Verwoede veldslag om bezit van de „poort naar Oslo" Zwaar geschutvuur buiten de Zweedsche kust 1 „PROTECTOR" I Achtste zitting van Oppersten Oorlogsraad te Parijs Strijd bij Steinkjer begonnen De verhouding der troepensterkten Activiteit in de Duitsche havens Het nieuws van heden Luchtgevechten boven Verdun Duitsche critiek op Zweden Geallieerden en Duitschers slaags aan de grens van het Gudbrandsdal en de vlakte van Lillehammer DUITSCH TRANSPORT AANGEVALLEN? Berlijn meldt aanvallen op Britsche vloot INBRAAK-VERZEKERING 1 De Noorsche gezant Bachke aanwezig LONDEN STRIJDT OOK TEGEN DUITSCHE VOLK Ml H VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 24 APRIL 1340 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal t 3.25. Bij onze Agenten 27^ ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR D£ N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22356 Het Duitsche bestuur in Noorwegen Militaire voorbereidingen aan de Oostzeekust in vollen gang Het Duitsche civiele bestuur De Bilt meldt: Italië wijzigt zijn politiek niet De Britsche vlootverliezen in Noorwegen EEN NIEUWE OPPERBEVEL- HEBBER IN LITAUEN De misdaden van Hitier zijn de misdaden der Duitsche natie, zegt Duff Cooper :Wm NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., fngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Berichten uit Zweden maken er melding van, dat 'n verwoede veldslag in het hart van Noorwegen wordt geleverd om het bezit van de „poort van Oslo", waar het groote Gudbrandsdal uitkomt in de Zuidelijke vlakte nabij Lillehammer. Een Zweedsch perstelegram uit Roros meldt, dat Engelsche en Noorsche troepen aanvallen in de richting van Hamar, op 50 K.M. ten Zuiden van Lillehammer. Zij hebben volgens dit telegram Moelv bereikt, ondanks den krachtiger*. Duitschen tegenstand. Het telegram voegt hieraan toe, dat de Noorsche troepen thans door de Geallieerden worden uitgerust met moderne wapens. Verder naar het Oosten, zoo verluidt bij geruchte, trekken de Duitsche troepen, die Noordwaarts opgerukt zijn van Elverum naar Rona, thans terug onder den Britsch-Noorschen druk. Meer naar het Noorden is de strijd bij Steinkjer, een kleine stad aan de fjord ten Noorden van Drontheim, waar de Noren in de laatste paar weken een versterkte linie hebben aangelegd, ernstig begonnen. Op sommige punten staan de Britten en de Duitschers op minder dan 200 M. van elkander, aldus een bericht van de Allehanda van de Noorsch- Zweedsche grens. Verklaard wordt, dat Britsche troepen stellingen hebben betrokken en met de Noren gegroepeerd zijn over een diepte van ongeveer 20 K.M. In de lucht schijnen tot nu toe de Duitschers de overhand te hebben, omdat de Britsch-Fransche landingstroepen een tekort hebben aan luchtdoel geschut en gevechtsvliegtuigen. Maandagavond hebben vliegtuigen van de Royal Air Force voor de eerste maal de Duitsche luchtbases nabij Oslo gebombardeerd. Terzelfdertijd deden Britsche vliegtuigen voor de derde maal een aanval op het Deensche vliegveld Aalborg. AI hetgeen te Stockholm vernomen kan worden over de getalsterkte der Britsche en Fransche troepen is, dat de Britten, Franschen en Noren in aantal ongeveer even sterk zijn als de Duitschers. Hoewel de Britsche troepen perfect zijn uit gerust, waren zij niet van meening, dat tanks en gemechaniseerde eenheden in dit gebied Vereischt worden. Het Zweedsche blad Allehanda zegt verder, dat de Duitschers voor het oogenblik de su perioriteit in de lucht bezitten. De Geallieer den hebben, naar het schijnt, een tekort aan luchtdoelgeschut en gevechtsvliegtuigen Er Wordt evenwel beweerd dat ondanks dc voort durende luchtaanvallen der Duitschers geen Schade is aangericht aan de Britsche verdedi- Bingsstellingen, hoewel het Britsch-Noorsche hoofdkwartier twee malen moest worden ver plaatst. De snelheid, waarmede de Duitsche luchtmacht de plaats van het Britsche hoofd kwartier had vastgesteld, geeft, naar verklaard