- BESCHERMING VOETBAL Spel van de toekomst In de Belgische pers Interacademiale ruitersportwed strijden afgelast Apothekers-assistenlt MARKTEN POSTVLUCHTEN 19 19 22 20 20 22 19 22 18 22 18 is 8$ •H 3 8 Vrywel alle arbeiders in de Overijsselsche venen zijn Maandagmorgen in staking ge gaan. Hun aantal beloopt omstreeks dui zend. Eveneens is de staking een feit geworden in de venen te Emmercompaseuum en om geving. In de andere Drentsche veenstreken werd verwacht, dat Dinsdag het werk zou worden neergelegd. De situatie is op het oogenblik echter nog niet geheel duidelijk. De R.K., Chr. en Neutrale or ganisaties van land- en veenarbeiders hebben namelijk het voorstel, om het loongeschil in het veenbedrijf in Overijssel en Drente aan arbi trage te onderwerpen, aanvaard. De federatieve organisatie en de Nederland- sche Bond hebben de afdeelingen in 't veenge bied echter opnieuw ter vergadering bijeenge roepen om de situatie te bespreken. In Valthermond duurt de staking nog steeds voort. Maandag heeft de rijksbemiddelaar, de heer H. P. J. Bloemers, in het gemeentehuis te Arnhem een bespreking gehad met partijen, be trokken bij de staking in de venen te Valther mond. In welingelichte kringen verluidt echter, dat de daar gedane voorstellen weinig kans van slagen zullen hebben, daar men van arbeiders zijde vast besloten is geen water in den wijn te doen, vooral nu er kans is, dat de kolenprij- zen per 1 Mei verhoogd zullen worden. Indien n.l. de prijzen van de kolen de hoogte in zullen gaan, zal er meer vraag naar turf komen en de verveners zullen niet nalaten daarvan te profiteeren. De arbeiders dienen er dan ook hun deel van te krijgen, zoo redeneert men. Ook in Vriezenveen hebben de arbeiders in veenderijen van geen der organisaties gewerkt. Wel werkten misschien enkele menschen, maar practisch lag het werk stil. Maandag ongeveer 5 uur heeft de Moderne Bond onder aanwezigheid van een hoofdbe stuurslid in „Ons Huis" te Vriezenveensche Wijk vergaderd en op deze vergadering is de offi- cieele staking door deze organisatie afgekondigd. Men kon zich niet neerleggen bij de wijze van handelen van de verveners en men was van oordeel, dat de toegezegde loontoeslag onvol doende was. De Chr. Landarbeidersbond komt onder lei ding van den heer Bakhuis te Vriezenveensche Wijk Dinsdag in vergadering bijeen om den toestand te bespreken. Met belangstelling wordt zoowel van verve ners- als van werknemerszijde naar den uit slag van dit conflict uitgezien. Toen Maandagavond het echtpaar S., te Lem mer, na de beide kinderen van 5 en 3 jaar te bed te hebben gebracht, een wandeling ging ma ken, is door onbekende oorzaak brand uitgebro ken in hun woning. De beide kinderen, die boven sliepen en door geschreeuw de opmerkzaamheid van de buren trachtten te trekken, werden eerst niet gehoord. Gelukkig echter passeerde nog juist op tijd een buurvrouw, die het ge jammer opmerkte. Deze waarschuwde de in de buurt wonende schoonouders, die aanstonds toesnelden. Zij waren in het bezit van een huis sleutel, zoodat zü de woning konden binnen gaan. Juist arriveerden ook de ouders weer. De heer S. vloog door den dikken rook onmid dellijk naar boven en wist de kinderen, die al bewusteloos waren door den rook, van een wis sen dood te redden. Na verloop van eenigen tijd kwamen de kin deren weer bij; zij bleken verder ongedeerd te zijn. De zoldering onder de slaapplaats brandde gedeeltelijk weg. Met emmers water werd de binnenbrand gebluscht. Verzekering dekt de schade. Onder verdenking van verduistering van prik keldraad. toebehoorende aan Defensie, heeft de gemeentepolitie te Helmond in arrest gesteld de landbouwers P v. d. H„ A. van T. en A. S. Zij hebben van militairen, die prikkeldraad per auto vervoerden, tegen lagen prijs rollen prik keldraad gekocht, ofschoon zij konden weten, dat hierdoor het Rijk benadeeld werd. De knoeierij is geruimen tijd toegepast, zoo- cat het verduisterde draad een aanzienlijke hoe veelheid vormt. De voorzitter en de secretaris van den R.K. Mjjnwerkersbond hebben een onderhoud gehad met minister Albarda over verschillende zaken betreffende de mijnwerkers en het mijnbedrijf. Voor de positie van de mijnwerkers toonde de minister veel belangstelling. Over de pensioenen der invalide mijnwerkers is langdurig van gedachten gewisseld. De mi nister is overtuigd van het groote belang dat oplossing van deze kwestie voor de mijnwer kers heeft en is bereid mede te werken om tot een oplossing te geraken. In