Luchtbescherming in andere banen kranten Wijziging der Bioscoopwet Nog enkele dagen OPHEFFINGS UITVERKOOP n 171 Hl FjlSS Zelfbescherming te zwak &e snakken - er naar - Zware autobotsing te Laren LEERLINGEN WAARSCHUWING STOFFEN Alle goede zaken worden regel matig geadverteerd in een goede courant TWEEDE KAMER GEEFT HAAR MEENING Dagbladreclame: Onmisbaar Uitvoering van bestaande wet blijkt onvoldoende Abraham Lincoln Filmvertooningen in besloten kring Confectie-Atelier GERZON-SERPHOS AANKOMENDE NAAISTERS FRANSCHE LOTERIJ Dr. OTTO KLIPP'S KERN HET ADRES en erwtenmeel BENEDEN FABRIEKSPRIJS CR. HOUTSTR. 69 - HAARLEM WOENSDAG 24 APRIL 1940 VI .en mensch kan evenmin een pri vaten godsdienst hebben, alsdat hij een private ron of een private maan heeft. UIT DEN OMTREK BLOEMEND AAL HAARLEMMERMEER LISSE werpe men niet weg; stuur ze op naar Uw vrienden en kennissen onder de gemobiliseerden; HEEMSTEDE HILLEGOM 1 MEI TREKT DE CREDIT NATIONAL STORTING a f 2 GELUKSKANTOOR „DE KANS" TALENSCHOOL De van alle goede reclame COURANTENRECLAME Verpleegsters kleeding Levering NAAR MAAT zonder prijsverhooging vormden in de vijfde eeuw in Scandinavië vaak de grondstof fen voor brood. In onzen tijd stellen we wel wat hoogere eischen. Maar zóó hoog kunt U ze niet stellen, of Van der Linden's Bakkerijen voldoen er glansrijk aan. kunt U profiteeren van onze Aangezien wij geen stukje goed kunnen meenemen, hebben wij onze prijzen nogmaals aanzienlijk verlaagd. U kunt thans koopen KOMT EN OVERTUICT U Bakenessergracht 71 Haarlem Tel. I3B82 (Van onzen parlementairen redacteur) Aan de bescherming van de bevolking onzer groote wooncentra tegen de gevaren, die haar in oorlogstijd uit de lucht bedreigen, wordt voortdurend en met veel toewijding gewerkt. Honderden wijk- en blokhoofden weten tusschen het tóch reeds overbeladen vergader-rooster van den gemiddelden Nederlander wel haast avond aan avond bijeenkomsten tè schuiven met de lagere functionarissen om hen beetje bij beetje te instrueeren over wat in oorlogstijd van hen wordt verwacht. Duizenden straathoofden bezoeken de be woners van het complex der hun toegewe zen huizen om hen een voor een op de hoogte te brengen van de wijze, waarop zij zich zelf en hun buren kunnen helpen, wanneer de nood aan den man komt. Bur- ger-brandwachts oefenen, allen spot van Jan Publiek ten spijt en dat beteekent véél voor den Hollander, die niets zóó on gaarne opwekt als den lachlust in het hanteeren van brandbluschmiddelen, het gebruik van opruimingswerktuigen en het dooven van orandbommen. In tal van be drijven zijn luchtbeschermingsploegen in functie. Tal van gemeenten hebben naar best vermogen schuilgelegenheden inge richt voor degenen, die zich tijdens een luchtaanval op straat bevinden en stellen het personeel van politie en brandweer be schikbaar voor de scholing van burgerlijke luchtbeschermingsfunctionarissen. Toch kan het voor niemand, allerminst voor de Regeering zelf, een geheim zijn, dat er aan onze luchtbescherming nog veel ontbreekt. Nog lang niet alle huizen in onze groote steden zijn in voldoende mate voorzien van de benoodigdheden voor een doeltreffende verduistering of bestrijding der eerste gevolgen van een bom-inslag. Wat de gasmaskers betreft: Toen in September '38 ieder het uitbreken van een oorlog verwachtte en een run op den aan wezigen voorraad gasmaskers ontstond, kon aan de vraag onmogelijk worden vol daan. Nadien werd door de Regeering het aanmaak-tempo versneld en werden de gasmaskers op zeer eenvoudige wijze aan