Wordt, aanleiding tot de verdenking, dat er een goed-ontwikkeld verspiedersstelsel bestaat. Ook Wordt gemeld, dat de Duitsche torpedojagers ia de fjord van Drontheim aan de operaties deelnemen. Reuter verneemt in gezaghebbende krin gen te Londen, dat de Britsche luchtstrijd krachten Maandagavond hun eersten lucht aanval ondernomen hebben op de Duitsche luchtbases nabij Oslo. Dc bommenwerpers vielen Fornebo en Kjeller aan, twee vlieg velden, gelegen aan den rand van Oslo. Tezelfdertijd werd het Deensche vliegveld te Aalborg voor de derde maal des nachts met succes gebombardeerd. Zwaar explosieve bommen en brandbommen Werden op Fornebo en Kjeller neergeworpen. Gezien werd, dat een groote brand woedde te genover een hangar op Fornebo. De toestellen, die Aalborg aanvielen, ontmoetten een hevig luchtafweervuur, dat versterkt was sedert de Vorige nachtelijke aanvallen, maar ondanks het hevige verzet werden alle aanvallen doorge dreven en werd waargenomen, dat een groot kantal zware bommen ontplofte op de opper vlakte van het vliegveld en op de startbanen Een vliegtuig keerde niet terug. Een tweede Vliegtuig werd getroffen door een kleine gra- haat, waardoor een motor werd beschadigd. Het slaagde er echter in veilig naar zijn basis terug te keeren. Een communiqué van het Britsche Departe- hient van Oorlog vermeldt het volgendeDe krijgsverrichtingen in Noorwegen worden voort gezet in samenwerking met de Noorsche strijd krachten. In het Zuiden verzetten onze troepen kich, in verbinding met de Noren, tegen den druk van den vijand. Ten Noorden van Örontheim zijn onze troepen aangevallen en ontwikkelde zich een hevig treffen. Over de taak c'.ei Duitsche troepenleiding in doorwegen publiceert de Duitsche pers een be richt met betrekking tot haar militaire en civiele verantwoordelijke werkzaamheden. Er zijn twee taken te vervullen: 1. De militaire leiding der onderneming zelve en 2. De waarborging der civiele souvereine rech ten van Noorwegen. De bevelhebber der Duitsche troepen in Noor wegen, generaal von Falkenhorst, heeft in zijn staf niet alleen bekwame officieren voor de leiding der troepen, doch ook ervaren medewer kers voor den civielen dienst. De bevelhebber der legergroep is reeds den eersten dag der onderneming met zijn soldaten overgezet. Hem volgde 48 uur later het geheele troepencommando uit Hamburg. Het Duitsche opperbevel heeft thans zijn zetel te Oslo, van waar uit de staf zijn maatregelen leidt. In het bericht wordt er met nadruk op ge wezen, dat de plaatselijke Noorsche tegenstand moest worden gebroken, doch het kan ook mel ding maken van tal van gevallen van goede samenwerking tusschen de Duitsche en de Noor sche militairen. De Duitsche troepen in Noorioegen ontvangen nog steeds versterkingen. Een kijkje bij een der bezette havens STOCKHOLM 23 April (Reuter;. De cor respondent te Kaunas van Aftonbladet schrijft, dat aan de Duitsche Oostzeekust uitgebreide militaire voorbereidingen in vollen gang zijn. Troepen, wapenen en munitie worden in groote hoeveelheden aangevoerd naar de havens van het Memel- gebied en van Oost-Pruisen uit alle deelen van Duitschland. Burgers worden thans van deze havens geweerd, welke onder sterke bewaking staan. Terwijl het doel van deze voorbereidingen, zoo vervolgt de correspondent, niet bekend is, blijven Duitschlands buren aan de Oostzee kalm, overtnigd dat tegen hen geen actie in het schild gevoerd wordt. Zoo wordt geschetst, hoe verantwoordelijke officieren van de Noorsche luchtdoelartillerie te Oslo hun dienst zoo lang volgens Duitsche in structies hebben verricht totdat Duitsche offi cieren aankwamen om hen te vervangen. De zelfde goede samenwerking was ook bij den geneeskundigen dienst op te merken. Noorsche dokters hadden zich ook hier voor de luchtbescherming beschikbaar gesteld. Het Duitsche groepscommando heeft evenwel ook op dezelfde wijze, naar in 't bericht verder wordt gezegd, de voor