December van het vorig jaar heeft de 33- jarige meubelteekenaar C. K. twee inbraken ge pleegd in woningen te 's-Gravenhage waar hij wegsleepte, wat hij maar buit kon maken. Op 1 December pleegde hij een inbraak in een wo ning aan de Kanarielaan, ten huize van het Tweede Kamerlid mevrouw de VriesBruins en op Kerstavond brak hij in de woning van den directeur van een melkinrichting aan de Sport- laan in. De rechtbank veroordeelde hem deswege tot drie jaar gevangenisstraf. De eisch was twee en een half jaar gevangenisstraf geweest. Te Grubbenvc-rst is brand uitgebroken in de groote boerenhoeve, genaamd Groot Raay. De felle brand ontstond door onbekende oorzaak. Het gebouwencomplex bestaat uit de boerderij, diverse schuren, stallen en bergplaatsen en ar beiderswoningen, en is eigendom van den heer Van Wyliek. Het vuur werd aangewakkerd door den ster ken wind, zoodat de vlammen zich snel uit breidden over alle gebouwen. De brandweer der gemeente Grubbenvorst, die terstond na het uitbreken van den brand ter plaatse was, kon door gebrek aan water weinig uitrichten. Vele militairen assisteerden de brandweer bij het blusschings- en reddingswerk. Het geheele gebouwencomplex ging in de vlammen op. Men slaagde er slechts gedeeltelijk in den huiselijken inboedel in veiligheid te teengen. De belangrijke voorraad landbouwpro ducten en de verdere inventaris van de boer derij ging geheel verloren. Men slaagde er wiel nog in het groot vee in veiligheid te brengen, doch tal van varkens en biggen vonden den dood in de vlammen. De schade, die groot is. wordt door verzekering gedekt. Te America, gemeente Horst, ontstond brand in de boerderij van den landbouwer J. Derks Het vuur werd aangewakkerd door den ster ken wind, zoodat de vlammen zich spoedig over het geheele huis verspreid hadden en alles in lichter laaie stond. Met moeite slaagde men er in een gedeelte van den inboedel te redden. Het vee, een paard, twee koeien en een kalf kwa men in de vlammen om. Behalve het huis, werden ook de stal en een schuur door het vuur ver nield. Een en ander was verzekerd. Het gemeentebestuur van Pijnacker heeft nog geen beslissing genomen omtrent de restauratie van den toren te Pijnacker. Voorloopig zoo gaf men ons te Pijnacker te verstaan zal er niets gebeuren. Maan dag heeft de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, een bezoek aan het dorp ge bracht om zich van den toestand op de hoogte te stellen. Ook een subcommissie uit de rijkscommissie voor de monumentenzorg heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. Zij bestaat uit de heeren prof. ir. J. A. G. van der Steur, H. van Hees- wijk en dr. J. Kalf. Van de zijde van het gemeentebestuur werd ontkend, dat B. en W. den raad zouden voor stellen het Rijk voor de geleden schade aan te spreken. Aangezien het Rijk een groot aandeel heeft genomen in de restauratie-kosten gaat het niet aan, zeide men ons, om nu het Rijk verantwoordelijk te stellen voor de mislukking van deze poging. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het kerkbestuur een voorstel tot restauratie zou doen, al staat hieromtrent nog niets vast. Verder zal de bovengenoemde sub commissie een rapport aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen uitbrengen over den toren. De houding van het gemeentebestuur zal zich voorloopig bepalen tot „de kat uit den boom kijken". Het prachtige weer van de laatste dagen heeft, naar de K. N. A. C. meldt, ware won deren verricht, en Zondag zijn talrijke touris- ten naar de bollenvelden getrokken om de in vollen bloei zijnde narcissen en ook verschil lende vroege hyacintensoorten, welke begon nen te kleuren te bewonderen. Zondag a.s. zullen de hyacinten zich in hun mooiste blosistadium bevinden, terwijl de nar cissen dan nog geenszins zullen .zijn uitgebloeid. De latere variëteiten beginnen n.l. nu pas te komen. Bij warm weer zullen ook vele vroege tulpensoorten in bloei zyn, en onder gunstige weersomstandigheden mag men verwachten dat as. Zondag de bloembollenvelden als geheel genomen op hun mooist zullen zijn. "Het Nederlandsche vrachtschip „Wocana" thuisbehoorende te Groningen, is Zondagnacht na een aanvaring in de nabijheid van de En- gelsche kust gezonken. Het schip werd midscheeps getroffen en ver dween na vijf minuten in de diepte. De beman ning kon de reddingsboot strijken en werd aan stonds door het aanvarende Engelsche schip aan boord genomen. Maandagavond arriveerde zij in Londen. De „Wocana" meet 199 bruto