de loketten der postkantoren verkrijgbaar of althans bestelbaar gesteld. Met als éénig resultaat den verkoop van enkele honder den exemplaren en een voorraad, die alsmaar grooter werd. Hoeveel burgers hebben afdekkingspa pier, verduisteringslampen, schoppen-met- lange-stelen, bakken zand, emmerspuiten in huis? Hoevelen kennen de veiligste plek in hun woning? Hoevelen hebben zich ge oefend er in het donker den weg te vin den? Het antwoord op die vragen zou, in dien het gegeven kon worden, waarschijn lijk weinig bevredigend uitvallen. Er kan en daar moet dus nog veel wor den gedaan. De ernst, waarmee wij de ver sterking van onze grenzen en de handha ving onzer neutraliteit hebben aangevat en daaraan dag en nacht verder arbeiden, vindt nog geen gelijkwaardig pendant in de eigen bescherming onzer bevolking tegen gevaren uit de lucht. Waar de zaken zoo staan, wordt men min of meer pijnlijk getroffen, lo. wanneer men ziet, dat een tweetal heeren, die aan de leiding van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbe scherming staan en dus zéér goed weten, hoeveel er nog moet worden verricht, dat een tweetal particuliere heeren, hetzij om dat zij de echte of vermeende rechten hun ner organisatie aangetast achtten, hetzij uit niets anders dan een zekere incompaübilité d'humeur, een agitatie voeren tegen den bewindsman, onder wiens verantwoorde lijkheid de luchtbescherming is gesteld; 2o. wanneer men de verantwoordelijke personen, en daaronder op de eerste plaats den minister zelf, zich hoort verdedigen met de opmerking, dat zij alles hebben ge daan, wat de wet hun voorschrijft. Van werkelijk belang immers is nóch de vraag, of de minister de twee heeren in kwestie met naar hun smaak voldoend zachte handschoenen heeft aangepakt noch de vraag, of aan het wettelijk ver- eischte is voldaan of nog niet. Van werke lijk belang is alléén de vraag, welk resul taat men heeft bereikt. Heeft men de zelf werkzaamheid van den Nederlandschen burger voldoende weten te prikkelen, om hem voor eigen veiligheid zorg te doen dragen en zoo dat niet mogelijk bleek, heeft men dan langs andere wegen de vei ligheid van de vrouwen en kinderen der genen, die het vaderland met de wapenen in de hand verdedigen, gewaarborgd? Daar gaat het om. Wie terwille daarvan geen afstand weet te doen van persoonlijke voorkeuren, voorrechten of vooroordeelen, is geen goed dienaar van de belangen, die hij voorstaat; en wie terwille daarvan de wet niet principieel zou willen wijzigen of geen gebruik zou willen maken van de groote bevoegdheden, die de wet bij wijze van noodklep toelaat, aoet beter de behar tiging van het hem toevertrouwde belang aan voortvarender hand over te laten. De wet op de luchtbescherming is ge maakt in .normale" tijden, toen het psychologisch effect van den oorlog op de burgerbevolking zich nauwelijks liet berekenen, toen het zich niét iiet voorzien, vooreerst dat bij het losbarsten van een gewapend conflict tusschen de groote Europeaschc mogendheden de massale luchtraids boven de hoofdsteden en de andere bevolkingscentra achterwege zouden blijven en ten tweede, dat dit uitblijven van bombardementen een zoo groote mate van passiviteit zou veroorzaken, niet alléén bij de Nederlandsche bevolking, doch zelfs bij de bevolking der belligerente landen. Toen de wet gemaakt werd, kon men redelijkerwijs verwachten, dat de Overheid zich kon bepalen tot het scheppen van de voorwaarden, noodig voor de ontwikkeling der zelfbescherming. Men mocht aanne men, dat de bevolking bij