de behoeften der troepen vereischte civiele taken direct ter hand genomen. Vooral moeten in dit verband genoemd werden de verzekering der transporten en de overbren ging van oerichten. De later gezonden troepen hebben geen dag behoeven te laten voorbijgaan en de verbinding met de onafgebroken opruk kende troepen werd nimmer verbroken. Opmer kelijk is ook, dat de geheele proviandeering uit Duitschland geschiedt. Daar, waar dat noodig was gebleken, van Noorsche bronnen gebruik te maken, geschiedt een duidelijke en nauwkeurige afrekening. Op grond van een vaststaanden omrekeningskoers werden bijzondere „Reichs- kreditkassenscheine" ter afwikkeling van het betalingsverkeer uitgegeven, welke werden ge accepteerd. Vertegenwoordigers van het rijksministerie van Verkeer en het rijksministerie van Financiën, van de rijksspoorwegen en de rijksposterijen be vinden zich al in den staf van het Duitsche opperbevel voor ae behandeling van al deze het civiele leven van Noorwegen betreffende vraag stukken. Tot hulp van de Noorsche posterijen zijn c-enige technische ambtenaren van de Duitsche posterijen naar Noorwegen gezonden. Ten slotte doet dit Duitsche bericht vooral nog uitkomen dat de richtlijn voor de vervulling van deze civiele taken in de eerste plaats de grootst mogelijke achting van de Noorsche rechten is. Naar uit Narvik aan het D.N.B. gemeld wordt, is aldaar Maandag een Engelsch vliegtuig door Duitsch luchtdoelgeschut neergeschoten. In het bergland ten Zuid-Oosten van Sta- vanger hebben, aldus het Duitsche Nieuws bureau, de deelen van een Noorsche divisie na een hevigen strijd met de Duitsche troepen de wapens neergelegd. Het aantal gevangenen en de gemaakte buit zijn nog niet te overzien. STOCKHOLM. 23 April. (Reuter) Dinsdag is buiten de Zweedsche kust hevig kanon vuur gehoord. Er werden tien oorlogsschepen gezien, die buiten Ursholm snel voorbij voe ren, terwijl zij vuurden. Ongeveer tezelfder tijd zag men een groot aantal vliegtuigen. Het zag er naar uit, alsof gevechtstoestel len met bombardementsvliegtuigen in ge vecht gewikkeld waren. Een telegram uit Strömstad aan de Nye Dagligt Allehanda meldt, dat een vloot Duitsche transport schepen werd aangevallen. Ursholm ligt aan dc kust van het Skagerrak, Naar het Duitsche Nieuwsbureau uit Berlijn meldt, hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen Dinsdag weer aanvallen gedaan op Britsche zee- strijdkrachten aan de Westkust van Noor wegen. Volgens tot nu toe ontvangen berichten is in de fjord van Namsos een torpedojager door een bom zwaar getroffen. De in den grond geboorde Engelsche torpedo jager werd door twee inslaande bommen ver nietigd en lag op het oogenblik van den aanval aan den uitgang van de fjord. Het achterdeel van den destroyer werd letterlijk afgerukt. Na een geweldige ontploffing' zonk het schip. Van de bemanning heeft waarschijnlijk een deel den dood in de golven gevonden. Een tweede tor pedojager kreeg een bomtreffer op het voor- EE VERWACHTING: S Zwaar bewolkt of betrokken, kans op regen of onweer, daling van temperatuur, H zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid- S Westelijke wind. OVERZICHT: Er bevindt zich vermoedelijk een depres- siekern nabij den ingang van het Kanaal. EE Het storingsfront van deze depressie strekt EE zich via Zuid-Engeland naar België uit en het zal vermoedelijk ook onze omge- EE ving passceren. Het is niet onwaarschijn- EE lijk, dat zich in dit front een secundaire E= storing ontwikkelt, die zich naar onze omgeving beweegt. ONDERL. VERZEKERING-MIJ. DAMRAK 60 AMSTERDAM-C. Telef. 