ton, behoort toe aan W. Smid te Groningen en was Zondag uit Vlissingen vertrokken met een lading glas- zand aan boord. tegen Hoofdpijn, Kiespijn, Migraine De dienstplichtige M. moest zich heden voor den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch verant woorden, terzake, dat hij op zijn kameraad K. 27 December j.l. tweemaal geschoten zou heb ben. Daags tevoren hadden zij ruzie gekregen over het schoonmaken der pannen. De soldaat K„ die nogal driftig is, begon de ruzie, welke uitliep op een bloedneus. „Ik heb nog wel een kogel voor je", 'riep M. den ander toe. Den volgenden dag moesten zij beiden op wacht en toen M. K. gewaar werd schoot hij met het geweer in zijn richting. K. zocht ijlings dek king achter een boom en hoorde een tweede schot. Daarop wist hij zich in veiligheid te brengen. Hij had een verwonding aan den schouder opgeloopsn. De auditeur-militair eischte na getuigen verhoor wegens poging bot doodslag 3V4 jaar gevangenisstraf. De verdediger pleitte vrijspraak, subsidiair uiterste clementie. De uitspraak luidde 2 V2 jaar gevangenisstraf met ontslag uit den dienst, zonder ontzegging om bij de gewapende macht te dienen. In de Maandag gehouden algemeene verga dering van aandeelhouders in de N.V. de Cou rant De Maasbode werd op diens verzoek aan den heer Henri Kuijpers, gezien zijn langdurige ambtsperiode, met ingang van 1 Juni as. eer vol ontslag verleend als directeur van de ven nootschap, onder hartelijke dankbetuiging voor het vele, groote en belangrijke werk, dat hij in die functie heeft verricht. De vergadering benoemde den heer Henri Kuijpers met ingang van denzelfden datum tot gedelegeerd commissaris, waarmede deze als zoodanig een werkzaam aandeel in het beheer der vennootschap behoudt. De heer Henri Kuijpers heeft de vennootschap van 1 December 1903 af als directeur geleid. Zijn benoeming werd 36 jaar geleden, op den zelfden datum van 1 Juni, door de algemeene vergadering bekrachtigd, waarbij hij rector M. A. Thompson z.g. als directeur opvolgde. Tot directeur werd benoemd de heer Johan Kuijpers, thans adjunct-directeur. Deze behaalde aan de Ned. Handelshooge- sehool te Rotterdam het diploma in de Handeis- economie. Hij werd 1 October 1919 tot finan cieel redacteur aan De Maasbode aangesteld, waarna hem 1 Maart 1924 de leiding van de financieele en economische rubrieken werd toe vertrouwd. Op 20 Juli 1931 werd hij benoemd tot adjunct-directeur. De nieuwe directeur zal zijn functie met in gang van 1 Mei a.s. aanvaarden. In het buiten-Ij ligt op het oogenblik het hergingsmateriaal van de reederij Goedkoop, die bij Urk de „Risico" heeft gelicht, welk schip in tweeën gebroken is. De grootste helft hangt in de takels van de bok en de kleinste helft zai vermoedelijk in den loop van den dag ook ar- riveeren. In den loop van den dag zullen ze geschut worden, waarvoor eerst vergunning moet wor den aangevraagd. HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. NCRV-Uitzending 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart 8.00 Berichten ANP, 8.20 Gramofoonihuziek, 11.00 Gramofoonmuziek, 11.15 Ensemble v. d. Horst. 12.15 Gramofoonmuziek, 12.30 Berich ten ANP, 12.35 Gramofoonmuziek, 1.00 Celesta ensemble en gramofoonmuziek. 2.00 Gramo foonmuziek, 2.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek, 3.30 Pianokwartet „Die Haghe" en gramofoonmuziek, 5.455.55 Gra mofoonmuziek, 6.00 Land- en tuinbouwcause- rie. 6.30 Taalles en technisch onderricht, 7.15 Kamermandoline-ensemble Hilversum en gra mofoonmuziek 8.00 Berichten ANP, interna tionaal overzicht, herhaling SOS-berichten, 8.20 Utrechtsch Stedelijk orkest en solist, 9.15 9.45 Causerie over Antwerpen. 10.25 Berich ten ANP, 10.55 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. VARA-Uitzending 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek, 12.00 Gramofoonmuziek, 12.15 Orgelspel opn.), 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek, 1.001.45 VAiRA-orkest, 2.00 Handwerkles, 2.30 Gramo foonmuziek, 5.306.00 Zang en orgel. 6.05 De Ramblers, 7.10 Koorzang, 8.00 Herhaling SOS- berichten, 8.03 Berichten ANP, 8.15 Gramo foonmuziek, 9.00 Radiotooneel, 9.30 Gramo foonmuziek, 9.40 VARA-orkest, 10.10 Rosian- orkest, 11.00 Berichten ANP, 11.1012.00 Gra mofoonmuziek. ENGELAND, 391 en 449 M. Na 10.20 n.m. ook 342 M. 11.50 Orgelspel, 12.20 Berichten, 12.351.20 BBC-Northern-orkest, 2.20 O. Rabin's dansork., 3.20 BBC-Harmonie-orkest, 3.50 Shadwick strijkkwartet, 4.20 Berichten (Welsh). 