naderend oor logsgevaar den ernst der beveiliging tegen .uchtgevaar zou inzien en eigener beweging gebruik zou maken van de mogelijkheden inmiddels door de Overheid geschapen. Nu dit echter niet het geval blijkt en de practijk van den oorlog ook op dit punt heel anders uitvalt, dan men kon vermoe den, is men niet van de zaak af door in het Parlement te verklaren: wij deden alles, wat de wet ons voorschrijft; wat wilt ge nog méér? Bescherming is noodzaak; zelfbescher ming het meest gewenschte, doch niet het eenig-mogelijke middel. Blijkt het niet doeltreffend, dan moet men andere begin selen kiezen, dan moet men de wet bou wen op de beginselen: dat een doelmatige bescherming van de burgerbevolking niet alléén is een be lang van de individueele leden dier bur gerbevolking, doch omdat het moreel van het leger en het volk er in hooge mate mede is gemoeid óók een eigen belang van den staat en zelfs van de defensie; dat de Overheid dus, overal waar en in zooverre als de zelfbescherming der bur gers tekort schiet, een taak en een plicht heeft. Wil men zóó ver niet gaan, wil men met name de luchtbescherming niet onder militaire leiding stellen, wil men den algemeenen burgerlijken dienstplicht niet instellen, laat men dan ten allerminste gebruik maken van art. 12 der wet op de luchtbescherming, dat den burger ver plicht, „de door den burgemeester schriftelijk van hem gevorderde medewer king tot uitvoering van deze wet te ver- leenen Het gaat op dit terrein reeds té lang pre cies als op dat van de bestrijding der ex cessieve en landsgevaarlijke uitlatingen: men doet, wat men niet kan nalaten; men past de wet toe met circulaires en de hemel weet wat, doch men doet niet wat men kan doen. Bereidwilligheid tot medewerking aan wijzigingen in de wetgeving is er in het Parlement voldoende. Wat valt er dan te dralen? In de jonge geschiedenis van Amerika, wel rijk aan groote mannen, maar betrekkelijk arm aan historisch beroemde personen, is Abraham Lincoln een van de weinige nationale helden waarvan het volk zich in dezen tijd het bestaan nog herinnert. Niet ten onrechte wordt hij wel eens de tweede stichter van de Vereenigde Sta ten genoemd. Met een zekere eerbiedige bewon dering zijn dan ook dezer dagen de gewichtige, gehaaste senatoren en anderen die in het Kapi- tool te Washington of in de omgeving hun da gelij ksch werk vinden, de hooge beeldengalerij, waar het beeld van den grooten president staat, binnengegaan, om een oogenblik den dag te her denken waarop vijf-en-zeventig Jaar geleden een moordenaar hem doodde, dien het land juist toen het minst missen kon. Abraham Lincoln werd in 1809 geboren uit het huwelijk van Thomas Lincoln en Nancy Hanks. De vader was een avonturier, die nau welijks in zijn onderhoud en dat van zijn gezin kon voorzien. De moeder stierf toen haar zoon negen jaar oud was, en moest zijn opvoeding overlaten aan haar echtgenoot, bij wien deze ech ter in slechte handen was. Onderwijs kreeg Abraham maar weinig, ook al omdat er in zijn woonplaats bijna geen scholen waren. De jon gen had evenwel geen scholen noodig en werkte zelfstandig aan zijn ontwikkeling. Bij voorkeur las hij boeken over de geschiedenis van zijn land; voor George Washington had hij een grenzenlooze bewondering. Toen zijn vader, die intusschen met een jeugdvriendin hertrouwd was. naar Illinois verhuisde, kwam de jonge Lincoln in dienst bij een koopman. In zijn vrijen tijd legde hij zich toe op het bestudeeren van de politiek, en zelfs wist hij het zoo ver te brengen