45014 en 45016 H Directie H. F. HEERKENS THIJSSEN Uitsluitend voor: Kerken. Pastorieën Kloosters en Kerkelijke Instellingen ROME, 23 April. (Stefani). In een verslag dat de begrooting van het Italiaansche minis terie van Buitenlandsche Zaken vergezelt, wordt er aan herinnerd, dat het standpunt van Italië in het conflict tusschen Duitschland en de Geallieerden duidelijk is bepaald in den op 1 September 1937 gehouden ministerraad en dat de gebeurtenissen, welke aan dat besluit voorafgingen, alsook de redenen; welke er toe haddén geleid, door den minister van Buiten landsche Zaken, graaf Ciano, op 16 Decembei j.l. in een redevoering zijn aangegeven. De commissie acht het opportuun er op te wij zei: hoe het door Italië aangenomen standpunt heeft voorkomen, dat het conflict tot Zuidoost- Europa en de Middellandsche Zee werd uitge breid en zeer waarschijnlijk ook een veralge meening van het conflict heeft vermeden. LONDEN, 23 April. (Reuter) Officieel wordt gemeld, dat de Opperste Oorlogsraad in Parijs voor dc achtste maal heeft verga derd en nieuwe besluiten heeft genomen, welke bestemd zyn om dc doeltreffende samenwerking tusschen de Geallieerden te waarborgen. De eerste zitting van den Oorlogsraad begon Maandagmiddag om 3 uur en eindigde om 5.45 uur. De zitting van Dinsdag werd tot een inter- geallieerde raadsvergadering, doordat de Noor sche gezant te Parijs, Bachke, generaal Sikorski en de Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken, Zaleski, op het ministerie van Buiten landsche Zaken verschenen. De vergadering duurde tot 13 uur. Over de bijeenkomst van den Oppersten Oor logsraad is te Londen en Parijs een communi qué uitgegeven, waarin wordt gezegd: De achtste vergadering van den Oppersten Oorlogsraad is te Parijs bijeengekomen op 22 en 23 April. Voor Frankrijk waren aanwezig Rey- tiaud, Daladier, Campinchi, Laurent Eynac, ver gezeld van Baudoin, Leger, generaal Gamelin, admiraal Darlan, generaal Vuillemin, Corbin, de Fransche ambassadeur te Londen en ge neraal Koeltz. Voor Groot Brittannië waren aanwezig' Chamberlain, Halifax, Churchill, Hoare, vergezeld van Campbell, den Engelschen ambassadeur te Parijs, Cadogan, Dudley Pound. Cyrill Newall, Ironside. Voor Polen waren aan wezig Sikorski en Zaleski. Voor Noorwegen was aanwezig de Noorsche gezant te Parijs, Bachke. De bijeenkomst gaf gelegenheid tot een breede gedachtenwisseling over alle problemen van militaire politiek, welke op dit oogenblik de waakzaamheid noodig kunnen maken van de Geallieerde regeeringen, ten einde te gelegener tijd de eventueele uitvoering te verzekeren van haar verplichtingen en de gemeenschappelijke verdediging van haar belangen tegen ieder initiatief van den tegenstander. Na alle kwesties te hebben bestudeerd, welke betrekking hebben op de algemeene leiding van den oorlog, nam de raad nieuwe besluiten om onder alle omstandigheden de doeltreffendheid der samenwerking tusschen de Geallieerden te waarborgen. De Poolsche minister-president gaf den raad de verzekering, dat de regeering. het leger en het volk vastberaden met al hun hulp bronnen den strijd zullen voortzetten, welke hulpbronnen op het oogenblik volledig gereorga niseerd worden en in volle ontwikkeling zijn. De Opperste Oorlogsraad gaf te kennen, hoe zeer hij den geest waardeerde, waarin de in spanning wordt voortgezet en prees zich ge lukkig om de doeltreffende bijdrage van Polen aan de gemeenschappelijke zaak. Reynaud, Chamberlain en Sikorski verzochten den Noor- schen gezant om aan zijn regeering hun be wondering over te brengen voor den heldhafti- gen tegenstand, die door het Noorsche volk onder de hooge leiding van zijn souverein, Ko ning Haakon VII, aan den aanvaller wordt ge boden. De vertegenwoordiger van Noorwegen gaf uitdrukking aan den dank van zijn regeering voor de snelheid en doeltreffendheid van den bijstand, .die door de Geallieerde regeeringen aan zijn land is gebracht. schip, waardoor een langdurige rookontwikkeling ontstond. Tengevolge van deze bom van mid delgroot kaliber is de gevechtsactiviteit van den torpedobootjager in ieder geval sterk belemmerd Het in den grond boren van een transportschip geschiedde aan den westelijken uitgang van een fjord. Tevergeefs trachtte het transportschip de aanvallende Duitsche