5.20 Berichten, 5.35 Pianosoli, 6.40 Variété. 7.10 Mu zikale causerie, 7.40 Revue-programma, 8.20 Berichten. 9.50 Verzoekconcert, 10.20 BBC-Zan- gers, 10.45 O. Rabin's dansorkest, 11.20 Be richten. RADIO-PARIS. 1648 M. 11.10 Vioolvoordracht, 11.20 Yvonne Gou- verné-koor en pianovoordracht, 12.05 Piano voordracht. 12.35 Zang, 1.05 en 1.30 Cello voordracht, 2.20 Pianovoordracht, 3.50 Piano voordracht. 4.20 Chansons, 4.35 Cellovoordracht en zang. 5.35 Piano en viool, 9.05 Orkestcon cert m. m. v. soliste, 11.05 Zang, 11.20—11.50 Solistenkwintet van de Garde Républicaine en soliste. KEULEN, 456 51. 4.50 Otto Fricke's orkest. 6.40. 8.308.50 en 9.50 Gramofoonmuziek, 10.20 Concert, 11.20 Omroep-Amusementsorkest en soliste, 12.50 Concert, 2.20 Stedelijk orkest van Duisburg en solisten, 4.10 Literair-muzikaal programma, 4.45 en 5.50 Gramofoonmuziek, 6.35 Omroep orkest en solist, 7.45 Muzikaal tusschenspel, 8.05 Gramofoonmuziek, 8.5011.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Om- roepdansorkest. 12.501.20 Gramofoonmuziek, 4.20 Jazzmuziek (gr.pl.), 4.45 Het Nederland sche trio, 5.50 Accordeon voordracht, 6.20 Gra mofoonmuziek, 7.20 „Prinses Zonneschijn", operette, 9.3010.20 Omroepd'ansorkest. 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek, 11.50 en 12.30 Ra- dio-orkest.il2.501.20 Gramofoonmuziek, 4.55 Pianoduetten, 5.35 en 6.05 Gramofoonmuziek, 7.50 Willy Ruhlman's orkest en solisten, 8.35 Radio-orkest, 9.30 Gramofoonmuziek, 9.35 Gra mofoonmuziek met toelichting, 9.5010.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.35 Blaasconcert, 7.20 Gevarieerd politiek programma, 8.20 Berichten, 8.50 Omroepklein- orkest, 9.20 Omroeporkest, 10.20 Berichten Hierna tot 11.20 Nadhtconcert, 11.50-12.15 Berichten. Bij beschikking van de ministers van Econo mische Zaken en van Financiën is het land goed „De Slotplaats" te Bakkeveen, groot 237 H.A., onder de Natuurschoonwet 1928 ge rangschikt. Het landgoed is gelegen ten Westen van Bak keveen, ten Noordwesten van den Harden Weg van Bakkeveen naar Hemrik en ten Zuidwes ten van den weg BakkeveenFrieschepalen. Het is op wegen en paden opengesteld op wandel- kaarten, welke tegen een kleine vergoeding ver krijgbaar zijn bij den huisbewaarder Bote de Haan en bij den jachtopziener H. Hendriks, bei den te Bakkeveen. H. K. H. Prinses Juliana heeft hedenochtend de wekelijksche vergadering van het dagelijksch bestuur van het Nationaal Fonds voor Bijzon dere Nooden bijgewoond. Vanochtend 5 uur is de 50-jarige fabrieksar beider J. Hamminga, wonende te Oude Pek.sla en werkzaam op de stroocartonfabriek „Union" aldaar, bij het verrichten van werkzaamheden door tot nu toe onopgehelderde wijze door een van de machines gegrepen. De man kreeg zwa re verwondingen en werd naar het R.K, Zie kenhuis te Winschoten overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. Het slachtoffer laat een vrouw en vijf kin deren achter. De leden der Federatie van Noord-Limburg - sche Afdeelingen der Ned. Ver. voor Luchtbe scherming, in gecombineerde vergadering bijeen te Venlo, hebben een motie aangenomen, waar in gezegd wordt, dat het meer dan tijd is het bestaande wantrouwen weg te nemen; de goede betrekkingen tusschen Minister en Vereeniging te herstellen; dat alle vereenigingen zich aanpas sen aan de wenschen der overheid en dat zij, gezien de houding van de heeren Klein en mr. Bogaardt jegens den Minister, overtuigd zijn, met het oog op 's lands belang, van de nood zakelijkheid dat de beide genoemde heeren on verwijld hun mandaat als voorzitter en direc teur-secretaris der Ned. Ver. voor Luchtbescher ming ter beschikking stellen van de algemeene vergadering, te houden te Utrecht 27 April 1940, en afstand doen van hun functies. Te midden van twee elftallen, die enthousiast en fel om de overwinning strijden, aangemoe digd door tienduizenden op de overvolle tri bunes van het Olympisch Stadion, zwerft daar een kleine rustige figuur over het veld: In het zwart gekleed, beslist in zijn optreden leidt scheidsrechter Rinaldo Barlassina, spelkenner bij uitnemendheid, internationaal arbiter van grooten naam, de ontmoeting NederlandBelgië. Het is zijn 35en landenwedstrijd en daarnaast heeft hij. talrijke malen nog ontmoetingen voor den midden-Europa-beker geleid. „Een prachtig stadion, een van de mooiste, die ik ooit gezien heb", aldus begon scheids rechter Barlassina desgevraagd zijn uiteenzet ting. „Het publiek, buitengewoon talrijk, was zeer sportief. De wedstrijd