dat de Republikeinsche partij van zijn staat hem candidaat stelde voor het Huis van Afgevaardigden. Hij werd evenwel niet gekozen en wijdde zich, op aanraden van een goeden vriend, den advocaat John Todd Stuart, aan de studie van de rechten. In den zeer korten tijd van slechts ttvee jaar kwam hij er mee klaar en behaalde hij zijn titel. Daarna verwierf hij zich een praktijk als advocaat, en kreeg groote be kendheid, ook buiten gerechtelijke kringen, door zijn succesvol optreden aan de balie. Toch liet hij de politiek niet los. Het probleem van de slavernij had zijn intense belangstelling. Heel zijn leven heeft trouwens in het teeken van dat probleem gestaan, en hij heeft zichzelf niet gespaard om het tot een goede oplossing te brengen. Als afgevaardigde van den staat Illi nois wist hij in het Congres te Washington te komen. Toen voelde hij zich sterk genoeg om den strijd tegen de voorstanders van slavernij met alle krachten in te zetten. Tegenover zich vond hij Stephen A. Douglas, in zijn tijd een politieke grootheid van den eersten rang, die de slavernij met hand en tand verdedigde. Toch liet Lincoln zich niet afschrikken; met heel zijn persoonlijkheid wierp hij zich in den strijd, die verscheidene jaren duurde. Het einde kwam met een splitsing in de Republikeinsche partij en met een glansrijke overwinning voor Lincoln. Maar daarmee was de slavernij nog niet af geschaft. In de Noordelijke staten stond men over het algemeen aan Lincoln's kant, maar het Zuiden dat door zijn geaardheid, klimaat, plan tages enz. veel meer op de goede en goedkoope krachten van de negerslaven was aangewezen, werd een felle^ vijand. In Mei 1860 werd Lincoln door de conventie van zijn partij, een verjongde republikeinsche partij, naar de Nationle Conventie voor de pre sidentsverkiezingen gezonden, en in November daarop werd hij tot president van de Vereenigde Staten gekozen. De Zuidelijke staten, die hier in terecht het begin zagen van een groote actie tegen de slavernij, protesteerden tegen zijn ver kiezing, verlieten de Unie en kozen een eigen president. Dat was de aanleiding tot den gewel digen burgeroorlog, die Amerika in twee vijan dige deelen scheurde. Het einde is allen bekend: het Noorden zegevierde. De slavernij werd afge schaft. Op dien gedenkwaardigen 31sten Januari 1865 werd het dertiende amendement op de Fe derale Grondwet aangenomen, waarin officieel de vroegere slaven hun vrijheid terugkregen. De ratificatie door de verschillende staten volg de niet lang daarna. In dit alles was Lincoln de stuwende kracht geweest. Hij was de bezielde leider van het Noor den, en zonder een man van zijn kracht was de uitslag van den strijd nog twijfelachtig geweest. Nu wist hij het doel te bereiken dat hij tot zijn levensdoel gemaakt had. Hoe groot zijn populariteit bij het Amerikaan - sche volk was bleek duidelijk toen zijn ambts periode van vier jaar ten einde liep. Met een overweldigende meerderheid van stemmen (212 tegen 21) werd hij herkozen, en vol vertrouwen een betere toekomst te kunnen scheppen, aan vaardde hij opnieuw voor vier jaar de verant woordelijkheid die men hem op de schouders legde. En heel zeker zou dit groote leven nog veel meer vruchten hebben afgeworpen, wan neer niet een moordenaarshand den dood sneller zou gebracht hebben dan ieder hoopte en ver wachtte. Het was 14 April 1865 toen Lincoln, nauwelijks uitgerust van de vermoeienissen die de burger oorlog met zich had meegebracht, te Washing ton een avond het werk opzij legde om in een van de