vliegtuigen met lucht afweergeschut af te weren. De bommen troffen hun doel en het transportschip helde naar bak boord over en zonk spoedig. Een tweede trans portschip van ongeveer 5000 ton werd door het •uitstaan van brand vernietigd. Te Parijs zoowel als te Londen spreken gezaghebbende maritieme krirgen echter met nadruk tegen, dat eenigerlei transport schip. waarmede Fransche en Britsche troe pen naar Noorwegen werden gebracht, in den grond zou zijn geboord. In het Engelsche Hoogerhuis heeft de mi nister zonder Portefeuille, Lord Hankey, ir» antwoord op een hem gestelde vraag verklaard: ..Sedert den Duitschen aanval op Noorwegen en Denemarken hebben de Britsche vlootverliezen in de Noorsche wateren bedragen drie torpedo- bootjagers, één duikboot, één admiraliteitstreilei die tot zinken werd gebracht en 'n vierden tor pedobootjager, de Hardy, die, na beschadigd te zijn, op de kust werd gezet. Een kruiser en twee torpedobootjagers zijn beschadigd, maar veilig naar hun bases teruggekeerd. De Renown en de Rodney hebben beide treffers opgeloopen. In geen van beide geval'en werd echter ernstige schade veroorzaakt, noch werd de gevechtswaar- de der schepen op eenigerlei wijze benadeeld. Bovendien hebben nog vier destroyers eenige schade van niet ernstigen aard bekomen. Drie kruisers hebben schade van geenerlei belang op geloopen door bomspl inters. Over de vijandelijke beweringen ten aanzien van de Britsche vlootverliezen merkte Hankey op: „Hun beweringen, die in evenredigheid met. hun verliezen stijgen, worden opgesteld volgens onbekende wiskunderegeis. Ik behoef hieraan slechts toe te voegen, dat hun laatste bewering even onwaar is als de vaak herhaalde aan kondiging, dat Duitsche vliegers het Engelsche schip Ark Royal tot zinken hebben gebracht. De Britsche regeering is zich bewust van de recente vlucht, die de fantasie van 't vijande lijke propaganda-departement heeft genomen" KAUNAS, 23 April (D.N.B.) De opperbevel hebber van het Li ta use he leger, generaal Rastikis, die in den herfst van het vorige jaar het voornemen uitte af te treden en toen drie maanden verlof kreeg, is niet op zijn post te ruggekeerd. President Smetana heeft zijn ontslag heden aanvaard en tot nieuwen opperbevelhebber be noemd generaal Viktkauskas, die het bevel voerde over de Litausche troepen bij de bezet ting van Wilna. LONDEN, 23 April (Reuter). Churchill, die aan een lunch in Londen ter gelegenheid van den St. George-dag het woord zou hebben ge voerd, heeft zich per telegram verontschuldigd. Dit telegram werd voorgelezen vlak voor den aanvang van het noenmaal. In zijn plaats sprak de vroegere Eerste Lord der Admiraliteit, Duff Cooper, die op Engeland een dronk uitbracht en verklaarde, dat de gevoelens der jonge man nen, die thans in den strijd trekken, gevoelens zijn van bittere woede, grimmige uitdaging en onuitsprekelijke vastberadenheid. „De leuze, die thans gemakkelijk op de lippen komt, luidt Nooit weer zal het aan één natie veroorlooft zijn om de geheele wereld in den oorlog te storten." Voortgaande zeide spr.: „De reeks misdaden, die de ontzetting van Europa hebben gevormd, bestaat niet uit de misdaden van één man of van een kleine bende misdadigers. Het zijn de misdaden van een geheel volk. De wensch ie de vader van de gedachte, en het ie Duff Cooper een gevaarlijke gedachte, wanneer men gelooft dat men een wig kan drijven tusschen de Duit sche regeering en het Duitsche volk De dag, dat het Duitsche volk begrijpen zal, dat het wordt verslagen, zal niet naderbij gebracht worden door zachte woorden of schoonschijnen de beloften van onzen kant. Wij moeten het in een veldslag verslaan." Hevige gevechten ten Noorden en ten Zuiden van Drontheim tusschen de Duit sche en de Geallieerde troepen. Noorwegen neemt deel aan de achtste zitting van den Oppersten Oorlogsraad te Parijs. Sir Joljn Simon dient de Britsche oor- logsbegrooting in. Militaire bedrijvigheid in de Duitsche Oostzeehavens. Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de heffingen voor het Lee- ningfonds. Beurs van New York: Stemming prijs houdend. Onze Vader „God is onze Vader" staat des avonds in lichtletters bemoedigend aan een blinden muur van het Am- sterdamsche Bagijnhof. Deze opwek king en herinnering is voor geloovigen en ongeloovigen een les. Als God God en tevens onze Vader is, dan zal alles hoe wreed de omstandigheden ook lijken gaan zooals dit het beste is, indien wij slechts medewerken. God zelf heeft ons een gebed op de lippen gelegd en geleerd om te bidden tot den Vader, die in de hemelen is. Dit gebed moet met onze lippen zijn ver groeid. Hoe hoog de stormen des levens ook gaan, hoe dreigend de gevaren lijken, die Vader kan tot de opgezweepte wa teren, bij allen angst der apostelen, spreken: stil: En het werd stil. Een Vader zorgt voor ons, geeft ons kracht naar kruis, beproeft ons nooit boven onze krachten. Vader! Welk een be moediging, welk een rust, welk een troost ligt voor ons in dit woord. „God is onze Vader." LONDEN, 23 April (Reuter). Het hoofd kwartier der Britsche luchtstrijdkrachten in Frankrijk deelt mede: Dinsdag hebben Britsche en Duitsche patrouilles gevechts vliegtuigen in de buurt van Verdun strijd geleverd. De actie bleef onbeslist. Men ge looft, dat een Messerschmitt 110 omlaag ge schoten is. Een onzer vliegtuigen is door toedoen van den vijand in brand geraakt. De bestuurder wist zich met zijn valscherm te redden. De speciale correspondent van Reuter bij ae koninklijke luchtstrijdkrachten in Frankrijk seint: Verrast door een tamelijk groote formatie Duitsche Messerschmitt 110 vliegtuigen zijn Britsche Hurricane-toestellen vandaag voor hun eerste algemeene actie boven de Maginot-linie in strijd gekomen met deze tweemotorige van geschut voorziene vijandelijke gevechtsvlieg tuigen. Door het optreden van den vijand is een Hurricane in brand geraakt. De bestuurder be reikte met zijn valscherm Fransch gebied. Een andere vlieger werd aan den schouder gewond. Hij zette zijn toestel evenwel veilig neer bij Metz. Voor het einde van de actie werd een der Messerschmitts ernstig getroffen. Men heeft gezien, dat het boven Luxemburgsch gebied ver dween, waar het waarschijnlijk te pletter is geslagen BERLIJN, 23 April (D.N.B.) In scherpe bewoordingen richten zich heden eenige Duit sche bladen tegen de anti-Duitsche gruwel propaganda, welke door Zweedsche bladen be dreven wordt. De Berliner Börsenzeitung her innert aan het vermaan van den Zweedschen minister van justitie, Westman, tot de Zweed sche pers. de uitwerking van him woorden in en buiten Zweden wel te overleggen. Hiermede is, zoo vervolgt het blad, de aandacht van het ZWeedsche volk gevestigd op een verschijnsel, dat wij reeds sinds weken en maanden waar nemen. Niet slechts, dat door Zweedsche bla den zonder critiek alles wordt overgenomen wat Reuter en Havas de wereld insturen, doch groote Stockholmsche kranten steunen zelfs nog deze leugenpropaganda. Door öit soort be richtgeving moet niet alleen het Duitsche aan zien, doch ook het voornemen tot handhaving eener onvoorwaardelijke neutraliteit onder mijnd worden. Hier liggen de ware redenen der zenuwachtigheid welke in Zweden te bespeu ren valt. en wanneer men daar naar de vijan den van het land en zijner neutraliteit zoekt, zal men ze het allereerst moeten zoeken in de redacties van bladen, die zich hieraan schul dig maken. Na verschillende voorbeelden van „gruwelberichtgeving" te hebben opgenoemd, uiten de Lokalanzeiger en ook andere bladen 't vermoeden, dat de bron van deze gruwelbe- richten in de kliek van den gevluchten voor zitter van het Storting, Hambro. gezocht moet worden. De Nachtausgabe noemt het zeer ernstig, dat deze kliek door de Zweedsche autoriteiten wordt geduld om zich te wijden aan het belas teren van de Duitsche weermacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1