zelf verrassend fair, zoodat het een genoegen werd te leiden. Ik ge loof, dat zij het wel zonder scheidsrechter had den kunnen doen. Ik ben het wel eens anders gewend, vooral in de ontmoetingen voor den Mitropa-beker, waarin de spelers wel eens „on deugendheidjes" laten zien, welke het leiden zeer moeilijk maken. Mijn indrukken over het spel? jfcel goed, vooral van de zijde van het Nederla™sch elf tal. De ploeg, welke het best gespeeld heeft, won. Van de lichamelijke kracht, die de meeste Nederlandsche spelers bezitten, wordt een juist gebruik gemaakt. De meesten van hen zijn, wat men zou kunnen noemen, athleten en de Ne derlandsche voetballers deden mij veel denken aan de zweden. Wat mij bijzonder trof, was de eigenschap van de meeste spelers den bal in eens te spe len. Ook het koppen was uitstekend verzorgd. Ik heb speciaal op Wilders gelet, die als ach terspeler de situatie meer beheerschte met het hoofd dan met de beenen. Technisch is het geheel zeer behoorlijk. Wat mij ook trof was het feit, dat in een minimum van tijd het elftal het roer kan omgooien. Het gaat alles zoo bliksemsnel, dat een elftal met dergelijke capa citeiten altijd tot groote verrassingen in staat is. zelfs tegen de allersterkste landen der we reld. Ik heb, aldus merkte de heer Barlassina op, „in het Hollandsche spel eigenschappen ontdekt, waaruit het spel van de toekomst zal voortkomen. Het'is het spel, gebaseerd op snelheid en vlug handelen, gericht op het meest nuttige effect, het directe resul taat: een doelpunt. Dat hierbij de vleugel spelers een groote rol spelen, ligt voor de hand. Wil dit spel tot zeer groote hoogte stijgen, dan zal het gecultiveerd moeten worden, want baltechniek, en vooral schiet- capaciteiten mogen ook in het meest snelle spel niet ontbreken. ZOoals blijkt heb ik dus groot vertrouwen in de ontwikkeling van het voetbal in Nederland. En wil men een vergelijking met een ander land? Kort geleden heb ik te Turijn de ont moeting ItaliëZwitserland, met als resultaat een gelijk spel, gezien. Het spel van het Neder landsch elftal van Zondag j.l. stond op het zelfde niveau als dat van Zwitserland te Turijn, en dat niveau was uitstekend. Ook individueel viel er in beide ploegen veel te roemen. Men heeft mij gezegd, dat de rechtsbuiten van den Engel een invaller was. Deze debutant heeft vooral in de eerste helft prachtig gespeeld. Indien ik dat kan zeggen van een invaller, hoe moet de oorspronkelijk aangewezen speler dan wel zijn? Een andere debutant: de Vries. Een stoere werker, die moei lijk te passeeren was. En verder stonden er in het Nederlandsch elftal verscheidene spelers, die van extra klasse zijn, Paauwe, van Spaen- donck, Vente. En bij België viel Voorhoof op en Paverick in de tweede helft. Overigens stelde België mij wat teleur. „Ik hoop", zoo besloot de heer Barlassina het onderhoud, „dat het contact, met Nederland hernieuwd, in de toekomst bewaard moge blij ven; ik vertrouw, dat er binnen niet al te lan gen tijd weer een wedstrijd tusschen Italië en Nederland zal plaats vinden en misschien is het mogelijk, dat een Nederlandsch scheids rechter in de nabije toekomst een wedstrijd van Italië zal kunnen leiden." De Belgische pers schrijft om. het volgende over den wedstrijd: „Le Soir'' wijdt woorden van lof aan de Nederlandsche middenlinie als beste deel van een snel handelende ploeg, welke in de eerste helft van den wedstrijd tegenover een slecht positie kiezende Belgische verdediging stond. Na de doelverwisseling waren de rollen om gekeerd. In de Nederlandsche voorhoede waren, volgens dit blad Lenstra en Van Spaendonck de meest actieven en bij de Belgen de rechts buiten v. d. Wouwer en vervolgens Henriët, maar het sjoel van doelman De Raedt en van de aanvallers Van Craen en Voorhoof was voor „Le Soir" een groote teleurstelling. „I.a Dernière Ileure" meent, dat de schuld voor den Belgischen achterstand bij de rust vooral lag bij Paul Henry en Van Caelenberg, die geen vat hadden op de snelle Nederland sche aanvallen via de vleugelspelers. Bovendien bleek in de tweede helft, waarin de Belgen meer aanvallend optraden, dat de Nederland sche verdediging zeer sterk was. Gedurende het slotkwartier echter was het Nederlandsche team uitgespeeld. „De Gazet van Antwerpen" noemt het ver dedigende spel van den Nederlandschen spil De Vries een openbaring. Overigens zegt dit blad, dat er gedurende de eerste helft, zooals dit heet, slechts één team op het veld was. Maar in deze prachtige periode