vele theaters verstrooiing te zoeken. Met zijn familie ging hij naar het Ford Theatre. John Wilkes Booth, een aan lager wal geraakt acteur met revolutionnaire ideeën, had met en kele vrienden een complot gesmeed, om een aan tal hooggeplaatste personen te vermoorden. De president was van hun slachtoffers de voor naamste. Booth wist de speciale loge, waar Lin coln had plaatsgenomen, binnen te dringen en loste op dezen een schot. De kogel drong door tot in de hersenen. Onmiddellijk na het schot snelde men de loge binnen. De president werd in een naburig huis binnengedragen. Hij leefde nog een nacht en een dag, en overleed den vol genden avond. Men heeft Lincoln's grootheid begrepen en zijn nagedachtenis is niet gesleten met het slij ten van de jaren. Men is hem blijven zien als den redder van het land, den tweeden stichter. Na Washington wordt hij algemeen als de be langrijkste figuur in de geschiedenis van de Vereenigde Staten beschouwd. Hij was een man van eer, een man van plicht, en vooral een man van recht. Voor dat recht heeft hij geleefd en hij is er graag voor gestorven. Dat is het droeve jubileum dat men dezer da gen in de Vereenigde Staten herdacht, haastig en zakelijk wellicht, maar toch met den onder toon van hoogachting voor den man die het wijde land een niet gering gedeelte van zijn grootheid gaf. Tuinbouwvergadering De afdeeiing Bloe- mendaal en omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Fantkunde hield Dinsdag haar maandelijksche vergadering in Rusthoek. De secretaris, .mr. N. Reeling Brouwer, deed voorlezing van een schrijven van den heer A. Taberhal, dat antwoord gaf óp de VTaag waar om getrokken bollen op de kist geplant worden en niet in de kist. Schrijver meent, dat de stelen over een grootere lengte groen worden en daardoor een grootere handelswaarde heb ben. De voorzitter, mr. J. D. v. d. Plaats, heette de nieuwe leden welkom en ging over tot het uit reiken van de diploma's voor den gehouden wintercursus in fruit- en groenteteelt. Spr. prees het doorzettingsvermogen van de cursis ten en sprak woorden van dank tot den leider, den heer Steetskamp en de familie Van Dijk voor de betoonde gastvrijheid. De heer P. Steetskamp gaf een vakbespreking over Kaapsche gewassen, vroeger veel voorko mend op onze buitenplaatsen. Spr. behandelde de kweekwijze en bijzonder heden van een groot aantal groene Kaapsche gewassen, of van planten uit een overeenkom stig klimaat, o.a. acaciasoorten, laurier, lau- ristinis, camelia, genista, magnolia, oranje boom, chorsya, Libonia enz., en toonde mate riaal ter verduidelijking. De voorzitter sprak tot slot een woord van dank. Laat uw rijwiel niet onbeheerd staan. Ten nadeele van den bewoner M. aan den Venne- perweg te Nieuw-Vennep is een rijwiel, het welk buiten was blijven staan, ontvreemd. Van dezen diefstal is aangifte gedaan bij de politie. RJK. Harmonie. Gisteravond vond de her oprichting plaats van de R.K. Harmonieveree- niging, onder presidium van kapelaan J. H. M. van Ingen der St. Agathaparochie. De voorzitter zette het doel der vergadering uiteen, n.l. de heroprichting van een harmonie- vereeniging. Het bestuur wordt gevormd door kapelaan J. H. M. van Ingen, wnd. voorzitter, EL Warnier, wethouder, W. A. Simonis, tand arts. M. J. van Huiten, J. van Dijk en W. Verdegaal. Wethouder Warmerdam had bericht van ver hindering gezonden. De voorzitter dankte dr. Simonis voor zijn harde werken, speciaal voor de werving van leden. Het bestuur stelde als candidaat voor het voorzitterschap