bleken de Nederlanders zich dan ook te hebben leeggespeeld. Alles bij alles dankten de Nederlanders de overwinning eer der aan het slappe spel der Belgen dan aan eigen superioriteit. Andere conclusies van dit blad zijn, dat Van Male slecht speelde, dat v. d. Heyden zijn partner Wilders waardig was en dat in de Nederlandsche voorhoede het voor de zooveelste maal de vleugelspelers waren, die uitblonken. Het „Handelsblad van Antwerpen" meent, dat de Nederlandsche ploeg slechts een kick and rush-spel leverde. De Nederlandsche vleugelspelers en Vente kunnen terugblikken op een goeden wedstrijd; de Nederlandsche mid denlinie viel niet op; de backs hadden het niet moeilijk en Van Male is niet een van Neder lands grootste dOelverdedigers. Volgens dit blad was ook bij de Belgen het ploegverband, zij het dan ook in mindere mate zoek. „Het Nieuws van den Dag" geeft aan, dat het Nederlandsche team en vooral zijn middenlinie een prachtige party speelde. Van Spaendonck en Lenstra waren veruit de beste Nederland sche aanvallers. Een andere, eveneens in den zelfden zin uit den toon vallende beschouwing treft men aan in „Les Sports". Vt>or dit blad heeft ook doelman Van Male kranig gespeeld lenstra en Van Spaendonck bewezen uitste kende vondsten te zijn. Slechts de Nederland sche backs speelden een tikje aarzelend en ook de linkshalf was wat zwak. Tengevolge van het intrekken der militaire verloven, waardoor de inschrijving aan de In teracademiale Buitensportwedstryden der Uni- tates en Bonden zeer gering bleek te zyn, werd door het sportbestuur van „U.S.V." te Wagenin- gen besloten om de wedstrijden, welke op 25 April op de sintelbaan te Oosterbeek zouden worden gehouden, af te gelasten. UTRECHT. Geslaagd voor het examen van ar>othekers-assistent de dames H. de Vries— van Dijk, Utrecht; H. H. M. van Nunen, Alk maar en H. van der Spek, Apeldoorn. GRONINGEN, 23 April. Veemarkt. Kalf- en melkkoeien le kW 240250, 2e kw. 200220, 3e kw. 125140, kalfvaarzen le kw. 190—215, 2e kw. 135160, vare koeien le kw. 140—160, 2e kw. 110130. vaarzen 110140, stieren le kw. 59—61 ct., 2e kw. 51—57 ct. per kg., kalveren en pinken 55110. slachtvee le kw. 7374, 2e kw. 62—63, 3e kw. 43—45 ct., vette kalveren le kw. 84—86, 2e kw. 62—70 ct. per kg., weide- schapen 14—19, vette lammeren 16—22, vette schapen le kw. 24—32, 2e kw. 19—22, biggen 13—19 per stuk, idem 2.25—2.28 de week, vette varkens le kw. 5355, 2e kw. 4950 ct., zou ters 50—51 ct. Aanvoer: 1448 runderen, 1900 kalveren, 254 schapen, 45 lammeren, 676 var kens, 144 biggen en 10 paarden. Overzicht: Het kalf- en melkvee en 't weide- vee werd bij grooten aanvoer zeer traag en nauwelijks prijshoudend verhandeld. Voor het slachtvee en de vette kalveren, welke minder goed waren te plaatsen, liepen de prijzen iets terug. Stieren by beperkte aanvoer prijshou dend. De nuchtere kalveren werden iets minder vlug verhandeld van 3 tot 7 gld. Zware soorten gevraagd en brachten boven de noteering op. Vette schapen van goede kwaliteit goed te plaatsen en duur. Overigens was door de Is raëlitische feestdagen de belangstelling gering. Vette varkens bij groote aanvoer handel slecht met lagere prijzen. De markt eindigde zeer traag met nog dalende prijzen. Zouters mede iets lager bij niet groote aanvoer duur, doch de handel niet vlug. ROTTERDAM, 23 April. Veemarkt. Aanvoer 141 paarden. 4 veulens. 2200 magere runderen, 899 vette runderen, 113 graskalveren, 2069 nuchtere kalveren. 221 schapen en lammeren, 123 zuiglam- meren, 10 varkens. 4 biggen, 137 bokken en gei ten. Prijzen per kg.: vette koeien 74—76, 60—72, 4656 ct. Vette ossen 7486, 6072, 4658 ct., stieren 7074, 6268, 5460 cent, vette kalveren 125—135, 100—115, 85—95 cent, schapen 6055— 40. lammeren 635856 cent, graskalveren 60— 54, nuchtere kalveren 413631, slachtpaarden 756555 cent. Prijzen per stuk: schapen 38.00 —29—20, lammeren 28.00—21—14, weidelamme- ren 7.00.53, nuchtere slachtkalveren 9.007 5, slachtpaarden 325.00230165, werkpaarden 390.00265165. hitten 285.00-230—150, kalf- koeien 290.00200140, melkkoeien 285.00200 140 varekoeien 215.00160—135, vaarzen 160.00 —125—95, pinken 105.0085—65, graskalveren 60.004535, bokken en geiten 15.00116. Overzicht. Vette koeien en ossen aanvoer iets koter, handel tamelijk, prijzen iets lager, prima os 88 cent. prima koe 90 cent. Stieren aanvoer iets grooter, handel traag, prijzen iets lager. Vette kal veren aanvoer matig, handel kalm. prijzen onver anderd, prima 1.45. Schapen en lammeren aan voer tamelijk, handel flauw, prijzen dalende. Wei- delammeren aanvoer ruimer, handel matig, prij zen onveranderd. Nuchtere slacht- en fokkalveren aanvoer iets kleiner, handtel traag, prijzen terug loopend. Paarden aanvoer iets grooter, handel kalm, prijzen als vorige week. Kalf- en melk koeien aanvoer als vorige week, handel tamelijk, goed prijshoudend Varekoeien aanvoer groot, handel kalm, prijzen onveranderd. Vaarzen en pinken aanvoer ruim, handel traag, prijzen als vorige week. Graskalveren aanvoer ruimer, handel lui, prijzen iets lager. Slachtpaarden aanvoer groo ter. handel vlot, orljzen onveranderd. PURMEtREND, 23 April. Coöp. Centrale Eiervei- ling Purmerend G.A. 130.000 eendeierën 3.25 3.35. 110.000 kipeieren 3.25—3.90 per 100 stuks. AMSTERDAM. 22 April. Eierveiling Nieuwe Ridderstraat. Amsterdam. Kipeieren: middelprijs 3.403.55 per 100 stuks. Dagaanvoer 100.000 stuks Handel goed'. BROEK OP LANGENDIJK, 23 April. 28000 kg. Rood kool 8.90—12.60. 39000 kg. Gele kool 6.20— 7.10. 50000 kg. Deensche witte kool 4.505.60. 6800 kg. Uien 1.—2.30. 2200 kg. Peen 1.70—1.80. 350 bos rabarber 6.80. 1300 kg. Aardappelen: Blauwe Eigenheimers 2.50. Bevelanders 2.90. BODEGRAVEN, 23 April. Kaasmarkt. Aange voerd 89 partijen Goudsche kaas, waaronder 4005 met R.M., wegende 36045 kg. le soort met R.M. 23—25.50, 2e soort met R-M. 20.0022. Handel matig. 's-HERTOGENBOSCH, 22 April. N. C. B. Bos sche Veiling van Land- en Tuinbouwproducten. Spinazie 1016 cent per kg. Kropsla I 4359, II 2032 cent per 10 krop. Snijsla 921 cent per kistje. Kelen 1520 cent per 10 bos. Rabarber 5567 cent per 10 kg. Idem 2237 cent per 10 bos. Radijs 2031 cent per 10 bos. Witlof 8—11 cent per kg. Roode kool 64116, Savoye kool 78 80 cent, Breekpeen 1718, Juin 2325 cent p. 10 kg. LEIDEN, 23 April. Veemarkt. Aangevoerd 210 varkens: zware 596163 cent. Handel goed. NOORD-SCHARWOUDE, 23 April. 39700 kg. Roode kool 9.20—11.10. 21000 kg. Gele kool 6.30— 6.60. 128000 kg. Deensche witte kool 5.205.60. 10700 kg. Uien 1.80—2.10. Grove uien 2.20—2.50. Drieling uien 1.00. 128000 kg. Peen 1.501.60. 1200 kg. bieten 1.401.50. 700 kg. Blauwe Eigenhei mers 2.10. Bevelanders 1.90. VENLO, 22 April. Coöp. Veilingsver. Venlo Aangevoerd 3.180.000 eieren: kipeieren 3.30 3.80. eendeieren 2.903.40 per 100 stuks. OUDEWATEIR, 22 April. Kaasmarkt. Aangevoerd 3 partijen, 135 stuks, 675 kg. le soort met R.M. geen aanvoer, 2e soort met R.M. 2122.50. Han del matig. VINKEVEEN, 22 April. Coöp. Groenten- en Fruitveiling „Vinkeveen". Spinazie 5.0016, Wit lof I 11.50—12.50. II 6.00—7, Prei 7.00 per 100 kg. Kropsla 26.10 per 100 stuks. Rabarber 4.00 7. Radijs 22.30. Raapstelen 1.50 per 100 bos. PURMEREND, 23 April. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 23 partijen, wegende 84000 kg. Handel matig. Hoogste prijs 20.00. 2 stapels kleine boerenkaas 21.00 per 50 kg. Aanvoer 519 kg. Handel goed. 1316i,<; kg. boter 1.40—1.56 per kg. PURMEREND, 23 April. Veemarkt. Aanvoer 1276 runderen: 280 vette koeien 6684 cent per kg., handel stug. 955 geldekoeien en melkkoeien 100.00260, handel matig. 41 stieren 5664 cent per kg. 4 paarden 110.00340. handel stug. 31 vette kalveren 7590 cent per kg. en graskalve ren 40.0075 per stuk. handel stug. 1230 nuch tere kalveren: slacht 5.0012, fokkerij 16.0019. handel goed. 203 vette varkens voor de slacht 59 61 cent per kg., handel vlug. 54 magere varkens 20.0035. handel stug. 247 biggen 14.0022, han del stug 1238 schapen 16.0035, handel matig 125 bokken 3.0015. handel matig, 63 lammeren Kipeieren 3.203.70, eendeieren 3.00 per 100 stuks. 400 N.H. Blauwe kuikens 1.101.30 per kg 5200 oudte kippen en hanen (wit en rood) 52.5 57.5 cent per kg. Konijnen 0.402, 400 eenden 40 70 cent per stuk. Duiven 40 cent per paar. HEEN TERUG Driemaal per week luchtpost naar Indië NAPELS ATHENE RHODES ALEXANDRIA LYDDA BAGDAD BASRAH DJASK KARACHI JODPHUR ALLAHABAI CALCUTTA RANGOON RANGOON PENANC MEDAN SINGAPORE 3ANDOENG April 23 April GEBOUW - LEESMUSEUM ROKIN 102 TEL-359S8 Ter Londensche beurse twijfelt men er aan, of minister John Simon wel in staat zal zijn, een raming te berekenen van de financieele uitgaven voor het loopende jaar. Men noemt als waarschijnlijke basis 'n be drag van 2.7 a 3 milliard. Veel aan dachtwordt geschonken aan de raming der belastingopbrengsten. Men acht gedwongen sparen niet waarschijnlijk, maar verwacht belasting-verhoogingen, voornamelijk voor weelde-uitgaven. Van den Bergh and Jurgens Limited boekte in 