den heer M. J. van Huiten. De heer Huiten werd bij acclamatie gekozen en door den kapelaan als zoodanig geïnstalleerd De heer Van Huiten dankte voor het vertrou wen en leidde de vergadering verder. Overgegaan werd tot verkiezing van twee werkende leden, n.l. een uit Lisse en een uit Sassenheim. Besloten werd de vereeniging „Adolf Koi- ping" te noemen. De contributie bedraagt 0.20 per week per lid. Hierover werd druk gediscussieerd. Het resul taat was dat het bestuursvoorstel werd aange nomen. Nog stelde het bestuur voor de repetities te houden in het patronaatsgbouw van de H.H Engelbewaarders. Dit punt werd in den breede besproken en leverde moeilijkheden op. Ten slotte werd besloten de repetities te houden in het dorp Lisse. A.s. Dinsdag 30 April zal de eerste repetitie worden gehouden in het H.B.G.- gebouw. De heer Th. Hogervorst werd benoemd tot marschleider. Ook de directeurskwestie kwam ter sprake. Den vorigen directeur, den heer Van der Knaap, wilde het bestuur opnieuw aanstellen. Hierop was niemand tegen. De geestelijke adviseur spoorde de leden aan Jele*cW steeds hun steun te geven aan de vereeniging. Allen kunnen zorgen voor goede muziek, door de repetities altijd te bezoeken. Hierop werd de vergadering gesloten. Burgerlijke stand Ondertrouwd: C. W. L. van BreemenM. Roozen; P. N. VinkenH. J. C. Floris. Getrouwd: K. A. CitroenE. Weijl; H. W. v. RoodènL. C. Smit. Geboren: M. C. Nieuwenhuizenv. Diepen d.; M. J. MolHeijker z.; J. van Esde Haas z. Overleden: J. J. Duijvis 77 j. wedn.; J. Auke- ma 76 j. wedn. 40-jarig huwelijksfeest. Het echtpaar Th Turkv. d. Star, wonende Noorderlaan 2, al hier, hoopt op Woensdag 8 Mei zijn 40-jarig huwelijksfeest te herdenken. Al deze veertig jaren is het echtpaar abonné van de Nieuwe Haarlemsche Courant geweest. Een zilveren jubilaresse Vrijdag a.s. her denkt mej. Joh. Tule alhier, het zeldzame feit dat zij gedurende vijf en twintig jaar de huis houding verzorgt bij den heer P. J. Koop, Veenenburgerlaan. Een koperen jubileum Zaterdag as. zal het 12 jaar geleden zijn dat de E.E. Zusters van de St. Joseph parochie- haar intrek namen in het voor haar gebouwde huis naast de St. Josephkerk. Dit heugelijk feit zal in het klooster worden herdacht. Om zeven uur wordt een H. Mis van dankbaarheid opgedragen, waarna een ge- zamelijk ontbijt en een eenvoudige huldiging van de zusters door het Kerkbestuur plaats vinden. Van de thans gevestigde E.E. Zusters zijn er vier, die deze 12jaar het huis bewonen, n.l. het hoofd der school, zuster Agneta, zuster Josephina, zuster Augustina' van de bewaarschool en de met huiselijke werk zaamheden belaste zuster Afra. De tijden zijn er niet naar om dit feit op luisterrijke wijze te herdenken. De zusters wen- sclïen niet anders dan op dien dag haar ge wone dagelijksche orde van oefeningen en wer ken te kunnen volgen. De dankbaarheid der ouders en kinderen doet echter verwachten, dat zij op dezen dag de E.E. zusters zullen gedenken, in het bijzonder door een extra gebed van dank voor al het goede, dat de zusters in deze periode, in onze parochie verricht hebben en God onmisbaren bijstand voor1 de zusters in de komende tijden zullen vragen. Voetbalyer. „Hillegom" bestaat 20 jaar De voetbalvereeniging- „Hillegom" bestaat deze week 20 jaar. Met een feestavond, georganiseerd in Hotel Flora, zal dit feit Zondag a.s. op luisterrijke wijze herdacht worden. Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot wijzi ging en aanvulling van de Bioscoopwet is het volgende ontleend: Als het voornaamste doel van het wets ontwerp beschouwde men algemeen het uitbreiden en doeltreffender maken van het preventieve toezicht op filmvoorstellingen. Wat betreft het voorstel om een vergunning van B. en W. voortaan ook verplicht te stellen voor een niet beroepsmatige vertooning van films in het openbaar, betuigden vele leden hun instemming. Ten aanzien van tal van bioscoopvoorstellingen kunnen thans niet die maatregelen getroffen worden, welke bijv. met het oog op brandgevaar behooren te worden genomen; men dacht hierbij o.a. aan het tra gisch verloop van den Hilversumschen bios- coopbrand, welke eenige jaren geleden plaats had. Verscheidene andere leden waren met dit onderdeel van het wetsontwerp weinig ingeno men. Zij vestigden er de aandacht op, dat be trekkelijk groote bevoegdheden inzake het ver- leenen of weigeren van een vergunning in han den van B. en W. zullen worden gelegd, terwiil de misschien straks juist daardoor des te noodzakelijker veiligheidsklep van de niet openbare vertooning wordt afgesloten. Deze leden vreesden, dat in de toekomst voor vol maakt bona fide vereenigingen, die niet be roepsmatig films vertoonen, gevaren zullen ont staan. Nog ernstiger bezwaar bestond bij verschei dene leden tegen net voorstel om in beginsel ook voor alle niet openbare filmvoorstellingen den eisch te stellen, dat de te vertoonen films gekeurd moeten zijn. Vele andere leden verklaarden zich voors hands geheel met dit onderdeel van het wets ontwerp kunnen vereenigen. Intusschen zou den ook deze ieden het op prijs stellen, indien de regeermg nadere inlichtingen wilde ver schaffen over aard en omvang van het kwaad, dat zij bestrijden wil, n.l. dat aanhangers van stroomingen, gericht op verstoring van open bare orde en rust, door het vormen van zg. be sloten gezelschappen, films, welke geschikt zijn om de openbare orde te verstoren, wel degelijk voor het publiek vertoonen. Sommige leden opperden de vraag of het, nu de regeering het vertoonen van ongekeurde of afgekeurde films ook in besloten kring wil ver bieden, niet doeltreffender ware een verbod uit te vaardigen niet alleen van het vertoonen, doch ook van het in den handel brengen of zelfs in bezit hebben van ongekeurde of afge keurde films, zulks met de mogelijkheid van dispensatie. Vele leden, die dankbaar erkenden, dat de filmkeuring veel goeds heeft gebracht, meenden toch, dat met de keuring voor de films alleen niet zal kunnen worden vol staan. Vele filmvoorstellingen toch worden tegen woordig afgewisseld met cabaret- of variété nummers. Niet zelden worden dan, tusschen de toegelaten films door, vertooningen gegeven, welke, indien zij naar dezelfde norm zouden worden beoordeeld als de films, zouden worden afgekeurd. Deze leden waren van oordeel, dat hiertegen voorzieningen moeten worden getrof fen. Zij zouden in artikel 7 bepaald willen zien, dat de burgemeester bevoegd is op zulke ver toon ingen, welke een onderdeel uitmaken van openbare bioscoopvoorstellingen, preventief toe zicht uit te oefenen. Ten aanzien van de door het wetsontwerp geëischte vergunning voor het houden van openbare filmvoorstellingen, achtten verschei dene leden algemeene vrijstelling voor by alge meenen maatregel van bestuur te bepalen' geval len veel te elastisch. Zij drongen er op aan, deze gevallen in de wet te noemen. Nakeuring Artikel 4, lid 3 opent de mogelijkheid om de voorwaarden van reeds verleende vergunningen voor het geven van filmvoorstellingen te wij zigen. Vele leden achtten dit voorstel van veel