1939 een winst van 1.527.622 het geen 269.954 of 21 pet. grooter is dan de winst in 1938. De hoogere winst wordt in verband gebracht met het grooter verbruik van margarine in de laatste maanden van 1939, wegens de boterrantsoeneering. De jongste weekstaat van de Nationale Bank van België wijst op een vermeerdering van den goudvoorraad met fr. 136 millioen, ondanks de grootere vraag van het publiek naar buitenlandsche deviezen. Men brengt de goudtoename in verband met het groote creditsaldo op de Belgische handelsbalans. De Nationale Mij der Belgische Spoorwe gen boekte in Maart aan exploitatie-ont vangsten fr. 246.2 millioen tegen fr. 214.5 millioen in Maart 1939. De uitgaven belie pen fr. 224.5 millioen tegen fr. 229 millioen. Het netto-overschot bedroeg over Maart fr. 17.4 millioen tegen een tekort van fr. 19.1 millioen over Maart 1939. Op de beurs te Parijs maakten de getrof fen verdedigingsmaatregelen der neutrale landen en de handhaving der neutraliteit van Nederland, de Vereenigde Staten en Ja pan (handhaving van den status quo) een zeer goeden indruk. Ook van Paul Reynaud's verklaring omtrent de vriendschappelijke houding jegens Italië werd goede nota ge nomen. Met betrekking hiertoe waren Mid- dellandsche Zee-waarden vast gestemd. De National Cash boekte in het jaar per einde Maart j.l. aan verkoopen 40.16 mill, tegen 38.47 millioen het vorig jaar; een netto-winst van S 1.80 millioen of 1.10 per aandeel tegen 2.26 millioen of 1.39 p. a. De Amerikaansche warenhuizen boekten in de week per 13 April 5 pCt. grootere ver koopen dan in de overeenkomstige week van het vorig jaar. De Hudson and Manhattan boekte in Maart aan bruto-ontvangsten 644.000 te gen S 664.000 in Maart 1939; aan netto's 200.000 tegen 213.000 en een netto-verlies van 61.000 tegen 60.000. De koperverkoopen in de Vereenigde Sta ten bedroegen in April tot dusverre 27.293 ton tegen 15.408 ton in de maand Maart j.l De U. S. Steel Corporation kondigt een leening aan van 75 millioen obligatie^^* losbaar van 1 November 1940 tot 1 Mei 1955- Met dit bedrag zullen gedeeltelijk vóór 15 Juli a.s. 95.14 31.4 pCt. obligaties tegen 105 pCt. plus rente worden afgelost. Voor deze aflossing zullen nog 24.5 mill, kasmiddelen noodig zijn. De Baltimore and Ohio boekte in 1939 een netto-verlies van 1.62 millioen tegen een verlies van 13.12 millioen in 1938. De rentelast verminderde met 6.65 millioen- De Wrigley boekte in het eerste kwartaal een netto-winst van 2.45 millioen of 1.25 per aandeel tegen 2.19 millioen of 1.12 per aandeel in het eerste kwartaal 1939. De Norfolk and Western boekte in het eerste kwartaal naar raming een winst van 5.31 per aandeel tegen 3.67 per aandeel in het eerste kwartaal 1939. Proctor and Gamble boekte in de negen maanden per einde Maart een winst van S 22.27 millioen of 3.40 per aandeel tegen s 18.46 millioen of 2.80 per aandeel in de overeenkomstige periode van het vorig jaar De Commonwealth and Southern boekte in het eerste kwartaal een winst van 4.3' millioen of 0.06 per aandeel tegen 4.08 millioen o' s 0.05 per aandeel in het eerste kwartaal 1939. De leidende koperproducenten in de Ver' eenigde Staten handhaven den binnenlandl- schen koperprijs op IIV2 dollarcent per la- Door de smelterijen zou buiten de markt een prijs beneden 11% dollarcent worden aangeboden en transacties tegen lllA dol' larcent zouden zijn tot stand gekomen. De koperschroot-prijs in de Vereenigde Staten is met Va dollarcent tot ÏIV* dólar~ cent per lb. verlaagd. De staalproductie in de Vereenigde Staten wordt thans op gemiddeld 60 pCt. der capd' citeit geraamd tegen 60.9 pCt. de vorige weekEr schijnt weinig hoop te bestaan< dat de prijs voor gewalste platen zich in dn kwartaal zal kunnen handhaven. De staat' voorraden zijn nog groot. De oogst van wintertarwe in de Vereenig' de Staten op 1 April wordt op 426 millioen bushels geraamd, of 137 millioen minder dan het vorig jaar. De oogst is de kleinst sedert 1933. GS cd c T Sedert Gisteren to •C ofl 3 Keulen 6 u. Lóbith Nymegen St. Andr. W. Arnhem Vreeswük 1. w. Westervoort Deventer Kampen Mastr. H.s. 1) Borgh Belfeld Venlo Grave 2) Sluis Lith 39.56 1330 10.75 5.56 10.52 3.00 11.11 5.16 0.00 0.53 43.10 14.23 13.70 O'OO 661 0.82 39.94 13.17 10.67 5.30 1050 1.85 11.06 4 50 035 0.— 42.47 12.40 11.07 5 48 2.01 0.- 0 0 0.02 0.- 0.12 0.— 0.05 0— 0.— 0.- 0.— 0.- 0.— 007 0.- 0.40 009 0.04 o'03 0.- 0.05 0.04 a 14 0.20 0.13; 0.-". 0.1-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6