belang. Zooals de wet thans luidt, «kunnen de gemeenten veelal niet overgaan tot invoering van een gemeentelijke nakeuring en tot vast stelling van voorschriften- betreffende' voor stellingen voor jeugdige personen, omdat de voorwaarden voor de reeds bestaande bioscopen niet gewijzigd kunnen worden. Aan dit be zwaar wordt thans tegemoet gekomen, zij juichten het voorstel daarna e. Wat de keuring der films ook voor besloten voorstellingen betreft, betoogden verscheidene leden, dat het te ver gaat den huiselijken kring te beperken tot 20 personen. Van andere zijde werd tegen uitbreiding van het aantal personen dat in huiselijken kring ongekeurde films mag aanschouwen, gewaar schuwd. Artikel 16, lid 4 en 5 (nieuw) bepaalt, dat in voorstellingen, toegankelijk voor kinderen, geen films mogen worden vertoond, welke voor hen niet toelaatbaar zijn bevonden. Echter wordt hierop een uitzondering gemaakt voor films be treffende onderwerpen van actueel belang, in hoofdzaak dus journaals. Sommige leden had den tegen deze uitzondering bezwaar. Het voorstel, dat de voorzitter van de Rijks commissie een toegelaten film opnieuw aan keu ring kan doen onderwerpen, werd door vele leden met instemming ontvangen. Verscheidene leden betreurden, dat het be staande eenige lid van artikel 19 niet zal wor den gewijzigd. Deze bepaling maakt het den burgemeester mogelijk openbare vertooning van een toegelaten film te verbieden, indien naar zijn inzicht daarvan verstoring van de openbare orde is te duchten. Zijn subjectief oordeel is hier beslissend. De leden, hier aan het woord, meen den, dat van deze bevoegdheid niet zelden een onjuist gebruik wordt gemaakt. Auto met militairen over den kopi een doode, twee gewonden Vannacht om 12 uur is te Laren op den Rijksstraatweg Amsterdam-Amersfoort, ter hoogte van de Vredelaan, een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Een personenauto, waarin vijf militairen, &llen te Baarn gelegerd, zaten, kwam hier in botsing met een vrachtauto, welke uit Zutphen kwam. De snelheid, welke de per sonenauto had, was zóó groot, dat de wagen, na de botsing nog '73 meter door schoot en daarna over den kop sloeg. De gevolgen waren zeer ernstig. Alle in zittenden werden uit den auto geslingerd. De 32-jarige bestuurder, Bruining genaamd, en thuisbehoorende te Vught, was op slag dood. Twee andere militairen liepen ver schillende verwondingen op en twee bleven ongedeerd. Dokter Holtmann en een voor bijkomend Officier van Gezondheid verleen den de eenste hulp, waarna de beide gewon den en het lijk van den omgekomen be stuurder naar het Sint Jansziekenhuis te Laren werden overgebracht. De personenauto werd totaai vernield, de vrachtauto zwaar beschadigd. De politie van Baam zorgde, dat het ver keer in goede banen werd geleid. kan plaatsen Begin loon 4.per week, en Aanmelden: SPAARNE 77, HAARLEM. 1 Alle' prijzen op één dag. Hoofdprijs 1 Millioen frs. Verder duizenden prijzen V. 500.000, 200.000. 100.000, 50.000 francs, enz. Trekking en uitbetaling der prijzen wordt onder alle omstandigheden ge waarborgd door den Fran- schen staatuitbetaling desgewenscht in Hollandsch geld. geeft recht op den vollen prijs, niet 1/20 doch ge heel. Trekkingsl. fr. thuis. Na ontvangst van Postwis sel of storting a f2. op Giro 134408 wordt het Lot franco thuis gezonden UITSLUITEND BIJ Jansstraat 1 hoek N. Gracht TeL 21101 Giro 134408 Haarlem Opl. alle „praktijk-examens" KLEVERPARKWEG 142. TEL. 13269 voor

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 10